Jump to content

Διαθεσιμότητα και αγορά του Samsung Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά με ρωτάει μια φίλη και να σας πω κι εγώ μπερδεύομαι να της το εξηγήσω σωστά.

Όταν λέμε π.χ. είναι γερμανικό εννοούμε made in germany ή είναι π.χ. made in korea και το γερμανικό φαίνεται όταν το ανοίγεις στην οθόνη ή μόνο στο κουτί και την απόδειξη.

Ότι σε σκοτώνει, ΔΕΝ σε κάνει δυνατότερο...:cry:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σημαίνει ότι προορίζεται για την Γερμανική αγορά και φοράει το αντίστοιχο Firmware. Καμία σχέση δηλαδή με την χώρα κατασκευής.

Αν δεν ανοίξεις το κουτί δε νομίζω ότι υπάρχει τρόπος καταλάβεις για ποια χώρα προορίζεται εκτός και αν σε διαβεβαιώσουν από εκεί που θα το αγοράσεις ότι είναι Ελληνικής αντιπροσωπίας ή κάποιας άλλης χώρας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα κι εγώ, στη περιγραφή πάνω γράφει no simlock πάντως.

 

Εγώ θα περιμένω καμιά βδομάδα να πέσει ακόμη λίγο.

 

Δύο ενοχλήσεις και δε μου απάντησε για το T-Mobile branding

τώρα στα ~550€

 

http://www.ebay.de/itm/Samsung-Galaxy-S3-SIII-i9300-Smartphone-16GB-Handler-Blau-OHNE-SIMLOCK-NEU-/130711100079?pt=DE_Handy_s&hash=item1e6efd1aaf#ht_1766wt_1139

 

edit|| Πάνω που γκρίνιαζα...

 

η απάντηση

software branding, brand by T-Mobile. Internet settings and so on, but you can change this manual.

edit|2| και διετη ευρωπαικη εγγυηση

Edited by nstasino
αλλαγή δεδομένων
Link to comment
Share on other sites

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δύο ενοχλήσεις και δε μου απάντησε για το T-Mobile branding

τώρα στα ~550€

 

http://www.ebay.de/itm/Samsung-Galaxy-S3-SIII-i9300-Smartphone-16GB-Handler-Blau-OHNE-SIMLOCK-NEU-/130711100079?pt=DE_Handy_s&hash=item1e6efd1aaf#ht_1766wt_1139

 

edit|| Πάνω που γκρίνιαζα...

 

η απάντηση

 

edit|2| και διετη ευρωπαικη εγγυηση

 

552€ μαζί με τα μεταφορικά, βρε λες; Θα περιμένω λίγες μέρες ακόμη.. αυτή τη στιγμή έχει τη καλύτερη τιμή από οπουδήποτε.

 

edit: στο πακέτο έχει και 16gb micro sd(!) βλέπω καλά;

Edited by anapospastos
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

552€ μαζί με τα μεταφορικά, βρε λες; Θα περιμένω λίγες μέρες ακόμη.. αυτή τη στιγμή έχει τη καλύτερη τιμή από οπουδήποτε.

 

edit: στο πακέτο έχει και 16gb micro sd(!) βλέπω καλά;

 

Κι εγώ το είδα αυτό, μου φαίνεται πως απλά του έχει ξεφύγει.

Με ένα επιπόλαιο ψάξιμο στο xda το branding είναι μόνο κάποιο logo της T-Mobile και κάποιοι αναφέρουν ότι δεν υπάρχει ούτε αυτό σε κάποιες παρτίδες. Θα περιμένω σήμερα ή αύριο το πολύ να δω μήπως το φέρουν εδώ στα ~560, αλλά επειδή και αυτά γερμανικά ή σουηδικά θα είναι θα αποφασίσω εκείνη τη στιγμή.

 

Το μόνο που με προβληματίζει είναι αν θα έχει απροβλημάτιστα την εγγύηση εφόσον είναι branded σε T-Mobile, ή θα έχουμε τίποτα ιστορίες "στείλτο Γερμανία, δεν αναλαμβάνουμε". Αν κάποιος ξέρει, ας μας πει

Edited by nstasino
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το είδα αυτό, μου φαίνεται πως απλά του έχει ξεφύγει.

Με ένα επιπόλαιο ψάξιμο στο xda το branding είναι μόνο κάποιο logo της T-Mobile και κάποιοι αναφέρουν ότι δεν υπάρχει ούτε αυτό σε κάποιες παρτίδες. Θα περιμένω σήμερα ή αύριο το πολύ να δω μήπως το φέρουν εδώ στα ~560, αλλά επειδή και αυτά γερμανικά ή σουηδικά θα είναι θα αποφασίσω εκείνη τη στιγμή.

 

Το μόνο που με προβληματίζει είναι αν θα έχει απροβλημάτιστα την εγγύηση εφόσον είναι branded σε T-Mobile, ή θα έχουμε τίποτα ιστορίες "στείλτο Γερμανία, δεν αναλαμβάνουμε". Αν κάποιος ξέρει, ας μας πει

 

Αν κάνεις το κόπο να διαβάσεις μερικές από τις προηγούμενες σελίδες θα δείς ότι αυτό έχει απαντηθεί πολλές πολλές φορές: Αν είναι Ευρωπαϊκό ισχύει κανονικά η εγγύηση στην Ελλάδα.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις το κόπο να διαβάσεις μερικές από τις προηγούμενες σελίδες θα δείς ότι αυτό έχει απαντηθεί πολλές πολλές φορές: Αν είναι Ευρωπαϊκό ισχύει κανονικά η εγγύηση στην Ελλάδα.

 

Έχω διαβάσει και συμμετέχω στο forum, απλά θέλω να το σιγουρέψω. Αυτό που θέλω να επιβεβαιώσω είναι αν ένα branded T-Mobile (unlocked) μοντέλο εξυπηρετείται ικανοποιητικά από Samsung Ελλάδος (ή συνεργαζόμενο tech center). Υπάρχει και η πιθανότητα να παίζει θέμα με τη DOA, σε άλλες regions ο carrier βγαίνει μπροστά.

Τεσπα, όσα διάβασα συντείνουν στο ότι δεν υπάρχει θέμα. Ας ελπίσουμε ότι δε θα χρειαστεί να το διαπιστώσω ιδίοις..

Link to comment
Share on other sites

το χτυπησα :ninja:

 

Ωραίος.

 

Με λίγο ψάξιμο είδα ότι το μοντέλο GT-I9300MBDDBT είναι international version. Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβεί με την εγγύηση αν υπάρξει πρόβλημα γιατί μένουμε κ στην ελλάδα. Σε 3 sites που το πουλάνε στο θέμα warranty γράφει:

Comes with a return policy of 30 days and 2 years manufacturers warranty in Europe. You can claim the warranty by yourself at Samsung Europe or ship the phone in case of a warranty to our office in Germany, where our technicians will handle the claim for you and send the phone back in the US after the repair.

Άρα η συσκευή προορίζεται για την αμερικη κι έχει ευρωπαϊκή εγγύηση, αν κάνω λάθος να με διορθώσει κάποιος.

 

Η τιμή πάλι στα 540.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αμερικανοι οι 3 retailers που βρηκες εικάζω ότι πρόκειται για παραεισαγωγή στις ΗΠΑ του international (δηλαδή του τετραπύρηνου με το 1Gb - το κλασικό), οπότε εφόσον γίνει κάτι κακό θα πρέπει να πάει Ευρώπη για επισκευή και να επιστρέψει.

Στο XDA είδα ένα τόπικ με έναν που την πάτησε έτσι με ένα S2 νομίζω και δεν το δέχονταν για αλλαγή. (Θα το ψάξω)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αυτό που λες συμβαίνει. Δες το στο amazon.com. Είναι η gsm version, το 4πύρηνο με το 1gb ram(επιβεβαιωμένο), άρα όλα καλά πιστεύω.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αυτό που λες συμβαίνει. Δες το στο amazon.com. Είναι η gsm version, το 4πύρηνο με το 1gb ram(επιβεβαιωμένο), άρα όλα καλά πιστεύω.

 

με αγχωνεις :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το 'θελα:p. Μόλις διάβασα όλους τους όρους για επιστροφή κτλ. Δεν υπάρχει πρόβλημα απ ότι κατάλαβα. Με ένα κατάστημα που έχει 125000 αξιολογήσεις και το 99,9% αυτών είναι θετικό δύσκολα θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι προορίζεται για την Γερμανική αγορά και φοράει το αντίστοιχο Firmware. Καμία σχέση δηλαδή με την χώρα κατασκευής.

Αν δεν ανοίξεις το κουτί δε νομίζω ότι υπάρχει τρόπος καταλάβεις για ποια χώρα προορίζεται εκτός και αν σε διαβεβαιώσουν από εκεί που θα το αγοράσεις ότι είναι Ελληνικής αντιπροσωπίας ή κάποιας άλλης χώρας.

 

και πως καταλαβαινεις εαν ειναι γερμανικο σουηδικο κλπ ή Ελληνικο ?

ποια ειναι τα Ελληνικα Firmware και πως το βλεπουμε??

Πηρα ενα απο καταστημα σφραγισμενο, το ανοιξα εχει βιβλιαρακη ελληνικο αλλα εχει μεσα εφαρμογες BILD, KaufDa Navigator που ειναι στα γερμανικα....

Edited by UNIQUE
[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις πληροφορίες τηλεφώνου από τις ρυθμίσεις και δες ποιο Firmware έχεις. Μετά πήγαινε εδώ και γράψε I9300 στο Search για να σου βγάλει όλα τα Firmwares του SIII και βρες αυτό που έχεις ώστε να δεις σε ποια χώρα ανήκει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το 'θελα:p. Μόλις διάβασα όλους τους όρους για επιστροφή κτλ. Δεν υπάρχει πρόβλημα απ ότι κατάλαβα. Με ένα κατάστημα που έχει 125000 αξιολογήσεις και το 99,9% αυτών είναι θετικό δύσκολα θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

Ήρθε χτες, είναι αρκετά branded, boot up screen και κάποια apps που πήραν πόδι.

Κατά τα άλλα, άριστο πακετάκι και με μία 16gb samsung class6, (τσάμπα πήρα την 32class10).

 

Η θήκη rock έχει άριστη εφαρμογή πάνω στο μπλε και του πάει

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε χτες, είναι αρκετά branded, boot up screen και κάποια apps που πήραν πόδι.

Κατά τα άλλα, άριστο πακετάκι και με μία 16gb samsung class6, (τσάμπα πήρα την 32class10).

 

Η θήκη rock έχει άριστη εφαρμογή πάνω στο μπλε και του πάει

 

Μια χαρά. Κι εγώ χθες το πήρα από birdphone. Branded deutche telecom με apps & bootscreen. Του πέρασα το τελευταίο ελληνικό fw με odin κι όλα κομπλέ.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.αποφασισα να αγορασω και γω το galaxy s3.ειδα την προσφορα που εχει βαλει το πλαισιο στα 669 (http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cellular-Phones/Samsung-Galaxy-S-III-32GB-White-Ginius-Driver-1121010471806.htm).αξιζει να το παρω απο εκει στα 32 γβ μαζι με τα αξεσουαρ της σαμυ ή να παω απο skroutzμαγαζο 550 στα 16 γβ και αγορα εξτρα καρτας και θηκης???τι λετε?ευχαριστω εκ τον προτερων
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.αποφασισα να αγορασω και γω το galaxy s3.ειδα την προσφορα που εχει βαλει το πλαισιο στα 669 (http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cellular-Phones/Samsung-Galaxy-S-III-32GB-White-Ginius-Driver-1121010471806.htm).αξιζει να το παρω απο εκει στα 32 γβ μαζι με τα αξεσουαρ της σαμυ ή να παω απο skroutzμαγαζο 550 στα 16 γβ και αγορα εξτρα καρτας και θηκης???τι λετε?ευχαριστω εκ τον προτερων

 

 

 

Φιλε μου ειναι μεγααααλη η διαφορα καλυτερα για μενα απτο σκρουτζ.. το θεωρω κλεψια 120 ευρω διαφορα απτα φοβερα ελληνικα μαγαζια μας... και στο κατω κατω το ιδιο ακριβως πραγμα δινουν.... μια καρτα μνημης 16 gb εχει 8,5 ευρω και μια θηκη αλλα τοσα... και αν θελησεις παιρνεις κ ενα καλωδιο hdmi κτλ και σου μενουν 90+ στην τσεπη... αυτη η εκμεταλευση πρεπει να σταματησει καποια στιγμη... δεν ειναι ουτε 5 ουτε 10 ευρω ειναι 120.. και το κορυφαιαο ειναι οταν σ λενε βαλε συνδεση και αντι για 670 θα το παρεις 600 πααααλι βγαζουν..και αν τους πεις γιατι τοση διαφορα?? η απαντηση τους ειναι εε εμεις πληρωνουμε υπαλληλους ενοικια κτλ.. λες κ τα μαγαζια στο σκρουτζ στεγαζονται σε χωραφι με γαιδουρια για πωλητες ?

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.αποφασισα να αγορασω και γω το galaxy s3.ειδα την προσφορα που εχει βαλει το πλαισιο στα 669 (http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cellular-Phones/Samsung-Galaxy-S-III-32GB-White-Ginius-Driver-1121010471806.htm).αξιζει να το παρω απο εκει στα 32 γβ μαζι με τα αξεσουαρ της σαμυ ή να παω απο skroutzμαγαζο 550 στα 16 γβ και αγορα εξτρα καρτας και θηκης???τι λετε?ευχαριστω εκ τον προτερων

 

Μην τα δώσεις στους κλέφτες κρίμα από τον Θεό είναι!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ειναι μεγααααλη η διαφορα καλυτερα για μενα απτο σκρουτζ.. το θεωρω κλεψια 120 ευρω διαφορα απτα φοβερα ελληνικα μαγαζια μας... και στο κατω κατω το ιδιο ακριβως πραγμα δινουν.... μια καρτα μνημης 16 gb εχει 8,5 ευρω και μια θηκη αλλα τοσα... και αν θελησεις παιρνεις κ ενα καλωδιο hdmi κτλ και σου μενουν 90+ στην τσεπη... αυτη η εκμεταλευση πρεπει να σταματησει καποια στιγμη... δεν ειναι ουτε 5 ουτε 10 ευρω ειναι 120.. και το κορυφαιαο ειναι οταν σ λενε βαλε συνδεση και αντι για 670 θα το παρεις 600 πααααλι βγαζουν..και αν τους πεις γιατι τοση διαφορα?? η απαντηση τους ειναι εε εμεις πληρωνουμε υπαλληλους ενοικια κτλ.. λες κ τα μαγαζια στο σκρουτζ στεγαζονται σε χωραφι με γαιδουρια για πωλητες ?

 

Μην τα δώσεις στους κλέφτες κρίμα από τον Θεό είναι!!

 

Ρε παιδιά, συμφωνώ ότι δεν πρέπει να δίνουμε τα λεφτά μας σε κλέφτες, αλλά εδώ συζητάμε για δύο διαφορετικά πράγματα

Από την μία το 16GB σκέτο και από την άλλη 32GB με το έξτρα πακέτο +χάρτες

Οπότε ο προβληματισμός είναι εύλογος.

Διόρθωση/ερώτημα: Από ότι βλέπω το link δεν οδηγεί πουθενά και στην τιμή αυτή το πλαίσιο έχει στην ιστοσελίδα του πάλι το 16GB. Αν ισχύει αυτό τότε δεν συμφέρει. Αν είναι το 32 το συζητάμε.

 

Διόρθωση 2: To Βρήκα! Εδώ

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

 

ΠΩ ΡΕ ΦΙΛΕ τι αρπαχτικα ειναι αυτοι?? 700 ευρω αν το παρεις απτο ιντερνετ τους... παιρνει απτο σκρουτζ με 550... με μια καρτα επεπλεον 32 gb 22 ευρω 572... μια θηκη 580... και αν δε θελει να βρει δωρεαν(παρανομα) χαρτες... ας παει να παρει τους ιδιους απο αυτους με 30 συνολο 610 ευρω... και μενουν 90 ευρουλινια... :X τι αλλο να γραψω....

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...