Jump to content

Turbo-X Tablets (by Πλαίσιο)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 828
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι αυτό εδώ http://www.geekbuying.com/item/ONDA-V919-3G-Air-MTK8392-Octa-Core-1-7GHz-9-7-Inch-Tablet-PC-Android-4-4-IPS-Screen-2GB-16GB-2048-1536---Sliver-339264.html .. εγώ έχω το απλό ( χωρίς το milamou ) .. ως τώρα είμαι ικανοποιημένος, ότι άλλη απορία/λεπτομέρεια θες, ρώτα..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ίδιο πρόβλημα και εδώ σε ένα Rubik II 10αρι που μου φέρανε να το συμμαζέψω με ακριβώς αυτό το θέμα.. αν βρεις καμιά άκρη, με ενδιαφέρει.. εγώ ψάχνω με τις εφαρμογές apps2sd και links2sd .. πρέπει κατά κάποιον τρόπο να σπάσεις την 4GB εσωτερική NAND σε δύο partitions, και κατόπιν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το 2ο partition για τις εφαρμογές...

 

 

 

 

 

 

 

 

Ενδιαφέρομαι κ εγω για το Turbo-X Hive V 3G . Το θέλω για internet browsing και φωτογραφίες. Αξίζει; καρτα μνήμης παίρνουν ;

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον εχει Turbo-X Hive V 3G Octacore.

1)Μου θελει καθε μέρα φόρτιση με απλή χρήση-όχι παιχνίδια

2) Οταν το φορτιζω , πρεπει να κανω 10 προσπαθειες για να το δεχτεί , για να αναψει ο "κεραυνος" στην μπαραρία.

Το εχω αλλαξει 3 φορες στο πλαισιο το καλωδιο και παντα το ιδιο.

Με το δικο σας τι γινετε?

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον εχει Turbo-X Hive V 3G Octacore.

1)Μου θελει καθε μέρα φόρτιση με απλή χρήση-όχι παιχνίδια

2) Οταν το φορτιζω , πρεπει να κανω 10 προσπαθειες για να το δεχτεί , για να αναψει ο "κεραυνος" στην μπαραρία.

Το εχω αλλαξει 3 φορες στο πλαισιο το καλωδιο και παντα το ιδιο.

Με το δικο σας τι γινετε?

 

1) Η μπαταρία του δεν είναι μεγάλη για το CPU/οθόνη που έχει.. 6000mAh .. και μένα σε συνεχές browsing ή διάβασμα ebooks δεν κρατάει πάνω από 3-4 ώρες.. αν το χρησιμοποιείς συνέχεια, βάζε το το βράδυ για φόρτιση. Δοκίμασε επίσης να βγάλεις την αυτόματη φωτεινότητα της οθόνης και να την κατεβάσεις λίγο.

2) τα καλώδια ειδικά του Πλαισίου είναι χάλια .. πήγαινε πάρε κανένο ποιοτικό από αλλού. Εμένα το καλώδιο/φορτιστής από το Πλαίσιο δουλεύει ακόμα, αλλά σε κάτι άλλα από Πλαίσιο, άλλα tablets που έχω στην οικογένεια, έχω πάρει άλλα καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημέρα κι από μένα παιδιά,

Έπεσε στα χέρια μου μία ταμπλέτα Turbo-X Twister IV (αυτή με τα Ζουζούνια μέσα :p). Ψάχνω αρκετό καιρό την Κινέζα μαμά αλλά μάταια. Όποιος γνωρίζει κάτι ευπρόσδεκτο.

Η ταμπλέτα ήρθε προεγκατεστημένη με τρεις εφαρμογές: DragonAging, DragonFire, DragonPhone, τις οποίες έκανα απεγκατάσταση (κανονικά, από τις ρυθμίσεις) μετά από 4-5 μέρες χρήσης και είδα ότι η available RAM εκτοξεύτηκε. Απ' ότι διάβασα σε κάποιο αμφιβόλου ποιότητας forum είναι μάλλον εφαρμογές της Allwinner που φτιάχνει τον επεξεργαστή (adware μου μυρίζει). Τα .apk βρίσκονται στο φάκελο

/system/precopy

και αν θέλει κάποιος να μου ζητήσει να τα ανεβάσω.

H ταμπλέτα έρχεται partially rooted, πώς άλλωστε θα βάλουν τα παιδιά στο Πλαίσιο μέσα εφαρμογές τύπου Ζουζούνια, δηλαδή με adb έχεις πλήρη έλεγχο σαν root. Αυτό γίνεται τροποποιώντας το build.prop:

ro.adb.secure = 0

To θέμα είναι ότι αν κάνεις εγκατάσταση τον SuperSU δε βρίσκει binaries γιατί δεν υπάρχουν. Υποθέτω ότι μπορείς να τα κάνεις push μέσω adb, αλλά δεν έχω βρει τον τρόπο, ακόμα.

Προς το παρόν έκανα root με την desktop εφαρμογή του KingoRoot και όλα κομπλέ. Το stock recovery δεν πειράχτηκε, όπως διάβασα ότι κάνει η αντίστοιχη KingRoot. Φυσικά, έκανα την εναλλαγή από τον KingoSU στον αντίστοιχο του Chainfire που είναι πολύ πιο σταθερός και δοκιμασμένος από εποχές Gingerbread. Οδηγίες εδώ.

Αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί παραπάνω να μου ζητήσει όποιο αρχείο χρειάζεται για να προχωρήσει την έρευνά του.

 

Γενικά για τα λεφτά του δεν είναι και άσχημο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα, εχω το perl 8.9 και έχει πρόβλημα με το τροφοδοτικό από την αρχή που το πήρα. Το αγόρασα το Μάιο του 2014. Μετά από 3 μέρες το πήγα πίσω γιατι δεν φόρτιζε. Έκτοτε, άλλαξα πολλές φορές καλώδιο, το άφησα 3-4 φορές στο σέρβις γιανα το κοιτάξουν τι φταίει και μετά από πολλούς καυγάδες το πρόβλημα παραμένει. Το πήγα την προηγούμηνη εβδομάδα γιατι δεν φόρτιζε, το κράτησαν γιατι ούτε με δικό τους φορτιστη φόρτιζε και το έστειλαν Αθήνα. Χθες πήγα το πήρα, μου είπαν οκ φορτίζει, τους ρώτησα τι έπαθ, απάντηση δεν πήρα. Κλασικά ξαναέβαλα τις φωνές γιατι ξανά μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό να χαλάνε τα καλώδια τόσο συχνά. Αγόρασα νέο καλώδιο, το φόρτιζα 4 ώρες και ενώ εδειχνε να φορτίζει δεν φόρτισε ποτέ.

Ρε παιδιά είναι φυσιολογιό να χαλάνε τα καλώδια έτσι;;; Γιατι αυτό μου λένε κάθε φορά!!!!! Ευχαριστώ και σόρυ για την γκρινια.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ έχω πρόβλημα με τη φόρτιση των συσκευών, ίσως να είναι πρόβλημα καλωδίων, ίσως των υποδοχών, έχει κανείς καμιά καλή πρόταση για καλής ποιότητας καλώδια φόρτισης;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά καλησπέρα.Έχω ένα Turbo-x Strike ii αλλά είχα κάνει λάθος και είχα βάλει λάθος rom.Έψαξα και δεν βρήκα πουθενά την rom που είχε, οπότε η μόνη λύση είναι να κάνει κάποιος backup και να μου την δώσει.Στην ανάγκη προσφέρω και αντάλαγμα γιατί πάει χαμένο το tablet και είναι κρίμα.Όποιος θέλει ας μου στείλει PM.Ευχαριστώ. :)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έπεσε στα χέρια μου ένα strike 3 ξαδέρφου και προσπαθώ να του το κάνω να παλεύεται λίγο γιατί πραγματικά δεν κάνει ούτε για σουβέρ για να ακουμπάς ποτήρι πάνω.

Συνεπώς, υπάρχει κάποια άλλη rom και τρόπος να βάλω playstore διότι έχει μόνο το APTOIDE ή να το σουτάρω έτσι πως είναι;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα παίδες

 

έχω ενα Rubik 10.1 II και έχω ξεxασει τα pin που είχα βάλει πως μπορώ να του κάνω factory reset

έχει μόνο power back και reset κουμπιά

Link to comment
Share on other sites

1) Η μπαταρία του δεν είναι μεγάλη για το CPU/οθόνη που έχει.. 6000mAh .. και μένα σε συνεχές browsing ή διάβασμα ebooks δεν κρατάει πάνω από 3-4 ώρες.. αν το χρησιμοποιείς συνέχεια, βάζε το το βράδυ για φόρτιση. Δοκίμασε επίσης να βγάλεις την αυτόματη φωτεινότητα της οθόνης και να την κατεβάσεις λίγο.

2) τα καλώδια ειδικά του Πλαισίου είναι χάλια .. πήγαινε πάρε κανένο ποιοτικό από αλλού. Εμένα το καλώδιο/φορτιστής από το Πλαίσιο δουλεύει ακόμα, αλλά σε κάτι άλλα από Πλαίσιο, άλλα tablets που έχω στην οικογένεια, έχω πάρει άλλα καλώδια.

 

Καταλαβαίνω για την ανεπαρκή χωρητικότητα της μπαταρίας. Tι να κάνουμε, σε αυτή την τιμή δεν μπορείς να τα έχεις όλα!

 

Και επιβεβαιώνω, φορτίζει με άλλο καλώδιο... Απλά θέλει μερικά δευτερόλεπτα για να ανταποκριθεί. Δηλαδή βγάζει διαδοχικά "Changing" - "Not Charging" και μετά από λίγο σταθεροποιείται στο "charging" και πράγματι φορτίζει.

 

Thanks... Ετοιμαζόμουνα να το πάω για service!

Edited by MessengerOfGood
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα… Έχω το εν λόγο tablet και πραγματικά μου έχει σπάσει τα νεύρα με το θέμα του χώρου αποθήκευσης και ότι δεν μπορούμε να μεταφέρουμε εφαρμογές και δεδομένα στην SD. Ξέρει κανείς κανέναν καλό οδηγό για rooting??? Plz σώστε με….!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα… Έχω το εν λόγο tablet και πραγματικά μου έχει σπάσει τα νεύρα με το θέμα του χώρου αποθήκευσης και ότι δεν μπορούμε να μεταφέρουμε εφαρμογές και δεδομένα στην SD. Ξέρει κανείς κανέναν καλό οδηγό για rooting??? Plz σώστε με….!!!

 

ριξε μια ματια εδω :)

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή σε ευχαριστώ πάρα πολύ πραγματικά για την απάντηση σου.

Ο οδηγός αυτός λέει πως είναι για το μοντέλο Hive. Έχει διαφορά στο rooting με το δικό μου? Θα έχω κανένα θέμα λες?

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή σε ευχαριστώ πάρα πολύ πραγματικά για την απάντηση σου.

Ο οδηγός αυτός λέει πως είναι για το μοντέλο Hive. Έχει διαφορά στο rooting με το δικό μου? Θα έχω κανένα θέμα λες?

 

hive δεν γραφεις στον τιτλο?

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή σε ευχαριστώ πάρα πολύ πραγματικά για την απάντηση σου.

Ο οδηγός αυτός λέει πως είναι για το μοντέλο Hive. Έχει διαφορά στο rooting με το δικό μου? Θα έχω κανένα θέμα λες?

Δοκίμασε με vroot η με KINGROOT .Ο οδηγός που δίνει ο φίλος είναι πολύ παλιός .Με ένα από τα δύο που γράφω θα κάνεις την δουλειά σου . Υπάρχουν αρκετά video στο YouTube για το πως

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως βάζουμε (και κυρίως πως βγάζουμε!) μια SIM σε ένα Turbo-X Hive V?

Έχω μια Nano SIM και την έβαλα (με αντάπτορα) στην υποδοχή. Την έβγαλα με μεγάλο κόπο και τσιμπιδάκι!

Μάλλον φταίει το ότι δεν είναι Micro SIM αλλά NanoSIM και θέλει αντάπτορα που κάνει το πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδιά,

έχω στην κατοχή μου, κατά λάθος, το συγκεκριμένο Tablet (Δυστηχώς), και προσπαθώ να το δουλέψω.

Πραγματικά, πέρα του ότι δεν έχει Play store και όλα τα γνωστα, δεν μπορω να καταχωρήσω και τον gmail λογαριασμό μου στην αρχική εγκατάσταση, μου λέει ότι δεν μπορει να συνδεθεί.....κλπ. Σαν email όμως το δέχεται και τα κατεβάζει.

Επειδή είμαι του χώρου, Τεχνικός Δικτύων, αλλά δεν πολυ ασχολούμαι με android κλπ, πως μπορω αυτήν την μα.....α να την κάνω tablet, για την δουλειά μου.

Φαντάζομαι ότι είναι κλειδωμένο το android του από το Πλαίσιο...

Υπάρχει τρόπος να του κάνω format, και αν ΝΑΙ, δεν βρίσκω έτοιμο android, να το βάλω σε ένα φάκελο του tablet, Και να τα το τρέξω.

Μπορεί κάποιος, σας παρακαλώ πολύ να με καθοδηγήσει, και να με βοηθήσει?

Ευχαριστώ για την κατανόηση

Πρελορέντζος Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια κσληδπερα μηπως γνωριζει κσποιος πως θα διορθωσω το θεμα που εχω με το γιουτουμπ δτην σρχη μου επσιξε κσνσ δεκσρι βιντεο μετα ολο κολλαει ουτε μπορω νσ το διαγραψω ουτε νσ το αναβθμισω σε φαση που πρεπει ν κανω επανεκινηση για να ξεκινησει το προγραμα αλλιως δεν αποκρινεται καθολου.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα σε όλο το team .Γνωρίζει κανένας τι πατάμε για να μπει σε flash mode το thunder II και εάν υπάρχει κάποιο custom rom γι'αυτό χωρίς προβλήματα? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...