Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απ'οτι βλεπω στα features, υποστηριζεται το Outlook.

 

Aν εχεις PC, μπορεις να παρεις ενα ISDN modem ωστε να κανεις κλησεις μεσω του Η/Υ.

 

Σιγουρα εχει και ελληνικο website η Siemens, ακομα και να μην ειχε δεν νομιζω πως ειναι κατι τοσο σοβαρο :)

 

Το θεμα ειναι να κανεις τη δουλεια σου :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποιό Outlook είναι αυτό; Το Microsoft Outlook ή το Outlook Express;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Ποιό Outlook είναι αυτό; Το Microsoft Outlook ή το Outlook Express;

 

Θα σε γελασω! Δεν αναφερουν συγκεκριμενα ποιο οποτε...ισως και τα δυο :O

Link to comment
Share on other sites

Ο ΟΤΕ άλλαξε από την 1/12/06 την χρέωση των κλήσεων προς Κινητά τηλέφωνα με χρήση Τηλεκάρτας -Χρονοκάρτας .

Ο νέος τιμοκατάλογος έχει ως εξής

ΤΗΛΕΚΑΡΤΑ χρέωση ανά 30 δευτερόλεπτα

 

COSMOTE -VODAFONE-TIM 3 μονάδες ( από 4, μείωση 25% ) 0,111 τα 30 δεύτερα ή 0,222 το 1 λεπτό

Q-TELECOM 4 μονάδες ανά 30 δεύτερα (από 5, μείωση 20%) 0,148 τα 30 δεύτερα ή 0,296 το λεπτό.

 

 

ΧΡΟΝΟΚΑΡΤΑ Ή ALLO-CARD χρέωση ανά 60 δευτερόλεπτα

 

COSMOTE -VODAFONE-TIM 0,2106 τα 60 δευτερόλεπτα.

Q-TELECOM 0,2808 τα 60 δευτερόλεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Σημείωση.

Πουθενά στο site του ΟΤΕ δεν υπάρχει ανακοίνωση . Αντιλήφθηκα την διαφορά χθές χρησιμοποιώντας τηλεκάρτα και βρήκα τις επίσημες τιμές στο

 

http://www.ote-shop.gr/pdf/telecards.pdf

 

Ελπίζουμε από 1/01/07 να δούμε ακόμα καλύτερες χρεώσεις και να αρθεί η διάκριση προς Q-TELECOM μια που από 1/1/2007 το τιμολόγιο εισερχόμενης κλήσης της Q-TELECOM εξισώνετε με το αντίστοιχο της ΤΙΜ.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παω απο την οτενεν στην hol τι λετε καλα κανω θα δω διαφορα
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Θελω να παω απο την οτενεν στην hol τι λετε καλα κανω θα δω διαφορα

Όλοι μα όλοι βασίζονται πάνω στον οτε(εκτός τα ιδιόκτητα δίκτυα κάθε εταιρίας) οπότε ότι και να πάρεις θα είναι το ίδιο.

Να ξέρεις όμως ότι θα έχεις κάποια καθυστέριση για να σε αποσυνδέσει η μία εταιρία για να συνδεθείς στην άλλη

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις όμως ότι θα έχεις κάποια καθυστέριση για να σε αποσυνδέσει η μία εταιρία για να συνδεθείς στην άλλη

Αυτός είναι και ο μόνος λόγος που είμαι ακόμη με το conn-x.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα έχεις ανοίξει άλλο topic http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=160144

Άρα σε παρακαλώ μην ανοίγεις άλλο επειδή απλά δε σου απάντησαν...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

προσφατα μετετρεψα το n80 σε ie και ενεργοποιησα την υπηρεσια truphone,στην δουλεια μου, με hol και χρηση του linksys δουλεψε κανονικα δηλ. εκανα κληση σε σταθερο με πολυ καλη ποιοτητα(με την ενεργοποιηση η truphone σου δινει 2$ δωρεαν),γυριζοντας στο σπιτι με hol (αλλος λογαριασμος) με jetspeed 520i-modem,Siemens gigaset SE505-router και Siemens gigaset WLAN Repeater κανω τη συνδεση και καλω σταθερο τηλεφωνο,μετα την διαρκεια 3 λεπτων μου "κρεμαει" η adsl και απο τοτε δεν μπορω απο το σπιτι να συνδεθω με το truphone ενω στην δουλεια συνδεομαι και κανω κανονικα τηλεφωνα.

Υπαρχουν καποιες ρυθμισεις που πρεπει να κανω στο jetspeed και στο router και το repeater??????

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά με νέο τιμοκατάλογο έχουμε τις εξής τροποποιήσεις

Από 01/01/2007 η χρέωση με χρήση τηλεκάρτας προς ΟΛΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΙΝΗΤΑ ( ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΗΣ ΤΗΣ Q-TELECOM) είναι πλέον 3 μονάδες ανά 30 δευτερόλεπτα . (0,222 το λεπτό)

Επιπλέον με χρήση ΧΡΟΝΟΚΑΡΤΑΣ ή ALLO OTE η νέα ονομαστική τιμή είναι 0,19 ευρώ

Αν υπολογίσουμε τον δωρεάν χρόνο που συνοδεύει κάθε ΧΡΟΝΟΚΑΡΤΑ

έχουμε

ΧΡΟΝΟΚΑΡΤΑ 6 ΕΥΡΩ χρέωση 0,179

ΧΡΟΝΟΚΑΡΤΑ 13 ΕΥΡΩ χρέωση 0,159

ΧΡΟΝΟΚΑΡΤΑ 25 ΕΥΡΩ χρέωση 0,155

Προφανώς οι τιμές είναι κάτω από τις τιμές ΟΤΕ αλλά παραμένη ο αντιοικονομικός τρόπος χρέωσης ανα 60 δευτερόλεπτα .

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά,

Παρακαλώ τους γνώστες να με ενημερώσουν, αν είναι δυνατόν και με ποιές συσκευές μπορώ να μεταφέρω εισερχόμενη κλίση μεταξύ ακουστικών (2).( η γραμή είναι ISDN) Γνωρίζω οτι αυτό γίνεται με ένα τηλεφωνικό κέντρο αλλά ψάχνω πιό φθηνή λύση

Ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά,

Παρακαλώ τους γνώστες να με ενημερώσουν, αν είναι δυνατόν και με ποιές συσκευές μπορώ να μεταφέρω εισερχόμενη κλίση μεταξύ ακουστικών (2).( η γραμή είναι ISDN) Γνωρίζω οτι αυτό γίνεται με ένα τηλεφωνικό κέντρο αλλά ψάχνω πιό φθηνή λύση

Ευχαριστώ :D

Αυτό γίνεται με ένα απλό ασύρματο τηλέφωνο στο οποίο μπορείς να συντονίσεις δύο ακουστικά στην ίδια βάση.Τώρα τελευταία σχεδόν όλα το κάνουν αυτό.Από εκεί και πέρα απλά όταν θες να μεταφέρεις την κλήση πατάς ένα κουμπί "R" που βρίσκεται πάνω στο ακουστικό και τον αριθμό του ακουστικού.Όταν το αγοράσεις και διαβάσεις τις οδηγίες θα καταλάβεις πως γίνεται η μεταφορά.Δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά!

 

Έφτασε κ μένα η ώρα μου να αλλάξω σύνδεση στο internet κ έχω κάποιους προβληματισμούς.

Έχω σύνδεση 768 και λήγει όπου νάναι.Καθώς δέν μπορώ να φύγω από Hellas On Line συνεχίζω με αυτή την εταιρία.Η προσφορά της είναι ότι από τη στιγμή που θα περάσουν οι γραμμές της κ συνδεθείς στο δίκτυο της θα σου 4Χ την ταχύτητα σου (Μου είπαν μέχρι τέλη γενάρη περίπου).Μπορώ είτε να συνεχίσω με 768 η οποία θα γίνει 3Mbit, είτε να την κάνω 1024 η οποία θα γίνει 4Mbit είτε να την κάνω 2048 η οποία θα γίνει 8Mbit.Η διαφορά μεταξύ 768 και 1024 είναι σχετικά μικρή (3 ευρώ το μήνα πάνω) ενώ η διαφορά με 2048 είναι αρκετή (περίπου 16 ευρώ)

Καθώς σκέφτομαι να ενεργοποιήσω Voip προβληματίζομαι για την ποιότητα της γραμμής.Αυτή θα επηρρεάζεται εάν εκείνη τη στιγμή εγώ κατεβάζω δεδομένα;Καθώς βρίσκω την 2048 σχετικά ακριβή και δέν την βλέπω και πολύ θερμά θα υπάρξει όντως μεγάλη διαφορά στην ποιότητα από 3 σε 4 Mbit; Για 768 και 1024 δέν μιλάω καθότι νομίζω ότι η ποιότητα σε αυτές τις ταχύτητες θα είναι αρκετά άσχημη και σκοπέυω να ενεργοποιήσω Voip μόλις μου τετραπλασσιαστεί η ταχύτητα μου.

Για να γίνω πιό συγκεκριμένος αναφέρομαι στο Voip που προσφέρει η HOL και ονομάζεται η υπηρεσία eVoice ,άν αυτό βοηθάει καθόλου.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!

When money talks the world listens..
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με το router σου, αν αυτός δηλαδή διαθέτει QOS, μπορείς να ιεραρχήσεις τις ενέργειές σου τι σημαντικότητα θα έχουν, έτσι όταν παίρνεις τηλ. μέσω VoIP να παίρνει αυτή όλο το απαιτούμενο εύρος που χρειάζεται...

 

Αν δεν έχεις θα έλεγα, ότι να παίζει ρόλο, και ειδικότερα αν κατεβάζεις προγράμματα φαντάζομαι ότι και μετά το ίδιο πρόβλημα θα έχεις.. Αν δεν βρεις ένα πρόγραμμα να διαχειρίζεσαι το δίκτυό σου δεν νομίζω να κάνεις δουλειά αν κατεβάζεις 24/7 τουλάχιστον. Επίσης να σου πω ότι μεγάλο ρόλο παίζει το upload στο VoIP και καλό θα ήταν να πάρεις την 1024 γραμμή, που έχει 256 upload και όχι 192 που έχει η 768. Απλά στο αναφέρω διότι αυτά είναι απόλυτες τιμές και λαμβάνοντας υπόψη την απόσταση και το πόσο μπουκωμένο είναι το DSLAM σου η τιμή αυτών μπορεί και να φτάνει στα 2/3 της πραγματικής ή και ακόμα παρακάτω!!!:blink:

 

Απλά μην περιμένεις 4x και στο upload στα λεγόμενα της HOL. Ως τώρα δεν έχει αναφέρει το παραμικρό για αναβάθμιση των τιμών αυτού, οπότε να υποθέτεις το χειρότερο!:p

Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

Πρός την 1024 κλείνω...3 ευρώ άλλωστε δέν είναι μεγάλο ποσό.

Σκοπέυω να βάλω Voip μόλις αυξηθούν οι ταχύτητες...Πιστέυω μία διαφορά θα την έχει.Έστω κ μικρή...

Μένω με τους γονείς μου οπότε ότι είδους πειράματα κάνω θα γίνονται στο κεντρικό τηλέφωνο του σπιτιού.Ανυσηχώ μήπως είναι τόσο μεγάλη η διαφορά από το κανονικό τηλέφωνο και με κυνηγάνε..

Άρα βουρ στο modem μου να ανακαλύψω αν έχει QSOS και να βρώ ένα πρόγραμμα διαχείρισης δικτύου..αλλά επειδή δέν έχω ιδέα από αυτά οι τεχνικοί της HOL δέ θα μπορούν να με βοηθήσουν;;; :worry:

 

Καλώς τον άσχετο....QOS μου το είπατε QSOS το έγραψα.Ωραία....

When money talks the world listens..
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά,

Παρακαλώ τους γνώστες να με ενημερώσουν, αν είναι δυνατόν και με ποιές συσκευές μπορώ να μεταφέρω εισερχόμενη κλίση μεταξύ ακουστικών (2).( η γραμή είναι ISDN) Γνωρίζω οτι αυτό γίνεται με ένα τηλεφωνικό κέντρο αλλά ψάχνω πιό φθηνή λύση

 

Δες αυτό. ;)

(από το manual του netmod).

 

Οπότε R * 19 # για να βάλεις την κλήση σε αναμονή

και # 19 # για να σηκώσεις την κλήση από άλλη συσκευή (που είναι συνδεδεμένη σε διαφορετική θύρα του netMod).

Link to comment
Share on other sites

Προς όσους ενδιαφερόμενους....Ενεργοποίησα Voip μέσω Hellas On Line κ μπορώ να πώ ότι εντυπωσιάστηκα.Με ελάχιστες κινήσεις ,απλές και εύκολες, σε ελάχιστο χρόνο ,για την ακρίβεια άμμεσα, ενεργοποιήθηκε η σύνδεση μου και από ποιότητα..απλά σκίζει!Καμμία διαφορά από το κανονικό τηλ που είχα πρίν.Κ το καλύτερο..έχω μέσα δώρο 62 ευρώ...

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας παίδες!

 

Lock it messie...i'm ok...

When money talks the world listens..
Link to comment
Share on other sites

Ποιό Outlook είναι αυτό; Το Microsoft Outlook ή το Outlook Express;

 

microsoft office outlook.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι βλεπω στα features, υποστηριζεται το Outlook.

 

Aν εχεις PC, μπορεις να παρεις ενα ISDN modem ωστε να κανεις κλησεις μεσω του Η/Υ.

 

Σιγουρα εχει και ελληνικο website η Siemens, ακομα και να μην ειχε δεν νομιζω πως ειναι κατι τοσο σοβαρο :)

 

Το θεμα ειναι να κανεις τη δουλεια σου :)

 

πραγματι το θεμα ειναι να κανω τη δουλεια μου, ομως δεν γνωριζω αγγλικα.

επισης με εκνευριζει αφανταστα η σιεμενς γιατι υποστιριζει 66 γλώσες (φανταζεστε ποιες γλωσες ) αλλα οχι ελληνικα τα οποια μεχρι πριν περιπου δυο χρονια ειχε, γιατι ? τελικα μας εχουν στο φτυσιμο ολοι και δεν κανουμε τιποτα.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εκτος την Tellas δινει κατι τετοιο χωρις περιορισμους αλλος παροχος και να μην ερχετε και λογαριασμος του ΟΤΕ ??? Ευχαριστω:lol: :lol:

 

 

 

exei kai i forthnet... alla to diktio tis einai ipo ekseliksi...

Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...