Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος midfinga (28 Ιούν. 2004 , 22:13)

 

suggnwmhg kataarxas giati den exw kanei akoma ton kopo na koitaxw to arxeio alla exw to axhs problhma an mporei kapoios na me boh8hsei ton eyxaristw poly

to problhma exei ws exhs exw parei grammh adsl apo ote h opoia douleyei kanonikotata(thn elegxe mexri kai texnikos) exw to modemaki mou to siemens to xpress link(douleyei kanonikotata kanei sync) kai exw parei isp thn forthnet

ola deixnoun oti 8a eprepe na mporw na mpw sto internet kanonika alla den mporw kai mou bgazei sfalma 678 xrei kaneis ti mporei na ftaiei?????????

 

Tha sou protina na tilefoniseis stin eksipiretisi pelatwn tis forthnet.exoune poli kali texniki eksipirethsh.
iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος midfinga (28 Ιούν. 2004 , 22:13)

 

suggnwmhg kataarxas giati den exw kanei akoma ton kopo na koitaxw to arxeio alla exw to axhs problhma an mporei kapoios na me boh8hsei ton eyxaristw poly

to problhma exei ws exhs exw parei grammh adsl apo ote h opoia douleyei kanonikotata(thn elegxe mexri kai texnikos) exw to modemaki mou to siemens to xpress link(douleyei kanonikotata kanei sync) kai exw parei isp thn forthnet

ola deixnoun oti 8a eprepe na mporw na mpw sto internet kanonika alla den mporw kai mou bgazei sfalma 678 xrei kaneis ti mporei na ftaiei?????????

 

 

Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.forthnet.gr/templates/supportPosting.aspx?p=87206

(ανάλογα το λειτουργικό που έχεις αλλάζεις μενού)

 

Αν κάνεις σωστά τα παραπάνω και έχεις το πρόβλημα ακόμα, η καλύτερη λύση είναι να κάνεις αυτό που λέει ο ALR πιο πάνω.

 

@filippos,

Έριξα μια ματιά στο site και αν έχεις κάνει την διαδικασία βήμα βήμα, τότε μπορεί να φταίει κάτι από την σύνδεση σου (στον τρόπο που συνδέεσαι μπορεί να σου έχει ξεφύγει κάποια ρύθμιση - λεπτομέρεια ίσως σε κάποιους αριθμούς που να είναι λάθος). Τους έχεις πάρει κάποιο τηλέφωνο, για να βεβαιωθείς ότι δεν υπάρχει πρόβλημα από αυτούς; Μην το σκαλίζεις πολύ το μόντεμ. Πάρτους πρώτα ένα τηλέφωνο να σιγουρευτείς ότι από εκεί είναι όλα οκ.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος filippos (21 Ιούλ. 2004 , 16:01)

 

Παρόμοιο πρόβλημα έχω κι εγώ. Έχω το Zyxel Prestige 650H/31 (για PSTΝ). Έχω κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις στο Setup Wizard του Zyxel όπως τις αναφέρει στο site η ACN για ΝΕΤΚΑΡΤΑ αλλά δεν μπορώ να συνδεθώ. Μου βγάζει το μήνυμα όπως φαίνεται στο συννημένο αρχείο.

 

Μπορεί κανείς να βοηθήσει;

Θυμάμαι πως κατα την τηλεφωνική αίτηση για DSL είχα ζητήσει PPPoE protocol και η ACN leitoyrgei se PPPoA. Μήπως γι αυτό;

 

 

Εγώ έχω το siemens xpresslinkd isdn που δουλεύει μόνο σε PPPoE. Ο provider μου είναι η acn. Από τον router μου ( netgear mr814v2 ) έχω δηλώσει PPPoE ( ότι δηλαδή υποστηρίζει το modem μου ) . Η σύνδεση δουλεύει τέλεια χωρίς κανένα πρόβλημα :)

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 ( 1 Αύγ. 2004 , 23:38)

 

Για PSTN τα πράγμα είναι απλά. Όλοι οι μεγάλοι providers είναι καλοί (σιγά το υπερβολικό bandwidth που θέλει μια PSTN :p). ACN, Tellas, Forthnet, OTEnet.

H forthnet έχει το "πλεονεκτημα¨" ότι έχει και συμπίεση, κάτι που δεν έχει η τελάς και η οτενετ (για acn δεν ξέρω), και κάνει γρηγορότερο κυρίως το surfarisma, όχι σε όλες τις περιπτώσεις όμως.

Εγώ θα διάλεγα τον πιο φθηνό. :p

 

(ALR μιλάμε για PSTN, οπότε no prob να προμοτάρουμε τη γνωστή :p)

 

loipon...File oti theleis ektos apo forthnet..oles oi alles eteries prosferoune poli kales,statheres kai aksiologes ypiresies!

a..signomi egine kapoio mperdema :!:

pstn endiaferetai o filos,xex, :p :lol:

 

FILE MOU I FORTHNET PROTOPOREI!MIN TO SKEFTESAI!GO FOR IT :D

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως τα fails που σου δειχνει δεν πρεπει να τα λαβεις υποψην σου.........Απλα πες οτι γραφει pass και μπες στο ΝΕΤ!!!! :p :p :p

 

Δεν κανω πλακα, και εμενα fail μου βγαζει αλλα η συνδεση λειτουργει κανονικα!!!!! :wacko:

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοον να πως έχουν τα πράγματα:

Έχω σύνδεση με τη Τελλας και χρησιμοποιο το μόντεμ τις ζιμενς.

εκει που όλα ήταν τέλεια τις τελευταίες μέρες το μόντεμ μάλλον έκαψε φλάντζες.

 

Με πέταγε συνέχεια, δε με άφηνε με τπτ να μπω και όσο ήταν μέσα σερνόταν.

Πρώτη μου δουλειά να πάρω στην τελλας. Μου είπαν πως δεν έχει κάποιο πρόβλημα απο κεί και ότι το ζιμενς όποτε σκαλώνει βγάζει το έρρορ που μου βγαίνει κ σε μένα - 678: The remote computer did not respond.

Του έχω αλλάξει τα φώτα στο βάλε-βγάλε την πρίζα αλλά πάλι τα ίδια...

Πήρα και τον οτε μην έχω πρόβλημα απο κει αλλά μου είπαν ότι δεν υπαρχει πρόβλημα αλλά να το δηλώσω σαν βλάβη, θα το ψάξουν αυτοί και θα με πάρουν... Όπως ήταν φυσικό ακόμα με παίρνουν.....

 

 

Τι να κάνω ρε παιδιά... μου έχει ανέβει το αίμα στο κεφάλι με την PSTN που μπένω...

Link to comment
Share on other sites

Έχετε καμμία ιδέα πότε θα έρθει από τον οτέ η adsl ε΄δω στην περιοχή του ωρωπού και περίχωρα?κωδικός 22950

και επίσης διάβασα πολλά παράπονα για λογαριασμούς παραφουσκωμένους..τι συμβαίνει?παιδί που δουλεύει στον οτέ που διευκρίνισε ότι είναι απαραίτητο με κάθε σύνδεση adsl να ενεργοποιούμε και την φραγη #7 ώστε να απαγορευτούν οι κλήσεις προς ροζ τηλέφωνα και τέτοια περίεργα sites του net...την γνώμη σαςπαρακαλώ

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

Μα με την dsl δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν κλήσεις, ο υπολογιστής συγχρονίζεται με τον OTE και τίποτα παραπάνω..δεν συντρέχει λόγος φραγής..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος iNCubO (19 Αύγ. 2004 , 16:42)

 

Μα με την dsl δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν κλήσεις, ο υπολογιστής συγχρονίζεται με τον OTE και τίποτα παραπάνω..δεν συντρέχει λόγος φραγής..

 

mporoun omws enw eisai online me dsl na pragmatopoiithoun kliseis apo to 56k modem sou..to sizitousame kai se allo thread.
iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχεις καν PSTN modem!

Τι να το κάνεις;

Εγώ το έχωσα σε μια ντουλάπα γιατί μου θυμίζει τι τράβαγα με τον πΟΤΕ (ειδικά πριν έρθω Αθήνα!).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

πότε θα έρθει στην περιοχή μου γνωρίζετε μήπως?πάντως και γω δεν έχω pstn modem τραβιέμαι με την isdn....

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα εχω παρει αγρια με το "ευαισθητο" Isdn της περιοχης μου, ειμαι ετοιμη για να κανω συνδεση στη vivodi. Ξερω οτι θα πατησω πανω στη γραμμη του οτε (και μαλιστα την ευαισθητη Isdn διοτι ειμαστε εξελιγμενοι εδω δεν εχουμε dsl over psdn μη χ....). Αν εξουσιοδοτησω τη vivodi να αναλαβει τη μετατροπη της γραμμης τι γινεται?

1) μενω χωρις τηλεφωνο;

2) αξιζει τον κοπο; Θελωνα πω καποιος που να εχει κατι παρομοιο -οχι απευθειας συνδεση με κομβο της viv δηλ, εχει προβληματα;

Αν πεθανει παλι το isdn (πεθαινει συχνα πυκνα), θα εχω προβλημα και με τη γραμμη dsl;

Ειμαι διατεθειμενη να κανω υπομονη για το εξαμηνο που λεει η vivodi οτι θα χρειαστει για να καλυψει ολη την αθηνα, και τοτε αποτι μου ειπαν θα γινει αυτοματα μετατροπη... αλλα θελω να τελειωσω με τον πΟΤΕ μια ωρα αρχυτερα, και να εχω σταθερα προσβαση στο νετ χωρις προβληματα τωρα (δουλευω βλεπετε)!!!! Για πειτε... κυριως οσοι εχετε vivodi over ote!!!!!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω Vivodi μέσω ΟΤΕ για να σου πω εντυπώσεις, απλά σου προτείνω να τους ρωτήσεις στο 13880 (μην ξεχάσεις να ζητήσεις απαραιτήτως να σε συνδέσουν με τεχνικό) τι θα γίνεται με το adsl όταν τα παίζει το isdn.

:)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

την πρωτη φορα που πηρα δεν ξερανε οτι δεν μπορω να βαλω 256 επειδη ο ΟΤΕ δεν δινει, και μου λεγανε @#$!% και νευριασα. Τη δευτερη συννενοουμασταν καπως καλυτερα και μετα μου ειπαν οτι οι γραμμες ειναι ανεξαρτητες. Τελικα αν ειναι να παιζει καμμια στραβη δε θα μου το πουν απο τη vivodi γιαυτο ρωταω εδω αν εχει κανεις καποια αναλογη εμπειρια! Και στον οτε δε μου ειπαν ποτε οτι το isdn θελει στοργη και προδερμ πριν το βαλω! Μετα μου το ξεφουρνισανε βλεπεις!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

vasika exoun eipwthei poles fores oi plirofories pou zitas..endiktika sou dinw ena meros pou mporeis na vreis.Psakse omws stin enotita Eurizonika diktia tou forum kai tha deis polles polles apantiseis :)
iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...