Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανε οτι νομιζεις αν ομως τελικα μεινεις με την μαμα μη ξεχασεις μολις τελειωσεις με το titanium να ξαναμπεις recovery κ να κανεις wipe dalvic να στεισει τον αποθηκευτικο χωρο το κινητο με αυτα που εχουν απομεινει.επισης περνα boeffla (προσοχη τον σωστο ετσι;)κ βαλε zram κ swappiness.γραψε τοτε να σου πω με ποια settings εχω δει οτι μου δουλευει καλυτερα.εγω παντος μαμα ειμαι ελαφρομενη κ ειμαι ηρεμος κ ευχαριστημενος απο το τηλ.

 

Ευχαριστώ george. Θα δοκιμάσω αρχικά με την cm και αν ξαναβάλω την official θα ζητήσω τη βοήθεια σου για τα settings ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγκατεστησα τελικα την 12.1 cm και έχω στήσει το κινητό. Μου φαίνεται αρκετά καλή αλλά εχω ενα θέμα. Ενεργοποιησα απο το developer Mode το root αλλα σήμερα ξαφνικά πηγα να τρεξω το titanium backup και μ λέει οτι το κινητό δεν είναι ροοτ. Κατέβασα και το supersu απο market αλλά μου λεει οτι δεν υπάρχει φακελος supersu. Καμια ιδέα; γιατί χαθηκε το ροοτ; πωε θα το rootαρω ξανά;
Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα τελικα την 12.1 cm και έχω στήσει το κινητό. Μου φαίνεται αρκετά καλή αλλά εχω ενα θέμα. Ενεργοποιησα απο το developer Mode το root αλλα σήμερα ξαφνικά πηγα να τρεξω το titanium backup και μ λέει οτι το κινητό δεν είναι ροοτ. Κατέβασα και το supersu απο market αλλά μου λεει οτι δεν υπάρχει φακελος supersu. Καμια ιδέα; γιατί χαθηκε το ροοτ; πωε θα το rootαρω ξανά;

 

Ποτέ δεν είχα θέμα με αυτή την μεθοδο ρουτ..

Εννοείται, βεβαιωσου πως δεν απενεργοποιησες τα developer options :p

Δοκίμασε να βαλεις root και για apps και adb.. Ίσως έτσι δουλέψει.

Κάνε και καμία επανεκκίνηση εννοείται.

 

Αν επιμένει να μην δουλεύει απενεργοποίησε το root από τις ρυθμίσεις και σβήσε την εφαρμογή που κατεβάσεις.

Κατέβασε το zipακι του supersu που θα βρεις εύκολα με ένα γκουγκλαρισμα (συγνώμη, δεν έχω χρόνο για λινκ),και φλασαρε το μέσω recovery. Και είσαι ετοιμος με supersu.

Link to comment
Share on other sites

Οι εντυπώσεις του κινητού μετά απο CM 12.1 + boeffla kerner είναι πραγματικά λες και αγόρασα ένα άλλο κινητό.

Πιο πριν είχα στοκ 4.3 με boeffla πάλι ρυθμισμένο, είχα διαγράψει όλα τα bloatware αλλά και πάλι έτρωγε κολλήματα.

 

Αν σε κανένα μήνα σταθεροποιηθεί η CM 13 , η διαδικασία για να την περάσω φαντάζομαι είναι η ίδια (factory reset,wipes,flash rom, gapps κλπ.)

 

Σε περίπτωση που βγαίνουν updates , υπάρχει κάποιος ευκολότερος τρόπος ή πάλι factory reset, wipes, flash rom κλπ κλπ.

 

Τέλος, αξίζει η μετάβαση απο CM 12.1 σε CM 13 ?

Link to comment
Share on other sites

Οι εντυπώσεις του κινητού μετά απο CM 12.1 + boeffla kerner είναι πραγματικά λες και αγόρασα ένα άλλο κινητό.

Πιο πριν είχα στοκ 4.3 με boeffla πάλι ρυθμισμένο, είχα διαγράψει όλα τα bloatware αλλά και πάλι έτρωγε κολλήματα.

 

Αν σε κανένα μήνα σταθεροποιηθεί η CM 13 , η διαδικασία για να την περάσω φαντάζομαι είναι η ίδια (factory reset,wipes,flash rom, gapps κλπ.)

 

Σε περίπτωση που βγαίνουν updates , υπάρχει κάποιος ευκολότερος τρόπος ή πάλι factory reset, wipes, flash rom κλπ κλπ.

 

Τέλος, αξίζει η μετάβαση απο CM 12.1 σε CM 13 ?

Εμένα στην 13 όσες πέρασα με ενοχλούσε το animation όταν πατούσα το back button γιατί ήταν σαν να "έσπαγε" η κίνηση...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την χρησιμοποιώ εδώ καί μερικές εβδομάδες. Μια χαρά τα παει. Δεν δουλεύει όμως η μετάδοση οθόνης και το wifi Direct. Επίσης θα ήθελα λίγο πιο δυνατό ήχο και φωτεινότητα οθόνης. Μου λείπει επίσης και η εφαρμογή samsung link που είχα πρόσβαση στον υπολογιστή μου Edited by fikast
Link to comment
Share on other sites

Για την cm13 αν δεν κάνω λαθος υπάρχει ακόμα το θέμα της αποσυνδεσης του WiFi μετά από ένα χρονικό διάστημα όταν το κινητό βρίσκεται σε deep sleep. Ισχύει;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω την cm 12.1. Όταν η μπαταρία πέφτει κάτω απο 30% η οθόνη τρεμοπεζει και δεν μου αναγνωρίζει την κάρτα σιμ. Το εχει παρατηρήσει κανένας αλλος;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω την cm 12.1. Όταν η μπαταρία πέφτει κάτω απο 30% η οθόνη τρεμοπεζει και δεν μου αναγνωρίζει την κάρτα σιμ. Το εχει παρατηρήσει κανένας αλλος;

Μου το κάνει με την δεύτερη μπαταρία που είναι στα τελευταία της. Με την καλή δεν το κάνει.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά θέμα μπαταρίας. Με άλλη ρομ αν δεν στο κάνει στο 30% θα στο κάνει κάπου άλλου. Και εγώ το ίδιο έπαθα και όλο και χειροτερευε. Μέχρι που πήγαινε κανονικά μέχρι το 70%, μετά σε 5 λεπτά είχε φτάσει στο 40% και μετά μου έκανε το ιδιο. Τρεμοπαιζε, δεν αναγνωριζε σιμ, μέχρι που έκλεινε μερικά δευτερόλεπτα αργότερα.

Πάρε άλλη.. Αναγκαστικά

Link to comment
Share on other sites

Πάντως προερχόμενος από Omnirom η μπαταριά πήγαινε καλύτερα θα έλεγα κατά 15-20%,όπως είπα και ποιο πάνω σιγουρα θα υπάρχει βελτίωση σε πολλά θέματα από update σε update.

 

Σε ποιά έκδοση Omnirom αναφέρεσαι tollisth; KK με Boeffla; Ή Lolli; Αν δε σου κάνει κόπο γράψε μας τις εντυπώσεις σου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...Είμαι ρουτ και ήθελα σήμερα να περάσω τη cm 11.0 στη συσκευή αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερα....'Εχω περάσει cwm touch φταίει αυτό;Αλήθεια τι είναι το recovery που έχει δίπλα σε κάθε ρομ (ειδικά στις πιο πρόσφατες) στο σαιτ cyanogenmod και μάλιστα είναι σε .img;Η κάθε ρομ δηλαδή θέλει και το ανάλογο ρικαβερι;Και πως θα τα περάσω τα συγκεκριμένα που είναι .img αφου δεν τα βλεπει το οντιν;Ευχαριστώ παιδιά
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...Είμαι ρουτ και ήθελα σήμερα να περάσω τη cm 11.0 στη συσκευή αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερα....'Εχω περάσει cwm touch φταίει αυτό;Αλήθεια τι είναι το recovery που έχει δίπλα σε κάθε ρομ (ειδικά στις πιο πρόσφατες) στο σαιτ cyanogenmod και μάλιστα είναι σε .img;Η κάθε ρομ δηλαδή θέλει και το ανάλογο ρικαβερι;Και πως θα τα περάσω τα συγκεκριμένα που είναι .img αφου δεν τα βλεπει το οντιν;Ευχαριστώ παιδιά

 

απ οτι εχω καταλαβει ειναι ενα recovery που εβγαλε η cyanogenmod. εννειται πως οχι, δεν χρειαζεται να το αναβαθμιζεις αναλογα με την rom που εισαι. για την ακριβεια, δεν χρειαζεται καν να χρησιμοποιησεις αυτο :P

το recovery που θα χρησιμοποιησεις καλο ειναι να ειναι ενημερωμενο και παντα κρατα ενα backup μεσα απο αυτο. κατεβασε την εφαρμογη flashify και φλασαρε οποιο σε βολευει. εχω χρησιμοποιω twrp

μετα κατεβασε απλα την rom που θελεις (υποθετω την τελευταια snapshot), gapps (προσοχη να βαλεις την σωστη εκδοση) και αν θελεις καποιον custom kernel :)

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Έβαλα τελικά τη 13.0 αλλά φλασαρα λαθός γκαπς....πως τα ξεφορτώνεται κανείς;Μου βγαίνουν τα μηνύματα η εφαρμογή τάδε σταμάτησε.Ποιά είναι τα κατάλληλα;Επίσης παρατήρησα οτι έχασα το ρουτ σωστό;Μπορώ πάλι με τον ίδιο τρόπο να το ξαναρουτάρω;Πάντως είναι αρκετά γρήγορο όλο το περιβάλλον...Και μόλις έκανα μια γερή πατάτα.......Δεν μπορώ με τίποτα να συνδεθώ στο δίκτυο τηλεφωνίας του παρόχου μου.Άλλαξα συσκευή και η άλλη (ένα παλιό νοκια) έχει σήμα κανονικά.....Τι έκανα ο άχρηστος μου λέτε; Edited by mksstratos
Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Έβαλα τελικά τη 13.0 αλλά φλασαρα λαθός γκαπς....πως τα ξεφορτώνεται κανείς;Μου βγαίνουν τα μηνύματα η εφαρμογή τάδε σταμάτησε.Ποιά είναι τα κατάλληλα;Επίσης παρατήρησα οτι έχασα το ρουτ σωστό;Μπορώ πάλι με τον ίδιο τρόπο να το ξαναρουτάρω;Πάντως είναι αρκετά γρήγορο όλο το περιβάλλον...Και μόλις έκανα μια γερή πατάτα.......Δεν μπορώ με τίποτα να συνδεθώ στο δίκτυο τηλεφωνίας του παρόχου μου.Άλλαξα συσκευή και η άλλη (ένα παλιό νοκια) έχει σήμα κανονικά.....Τι έκανα ο άχρηστος μου λέτε;

 

Έκανες πατάτα όντως..

Για να απαντηθούν όλα ένα ένα.. Στην σελίδα που έστειλα αφηνεις την πρώτη στήλη οπως είναι, στην δεύτερη διαλέγεις έκδοση android (η cm13 είναι marshmallow δηλαδή 6) και στην τρίτη στήλη το πακέτο που θέλεις. Στην cm13 καλό είναι το micro. Αλλά δεν αλλάζει και κάτι. Εφαρμογές της Google ειναι.. Να προτιμας όσο το δυνατόν πιο ελαφριά για να μην δεσμευεται ραμ γιατί η συσκευή μας δεν τα πάει καλά σε αυτόν τον τομέα :p ..

Εννοείται δεν γίνεται να ξεφορτωσεις κάποια λαθος gapps.. Θέλει full wipe και ξανά φλασαρισμα από την αρχή.

 

Για να έχεις root πας ρυθμισεις και στα developer options ( googlαρε για να δεις πως τα ενεργοποιεις ;) αν δεν ξέρεις δηλαδή) μπορεις να δεις από τις πρώτες επιλογές την ενεργοποίηση root.

 

Η σιμ δεν έπαθε κάτι. Αυτό που φοβάμαι, και μάλλον το πιο πιθανό, είναι βλάβη στο imei. Δες στις ρυθμισεις, κάτω κάτω στις πληροφοριες κινητού, και μετά στην κατάσταση του κινητού αν δεν κάνω λαθος, κάπου θα δεις το imei. Πρέπει να είναι μια μεγάλη σειρά από αριθμούς. Αν όχι.. Συζητάμε :)

Συγνώμη για το λίγο βιαστικο μήνυμα, δεν μπαίνω σε πολλες λεπτομέρειες γιατί δεν έχω και πολύ χρόνο τέτοια ώρα :p αν θέλεις διευκρινησεις πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Έκανες πατάτα όντως..

Για να απαντηθούν όλα ένα ένα.. Στην σελίδα που έστειλα αφηνεις την πρώτη στήλη οπως είναι, στην δεύτερη διαλέγεις έκδοση android (η cm13 είναι marshmallow δηλαδή 6) και στην τρίτη στήλη το πακέτο που θέλεις. Στην cm13 καλό είναι το micro. Αλλά δεν αλλάζει και κάτι. Εφαρμογές της Google ειναι.. Να προτιμας όσο το δυνατόν πιο ελαφριά για να μην δεσμευεται ραμ γιατί η συσκευή μας δεν τα πάει καλά σε αυτόν τον τομέα :p ..

Εννοείται δεν γίνεται να ξεφορτωσεις κάποια λαθος gapps.. Θέλει full wipe και ξανά φλασαρισμα από την αρχή.

 

Για να έχεις root πας ρυθμισεις και στα developer options ( googlαρε για να δεις πως τα ενεργοποιεις ;) αν δεν ξέρεις δηλαδή) μπορεις να δεις από τις πρώτες επιλογές την ενεργοποίηση root.

 

Η σιμ δεν έπαθε κάτι. Αυτό που φοβάμαι, και μάλλον το πιο πιθανό, είναι βλάβη στο imei. Δες στις ρυθμισεις, κάτω κάτω στις πληροφοριες κινητού, και μετά στην κατάσταση του κινητού αν δεν κάνω λαθος, κάπου θα δεις το imei. Πρέπει να είναι μια μεγάλη σειρά από αριθμούς. Αν όχι.. Συζητάμε :)

Συγνώμη για το λίγο βιαστικο μήνυμα, δεν μπαίνω σε πολλες λεπτομέρειες γιατί δεν έχω και πολύ χρόνο τέτοια ώρα :p αν θέλεις διευκρινησεις πες μου.

 

Ok ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου όλα κατανοητά.Για τα γκαπς θα τα φλασαρω απο ρικαβερι οκ;Όσον αφορά το ιμει κάτι δεν πάει καλά.Όταν πληκτρολογω *#06# στον dialer μου βγάζει έναν αριθμό ο οποίος δε συμφωνεί με το ιμει που βρίσκεται στην ετικέτα στο χώρο της μπαταρίας.Το χάλασα;Διορθώνεται;Επίσης, δεν μπορώ να κάνω ρουτ απο το developer options δε ξέρω γιατί...

Edited by mksstratos
Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου όλα κατανοητά.Για τα γκαπς θα τα φλασαρω απο ρικαβερι οκ;Όσον αφορά το ιμει κάτι δεν πάει καλά.Όταν πληκτρολογω *#06# στον dialer μου βγάζει έναν αριθμό ο οποίος δε συμφωνεί με το ιμει που βρίσκεται στην ετικέτα στο χώρο της μπαταρίας.Το χάλασα;Διορθώνεται;Επίσης, δεν μπορώ να κάνω ρουτ απο το developer options δε ξέρω γιατί...

Θα πρέπει πρώτα να κάνεις wipe data cache και dalvik cache απ όσο ξέρω αφού έχεις τόσα κρασαρισματα.. Είναι η μόνη λύση. Και εννοείται ξανά φλασαρισμα ρομ πριν από gapps.

 

Παίζει να εχεις πάρει μπακαπ το efs? Αν ναι, σωζεσαι. Αλλιώς ας προτείνει κάποιο άλλο παιδί κάποια λύση αφού δεν μου έχει τύχει και δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση που χάνεται το ιμει και δεν έχουμε μπακαπ. Αν και φοβάμαι πως δεν υπάρχει λύση.

 

Αν δεν σου δουλεύει το root από εκεί (που δεν βρίσκω λόγο να συμβαίνει αυτό), απενεργοποιησε το απο τις ρυθμίσεις, κατέβασε την τελευταία έκδοση του supersu (σε zip) και φλασαρε μέσω recovery :)

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει πρώτα να κάνεις wipe data cache και dalvik cache απ όσο ξέρω αφού έχεις τόσα κρασαρισματα.. Είναι η μόνη λύση. Και εννοείται ξανά φλασαρισμα ρομ πριν από gapps.

 

Παίζει να εχεις πάρει μπακαπ το efs? Αν ναι, σωζεσαι. Αλλιώς ας προτείνει κάποιο άλλο παιδί κάποια λύση αφού δεν μου έχει τύχει και δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση που χάνεται το ιμει και δεν έχουμε μπακαπ. Αν και φοβάμαι πως δεν υπάρχει λύση.

 

Αν δεν σου δουλεύει το root από εκεί (που δεν βρίσκω λόγο να συμβαίνει αυτό), απενεργοποιησε το απο τις ρυθμίσεις, κατέβασε την τελευταία έκδοση του supersu (σε zip) και φλασαρε μέσω recovery :)

 

Μάλισταααααα.πάει όχι δεν το έχω πάρει back up που να το φανταζόμουν.....Άσχετο κατέβασα τα γκαπς αλλά δυστυχώς για όλα μα για όλα μου λέει η εφαρμογή τάδε έχει σταματήσει :(:(:( τι να πω ευχαριστώ πάντως για όλα

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα στην cm 12.1 για κάποιο περίεργο λόγο ενω είχα ενεργοποιημενο το ροοτ απο τιε ρυθμίσεις το κινητό δεν ήταν root. Οπότε εγκατέστησα το supersu. Zip απο το recovery και όλα καλά
Link to comment
Share on other sites

Απογοητευμένος λοιπόν περναω με οντιν τη στοκ 4.1.2 και το ιμει......επανηλθε!!!! Οπότε να κανω κι ενα μπακ-απ τον φακελο efs.Ειναι ευκολο να μου βαλετε καποια λινκ για τη cm 12,τα αντιστοιχα γκαπς καθώς και πως θα φλασάρω και θα βρώ το su; Για καποιο λογο η δικη μου συσκευή αρνείται πεισματικά να τα κάνει όλα αυτά και μου κάνει εντύπωση που αφου εγκαταστάθηκαν τα γκαπς μου έβγαζε αυτό το ενοχλητικό μήνυμα.Ας μη βάλω στην τελική τη cm 13.0 που είναι και nightly απλά να πάρει λίγο αέρα η συσκευούλα να βάλω κάποια άλλη.Τώρα είμαι στοκ 4.1.2 αφαιρεμένο bloatware.Σας ευχαριστώ προκαταβολικά αγαπητοί Edited by mksstratos
Link to comment
Share on other sites

4.1.2 Μονο με αυτη την εκδοση δουλευει αξιοπρεπώς. Αλλα μετα απο την cm 13 που εχω καμια 20ρια μερες με την 4.1.2 ειναι σαν να γυρισα στα windows XP...

 

Η cm-13.0 -NIGHTLY ξεκινισε στης 18 Δεκεμβριου-2015.. Ενας μηνας και ακομα δεν βγάλανε σταθερη..

Edited by fikast
Link to comment
Share on other sites

4.1.2 Μονο με αυτη την εκδοση δουλευει αξιοπρεπώς. Αλλα μετα απο την cm 13 που εχω καμια 20ρια μερες με την 4.1.2 ειναι σαν να γυρισα στα windows XP...

 

Η cm-13.0 -NIGHTLY ξεκινισε στης 18 Δεκεμβριου-2015.. Ενας μηνας και ακομα δεν βγάλανε σταθερη..

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη αυτή είναι η αλήθεια δυστυχώς αν και μετά από καιρό.....βαραίνει κι αυτή(η4.1.2).Κρίμα πάντως για τη συσκευούλα μας που-κακά τα ψέματα-όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει σάρωνε με το χαρντγουερ της.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά

Ήμουνα με 4,3 κια το έκανα root. Πέρασα CMW 6.0.4.7 νομίζωείναι η τελευταία έκδοση.

Φλασάρω cm13 αλλά τα pico gaaps (open gaaps 6)δε μου τα περνάει. Μου βγάζει ένα Error 6.

Ακόμη δε μου το βλέπει ο υπολογιστής το κινητό. Έχω XP

Καμιά βοήθεια?

 

Edit: Έβαλα τους drivers και βλέπει το κινητό το PC.

Αλλά... ενώ υπάρχει η συντόμευση του κινητού στον explorer οταν το ανοίγω, ο φάκελος είναι άδειος. Δεν υπάρχει ο αποθηκευτικός χώρος του κινητού, ούτε η κάρτα sd. Δε βλέπει τους αποθηκευτικούς χώρους του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...