Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος CptBill (25 Μάι. 2004 , 17:24)

 

Έχω το netmod (hardware v1.0) μαζί με ένα dect siemens (SL100). Το πρόβλημα είναι πως όταν με παίρνουν τηλέφωνο στο δεύτερο χτύπημα ανταποκρίνεται το ασύρματο τηλέφωνο και κουδουνίζει. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει και υπάρχει αυτή η καθυστέρηση;

 

 

Sry vghke kainourgia ekdosh netmod?????

Watch When You Stray My Friend...
Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις μέλος του φόρουμ που δουλεύει σε κάποια από αυτές ίσως σου γνωρίσει κάποιους ανθρώπους από μέσα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν την Πέμπτη, 3 Ιουνίου τα εγκαίνια των νέων εγκαταστάσεων της Telepassport στην Αθήνα. Η εταιρία γιόρτασε το γεγονός, διοργανώνοντας μια ξεχωριστή εκδήλωση στην οποία παρέστησαν συνεργάτες, εκπρόσωποι των ΜΜΕ, πολιτικοί, επιχειρηματίες, στελέχη του τραπεζικού κλάδου, εκπρόσωποι τηλεπικοινωνιακών εταιριών κλπ.

 

Οι νέες εγκαταστάσεις της εταιρίας βρίσκονται στη συμβολή των οδών Αμαρουσίου – Χαλανδρίου & Κ.Καραμανλή στο Μαρούσι και καλύπτουν μια έκταση 4.150 τμ. με υποδομή για 370 θέσεις εργασίας. Η κατασκευή του κτιρίου πραγματοποιήθηκε σύμφωνα με τους διεθνείς κανονισμούς και τις προδιαγραφές που ισχύουν ειδικά για τις τηλεπικοινωνιακές εταιρίες. Έχει δοθεί ιδιαίτερη προσοχή στις συνθήκες εργασίας του προσωπικού και υπάρχει ειδική μέριμνα για άτομα με ειδικές ανάγκες. Επιπλέον στον τελευταίο όροφο πρόκειται να λειτουργήσει πλήρως εξοπλισμένο εστιατόριο για τις ανάγκες των εργαζομένων.

 

Με αφορμή τα εγκαίνια των νέων γραφείων της Telepassport, ο κος Ευάγγελος Σαβούρης, Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος της εταιρίας δήλωσε: «Οι νέες μας εγκαταστάσεις καταδεικνύουν τη δυναμική ανάπτυξη της εταιρίας μας. Είμαι βέβαιος, ότι το νέο αυτό περιβάλλον, θα αποτελέσει το εφαλτήριο για την περαιτέρω ανάπτυξή μας και τη διεύρυνση των καινοτομικών μας δραστηριοτήτων».

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

μας πρόλαβες, υπάρχει στη πρώτη σελίδα πλέον ;)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=31676

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Κανε το πιο λιανα αυτο που θελεις ακριβως για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε. Εννοεις ειδοποιηση κλησεων?

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

ειναι δυνατον πριν 6 μερες πηρα για να κανω μια αιτηση για adsl adsl over isdn και μου λενε οτι δεν υπαρχει πορτα :( και θα με ενημερωσουν για το ποτε θα βαλουν καινουργιες πορτες και μου ειπε οτι στις 30-6-2004 θα βαλουν νεες πορτες για κερατσινι και λες ενταξει αλλα τους λες οτι εχς πατερα ναυτικο και μου λενε οτι θα δουνε τι θα γινει τελως παντων περασαν 5 μερες και μου λενε οτι εχω adsl λογω high priority :blink: (ετσι ακριβως μου ειπε)λετε δηλ να φταιει οτι εχω πατερα ναυτικο??? :) :)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hydro ( 6 Ιούν. 2004 , 11:42)

 

ειναι δυνατον πριν 6 μερες πηρα για να κανω μια αιτηση για adsl adsl over isdn και μου λενε οτι δεν υπαρχει πορτα :( και θα με ενημερωσουν για το ποτε θα βαλουν καινουργιες πορτες και μου ειπε οτι στις 30-6-2004 θα βαλουν νεες πορτες για κερατσινι και λες ενταξει αλλα τους λες οτι εχς πατερα ναυτικο και μου λενε οτι θα δουνε τι θα γινει τελως παντων περασαν 5 μερες και μου λενε οτι εχω adsl λογω high priority :blink: (ετσι ακριβως μου ειπε)λετε δηλ να φταιει οτι εχω πατερα ναυτικο??? :) :)

 

 

Malon kapios efige kai brikan porta se isdn giati kai gw ekana metatropi apo isdn se pstn gia na balw dsl sto keratsini :P allios kai mena o pateras nautikos einai ahahahahah coolarise.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

 

Λοιπόν παιδιά το Σάββατο (5/6) συνέβη το εξής: Ενώ είχα συνδεθεί και ήμουν στο Internet για κάμποση ώρα κάποια στιγμή χτυπάει το σταθερό μου τηλέφωνο (έχω ISDN γραμμή). Βλέπω από την αναγνώριση ότι επρόκειτο για εξωτερικό, το νούμερο δε, ήταν εντελώς άγνωστο σε μένα. Το σηκώνω και λέγοντας «εμπρός» το μόνο που άκουγα ήταν τον αντίλαλό μου και ένα αργό και επαναλαμβανόμενο «τουυυυυυυυυτ». Κλείνω το ακουστικό, το ξανασηκώνω και η γραμμή μου έμεινε κατειλημμένη για 20-30 sec ακόμη. Για να μην μακρυγορώ, το φαινόμενο αυτό επαναλαμβανόταν ανά τακτά χρονικά διαστήματα· είχα συνεχείς κλήσεις από το συγκεκριμένο νούμερο και συνέβαιναν ακριβώς τα ίδια. Μετά από τις 2-3 πρώτες κλήσεις αποσυνδέθηκα από το Internet για να δω αν υπήρχε κάποια σχέση με το συγκεκριμένο τηλεφώνημα, όμως αυτό συνέχισε και αφού αποσυνδέθηκα. Η όλη ιστορία διήρκεσε από τη 1:00 μ.μ. έως περίπου τις 3:00-3:30 μ.μ. Το συγκεκριμένο νούμερο το κάλεσα και εγώ πίσω χωρίς όμως να απαντήσει κανείς. Δυστυχώς η ανησυχία μου εντάθηκε εχθές όταν τηλεφωνώντας στο 139 και λέγοντας τους το κωδικό από το νούμερο μου είπαν ότι επρόκειτο για κλήση από τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα και συγκεκριμένα από το Ντουμπάϊ!!!!!!!!!!! :eek: :wacko: :blink:

Τηλεφώνησα σήμερα σε διάφορες υπηρεσίες του ΟΤΕ αναφέροντάς τους το περιστατικό αλλά δεν θα έλεγα ότι αποκόμισα και κάτι σημαντικό από πλευράς βοήθειας. Το μόνο που μου είπαν - προέτρεψαν ήταν να βάλω φραγή κλήσεων (άσχετο πιστεύω με το συγκεκριμένο συμβάν) α, ναι και στο 139 μου ζήτησαν 1,5 ευρώ προκειμένου να προσπαθήσουν να πάρουν πληροφορίες για τη προέλευση του συγκεκριμένου τηλεφωνήματος από το Ντουμπάϊ (το οποίο δεν είναι και σίγουρο ότι θα πετύχει, η χρέωση όμως είναι σίγουρη από τη πλευρά του ΟΤΕ :mad: ).

- Έχει συμβεί σε κάποιον από εσάς κάτι παρόμοιο? :worry:

Η αλήθεια είναι ότι με το που είδα το νούμερο συνειρμικά το μυαλό μου πήγε σε «ροζ εταιρίες» με έδρες σε απίθανα μέρη (καλή ώρα το συγκεκριμένο στο Ντουμπάϊ!!!). Θα μου πεις σε πήραν τηλέφωνο δεν τους πήρες εσύ... Δε θα μπορούσε όμως και με το σήκωμα του ακουστικού του τηλεφώνου σου να ενεργοποιούνταν μια διαδικασία που εν αγνοία σου να οδηγούσε σε αποδοχή της χρέωσης της συγκεκριμένης διεθνούς κλήσης στο δικό σου λογαριασμό και όχι στο λογαριασμό του καλούντος;;; (Λέω τώρα εγώ με το «διαστροφικό» μου το μυαλό...)

- Υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω περισσότερα για τη συγκεκριμένη κλήση, κάποιο site ενδεχομένως για να βρω που ανήκει το συγκεκριμένο νούμερο;;;

Επειδή η όλη ιστορία με έχει προβληματίσει αρκετά κάθε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να χρεώθηκες αποκλείεται...

Αν γίνει κλήση αντίστροφης χρέωσης collect call, αυτή θα πρέπει να περάσει από τον παροχό σου (ΟΤΕ) ο οποίος και θα σε πάρει τηλέφωνο για να σου ζητήσει αποδοχή της κλήσης.

Επίσης αποκλείεται στα ΗΑΕ που είναι αυστηρή μουσουλμανική χώρα να έχουν την έδρα τους ροζ γραμμές. Επίσης είναι λίγο απίθανο να πρόκειται για routing κλήσης από εναλλακτικό (ως γνωστόν κάποιοι εναλλακτικοί "στέλνουν" τις κλήσεις τους προς κινητά μέσω άλλης χώρας, αλλά εσένα σε καλέσαν στο κινητό...)

 

Προφανώς κάποιος έκανε λάθος.

 

Για να μάθεις ποιος ήταν, προσπάθησε να βρεις τον τηλεφωνικό κατάλογο των ΗΑΕ στο ίντερνετ (αν και δεν νομίζω να υπάρχει κάτι τέτοιο).

 

Πιο σίγουρη λύση είναι να πάρεις το 139 και να ζητήσεις να σου το βρουν αυτοί (με χρέωση όπως προανέφερες 1,50 Ευρώ). Η λύση αυτή είναι σίγουρη γιατί ο ΟΤΕ θα καλέσει το κέντρο της αντίστοιχης εταιρείας τηλεπικονωνιών στα ΗΑΕ (το εκει 131 δηλαδή) και θα σου δώσει κατα 80% μία απάντηση.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Ή πιο απλά δε δίνεις σημασία στο θέμα, τουλάχιστον μέχρι να επαναληφθει.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τηλεφωνικός κατάλογος των ΗΑΕ δεν υπάρχει από την μικρή έρευνα που έκανα. Οι ροζ γραμμές δεν εδρεύουν στα ΗΑΕ αλλά σε χώρες όπως τα Νησιά Κουκ ή τα Νησιά του Σολομώντα.
Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΒΓΩ ΨΕΥΤΗΣ ΟΤΙ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΠΕΙΕΙ ΣΤΕΓΝΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΟΤΕ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 1500 ΕΥΡΩ. ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΠΑΣ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΤΟ PC ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΞΑΝΑΣΥΝΔΕΘΕΙΣ ΘΑ ΣΥΝΔΕΕΣΕ ΜΕΣΩ ΝΤΟΥΜΠΑΙ ΚΑΝΤΟ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ............
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος siakabetis ( 8 Ιούν. 2004 , 19:26)

 

ΦΙΛΕ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΒΓΩ ΨΕΥΤΗΣ ΟΤΙ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΠΕΙΕΙ ΣΤΕΓΝΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΟΤΕ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 1500 ΕΥΡΩ. ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΠΑΣ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΤΟ PC ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΞΑΝΑΣΥΝΔΕΘΕΙΣ ΘΑ ΣΥΝΔΕΕΣΕ ΜΕΣΩ ΝΤΟΥΜΠΑΙ ΚΑΝΤΟ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ............

 

 

Αφού το τηλέφωνο χτυπούσε κι έδειχνε κι αναγνώριση, η κλήση ήταν εισερχόμενη οπότε δεν τίθεται θέμα χρέωσης!

 

Από εκεί και πέρα αφού δεν υπάρχει κατάλογος ΗΑΕ στο διαδίκτυο, μόνο το 139 μπορεί να βοηθήσει καλώντας απευθείας το διεθνές κέντρο των ΗΑΕ...

Link to comment
Share on other sites

τοτε που μου το ειπαν ημουν σε λιστα αναμονης και ημουν ο 15 απο τους 16 και την επομενη μερα που τους ρωτησα το ιδιο ειπαν δεν νομιζω να εφυγαν 14 ατομα απο την λιστα μεσα σε 5 μερες... :)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hydro ( 6 Ιούν. 2004 , 11:42)

 

λετε δηλ να φταιει οτι εχω πατερα ναυτικο??? :) :)

 

ΦΤΑΙΕΙ???? :o :wacko:

 

Tι σχέση έχει το επάγγελμα του πατέρα σου? :confused:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Nα κάνω τον κακό??? :p

 

Τι σχέση έχει το (pstn) θέμα με τα Ευρυζωνικά Σταθερά Δίκτυα ??? :rolleyes:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...