Jump to content

Turbo-X Tablets (by Πλαίσιο)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω στην κατοχή μου το παραπάνω ταμπλετ, το οποίο είχε προσβληθεί από το malware ghost push,έχοντας ως συμπτώματα 1)το κατέβασμα άλλων εφαρμογών οι οποίες δεν έφευγαν με απεγκατάσταση

2)Συνεχής κλήση των εφαρμογών αυτών που οδηγούσε σε

3)Γέμισμα της μνήμης με αποτέλεσμα το ταμπλετ να παγώνει σε 3-4 λεπτά από τη στιγμή της εκκίνησης.

Με τα πολλά,κατόρθωσα να το ρουτάρω με kingoroot και να εγκαταστήσω το cm security το οποίο βρήκε 28 επιβλαβείς εφαρμογές (trojan,malware,adware) και το οποίο ζητούσε να γίνει απεγκατάσταση αυτών.

Με απενεργοποίηση και απεγκατάσταση κατάφερα να τις απομακρυνω,ωστόσο από το επόμενο boot αφού φανεί το λογότυπο TURBOX η διαδικασία σταματάει στο λογότυπο android και παραμένει εκεί για ...πάντα.

Δοκίμασα να μπω σε recovery mode αλλά δεν..

Όποιο συνδιασμό και να δοκίμασα,δεν μπαίνει σε recovery mode και δεν προχωρά πέρα από το λογότυπο με το όνομα Android.

Mονο σε factory mode μπαίνει, όπου κάνει κάποια τεστ στη συσκευή(κάμερα,beeper,gps,ακουστικά,οθόνη κτλ.) και για να βγεις

από το εν λόγω mode πρέπει να πατήσεις πάλι το power button ,οπότε και κλείνει.

Το ταμπλετ έχει μόνο δύο κουμπιά,ΕΝΑΡΞΗΣ(power) και ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ,ενώ το RESET γίνεται μέσω μιας τρυπουλας δίπλα από το κουμπί της Έναρξης,πλην όμως απλά σβήνει τη συσκευή.

Και πάλι λέω ότι κάθε συνδιασμός ανάμεσα στα κουμπιά δεν οδηγεί σε recovery mode.

 

Δεν μπόρεσα να βρω τον κατασκευαστή,ούτε firmware της συσκευής πλην όμως στο pc εμφανίζεται με την ονομασία q102 με ονομασία κατασκευαστή alps , ενώ στη διαχείρηση συσκευών εμφανίζεται ως YunOS phone.

 

Καμιά ιδέα να το ξεκολλήσουμε;

Καλησπέρα παιδιά!

Έχει ο ανηψιός μου ενα Turbo x gaming tablet scorpio και έχει ανάλογα "προβλήματα" μ' αυτά που περιγράφει ο φίλος παραπάνω!

Έχουμε βρει καμμία λύση σ' αυτό το πρόβλημα;

Βρήκε κανείς κανένα τρόπο να απαλλαγεί απ' αυτό;

Υπάρχει άραγε περίπτωση να μπορέσουμε να βρούμε rom για να την περάσουμε με κάποιο flast tool;

Ευχαριστω προκαταβολικά για τυχόν απαντήσεις....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος το coral 8 τι μαρκα είναι επειδή έσπασε το digitizer και μου ζητούν 65 ευρω για επισκευή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα Turbox Calltab V (Το κινεζικο μοντελο ονομαζεται G78 αγνωστου μαρκας..). To ταβλετ μολις ανοιγει μου πεταει ενα popup error "Unfortunately, Video Browser stopped". το οποιο και να πατησω close ξαναεμφανιζεται ασταματητα κανοντας το ταμπλετ να μην μπορει να χρησιμοποιηθει. Εκανα Wipe data απο Recovery αλλα τπτ. Υπαρχει πουθενα το rom να το κατεβασω για να του κανω flash απτην αρχη??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μου έφεραν να δω ένα Rainbow 3G 7.85' DI-836.

Είναι rooted και έχει κολλήσει ιο. Έχει κανείς κάποιο rom να το επαναφέρω στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις ?

Με την επιλογή για διαγραφή και επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις μέσα από το tablet ή από το recovery menu δεν είχε κανενα αποτέλεσμα.

 

Ευχαριστώ πολύ

Edited by tomas213
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μου φερανε σημερα να κοιταξω ενα Turbo-x Rubik 10αρι, γιατι τους βγαζει οτι ο χωρος αποθηκευσης εξαντλειται. Καταρχας το ρουταρα, πεταξα απο μεσα καποιες σαβουρες που ειχε μαζεψει, μετακινησα οσες εφαρμογες ειχε (1 παιχνιδι και 5-6 εφαρμογες) απο τη μνημη του tablet στην ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ SD, αλλα παλι μενουν μονο 100 ΜΒ ελευθερα στον εσωτερικο χωρο.

 

Βλεπω βεβαια οτι τα 4 γιγα της εσωτερικης SD ειναι σχεδον αδεια, γινεται να πανε οοοολες οι εφαρμογες εκει ΧΩΡΙΣ να αφηνουν καταλοιπα στην μικρη μνημη? Ποιος αλλος τροπος υπαρχει για να λυθει το θεμα?

Knight Rider, a shadowy flight into the dangerous world of a man who does not exist.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

TURBO-X TWISTER III (W768)

 

[/color]Καλησπέρα σε ολους τους φίλους. Αναζητώ rom για το ταμπλετάκι που γραφω στο θέμα, καθώς "κολάει" με το που θα μπει στο desktop του και χρειάζεται flash ξανά η rom.

Προς το παρόν, άκαρπες οι προσπάθειες, παρά μονο οτι προκειται για ROCKCHIP (έτσι το "εβλεπε" το KINGO ROOT).

 

Αν κάποιος φίλος έχει το ίδιο και τυχόν έχει κάνει backup την "μαμίσια" rom ή έχει κάποια άλλη συμβατή, θα μπορούσε να μου την...χορηγήσει???

 

Ευχαριστώ πολύ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

Εδώ και 1 εβδομάδα αγόρασα το παρακάτω τάμπλετ και είμαι πολύ ευχαριστημένος. (παράδοξο για την σειρά turbo!!) Βέβαια χρειάστηκαν 2 αλλαγές αλλα πλέον το τελευταίο που πήρα είναι άψογο. Και μάλιστα σε μια σούπερ τιμή. (όχι 199 ευρό)

http://www.plaisio.gr/tablet/tablets/tablets-all/Turbo-X-Hive-V-Octacore-9-7-3G-Milamu-DI-9733.htm

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Turbo-X Hive V 3G Milamu Τablet 9.7" 3G

 

Ξέρει κανείς ποιανού ταμπλετ είναι κλώνος; όσοι το έχετε είστε ευχαριστημενοι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Turbo-X Hive V 3G Milamu Τablet 9.7" 3G

 

Ξέρει κανείς ποιανού ταμπλετ είναι κλώνος; όσοι το έχετε είστε ευχαριστημενοι;

 

Είναι αυτό εδώ http://www.geekbuying.com/item/ONDA-V919-3G-Air-MTK8392-Octa-Core-1-7GHz-9-7-Inch-Tablet-PC-Android-4-4-IPS-Screen-2GB-16GB-2048-1536---Sliver-339264.html .. εγώ έχω το απλό ( χωρίς το milamou ) .. ως τώρα είμαι ικανοποιημένος, ότι άλλη απορία/λεπτομέρεια θες, ρώτα..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα, μου φερανε σημερα να κοιταξω ενα Turbo-x Rubik 10αρι, γιατι τους βγαζει οτι ο χωρος αποθηκευσης εξαντλειται. Καταρχας το ρουταρα, πεταξα απο μεσα καποιες σαβουρες που ειχε μαζεψει, μετακινησα οσες εφαρμογες ειχε (1 παιχνιδι και 5-6 εφαρμογες) απο τη μνημη του tablet στην ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ SD, αλλα παλι μενουν μονο 100 ΜΒ ελευθερα στον εσωτερικο χωρο.

 

Βλεπω βεβαια οτι τα 4 γιγα της εσωτερικης SD ειναι σχεδον αδεια, γινεται να πανε οοοολες οι εφαρμογες εκει ΧΩΡΙΣ να αφηνουν καταλοιπα στην μικρη μνημη? Ποιος αλλος τροπος υπαρχει για να λυθει το θεμα?

 

Ίδιο πρόβλημα και εδώ σε ένα Rubik II 10αρι που μου φέρανε να το συμμαζέψω με ακριβώς αυτό το θέμα.. αν βρεις καμιά άκρη, με ενδιαφέρει.. εγώ ψάχνω με τις εφαρμογές apps2sd και links2sd .. πρέπει κατά κάποιον τρόπο να σπάσεις την 4GB εσωτερική NAND σε δύο partitions, και κατόπιν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το 2ο partition για τις εφαρμογές...

Link to comment
Share on other sites

Καλά για πόσο χαζούς μας περνάνε στο πλαίσιο;;;;; πήρα σήμερα οκτώ το βράδυ από πλαίσιο ΠΕΙΡΑΙΆ το Coral 8.μια θήκη και μια κάρτα μνήμης. Θα είναι για τον γιο μου. Πάω σπίτι δέκα η ώρα το ανοίγω και τι να δω! Καταρχήν η οθόνη είναι σπασμένη! Και δεύτερον(όχι σημαντικό αλλά δείχνει ότι έχει χρησιμοποιηθεί το ταμπλετ) η ζελατίνα φαίνεται ότι κάποιος την έχει ανασηκωσει σε κάποια σημεία!

Μιλάμε αύριο όποιος θέλει να δει πρωί πρωί θέαμα ας έρθει ΠΛΑΙΣΙΟ Πειραιά!

Link to comment
Share on other sites

φυσικα σημερα το αλλαξαν με αλλο καινουργιο.

 

πηρα για τον μικρο το coral II 8 ιντσων ολα καλα μεχρι στιγμης πλην του γνωστου θεματος που δεν μπορει καμια εφαρμογη να γραψει στην εξωτερικη καρτα μνημης!υπαρχει καμια λυση για αυτο?βασικα το μονο που θελω ειναι να αποθηκευονται οι φωτο,βιντεο που θα βγαζει ο μικρος στην sd .γινεται καπως?

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που παίρνει κάρτα, δεν υπάρχει επιλογή στην εφαρμογή που τραβάει να αποθηκεύει απεθείας εκεί; Εάν όχι, εγώ θα δοκίμαζα με κάποια aftermarket εφαρμογή κάμερας από το play store.
Link to comment
Share on other sites

φυσικα σημερα το αλλαξαν με αλλο καινουργιο.

 

πηρα για τον μικρο το coral II 8 ιντσων ολα καλα μεχρι στιγμης πλην του γνωστου θεματος που δεν μπορει καμια εφαρμογη να γραψει στην εξωτερικη καρτα μνημης!υπαρχει καμια λυση για αυτο?βασικα το μονο που θελω ειναι να αποθηκευονται οι φωτο,βιντεο που θα βγαζει ο μικρος στην sd .γινεται καπως?

 

Ρουτάρισέ το και μετά ακολούθα αυτόν τον οδηγό http://www.droidviews.com/restore-write-capability-to-external-sd-card-on-kitkat-manually/ .. όπως σου είπαν και άλλοι, δοκίμασε μια ξεχωριστή camera app.. εγώ χρησιμοποιώ την open camera https://play.google.com/store/apps/details?id=net.sourceforge.opencamera&hl=en

Link to comment
Share on other sites

Ρουτάρισέ το και μετά ακολούθα αυτόν τον οδηγό http://www.droidviews.com/restore-write-capability-to-external-sd-card-on-kitkat-manually/ .. όπως σου είπαν και άλλοι, δοκίμασε μια ξεχωριστή camera app.. εγώ χρησιμοποιώ την open camera https://play.google.com/store/apps/details?id=net.sourceforge.opencamera&hl=en

 

Από τη στιγμή που παίρνει κάρτα, δεν υπάρχει επιλογή στην εφαρμογή που τραβάει να αποθηκεύει απεθείας εκεί; Εάν όχι, εγώ θα δοκίμαζα με κάποια aftermarket εφαρμογή κάμερας από το play store.

για το ρουτ θα το δω. δοκίμασα άλλες εφαρμογές κάμερας αλλά με το που δήλωσα άλλη θέση αποθήκευσης μου την ξανά άλλαζε προς την εσωτερική!

 

ψάχνω για κανένα οδηγό ρουτ αλλά δεν βρίσκω. ξέρει κανένας να βοηθήσει; γίνεται απλά πχ με framaroot η έχει κάποιον βαθμό δυσκολίας;

 

EDIT η open camera ελεγε δεν ειναι συμβατη με το ταμπλετ!την εγκατεστησα με το apk απο apkmirror!και ναι εχει συστημα και γραφει στη καρτα μνημης ευχαριστω!

το θεμα ειναι οτι ολες οι αλλες εφαρμογες γραφουν στην εσωτερικη ακομα!

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

για το ρουτ θα το δω. δοκίμασα άλλες εφαρμογές κάμερας αλλά με το που δήλωσα άλλη θέση αποθήκευσης μου την ξανά άλλαζε προς την εσωτερική!

 

ψάχνω για κανένα οδηγό ρουτ αλλά δεν βρίσκω. ξέρει κανένας να βοηθήσει; γίνεται απλά πχ με framaroot η έχει κάποιον βαθμό δυσκολίας;

 

EDIT η open camera ελεγε δεν ειναι συμβατη με το ταμπλετ!την εγκατεστησα με το apk απο apkmirror!και ναι εχει συστημα και γραφει στη καρτα μνημης ευχαριστω!

το θεμα ειναι οτι ολες οι αλλες εφαρμογες γραφουν στην εσωτερικη ακομα!

 

Δοκίμασε το kingroot http://forum.xda-developers.com/android/apps-games/one-click-root-tool-android-2-x-5-0-t3107461

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Ενδιαφέρομαι να αγορασω και εγω ενα ταμπλετ απο το πλαισιο 10' περιπου, κατα προτιμηση με ips οθονη με την μεγαλυτερη δυνατη αναλυση.

Να ρωτησω καποια πραγματα αφου πριν ειχα ενα Pipo m6pro αλλα το κολλησα με το ροοταρισμα.

1) Σε περιπτωση που κανω το ιδιο και "κολλησει" το πλαισιο θα αναλαβει να το ξεμπλοκαρει ?

2) Γενικά αυτά ποιο τσιπ εχουνε επανω τους , ειναι συγκεκριμενοι κλωνοι οποτε πατε και στα αντιστοιχα για να κατεβασετε τα roms?

3) Αυτα που εχω δει κατακερυς στο πλαισιο ΔΕΝ εχουν Googeplay αλλα καποιο μαιμουδιστικο δικο τους. Για να εχω το original google play πρεπει να το ρουταρω ή το κανουν αυτοι?

Ποιο θα μου προτεινατε (οπωσδηποτε λευκο, μεχρι 120.- περιπου)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Ενδιαφέρομαι να αγορασω και εγω ενα ταμπλετ απο το πλαισιο 10' περιπου, κατα προτιμηση με ips οθονη με την μεγαλυτερη δυνατη αναλυση.

Να ρωτησω καποια πραγματα αφου πριν ειχα ενα Pipo m6pro αλλα το κολλησα με το ροοταρισμα.

1) Σε περιπτωση που κανω το ιδιο και "κολλησει" το πλαισιο θα αναλαβει να το ξεμπλοκαρει ?

2) Γενικά αυτά ποιο τσιπ εχουνε επανω τους , ειναι συγκεκριμενοι κλωνοι οποτε πατε και στα αντιστοιχα για να κατεβασετε τα roms?

3) Αυτα που εχω δει κατακερυς στο πλαισιο ΔΕΝ εχουν Googeplay αλλα καποιο μαιμουδιστικο δικο τους. Για να εχω το original google play πρεπει να το ρουταρω ή το κανουν αυτοι?

Ποιο θα μου προτεινατε (οπωσδηποτε λευκο, μεχρι 120.- περιπου)

 

1) Προφανώς αλλά θα σε χρεώσουνε.. ξεμπρικάρισμα δεν συμπεριλαμβάνεται στην εγγύηση

2) Αν μπορέσει κανείς να εντοπίσει ποιο ακριβώς μοντέλο κινέζικο είναι, τα πιο πολλά έχουν εντοπιστεί, άλλα είναι από πολύ ασιατικό βάθος και δεν..

3) Σε όλα τα καινούργια μοντέλα τους έχουν GooglePlay τώρα, ίσως σε κανένα παλιό στο stockhouse ή μεταχειρισμένο να μην έχει..

 

Όσον αφορά προτάσεις μέχρι 120 ευρώ, δες αυτό http://www.plaisio.gr/tablet/tablets/tablets-all/Turbo-X-Hive-V-3G-Octacore-9-7-DI-9733.htm από το stockhouse . Μην το φοβάσαι επειδή είναι από το stockhouse, είναι καινούργια από RMA, έχω πάρει και εγώ ένα κάνα μήνα , πάει πολύ καλά.. οκταπύρηνο με 2GB RAM, 9.7 ίντσες οθόνη IPS και 3G στα 112 ευρώ

 

άλλο είναι αυτο http://www.plaisio.gr/tablet/tablets/tablets-all/Turbo-X-Tablet-Rainbow-10-Black-V99X.htm στα 90 ευρώ

 

και αυτό http://www.plaisio.gr/tablet/tablets/tablets-all/Turbo-X-Tablet-Ice-IV-9-7-9741R.htm στα 70 ευρώ πάλι από stockhouse.

 

και τα δύο αυτά είναι τετραπύρηνα με 2GB RAM και 9.7 ίντσες οθόνη IPS.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα το http://www.plaisio.gr/tablet/tablets/tablets-all/Turbo-X-Hive-V-3G-Octacore-9-7-DI-9733.htm

Απο το stock . Ομως οταν το φορτιζω ΔΕΝ δειχνει το σημα του κεραυνου ιοτ φορτιζει στην μπαταρια. Δεν ξερω τελικα αν φορτιζει ή οχι. Μαλλον πρεπει αλλα δεν το δειχνει. Εχειν κανεις παρομοιο προβλημα? Μαλλον το παω πισω και θα εχω εναν φορτιστη επανω μου ωστε να τα δοκιμασω.

Aκομα, δεν εχει hdmi εξοδο, υπαρχει καποιος ανταπτορας να συνδεσω με hdmi στην Tv?

Edited by nkoumo
Link to comment
Share on other sites

Τελικα εφταιγε το τροφοδοτικο!!! πρεπει να εινναι 2Αμπερ αντι για μισό ή 1 που ειναι για τα κινητα!

Να ρωτησω, μπορει καιποιος να το κανει root χωρις να φορτωσει καποια rom και να κρατησει το υπαρχον λειτουργικο? Και αν ναι πως?

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινετε για νεκρο το Thread...μονος μου ρωταω, μονος ου απανταω. Τελος παντων....

Θελω να κανω ροοτ χωρις να βαλω καποια rom. Tι μπυ προτεινετε? Να δοκιμασω το Kingroot?

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα κι εγώ πρόσφατα από το stock άλλα δεν έχω επιχειρήσει ακόμη για root.

 

Καλοριζικο! Με το τροφοδοτικο εχεις κανενα θεμα?

 

Κια ξαναρωταω , ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ROOT ? χωρις φλασαρισμα με rom. Αρκει το Κingroot? Εχει κανει κανεις? Θελω να κανω αλλα διστάζω μη δημιουργησω προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ψανωντας βρηκα τα παρακατω

-King root https://www.kingoapp.com/

-UnlockRoot Pro

-KINGROOT http://forum.xda-developer...x-5-0-t3107461

-Kingroot http://www.kingroot.net/

 

Ποιο να χρησιμοποιησω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...