Jump to content

Turbo-X Tablets (by Πλαίσιο)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας..

Εχω παρει ενα tablet turbo X coral ΜΝ84-8039

Αυτο ειναι http://www.plaisio.gr/tablet/tablets/tablets-all/Turbo-X-Tablet-Coral-8-0-me-proegkatestimenous-xartes-MN84-8039.htm

το εκανα root αλλα εγω θελω να βρω αλλη android rom να του περασω

για να το κανω αυτο πρεπει να βρω την πραγματικη κινεζικη μαρκα του..

To plaisio αγοραζει απο καποιο κινεζικο εργοστασιο ποιο ειναι αυτο ?

Πως μπορω να βρω ποιο κινεζικο ειναι ?

Edited by jaja
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 828
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω στην κατοχή μου το παραπάνω ταμπλετ, το οποίο είχε προσβληθεί από το malware ghost push,έχοντας ως συμπτώματα 1)το κατέβασμα άλλων εφαρμογών οι οποίες δεν έφευγαν με απεγκατάσταση

2)Συνεχής κλήση των εφαρμογών αυτών που οδηγούσε σε

3)Γέμισμα της μνήμης με αποτέλεσμα το ταμπλετ να παγώνει σε 3-4 λεπτά από τη στιγμή της εκκίνησης.

Με τα πολλά,κατόρθωσα να το ρουτάρω με kingoroot και να εγκαταστήσω το cm security το οποίο βρήκε 28 επιβλαβείς εφαρμογές (trojan,malware,adware) και το οποίο ζητούσε να γίνει απεγκατάσταση αυτών.

Με απενεργοποίηση και απεγκατάσταση κατάφερα να τις απομακρυνω,ωστόσο από το επόμενο boot αφού φανεί το λογότυπο TURBOX η διαδικασία σταματάει στο λογότυπο android και παραμένει εκεί για ...πάντα.

Δοκίμασα να μπω σε recovery mode αλλά δεν..

Όποιο συνδιασμό και να δοκίμασα,δεν μπαίνει σε recovery mode και δεν προχωρά πέρα από το λογότυπο με το όνομα Android.

Mονο σε factory mode μπαίνει, όπου κάνει κάποια τεστ στη συσκευή(κάμερα,beeper,gps,ακουστικά,οθόνη κτλ.) και για να βγεις

από το εν λόγω mode πρέπει να πατήσεις πάλι το power button ,οπότε και κλείνει.

Το ταμπλετ έχει μόνο δύο κουμπιά,ΕΝΑΡΞΗΣ(power) και ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ,ενώ το RESET γίνεται μέσω μιας τρυπουλας δίπλα από το κουμπί της Έναρξης,πλην όμως απλά σβήνει τη συσκευή.

Και πάλι λέω ότι κάθε συνδιασμός ανάμεσα στα κουμπιά δεν οδηγεί σε recovery mode.

 

Δεν μπόρεσα να βρω τον κατασκευαστή,ούτε firmware της συσκευής πλην όμως στο pc εμφανίζεται με την ονομασία q102 με ονομασία κατασκευαστή alps , ενώ στη διαχείρηση συσκευών εμφανίζεται ως YunOS phone.

 

Καμιά ιδέα να το ξεκολλήσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το ίδιο πρόβλημα έχω.

 

Κατέβασα το Debloater και προσπάθησα να βγάλω κάποια προγραματάκια αλλα τζίφος. Πάλι βγάζει κινέζικα malware προγράμματα στο Turbo-X tablet. Έκανα factory reset και τα ίδια λές και είναι προεγκατεστημένα στο σύστημα. Αμάν....

http://forum.xda-developers.com/android/software/debloater-remove-carrier-bloat-t2998294

www.pcplace.gr
Link to comment
Share on other sites

Tα ίδια έκανε και σε μένα.

3 φορές έκανα επαναφορά εργ.ρυθμίσεων πριν κάνω τη διαδικασία με το kingoroot και το cmsecurity

και τις 3 φορές με την έναρξη ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ,φόρτωνε τα malware λες και αυτά

κάνανε εγκατάσταση στη διαδικασία της επαναφοράς.

Με τη σύνδεση δε στο ιντερνετ,άρχιζε το πανηγύρι με λήψη και εγκατάσταση κι άλλων εφαρμογών

καθώς και με την κλήση προγραμμάτων όπως assistive touch,fast cleaner,adobe air κτλ.\

 

_______________________________________________________________________________________

 

Μετά από σύνδεση του ΜΤΚ Droid Tools κατάφερα να πάρω τις παρακάτω επιπλέον πληροφορίες σχετικά με το

τάμπλετ.

Hardware : MT8127

Model : Rubik 10.1 II

Build number : MT8127_Q102_Q1021H1C.2014122319

Build date UTC : 20141223-114939

Android v : 4.4.2

Baseband v: -----

Kernel v : 3.4.67 (hhh@elinktek4) (gcc version 4.7 (GCC) ) #4 SMP Tue Dec 23 19:44:47 HKT 2014

 

Στη συνέχεια κατάφερα μέσω της ίδιας εφαρμογής να μπω σε Recovery Mode

αλλά...

δεν μπορώ να επιλέξω τίποτα καθώς όπως ανέφερα στο προηγούμενο ποστ,δεν έχει volume buttons

ενώ τα κουμπιά ΕΝΑΡΞΗΣ (power) και ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ δεν κάνουν τίποτα,όσον αφορά την πλοήγηση στο recovery.

 

Για ένα κλικ,δηλαδή, δεν μπορώ να επιλέξω WIPE DATA/FACTORY RESET.

Kαι δεν μπορώ να φανταστώ τον τρόπο πια.

Τόσο κακοφτιαγμένη υλοποίηση..

 

 

(Well Done ΠΛΑΙΣΙΟ,πρέπει να πληρωνουμε κούριερ και να φάμε νέα ταρίφα στο κεφάλι επειδή ΕΤΣΙ.

Ποτέ ξανά.)

Edited by freeatlast
Link to comment
Share on other sites

Μου έφεραν το Turbo-X Twister IV IPS από το πλαίσιο. Το google play music ενω βλέπει τα τραγούδια που είτε έχω αγοράσει είτε έχω ανεβάσει στο internet δεν τα παίζει. Το πλαίσιο θεωρεί ότι είναι σφάλμα των υπηρεσιών της google και όχι του tablet μολονότι στα άλλα tablet και κινητά που έχω λειτουργούν σωστά. Το πλαίσιο ούτε διορθώνει το tablet ούτε το αντικαθιστά. Το έχει αντιμετωπίσει κανένας? Σε περίπτωση που δεν διορθώνεται υπάρχει κάποια ρομ για να εγκαταστήσω προκειμένου να δουλεύει καλά. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα εχω εδω κ κατι μηνες το turbo x strike 3..δεν μ εχει βγαλει καποιο προβλημα αλλα ηρθε ο καιρος να αλλαξω την μπαταρια..μποφω να παραγγειλω απο aliexpress η υπαρχει καποιο μαγαζι στ ελλαδα? Edited by alexaso
Link to comment
Share on other sites

Μου έφεραν το Turbo-X Twister IV IPS από το πλαίσιο. Το google play music ενω βλέπει τα τραγούδια που είτε έχω αγοράσει είτε έχω ανεβάσει στο internet δεν τα παίζει. Το πλαίσιο θεωρεί ότι είναι σφάλμα των υπηρεσιών της google και όχι του tablet μολονότι στα άλλα tablet και κινητά που έχω λειτουργούν σωστά. Το πλαίσιο ούτε διορθώνει το tablet ούτε το αντικαθιστά. Το έχει αντιμετωπίσει κανένας? Σε περίπτωση που δεν διορθώνεται υπάρχει κάποια ρομ για να εγκαταστήσω προκειμένου να δουλεύει καλά. Ευχαριστώ.

 

Φίλε Dennis2015 μήπως μπορείς να μου στειλεις το λειτουργικό του γιατί το δικό μου το ταμπλετ το brikαρα;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Turbo x tablet rabik

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειχα εδω και καποιους μηνες το rabik 7 . εδω ειχε και3 μηνες.λεω 39 ευρω το και λεω αναμενομενο.καποια στιγμη κολαει μαλλον ιοω προσπαθω με χιλια ζωρια βαζω ενα antivirus ξεκολαει προς στιγμη.πειραζω καποια στιγμη και κολαει εντελος.το τελευταιο μηνα παιδευωμ να ξερω .παω στο σερβις του πλαισιου και κανουν μια αναβαθμιση σε πεντε λεπτα πιο καλα απο τοτε που το αγορασα.να κανα τα παιδια του σερβις.

Ευχαριστο στα παιδια

Καλη χρονια

Edited by tasosoulis
Link to comment
Share on other sites

Μη βάζεις antivirus, task managers, και λοιπές βλ@κειουλες.

Μονο χειρότερα κάνουν τα πραγματα!

Επισης σβηνεις οτι εφαρμογές δε χρησιμοποιείς(αν γίνεται), κανεις clear cache που και που, κατεβαζεις εφαρμογές ΜΟΝΟ απ το πλαυστορε και όχι "οτι να ναι".

Αν έχεις fb, να μπαίνεις απο browser και όχι απ την εφαρμογη

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει κάποιος που να ξέρει πως μπορώ να φτιάξω 1 Twitter ii που μένει στην αρχική οθόνη με το σήμα της amlogic Aml8726 mx και δεν προχωράει σε boot ;
Link to comment
Share on other sites

Έχω χαρίσει στη γυναίκα μου ένα Turbo X Hive V 3G 8-core

Επειδή από τα 16 GB RAM αφιέρωνε μόνο 1 GB για εφαρμογές το πήγα στο service και του επανεγκατέστησαν το android (ίδιο version 4.4.2) και τώρα έχει όλο το χώρω (13GB) διαθέσιμο για εφαρμογές.

 

Δύος όμως άλλα προβληματάκια που είχα εξακολουθούν να υπάρχουν.

 

1. Όταν ψάχνει με το google και τι tablet δεν έχει γίνει πρόσφατα reboot ανοίγει την εγκατεστημένη εφαρμογη INTERNET αλλά δεν βρίσκει το ζητούμενο και λέει ότι δεν έχει δίκτυο ή κάτι τέτοιο. Αν απενεργοποιήσω την εφαρμογή ΙΝΤΕΡΝΕΤ ανοίγει το CHROME που έχω καταβάσει και όλα είναι εντάξει. Το πρόβλημα είναι ότι μετά από reboot η εφαρμογή ΙΝΤΕΡΝΕΤ επαναεργοποιείται. Πως μπορώ να την αφαιρέσω? Αν χρειάζεται ROOT πως μπορω να το κάνω στο συγκεκριμένο tablet? Θα χάσω την εγγύηση? Να το πάω στο Πλαίσιο?

 

2. Όταν βάζω κάρτα μνήμης κάθε τόσο με ρωτάει που να κάνει storage. Του λέω στην SD και μετά από λίγο ξαναρωτάει. Μού έσπασε τα νεύρα και έβγαλα την SD.

 

Τι λέτε να συμβαίνει? Τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,

θα ήθελα τη βοήθειά σας παρακαλώ πολύ:

έχω το tablet turbo x hive iii του πλαισίου και με πολύ ψάξιμο κατάφερα να βρω πώς μπαίνεις στη recovery mode για να πάρω ένα μπακαπ της ρομ. Δυστυχώς όμως οι ανεκδιήγητοι του πλαισίου έχουν αφαιρέσει τη μπάρα του μπακαπ στη recovery. Ψάχνοντας λοιπόν στο δίκτυο πέρασα την cwm 6.0.3.1. Αλλά τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα και δεν μπορώ να μπω πλέον ούτε στη μανίσια. Μήπως ξέρει κάποιος με σιγουριά ποια cwm ή twrp recovery ταιριάζει γι αυτό το τάμπλετ?

Το τάμπλετ είναι root.

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,

θα ήθελα τη βοήθειά σας παρακαλώ πολύ:

έχω το tablet turbo x hive iii του πλαισίου και με πολύ ψάξιμο κατάφερα να βρω πώς μπαίνεις στη recovery mode για να πάρω ένα μπακαπ της ρομ. Δυστυχώς όμως οι ανεκδιήγητοι του πλαισίου έχουν αφαιρέσει τη μπάρα του μπακαπ στη recovery. Ψάχνοντας λοιπόν στο δίκτυο πέρασα την cwm 6.0.3.1. Αλλά τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα και δεν μπορώ να μπω πλέον ούτε στη μανίσια. Μήπως ξέρει κάποιος με σιγουριά ποια cwm ή twrp recovery ταιριάζει γι αυτό το τάμπλετ?

Το τάμπλετ είναι root.

Thanks

Για δοκίμασε με αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.siriusapplications.quickboot

Link to comment
Share on other sites

 

 

Αλεξ έχω δοκιμάσει και με το quick boot και με βγάζει πάντα σε μαύρη οθόνη χωρίς το logo του android. Με όποιον τρόπο προσπαθώ να μπω σε recovery καταλήγω σε μαύρη οθόνη. Είναι σαν να έκατσε η cwm που έβαλα σ αυτήν του πλαισίου και φυσικά δεν είναι συμβατή.

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ έχω δοκιμάσει και με το quick boot και με βγάζει πάντα σε μαύρη οθόνη χωρίς το logo του android. Με όποιον τρόπο προσπαθώ να μπω σε recovery καταλήγω σε μαύρη οθόνη. Είναι σαν να έκατσε η cwm που έβαλα σ αυτήν του πλαισίου και φυσικά δεν είναι συμβατή.

Πώς την πέρασες την cm ; δεν μπορείς να ξαναπεράσεις την custom recovery ;

για ξαναδοκίμασε με το quick boot ..μολις μπει στο μαύρο περίμενε για λίγο ...καμιά φορά αργή ..άστο για 1,2 λεπτα...

Link to comment
Share on other sites

Πώς την πέρασες την cm ; δεν μπορείς να ξαναπεράσεις την custom recovery ;

για ξαναδοκίμασε με το quick boot ..μολις μπει στο μαύρο περίμενε για λίγο ...καμιά φορά αργή ..άστο για 1,2 λεπτα...

 

1.Την cwm την πέρασα από εδώ (έχει οδηγίες και βίντεο)

http://www.arctablet.com/blog/forum/arctools-application/clockworkmod-cwm-recovery-easy-install-on-rk3066-and-rk3188-devices/

Την πάτησα όμως γιατί είναι για κιτ κατ 4.4.2, ενώ εγώ έχω 4.1.1

2. Πώς να ξαναπεράσω την custom recovery? Αν κάνω hard reset επανέρχεται και η δική του recovery mode?

3. 5 λεπτά το έχω να περιμένει αλλά εξακολουθεί η μαύρη οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

1.Την cwm την πέρασα από εδώ (έχει οδηγίες και βίντεο)

http://www.arctablet.com/blog/forum/arctools-application/clockworkmod-cwm-recovery-easy-install-on-rk3066-and-rk3188-devices/

Την πάτησα όμως γιατί είναι για κιτ κατ 4.4.2, ενώ εγώ έχω 4.1.1

2. Πώς να ξαναπεράσω την custom recovery? Αν κάνω hard reset επανέρχεται και η δική του recovery mode?

3. 5 λεπτά το έχω να περιμένει αλλά εξακολουθεί η μαύρη οθόνη.

ρίξε μια μάτια εδώ

Link to comment
Share on other sites

1.Την cwm την πέρασα από εδώ (έχει οδηγίες και βίντεο)

http://www.arctablet.com/blog/forum/arctools-application/clockworkmod-cwm-recovery-easy-install-on-rk3066-and-rk3188-devices/

Την πάτησα όμως γιατί είναι για κιτ κατ 4.4.2, ενώ εγώ έχω 4.1.1

2. Πώς να ξαναπεράσω την custom recovery? Αν κάνω hard reset επανέρχεται και η δική του recovery mode?

3. 5 λεπτά το έχω να περιμένει αλλά εξακολουθεί η μαύρη οθόνη.

Το κακό με τα turbo X είναι ότι δεν έχουν καθόλου υποστήριξη από το plaisio .Πρέπει να βρεις πιανου κλώνος είναι και να κάνεις μετά την προσεχή σου για να πάνε όλα καλά .Έπρεπε να πάρεις backup πρώτα και μετά να πειραματιστεις.Ελπίζω να βρεις κάποιαυτό λυση (ψάξε βάση επεξεργαστή και έκδοση Android ..)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

turbo x coral 2. τα φωτα σας αν γνωριζετε για root twrp κτλ.για την τιμη του αξιοπρεπες παντως και ζουζουνιζει....lol

(για ροοτ βρεθηκε λυση)

Edited by kutulu26
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...