Jump to content

Ελληνικά ή greeklish; (Κατάργηση των Greeklish από 01/09)


α2
 Κοινοποίηση

Εσείς τι υποστηριζετε;  

513 members have voted

  1. 1. Εσείς τι υποστηριζετε;



Recommended Posts

Από ότι παρατήρησα πολλοί γράφουν greeklish...

Γιατί ρε παιδιά;

 

Το φόρουμ υποστηρίζει μια χαρά τα ελληνικά...Ποιος ο λόγος να γράφουμε με λατινικούς χαρακτήρες; Τόσο δύσκολο είναι πια να πατήσουμε το αρίστερο alt + shift και να γυρίσουμε το πληκτρολόγιό μας;

 

Ποιος είναι ο λόγος που γράφετε έτσι;

Η πιο συχνή δικαιολογία που έχω ακούσει είναι η:

Βαριέμαι να βάζω τόνους... :worry:

Ε...αν σας κουράζουν, μη βάζετε - πάλι πιο εύκολο θα είναι να διαβάζουμε τα κείμενά σας

 

Φιλικά

α^2

Ό,τι δεν μας σκοτώνει, απλά μας κάνει δυνατότερους!

 

ήμουν άθεος.. μέχρι που συνειδητοποίησα ότι εγώ είμαι θεός

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Άλλες δυο συνηθισμένες διακιολογίες είναι ότι κάποιοι μένουν στο εξωτερικό και τα πψ στα οποία έχουν πρόσβαση δεν έχουν ελληνικά, και ότι έχουν μάθει να γράφουν greeklish και αν γράφουν ελληνικά θα κάνουν δέκα ώρες να κάνουν ένα post! Ένα τρίτο είναι οτί φοβούντε μήπως κάνουν πολλά ορθογραφικά λάθη, λες και εμείς είμαστε αλάνθαστοι... :o

Το δεύτερο ίσχυε και με μένα. Όντως στην αρχή έγραφα με πολύ χαμηλοτέρη ταχύτητα στα ελληνικά, τώρα πλέον πληκτρολογώ εξίσου γρήγορα και στα ελληνικά και στα greeklish... :)

 

Ο επιμένων ελληνικά :cool:

Link to comment
Share on other sites

Exeis dikio a^2.

H dikia mou dikaiologia einai oti to forum ypostirizei men ellhnika alla oti allo xrhsimopoiw dystyxws den ta ypostirizei,opote...

Alla ayto einai apla mia dikaiologia.

Safestata einai lathos,omws old habbits die hard :'( :'( :'(

Τα πάντα ήταν διαφορετικά, πριν αλλάξουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

Χιλιοσυζητημένο θέμα...

Εντάξει πέρα από τις δικαιολογίες ο καθένας γράφει όπως θέλει. Αφού δεν το απαγορεύουν οι όροι πρόσβασης και χρήσης ας κάνει ότι θέλει ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι ο καθένας όπως θέλει γράφει...

Σε άλλο φόρουμ οποιοδήποτε ποστ σε greeklish εμφανίζεται έτσι:

X ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - pliktrologio pou den ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - ellinika

Οπότε δεν έχω συνηθήσει να διαβάζω greeklish και για αυτό το σχολίασα - αν και η απορία μου παραμένει...

Ό,τι δεν μας σκοτώνει, απλά μας κάνει δυνατότερους!

 

ήμουν άθεος.. μέχρι που συνειδητοποίησα ότι εγώ είμαι θεός

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ειχα τη δικαιολογια του εξωτερικου... 5 χρονια δεν εχω γραψει ελληνικο κειμενο.

 

Με την ευκαιρια του νεου forum ομως αποφασισα πως ηρθε η ωρα να θυμηθω παλι τα ελληνικα. Για τονους ειναι νωρις. Επιτελους εμαθα το τελικο σιγμα, τωρα παλευω την ορθογραφια. :)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gkr41

 

Χιλιοσυζητημένο θέμα...

Εντάξει πέρα από τις δικαιολογίες ο καθένας γράφει όπως θέλει. Αφού δεν το απαγορεύουν οι όροι πρόσβασης και χρήσης ας κάνει ότι θέλει ο καθένας.

 

 

Απλά λέμε τι είναι καλύτερο, πιο ωραίο πιο ξεκούραστο και τα λοιπά...

Δεν θα βάλουμε το πιστόλι στο κρόταφο κανενός αν δεν καταλαβαίνει για ποιους λόγους είναι καλύτερα να γράφει ελληνικά... ;) :o

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι είναι καλό να γράφουμε ελληνικά κυρίως για λόγους αισθητικής!

Ενταξει, όλοι μπορούνε να καταλάβουνε τα greeklish...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον johner

 

Πιστεύω οτι είναι καλό να γράφουμε ελληνικά κυρίως για λόγους αισθητικής!

Ενταξει, όλοι μπορούνε να καταλάβουνε τα greeklish...

 

 

Δεν ειναι δικαιολογια αυτο....

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία εμένα μου ζαλίζουν το κεφάλι.Ο ένας γράφει το η->h και ο άλλος η,ι,υ->i.Meta ante na katal όπα! κάτι έπαθα :wacko:.Μετά άντε να καταλάβεις τι λένε

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να το παρουν αποφαση ολοι και να αρχιζουν να γραφουν Ελληνικα. Αμαν πια η μητρικη μας γλωσσα ειναι...

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Αμάν πεια με αφτοί τοιν υστοροιά με τα Ελλοινεικά. Δαιν ξαίρουμαι καλύ ωρθώγραφοία ποιράζη; Αιποίσεις οίμασται αργί στυν πλοικτρωλόγεισυ, πυράζυ; (Τέλος μου είναι πιο εύκολο να διαβάσω greeklish παρά ανορθόγραφα Ελληνικά)

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είναι ντροπή να μπορούμε να γράψουμε ελλήνικά και να γράφουμε greeklish, δηλαδή τίποτα!

Νομίζω δεν υπάρχουν δικαιολογίες!

Δηλαδή στα κινητά πως μαθαίνουμε και γράφουμε σε όλων των ειδών τα πληκτρολόγια;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον DeathAngel

 

Αμάν πεια με αφτοί τοιν υστοροιά με τα Ελλοινεικά. Δαιν ξαίρουμαι καλύ ωρθώγραφοία ποιράζη; Αιποίσεις οίμασται αργί στυν πλοικτρωλόγεισυ, πυράζυ; (Τέλος μου είναι πιο εύκολο να διαβάσω greeklish παρά ανορθόγραφα Ελληνικά)

 

 

DeathAngel δεν υπαρχει κανενας που να κανει τοσο σοβαρα ορθογραφικα λαθη ωστε να μην μπορεις να βγαλεις νοημα.Μικρολαθακια κανουμε ολοι και δεν μιλαει κανενας,ισα ισα ειναι προτιμοτερο αυτο παρα posts γραμμενα με greeklish τα οποια εγω αν ειναι μεγαλο το post το προσπερνω αμεσως. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο το καλό στη διαφήμιση της fanta το είδατε;

Neo boukali, fanta kai pali.

ΑΙΣΧΟΣ

:mad:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Ohm nama shivaya...

 

Εμ έτσι είναι.. ο βλαχο-Έλληνας που κατέβηκε από την στάνη θίλει να ίχει προυιούντα μι ιγλέζικα ουνούματα να γίνει κι αυτούς trendy....Ιδού ου Ρουβάς ίγινε Sakis, ου Βαλάντης Sotis και τα λοιπά..

Brave new worlds...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

 

Το άλλο το καλό στη διαφήμιση της fanta το είδατε;

Neo boukali, fanta kai pali.

ΑΙΣΧΟΣ

:mad:

 

Όντως, χάλια είναι... Υποτίθεται ότι επειδή έγραψαν με Greeklish το σλόγκαν τους έγινε και πιο cool το προϊόν τους;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον mikem4600

 

Όντως, χάλια είναι... Υποτίθεται ότι επειδή έγραψαν με Greeklish το σλόγκαν τους έγινε και πιο cool το προϊόν τους;

 

 

Ουστ......

sorry

Oust.....

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

 

Το άλλο το καλό στη διαφήμιση της fanta το είδατε;

Neo boukali, fanta kai pali.

ΑΙΣΧΟΣ

:mad:

 

Το είδαμε, το είδαμε. ΑΙΣΧΟΣ. :mad:

Άκου εκει "boukali". Μάθετε greeklish ρεε. "Mpoukali " γράφεται. :rolleyes: :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia3650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την α^2

Από ότι παρατήρησα πολλοί γράφουν greeklish...

Γιατί ρε παιδιά;

 

Το φόρουμ υποστηρίζει μια χαρά τα ελληνικά...Ποιος ο λόγος να γράφουμε με λατινικούς χαρακτήρες; Τόσο δύσκολο είναι πια να πατήσουμε το αρίστερο alt + shift και να γυρίσουμε το πληκτρολόγιό μας;

 

Ποιος είναι ο λόγος που γράφετε έτσι;

Η πιο συχνή δικαιολογία που έχω ακούσει είναι η:

Βαριέμαι να βάζω τόνους... :worry:

Ε...αν σας κουράζουν, μη βάζετε - πάλι πιο εύκολο θα είναι να διαβάζουμε τα κείμενά σας

 

Φιλικά

α^2

 

Grafume etsi giati apandame apo kinito.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia3650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Em.. Edw sthn eksoria, xwris internet.. grafoume apo to kinhto. Opote "Den exei ellhnika kardia mou". Pantws exei vgei kai ISO encoding gia ta greeklish.. Psaxte to.. :NiKant@3650:

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ανοίχτικε και στο Myphone σχετικό tipick να πω και εγώ ότι είμαι κατά και δεν υπάρχει λόγος να χαλάμε την εκ\λληνική γλώσσα ενώ μπορούμε να γράψουμε και ελληνικά. Καλά όσοι δεν γίνετε δικαιολογούντε. :o
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia 3650: Nokia3650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την johner

Όσοι γράφουν απο το wap συγχωρούνται :p Αλλα μόνο για το καλοκαίρι!!! :D :D :D

 

Pali kala! :D Pantws kanonika oute emena mou aresoun ta greeklish (ante, syntoma ellinika kai sto wap ;) )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...