Jump to content

Ελληνικά ή greeklish; (Κατάργηση των Greeklish από 01/09)


α2
 Κοινοποίηση

Εσείς τι υποστηριζετε;  

513 members have voted

  1. 1. Εσείς τι υποστηριζετε;



Recommended Posts

Πρώτα απ' όλα, στη δουλειά μου δεν υπάρχουν Ελληνικά! Έκανα ένα post για ένα κινητό & το σβήσατε. Περίμενα τουλάχιστον ένα pm. Ναι, εντάξει έχουν καταργηθεί, αλλά στα τόσα χρόνια που είμαι μέλος στο unwired/myphone κι έστω από δική σας αντιμετώπισης. Συγχαρητήρια! Τα καταφέρατε! :cool: Το επόμενο βήμα (θα το κάνω & topic) αν βρω το χρόνο ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΙΣ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ. Και στο φινάλε, γιατί κανείς δεν το' χει αναφέρει κι εγώ τώρα το' δα αυτό, είναι πολύ κουραστικό να διαβάζεις Ελληνικά όταν σ' όλα τα ξένα forum διαβάζω και γράφω Αγγλικά!:cry:
GIVE ME YOUR MIND AND I'M A OPEN IT,NAME A LAW AND I'VE ALREADY BROKEN IT,CAUSE I DON'T GIVE A FUCK ABOUT THE SYSTEM-----By_Fidel
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για τη μετάβαση αυτή εκτός από τις ανακοινώσεις, τις υπενθυμίσεις των moderators και το σχετικό υπόμνημα πάνω από κάθε νέο μήνυμα, υπήρχε μεγάλη περίοδος προσαρμογής. Συγκεκριμένα είχε διάρκεια 3 μήνες. Κάποιοι όντως μπορεί να εξακολουθούν να έχουν πρόβλημα, όμως πλέον είναι πολύ εύκολο να βρει κανείς ένα μηχάνημα στο οποίο να μπορεί να γράψει με ελληνικά. Οι λόγοι για τους οποίους εμφανίστηκαν -όταν εμφανίστηκαν- τα greeklish έχουν πάψει σε μεγάλο βαθμό να υφίστανται.
Link to comment
Share on other sites

Η αρνητική επιρροή των greeklish στους μαθητές

Η αυξανόμενη χρήση των greeklish από μαθητές επηρεάζει την ορθογραφική τους ικανότητα.

 

Ένα ιδιαίτερα αυξανόμενο ποσοστό μαθητών χρησιμοποιούν τα greeklish ως τρόπο έκφρασης στον γραπτό τους λόγο, κυρίως μέσω του διαδικτύου και των μηνυμάτων που ανταλλάσσουν μέσω κινητών τηλεφώνων, γεγονός που επιδρά αρνητικά στην ορθογραφική τους ικανότητα.

 

Σε έρευνα που διενήργησε το Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών του πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας (κατά τη σχολική χρονιά 2008-09), τόσο σε μαθητές όλων των βαθμίδων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε σχολεία της Κοζάνης (Γυμνάσιο, Λύκειο, ΕΠΑΛ) όσο και σε φιλολόγους, διαπιστώνεται ότι, η διαδεδομένη χρήση των greeklish, που ξεκινά ακόμη και από το δημοτικό, οδηγεί στην αύξηση των ορθογραφικών τους λαθών στα γραπτά του σχολείου.

 

Τα είδη των λαθών των μαθητών αφορούν κυρίως την παράλειψη τονισμού ή σημείων στίξης και τη χρήση αγγλικών σημείων στίξης, το συνδυασμό ελληνικών και λατινικών γραμμάτων σε μία λέξη, ορθογραφικά λάθη (π.χ. ο αντί για ω), φωνητικά λάθη (κυρίως στους φθόγγους π.χ. κς αντί για ξ), καθώς, επίσης, σύντμηση λέξεων (π.χ. tespa αντί τέλος πάντων, tpt αντί για τίποτα, dld αντί για δηλαδή κ.α.).

 

(Η συνέχεια στην Καθημερινή)

 

http://www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

 

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_07/09/2009_296103

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παρ'άλλο που έχει ανακοινωθεί πάρα πολλές φορές πως τα μηνύματα με greeklish θα διαγράφονται, μερικοί χρήστες συνεχίζουν γράφουν με greeklish και αντί να τα διαγράφουν τα αφήνουν ή τα τροποποιούν γράφοντας από κάτω την σχετική ανακοίνωση. ;)
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που τα greeklish άρχισαν να εξαφανίζονται από το myphone, έρχεται στην επιφάνεια η έλλειψη βασικών γραμματικών κανόνων.

Αυτό που με εξοργίζει πραγματικά είναι το τι γίνεται με τις καταλήξεις των ρημάτων, ιδίως των ρημάτων παθητικής φωνής, π.χ. "παιδιά, θέλω να κάνω το τάδε, ξέρετε αν γίνετε?"

Τα παθητικά ρήματα σε ενικό έχουν κατάληξη σε αι, όχι ε.

 

Μπορεί σε ορισμένους να φαίνεται (και όχι φαίνετε ;)) υπερβολικό αυτό που λέω, αλλά πραγματικά μου βγαίνουν τα μάτια να βλέπω να γίνεται (και όχι γίνετε) αυτό το λάθος. Δυστυχώς δε βλέπω πώς μπορεί να διορθωθεί αυτό. :what:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε βλέπω πώς μπορεί να διορθωθεί αυτό. :what:

 

Δεν γίνεται. Μπορούμε όμως όλοι να γράφουμε όσο καλύτερα και ορθογραφημένα ελληνικά μπορούμε, ώστε να επηρεάζονται έμμεσα όσοι δεν τα καταφέρνουν τόσο καλά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνετε τις υποδείξεις σας εδώ για όσα κλασικά λάθη βλέπετε μέσα στο φορουμ. Όλοι μαθαίνουμε από αυτές ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Εμένα με βολεύει πολύ περισσότερο να γράφω με greeklish γιατί έτσι έχω συνηθίσει...Παρ'ολ'αυτά τα ελληνικά με ελληνικούς χαρακτήρες διαβάζονται πιο εύκολα.Πολύ πιο εύκολα για την ακρίβεια.. Κι εγώ μεγάλο κείμενο με greeklish το προσπερνάω χωρίς να το διαβάσω. Βέβαια τα ορθογραφικά κάνουν πολύ πιο δύσκολη την ανάγνωση του κειμένου ακόμα και από τα γκρικλισ.. Πάντως ο τρόπος με τον οποίο διαβάζουμε τις λέξεις είναι συγκεκριμένος. Νομίζω την διαβάζουμε σαν εικόνα ή κάτι τέτοιο. Έρευνες το λένε....Και ο πιο εύκολος τρόπος να διαβαστεί ένα κείμενο από εμάς είναι ή κλασσική μορφή των λέξεων όπως λένε και οι έρευνες!! Επομένως, ψηφίζω κι εγώ ελληνικούς χαρακτήρες γιατί τα διαβάζω πιο εύκολα,θέλω να αρχίσω να γράφω πιιο γρήγορα στα ελληνικά και τέλος να θυμηθώ λιγάκι την ελληνική ορθογραφία που με τα τόσα greeklish τείνω να ξεχάσω..Καλά ένα τόσο μεγάλο κείμενο σαν το δικό μου πιστεύω πως όπως και να είναι γραμμένο κανείς δεν θα μπει στον κόπο να το διαβάσει...χιχιχιχιιχ...
Link to comment
Share on other sites

Έχω συνηθίσει κακώς βέβαια να γράφω με greeklish.Αλλά σαφώς προτιμώ να διαβάζω στα ελληνικά.Και είναι καλό να γράφω στα ελληνικά γιατί στο τέλος θα ξεχάσω πού είναι το κάθε γράμμα.Ήδη το έχω ψιλοπάθει.:p
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται.

 

Γίνεται και παραγίνεται! Καλή διάθεση να υπάρχει! :D

Όποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να χρησιμοποιεί το πρόσθετο του Firefox English - Greek Spelling dictionary.

 

Επίσης, θα ήθελα να προτείνω (αν και μπορεί να θεωρηθεί υπερβολικό) να μη χρησιμοποιούμε το αγγλικό ερωτηματικό ?, αλλά το ελληνικό ;.

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...