Jump to content

Turbo-X Tablets (by Πλαίσιο)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικα τα καταφερα τυχαια.εβαλα με otg ενα mouse και το αναγνωρισε και στη recovery!η ροδελα δουλευε κανονικα οποτε εκανα τη δουλεια μου.

 

επειδη δεν εχει volume keys ανακαλυψα πως μπαινουμε στη recovery τυχαια παλι.παταμε μαζι το power και το update οταν αναψει η πρωτη ενδειξη,αφηνουμε το power και συνεχιζουμε να παταμε το update.λιγη ωρα μετα εμφανιζεται ανασκελα το android.παταμε αλλη μια φορα το update και ειμαστε στο cwm μενου

τωρα ψαχνομαι να του περασω play store γιατι προσεξα οτι δεν εχει

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. εχω το breeze iv και προσπαθώ να κανω hard reset γιατί δεν θυμάμαι το μοτίβο.

Ψάχνω στο internet αλλά τίποτα. μπορώ και το βάζω στο menu για να συνδεθεί με το pc αλλά δεν μπορώ να βρώ ούτε τους drivers για να το δεί.

help

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

χαιρετω το φορουμ ,

 

εχω το tablet turbox twister 7 m07a6 και μου κολλαει στην οθονη του turbo x

προσπαθω να μπω σε recovery πτωντασ power kai με συνδετηρα to reset αλλα τιποτα

καμια ιδεα κανεισ ?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Ένας ανιψιός μου ξέχασε το μοτίβο που είχε κλειδώσει το τάμπλετ του Turbo-X rubik 7. Ποιοι τρόποι υπάρχουν για να ξεκλειδώσει (δεν τον ενδιαφέρει αν τα χάσει όλα από μέσα μιας και είχε μόνο παιχνίδια περασμένα που εύκολα μπορεί να τα ξανακατεβάσει).

Δοκίμασε ταυτόχρονα τα κουμπιά Reset + Power όπως και να δώσει 5 φορές λανθασμένα το μοτίβο (πιθανολογώ ότι δεν πρέπει να είχε περάσει λογαριασμό Google μιας και δεν του έβγαλε μνμ. για να δώσει τα στοιχεία του λογαριασμού του) αλλά τίποτα.

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγαπητοι φιλοι κ...γονεις!!!...

 

Ηθελα μια μικρη συμβουλη απο καποιους που εχουν παρει πολυ φτηνα ταμπλετ.

Ειδα αυτο στο πλαισιο http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/tablets/tablets-wifi/Turbo-X-Tablet-Rubik-7-Black-M07R6.htm

φτηνιαρικο των 45 ευρω, θελω να παρω 2 κοματια για παιδια δημοτικου.

Θα παιζουν καποια τσαμπε παιδικα παιχνιδια στο ιντερνετ κ θα ακουνε κανενα τραγουδι στο youtube..

Αυτη θα ειναι ολη η χρηση, το μονο που με ενδιαφερει ειναι να μην κολλαει, να μη σβηνει, αυτο, δηλαδη να κανει 2 απλες λειτουργιες με αξιοπρεπεια, ποιοτητα οθονης φανταζομαι μετρια αλλα τουλαχιστον οχι αλλου να πατας κ αλλου να βρισκεσαι...

Δεν εχω ουσιαστικα "απαιτησεις" για καποιες συγκεκριμενες χρησεις....

Μπορω να κανω τη δουλεια μου με αυτα τα πραγματα, ή υπαρχει κατι άλλο με βια 60Ευρο το τεμαχιο??

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα lousou76 και συγχαρητήρια για όλη την δουλειά.

Εκτέλεσα ακριβώς όπως τα γράφεις όλα τα βήματα στο #446, αλλά το tablet δεν θέλει να ξεκολλήσει από την εικόνα USB κατά την εκκίνησή του.

Όταν το ενεργοποιώ εμφανίζει το σήμα της INTEL για ένα δευτερόλεπτο και μετά το σηματάκι USB και μένει εκεί .

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

Edited by nestos
Link to comment
Share on other sites

εχω το παραπανω tablet και εχει κολλησει μια λεξη στην οθονη DEMO και δεν ξερω πως να την βγαλω το tablet δουλευει κανονικα δεν εχει καποιο κολλημα...εαν μπορει καποιος να βοηθησει θα το εκτιμουσα δεοντος....σας ευχαριστω ολους
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα και απο εμένα. Έχω το turbo-x twister II και εδώ και καιρό ψάχνω μια custom recovery για το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά μέχρι στιγμής τίποτα. Το έχω ρουτάρει πέρασα gapps και έχω φάει το Net για να βρω μια recovery για backup αλλά δεν υπάρχει κάτι. Μήπως κάποιος έχει βρεί καμία recovery για αυτό το μοντέλο;
Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τη πατήσαμε παίζοντας με ένα Turbo-x Twister III, μήπως θα μπορούσε κάποιος φίλος που ίσως την έχει τη ταμπλέτα να ανεβάσει ένα image της μνήμης του για να επαναφέρουμε στη δική μας; Δυστυχώς το backup είχε γίνει σε εξωτερικό σκληρό που καταστράφηκε.

 

Ξέρω ότι είναι long shot αλλά ποτέ δε ξέρεις...

 

ΥΓ: Θα μπορούσα να πάω να κάνω system backup σε μία από τις ταμπλέτες στην έκθεση του Πλαισίου και να πάρω το image κάπως σπίτι; :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Κέρδισα ένα ταμπλετ του πλαισίου( Turbo-X Tablet Rubik 7 ) από διαγωνισμό και θέλω να ρωτήσω ένα πράγμα.

 

Από ότι έμαθα ότι δεν έχει play store σωστά? Εάν Ισχύει αυτό υπάρχει περίπτωση να το περάσω χειροκίνητα δηλαδή να βρώ το pkg να το κάνω εγκατάσταση και μετά παίζει μια χαρά? Εάν όχι υπάρχει κανένας εναλλακτικός τρόπος?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Κέρδισα ένα ταμπλετ του πλαισίου( Turbo-X Tablet Rubik 7 ) από διαγωνισμό και θέλω να ρωτήσω ένα πράγμα.

 

Από ότι έμαθα ότι δεν έχει play store σωστά? Εάν Ισχύει αυτό υπάρχει περίπτωση να το περάσω χειροκίνητα δηλαδή να βρώ το pkg να το κάνω εγκατάσταση και μετά παίζει μια χαρά? Εάν όχι υπάρχει κανένας εναλλακτικός τρόπος?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Για να περάσεις Playstore απλά το ρουτάρεις και στη συνέχεια περνάς χειροκίνητα τα gapps ανάλογα με τι έκδοση android τρέχει το Rubik.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

 

εχω ενα ταμπλετ turbo x breeze iii το εχω ρουταρει με play store ολα κανονικα...μηπως ξερει κανενας πως μπορουμε να το περασουμε και να μπουμε στην recovery? Μηπως ξερει τιποτα κανεανς για καμια custom rom?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για να περάσεις Playstore απλά το ρουτάρεις και στη συνέχεια περνάς χειροκίνητα τα gapps ανάλογα με τι έκδοση android τρέχει το Rubik.

 

ok ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας παιδια... εκανα root σε ενα ταμπλετ turbox που τρεχει 4.1.1 και στη συνεχεια εγκαταστησα το play-store . ενω ανοιγει κανονικα και εχω συνδεθει με τον λογαριασμο μου, οταν παω να κατεβασω μια εφαρμογη δε την κατεβαζει ποτε ενω δειχνει κανονικα την μπαρα να κινειται. Μπορει να βοηθησει κανεις; (ουτε αναβαθμισεις κανει)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Την βοηθεια σας σας παρακαλω οποιος γνωριζει.

Εχω ενα spice iv και σημερα ξαφνικα ανοιγει και κολλαει στην οθονη "android".

Επιχειρησα να μπω σε recovery mode να κανω ενα hard reset αλλα αντιμετωπιζω το εξης προβλημα.

Το ανοιγω κρατωντας πατημενα τα volume keys + power button και μου δειχνει το κλασσικο ρομποτακι ανασκελα με ενα θαυμαστικο πανω του αν θυμαμαι καλα.Το προβλημα ειναι οτι δεν εμφανιζει καποιο menu ωστε να κανω την επαναφορα.Γνωριζει καποιος κατι?Σας ευχαριστω παρα πολυ.

(δε με ενδιαφερει αν θα σβηστουν τα παντα απο μεσα)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Την βοηθεια σας σας παρακαλω οποιος γνωριζει.

Εχω ενα spice iv και σημερα ξαφνικα ανοιγει και κολλαει στην οθονη "android".

Επιχειρησα να μπω σε recovery mode να κανω ενα hard reset αλλα αντιμετωπιζω το εξης προβλημα.

Το ανοιγω κρατωντας πατημενα τα volume keys + power button και μου δειχνει το κλασσικο ρομποτακι ανασκελα με ενα θαυμαστικο πανω του αν θυμαμαι καλα.Το προβλημα ειναι οτι δεν εμφανιζει καποιο menu ωστε να κανω την επαναφορα.Γνωριζει καποιος κατι?Σας ευχαριστω παρα πολυ.

(δε με ενδιαφερει αν θα σβηστουν τα παντα απο μεσα)

 

Για να μπείς σε recovery mode πατάς το power button μαζί με vol -. Το θέμα είναι είσαι σίγουρος εαν το συγκεκριμένο μοντέλο έχει μέσα περασμένη κάποια recovery; Αν δεν έχει είναι ο λόγος που βλέπεις το ρομποτάκι με το θαυμαστικό (μπαίνει σε bootloader mode και όχι σε recovery). Πρέπει να εγκαταστήσεις εσύ recovery (αν βρεις φυσικά γιατί οι recovery στα turbo tablets είναι δυσευρετες έως ανύπαρκτες).

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Πηρε η μανα μου στην κορη μου δωρο ενα Twister III (εμ δεν ηξερε? δεν ρωταγε?)

 

Τεσπα. Δεν εχει Google Store και στους Λογαριασμους δεν με αφηνει να βαλω Gmail account.

 

Πως μπορω να του εγκαταστησω App Store? Παιρνει καμια αλλη ROM?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πηρε η μανα μου στην κορη μου δωρο ενα Twister III (εμ δεν ηξερε? δεν ρωταγε?)

 

Τεσπα. Δεν εχει Google Store και στους Λογαριασμους δεν με αφηνει να βαλω Gmail account.

 

Πως μπορω να του εγκαταστησω App Store? Παιρνει καμια αλλη ROM?

 

Ευχαριστω

 

Για να περάσεις Playstore απλά το ρουτάρεις και στη συνέχεια περνάς χειροκίνητα τα gapps ανάλογα με τι έκδοση android τρέχει το ΤWISTER 3 (Νομίζω 4.2.2).

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Πάς όπως είπαμε ΕΔΩ

1) Από το "Update ROM" κάνεις τα βήματα 1,2,3 απ το preparation και το βήμα 1 απ το flashing.

2) Κάνεις extract τη ROM σε ένα φάκελο πχ C:\P89mini_E2W6

3) Κάνε copy τα αρχεια partition.tbl droidboot.img recovery.img logo.img system.img.gz και boot.bin από το C:\P89mini_E2W6 παραπάνω στο φάκελο εγκατάστασης του PhoneFlashTool συνήθως "C:\Program Files\Intel\Phone Flash Tool"

4) Σβήσε το ταμπλετ, άναψέ το με το Power και το Vol - πατημένα μέχρι να βγάλει την οθόνη DroidBoot και να γράφει στο τέλος FASTBOOT CMD WAITING

5) Σύνδεσέ το στο pc και περίμενε να βρεί τους drivers

6) Πάνε στην Έναρξη τρέξε cmd και στην κονσόλα κάνε cd "C:\Program Files\Intel\Phone Flash Tool"

7) Τρέξε τις εντολές παρακάτω είτε μία μία είτε βάλτε σε .bat αρχείο (ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΑΚΕΛΟ) και τρέξτο.

 

fastboot oem start_partitioning

fastboot flash /tmp/partition.tbl partition.tbl

fastboot oem partition /tmp/partition.tbl

fastboot erase factory

fastboot erase system

fastboot erase cache

fastboot erase config

fastboot erase logs

fastboot erase spare

fastboot erase data

fastboot oem stop_partitioning

fastboot flash fastboot droidboot.img

fastboot flash recovery recovery.img

fastboot flash splashscreen logo.img

fastboot flash system system.img.gz

fastboot flash boot boot.bin

fastboot continue

 

Αν δε βγάλει ΚΑΜΙΑ λάθος τότε κάνεις reboot και ξεκινάει σε κινέζικο μενού, πας στις ρυθμίσεις και το αλλάζεις σε Ελληνικό.

(Αργεί να ξεκινήσει λίγο τη πρώτη φορά, αν δείς το Logo της Intel τότε όλα πάνε καλά)

8) Ακολουθείς τις οδηγίες απ το original site για να το κάνεις root. Όπως τις λέει, ενεργοποιείς το USB debugging κλπ.

 

Καλήμερα, ακολούθησα τις παραπάνω οδηγίες για ένα TurboX Pearl 3G και ενώ η διαδικασία έδειχνε να λειτουργεί σωστά αφού ολοκληρώθηκε πλέον δεν ξεκινά το tablet. Εμφανίζει στιγμιαία το logo της Intel και μετά το σύμβολο του USB και δεν κάνει τίποτα.

Δοκίμασα να το ανοίξω με πατημένο το Vol- άλλα τίποτα.

Έχει κάποιος καμιά ιδέα πως να το επαναφέρω?

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα, ακολούθησα τις παραπάνω οδηγίες για ένα TurboX Pearl 3G και ενώ η διαδικασία έδειχνε να λειτουργεί σωστά αφού ολοκληρώθηκε πλέον δεν ξεκινά το tablet. Εμφανίζει στιγμιαία το logo της Intel και μετά το σύμβολο του USB και δεν κάνει τίποτα.

Δοκίμασα να το ανοίξω με πατημένο το Vol- άλλα τίποτα.

Έχει κάποιος καμιά ιδέα πως να το επαναφέρω?

 

 

Αγόρασα το Mini Pearl 8" (model I805G, CPU Intel Z2580@2GHz, GPU PowerVR SGX 544MP, resolution 800x1200, RAM 2GHz).

 

Γνωρίζει κάποιος εάν η διαδικασία root του προηγούμενου nini pearl, μπορει να εφαρμοστεί και σε αυτό;

 

Ευχαριστώ

Edited by jolas
Link to comment
Share on other sites

Για να περάσεις Playstore απλά το ρουτάρεις και στη συνέχεια περνάς χειροκίνητα τα gapps ανάλογα με τι έκδοση android τρέχει το ΤWISTER 3 (Νομίζω 4.2.2).

 

To εκανα root.

 

Κατεβασα το apk του Store αλλα οταν το εγατεστησα κλεινει αμεσως. Επισης δεν μπορω να προσθεσω Gmail λογαριασμο.

 

Tα Gapps ειδα οτι πρεπει να μπω σε Recovery αλλα το Twister III δεν εχει τροπο να μπει (δεν εχει κουμπια Volume)

Link to comment
Share on other sites

To εκανα root.

 

Κατεβασα το apk του Store αλλα οταν το εγατεστησα κλεινει αμεσως. Επισης δεν μπορω να προσθεσω Gmail λογαριασμο.

 

Tα Gapps ειδα οτι πρεπει να μπω σε Recovery αλλα το Twister III δεν εχει τροπο να μπει (δεν εχει κουμπια Volume)

 

Όταν λέω να περαστούν τα Gapps χειροκίνητα δεν εννοώ απλά να κατεβάσεις το app του playstore και να το εγκαταστήσεις. Ετσι δεν θα δουλέψει με καμία δύναμη. Επειδή όπως ειπες σε αυτά τα tablet δεν βρίσκεις recovery πρέπει να περάσεις τα Gapps χειροκίνητα με κάποιον file explorer (πχ root explorer η root browser) αντικαθιστώντας τα ήδη υπάρχοντα αρχεία στον φάκελο system με αυτά των gapps. Δες περίπου πως γίνεται η διαδικασία :

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τις οδηγίες του vamvakoulas >>>εδώ<<< και έγινε επιτυχώς rooted το Mini Pearl 3G 8.0"!!!

 

Ετχαριστώ πολύ τον vamvakoulas!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα!

Θα ήθελα να σας πω πως έχω το mini pearl 3g 8" της turbo-x.

 

Γενικά έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος αλλά παρατήρησα πως τα εικονίδια, τα tabs tou broswer

και γενικότερα τα πάντα φαίνονται κάπως μικρά με αποτέλεσμα να είναι λίγο δύσχρηστα.

(Με επιλεγμένη γραμματοσειρά Τεράστια και επιλεγμένο Μεγάλο κείμενο).

 

-Το ίδιο πρόβλημα είχα αντιμετωπίσει και με το κινητό όταν του πέρασα μια slimatk

και το διόρθωσα αλλάζοντας το lcd_density μέσα από έναν BuildProp Editor, ενόσω σε root.

 

1ον) Θα ήθελα να σας ρωτήσω λοιπόν αν υπάρχει κάτι με το οποίο να μπορώ να αλλάξω λίγο την ανάλυση της οθόνης

ΧΩΡΙΣ να κάνω root. 'Η κάτι με το οποίο να μπορώ να κάνω όλα αυτά που προανέφερα να φαίνονται μεγαλύτερα.

 

Και 2ον) Αν όντως έχει πραγματοποιηθεί επιτυχές rootarisma για αυτό το μοντέλο.

 

Ζητώ συγνώμη αν θίγω θέματα καλυμμένα, αλλά ο όγκος είναι τεράστιος για να μπορέσω να τα διαβάσω όλα..

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα!

Θα ήθελα να σας πω πως έχω το mini pearl 3g 8" της turbo-x.

 

...

 

Και 2ον) Αν όντως έχει πραγματοποιηθεί επιτυχές rootarisma για αυτό το μοντέλο.

 

...

 

Γιώργος

 

Γιώργο,

 

Ακριβώς στο προηγούμενο post, αναφέρω το τρόπο με τον οποίο έκανα επιτυχώς root, το συγκεκριμένο tablet... :p

 

Επίσης, (λυπάμαι που δε θυμάμαι τις πηγές που το βρήκα), εγκατέστησα επιτυχώς το Google Play Store, Gmail, κλπ, με αποτέλεσμα να έχω ένα πλήρως google-συμβατό, tablet. Για να γίνει αυτό, αφού το κάνεις πρώτα root, μετέφερε στο /system/app τα συνημμένα (https://dl.dropboxusercontent.com/u/6028814/system.zip) .apk αρχεία, φτιάξε τα σωστά permissions, κάνε επανεκκίνηση και θα έχεις Google Play Store, Gmail, .......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...