Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το δορυφορικό το είχα πάρει όταν είχα απλή PSTN.

Κάποια στιγμή είπαμε 3 φιλαράκια να βάλουμε κοινή DSL και να μοιραζόμαστε τα έξοδα. Την βάλαμε στο δικό μου σπίτι γιατί είμαι δίπλα σε κεντρικό ΟΤΕ, στήσαμε ένα δίκτυο WiFi για να τη μοιραζόμαστε, και ενίοτε "τραβάμε" κι απ' τη δορυφορική. :)

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΑΠΛΑ Η ΟΤΕΝΕΤ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΗΖΗ ISDN. :(

 

EKTOS AN EXEIS SYNDESH OTENET-ISDN 64 H 128! :D :)

 

 

το ιδιο μοντεμ εχω. οποτε χρειαστεις κατι αλλο πες μου!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος makis_thess (21 Ιούν. 2004 , 01:41)

 

ΝΑΙ ΑΠΛΑ Η ΟΤΕΝΕΤ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΗΖΗ ISDN. :(

 

EKTOS AN EXEIS SYNDESH OTENET-ISDN 64 H 128! :D :)

 

 

το ιδιο μοντεμ εχω. οποτε χρειαστεις κατι αλλο πες μου!

 

 

Μα δεν βλέπεις ότι ο άνθρωπος λέει πως συνδέεται κανονικά με otenet όταν χρησιμοποιεί το netmod;;;;;;;;;;;;;;

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

TO Ξερω και εγω με νετμοτ συνδεομουν αλλα με οτενετ και με hol με μπορουσα οταν χρησιμοποιουσα το Webjet Pocket αλλα εδω και κανα μηνα η hol πλεων το υποστηρηζη.
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά είμαι νέος στο dsl, αλλά ενώ έχω ISDL και μόλις έβαλα DSL θα πληρώνω και τα δύο πάγια?

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas-k (14 Ιούν. 2004 , 14:54)

 

Φίλε κι εγώ με πατέντα έχω συνδέσει όλο το σπίτι με το Netmod αλλά δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Έχει και στη σελίδα της ΟΤΕ πληροφορίες για το πως θα το συνδέσεις, νομίζω το ανέφερε και κάποιος λίγο πιο πάνω.

Εγώ πάντως διέκοψα την ISDN για να μην πληρώνω επιπλέον λεφτά στο πάγιο,αφού ο μόνος λόγος που την είχα βάλει ήταν επειδή έμπαινα στο internet συχνά και ήθελα μια ελεύθερη γραμμή.

Με το DSL και τώρα με την απλή γραμμή (PSTN) όσο είμαι στο internet έχω και τη γραμμή ελεύθερη,οπότε όλα καλά.

 

:cry: :cry: :cry: :mad: :mad: :mad:
Link to comment
Share on other sites

βρήκα ένα τρόπο να λειτουργήσει το συγκεκριμένο μόντεμ με την otenet σύνδεσή μου. στις "ρυθμίσεις ppp" (ιδιότητες>δίκτυο>ρυθμίσεις) ξε-τσεκάρισα τις 3 επιλογές που έχει κ voila! :blink: ως δια μαγείας λειτούργησε το άτιμο! :happy: η αλήθεια είναι οτι ιδαίτερη διαφορά στη σύνδεση δεν έχω δει, αν και οι ταχύτητς που "πιάνει" είναι ελαφρώς μεγαλύτερες...
http://photos1.blogger.com/hello/116/7828/320/ipod_htf.jpg
Link to comment
Share on other sites

εγώ πριν 4 χρονια που έκανα σύνδεση στον οτε Πάτρας τον δίαλεξα.

μου έδειξε μια λίστα στο PC της και μου είπε να διαλέξω όποιον θέλω...

φυσικά τα ποιο εύκολα νουμερα είναι κατηλημένα συνήθως.

πάντως να επιμείνεις να διαλέξεις τον αριθμο γιατί αυτοι στον οτε είναι οι περισσοτεροι(99.9999%) άσχετοι

Χαλαρά... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και δε μπορεις. Μονο οι εταιριες εχουν αυτο το προνομιο.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ μπορεις εγω το εκανα σε 2 Π(οτε) θεσ/νικης στην (σταυρουπολη & στην πλ.δημοκρατιας.

Αλλα απο λιστα τοτε πηρα το 611622 αλλα το ειχε εναν και με ζαληζαν μετα... (ετυχα περιπτωση)!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα δεν γινεται. Ανεπισημα αμα πεσεις σε καλο υπαλληλο θα διαλεξεις. Ολα γινονται αμα θελει και αυτος που εχεις απεναντί σου :cool:

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hydro (19 Ιούν. 2004 , 12:01)

 

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΥΝΔΕΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ MODEM ΚΑΙ ΤΟ NETMOD ΣΤΟΝ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΗ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΣΤΗΝ ΠΡΙΖΑ ΤΗΛΕΦΟΝΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΑ ΟΛΑ ??? ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΟΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΙ Η ΟΧΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΟΨΟΥΝ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΩΝ 30 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ???? :blink: :blink: :whistle:

 

 

Εγώ έχω άλλο πρόβλημα: συνδέω σωστά το splitter, παίζει τέλεια το τηλέφωνο αλλά το modem δεν συγχρονίζεται με τίποτα με το κέντρο του ΟΤΕ... Περιμένω αύριο τεχνικό. Μην μου πει μόνο ότι θα με χρεώσουν γιατί θα γίνουμε μαλιά-κουβάρια... Με πρίζουν ένα μήνα με το adsl, μου έβαλαν άλλο νούμερο στο σπίτι από λάθος τους ( για την πατάτα με το άλλο νούμερο δες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=33450 ) και θα τολμήσουν να ζητήσουν επιπλέον λεφτά; Ε όχι, δεν θα το ανεχτώ αυτό :mad:

 

EDIT

 

Έχω και εγώ γραμμή isdn. Το splitter είναι το xpresslink της siemens και το modem μου το siemens xpresslinkd isdn .

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εγινα για 2η φορα συνδρομητης OnDSL της OTEnet με διαφορα 3 μηνων απο την τελευταια αποσυνδεση

 

Επελεξα με την κλασικη διαδικασια μεσω του my.otenet.gr το username and password,το ιδιο ακριβως username με την τοτε συνδεση που ειχα κανει (αοριστου χρονου που την κρατησα 2 μηνες)

 

Απο περιεργια μπηκα στο WEB2SMS της OTEnet για να δω αν ειχαν μεινει στους servers τα contact list με αριθμους κινητων κ e-mails (τα οποια τα ειχα καταχωρησει προ 5 μηνου) στο συγκεκριμενο username που ειχα κ τοτε κ με μεγαλη μου εκπληξη διαπιστωσα οτι ηταν καταχωρημενα,ακριβως οπως τα εχω αφησει!!!

 

Προσωπικα δεν με ενοχλησε αυτο,απλα ειναι μειζων σημασιας για ολους μας η διασφαλιση των προσωπικων μας δεδομενων,καθως αν το username μου το ειχε παρει καποιος αλλος συνδρομητης,πολυ απλα θα αποκτουσε καποια στοιχεια απο την προσωπικη μου ζωη

 

H συνδεση που εκανα ηταν ΝEO account κ ΟΧΙ ανανεωση συνδρομης,απλα επελεξα το παλιο μου username

 

Αυτο που εκανα ηταν να το αναφερω στο Helpdesk της ΟTEnet (πηρα πριν απο λιγο 4:00 τα ξημερωματα) για να το αναφερουν στο τεχνικο τμημα για διορθωση αυτου του bug ;) :D

 

Να εχετε ενα καλο καλοκαιρι ολοι σας :!:

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γίνεται είναι πως οι διαθέσιμοι αριθμοί δίνονται με σειρά παλαιότητας. Υπάρχει ρήτρα πως ένας αριθμός δεν μπορεί να δωθεί αν δεν περάσουν 6 μήνες απο την διακοπή της σύνδεσης. Φυσικά μπορεί κάποιος να διαλέξει απο τους διαθέσιμους (αν το ζητήσει ο πελάτης και ο υπάλληλος είναι σχετικά άνετος απο δουλειά, διότι αν γινεται χαμός στο κατάστημα και εσυ κάθεσαι και χαζεύεις τα νούμερα καταλαβαίνεις τι χασιμο είναι)!!!

Τωρα αν δεν υπάρχουν πολλοι διαθέσιμοι αριθμοί μπορούν να δοθούν και αριθμοί που έχουν λιγότερο χρόνο διακοπής αλλα μόνο αν πρόκειται για διακοπη απο αίτημα του συνδρομητή και όχι λόγω οφειλής.

Κατα την γνώμη μου το κριτήριο για την επιλογή του αριθμού θα πρέπει να είναι η παλαιότητα (για να μην σε ενοχλουν άσχετοι) καθώς και το ποιά ιδιότητα είχε ο προηγούμενος κάτοχος, αν ηταν γιατρός ή δικηγόρος ή καμία υπηρεσία ΙΚΑ ΔΕΗ και τέτοια θα σε ενοχλουν ασχετοι στο άπειρο.

Αυτά...

dogs look up to us

cats look down on us

...only pigs treat us as equals...

Link to comment
Share on other sites

Στην Cosmote επίσης στην υπηρεσία Mycosmos mail, παραμένουν κανονικά και ανέπαφα τα email του προηγμούμενου χρήστη του αριθμού αυτού στο inbox του...

Επίσης υπάρχει η πιθανότητα να μπορείς σαν νέος συνδρομητής Cosmote να συνδεθείς στο mycosmos mail και να μπορείς να δεις τα mail του προηγούμενου χρήστη, αλλά να μην μπορείς να στείλεις mail γιατί το σύστημα για έναν περίεργο λόγο παραμένει "κλειδωμένο" λόγω ακριβώς αυτής της αλλαγής χρήστη...

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα εχει τυχει αυτο , ειχα πριν 4 χρονια συνδεση PSTN OTENET την οποια ειχα διακοψει και τον Ιουλιο περσι που εβαλα DSL επελεξα το ΙΔΙΟ username, με το που εβαλα της ρυθμισεις για email μου ηρθαν ΟΛΑ (γυρω στα 500) emails που εστελναν ατομα στην συγκεκριμενη διευθυνση. Δεν ειναι ομως μονο η ΟΤΕΝΕΤ που εχει αυτο το "bug" ας πουμε , το ιδιο υσχει στο B-Online ( vISP της ΤΙΜ ) εχω διακοψει την συνδρομη μου (ISDN) εδω και ενα χρονο τουλαχιστον (μεχρι και το νουμερο που χρεωνοταν διακοπηκε) αλλα μεχρι και σημερα συνεχιζω και μπαινω με ISDN συνδεση (οποτε χρειαστει) με το παλιο μου username / password και λαμβανω και στελνω email κανονικοτατα!!
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα σήμερα σύνδεση με ΟΤΕΝΕΤ αορίστου χρόνου που χρεώνεται στο λογαριασμό τηλεφώνου. Το modem μου είναι Ethernet. Αν κλείσω το PC (ή και ανοιχτό να είναι) η σύνδεση είναι ενεργή μιας και την κλήση την κάνει το modem και όχι το PC. Εγώ, χρεώνομαι κάτι;
http://www.phonebin.com/photos/2D799CAE-7E9D-444B-9E7910DBCAD1A173.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για DSL αορίστου, όχι δεν χρεώνεσαι απολύτως τίποτα περισσότερο από τα 65-70 ευρώ πάγιο που πληρώνεις (ήδη) το μήνα.
http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PowerZ (25 Ιούν. 2004 , 00:28)

 

γι αυτο αγορασες το κινητο με καμερα ? :whistle:

 

 

PowerZ δεν κατάλαβα... :blink: Για τν υπογραφή μιλάς; Από το phonebin.com είναι....!!! ;)

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sigmacom (25 Ιούν. 2004 , 01:20)

 

Αν μιλάμε για DSL αορίστου, όχι δεν χρεώνεσαι απολύτως τίποτα περισσότερο από τα 65-70 ευρώ πάγιο που πληρώνεις (ήδη) το μήνα.

 

 

Ευχαριστώ φίλε sigmacom.... Κατάλαβα... Άρα έτσι έχουμε και static Ip...!!! Σωστός;;;;

http://www.phonebin.com/photos/2D799CAE-7E9D-444B-9E7910DBCAD1A173.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όχι ακριβώς static: Ανά κάποιο χρονικό διάστημα (δε θυμάμαι πόσο) η OTEnet σου ρίχνει τη σύνδεση, ακριβώς για να μην έχεις μόνιμα την ίδια IP. Το modem βέβαια την ξανασηκώνει τη σύνδεση, αλλά είναι πολύ πιθανό να πάρει άλλη IP. :(

Για static IP πληρώνεις αρκετά παραπάνω χρήματα...

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...