Jump to content

[Επίσημο] Vodafone Smart II (Alcatel V860)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα,αυτο το κινητο δε θα με αφησει ποτε σε ησυχια...

 

Εχω τη ρομ του ddesign. Απειραχτη οπως ειναι. Στο ξαφνικο πηγα να αναψω το κινητο και κολλαει στο αρχικο σημα. Δειχνει android και φτου κι απ την αρχη, δεν ξεκιναει ποτε.

Καμια λυση βρε παιδια? :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα,αυτο το κινητο δε θα με αφησει ποτε σε ησυχια...

 

Εχω τη ρομ του ddesign. Απειραχτη οπως ειναι. Στο ξαφνικο πηγα να αναψω το κινητο και κολλαει στο αρχικο σημα. Δειχνει android και φτου κι απ την αρχη, δεν ξεκιναει ποτε.

Καμια λυση βρε παιδια? :(

 

Λυθηκε περνιωντας ξανα απ την αρχη τη ROM ολη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια επειγον!

προσπαθησα να κανω ροοτ το συκεκριμενο κινητο,περασα την τελευταια στοκ ρομ,και custom rom

αλλα το θεμα ειναι πως μαλλον εχει προβλημα η στοκ ρομ,τι εννοω, οταν ανοιγω το κινηγτο και παω να κανω τις ρυθμισεις ως 1η φορα που ανοιγω το κινητο μου πετα οτι σταματησε να λειτουργει κατι περι setup wizard και ενα .process....

λιγο που ειδα λεγανε για καποιο system.img και φτιαχνει ..αλλα το θεμα ειναι δεν ξερω τα αρχεια .img πως τα κανουν εγκατασταση,..

οποτε θελω καποια στοκ ρομ η οποια δεν εχει θεμα!

Υ.Γ. και το λινκ φυσικα παιδες :)

Link to comment
Share on other sites

κανεις παιδια;; ειναι επειγον

edit :

το εφτιαξα..εκανα καποια πραγματα format μεσω recovery που εχετε αναφερει σε προηγουμενο ποστς και εγινε..

μπορειτε να μου προτεινετε την πιο γρηγορη και stable custom rom?

Edited by neokosmitis
Link to comment
Share on other sites

:) ROM Ddesign

Removed Vodafone apps

New Boot and Shutdown animations

New Launcher

Add some apps

Remove some apps from Custpack Partition

Free storage 136-137mb

 

Install rom from CWM TCT

-backup and restore

-restore

-2013-04-18.20.51.50/ ετσι τουλαχιστον το βλεπει εμενα διαφορετικα καντε τους φακελους .

επειδη ειδα μερικοι αντιμετωπιζεται προβλημα μεσω recovery διαφορετικα να το ξανανεβασω αυριο.

-η- -or- Fastboot

[ATTACH]31759[/ATTACH] [ATTACH]31760[/ATTACH] [ATTACH]31762[/ATTACH]

[ATTACH]31763[/ATTACH] [ATTACH]31764[/ATTACH]

 

Download:

Rom from Ddesign.7z - 122.2 MB

 

αυτην την στιγμη εχω περασμενη την μονταρισμενη στοκ ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2243120

μαζι εκανα και το ροοτ..

επειδη ομως το παιδι που εχει το κινητο δεν τα παει τοσο καλα με τα ελληνικα..

για να του περασω την ελληνικη custom rom απλα μπαινω απο το recovery mode και install την custom rom?

τι ακριβως κανω;

αφου το κανω,θα εχει ελληνικα ετσι;

Link to comment
Share on other sites

αυτην την στιγμη εχω περασμενη την μονταρισμενη στοκ ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2243120

μαζι εκανα και το ροοτ..

επειδη ομως το παιδι που εχει το κινητο δεν τα παει τοσο καλα με τα ελληνικα..

για να του περασω την ελληνικη custom rom απλα μπαινω απο το recovery mode και install την custom rom?

τι ακριβως κανω;

αφου το κανω,θα εχει ελληνικα ετσι;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4710360#post4710360

 

δοκίμασε καλύτερα αυτήν.. όσο είχα το κινητό είχα αυτήν.. πολύ σταθερή κ φυσικά έχει ελληνικά!

έχει κ αναλυτικά την διαδικασία!

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4710360#post4710360

 

δοκίμασε καλύτερα αυτήν.. όσο είχα το κινητό είχα αυτήν.. πολύ σταθερή κ φυσικά έχει ελληνικά!

έχει κ αναλυτικά την διαδικασία!

 

σε ευχαριστω για την απαντηση σου!

o τροπος τελικα ομως για να περασω την συγκεκριμενη ρομ που μου προτεινες ποιος ειναι με βαση αυτα που εχω κανει μεχρι στιγμης;

 

edit: τελικα τα καταφερα του περασα την ελληνικη ρομ..ναναι καλα ο τυπας που την εφτιαξε :)

ερωτηση,μπορουμε τιποτα να κανουμε για να εχει το κινητο ΚΑΙ ελληνικη γραφη;

Edited by neokosmitis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Pantso_P
Παιδιά είχα εδώ και καιρό την OTA4 του roeddie. Επιχείρησα να περάσω την OTA5 του ίδιου και το κινητό τα έπαιξε. Κολλάει στην οθόνη του android και δεν το αναγνωρίζει ο υπολογιστής. Υπάρχει τρόπος να το επαναφέρω ή πρέπει να το στείλω στην Vodafone?? Please, όποιος μπορεί ας βοηθήσει γιατί δεν υπάρχουν χρήματα για καινούριο, ούτε και για τα χρήματα που ζητάει η Vodafone :(
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα εδώ και καιρό την OTA4 του roeddie. Επιχείρησα να περάσω την OTA5 του ίδιου και το κινητό τα έπαιξε. Κολλάει στην οθόνη του android και δεν το αναγνωρίζει ο υπολογιστής. Υπάρχει τρόπος να το επαναφέρω ή πρέπει να το στείλω στην Vodafone?? Please, όποιος μπορεί ας βοηθήσει γιατί δεν υπάρχουν χρήματα για καινούριο, ούτε και για τα χρήματα που ζητάει η Vodafone :(

 

δεν μπορείς να ξαναμπείς σε cwm και να την ξαναπεράσεις; ή να περάσεις την παλιότερη που είχες..

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

Guest Pantso_P
δεν μπορείς να ξαναμπείς σε cwm και να την ξαναπεράσεις; ή να περάσεις την παλιότερη που είχες..

 

δεν είχα κάνει backup την παλιά. Όσο για το cwm, δεν ξέρω πώς...

Link to comment
Share on other sites

δεν είχα κάνει backup την παλιά. Όσο για το cwm, δεν ξέρω πώς...

 

και πως περνάς τις ρομ;; δεν έχω πλέον την συσκευή αλλά νομίζω πατώντας power και volume + έμπαινε σε recovery mode.. και από εκεί φλασάρεις την ρομ που θες..

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

Guest Pantso_P
και πως περνάς τις ρομ;; δεν έχω πλέον την συσκευή αλλά νομίζω πατώντας power και volume + έμπαινε σε recovery mode.. και από εκεί φλασάρεις την ρομ που θες..

 

Η συσκευή μου είναι από αυτές που δεν είχαν recovery και την είχα φλασάρει μαζί με την rom του roeddie. τώρα όμως δεν παίζει ούτε αυτή

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή μου είναι από αυτές που δεν είχαν recovery και την είχα φλασάρει μαζί με την rom του roeddie. τώρα όμως δεν παίζει ούτε αυτή

 

δεν καταλαβαίνω πώς την είχες φλασάρει.. απ'όσο θυμάμαι όσες είχα φλασάρει μόνο από recovery τις περνούσα.. πώς προσπάθησες να την περάσεις; επίσης που βρήκες αυτήν την ρομ;

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

Guest Pantso_P
δεν καταλαβαίνω πώς την είχες φλασάρει.. απ'όσο θυμάμαι όσες είχα φλασάρει μόνο από recovery τις περνούσα.. πώς προσπάθησες να την περάσεις; επίσης που βρήκες αυτήν την ρομ;

 

http://darkoroeddie.blogspot.gr/2013/09/all-credits-goes-to-roeddie-roeddie.html

 

Μακράν για μένα η καλύτερη rom. Πάντως θα συνιστούσα την OTA4, εκτός και αν έκανα κάτι λάθος με την OTA5 και μου τα έπαιξε το κινητό

Link to comment
Share on other sites

http://darkoroeddie.blogspot.gr/2013/09/all-credits-goes-to-roeddie-roeddie.html

 

Μακράν για μένα η καλύτερη rom. Πάντως θα συνιστούσα την OTA4, εκτός και αν έκανα κάτι λάθος με την OTA5 και μου τα έπαιξε το κινητό

 

απ'ότι είδα στις οδηγίες την πέρασες μέσω recovery άρα λογικά αν δεν έχεις περάσει στοκ το έχεις ακόμα.. ξανακατέβασε την μήπως δεν κατέβηκε σωστά και ξανακάνε τη διαδικασία από την αρχή.. αν πάλι έχεις πρόβλημα, βρες την ota4 που είχες και πέρνα ξανά εκείνη

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια!

 

'Εχω το συγκεκριμένο κινητό εδώ και 1,5 χρόνο περίπου και είπα να το κάνω κι εγώ να έχει δικαιώματα superuser για να το ελαφρύνω λιγάκι. Να αναφέρω ότι είμαι αρχάριος στο θέμα, είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με κάτι τέτοιο, οπότε η συσκευή δεν είναι "πειραγμένη".

 

Προτού όμως να ξεκινήσω τη διαδικασία έκανα μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (το wifi δεν έπαιζε και είπα να δοκιμάσω έτσι, μήπως στρώσει) και στη συνέχεια, τι το ήθελα, έκανα μέσω OTA το 2.3.7 update 5. Νομίζω με αυτό το βήμα έγινε το λάθος.

 

Πλέον κάνοντας reboot και έχοντας πατημένα τα power και +volume με βγάζει στην πρώτη οθόνη (συνημμένο screenshot).

Για να μπω σε recovery (δεύτερη οθόνη) μπορώ μόνο μέσω pc (adb reboot recovery). Οτιδήποτε έχω προσπαθήσει να τρέξω με εντολές fastboot είναι σαν να μη μπορεί να επικοινωνήσει με το κινητό.

 

Με λίγα λόγια το recovery παίζει, ο bootloader όχι. Συγγχωρέστε με αν λέω κάτι ανακριβές, αλλά δεν έχω ακόμα εξοικειωθεί με τις έννοιες.

 

Ξέρετε πώς μπορώ να επαναφέρω το bootloader/fastboot ή όπως αλλιώς το λένε; Από όσα έχω διαβάσει και δει σε βιντεάκια ως τώρα πρέπει να είναι κάτι σημαντικό.

Εναλλακτικά, υπάρχει τρόπος να επαναφέρω την προηγούμενη κατάσταση, σβήνοντας το ΟΤΑ update 5;

Πραγματικά έχω διαβάσει άπειρα πράγματα στο net και ακόμα δε μπορώ να βγάλω άκρη.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

LuckyLuke δεν είσαι ο μόνος που έχεις το ίδιο πρόβλημα.

 

Έχω την συσκευή από τον Ιούλιο του 2013.

Αν κάνω reboot και έχοντας πατημένα τα power και +volume με βγάζει στην πρώτη οθόνη που έχεις ποστάρει.

Αν κάνω reboot και έχοντας πατημένα τα power και -volume κολλάει στο σήμα του android. Αν συνδέσω τη συσκευή στο pc δεν την αναγνωρίζει ως δίσκο.

 

Σε κανονική λειτουργία το pc την αναγνωρίζει τη συσκευή ως δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια παθαίνω κι εγώ με τις ενέργειες που ανέφερες.

Πάντως κανονικά με το +volume έπρεπε να πηγαίνει στη 2η οθόνη. Το είχα δοκιμάσει παλιότερα και θυμάμαι το έκανε.

 

Εσύ έχεις εγκαταστήσεις το update 5 μέσω WiFi; Νομίζω ότι αυτό έκανε τη "ζημιά", απλά θα ήθελα να το επιβεβαιώσω.

 

Το κινητό το έχω από τον Αύγουστο του 2012 (νομίζω είχε πρωτοκυκλοφορήσει τον Ιούνιο) αλλά τώρα που "πάλιωσε" είπα να το σκαλίσω με πιο άνεση. Παλιότερα δεν είχα περάσει ούτε updates ούτε είχα επιχειρήσει μοντιφιές τύπου rooting, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ, επομένως δεν έχω κάνει κανένα update.

Ίσως να το είχε από την αρχή το update η δικιά μου συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα παιδιά, έχω το συγκεκριμένο κινητό ως δεύτερο και έχει πάνω την εργοστασιακή ρομ της vodafone 2.3.7

ποια ρομ που προτείνεται να εγκαταστήσω?

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα, δυστυχώς για 1 μήνα θα έχω αυτό το κινητό μέχρι να έρθει το νέο (xiaomi mi3) και θα ήθελα να το ροοτάρω για τον κλασικό λόγο του χώρου. Διάβασα κάποια ποστς εδώ πέρα αλλά δεν έβγαλα άκρη. Το κιν είναι από αυτά που κολλάνε στο σήμα του ανδρόιδ με powerbutton+ volume - και δεν το αναγνωρίζει το πισί σαν αποθηκευτικό χώρο(όταν είναι ανοιχτό το κινητό το αναγνωρίζει κανονικά). Έχουμε κανέναν αναλυτικό οδηγό πως να το ρουτάρω ή ακόμα καλύτερα πως να βάλω καμία custom rom που να αξίζει;; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

γεια χαρα παιδια!απευθυνομαι σε develpers!!πορσπαθει ενα παλικαρι με το vodafone smart 3 να κανει ενα custom rom ολα καλα αλλα κατι επαιξε με gps

δεν δουλευει!μπορει καποιος να βοηθησει!εδω ειναι το λινκ για ρομ!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=365430&page=4

και εδω για update script!

http://d-h.st/r0e

ριξτε μια ματια ρε μαγκες κριμα ειναι!!

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα παιδια!απευθυνομαι σε develpers!!πορσπαθει ενα παλικαρι με το vodafone smart 3 να κανει ενα custom rom ολα καλα αλλα κατι επαιξε με gps

δεν δουλευει!μπορει καποιος να βοηθησει!εδω ειναι το λινκ για ρομ!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=365430&page=4

και εδω για update script!

http://d-h.st/r0e

ριξτε μια ματια ρε μαγκες κριμα ειναι!!

 

Καταρχας φιλε μου συχγαρητηρια στο παιδι που το εφτιαξε.Δευτερον ειναι αρκετα δυσκολο να βοηθησει καποιος απο την στιγμη που δεν εχει την συσκευη!!!

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

μετα το update δεν ειχα ουτε εγω recovery.

Ο μονος τροπος για να εχω recovery ηταν αυτος:

 

http://blogulmeualexe.blogspot.ro/2013/02/how-to-install-recovery-mode-on_6580.html

X P E R I A

N E O V

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...