Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mε τα 3 κουμπιά, ως συνήθως... vol up, power, home.

 

κατι τετοιο?παω wipe data/factory reset και μετα παω yes delete all users data??

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κατι τετοιο?παω wipe data/factory reset και μετα παω yes delete all users data??

 

Ναι αυτό να κάνεις !!

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ναι Μιχαλη το ξερω αυτο.

Απλος επιβεβαιωνω αυτο που ελεγε ο ackel οτι αν εισαι με custom απο το μενου με επαναφορα...δεν σβηνει τα παντα.

Τωρα με stock δεν ειμαι σιγουρος αλλα για να το λες εσυ!!

Λοιπόν δουλειά δεν ειχα και βρήκα :lol:

Επιβεβαιώνω και εγώ οτι απο omega εκανα factory μέσα απο ρυθμίσεις για να περάσω μετά stock επισημη Ελληνική και δεν μου διαγραφήκαν ολα στην internal sd

Για όσους θέλουν απλά να δοκιμάσουν την καινούρια υπέροχη Gallery από την leaked rom (ίδια με του Note 2), την τράβηξα χθες από τα αρχεία του Sammobile. Δουλεύει τέλεια. Έφτιαξα το παρακάτω ζιπάκι για πέρασμα από cwm, και έβαλα και το paper artist δώρο ;)

Δουλεύει άψογα σε Επισημη Ελληνικη . :up: Στην αρχη που πήγα να την ανοίξω μου εκανε ενα fc αλλα με clear cache όλα είναι τέλεια .

Μάλλον πως θα αραξω για λιγο με stock . :cool:

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φυσιολογικό δεν είναι.Ρωτήστε το Γιάννη γιατί συμβαίνει αυτό :)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δουλειά δεν ειχα και βρήκα :lol:

Επιβεβαιώνω και εγώ οτι απο omega εκανα factory μέσα απο ρυθμίσεις για να περάσω μετά stock επισημη Ελληνική και δεν μου διαγραφήκαν ολα στην internal sd

 

Δουλεύει άψογα σε Επισημη Ελληνικη . :up: Στην αρχη που πήγα να την ανοίξω μου εκανε ενα fc αλλα με clear cache όλα είναι τέλεια .

Μάλλον πως θα αραξω για λιγο με stock . :cool:

 

Χμμ, εμένα δε μου έκανε τίποτα, αλλά αφού λύνεται με clear cache ΟΚ :) Το paper artist δουλεύει κι αυτό;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δουλειά δεν ειχα και βρήκα :lol:

Επιβεβαιώνω και εγώ οτι απο omega εκανα factory μέσα απο ρυθμίσεις για να περάσω μετά stock επισημη Ελληνική και δεν μου διαγραφήκαν ολα στην internal sd

Ελάτε να γίνουμε πολλοί !

 

Μερικές εξτρα ερωτήσεις απο εμένα :

1) Αν κάνω backup τον efs folder στο pc μου και όχι στο sgs3 θα μπορώ αν συμβεί κάτι να τον κάνω push στο κινητό με κάποιο τρόπο;

2)Πατώντας *#06# στο τηλέφωνο, μου βγάζει το ΙMEI/MEID number. Τι είναι το MEID και σε τι μπορεί να χρησιμέψει;

3)Εγώ που έχω γαλλικό τηλέφωνο , αν βάλω ελληνική stock Rom , θα αναγνωρίζει το kies το τηλέφωνο για updates κλπ ;

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, εμένα δε μου έκανε τίποτα, αλλά αφού λύνεται με clear cache ΟΚ :) Το paper artist δουλεύει κι αυτό;

Δουλεύει κανονικά . Δεν εχω πρόβλημα ουτε με την gallery ουτε με το paper ,παρότι στην αρχή ήμουν διστακτικός στο να το περάσω γιατί το παρόμοιο mod (camera -gallery ) στο xda μου παρουσίαζε διάφορα bug την τελευταία φορά που το εβαλα .

Όλα καλά πάντως με αυτο .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κανονικά . Δεν εχω πρόβλημα ουτε με την gallery ουτε με το paper ,παρότι στην αρχή ήμουν διστακτικός στο να το περάσω γιατί το παρόμοιο mod (camera -gallery ) στο xda μου παρουσίαζε διάφορα bug την τελευταία φορά που το εβαλα .

Όλα καλά πάντως με αυτο .

 

Ναι το είχα βάλει κι εγώ εκείνο το Gallery port από το Note2, και είχε προβλήματα ειδικά στο homescreen και κράσαρε... αυτό δεν είναι port, το πήρα από την επίσημη ELK4, είναι ειδικά για το Galaxy S3, γι'αυτό δουλεύει απροβλημάτιστα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ελάτε να γίνουμε πολλοί !

 

Μερικές εξτρα ερωτήσεις απο εμένα :

1) Αν κάνω backup τον efs folder στο pc μου και όχι στο sgs3 θα μπορώ αν συμβεί κάτι να τον κάνω push στο κινητό με κάποιο τρόπο;

2)Πατώντας *#06# στο τηλέφωνο, μου βγάζει το ΙMEI/MEID number. Τι είναι το MEID και σε τι μπορεί να χρησιμέψει;

3)Εγώ που έχω γαλλικό τηλέφωνο , αν βάλω ελληνική stock Rom , θα αναγνωρίζει το kies το τηλέφωνο για updates κλπ ;

 

Επειδή ειχα λίγο χρόνο για δόκιμες είπα να συνεχίσω με την διαγραφή της εσωτερικής μνήμης .

Συμπεράσματα : Με στοκ ρομ χωρίς root μετά απο επαναφορά εργοστασιακών απο ρυθμίσεις η internal ειναι καθαρή .

Μετα απο root me τον cf -auto root και παλι μένει καθαρή .

Αντίθετα μετά από root με CF-Root-SGS3-v6.4 δεν διαγράφεται τελείως και μένουν κάποιοι φάκελοι απο τα δεδομένα των εφαρμογών .Οριστική διαγραφή σε αυτη την περίπτωση γίνεται όταν απο recovery κάνεις "Format sdcard"

 

Τέλος οι δοκιμές για τώρα :lol::lol:

 

 

1) Μπορείς με κάποιον file manager ,όπως και εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποίησης κάποια εφαρμογη (π.χ kTool )από το play για backup του efs

2)????http://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_equipment_identifier .

3)Μπορείς να δοκιμάσεις και αν δεν στο αναγνωρίζει θα πρέπει να αλλάξεις το Csc .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ειχα λίγο χρόνο για δόκιμες είπα να συνεχίσω με την διαγραφή της εσωτερικής μνήμης .

Συμπεράσματα : Με στοκ ρομ χωρίς root μετά απο επαναφορά εργοστασιακών απο ρυθμίσεις η internal ειναι καθαρή .

Μετα απο root me τον cf -auto root και παλι μένει καθαρή .

Αντίθετα μετά από root με CF-Root-SGS3-v6.4 δεν διαγράφεται τελείως και μένουν κάποιοι φάκελοι απο τα δεδομένα των εφαρμογών .Οριστική διαγραφή σε αυτη την περίπτωση γίνεται όταν απο recovery κάνεις "Format sdcard"

 

Τέλος οι δοκιμές για τώρα :lol::lol:

 

 

Να πω ότι όσες φορές έκανα factory reset με cf-root 6.4 έγιναν όλα διαγραφή κανονικά.... με factory reset από τις ρυθμίσεις. Εσένα που σου έμειναν, το εκανες από τις ρυθμίσεις ή από wipe του cwm 5 recovery?

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ειχα λίγο χρόνο για δόκιμες είπα να συνεχίσω με την διαγραφή της εσωτερικής μνήμης .

Συμπεράσματα : Με στοκ ρομ χωρίς root μετά απο επαναφορά εργοστασιακών απο ρυθμίσεις η internal ειναι καθαρή .

Μετα απο root me τον cf -auto root και παλι μένει καθαρή .

Αντίθετα μετά από root με CF-Root-SGS3-v6.4 δεν διαγράφεται τελείως και μένουν κάποιοι φάκελοι απο τα δεδομένα των εφαρμογών .Οριστική διαγραφή σε αυτη την περίπτωση γίνεται όταν απο recovery κάνεις "Format sdcard"

 

Τέλος οι δοκιμές για τώρα :lol::lol:

 

 

1) Μπορείς με κάποιον file manager ,όπως και εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποίησης κάποια εφαρμογη (π.χ kTool )από το play για backup του efs

2)????http://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_equipment_identifier .

3)Μπορείς να δοκιμάσεις και αν δεν στο αναγνωρίζει θα πρέπει να αλλάξεις το Csc .

 

Σβήνονται τα πάντα Μιχάλη.Οι φάκελοι που βλέπεις δεν είναι ότι δεν σβήνονται.

Σβήνονται και επαναδημιουργούνται γιατί το ζητάει η ρομ για τη δομή της.

Είναι οι φάκελοι DCIM,PICTURES,DOWNLOAD κλπ.

Κι άμα προσέξεις είναι άδειοι :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το paper artist στο S3 απο πριν και δουλευε τελεια..Μετα ομως απο την εγκατασταση της γκαλερι του Note 2,σταματησε να δουλευει το paper artist ενω η γκαλερι δουλευει κανονικα..Συμβαινει και σε αλλον?

It all starts with the push of a button..

RELOAD

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το paper artist στο S3 απο πριν και δουλευε τελεια..Μετα ομως απο την εγκατασταση της γκαλερι του Note 2,σταματησε να δουλευει το paper artist ενω η γκαλερι δουλευει κανονικα..Συμβαινει και σε αλλον?

 

Για ποια γκαλερί εννοείς, αυτή που έδωσα πιο πάνω;

Πρέπει να βγάλεις το paper artist πρώτα, αν το έχεις εγκαταστήσει.... κάνε απεγκατάσταση από τη διαχείριση εφαρμογών και επανεκκίνηση.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σβήνονται τα πάντα Μιχάλη.Οι φάκελοι που βλέπεις δεν είναι ότι δεν σβήνονται.

Σβήνονται και επαναδημιουργούνται γιατί το ζητάει η ρομ για τη δομή της.

Είναι οι φάκελοι DCIM,PICTURES,DOWNLOAD κλπ.

Κι άμα προσέξεις είναι άδειοι :cool:

Να σου πω την αλήθεια ήμουν λίγο βιαστικός με τις δόκιμες (με φώναζε η κόρη μου να την βοηθήσω στα αγγλικά ) και δεν άνοιξα κάποιο φάκελο.

Πάντως τώρα κατάλαβα τι γίνεται .

Ειχα το paper artist στο S3 απο πριν και δουλευε τελεια..Μετα ομως απο την εγκατασταση της γκαλερι του Note 2,σταματησε να δουλευει το paper artist ενω η γκαλερι δουλευει κανονικα..Συμβαινει και σε αλλον?

 

Ποια γκαλερί έβαλες ???

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησουλες :)

Πως μπορούμε να επιλέξουμε μεταφορά πολλων εικονιδιων μαζι σε άλλη σελίδα

(να μην μετακινω δηλαδή ένα ένα εικονίδιο)

Επίσης έχω πολλές κενές σελίδες ,πως μπορώ να τις διαγραψω?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησουλες :)

Πως μπορούμε να επιλέξουμε μεταφορά πολλων εικονιδιων μαζι σε άλλη σελίδα

(να μην μετακινω δηλαδή ένα ένα εικονίδιο)

Επίσης έχω πολλές κενές σελίδες ,πως μπορώ να τις διαγραψω?

Ευχαριστω

 

Μαζική μεταφορά εικονιδίων δεν γνωρίζω αν γίνεται .....αν και δεν νομίζω ,τουλάχιστον εγω δεν έχω βρει τρόπο .

Για την διαγραφεί /προσθήκη σελίδων δες εδω

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μαζική μεταφορά εικονιδίων δεν γνωρίζω αν γίνεται .....αν και δεν νομίζω ,τουλάχιστον εγω δεν έχω βρει τρόπο .

Για την διαγραφεί /προσθήκη σελίδων δες εδω

Μια χαρά και το δεύτερο μόνο μου αρκεί .

Να σαι καλα σε ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν απλά να δοκιμάσουν την καινούρια υπέροχη Gallery από την leaked rom (ίδια με του Note 2), την τράβηξα χθες από τα αρχεία του Sammobile. Δουλεύει τέλεια. Έφτιαξα το παρακάτω ζιπάκι για πέρασμα από cwm, και έβαλα και το paper artist δώρο ;)

http://www.multiupload.nl/GV0LW5LR8E

 

 

 

 

Μπες στο recovery και κάνε wipe από κει, λογικά θα πάρει μπρος.

 

Ενω το paperartist γινεται εγκατασταση κανονικα,το Gallery δεν το εγκαθηστα με τιποτα;)

Link to comment
Share on other sites

Ενω το paperartist γινεται εγκατασταση κανονικα,το Gallery δεν το εγκαθηστα με τιποτα;)

 

Περίεργο. Τι εννοείς δε γίνεται εγκατάσταση; Πώς προσπαθείς; μέσω cwm μπαίνει.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας κανει disable το s memo απο τις ρυθμίσεις της stock rom, παραδοξως συνεχίζει και τρεχει το process στις cached applications της ram! Τι μαγειρεμα εχει κάνει η Samsung;

Επίσης το disable είναι ακριβώς το ίδιο με το freeze του titanium backup;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το CF-Auto-Root κανει για να περασω custom rom η χρειαζομαι το CF-Root 6.4?

 

Το CF-Auto-Root δεν σου δίνει cwm recovery έτσι για να περάσεις custom rom πρεπει είτε να το κάνεις με mobile odin είτε μετά που θα γίνεις root να περάσεις το touch recovery απο xda .

Διαφορετικά κάνεις root με CF-Root 6.4 και ξεμπέρδεψες .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Το CF-Auto-Root δεν σου δίνει cwm recovery έτσι για να περάσεις custom rom πρεπει είτε να το κάνεις με mobile odin είτε μετά που θα γίνεις root να περάσεις το touch recovery απο xda .

Διαφορετικά κάνεις root με CF-Root 6.4 και ξεμπέρδεψες .

 

οκ. βασικα θελω να κανω root για να περασω το gallery fix στο πρωτο post και να βαλω titanium, αλλα ο οδηγος root στο πρωτο post λεει μονο για το CF-Auto-Root. Υπαρχουν αντιστοιχες οδηγιες για εγκατασταση του CF-Root 6.4? Επισης εαν το βαλω θα μπορω φανταζομαι να περασω το gallery fix απο το πρωτο post??

Link to comment
Share on other sites

οκ. βασικα θελω να κανω root για να περασω το gallery fix στο πρωτο post και να βαλω titanium, αλλα ο οδηγος root στο πρωτο post λεει μονο για το CF-Auto-Root. Υπαρχουν αντιστοιχες οδηγιες για εγκατασταση του CF-Root 6.4? Επισης εαν το βαλω θα μπορω φανταζομαι να περασω το gallery fix απο το πρωτο post??

 

Και με το cf -auto μπορείς να το περάσεις απλα θα το κάνεις με το mobile odin .Απο το xda μπορείς να κατεβάσεις την free εκδοσή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1347899

Οι οδηγίες είναι ακριβώς οι ίδιες και στην θεση του auto root θα βάλεις το cf -root 6.4 .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Και με το cf -auto μπορείς να το περάσεις απλα θα το κάνεις με το mobile odin .Απο το xda μπορείς να κατεβάσεις την free εκδοσή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1347899

Οι οδηγίες είναι ακριβώς οι ίδιες και στην θεση του auto root θα βάλεις το cf -root 6.4 .

 

Η free έκδοση δυστυχώς δεν επιτρέπει αυτό που λες Mιχάλη... αλλά όποιος δε θέλει να αγοράσει τη full έκδοση απλά μπορεί να βάλει το CWM από το link που επίσης υπάρχει στη σελίδα του οδηγού και για κάποιο λόγο δεν το βλέπει κανείς...

Το cf-root δεν το υποστηρίζει πια ο Chainfire, και μιας και το μόνο παραπάνω που προσφέρει είναι το cwm, άλλαξα τον οδηγό με την τελευταία έκδοση, που είναι και γι'αυτούς που δε θέλουν να αλλάξουν τίποτα άλλο εκτός από το root. Αυτοί που θέλουν να το προχωρήσουν, απλά βάζουν το cwm, το οποίο μάλιστα είναι πιο καινούρια έκδοση απ'αυτήν του cf-root, και έχει και touch.

(του cf-root ομολογουμένως έχει το exfat support αλλά σε λίγο δε θα υπάρχει..)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...