Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και με το kies γινετε ετσι δεν ειναι? Αν το συνδεσης σιυ λεει αν ειναι ενημερομενο...Τλικα η4.1.2 θα μας ερθει καποια στιγμη?

 

Μπορεί τα Χριστούγεννα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεί τα Χριστούγεννα.

 

Το περίεργο είναι ότι ενώ έχω σε Γερμανικό τηλέφωνο Γερμανική rom (την σωστή) μέχρι πριν λίγο καιρό μου έβγαζε το Kies ότι δεν μπορεί να κάνει αναβάθμιση. Με την τελευταία ενημέρωση του Kies το δέχεται κανονικά! (Αλεξ, αν θυμάσαι σε είχα ξαναρωτήσει και το workaround ήθελε ολόκληρη διαδικασία με πέρασμα πχ της Αγγλικής και αλλαγή csc σε γερμανικό και μετά πέρασμα της γερμανικής με full wipe αναγκαστικά)

Μέσα από το τηλέφωνο βέβαια λόγο root δεν δέχεται να γίνει ΟΤΑ

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι τα μειονεκτηματα των AOKP/ CM10 ROMS γενικά; Κάτι έχω ακούσει για την camera σίγουρα. Ραδιοφωνο έχουν ; παιχνίδια παίζουν κανονικά ή δεν υποστηρίζουν τους gpu drivers ;
Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι ότι ενώ έχω σε Γερμανικό τηλέφωνο Γερμανική rom (την σωστή) μέχρι πριν λίγο καιρό μου έβγαζε το Kies ότι δεν μπορεί να κάνει αναβάθμιση. Με την τελευταία ενημέρωση του Kies το δέχεται κανονικά! (Αλεξ, αν θυμάσαι σε είχα ξαναρωτήσει και το workaround ήθελε ολόκληρη διαδικασία με πέρασμα πχ της Αγγλικής και αλλαγή csc σε γερμανικό και μετά πέρασμα της γερμανικής με full wipe αναγκαστικά)

Μέσα από το τηλέφωνο βέβαια λόγο root δεν δέχεται να γίνει ΟΤΑ

 

Δεν είναι πολύ παράξενο, το Kies είναι τραγική εφαρμογή και οι servers της Samsung ανανεώνονται με τραγικούς ρυθμούς (αναλογικά με τον αριθμό συσκευών και firmwares)... έχει τύχει πολλές φορές από την εποχή του Galaxy S 1 αυτό... ξαφνικά να θυμούνται να κάνουν το update και να σου εμφανίζεται η rom ως δια μαγείας. Αν και μεταξύ μας, δεν έχει απολύτως καμία σημασία...

 

Ποια είναι τα μειονεκτηματα των AOKP/ CM10 ROMS γενικά; Κάτι έχω ακούσει για την camera σίγουρα. Ραδιοφωνο έχουν ; παιχνίδια παίζουν κανονικά ή δεν υποστηρίζουν τους gpu drivers ;

 

Αυτη η ερώτηση είναι πολύ γενική για να απαντηθεί, εξαρτάται όχι μόνο από τη rom, αλλά και από την έκδοση της rom αυτής. Οι AOKP / AOSP roms που χτίζονται για συγκεκριμένες συσκευές είναι συνεχή πειράματα μέχρι να ολοκληρωθούν, και πάντα έχουν θέματα. Oι CM βγάζουν nightly editions συνεχώς με διάφορα bugfixes. Δεν έχουν ραδιόφωνο ενσωματωμένο πάντως. Με παιχνίδια δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα, σε roms που είχαν βγάλει τουλάχιστον μια stable version.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η ερώτηση είναι πολύ γενική για να απαντηθεί, εξαρτάται όχι μόνο από τη rom, αλλά και από την έκδοση της rom αυτής. Οι AOKP / AOSP roms που χτίζονται για συγκεκριμένες συσκευές είναι συνεχή πειράματα μέχρι να ολοκληρωθούν, και πάντα έχουν θέματα. Oι CM βγάζουν nightly editions συνεχώς με διάφορα bugfixes. Δεν έχουν ραδιόφωνο ενσωματωμένο πάντως. Με παιχνίδια δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα, σε roms που είχαν βγάλει τουλάχιστον μια stable version.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Με ενδιαφέρει η Resurrection Remix κυρίως γι'αυτό ρωτάω. Διάβασα ότι έχουν θέμα με την camera , αλλά δεν ξέρω τι άλλο. Γνωρίζω όμως πως η samsung δεν δίνει τα sources του exynos κλπ.. οπότε γι αυτό ρωτάω τι θεματάκια υπαρχουν !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω ένα Γαλλικό τηλεφωνώ και θέλω να κάνω root και ίσως να περάσω και άλλη ρομ. Υπάρχει τρόπος να κάνω back up την ρομ που έχει ήδη το τηλέφωνο μου (εργοστασιακή) ώστε σε περίπτωση που χρειαστώ service να την ξαναπεράσω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω ένα Γαλλικό τηλεφωνώ και θέλω να κάνω root και ίσως να περάσω και άλλη ρομ. Υπάρχει τρόπος να κάνω back up την ρομ που έχει ήδη το τηλέφωνο μου (εργοστασιακή) ώστε σε περίπτωση που χρειαστώ service να την ξαναπεράσω?

Ευχαριστώ

 

Κατέβασε την rom που εχει τωρα το τηλέφωνο σου απο εδώ http://www.sammobile.com/firmware/?page=3 .

Αποθήκευσε την στο pc σου και όταν χρειαστεί την περνάς με odin http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336584

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι νέος στον κόσμο του android και του s3 και έχω μια απορία.

Ενημέρωση λογισμικού γίνεται μέσω WiFi ή και σε κάποια επίσημη σελίδα της Samsung?

Έχω την 411 και βλέπω ότι έχει βγει και η 412 Αλλά όποτε κάνω ενημέρωση λογισμικού μου λέει ότι δεν υπάρχει κάτι νέο.

Αυτή την απορία έχω και σόρι αν χαλάω το τοπικ. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι νέος στον κόσμο του android και του s3 και έχω μια απορία.

Ενημέρωση λογισμικού γίνεται μέσω WiFi ή και σε κάποια επίσημη σελίδα της Samsung?

Έχω την 411 και βλέπω ότι έχει βγει και η 412 Αλλά όποτε κάνω ενημέρωση λογισμικού μου λέει ότι δεν υπάρχει κάτι νέο.

Αυτή την απορία έχω και σόρι αν χαλάω το τοπικ. Ευχαριστώ.

 

Δεν έχει βγει 412 καλά σου λέει. Οι ενημερώσεις γίνονται μέσω WiFi ή στo pc με το πρόγραμμα της Samsung που λέγεται Kies (βρες το στη σελίδα της Samsung)

 

 

 

 

καλησπερα...εχω την lj4 4.1.1 root και oταν παω στης ενημερωσεις μoυ βγαζει αφτo γιατι??

Γιατί είσαι root. Δε μπορείς πια να κάνεις ΟΤΑ upgrade αν είσαι root.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν έχει απαντιθεί σε άλλο ποστ αλλά μάπως υπάρχει τρόπος να λειτουργήσει η κάμερα όταν η μπαταρία πέσει πολύ χαμηλά; Κάτι διάβασα για διάφορα mods που όμως " πειράζουνε" και άλλες ρυθμίσεις στην καμερα , ή εφαρμογες. Θα προτιμοούσα κατι πιο συγκεκριμένο. Παρεπιπτώντως εντελώς απαράδεκτη η λογική αυτής της απαγόρευσης τουλάχιστον ας υπήρχε μια επιλογή. Φαντάζομαι θα υπάρχει και σε άλλες android συσκευές αλλα δε το γνώριζα γιάτι πάντα είχα symbian.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Είναι φοβερά σπαστικό που στην JB δεν ανοίγουν τα youtube links από τον stock browser στο youtube application.....

 

Ότι και αν προσπάθησα δεν μπορώ να το καταφέρω, εκτός και αν αλλάξω browser.

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Είναι φοβερά σπαστικό που στην JB δεν ανοίγουν τα youtube links από τον stock browser στο youtube application.....

 

Ότι και αν προσπάθησα δεν μπορώ να το καταφέρω, εκτός και αν αλλάξω browser.

 

Εμένα πάλι μου τα ανοίγει. Έχω ωστόσο την Omega 33.2 και το rolle tube, αλλά νομίζω ότι και με το original youtube μου έδινε την επιλογή να το κάνω (μιλάω πάντα για stock browser).

 

http://imageshack.us/photo/my-images/546/screenshot2012112711500.png/

 

http://imageshack.us/photo/my-images/696/screenshot2012112711502.png/

Edited by James Bond
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου τα ανοίγει. Έχω ωστόσο την Omega 33.2 και το rolle tube, αλλά νομίζω ότι και με το original youtube μου έδινε την επιλογή να το κάνω (μιλάω πάντα για stock browser).

 

Εννοεί ότι αν πατήσεις κάποιο youtube link μέσα από τον stock browser, δε σου ανοίγει το youtube application, αλλά το ανοίγει μέσα στον browser.

Kαι έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ότι αν πατήσεις κάποιο youtube link μέσα από τον stock browser, δε σου ανοίγει το youtube application, αλλά το ανοίγει μέσα στον browser.

Kαι έτσι είναι.

 

Έβαλα δύο εικόνες στο αμέσως προηγούμενο post μου. Δεν εννοείτε αυτό που φαίνεται σε αυτές?

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα δύο εικόνες στο αμέσως προηγούμενο post μου. Δεν εννοείτε αυτό που φαίνεται σε αυτές?

 

Θα ρίξω μια ματιά αργότερα σε αυτό το roller tube.Φαίνεται πως γίνεται η δουλειά :)

Στο κανονικό YouTube πάντως δε γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα δύο εικόνες στο αμέσως προηγούμενο post μου. Δεν εννοείτε αυτό που φαίνεται σε αυτές?

 

ναι, εμένα στον stock browser δεν μου δίνει επιλογή ποιό πρόγραμμα να ανοίξει το link (πχ. youtube), μου ανοίγει κατευθείαν στον browser και δεν μπορώ να κάνω clear defaults καθώς η επιλογή είναι "grayed out" στα settings....

 

EDIT: Βρήκα εγκατέστησα και δοκίμασα το rolle tube. Πάλι το ίδιο... ο browser δεν μου δίνει επιλογή. Εντωμεταξύ αν δείτε πχ το Big Buck Bunny animation (1080p) στο youtube app και στον browser πάντα από wi fi, έχει ασύλληπτη διαφορά ποιότητας

Edited by STELSTEL

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

ναι, εμένα στον stock browser δεν μου δίνει επιλογή ποιό πρόγραμμα να ανοίξει το link (πχ. youtube), μου ανοίγει κατευθείαν στον browser και δεν μπορώ να κάνω clear defaults καθώς η επιλογή είναι "grayed out" στα settings....

 

EDIT: Βρήκα εγκατέστησα και δοκίμασα το rolle tube. Πάλι το ίδιο... ο browser δεν μου δίνει επιλογή. Εντωμεταξύ αν δείτε πχ το Big Buck Bunny animation (1080p) στο youtube app και στον browser πάντα από wi fi, έχει ασύλληπτη διαφορά ποιότητας

 

Μήπως έχεις κάνει ήδη επιλογή στον browser να σου ανοίγει πάντα αυτός τα links του youtube? Γιατί απ' ότι κατάλαβα και στον Στράτο δουλεύει το rolle tube. Αν είναι έτσι πρέπει να βγάλεις τις προεπιλογές από τον browser.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κάνει ήδη επιλογή στον browser να σου ανοίγει πάντα αυτός τα links του youtube? Γιατί απ' ότι κατάλαβα και στον Στράτο δουλεύει το rolle tube. Αν είναι έτσι πρέπει να βγάλεις τις προεπιλογές από τον browser.

 

Bingo!!! Εμ δε γινετε παιδιά σε αλλους να το κάνει και σε αλλους όχι...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κάνει ήδη επιλογή στον browser να σου ανοίγει πάντα αυτός τα links του youtube? Γιατί απ' ότι κατάλαβα και στον Στράτο δουλεύει το rolle tube. Αν είναι έτσι πρέπει να βγάλεις τις προεπιλογές από τον browser.

 

Όχι. Αλλά και να το είχα κάνει, θα μπορούσα να επιλέξω "clear defaults" και να το ξανακάνω.

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κάνει ήδη επιλογή στον browser να σου ανοίγει πάντα αυτός τα links του youtube? Γιατί απ' ότι κατάλαβα και στον Στράτο δουλεύει το rolle tube. Αν είναι έτσι πρέπει να βγάλεις τις προεπιλογές από τον browser.

 

Bingo!!! Εμ δε γινετε παιδιά σε αλλους να το κάνει και σε αλλους όχι...

 

Όχι. Αλλά και να το είχα κάνει, θα μπορούσα να επιλέξω "clear defaults" και να το ξανακάνω.

 

Είπα θα το κοιτάξω μετά, γιατί φαίνεται ότι δουλεύει από τα screenshots σου. :cool:

Πάντως βρήκα τι φταίει.

Ο stock browser της επίσημης 4.1.1 δε σε αφήνει....

Στην leaked 4.1.2 είναι πάλι ξεκλείδωτη η επιλογή και ανοίγουν τα link κανονικά από το youtube application.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι αφού εγκατέστησα τον αυθεντικό YouTube player από το Google play τώρα μπορώ να ανοίξω τα links και με τους δύο players !!!

Πιθανώς ισχύει αυτό που έγραψε o Στρατός αλλά για δοκιμάστε να απεγκαταστήσετε τον YouTube player και να τον εγκαταστήσετε ξανά από το Google play μήπως και έτσι δουλέψει (δηλαδή δεν τον θεωρήσει εφαρμογή τύπου συστήματος)

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο εγώ δεν είχα τέτοια προβλήματα με την 4.1.1,απο την άλλη να μου πεις δεν ειχα και την στοκ, ίσως να άλλαξαν κάτι στην ωμέγα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...