Jump to content

Ελληνικά ή greeklish; (Κατάργηση των Greeklish από 01/09)


α2
 Κοινοποίηση

Εσείς τι υποστηριζετε;  

513 members have voted

  1. 1. Εσείς τι υποστηριζετε;



Recommended Posts

Καλό θα ήταν οι ειρωνείες να λείπουν από τη συζήτηση.:thanks:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η κινηση αυτη εννοειται πως ειναι παρα πολυ καλη.

Να ρωτησω ομως κατι.Σε καποιο φορουμ ειδα πως αν γραφεις με greeklish το μυνημα δεν ποσταρεται.Θα εφαρμοστει και εδω αυτο η απλα θα διαγραφονται απο τους υπευθυνους τα ποστς????

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι, συμφωνώ, σωστή κίνηση.

Αλλά για πολλούς που δεν μπαίνουν από pc αλλά από φορητές συσκευές υπάρχουν μερικά προβλήματα.

πχ με το pda μου είναι κάπως δύσκολο να γράψω στα ελληνικά, με το κινητό, χρησιμοποιώντας τον ενσωματωμένο "Ιστό" δυστυχώς μου τα βγάζει κινέζικα. Δμπορώ να γράψω με ελληνικούς χαρακτήρες δλδ.

 

Τώρα, αυτά που λέτε για τόνους και κόμματα, σιγά μην παιρνάει και από βαθμολόγηση κάθε πόστ....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η κινηση αυτη εννοειται πως ειναι παρα πολυ καλη.

Να ρωτησω ομως κατι.Σε καποιο φορουμ ειδα πως αν γραφεις με greeklish το μυνημα δεν ποσταρεται.Θα εφαρμοστει και εδω αυτο η απλα θα διαγραφονται απο τους υπευθυνους τα ποστς????

Σε πρώτη φάση θα διαγράφεται από τον εκάστοτε mod.

Τώρα αν υπάρχει τέτοιος μηχανισμός ή κατά πόσο είναι διατεθειμένοι οι ανώτεροι να ενσωματώσουν αυτό το χαρακτηριστικό και στο myphone, δεν το γνωρίζω...

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή κίνηση, μπράβο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συμφωνώ, σωστή κίνηση.

Αλλά για πολλούς που δεν μπαίνουν από pc αλλά από φορητές συσκευές υπάρχουν μερικά προβλήματα.

πχ με το pda μου είναι κάπως δύσκολο να γράψω στα ελληνικά, με το κινητό, χρησιμοποιώντας τον ενσωματωμένο "Ιστό" δυστυχώς μου τα βγάζει κινέζικα. Δμπορώ να γράψω με ελληνικούς χαρακτήρες δλδ.

 

Τώρα, αυτά που λέτε για τόνους και κόμματα, σιγά μην παιρνάει και από βαθμολόγηση κάθε πόστ....

 

Εγώ με το κινητό μου και με την χρήση opera mini δεν έχω κάποιο πρόβλημα με την κωδικοποίηση στα ελληνικά. Μια χαρά είναι! Δοκίμασέ το. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το κινητό μου και με την χρήση opera mini δεν έχω κάποιο πρόβλημα με την κωδικοποίηση στα ελληνικά. Μια χαρά είναι! Δοκίμασέ το. ;)

 

Έχω πάρα πολλούς μήνες να χρησιμοποιήσω opera.

Νομίζω, για το ε71 δεν είχε βγεί κάποια έκδοση.Τεσπα, άλλο θέμα αυτό...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σημαντική ανακοίνωση :

 

http://www.myphone.gr/forum/announcement.php?f=2&a=90

 

At bloody last... :thanks:

 

Μία κίνηση που έπρεπε να είχε γίνει από καιρό, αλλά κάλλιο αργά που λένε... :D

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

πολυ δυσκολο καλοκαιρι γι αυτους που γραφουν σε γκρικλις και..... ειναι και καπνιστες!

Χε χε! Σωστή επισήμανση... Αυτές οι αλλαγές πάντως είναι για το καλό μας. Και χαίρομαι που οι περισσότεροι συμφωνούμε σε αυτό :)

Link to comment
Share on other sites

Σημειώνεται ότι η χρήση γραφής τρόπου SMS επίσης δεν είναι αποδεκτή. π.χ. "H Apple μ τ iphone etc κ αλλιώς είναι κ η πρώτη!", "Ευχαριστω εκ τν προτερων!Θα σας ειμαι υποχρεος αν μ δωσετε μια λυση!" , "απο τν στιγμη π τν βλεπει τν αναγνωριζει"

 

Μπράβο!Καιρός ήταν!

Δεν άντεχα άλλο τις κομμένες λέξεις! :mad:

Link to comment
Share on other sites

επιτελους δεν θα βγαζουμε πλεον τα ματια μας, για να καταλαβουμε τι θελει να πει ο καθε poster με τα greeklish!!! μπραβο σας guys!!!
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι;Μόλις τεθεί σε λειτουργία η απαγόρευση των Greek English εκτός από τα καινούργια post που θα δημιουργούνται θα διαγραφούν και τα παλιά post που είναι γραμμένα με Greek English;:confused:
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι;Μόλις τεθεί σε λειτουργία η απαγόρευση των Greek English εκτός από τα καινούργια post που θα δημιουργούνται θα διαγραφούν και τα παλιά post που είναι γραμμένα με Greek English;:confused:

 

Όχι, δεν θα διαγραφτούν, εκτός και αν για οποιονδήποτε λόγο αποφασιστεί το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, σωστή απόφαση! Ειδικά τα μ, σ, τ, ν παμε, κ τ ειπα... Έλεος!
When the sun is cold and black, when you wanna scream and shout, and the record plays the dark side of the moon...
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν θα διαγραφτούν, εκτός και αν για οποιονδήποτε λόγο αποφασιστεί το αντίθετο.

 

κ αν καποιοσ γραψει με greeklish ποια θα ειναι η συνεχεια?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κ αν καποιοσ γραψει με greeklish ποια θα ειναι η συνεχεια?

 

Εννοείς τι θα γίνεται με όσα μηνύματα πέφτουν στην αντίληψή μας από 1/9 και μετά; Αν ναι, άμεση και απροειδοποίητη διαγραφή, ανεξαρτήτως περιεχομένου και σημαντικότητας.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς τι θα γίνεται με όσα μηνύματα πέφτουν στην αντίληψή μας από 1/9 και μετά; Αν ναι, άμεση και απροειδοποίητη διαγραφή, ανεξαρτήτως περιεχομένου και σημαντικότητας.

 

λογικο αφου δινεται τοσο μεγαλο διαστημα προσαρμογησ. ειναι κατι που επρεπε να ειχε γινει εδω κ αρκετο καιρο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσέξτε επίσης ότι απαγορεύονται πλέον και τα μηνύματα τύπου sms:

Σημειώνεται ότι η χρήση γραφής τρόπου SMS επίσης δεν είναι αποδεκτή. π.χ. "H Apple μ τ iphone etc κ αλλιώς είναι κ η πρώτη!", "Ευχαριστω εκ τν προτερων!Θα σας ειμαι υποχρεος αν μ δωσετε μια λυση!" , "απο τν στιγμη π τν βλεπει τν αναγνωριζει"
Link to comment
Share on other sites

Προσέξτε επίσης ότι απαγορεύονται πλέον και τα μηνύματα τύπου sms:

Σημειώνεται ότι η χρήση γραφής τρόπου SMS επίσης δεν είναι αποδεκτή. π.χ. "H Apple μ τ iphone etc κ αλλιώς είναι κ η πρώτη!", "Ευχαριστω εκ τν προτερων!Θα σας ειμαι υποχρεος αν μ δωσετε μια λυση!" , "απο τν στιγμη π τν βλεπει τν αναγνωριζει"

 

Μια χαρά κι αυτό. Ποτέ μου δε χώνεψα αυτού του τύπου τη γραφή, λες και ο συντάκτης βαριέται να γράψει ή τσιγκουνεύεται τους χαρακτήρες. :wacko:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά κι αυτό. Ποτέ μου δε χώνεψα αυτού του τύπου τη γραφή, λες και ο συντάκτης βαριέται να γράψει ή τσιγκουνεύεται τους χαρακτήρες. :wacko:

 

Να τονίσουμε λοιπόν ότι και αυτά τα μηνύματα θα σβήνονται άνευ προειδοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

πολλα μπραβο για την πρωτοβουλια και την κινηση αυτη που ενδεχομενως να επρεπε να ειχε γινει απο καιρο.

 

Προσωπικα εγραφα μονο με greeklish μεχρι πριν 2-3 χρονια που αποφασισα απο μονος μου να το αλλαξω και πλεον συνηθισα τα ελληνικα και ειναι καλυτερο για ολους (κυριως για καποιον που διαβαζει)

 

Απλα ελπιζω να μην μπει και κανονας για τους τονους γιατι κυριολεκτικα καηκαμε. Αρκετοι θα κανουμε αιωνες να γραψουμε και ετσι. Η αληθεια ειναι οτι ολα ειναι θεμα συνηθειας. Το θεμα της αναζητησης (search in forum) οντως ειναι πολυπλοκο και ετσι λυνεται αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

για τις κομμένες λέξεις πραγματικά είναι λίγο σπαστικό αλλά χωρίς παρεξήγηση θεωρώ υπερβολική την διαγραφή τους...Καλά τα greeklish αλλά το:έβγαλες τν μπαταρία?

Αν διαγραφεί αυτό το μήνυμα απλά είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ!!!Έλεος,δε λέω να το παρακάνουμε αλλά ο άλλος μπορεί να μη γράφει γρήγορα ή ακόμα και ναι να βαριέται!Σιγά να μη του πάρουμε το κεφάλι για αυτό!Ας κόψουν όλοι τα greeklish και για τα άλλα βλέπουμε...

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...