Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την ειχα & θελει πολυ πραμα πεταμα πιστεψε με... ξερεις να χρησιμοποιεις Titanium ?

 

Την είχες και γιατί την έβγαλες;

 

Μπορείς να μου πεις (ακόμα και σε πμ) σε παρακαλώ τι προτείνεις για εκκαθάριση;

 

Εντωμεταξύ το εξής κουλό... Έρχομαι σπίτι με 23% μπαταρία, ανοίγω το ασύρματο και μέσα σε 1 ώρα είχε κατέβει στο 17% :rolleyes: Επανεκκίνηση και στην επόμενη ώρα... έμεινε στο 17% :O

 

Πώς μπορώ να εντοπίσω τι κάνει τη ζημιά;

 

Γενικότερα θέλω να πετάξω ό,τι δεν είναι απολύτως απαραίτητο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την είχες και γιατί την έβγαλες;

 

Μπορείς να μου πεις (ακόμα και σε πμ) σε παρακαλώ τι προτείνεις για εκκαθάριση;

 

Εντωμεταξύ το εξής κουλό... Έρχομαι σπίτι με 23% μπαταρία, ανοίγω το ασύρματο και μέσα σε 1 ώρα είχε κατέβει στο 17% :rolleyes: Επανεκκίνηση και στην επόμενη ώρα... έμεινε στο 17% :O

 

Πώς μπορώ να εντοπίσω τι κάνει τη ζημιά;

 

Γενικότερα θέλω να πετάξω ό,τι δεν είναι απολύτως απαραίτητο...

Την αλλαξα γιατι αργουσε... Δεν μπορω να ξερω τι να βγαλεις διοτι δεν την εχω τωρα... Ειναι πολλα παντως...

Link to comment
Share on other sites

Και τι φοράς τώρα;

 

Ποιά είναι αυτά που είναι πολλά; Ποιά εννοείς; Έστω ένα παράδειγμα για να καταλάβω σε τι αναφέρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Και τι φοράς τώρα;

 

Ποιά είναι αυτά που είναι πολλά; Ποιά εννοείς; Έστω ένα παράδειγμα για να καταλάβω σε τι αναφέρεσαι.

 

KeyChain

PicoTTS

PicasaUploader

 

Στο TitaniumBackup θα τα βρεις αυτα στο Tab APPS

 

Φοραω Neat ROM 4.1.2 ειναι γρηγορη και με καλη μπαταρια... μετα σε γρηγοραδα πας σε CM 11 ή γενικα σε ΟΠΟΙΑ CM θελεις αλλα χανεις σε μπαταρια...1 μερα με το ζορι... οχι οτι με τη Neat βγαζω πολυ παραπανω αλλα βγαζω ΣΙΓΟΥΡΑ παραπανω ΟΘΟΝΗ... 3μιση περιπου ωρες... με τις AOSP στις 2 με 2μιση πεθαινει το τηλ...

 

Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

KeyChain

PicoTTS

PicasaUploader

 

Στο TitaniumBackup θα τα βρεις αυτα στο Tab APPS

 

Συγγνώμη που σε ζαλίζω, αλλά πού είναι αυτό;; Στα ελληνικά είναι περασμένο το τιτάνιουμ και δεν το βρίσκω αυτό που λες...

 

Επειδή πραγματικά με ενδιαφέρει, πώς θα βρω αυτά τα αρχεία που πραγματικά πρέπει να πάρουν τον μπούλο;; :cry:

 

Βόηθα τον νούμπη να δει το φως του :O:lol:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που σε ζαλίζω, αλλά πού είναι αυτό;; Στα ελληνικά είναι περασμένο το τιτάνιουμ και δεν το βρίσκω αυτό που λες...

 

Επειδή πραγματικά με ενδιαφέρει, πώς θα βρω αυτά τα αρχεία που πραγματικά πρέπει να πάρουν τον μπούλο;; :cry:

 

Βόηθα τον νούμπη να δει το φως του :O:lol:

 

Backup/Restore το λεει μεενα...οποτε καπως θα το γραφει σαν Αντιγραφο Ασφαλειας/Επαναφορά

 

καπως ετσι... εφαρμογες που μπορεις να παγωσεις ειναι οι..

 

AllShare ControlShare Service 1.0.0 (com.sec.android.allshare.service.controlshare)

AllShare FileShare Service 1.4r476 (com.sec.android.allshare.service.fileshare)

Amazon 2.2.5 (com.amazon.mShop.android)

Amazon MP3 2.7.3 (com.amazon.mp3)

Audible 1.4.3 Market 473 (com.audible.application)

Backup Assistant Plus 2.0 (com.samsung.vmmhux)

BlurbCheckout 1.0 (Build 64) (com.blurb.checkout)

Caller Name ID 1.14.6 (com.cequint.ecid)

Com2uSPoker 1.2.5 (com.com2us.c2sholdem.normal.freefull.samsungapps. global.android.samsung)

Email 4.2 (com.android.email)

EpsonPrintService 1.0.0 (com.epson.mobilephone.samsungprintservice)

Factory Test 1.0 (com.sec.factory)

FWUpgrade 1.2.0 (com.sec.android.fwupgrade)

Google Play Books 2.6.41 (com.google.android.apps.books)

Google Play Magazines 1.2.0 (com.google.android.apps.magazines)

Google Play Movies & TV 2.3.7 (com.google.android.videos)

Google Play Music 4.4.811H.526848 (com.google.android.music)

Group Play 2.0.253 (com.samsung.groupcast)

Help 1.0 (com.samsung.helphub)

HP Print Service 1.0 (com.hp.android.printservice)

Kies via Wi-Fi v42_1304_1_2 (com.sec.android.app.kieswifi)

Match3VS 1.0.117 (air.com.playplus.canimalMatch3VS)

Mobile print 2.0 (com.sec.android.app.mobileprint)

Mobile tracker 1.0 (com.android.settings.mt)

MobilePrintSvc_CUPS 1.0 (com.siso.app.generic)

MobilePrintSvc_CUPS_Backend 1.0 (com.siso.app.genericprintservice)

My Files 1.0.0 (com.sec.android.app.myfiles)

NFL Mobile 1.0 (com.mobitv.client.nfl2010)

S Memo 2.17.422276 (com.sec.android.widgetapp.diotek.smemo)

S Note Provider 13.01.6000 (com.sec.android.provider.snote)

Samsung account 1.4.0077 (com.osp.app.signin)

Samsung Books 1.00.040601.4 (com.sec.readershub)

Samsung Cloud Data Relay 2.1.4 (com.sec.android.sCloudRelayData)

Samsung Cloud Quota 1.1.7 (com.sec.android.scloud.quota)

Samsung Games 1.00.040401.5 (com.sec.android.app.gamehub)

Samsung Hub 1.00.040603.1 (com.sec.everglades)

Samsung KNOX 1.0 (com.sec.knox.containeragent)

Samsung Link 1.6.0405 (com.sec.pcw)

Samsung Music 1.00.040600.2 (com.samsung.music)

Samsung Push Service 1.1.7 (com.sec.spp.push)

Samsung SBrowser Bookmark SyncAdapter 1.1 (com.sec.android.sCloudSyncSBrowserBookMark)

Samsung SBrowser Tab SyncAdapter 1.2 (com.sec.android.sCloudSyncSBrowserTabs)

Samsung SNote SyncAdapter 1.2 (com.sec.android.sCloudSyncSNote)

Samsung Syncadapters 2.5.6 (com.sec.android.sCloudSync)

SamsungHubUpdater 1.00.040405.1 (com.sec.everglades.update)

Setup Wizard 1.0 (com.sec.android.app.setupwizard)

Story Album 1.0 (com.samsung.android.app.episodes)

Story Album Widget 1.0 (com.samsung.android.app.storyalbumwidget)

Travel 1.0 (com.samsung.android.tripwidget)

TripAdvisor 3.0.0 (com.tripadvisor.tripadvisor)

Verizon Mobile Security 1.3.0 (com.asurion.android.verizon.vms)

Verizon Tones 5.1.4 (com.vzw.hs.android.modlite)

Viewdini 1.0 (com.verizon.viewdini)

Voice Recorder 0.1 (com.sec.android.app.voicerecorder)

VZ Navigator 1.0 (com.vznavigator.SCHI545)

Weather Widget 0130418.01 (com.sec.android.widgetapp.ap.hero.accuweather)

Wi-Fi Direct 2.0.0 (com.sec.android.app.FileShareClient)

Wi-Fi Direct share 2.0.0 (com.sec.android.app.FileShareServer)

Yahoo! Finance 130406.01 (com.sec.android.widgetapp.ap.yahoostock.stockcloc k)

Yahoo! News 13.04.01.01 (com.sec.android.widgetapp.ap.yahoonews)

 

και φυσκα πολλες ακομα που δεν αναγραφονται

Link to comment
Share on other sites

Ταξινομημένο όχι, δεν είδα κάτι.

 

Κάνω κι ένα ψάξιμο με τη λέξη αυτή και βγάζει μονάχα "Αλυσίδα πλήκτρων 4.3-I9....7

 

:O

 

 

ΕΔΙΤ: τελικά έκανα αναζήτηση ένα προς ένα και βρήκα μονάχα ακόμα 2 που είχαν να κάνουν με mobile printer.... Τίποτε άλλο. Οπότε υποθέτω είναι καθαρή η ρομ.

Edited by Trendelenburg
Link to comment
Share on other sites

Ταξινομημένο όχι, δεν είδα κάτι.

 

Κάνω κι ένα ψάξιμο με τη λέξη αυτή και βγάζει μονάχα "Αλυσίδα πλήκτρων 4.3-I9....7

 

:O

 

 

ΕΔΙΤ: τελικά έκανα αναζήτηση ένα προς ένα και βρήκα μονάχα ακόμα 2 που είχαν να κάνουν με mobile printer.... Τίποτε άλλο. Οπότε υποθέτω είναι καθαρή η ρομ.

 

Δυσκολο... την ειχα & δεν ηταν... εκτος αν τα εβγαλες εσυ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι έχετε boeffla παίξτε λίγο με τις ρυθμίσεις και φτιάξτε μερικά profile για performance, μπαταρία, και ότι άλλο θέλετε

 

Έφτιαξα ένα για την μπαταρία και πραγματικά μαμαει :-P

 

Underclock στα 1.1ghz

Light undervolt την cpu

Light undervolt την gpu

 

Ότι δεν χρειάζεται τύπου touch boost, zram, το έβγαλα και γενικά το κινητό μπορεί να πάει λίγο πιο αργά όμως δεν κολλάει και η μπαταρία που καταναλώνει είναι πολύ λίγη (θα στείλω screenshots σε 2 μέρες που θα μου τελειώσει :-P ). Αυτό για απλα πράγματα όπως κάνα Tapatalk (καλή ώρα), ή λίγο ίντερνετ.. Τέτοια πράγματα.

Και συνήθως αυτά είναι χρήσιμα σε ταξίδια που δεν έχεις την ΔΕΗ από πίσω να σου δίνει ρεύμα :-P

 

Παίξτε με τις ρυθμίσεις του, πάντα με πολύ προσοχή.. Κυρίως στο performance. Μην μας καει κιόλας

 

 

Edit: Δυόμιση ώρες οθόνη και απομένει 50%.

Δηλαδή αν είμαι τυχερός θα δω 5ωρο οθόνη.. Πολύ πολύ τυχερός..

 

Πάντως ενώ κάνω όλα αυτά για να βελτιωθεί η μπαταρία μπορώ να πω πως δεν χάνω και κάτι.

Σχεδόν ολόιδια εμπειρία χρήσης.. Θυσία λίγης ταχύτητας για περισσότερη μπαταρία, με απλά λόγια :-/

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι έχετε boeffla παίξτε λίγο με τις ρυθμίσεις και φτιάξτε μερικά profile για performance, μπαταρία, και ότι άλλο θέλετε

 

Έφτιαξα ένα για την μπαταρία και πραγματικά μαμαει :-P

 

Underclock στα 1.1ghz

Light undervolt την cpu

Light undervolt την gpu

 

Ότι δεν χρειάζεται τύπου touch boost, zram, το έβγαλα και γενικά το κινητό μπορεί να πάει λίγο πιο αργά όμως δεν κολλάει και η μπαταρία που καταναλώνει είναι πολύ λίγη (θα στείλω screenshots σε 2 μέρες που θα μου τελειώσει :-P ). Αυτό για απλα πράγματα όπως κάνα Tapatalk (καλή ώρα), ή λίγο ίντερνετ.. Τέτοια πράγματα.

Και συνήθως αυτά είναι χρήσιμα σε ταξίδια που δεν έχεις την ΔΕΗ από πίσω να σου δίνει ρεύμα :-P

 

Παίξτε με τις ρυθμίσεις του, πάντα με πολύ προσοχή.. Κυρίως στο performance. Μην μας καει κιόλας

 

 

Edit: Δυόμιση ώρες οθόνη και απομένει 50%.

Δηλαδή αν είμαι τυχερός θα δω 5ωρο οθόνη.. Πολύ πολύ τυχερός..

 

Πάντως ενώ κάνω όλα αυτά για να βελτιωθεί η μπαταρία μπορώ να πω πως δεν χάνω και κάτι.

Σχεδόν ολόιδια εμπειρία χρήσης.. Θυσία λίγης ταχύτητας για περισσότερη μπαταρία, με απλά λόγια :-/

Αν μπορουσες να κανεις και αλλα προφιλ και να τα δημοσιευες θα ηταν τελεια... :p:happy:

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορουσες να κανεις και αλλα προφιλ και να τα δημοσιευες θα ηταν τελεια... :p:happy:

 

δεν κανω και τιποτα ιδιαιτερο..

αυτα ειναι τα βασικα

light undervolt και underclock την cpu

και στο governor, zzmove-battery extreme yank :)

και εννοειται χαμηλη φωτεινοτητα για ακομα περισσοτερη μπαταρια

οσο για τα βραδια, χρησιμοποιω αυτη την εφαρμογη για να πεφτει η φωτεινοτητα κατω απο το 0

κατι που δεν κανω για εξοικονομιση μπαταριας μονο, αλλα και γιατι με σβηστα ολα τα φωτα, το φουλ χαμηλο ειναι πολυ στο ματι

Link to comment
Share on other sites

δεν κανω και τιποτα ιδιαιτερο..

αυτα ειναι τα βασικα

light undervolt και underclock την cpu

και στο governor, zzmove-battery extreme yank :)

και εννοειται χαμηλη φωτεινοτητα για ακομα περισσοτερη μπαταρια

οσο για τα βραδια, χρησιμοποιω αυτη την εφαρμογη για να πεφτει η φωτεινοτητα κατω απο το 0

κατι που δεν κανω για εξοικονομιση μπαταριας μονο, αλλα και γιατι με σβηστα ολα τα φωτα, το φουλ χαμηλο ειναι πολυ στο ματι

 

Lux = BATTERY KILLER..

 

Αν δεις το Android OS πρεπει να εχει ΚΑΤΙ ΤΡΕΛΑ ΝΟΥΜΕΡΑ οπως 80% ενω το normal ειναι εως 5% νομιζω... εμενα 3% τρωει τωρα το Android OS.. Αν Βαλω Lux παει 80% αυτοματα... δες το μια μηπως αντι για εξοικονιση κανεις το αντιθετο!

Link to comment
Share on other sites

Lux = BATTERY KILLER..

 

Αν δεις το Android OS πρεπει να εχει ΚΑΤΙ ΤΡΕΛΑ ΝΟΥΜΕΡΑ οπως 80% ενω το normal ειναι εως 5% νομιζω... εμενα 3% τρωει τωρα το Android OS.. Αν Βαλω Lux παει 80% αυτοματα... δες το μια μηπως αντι για εξοικονιση κανεις το αντιθετο!

 

παλι καλα που μου το λες γιατι σημερα την ειδα και δεν την εχω χρησιμοποιησει ακομα..

κατι θα ξερεις.. thanks ;)

ξερεις καμια αντιστοιχη που να κανει το ιδιο;

Link to comment
Share on other sites

παλι καλα που μου το λες γιατι σημερα την ειδα και δεν την εχω χρησιμοποιησει ακομα..

κατι θα ξερεις.. thanks ;)

ξερεις καμια αντιστοιχη που να κανει το ιδιο;

 

Όποια και να βαλεις το ιδιο πραγμα θα κανει... χρησιμοποιουν κατι, δε ξερω τι, το οποιο ζοριζει το συστημα για να κανει κατι που ΔΕΝ ειναι συνηθισμενο να κανει & τρωει μπαταρια... Αδικος κοπος δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Εχω ενα s3 με 4.1.2 επανω το εχω κανει ρουτ και με διαφορα καλουδια εχω παγωσει εφαρμογες εχω βαλει xposed - modules gravity box κλπ κλπ. Η ερωτηση μου ειναι η εξης : Εχει πετυχει κανεις στο s3 με 4.1.2 η εστω αν βαλουμε την 4.3 με καποιο συνδυασμο αλλου kernel π.χ boeffla kernel και καποιου app η αλλου mod οπως π.χ JkayDeluxeSettings apk η εστω καποιο αλλο συνδιασμο οτιδηποτε που να ταιριαζει και να δουλεψει η εστω και αλλη ρομ πειραγμενη cwm να μπορεσει να λειτουργησει το double tap στο ξεκλειδωμα της οθονης αλλα στυλ lg g2 ?? Αν καποιος το εχει πετυχει και δουλευει καλα παρακαλω πολυ ας μου πει γιατι εχω σπασει το κεφαλη μου !!! ;) ;) ;)

 

Παιδια υπαρχει καμια λυση η τσαμπα σπαω το κεφαλι μου??

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει καμια λυση η τσαμπα σπαω το κεφαλι μου??

 

Double tap έτσι όπως το θέλουμε δεν υπάρχει για το S3. Και εγώ το έψαξα αρκετά, αλλά δεν βρήκα κάτι.

Η μόνη κοντινή λύση είναι αυτή. Είναι λίγο δύστροπο μέχρι να το συνηθίσεις, αλλά τελικά δουλεύει αρκετά σωστά, καμία σχέση βέβαια με τις λύσεις της Nokia και της LG. Ο λόγο που δεν το κράτησα είναι ότι αφήνει συνέχεια αναμμένο το proximity sensor και φοβόμουν (δεν το έψαξα) ότι τρώει πολλή μπαταρία.

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

Έκανα backup από το μενού CWM και αλλάζω συχνά Rom και τις δοκιμάζω και αν δεν μου αρέσει επαναφέρω το backup. Έως εδώ καλά. Μετέφερα το backup στο pc γιατί ήθελα χώρο και μετά το μετέφερα πίσω στο κινητό και τώρα δεν μου κάνει restore και μου εμφανίζει ένα μήνυμα κάτι σχετικό με το MD5 ότι δεν ταιριάζει ή κάτι τέτοιο. Γιατί συνέβη αυτό? Φταίει ή τελευταία ρομ που πέρασα ή φταίει που πήγα το backup στο pc και πάλι πίσω?
Link to comment
Share on other sites

Έκανα backup από το μενού CWM και αλλάζω συχνά Rom και τις δοκιμάζω και αν δεν μου αρέσει επαναφέρω το backup. Έως εδώ καλά. Μετέφερα το backup στο pc γιατί ήθελα χώρο και μετά το μετέφερα πίσω στο κινητό και τώρα δεν μου κάνει restore και μου εμφανίζει ένα μήνυμα κάτι σχετικό με το MD5 ότι δεν ταιριάζει ή κάτι τέτοιο. Γιατί συνέβη αυτό? Φταίει ή τελευταία ρομ που πέρασα ή φταίει που πήγα το backup στο pc και πάλι πίσω?

 

Καποιο αρχειο δεν αντιγραφηκε σωστα μαλλον, προσπαθησε το ξανα

Link to comment
Share on other sites

Ειχε παρει το ματι μου μια λιστα με προεγκατεστημενες εφαρμογες που μπορουμε να απεγκαταστησουμε χωρς να υπαρξει προβλημα....Ξερει κανεις που μπορω να τη βρω ??? Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Ειχε παρει το ματι μου μια λιστα με προεγκατεστημενες εφαρμογες που μπορουμε να απεγκαταστησουμε χωρς να υπαρξει προβλημα....Ξερει κανεις που μπορω να τη βρω ??? Ευχαριστω.

 

Δες εδω :)

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ειχε παρει το ματι μου μια λιστα με προεγκατεστημενες εφαρμογες που μπορουμε να απεγκαταστησουμε χωρς να υπαρξει προβλημα....Ξερει κανεις που μπορω να τη βρω ??? Ευχαριστω.

 

Δες εδω :)

 

Προστέθηκε και στην αρχική σελίδα :)

Link to comment
Share on other sites

Στρατο, ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. Να σε ρωτησω και κατι ακομη?? Θελω να βγαλω την εικονα της cosmote στην εκκινηση αλλα στο recovery mode δεν μου βγαζει menu " install.zip from sdcard". Το τηλεφωνο μου ειναι φυσικα rootαρισμενο. Τι μπορει να συμβαινει?? Ευχαριστω και παλι !!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Στρατο, ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. Να σε ρωτησω και κατι ακομη?? Θελω να βγαλω την εικονα της cosmote στην εκκινηση αλλα στο recovery mode δεν μου βγαζει menu " install.zip from sdcard". Το τηλεφωνο μου ειναι φυσικα rootαρισμενο. Τι μπορει να συμβαινει?? Ευχαριστω και παλι !!!!!!!!!!!

 

Χρειάζεται custom recovery (cwm).

Εσύ έχεις το μαμά.

Στον οδηγό για root έχει οδηγίες για να εγκαταστήσεις cwm.

Προσοχή ποιο αρχείο θα κατεβάσεις και τι ρομ έχεις στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...