Jump to content

[Επίσημο] Vodafone Smart II (Alcatel V860)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά γεια σας .

Πρώτο μου μήνυμα και θέλω να ευχαριστήσω τον ddesign για την ρομ και τον highpriest για τις οδηγίες στα ελληνικά , είχα αγανάχτηση με τηλέφωνο και θα το έσπαγα ώσπου σας βρήκα και έτσι πήρε παράταση ζωής .

Μια ερώτηση προς highpriest γιατί κάτι δεν κατάλαβα.

Εγώ έκανα ότι λες στο ποστ #1744 και το τηλέφωνο δουλεύει , το recovery που αναφέρεις στο ποστ #1746 πρέπει να το περάσω και τι ακριβώς κάνει αυτό ? .

Να αναφέρω και εγώ επίσης το bug στο pin .Μέχρι να το καταλάβω …:angry::X

Ευχαριστώ

:!:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ έκανα ότι λες στο ποστ #1744 και το τηλέφωνο δουλεύει , το recovery που αναφέρεις στο ποστ #1746 πρέπει να το περάσω και τι ακριβώς κάνει αυτό ? .

 

Το recovery έπρεπε να το περάσεις πριν από την rom, για να έχεις recovery.

Εμεις που ειχαμε κάνει root με τον πρώτο τροπο, είχαμε χάσει το recovery. Οπότε δεν μπορούσαμε να κάνουμε την διαδικασία του φλασαρίσματος.

 

Γενικά είναι καλό να έχεις recovery μέσα που να λειτουργεί σωστά με την ρομ που τρέχεις, για να μπορείς να γυρίσεις σε λειτουργική κατάσταση αν σου μπρικάρει το κινητο. Πιθανότατα εσύ δεν είχες κάνει ρούτ με τον πρώτο τρόπο, οπότε το recovery σου ήταν λειτουργικό.

Edited by highpriest
Link to comment
Share on other sites

highpriest

Δηλαδή , τώρα εγώ πρέπει να περάσω το recovery του ποστ #1746 και μετά να περάσω την ρομ του ddesign , Ή να το αφήσω ως έχει , τη είναι καλύτερο .

Άντε και το πέρασα μετά από κάποια στραβή πως το χρησιμοποιώ αυτό ?

Σορρυ φίλε μου αλλά δεν τα κατέχω αυτά πρώτη φορά ασχολούμαι με κάτι τέτοιο .

:!:
Link to comment
Share on other sites

Άστο όπως είναι. Αν δεν είχες ρουτάρει παλιότερα με τον πρώτο τρόπο πάει να πει ότι έχεις κανονικά το recovery. Όπως και να έχει, για ποιον λόγο να το κάνεις από την αρχή, αφού στην χειρότερη περίπτωση θα χρειαστεί απλώς να κάνεις από την αρχή αυτό ακριβώς;

 

Εγω σου προτείνω να βρεις ένα καλό πρόγραμμα για backup (πχ titanium) ώστε όταν (και αν ) τύχει να στραβώσει κάτι, να έχεις backup τα δεδομένα σου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα μετα απο καιρο παλι πισω.περασα τη στοκ ρομ του alberto και ηθελα να flashαρω το full recovery.ανοιξα το script του roeddie και καταλαθος πατησα auto flash full recovery και αυτο εκανε τα παρακατω

 

fastboot.exe erase bootloader

fastboot.exe flash bootloader bootloader.img

fastboot.exe erase recovery

fastboot.exe flash recovery recovery.img

fastboot.exe erase boot

fastboot.exe flash boot boot.img

fastboot.exe erase cache

fastboot.exe reboot

 

φυσικα boot.img και bootloader.img δεν ειχα μεσα στο φακελο.μονο το recovery.img οποτε διεγραψε το boot και bootloader και εγκατεστησε μονο το recovery.img. και τωρα παπαλα.μενει στο android logo ουτε recovery mode ουτε download mode ουτε αναγνωριζετε απ το pc.του πεταξα τα ματια?υπαρχει καμια λυση με usb-jig η κατι αλλο?

Edited by jimaras2009
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα μετα απο καιρο παλι πισω.περασα τη στοκ ρομ του alberto και ηθελα να flashαρω το full recovery.ανοιξα το script του roeddie και καταλαθος πατησα auto flash full recovery και αυτο εκανε τα παρακατω

 

fastboot.exe erase bootloader

fastboot.exe flash bootloader bootloader.img

fastboot.exe erase recovery

fastboot.exe flash recovery recovery.img

fastboot.exe erase boot

fastboot.exe flash boot boot.img

fastboot.exe erase cache

fastboot.exe reboot

 

φυσικα boot.img και bootloader.img δεν ειχα μεσα στο φακελο.μονο το recovery.img οποτε διεγραψε το boot και bootloader και εγκατεστησε μονο το recovery.img. και τωρα παπαλα.μενει στο android logo ουτε recovery mode ουτε download mode ουτε αναγνωριζετε απ το pc.του πεταξα τα ματια?υπαρχει καμια λυση με usb-jig η κατι αλλο?

 

Παιδιά, νομίζω πως το κινητό μπρίκαρε.Πήγα να περάσω μια rom ενός φίλου και κόλησε το recovery στο flashάρισμα(zip αρχείο).Έβγαλα την μπαταρία για να ξεκολλήσει.Όταν ανοίγω το κινητό όμως αυτό κολλάει στην εικόνα του android(σαν fastboot).Προσπάθησα να μπώ στο recovery και δεν γινόταν.Το χειρότερο είναι ότι δεν μπαίνει σε fastboot, δεν το αναγνωρίζουν ούτε τα windows 7 ούτε το ubuntu linux.Ούτε μια ένδειξη κάτω δεξιά,τίποτα.Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

@msound Δοκίμασε να αλλάξεις usb θύρα

Tο είχα στο service από τις 30 Ιουλίου και δεν μπόρεσαν να το φτιάξουν οι άσχετοι και μου το έστειλαν πίσω!!Καλυμένος και από εγγύηση και μου το έστειλαν πίσω!!!!Μετα από 5μιση μήνες.....

 

Το πόστ που έχω κάνει παράθεση το έγραψα στις 28 Ιουλίου.

Link to comment
Share on other sites

Όταν περνάς custom rom παύει η εγγύηση.

Βασικά,το φλασάρισμα δεν έγινε ποτέ γιατί κόλησε στη διαδικασία και επιπλέον προηγουμένως είχα περάσει την stock.

δε σου εδωσαν καινουργια συσκευη εφοσον ισχυε η εγγυηση?

Όχι, απλά μου επέστεψαν το δικό μου.Απίστεφτη ξεφτίλα!

Edited by Stalk3r
Link to comment
Share on other sites

Βασικά,το φλασάρισμα δεν έγινε ποτέ γιατί κόλησε στη διαδικασία και επιπλέον προηγουμένως είχα περάσει την stock.

 

Γι' αυτούς είναι το ίδιο πράγμα. Το γεγονός και μόνο ότι μπρίκαρε σημαίνει ότι πήγες να κάνεις είτε root, είτε να βάλεις custom rom. Αυτό αυτόματα συνεπάγεται λήξη της εγγύησης, άσχετα αν η διαδικασία ολοκληρώθηκε. Αν το κατάλαβαν με κάποιον τρόπο, τότε ορθώς (σύμφωνα με τους όρους της εγγύησης) δεν το έπιασαν να το φτιάξουν.

 

Το μόνο που μπορείς να τους ρίξεις φταίξιμο είναι ότι άργησαν 5,5 μήνες να σου το επιστρέψουν.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αμα πω οτι κατα τη διαρκεια εγκαταστασης του update firmware (το ota5) εκλεισε το κινητο απο μπαταρια η κατι τετοιο και μετα ειχα αυτο το προβλημα?δε γινετε να δημιουργηθει τετοιο προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Εμενα που ειχε κολλησει με τον ιδιο τροπο στο λογοτυπο του android μετα απο update το ειχα παει και το πηρα πισω σε λιγοτερο απο βδομαδα.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα που ειχε κολλησει με τον ιδιο τροπο στο λογοτυπο του android μετα απο update το ειχα παει και το πηρα πισω σε λιγοτερο απο βδομαδα.

 

Άρα καταλαβαίνουν πότε κολλάει από update και πότε από κάτι άλλο.;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μου εχει χαλάσει η υποδοχή φόρτισης , μήπως γνωρίζεται αν είναι εύκολη η αλλαγη και το κόστος της?Απο ebay δεν βρήκα τιποτα πάντως
Link to comment
Share on other sites

Το έχω τώρα εδώ και τόσους μήνες το κινητό (μαμίσιο) και ακόμα έχω απορίες:

Πώς μπορώ να κλείσω τον ήχο που κάνει στο start up και στο shut down; Κάθε φορά που το ανοίγω κάνει "τουρούμ τουρούμ" :p και ακούγεται δυνατά όταν είμαι κάπου που έχει ησυχία.

Είναι δυνατόν όταν το φορτίζω σβηστό να βλέπω στο πόσο τοις εκατό είναι η φόρτιση; Στα παλιότερα VF 845 και 858 έδειχνε %, αυτό όχι, μόνο το animation με τη μπαταρία που γεμίζει χωρίς νούμερο!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ρε παιδιά (βασικά 2 :p)

 

Στη ROM του ddesign μπορείς να δεις κατόπιν κλήσης πόση ώρα μίλησες με τον κάθε αριθμό που κάλεσες (ή σε κάλεσαν?)

Στην CM που έχω, αν και είναι πολύ καλή ROM δεν το γράφει και με έχει πρήξει η σύζυγος! Αν μπορεί με του ddesign να το βλέπει, να την βάλω.

 

Και η δεύτερη ερώτηση. Από CM μπορώ να πάω κανονικά στου ddesign ή χρειάζεται να κάνω κάτι πριν?

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται νομίζω να αλλάξεις rom.

Άλλαξε απλά τον launcher ή ακόμη μόνο τον dialer. Λογικά θα λυθεί το πρόβλημα σου.

 

Δεν βρήκα κάτι που να το είχε αυτό. Μόνο ένας dialer το είχε αλλά μου ζητούσε να κατεβάσω μία ακόμα εφαρμογή για να παίξει, η οποία δεν ήταν συμβατή με την έκδοση android :p

 

Με τους launcher δεν άλλαζε κάτι. Ο dialer παρέμενε ο ίδιος. Αλλά κι αυτοί που είχαν δικό τους dialer, δεν είχαν ολοκληρωμένα cll logs όπως τα ήθελα.

Τελικά η λύση δόθηκε με μια έξτρα εφαρμογή που την έψαξα ως Call logs και η οποία εμφανίζει τα πάντα! (κυρίως την διάρκεια κλήσης που απασχολούσε τη σύζυγο!) Οπότε όλα καλά!

Με γλίτωσες από την διαδικασία αλλαγής ROM δίνοντάς μου τροφή να ασχοληθώ και να ψάξω τη λύση διαφορετικά! Thanks!

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Επειδή μόλις απέκτησα και εγώ το πρόβλημα που αναφέρεις πιο πάνω, μήπως υπάρχει κάποια λύση?

Δεν ανοίγει το κινητό και λέει ότι λείπει το συγκεκριμένο αρχείο-setup- ότι είναι τέλος πάντων. Μια βοήθεια παρακαλώ πολύ. Ευχαριστώ.

 

ακριβώς το ίδιο θέμα έχω και εγώ με το (διεργασία com.jrdcom.jrdSetupWizard)! καταρχήν απότι έχω ψάξι σε φόρουμ site κτλ δεν έχω βρει λύση . προσπάθησα να κατεβάσω αυτό to link που έβαλες αλά δεν κατεβάζει τίποτα. παντός απότι διάβασα έχουν διάφορες τα smart2 και ας είναι ίδια!

 

 

Καλησπέρα!! Επειδή μόλις απέκτησα και εγώ το πρόβλημα που αναφέρεις πιο πάνω, μήπως υπάρχει κάποια λύση?

Δεν ανοίγει το κινητό και λέει ότι λείπει το συγκεκριμένο αρχείο-setup- ότι είναι τέλος πάντων. Μια βοήθεια παρακαλώ πολύ. Ευχαριστώ.

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μου εχει χαλάσει η υποδοχή φόρτισης , μήπως γνωρίζεται αν είναι εύκολη η αλλαγη και το κόστος της?Απο ebay δεν βρήκα τιποτα πάντως

 

Μην το πας στη Vodafone για κανένα μα κανένα λόγο. Θα σου ζητήσουν 80-90 ευρώ. Το είχα πάθει και εγώ αυτό το πράγμα με το Smart άλλα το πήγα σε έναν στην περιοχή μου και μου το έφτιαξε με 15 Ευρώ.

 

Όσο για τους άλλους που brickαραν το κινητό τους, βρείτε μια απλή δικαιολογία. Η μάκραν καλύτερη είναι πως κόλλησε στην αναβάθμιση του Firmware. Η δικιά μου ήταν μια απλή, τους είπα ότι επαίζα ένα παιχνίδι και ξαφνικά έκλεισε. Το κιν μου το πήρα πίσω σε 1 εβδομάδα(καινούρια συσκευή).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μην το πας στη Vodafone για κανένα μα κανένα λόγο. Θα σου ζητήσουν 80-90 ευρώ. Το είχα πάθει και εγώ αυτό το πράγμα με το Smart άλλα το πήγα σε έναν στην περιοχή μου και μου το έφτιαξε με 15 Ευρώ.

 

Όσο για τους άλλους που brickαραν το κινητό τους, βρείτε μια απλή δικαιολογία. Η μάκραν καλύτερη είναι πως κόλλησε στην αναβάθμιση του Firmware. Η δικιά μου ήταν μια απλή, τους είπα ότι επαίζα ένα παιχνίδι και ξαφνικά έκλεισε. Το κιν μου το πήρα πίσω σε 1 εβδομάδα(καινούρια συσκευή).

 

τους ειχα ειπα οτι κολλησε στο firmware και δεν ξανα ανοιξε ποτε

.μου ζητησαν 128 ευρο -.- φυσικα το πηρα πισω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ο dadroid98 έκανε πάλι το θαυμα του :P νεα ROM

[ROM] [CM7.2] [sMART II ] [KITKAT UI] Kitkat Smart R1

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2613604

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
οταν σου βγαζει αυτο --> η εφαρμογή %1$s (στη διεργασία <-- τι μπορεις να κανεις; το κλαις η υπαρχει τροπος να δουλεψει;;
Link to comment
Share on other sites

Παίδες... που αποθηκεύει τις εφαρμογές στο τηλέφωνο όταν τις κατεβάζει? Κατέβασα μία, κι ενώ μου έφαγε το χώρο, δεν εγκαταστάθηκε. Τώρα θέλω να σβήσω ότι κατέβασε και δεν βρίσκω που είναι! Πάντως στην sd δεν είναι.
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...