Jump to content

Ελληνικά ή greeklish; (Κατάργηση των Greeklish από 01/09)


α2
 Κοινοποίηση

Εσείς τι υποστηριζετε;  

513 members have voted

  1. 1. Εσείς τι υποστηριζετε;



Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

για τις κομμένες λέξεις πραγματικά είναι λίγο σπαστικό αλλά χωρίς παρεξήγηση θεωρώ υπερβολική την διαγραφή τους...Καλά τα greeklish αλλά το:έβγαλες τν μπαταρία?

Αν διαγραφεί αυτό το μήνυμα απλά είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ!!!Έλεος,δε λέω να το παρακάνουμε αλλά ο άλλος μπορεί να μη γράφει γρήγορα ή ακόμα και ναι να βαριέται!Σιγά να μη του πάρουμε το κεφάλι για αυτό!Ας κόψουν όλοι τα greeklish και για τα άλλα βλέπουμε...

Όχι δεν είναι υπερβολικό. Το να μη γράφεις ολόκληρες λέξεις έχει ως αποτέλεσμα δυσανάγνωστα posts που κακοποιούν τη γλώσσα. Δεν κοστίζει τίποτα να γράψεις μια σωστή πρόταση. Επίσης το "γράφει γρήγορα" και το "βαριέται" δεν έιναι δικαιολογία. Αντίθετα δείχνει ότι δεν σέβεται τους υπόλοιπους. Άρα και αυτά τα posts θα διαγράφονται. End of story.
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πραγματικά ότι τα greeklish και οι κομμένες λέξεις έχουν κάνει αρκετά άτομα να ξεχάσουν την ορθογραφία. Λογικό είναι, άμα σου γίνεται συνήθεια και γράφεις παντού έτσι, έχεις αρκετές πιθανότητες να ξεχάσεις πως γράφονται σωστά τα ελληνικά.

 

Χθες, μου έστειλε SMS με κομμένες λέξεις μια κοπέλα που πάει σε Πανεπιστήμιο παρακαλώ. Αρχικά μου βγήκαν τα μάτια για να καταλάβω τι έλεγε και μετά πρόσεξα ότι τουλάχιστον 5 λέξεις είχαν κραχτά λάθη. Κατάντια...

 

Όπως δεν βρίσκω κανένα λόγο ώστε να γράφει κάποιος σε greeklish, το ίδιο θεωρώ και για τις κομμένες λέξεις. Είναι εξίσου αντιαισθητικό στυλ γραφής, κάνει τα posts πολύ δυσανάγνωστα, δυσκολεύει την αναζήτηση. Κάπου είχα δει την φράση «τ κντ μ ειναι τ κ800» (μετάφραση: «το κινητό μου είναι το Κ800»), έλεος δηλαδή. Αυτή η «ταχύτητα» και η «βαρεμάρα» θα μας φάει στο τέλος...

Link to comment
Share on other sites

για τις κομμένες λέξεις πραγματικά είναι λίγο σπαστικό αλλά χωρίς παρεξήγηση θεωρώ υπερβολική την διαγραφή τους...Καλά τα greeklish αλλά το:έβγαλες τν μπαταρία?

Αν διαγραφεί αυτό το μήνυμα απλά είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ!!!Έλεος,δε λέω να το παρακάνουμε αλλά ο άλλος μπορεί να μη γράφει γρήγορα ή ακόμα και ναι να βαριέται!Σιγά να μη του πάρουμε το κεφάλι για αυτό!Ας κόψουν όλοι τα greeklish και για τα άλλα βλέπουμε...

 

Η φραση ''εβγαλες τν μπαταρια'' δε νομιζω να διαγραφει μιας και παιζει απο γρηγοραδα να μην πατηθηκε το γραμμα,συμβαινει πολλες φορες,αν ομως γινει σκοπιμα οπως ''εβγαλες τν μπαταρια απο τ κινητο'' ε νομιζω πως χρειαζεται διαγραφη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους με τα greeklish! Ήταν κουραστικά. Προσωπικά ούτε που τα διάβαζα..

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Η φραση ''εβγαλες τν μπαταρια'' δε νομιζω να διαγραφει μιας και παιζει απο γρηγοραδα να μην πατηθηκε το γραμμα,συμβαινει πολλες φορες,αν ομως γινει σκοπιμα οπως ''εβγαλες τν μπαταρια απο τ κινητο'' ε νομιζω πως χρειαζεται διαγραφη.

 

βλέπεις?Είναι πολύ παιχνίδι με τις λέξεις.Για άλλον και αυτό που γράφεις είναι οκ και το υπερβολικό είναι αυτό που έγραψε ένας άλλος φίλος ποιο πριν και πάει λέγοντας....Προσωπικά χρησιμοποιώ σπάνια κομμένες λέξεις αλλά άμα μου ξεφύγει καμιά φορά πρέπει να μου διαγράψουν το μήνυμα (μνμ:p)?ε όχι κρίμα είναι!Προσωπικά πιστεύω ότι θα σταμάταγε να είναι τόσο φιλικό το site προς τον χρήστη όσο τώρα...

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

βλέπεις?Είναι πολύ παιχνίδι με τις λέξεις.Για άλλον και αυτό που γράφεις είναι οκ και το υπερβολικό είναι αυτό που έγραψε ένας άλλος φίλος ποιο πριν και πάει λέγοντας....Προσωπικά χρησιμοποιώ σπάνια κομμένες λέξεις αλλά άμα μου ξεφύγει καμιά φορά πρέπει να μου διαγράψουν το μήνυμα (μνμ:p)?ε όχι κρίμα είναι!Προσωπικά πιστεύω ότι θα σταμάταγε να είναι τόσο φιλικό το site προς τον χρήστη όσο τώρα...

 

Άλλο πράγμα να ξεφύγει από κάποιον ένα γράμμα και άλλο να γράφει συνέχεια και συνειδητά με κομμένες λέξεις. Και ίσα ίσα, το site θα γίνει φιλικότερο προς τον χρήστη όταν εκλείψουν τα greeklish και τα... κομμένα ελληνικά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή κίνηση, απορούσα τόσο καιρό γιατί δεν έχει γίνει και εδώ υποχρεωτικό. Εγώ ακόμα και σε msn, irc με ελληνικά γράφω. Στην αρχή ήταν πολύ σπαστικό αλλά τώρα πλέον σε συνδυασμό με τυφλό σύστημα με έχει βοηθήσει πάρα πολύ και ταυτόχρονα βελτιώνω την ορθογραφία μου.

 

Το μόνο κάπως κουραστικό είναι η συχνή αλλαγή από ελληνικά σε αγγλικά και αντίστροφα, αλλά και αυτό συνηθίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς κάποιες λέξεις να τις αποδώσεις στα ελληνικά. Παράδειγμα, μη γράψεις virtual, γράψε εικονικό. Βέβαια αυτό δεν γίνεται παντού, όπως στα ονόματα εταιρειών, αλλά είναι ένα βήμα.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

ε, καλα, δεν νομιζω για καποιες λεξεις να δημιουργειται προβλημα, οπως ειπες moment_v για την λεξη "virtual-εικονικό". εμενα προσωπικα δεν με ενοχλει κατι τετοιο! δεν γνωριζω αν υπαρξει γενικο προβλημα με το forum.

το μονο ποβλημα που εχω ειναι με posts γραμμενα μονο με greeklish!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το θέμα είναι τα greeklish και όχι οι αγγλικές λέξεις-όροι.

Φυσικά και λέξεις όπως hardware, software, virtual κλπ δεν πρόκειται να απαγορευτούν!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδεύεστε, τις ελληνικές λέξεις τις γράφουμε με ελληνικά και τις αγγλικές με αγγλικά. Όταν πρόκειται για ονομασίες, ορολογίες κτλ, φυσικά και χρησιμοποιούνται ελληνικά ή αγγλικά, ανάλογα με την περίπτωση.
Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα να ξεφύγει από κάποιον ένα γράμμα και άλλο να γράφει συνέχεια και συνειδητά με κομμένες λέξεις. Και ίσα ίσα, το site θα γίνει φιλικότερο προς τον χρήστη όταν εκλείψουν τα greeklish και τα... κομμένα ελληνικά. ;)

Εννοώ δεν είναι φιλικό απ'την άποψη πως πάάάρα πολλοί έχουν μάθει να γράφουν με κομμένες λέξεις και θα είναι δύσκολη η προσαρμογή ξανά...Τέσπα δε με νοιάζει και τόσο η απόφαση αυτή,σε αντίθεση με τα greeklish που πραγματικά το χάρηκα!Μια ερώτηση τώρα,αν κάποιος γράφει greeklish γιατί έχει πρόβλημα,π.χ. γράφει από wm συσκευή που δεν έχει ενσωματομένα Ελληνικά,αλλά έχει μία διευκρίνηση στην υπογραφή του ή και μες το μήνυμα,συγγνώμη για τα greeklish αλλά η συσκευή μου δεν έχει Ελληνικά,το μήνυμα θα διαγράφεται ή όχι?

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

ισως να μας δινεται η δυνατοτητα να διορθωνουμε το post μας, αν ειναι γραμμενο με greeklish, ξερω γω μεσα σε 1 βδομαδα. αν δεν διορθωθει το αναγκαστηκα διαγραφεται.
Link to comment
Share on other sites

Ας μη γράψει από τη συσκευή του!!

 

Τόση ανάγκη πια; Δεν νομίζω να είναι τόσο σημαντικό αυτό που θέλει να γράψει και να μην μπορεί να περιμένει.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Ας μη γράψει από τη συσκευή του!!

 

Τόση ανάγκη πια; Δεν νομίζω να είναι τόσο σημαντικό αυτό που θέλει να γράψει και να μην μπορεί να περιμένει.

 

συγγνώμη αλλά αυτό είναι σχεδόν χουντική άποψη,δε μιλάς καλά Ελληνικά γιατί δεν είσαι Έλληνας(δεν έχω Ελληνικά λόγο συσκευής) δε μιλάς γενικά...Ε όχι είναι υπερβολικό,λογικά θα πρέπει να δωθεί κάποια άλλη λύση...

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη αλλά αυτό είναι σχεδόν χουντική άποψη,δε μιλάς καλά Ελληνικά γιατί δεν είσαι Έλληνας(δεν έχω Ελληνικά λόγο συσκευής) δε μιλάς γενικά...Ε όχι είναι υπερβολικό,λογικά θα πρέπει να δωθεί κάποια άλλη λύση...
Δεν μπορούμε να μπούμε σε αυτή την λογική, ή θα γράφουμε Ελληνικά ή δεν θα γράφουμε. Απ' ότι ξέρω σε όλες τις wm συσκευές μπορείς να βάλεις Ελληνικό πληκτρολόγιο, ακόμα και το iphone θα έχει επίσημα Ελληνικά από την Τετάρτη, οπότε δεν υπάρχει χώρος για δικαιολογίες.
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ δεν είναι φιλικό απ'την άποψη πως πάάάρα πολλοί έχουν μάθει να γράφουν με κομμένες λέξεις και θα είναι δύσκολη η προσαρμογή ξανά...Τέσπα δε με νοιάζει και τόσο η απόφαση αυτή,σε αντίθεση με τα greeklish που πραγματικά το χάρηκα!Μια ερώτηση τώρα,αν κάποιος γράφει greeklish γιατί έχει πρόβλημα,π.χ. γράφει από wm συσκευή που δεν έχει ενσωματομένα Ελληνικά,αλλά έχει μία διευκρίνηση στην υπογραφή του ή και μες το μήνυμα,συγγνώμη για τα greeklish αλλά η συσκευή μου δεν έχει Ελληνικά,το μήνυμα θα διαγράφεται ή όχι?

 

ισως να μας δινεται η δυνατοτητα να διορθωνουμε το post μας, αν ειναι γραμμενο με greeklish, ξερω γω μεσα σε 1 βδομαδα. αν δεν διορθωθει το αναγκαστηκα διαγραφεται.

 

Ας μη γράψει από τη συσκευή του!!

 

Τόση ανάγκη πια; Δεν νομίζω να είναι τόσο σημαντικό αυτό που θέλει να γράψει και να μην μπορεί να περιμένει.

 

συγγνώμη αλλά αυτό είναι σχεδόν χουντική άποψη,δε μιλάς καλά Ελληνικά γιατί δεν είσαι Έλληνας(δεν έχω Ελληνικά λόγο συσκευής) δε μιλάς γενικά...Ε όχι είναι υπερβολικό,λογικά θα πρέπει να δωθεί κάποια άλλη λύση...

 

Τα posts με κομμένες λέξεις καθώς και με greeklish θα διαγράφονται άμεσα, ανεξαρτήτως περιεχομένου.

 

Σχετικά με το εάν η συσκευή που έχετε δεν υποστηρίζει ελληνικά, η ανακοίνωση του Vampyre είναι ξεκάθαρη:

 

Γνωρίζοντας ότι πλέον, όλοι οι υπολογιστές έχουν τη δυνατότητα γραφής Ελληνικών χαρακτήρων καταλήξαμε στην κατάργηση των Greeklish από το myPhone. (Εάν έχετε κάποια εξωτική διανομή του Linux που δεν έχει Ελληνικά ή κάτι αντίστοιχο σας προτείνουμε να αναβαθμιστείτε σε μία διανομή που να έχει Ελληνικά).

 

Για όσους θα δυσκολευτούν από αυτήν την αλλαγή, προτείνουμε :

 

1. http://tools.wcl.ece.upatras.gr/degreeklish/index.php

2. http://services.innoetics.com/greeklish/

3. http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

4. http://www.e-greeklish.gr/greeklish-to-greek

 

Είναι όλα άριστα εργαλεία μετατροπής Greeklish σε Ελληνικούς χαρακτήρες και μάλιστα με τονισμό.

 

Ερώτημα: έστω ότι κάνουμε εξαίρεση για κάποιον που δηλώνει ότι γράφει με greeklish γιατί το WM ή το iPhone του δεν έχει ελληνικά. Τι θα εμποδίσει οποιονδήποτε άλλο να χρησιμοποιήσει αυτή την δικαιολογία ενώ στην πραγματικότητα απλά βαριέται να γράψει με ελληνικά; Δεν ισχύει που δεν ισχύει κάτι τέτοιο (στις WM συσκευές μπορεί κάλλιστα να μπει ελληνικό πληκτρολόγιο και το iPhone επίσης έχει ελληνικά πλέον), φανταστείτε τι θα γίνει.

 

Για τον λόγο αυτό, δεν γίνεται να κάνουμε εξαιρέσεις.

 

Τέλος, πάλι η ανακοίνωση του Vampyre λέει το εξής:

 

Δικαιολογίες όπως , "Βαριέμαι να γράφω Ελληνικά" , "Γράφω πιο γρήγορα στα Greeklish", "Είστε φασίστες. Εγώ θα γράφω όπως θέλω", "Βαριέμαι να πατάω alt-shift" , "Δεν έχω χρόνο να γράφω Ελληνικά (αλλά έχω κάνει 5000 ποστς στο myphone)" δεν ευσταθούν.

 

Απειλές του τύπου "Εγώ δεν θα ξαναπατήσω από 1-9-2009, άντε γειά" επίσης δεν έχουν ουσία.

Link to comment
Share on other sites

Αν,όμως,κάποιος γράψει με Greek English από συσκευή μη-WM και γράψει στο τέλος:"Συγνώμη είμαι μέσω wap ή μέσω opera mini" κλπ θα διαγράφονται κι αυτά τα μηνύματα;:confused:
Link to comment
Share on other sites

Τα posts με κομμένες λέξεις καθώς και με greeklish θα διαγράφονται άμεσα, ανεξαρτήτως περιεχομένου

 

με βαση το παραπανω, ναι!

Link to comment
Share on other sites

Το είπαμε ρε παιδιά, θα τα διαγράφουν όλα.

 

Αν δεν έχει ελληνικούς χαρακτήρες ας γράψει στην αγγλική γλώσσα, δεν νομίζω να του πουν τίποτα.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Το είπαμε ρε παιδιά, θα τα διαγράφουν όλα.

 

Αν δεν έχει ελληνικούς χαρακτήρες ας γράψει στην αγγλική γλώσσα, δεν νομίζω να του πουν τίποτα.

 

Λάθος.

 

Από τους ΟΠΧ:

 

Μολονότι το myphone.gr είναι προσπελάσιμο από τους χρήστες του Διαδικτύου σε κάθε γωνιά του πλανήτη, η επίσημη γλώσσα για την επικοινωνία ανάμεσα στα μέλη του είναι τα Ελληνικά. Δημοσιεύσεις σε οποιαδήποτε άλλη γλώσσα δεν γίνονται αποδεκτές, εκτός και αν περιέχουν αποσπάσματα ξενόγλωσσων κειμένων.
Link to comment
Share on other sites

Λάθος.

 

Από τους ΟΠΧ:

Αν είναι τα κείμενα που είναι γραμμένα από μη-WM κινητό μέσω του MyPhone Wap στα Greeklish να διαγράφονται τότε γιατί στο MyPhone Wap λέει να απαντάμε ή να γράφουμε posts μόνο με λατινικούς χαρακτήρες;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Οι Ο.Π.Χ. θα επεξεργαστούν από 1η Ιουλίου για να προστεθεί ότι χρειάζεται σχετικά στην απαγόρευση των greeklish και θα υπάρξει μέριμνα για όλες τις περιπτώσεις.
Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι τα κείμενα που είναι γραμμένα από μη-WM κινητό μέσω του MyPhone Wap στα Greeklish να διαγράφονται τότε γιατί στο MyPhone Wap λέει να απαντάμε ή να γράφουμε posts μόνο με λατινικούς χαρακτήρες;:confused:

 

Αυτό το μήνυμα εμφανίζονταν όταν λειτουργούσε το WAP forum. Πλέον, αυτό δεν λειτουργεί και δεν υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει ξανά, αφού ο προγραμματιστής του WiForums δεν φαίνεται να μπορεί να λύσει ορισμένα από τα σοβαρά bugs που έχουμε εντοπίσει σε αυτό.

 

Άρα δεν υπάρχει λόγος να ασχολείσαι με το τι γράφεται εκεί. :)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...