Jump to content

[Επίσημο] Vodafone Smart II (Alcatel V860)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας.

 

Επεσε στα χερια μου το εν λογο μοντελο και επειδη θελω να το εχω σαν δευτερο προσπαθω απο χθες ματαια να του βαλω μια custom rom . Κανω flash την recovery μου λεει οτι ολα πηγαν καλα αλλα οταν την ανοιγω μου βγαζει E: Invalid command argument. Κατα τα αλλα δουλευει κανονικα αλλα οποια rom και αν flashαρω δεν περναει σωστα και η εχω bootloop(kitkat ui rom, cm7 jellysmart) η κανει fc στο setup (romsmartII v 1.02) και δεν φτιαχνει οτι και αν εχω δοκιμασει. Μονο η stock ota5 backup δουλευει σωστα αλλα εχει ολο το bloarware ....

 

Αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα το εκτιμουσα. Το κινητο οταν το συνδεω στο pc σε fastboot mode βγαινει σαν android 1.0 αν παιζει καποιο ρολο.

 

EDIT:

Καταφερα να περασω την Ddesign ! Παντως εαν μπορει να βοηθησει καποιος θα το ηθελα.

Edited by DTse

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! Πίσω καπάκι παίζει να βρω πουθενά??μου εσπασε το κουμπί της έντασης...

Έχουν περάσει μήνες αλλά ας απαντήσω ότι τέλη Σεπτεμβρίου που πήγα στο κατάστημα Vodafone στην Πανόρμου είδα ότι έχει σε καλάθι αρκετά πίσω καπάκια σε αποχρώσεις του κόκκινου και έχουν πάνω τιμή 6,90€. Υποθέτω ότι θα υπάρχουν και σε άλλα καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Κολλαει το λογισμικο του, να κανα αυτα που λεει ρουτ κλπ στο πρωτο post, τι λετε guys;

Phones: Samsung GT-M8910 Pixon - iPhone 3gs - HTC Desire - ZTE P752D - Jiayu G4 - Honor 3c - Honor 4x

Tablets: Lenovo A100L

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κολλαει το λογισμικο του, να κανα αυτα που λεει ρουτ κλπ στο πρωτο post, τι λετε guys;

 

κανε ροοτ με srsoneclick

 

και για οποιον ενδιαφερεται!!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=405097

Edited by msound
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
Ξαφνικα το wifi επαψε να δουλευει to 3g κανονικα ομως. Υπαρχει κανενα αρχειο να πειραξω μηπως επανελθει;
Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε μπαταρία και ξαναβαλε

 

Αν δε γίνει τίποτα πέρασε ένα παλιότερο backup

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε μπαταρία και ξαναβαλε

 

Αν δε γίνει τίποτα πέρασε ένα παλιότερο backup

οκ ευχαριστω εβαλα ενα της cyanogen .

Exv kolhsei ομως στο linbk2sd εχω επιλεχει ext2 και εκει κολλαει μια ωρα τωρα μηπως φταει που ηταν FAT?

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια!!!!!!!

Του έκανα root και του πέρασα μια ρομ miui αλλά όταν πήγα να το ανοίξω με έδειξε το σήμα του android και μετά έδειξε μαύρη οθόνη και κόλλησε.

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Πρόσφατα κατάφερα να κάνω ρουτ την συσκευή. Έκανα διάφορες δοκιμές με αυτόν τον οδηγό, αλλα το towelroot δεν έκανε τίποτα. Κατέληξα να κάνω ρουτ βάσει του

. Βέβαια σε fastboot το κιν μου το αναγνώριζε ως Android 1.0 οπότε οι κλασικοί ADB drivers δεν έκαναν δουλειά κ αναγκάστηκα να εγκαταστήσω κτ drivers για motorola (Motorola_End_User_Driver_Installation_5.9.0_64bit.msi) κ στην συνέχεια αφου ο ΗΥ είδε το κιν flashara to system.img.

 

Το κιν είναι πλέον root αλλα διαπίστωσα οτι εχουν μεταβληθεί οι γραμματοσειρές και διάφορα άλα. Οταν είναι να βάλεις το pin το μήνυμα απο πανω είναι με wildcharachters, οταν πας να κάνεις power off αντι για power off γραφει screen lock(αλλα κάνει power off). Γενικά έχουν πειραχτεί τα μηνύματα των dialog box. Επίσης στα μηνύματα(sms) εχει μπει ενα background κ εχει αλλάξει κ το εικονίδιο της συντόμευσης απο φακελάκι που ήταν.

Ξαναflashara την system.img που αναφέρει ο ddesign στο ποστ αλλα τιποτα δεν άλλαξε...

 

Καμία ιδέα τι μπορει να φταίει?!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
Παιδιά βοήθεια!!!!!!!

Του έκανα root και του πέρασα μια ρομ miui αλλά όταν πήγα να το ανοίξω με έδειξε το σήμα του android και μετά έδειξε μαύρη οθόνη και κόλλησε.

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!

 

 

Μπες στην recovery παλι και κανε φορματ cache data κτλ και μετα ξαναπερασε την. χθεσ περασα την MIUI ειναι πολυ ελαφρια και λειτουγουν ολα. Θα κανει ομως λιγο στην αρχη μεχρι να ανοιξει αλλα θα ανοιξει. και σαν ρομ θα περαστει γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα. Δοκίμασα να εγκαταστήσω το recovery μέσω romeo, ωστόσο δεν το έπαιρνε. Έμενε κολλημένο στο waiting for device, ενώ άλλες φορές το κινητό δεν μπορούσε να μείνει στο ανθρωπάκι και ξεκινάμε κανονικά. Όσοι το έχετε κάνει, παίζει να είναι θέμα ασυμβατότητας λόγω Windows 8 64bit; Επίσης, το αρχείο για root δεν είναι διαθέσιμο, επειδή έχει κλείσει το rapidshare. Το έχει κανένας και μήπως μπορεί να μου το στείλει; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γειά σας. Έχω ένα πρόβλημα. Έχω δουλέψει λίγο το κινητό αλλά νομίζω δεν είχα πρόβλημα. Το δώσα στη μάνα μου.. Ανοίγω δεδομένα και... Τσουπ reboot. Για να μην τα πολυλογω πάντα θα φάει reboot, και μάλιστα με το που ανοίγει και πιάνει γραμμή αμέσως. Τρελά. Έχει κάρτα wind. Να φταίει αυτό; δε νομίζω, δεν ακούγεται λογικό. Κάποια ιδέα;
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Έχω ένα πρόβλημα. Έχω δουλέψει λίγο το κινητό αλλά νομίζω δεν είχα πρόβλημα. Το δώσα στη μάνα μου.. Ανοίγω δεδομένα και... Τσουπ reboot. Για να μην τα πολυλογω πάντα θα φάει reboot, και μάλιστα με το που ανοίγει και πιάνει γραμμή αμέσως. Τρελά. Έχει κάρτα wind. Να φταίει αυτό; δε νομίζω, δεν ακούγεται λογικό. Κάποια ιδέα;

Με πρόλαβες, γι΄αυτό μπήκα κι εγώ να ποστάρω!

Ακριβώς το ίδιο έχω πάθει κι εγώ! Έχω το κινητό αυτό 2 χρόνια και το έχω χρησιμοποιήσει με διάφορες κάρτες Vodafone και δουλεύει κανονικά. Τις προάλλες έβαλα μια sim WIND στην οποία είχα κερδίσει μερικά δωρεάν data και συνέβη περίπου ότι και σε εσένα: επανεκκινήσεις συνεχώς, αδύνατον να το χρησιμοποιήσω. Πήγα σε κατάστημα Vodafone και ρώτησα τον "ειδικό για τα smartphone" του καταστήματος και μου είπε να αλλάξω την sim (ήταν πολύ παλιά) κι αν δεν διορθωθεί να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στη συσκευή. Πήγα στη WIND και πήρα νέα sim 4G και το πρόβλημα δεν διορθώθηκε. Δεν έκανα την επαναφορά γιατί βαριέμαι να ξαναρυθμίζω το κινητό κλπ (δεν ξέρω αν γίνεται εύκολα με κάποια εφαρμογή back up, βαριέμαι να το ψάξω), άσε που δεν μου εγγυάται κανείς ότι θα δουλέψει σίγουρα με τη WIND και μπορεί να κάνω τζάμπα κόπο! Να σημειώσω ότι δεν έχω κάνει ποτέ επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στα 2 χρόνια που το έχω, ο τεχνικός Vodafone μου σύστησε να την κάνω έτσι κι αλλιώς για να δουλεύει καλύτερα το κινητό, αλλά το αναβάλλω όσο μπορώ εφόσον δουλεύει προς το παρόν, αν και τραβάει κάτι κολλήματα τελευταία, δείχνει ότι έχει σήμα αλλά δεν είναι στο δίκτυο στην πραγματικότητα και θέλει επανεκκίνηση για να επανέλθει.

 

Αν δεν σε πειράζει να κάνεις την επαναφορά, δοκίμασε το και πες μου κι εμένα τι έγινε!

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα σε ολους

Προσπαθησα να ρουταρω το κινητο αλλα δε μπορω να βγαλω ακρη.

δε μπορεσα καν να κατεβασω τα αρχεια που λεει στις πρωτες σελιδες. ητανε exe αρχεια και κολησαν το pc μου.

μπορει να κανεις να με βοηθησει γιατι αυτες οι εφαρμογες της vodafone πρεπει να παρουν πουλι.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους

Προσπαθησα να ρουταρω το κινητο αλλα δε μπορω να βγαλω ακρη.

δε μπορεσα καν να κατεβασω τα αρχεια που λεει στις πρωτες σελιδες. ητανε exe αρχεια και κολησαν το pc μου.

μπορει να κανεις να με βοηθησει γιατι αυτες οι εφαρμογες της vodafone πρεπει να παρουν πουλι.

ευχαριστω

Επειδή και εγώ είχα πρόβλημα, εδώ είναι οι λύσεις που ισχύουν πλέον:

1) Κατεβάζεις https://pithos.okeanos.grnet.gr/public/0b9DdPon6UhIzswjXADgW1 και κάνεις extract τα 3 φακελάκια στην επιφάνεια εργασίας σου. Επιλέγεις τους 2 φακέλους META-INF και system και τους ζιπάρεις και τους 2 μαζί σε 1 αρχείο με όνομα RootFlashable.zip . Ρίχνεις έπειτα στην κάρτα μνήμης σου χύμα τον φάκελο PC USB Driver, ενώ το RootFlashable το βάζεις μέσα στο φάκελο DCIM.

2) Κατεβάζεις https://www.dropbox.com/s/dzrrh4zhnjvv74f/Batch%20Install.zip?dl=0 ανοίγεις το κινητό σε fastboot mode (δες στα αρχικά posts πώς μπαίνουμε σε fastboot mode) και τρέχεις το 3.Recovery.bat. Με αυτό θα έχεις πάντα recovery menu και θα μπορέσεις από εκεί να τρέξεις το αρχείο για να κάνεις root.

3) Τρέξε το recovery (δες στα αρχικά posts πώς μπαίνουμε σε recovery), μπες στη διαδρομή DCIM, τρέξε το αρχείο RootFlashable.zip και είσαι πλέον root.

4) Μετά, δες αυτό τον οδηγό http://www.greeceandroid.gr/app/238-link2sd για να περάσεις το link2sd και να σβήσεις ο,τι θες.

Edited by Jimisballjohn
Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ είχα πρόβλημα, εδώ είναι οι λύσεις που ισχύουν πλέον:

1) Κατεβάζεις https://pithos.okeanos.grnet.gr/public/0b9DdPon6UhIzswjXADgW1 και κάνεις extract τα 3 φακελάκια στην επιφάνεια εργασίας σου. Επιλέγεις τους 2 φακέλους META-INF και system και τους ζιπάρεις και τους 2 μαζί σε 1 αρχείο με όνομα RootFlashable.zip . Ρίχνεις έπειτα στην κάρτα μνήμης σου χύμα τον φάκελο PC USB Driver, ενώ το RootFlashable το βάζεις μέσα στο φάκελο DCIM.

2) Κατεβάζεις https://www.dropbox.com/s/dzrrh4zhnjvv74f/Batch%20Install.zip?dl=0 ανοίγεις το κινητό σε fastboot mode (δες στα αρχικά posts πώς μπαίνουμε σε fastboot mode) και τρέχεις το 3.Recovery.bat. Με αυτό θα έχεις πάντα recovery menu και θα μπορέσεις από εκεί να τρέξεις το αρχείο για να κάνεις root.

3) Τρέξε το recovery (δες στα αρχικά posts πώς μπαίνουμε σε recovery), μπες στη διαδρομή DCIM, τρέξε το αρχείο RootFlashable.zip και είσαι πλέον root.

4) Μετά, δες αυτό τον οδηγό http://www.greeceandroid.gr/app/238-link2sd για να περάσεις το link2sd και να σβήσεις ο,τι θες.

 

Ευχαριστω πολυ φιλε

οταν θα εχω χρονο θα το κανω και θα ενημερωσω!

thanks

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το κατέβασε ο φίλος από το Dropbox. Επειδή είμαι πιεσμένος αυτή τη βδομάδα, θα σας φτιάξω καλό οδηγό και θα ανεβάσω όλα τα αρχεία που χρειάζεται για να γίνει η διαδικασία το επόμενο Σάββατο.
Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασε ο φίλος από το Dropbox. Επειδή είμαι πιεσμένος αυτή τη βδομάδα, θα σας φτιάξω καλό οδηγό και θα ανεβάσω όλα τα αρχεία που χρειάζεται για να γίνει η διαδικασία το επόμενο Σάββατο.

 

Ωραια!! θα περιμενω τοτε!!

Link to comment
Share on other sites

Μπες στην recovery παλι και κανε φορματ cache data κτλ και μετα ξαναπερασε την. χθεσ περασα την MIUI ειναι πολυ ελαφρια και λειτουγουν ολα. Θα κανει ομως λιγο στην αρχη μεχρι να ανοιξει αλλα θα ανοιξει. και σαν ρομ θα περαστει γρηγορα

 

Τα εκανα ολα αυτα που ειπες αλλα παλι τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα τα απαραίτητα αρχεία για να περάσετε μόνιμο Recovery, να αποκτήσετε δικαιώματα superuser (κοινώς να έχετε πρόσβαση root) και τέλος έβαλα μέσα μία custom rom για την οποία θα παραπέμψω στο σχετικό post στο xda προκειμένου να δείτε τι ακριβώς είναι, τι προσφέρει και αν θέλετε να την βάλετε, μιας και εγώ δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμα. Τονίζω εξαρχής ότι δεν φέρω ευθύνη για οποιοδήποτε πρόβλημα προκύψει στο κινητό, πάει καιρός που έκανα τη διαδικασία, αλλά είναι πολύ απλή και απλώς την επαναλαμβάνω εδώ. Απαραίτητη προϋπόθεση για αρχή είναι να έχουμε υπολογιστή με λειτουργικό σύστημα 32bit. Το δοκίμαζα σε υπολογιστές με λειτουργικό 64bit και προκοπή δεν είδα, μέχρι που έβγαλα 1 παλιό μηχάνημα που έχω για τέτοιες δουλειές και ολοκλήρωσα τη διαδικασία. Εάν δεν έχετε ξανασυνδέσει το κινητό με τον υπολογιστή, συνδέστε το μία φορά πριν ξεκινήσουμε και αν θελήσει να βρει drivers, τότε βάλτε χειροκίνητα τη διαδρομή στην κάρτα μνήμης που βρίσκεται ο φάκελος PC USB Drivers. Έπειτα αποσυνδέστε το. Είστε έτοιμοι να ξεκινήσετε τη διαδικασία. Διαβάστε την πρώτα για να δείτε αν σας φαίνεται περίπλοκη. υπάρχει και η εναλλακτική πρόταση για πρόσβαση root με το SRSRoot το οποίο θα το βρείτε εδώ http://www.srsroot.com . Τις οδηγίες τις γράφει μέσα στο πρόγραμμα μόλις το τρέξετε. Ωστόσο, δεν μπορώ να σας πω κάτι για τη διαδικασία αυτή, μιας και δεν την χρησιμοποίησα. Τα βήματα της διαδικασίας που ακολούθησα είναι τα εξής:

 

1) Κατεβάζουμε το πακέτο αρχείων από εδώ (κάντε λίγο υπομονή, σε μισή ώρα θα έχει ανέβει στο mediafire). Προτείνω να βάλετε το πακέτο αρχείων στην Επιφάνεια Εργασίας για να έχετε ευχέρεια, όσο θα το δουλεύετε. Αποσυμπιέζουμε λοιπόν το αρχείο στην επιφάνεια εργασίας μας και προκύπτουν 4 αρχεία. Ξεκινάτε αποσυμπιέζοντας το αρχείο PC USB Driver για να προκύψει ο σχετικός φάκελος. Συνδέουμε το κινητό με τον υπολογιστή και βάζουμε:

α) Το φάκελο PC USB Driver χύμα μέσα στην Κάρτα Μνήμης.

β) Το αρχείο RootFlashable.zip μέσα στο φάκελο DCIM.

Στη συνέχεια, αποσυμπιέζουμε το Batch Install και προκύπτει ο σχετικός φάκελος.

 

2) Απενεργοποιούμε το κινητό. Ανοίγουμε το κινητό σε fastboot mode http://www.mediafire.com/download/3oyg0gad666hgao/Vodafone_Smart_2_files_for_Recovery,_Root_and_Custom_Rom.rar, το συνδέουμε με τον υπολογιστή και από το φάκελο batch install τρέχουμε το 3.Recovery.bat. Θέλει κάποιο χρόνο για να εγκαταστήσει το recovery menu, μην ανησυχήσετε εάν αργήσει να ολοκληρωθεί. Μόλις ολοκληρωθεί η εγκατάσταση, θα έχετε μόνιμο custom recovery menu και θα μπορείτε από εκεί έπειτα να τρέξετε το αρχείο RootFlashable.zip για να αποκτήσετε πρόσβαση root. Ακολουθήστε τις οδηγίες της εφαρμογής για το πώς θα γίνει επανεκκίνηση και αποσύνδεση του κινητού για να μπορέσετε να το λειτουργήσετε.

 

SOS!!! Εάν πάντως δεν αντιδράσει σωστά η εφαρμογή και δεν δει τελικά το τηλέφωνο, ενώ αυτό στην οθόνη σας βγάλει το κλασικό μήνυμα να κάνετε format στο κινητό, τότε κάντε τα εξής:

α) Επειδή έχει περάσει καιρός από τότε που έκανα αυτή τη διαδικασία στο κινητό, δεν θυμάμαι αν μπαίνουμε σε fastboot με Volume Up και Power button ή με Volume Down και Power button. Δοκιμάστε και τα δύο και δείτε και παλαιότερα posts από εδώ για να το δοκιμάσετε.

β) Εάν πάντως δεν προχωράει με κανένα τρόπο, ίσως χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη λειτουργία USB Debug Mode από τις ρυθμίσεις για να μπορέσετε να κάνετε το βήμα 2. Κλείστε το κινητό, ανοίξτε το, ενεργοποιήστε από τις ρυθμίσεις τη λειτουργία USB Debug mode (δεν έχω μπροστά μου το κινητό και δεν θυμάμαι πού ακριβώς βρίσκεται η ρύθμιση), συνδέστε το με τον υπολογιστή και εγκαταστήστε χειροκίνητα τους drivers από την κάρτα μνήμης του κινητού (συγκεκριμένα, διαλέξτε τον φάκελο PC USB Driver). Έπειτα, αποσυνδέστε το, κλείστε το και κάντε πάλι το βήμα 2 από την αρχή. Τώρα λογικά η διαδικασία θα ολοκληρωθεί. Πλέον έχετε μόνιμα εγκατεστημένο Custom Recovery Mode.

 

3) Τρέξτε το recovery (δείτε στα αρχικά posts πώς μπαίνουμε σε recovery), δείτε το βίντεο αυτό https://www.youtube.com/watch?v=J3DNkjfngNk για να καταλάβετε πώς δουλεύουμε το recovery menu, επιλέξτε το install .zip from sd card, μπείτε στη διαδρομή DCIM, τρέξτε το αρχείο RootFlashable.zip και μετά την εγκατάσταση έχετε πλέον πρόσβαση root.

 

4) Εφόσον θέλετε να κερδίσετε χώρο, δείτε αυτό τον οδηγό http://www.greeceandroid.gr/app/238-link2sd για να περάσετε το link2sd και να σβήσετε όποια εφαρμογή θεωρείτε ότι δεν σας χρειάζεται.

 

5) Η custom rom που έχω μέσα είναι η CyanogenMod 7.2 για το συγκεκριμένο κινητό, με θέμα από την official Android KitKat. Την βρήκα εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2613604 , οπότε καλύτερα να μπείτε εκεί και να δείτε τι ακριβώς γίνεται με τη rom αυτή.

Edited by Jimisballjohn
Link to comment
Share on other sites

Μην κάνετε κάτι ακόμα, στο τέλος της εβδομάδας θα το πάρω στα χέρια μου και θα επιβεβαιώσω όλη τη διαδικασία.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...