Jump to content

[Επίσημο] Vodafone Smart II (Alcatel V860)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια καλησπερα (αν ειμαι off topic sorry) , εχει χαλασει το βυσμα που μπαινει ο φορτιστης και επειδη η επισκευη κοστιζει οσο το μισο κινητο λεω να παρω εναν φορτιστη για να φορτιζω την μπαταρια εξωτερικα . Μπορει καποιος να μ προτεινει καποιον;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια καλησπερα (αν ειμαι off topic sorry) , εχει χαλασει το βυσμα που μπαινει ο φορτιστης και επειδη η επισκευη κοστιζει οσο το μισο κινητο λεω να παρω εναν φορτιστη για να φορτιζω την μπαταρια εξωτερικα . Μπορει καποιος να μ προτεινει καποιον;

 

υπαρχουν παρα πολλοι uiversal chargers και φθηνοι και εγω ειχα το ιδιο προβλημα και πηρα εναν με 12€ απλα πρεπει να τσεκαρεις τα στοιχεια τις μπαταριας και να επιλεξεις τον καταλληλο univ.charger με βαση την μπαταρια σου!:up:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα παλι :shock: :whistle:

ως ωρας τη προβληματα εχουν το cm7.2 :confused:

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτό το κινητό εδώ και ένα χρόνο περίπου και δεν έχω κάνει κανένα update, έχω λειτουργικό 2.3.7 όπως όταν το αγόρασα, και το κινητό δεν το έχω πειράξει σε τίποτα (root κλπ). Χάνω κάτι που δεν έχω κάνει update; Το κινητό λειτουργεί σχετικά καλά και εγώ δεν είμαι καθόλου φιλική προς τα update που πειράζουν πράγματα τα οποία λειτουργούσαν μια χαρά από πριν. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι η μικρή μνήμη του κινητού (για να βάλω το whatsapp 6,36ΜΒ αναγκάστηκα και απεγκατέστησα 4-5 άλλες χρήσιμες εφαρμογές γιατί δεν χωρούσε) αλλά, οκ, την παλεύω...

Αν θελήσω στο μέλλον να το κάνω root θα βρω κάποιον οδηγό για να το κάνω ή πλέον θεωρείται αρχαίο κινητό και δεν θα βρίσκω τίποτα που να ισχύει; Και για να κάνω root υπάρχει κάποιο conflict με κάποιο update; -κάτι τέτοιο θυμάμαι να λέτε παλιότερα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημέρα, θα ήθελα βοήθεια από κάποιον που έχει αλλάξει την εξωτερική οθόνη του Smart 2 (digitizer) για να μου πει πως ακριβώς γίνετε η διαδικασία.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

πρόσφατα είχε πολλά κολλήματα το κινητό μου και αφού έβγαλα τα μάτια μου στο ίντερνετ για να βρώ μια κατάλληλη ROM και να λειτουργεί σωστά το recovery κατέληξα σε αυτά εδώ.

 

Αναλυτικές οδηγίες για ROOT με Full Recovery δοκιμασμένο.

http://www.doctorandroid.gr/2013/06/root-vodafone-smart-2-alcatel-v860.html

 

Οδηγίες για Custom ROM Vodafone Smart II KitKat με φωτό δοκιμασμένο με εικόνες

http://www.insomnia.gr/topic/532061-vodafone-smart-ii-%CE%BC%CE%B5-kitkat-%CE%AE-jellysmart-rom/

 

Δοκιμάστε τα με δική σας ευθύνη, εμένα πάντως μου λειτούργησαν μια χαρά! :D

Knowledge is power. Information is liberating. Education is the premise of progress, in every society, in every family. :D
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους,εχω και εγω ενα v860.Στην προσπαθεια μου να το ρουταρω με εναν οδηγο απο το xda,ενω υποτιθετε οτι εγινε ρουτ και πηγε να κανει επανεκινηση,δεν ανοιξε ποτε και κανει συνεχεια επανεκινηση.Στην προσπαθεια μου να το βαλω σε ρεκοβερι μοντ εχει μονο επιλογη για φορματ.το εκανα και τωρα κανει επανεκινηση με το ανδροιδες και το χερακι,αλλα οταν παταω στο ανδροιδες κλεινει και κανει ριμπουτ και παλι τα ιδια.Αν μπορουσε καποιος να με βοηθησει θα το εκτιμουσα παρα πολυ.

 

Υ.Γ.Επειδη μπαινει και σε flash mod υπαρχει καποιος τροπος να φλασαρω την μαμα ρομ και που θα την βρω?Ευχαριστω πολυ

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους,εχω και εγω ενα v860.Στην προσπαθεια μου να το ρουταρω με εναν οδηγο απο το xda,ενω υποτιθετε οτι εγινε ρουτ και πηγε να κανει επανεκινηση,δεν ανοιξε ποτε και κανει συνεχεια επανεκινηση.Στην προσπαθεια μου να το βαλω σε ρεκοβερι μοντ εχει μονο επιλογη για φορματ.το εκανα και τωρα κανει επανεκινηση με το ανδροιδες και το χερακι,αλλα οταν παταω στο ανδροιδες κλεινει και κανει ριμπουτ και παλι τα ιδια.Αν μπορουσε καποιος να με βοηθησει θα το εκτιμουσα παρα πολυ.

 

Υ.Γ.Επειδη μπαινει και σε flash mod υπαρχει καποιος τροπος να φλασαρω την μαμα ρομ και που θα την βρω?Ευχαριστω πολυ

 

Τελικα βρηκα λυση στην σελιδα 96 και ευχαριστω πολυ τον MarcDSγια τις πληροφοριες

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τελικα βρηκα λυση στην σελιδα 96 και ευχαριστω πολυ τον MarcDSγια τις πληροφοριες

 

Προστέθηκε στους οδηγούς του πρώτου post.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πουλούσαν μεχρι πριν κάνα 2μηνο σε μερικές βοντα με 1,5 ευρώ αλλά δν ξέρω αν έχουν ακομα
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε βρήκα προσοψη για το κινητό... η Vodafone δεν εψει και θα με ενημερωσουν αν βρουν...Έστειλα και στην Alcatel και μου είπε πως έχει 27 ευρώ!!!!!!!!! ΕΛΕΟΣ μπας κι εχει κανείς καμμία να πουλάει???
Link to comment
Share on other sites

ο dadroid98 έκανε πάλι το θαυμα του :P νεα ROM

[ROM] [CM7.2] [sMART II ] [KITKAT UI] Kitkat Smart R1

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2613604

 

Μόλις δοκιμασα αυτή την Ρομ..πραγματικα πολύ καλη..

Αλλά δεν μου λειτουργει το wifi.δεν κανει σάρωση.

Μαλιστα την πέρασα 2 φορες κιόλας κ παλι το ίδιο.

Μόλις κανει σάρωση απενεργοποιηται το wifi μονο του..

Ξέρει κκανεις πως διορθώνεται????

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκιμασα αυτή την Ρομ..πραγματικα πολύ καλη..

Αλλά δεν μου λειτουργει το wifi.δεν κανει σάρωση.

Μαλιστα την πέρασα 2 φορες κιόλας κ παλι το ίδιο.

Μόλις κανει σάρωση απενεργοποιηται το wifi μονο του..

Ξέρει κκανεις πως διορθώνεται????

 

Όταν έκανες την εγκατάσταση και άνοιξε πρώτη φορά με μια επανεκκίνηση διορθώνεται το Wifi και λειτουργεί κανονικά,βέβαια έχει και αλλα θέματα... πχ εγκαθιστά εφάρμογές μόνο απο το play store,θέλει να αντιγράψεις τα αρχεία του gps απο άλλη έκδοση για να δουλέψει τώρα δε θυμάμαι αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανες την εγκατάσταση και άνοιξε πρώτη φορά με μια επανεκκίνηση διορθώνεται το Wifi και λειτουργεί κανονικά,βέβαια έχει και αλλα θέματα... πχ εγκαθιστά εφάρμογές μόνο απο το play store,θέλει να αντιγράψεις τα αρχεία του gps απο άλλη έκδοση για να δουλέψει τώρα δε θυμάμαι αλλα...

Ωραίος φίλος μου άνοιξε το wifi...χεχε...μήπως τωρα ξέρεις που θα βρω τα αρχεία gps για να περάσω??

Να δουλέψει κ αυτό.......

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να διορθωσω παιδιά το gps????

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Αντέγραψε τα αρχεία στο τηλέφωνο με διαδρομη etc/gps

https://mega.co.nz/#F!XFoigJoZ!-wXUTUtu_ncFkzupfAheKg

 

Πρώτος φιλαράκι μου... Στο χρωστάω..!!δούλεψε κομπλε!! Ευχαριστωωω

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας, έχω ένα πρόβλημα με το Vodafone Smart II μου.

Κάθε 3μηνο περίπου τρώει σκάλωμα κατά την εκκίνηση και χρειάζεται να του κάνω επαναφορά χρησιμοποιώντας έναν οδηγό που έχω.

Σύμφωνα με αυτόν πρέπει να αδειάζω την κάρτα μνήμης του κινητού (έχω root), να της βάζω μόνο 2 αρχεία και μετά μέσω του recovery mode να κάνω κάποια format (data, custpack, system, boot, cache), restore το ένα αρχείο (alcatel-onetouch.rar, μετά από εξαγωγή του στην κάρτα μνήμης) και install το δεύτερο (update.rar).

Όλες τις φορές που χρειάστηκε να κάνω αυτή τη διαδικασία δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα, μέχρι χθες που όταν έκανα restore το 1ο αρχείο, μου έγραφε "no files found".

Καμία ιδέα; Κρίμα να μείνω χωρίς κινητό λίγες μέρες πριν τις διακοπές :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το τελευταίο διάστημα το κινητό κάνει μόνο του επανεκκίνηση.

μέχρι τώρα του έχω κάνει επαναφορά ρυθμίσεων, φορμάρισμα στην sdcard επαναφορά σε παλιότερα backup.

του πέρασα rom που βρήκα στο xda κι από αλλού, του πέρασα και την DDESIGN ROM V1.0 και πάλι τα ίδια.

αυτό που παρατήρησα είναι ότι κάτι παίζει με την κίνηση δεδομένων από την σύνδεση κάποιων ή κάποιας εφαρμογής

ή εξαετίας αυτής τρώει σκάλωμα και κάνει επανεκκίνηση.

το πρόβλημα σταματάει αφού κλικ-άρω την επιλογή "Χρήση μόνο δυκτίων 2G (εξοικονομεί μπαταρία)" στις ρυθμίσεις κινητού δυκτίου.

κανείς με το ίδιο πρόβλημα ή καμιά ιδέα?

επίσεις ψάχνω μια rom που να μήν περιέχει τίποτα από εφαρμογές. μόνο google play, browser και τα βασικά για να λειτουργεί.

 

Καλή η rom του ddesing μα τα βρήκα σκούρα στις ενημερώσεις και τις εφαρμογές που ήθελα να κατεβάσω για να έχω.. είχα και ένα θέμα με τον launcher αλλά το έλυσα βάζοντας έναν άλλο πιο λειτουργικό για μένα. όσο πειραματιζόμουν με αυτή κάνοντας και κάποια διαλείμματα δεν έκανε ούτε μία επανεκκίνηση. όταν είπα τελείωσα και βγήκα έξω ξανάρχισε τα κόλπα

Edited by PLAYER74
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Stock Rom που βρηκα στα προηγουμενα posts

 

καλησπερα και απο εμενα ρε παιδια ψαχνω να βρω πως περμαμε την στοκ ρομ στο σμαρτ 2 και δεν βρησκω κανενα προγραμμα η σελιδα που να το λεει plz help

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...