Jump to content

Turbo-X Tablets (by Πλαίσιο)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αδέρφια μια βοήθεια.

Θελω να πάρω αξιόπιστο τάμπλετ που να καλύπτει και κινητή τηλεφωνία.

Είδα αυτό στο πλαίσιο, Turbo-X Tablet Thunder 7", φαίνεται πολύ καλή περίπτωση για τα λεφτά του ,

αλλά δεν υπάρχει πουθενά review για περισσότερες πληροφορίες.

Το έχει αγοράσει η τελοσπαντων γνωρίζει κανείς κάτι γι αυτό?

 

Turbo-X Tablet Thunder 7" 229,00 €

Εξοπλισμένο με οκταπύρηνο επεξεργαστή, εξαίρετη 13MP camera, Full HD 7" οθόνη και το ευέλικτο Android 4.4 Kit Kat,

συγκεντρώνει ό,τι χρειάζεσαι σε μία συσκευή

Μάρκα Turbo-X

Μοντέλο Thunder

Οθόνη

Διαγώνιος Οθόνης 7"

Ανάλυση Οθόνης 1200 x 1920 pixels

Τεχνολογία Οθόνης IPS panel

Camera

Κάμερα μπροστά 2.0 Mp

Κάμερα πίσω 13 Mp :blink:

Τεχνικά Χαρακτηριστικά

Λειτουργικό Σύστημα Android 4.4 (KitKat)

Μοντέλο Επεξεργαστή Octa-core Cortex-A7

Ταχύτητα Επεξεργαστή 1.7 GHz

Πυρήνες Επεξεργαστή Οκταπύρηνο :blink:

Χωρητικότητα 16 GB

Μνήμη RAM 2 GB

Συνδεσιμότητα

WiFi WiFi

Bluetooth Bluetooth

GPS Ναι

Θύρα USBMicro USB 2.0

Τύπος Κάρτας ΜνήμηςmicroSD

Μέγιστη χωρητικ. κάρτας μνήμης 32 GB

Ασύρματη ΣύνδεσηWiFi + 3G

Μπαταρία

Χωρητικότητα Μπαταρίας 3500 mah

Συσκευασία

Οδηγίες Χρήσης Ναι

Καλώδιο Σύνδεσης Ναι

Στερεοφωνικά Ακουστικά Ναι

Διαστάσεις και Βάρος

Βάρος 273 gr

Μήκος 10 cm

Πλάτος 18.5 cm

Ύψος 7.6 cm

λάθε βιώσας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα παιδια ! Εχω ενα ταμπλετακι turbox (και καλα) με τα παραλατω χαρακτηριστικα http://specdevice.com/showspec.php?id=f66c-6413-bc54-3c170033c587 .

το εχω κανει root και επειδη ειχα καποια κολημματα (δεν μπορουσε να βαλω play store, η διαδικασια googleaps εχει σταματησει κτλ) θελω αν ξερει καποιος να μου πει αν μπορω να βρω απο πουθενα καμια καινουργια ram να του περασω (η εστω να τα διαγραψω ολα και να τα ξαναπερασω απο την αρχη). Ευχαριστω πολυ. εχω ψαξει παντου δε βρισκω τιποτα

 

Υ.Γ. εκανα απεγκατασταση οτιδηποτε ειχε την ονομασια google πανω

Edited by nikosprov
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα μου εκαναν δωρο ένα turbo-x tablet hine III 3g......

δουλεβε μια χαρα οσ που μια μερα αρχισε να κολαει να παταω μια εφαρμογή και να ανοιγει μετα από 5 λεπτα....

θελω να βαλω μια εφαρμογή που υπαρχει μονο στο playstore τι μπορω να κανω ?

μπορω να το κανω root ?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα μου εκαναν δωρο ένα turbo-x tablet hine III 3g......

δουλεβε μια χαρα οσ που μια μερα αρχισε να κολαει να παταω μια εφαρμογή και να ανοιγει μετα από 5 λεπτα....

θελω να βαλω μια εφαρμογή που υπαρχει μονο στο playstore τι μπορω να κανω ?

μπορω να το κανω root ?

ευχαριστω.

 

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το ρουτάρεις. Επειδή είναι με διπυρηνο επεξεργαστή και JB 4.1 νομίζω οτι με το Motochopper θα ρουταριστεί εύκολα.

Κατέβασε το απο εδώ : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2228613

Εδώ έχει και οδηγό με πλήρη βήματα : http://hexamob.com/how-to-root/motochopper-method/

Αφού το ρουτάρεις πρέπει να περάσεις χειροκίνητα τα gapps για 4.1 για να έχεις Playstore.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Jolas,

 

Θα ήθελα δύο ερωτήσεις.

1ον) οι εμπειρίες σου απο το ροοταρισμα??

2ον) σε περίπτωση που τύχει κάτι.. Γίνεται unroot??

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Jolas,

 

Θα ήθελα δύο ερωτήσεις.

1ον) οι εμπειρίες σου απο το ροοταρισμα??

2ον) σε περίπτωση που τύχει κάτι.. Γίνεται unroot??

 

Γιώργος

 

Γιώργο,

 

Πέρα από το γεγονός ότι οποιαδήποτε συσκευή έχω πάρει μέχρι τώρα την έχω ρουτάρει, για το συγκεκριμένο tablet πριν το ρουτάρισμα ήταν μία συσκευή η οποία δεν θα μπορούσε να συνεργαστεί με τους υπάρχοντες λογαριασμούς google κι εφαρμογές που χρησιμοποιώ στα smartphone που έχω, συνεπώς θα μου ήταν ψιλοάχρηστο...

Κάνοντας το root και με την εισαγωγή των playstore, gmail κλπ, εντάχθηκε με πλήρη συνεργασία στο λογαριασμό μου.

 

Οσο για το unroot, πολύ εύκολα υπάρχει επιλογή στο superSU όπου το κάνει αυτόματα...

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο,

 

Πέρα από το γεγονός ότι οποιαδήποτε συσκευή έχω πάρει μέχρι τώρα την έχω ρουτάρει, για το συγκεκριμένο tablet πριν το ρουτάρισμα ήταν μία συσκευή η οποία δεν θα μπορούσε να συνεργαστεί με τους υπάρχοντες λογαριασμούς google κι εφαρμογές που χρησιμοποιώ στα smartphone που έχω, συνεπώς θα μου ήταν ψιλοάχρηστο...

Κάνοντας το root και με την εισαγωγή των playstore, gmail κλπ, εντάχθηκε με πλήρη συνεργασία στο λογαριασμό μου.

 

Οσο για το unroot, πολύ εύκολα υπάρχει επιλογή στο superSU όπου το κάνει αυτόματα...

 

 

Ωραία! θα το επιχειρήσω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Να κάνω μία ερώτηση.. (έχω το 3g pearl mini)

 

Έκανα root με βάση το ποστ του "Jolas" όλα καλά!

 

Ήθελα όμως να αλλάξω και το dpi του ταμπλετ για να εμφανίζει τα εικονίδια λίγο μεγαλύτερα.

Όμως ο build prop editor δεν έχει την επιλογή "ro.sd.lcd_density"!!!

Τί γίνεται? Δε μπορεί να αλλάξει? Έχει κάποιος αντιμετωπίσει τέτοιο θέμα?

 

και δεύτερον.. έχει κάνει κάποιος back-up την ρομ του?

με ποιό app/ τρόπο?

γιατί το clockwork mod (που χρησιμοποιώ κατά κόρον στο κινητό) δε μου δούλεψε..

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Να κάνω μία ερώτηση.. (έχω το 3g pearl mini)

 

Έκανα root με βάση το ποστ του "Jolas" όλα καλά!

 

Ήθελα όμως να αλλάξω και το dpi του ταμπλετ για να εμφανίζει τα εικονίδια λίγο μεγαλύτερα.

Όμως ο build prop editor δεν έχει την επιλογή "ro.sd.lcd_density"!!!

Τί γίνεται? Δε μπορεί να αλλάξει? Έχει κάποιος αντιμετωπίσει τέτοιο θέμα?

 

και δεύτερον.. έχει κάνει κάποιος back-up την ρομ του?

με ποιό app/ τρόπο?

γιατί το clockwork mod (που χρησιμοποιώ κατά κόρον στο κινητό) δε μου δούλεψε..

 

Ευχαριστώ πολύ!

Για το resolution δε γνωρίζω, αλλά για backup μπορείς με το titanium backup.

Link to comment
Share on other sites

Για το resolution δε γνωρίζω, αλλά για backup μπορείς με το titanium backup.

 

Δεμ μπορείς να πάρεις backup την πλήρη rom απο το Titanium. Πρέπει να περάσεις custom recovery και να αντικαταστήσεις το stock το οποίο έχει ήδη το οποίο όμως δεν έχει καν την επιλογή για backup/restore. Τι να πω αν μπορέσει ποτέ κανείς να βρει custom recovery για τα tablet του πλαισίου η έχει βρει κανένα recovery απο κινητό τηλέφωνο που να δουλεύει ας το πει και σε εμας γιατί έχω φάει το Net αλλά custom recovery για αυτά τα μαραφέτια δεν έχω βρει.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Δεμ μπορείς να πάρεις backup την πλήρη rom απο το Titanium. Πρέπει να περάσεις custom recovery και να αντικαταστήσεις το stock το οποίο έχει ήδη το οποίο όμως δεν έχει καν την επιλογή για backup/restore. Τι να πω αν μπορέσει ποτέ κανείς να βρει custom recovery για τα tablet του πλαισίου η έχει βρει κανένα recovery απο κινητό τηλέφωνο που να δουλεύει ας το πει και σε εμας γιατί έχω φάει το Net αλλά custom recovery για αυτά τα μαραφέτια δεν έχω βρει.

 

Με κλασσικά CWM kai TWRP δε δούλεψε κάτι, και απέφυγα να δοκιμάσω κάτι παραπάνω.

~~Εμένα με που ενδιαφέρει να αλλάξω την ανάλυση σκέψου δεν έχει καν την επιλογή για lcd density. Βρήκα βέβαια ένα προγραμματάκι από xda αλλά θέλουν αλλαγή του firmware και εγώ χωρίς backup/restore δε θα κάνω κίνηση γιατί πιθανό να επανέλθει πολύ δύσκολα η συσκευή. ~~

Το μόνο που ίσως μπορεί να δουλέψει μετά είναι factory reset από τον stock boot-loader, απλά για να το επαναφέρει στις αρχικές εργοστασιακές ρυθμίσεις. αλλά και πάλι.. από μακρυά και αγαπημένοι. :)

Link to comment
Share on other sites

αγόρασα πριν 1 μήνα το rainbow από το πλαίσιο... Δεν το περίμενα τόσο κακό... ενώ σχεδιαστικά είναι τέλειο δεν μπορώ να πω τα ίδια για τα υπόλοιπα... κολλάει συναίχεια και to touch είναι απαίσιο... γενικά είναι πολύ αργό... βέβαια το πέρίεργο είναι ότι κάποιες στιγμές συμπριφέρεται κανονικά και η ταχύτητα και το touch... αλλά μετά από λίγο πάλι τα ίδια... κολλήματα... Μήπως πρέπει να το rootaro??? θα λύσει αυτά τα προβλήματα????

Πάντος δεν περίμενα ένα 4πύρηνο tablet τόσο αργό... τι μου προτείνετε???

Link to comment
Share on other sites

αγόρασα πριν 1 μήνα το rainbow από το πλαίσιο... Δεν το περίμενα τόσο κακό... ενώ σχεδιαστικά είναι τέλειο δεν μπορώ να πω τα ίδια για τα υπόλοιπα... κολλάει συναίχεια και to touch είναι απαίσιο... γενικά είναι πολύ αργό... βέβαια το πέρίεργο είναι ότι κάποιες στιγμές συμπριφέρεται κανονικά και η ταχύτητα και το touch... αλλά μετά από λίγο πάλι τα ίδια... κολλήματα... Μήπως πρέπει να το rootaro??? θα λύσει αυτά τα προβλήματα????

Πάντος δεν περίμενα ένα 4πύρηνο tablet τόσο αργό... τι μου προτείνετε???

καταρχήν βάλε nova launcher και ξανά ανέφερε μας εάν διορθώθηκε λίγο

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τετραπύρηνα και τετραπύρηνα. Δεν αρκεί μόνο αυτό ως χαρακτηρισμός για να είναι καλό/γρήγορο. Προσωπική συμβουλή, μετά από μια αποτυχημένη αγορά touvlo-x tablet, είναι να το πουλήσεις όσο είναι καινούριο και να πάρεις κάτι πιο επώνυμο. Είναι κλασσική περίπτωση που το φθηνό το πληρώνεις ακριβότερα καθώς θα σου σπάσει τα νεύρα και αν πραγματικά χρειάζεσαι κάτι τέτοιο αργά ή γρήγορα θα αναγκαστείς να το ξεφορτωθείς για κάτι καλύτερο.

 

Επίσης, για το θέμα της αλλαγής του lcd density που αναφέρετε παραπάνω. Αν δεν έχετε βρει κάποια μέθοδο που το επαναφέρει στην αρχική κατάσταση μέσω υπολογιστή, δεν είναι καλή ιδέα να πειράξετε το build prop. Σε 2-3 συσκευές που έχει τύχει να πειραματιστώ με αυτό μετά από μια μικρή αλλαγή κόλλησε σε boot loop (soft brick). Ήμουν τυχερός γιατί υπήρχε τρόπος σε όλες να το επαναφέρω. Πιθανώς και σε αυτές τις συσκευές υπάρχει, αλλά μέχρι να επιβεβαιωθεί ότι γίνεται καλό θα ήταν να μην το πειράξετε.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τετραπύρηνα και τετραπύρηνα. Δεν αρκεί μόνο αυτό ως χαρακτηρισμός για να είναι καλό/γρήγορο. Προσωπική συμβουλή, μετά από μια αποτυχημένη αγορά touvlo-x tablet, είναι να το πουλήσεις όσο είναι καινούριο και να πάρεις κάτι πιο επώνυμο. Είναι κλασσική περίπτωση που το φθηνό το πληρώνεις ακριβότερα καθώς θα σου σπάσει τα νεύρα και αν πραγματικά χρειάζεσαι κάτι τέτοιο αργά ή γρήγορα θα αναγκαστείς να το ξεφορτωθείς για κάτι καλύτερο.

 

Επίσης, για το θέμα της αλλαγής του lcd density που αναφέρετε παραπάνω. Αν δεν έχετε βρει κάποια μέθοδο που το επαναφέρει στην αρχική κατάσταση μέσω υπολογιστή, δεν είναι καλή ιδέα να πειράξετε το build prop. Σε 2-3 συσκευές που έχει τύχει να πειραματιστώ με αυτό μετά από μια μικρή αλλαγή κόλλησε σε boot loop (soft brick). Ήμουν τυχερός γιατί υπήρχε τρόπος σε όλες να το επαναφέρω. Πιθανώς και σε αυτές τις συσκευές υπάρχει, αλλά μέχρι να επιβεβαιωθεί ότι γίνεται καλό θα ήταν να μην το πειράξετε.

 

μου άρεσε το touvlo.. x... Κρίμα γιατί ότι είχα πάρει παλιότερα σε turbox έχει βγει πολύ καλό... (κύρίως μονιτορς..). Αυτό με την πώληση δεν είναι κακή ιδέα αλλά σε ποιο site πωλήσεων προτείνεις να το βγάλω???

Link to comment
Share on other sites

Το monitor που είχες πάρει παλιότερα μπορεί να ήταν από 3ο κατασκευαστή αλλά ποιοτικά ήταν καλύτερο. Τα tablet είναι από τα χειρότερα κινέζικα για να μειώσουν πολύ το κόστος. Πληροφοριακά, αν ψάξεις σε κινέζικα e-shops μπορείς να βρεις το ίδιο χωρίς τη στάμπα τους φυσικά με λιγότερα από τα μισά χρήματα. Αλλά και πάλι ποιοτικά είναι πολλά σκαλιά κάτω από τα φθηνότερα επώνυμα.
Link to comment
Share on other sites

Με κλασσικά CWM kai TWRP δε δούλεψε κάτι, και απέφυγα να δοκιμάσω κάτι παραπάνω.

~~Εμένα με που ενδιαφέρει να αλλάξω την ανάλυση σκέψου δεν έχει καν την επιλογή για lcd density. Βρήκα βέβαια ένα προγραμματάκι από xda αλλά θέλουν αλλαγή του firmware και εγώ χωρίς backup/restore δε θα κάνω κίνηση γιατί πιθανό να επανέλθει πολύ δύσκολα η συσκευή. ~~

Το μόνο που ίσως μπορεί να δουλέψει μετά είναι factory reset από τον stock boot-loader, απλά για να το επαναφέρει στις αρχικές εργοστασιακές ρυθμίσεις. αλλά και πάλι.. από μακρυά και αγαπημένοι. :)

 

Γενικώς πότε δεν πειραματίζομαι με τίποτα εαν πρώτα δεν έχω πάρει backup απο recovery. Και αφού μάλλον recovery γιοκ για τα μαραφέτια του πλαισίου τότε και οι πειραματισμοί γιοκ.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Kalispera!

 

Sorry if that's the wrong thread to ask my question and really hope that writing in English is not against the forum rules.

 

A friend of mine has bought Turbo-X Strike III and brought here in the UK few weeks back.

 

I am not sure what did he do, but he seem to have messed up with the device and now it goes into bootloop and even recovery could not be accessed. The device is functional, the Turbo X logo appears, but as I wrote in boot loop. :X

 

I believe he has messed up with the nands, as he said that he tried to do something with the recovery.

 

Since we are in the UK, we can't replace the device under warranty due to the costs of the whole operation, so I was wondering if someone could provide me with a stock rom backup or LiveSuit image to flash onto the device.

 

I hope that you could help me restoring his device.

 

Thank you in advance. :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τετραπύρηνα και τετραπύρηνα. Δεν αρκεί μόνο αυτό ως χαρακτηρισμός για να είναι καλό/γρήγορο. Προσωπική συμβουλή, μετά από μια αποτυχημένη αγορά touvlo-x tablet, είναι να το πουλήσεις όσο είναι καινούριο και να πάρεις κάτι πιο επώνυμο. Είναι κλασσική περίπτωση που το φθηνό το πληρώνεις ακριβότερα καθώς θα σου σπάσει τα νεύρα και αν πραγματικά χρειάζεσαι κάτι τέτοιο αργά ή γρήγορα θα αναγκαστείς να το ξεφορτωθείς για κάτι καλύτερο.

 

Επίσης, για το θέμα της αλλαγής του lcd density που αναφέρετε παραπάνω. Αν δεν έχετε βρει κάποια μέθοδο που το επαναφέρει στην αρχική κατάσταση μέσω υπολογιστή, δεν είναι καλή ιδέα να πειράξετε το build prop. Σε 2-3 συσκευές που έχει τύχει να πειραματιστώ με αυτό μετά από μια μικρή αλλαγή κόλλησε σε boot loop (soft brick). Ήμουν τυχερός γιατί υπήρχε τρόπος σε όλες να το επαναφέρω. Πιθανώς και σε αυτές τις συσκευές υπάρχει, αλλά μέχρι να επιβεβαιωθεί ότι γίνεται καλό θα ήταν να μην το πειράξετε.

 

 

εννοείται! χωρίς back-up recovery ποτέ! απλά το ανέφερα γιατί στο nexus-s που έχω για κινητό πάντα το επαναφέρω με ένα back-up που έχω καβάτζα τη rom μου! για αυτό και ρώτησα αν υπάρχει άλλος τρόπος... μάλλον δε γίνεται και έτσι το αφήνουμε για την ώρα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Σήμερα αγόρασα το breeze IV και μόλις το rootαρα με οδηγίες από εδώ.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2567644&page=2

rom του πέρασα την stock του CHUWI V17HD αφού μιλάμε για το ίδιο μοντέλο.

Edited by chris_matsias
συμπληρωση
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μου εχουν φερει ενα breeze ii απο το οποιο λειπουν σχεδον ολες οι εφαρμογες αφου του εγινε "επαναφορα εργοστασιακων δεδομενων" και format στη microsd. Δεν μπορω να εγκαταστησω δηλαδη κανενα apk αφου του λειπει ακομα και ο διαχειριστης αρχειων και ο browser. Τι μπορω να κανω ακριβως; Με adb μπορει να γινει δουλεια και που θα βρω τους σωστους drivers; Και κατι τελευταιο, θα γινοταν να μου στειλει καποιος την stock rom να την περασω μεσω του recovery η αυτα γινονται μονο με custom recovery; Edited by verikets
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το ρουτάρεις. Επειδή είναι με διπυρηνο επεξεργαστή και JB 4.1 νομίζω οτι με το Motochopper θα ρουταριστεί εύκολα.

Κατέβασε το απο εδώ : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2228613

Εδώ έχει και οδηγό με πλήρη βήματα : http://hexamob.com/how-to-root/motochopper-method/

Αφού το ρουτάρεις πρέπει να περάσεις χειροκίνητα τα gapps για 4.1 για να έχεις Playstore.

 

http://i1376.photobucket.com/albums/ah7/Ioannis_Papazisis/G19Drivers_zps4a4ee3a7.jpg

Λύση;

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

http://i1376.photobucket.com/albums/ah7/Ioannis_Papazisis/G19Drivers_zps4a4ee3a7.jpg

Λύση;

 

Ενεργοποίησες το USB Debugging πριν το συνδέσεις με τον υπολογιστή;

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...