Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχει σημασία. Με single csc roms, αν έχει αλλάξει προηγουμένως το csc δεν αλλάζει πάλι μόνο του. Αν δε με πιστεύεις δοκίμασέ το.

 

Μάλλον κάτι άλλο κατάλαβα! Εάν έχεις stock αγγλική και περάσεις από πάνω jb stock με Odin θα αλλάξει το csc;

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μάλλον κάτι άλλο κατάλαβα! Εάν έχεις stock αγγλική και περάσεις από πάνω jb stock με Odin θα αλλάξει το csc;

 

Αν περάσεις jb stock αγγλική, όχι. Γιατί να αλλάξει; Αλλά αν έχεις stock και θες να πας σε stock, γιατί να μην το κάνεις με Kies.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που εχω τη μαμα γερμανικη εκανα κανονικα update στην 4.1.1 με OTA μεσα σε ενα 20λεπτο

Ξεναπερνα οπως λες την τελευταια γερμανικη του Αυγουστου 4.0.4 και δοκιμασε,λογικα θα σου βγαλει update και δεν θα σου βγαζει στη 4.1 το μηνυμα που λες.

 

@Alex δεν εχεις καταλαβει μαλλον ακριβως το προβλημα.Με την 4.0.4 του Αυγουστου την Γερμανικη μου εβγαλε και εμενα update μεσω ΟΤΑ για την JB 4.1.1 αλλα ελεγε βαση προτεραιοτητας δεν μπορεις να την κανεις αυτη την στιιγμη για αυτο επελεξα να την κανω μεσω KIES οπως και εγινε κανονικα Το θεμα εγινε οταν εκανα root στην JB 4.1.1 εκει βγηκε το προβλημα και μου λεει οτι η συσκευη σας εχει τροποποιηθει δεν μπορειτε να λαβετε ενημερωσεις.

Link to comment
Share on other sites

@Alex δεν εχεις καταλαβει μαλλον ακριβως το προβλημα.Με την 4.0.4 του Αυγουστου την Γερμανικη μου εβγαλε και εμενα update μεσω ΟΤΑ για την JB 4.1.1 αλλα ελεγε βαση προτεραιοτητας δεν μπορεις να την κανεις αυτη την στιιγμη για αυτο επελεξα να την κανω μεσω KIES οπως και εγινε κανονικα Το θεμα εγινε οταν εκανα root στην JB 4.1.1 εκει βγηκε το προβλημα και μου λεει οτι η συσκευη σας εχει τροποποιηθει δεν μπορειτε να λαβετε ενημερωσεις.

 

Nαι κοίτα στην προηγούμενη σελίδα, στην JB δεν έχει πια OTA αν κάνεις root. Το Κies δουλεύει κανονικά.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αν περάσεις jb stock αγγλική, όχι. Γιατί να αλλάξει; Αλλά αν έχεις stock και θες να πας σε stock, γιατί να μην το κάνεις με Kies.

 

Δεν τρέχει το Kies στον υπολογιστή μου δυστυχώς και το έβαλα από Odin.

 

Το θέμα είναι αν όταν περάσεις stock και το triangle away θα γυρίσει το status σε κανονικό και όχι custom και θα φύγει το μήνυμα μη αναβάθμισης.

 

Μπορούν να επιβεβαιώσουν και άλλοι ότι με jelly bean και root δεν μπορούν να κάνουν αναβάθμιση OTA;

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Δεν τρέχει το Kies στον υπολογιστή μου δυστυχώς και το έβαλα από Odin.

 

Το θέμα είναι αν όταν περάσεις stock και το triangle away θα γυρίσει το status σε κανονικό και όχι custom και θα φύγει το μήνυμα μη αναβάθμισης.

 

Μπορούν να επιβεβαιώσουν και άλλοι ότι με jelly bean και root δεν μπορούν να κάνουν αναβάθμιση OTA;

 

Το επιβεβαιώνω εγώ, ανέβασα και screenshots. Και ναι, αν είσαι σε stock, μπορείς να κάνεις αναβάθμιση.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία. Με single csc roms, αν έχει αλλάξει προηγουμένως το csc δεν αλλάζει πάλι μόνο του. Αν δε με πιστεύεις δοκίμασέ το.

 

Τα βήματα που έχω ακολουθήσει είναι τα εξής:

- Μέχρι τον Σεπτέμβρη είχα στοκ DBT (από μαμά) Ολα καλά με τις αναβαθμίσεις που γίνανε από KIES

- Έβαλα την Πολωνική Στοκ. Δεν ασχολήθηκα να πειράξω μόνος μου το CSC, αφού είχα σκοπό να ξαναπεράσω την Γερμανική DBT μόλις έβγαινε.

- Βγήκε η Γερμανική και την πέρασα και πριν κάνω ροοτ έκανα τον έλεγχο και δεν την αναγνώριζε.

 

Τώρα αν θέλω να το γυρίσω σε τελείως "μαμά", πχ για θέμα εγγύησης, βλέπω δύο επιλογές.

α) να περάσω με odin την 4.0.4 την DBT και να περιμένω επίσημη αναβάθμιση μέσω OTA ή Kies (απαιτείται wipe)

β) Να περάσω πχ την Αγγλική (multi CSC), να αλλάξω το CSC σε DBT και να περάσω την DBT με Odin (Αλεξ, αυτό δεν πρότεινες;) (απαιτείτε wipe)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Τα βήματα που έχω ακολουθήσει είναι τα εξής:

- Μέχρι τον Σεπτέμβρη είχα στοκ DBT (από μαμά) Ολα καλά με τις αναβαθμίσεις που γίνανε από KIES

- Έβαλα την Πολωνική Στοκ. Δεν ασχολήθηκα να πειράξω μόνος μου το CSC, αφού είχα σκοπό να ξαναπεράσω την Γερμανική DBT μόλις έβγαινε.

- Βγήκε η Γερμανική και την πέρασα και πριν κάνω ροοτ έκανα τον έλεγχο και δεν την αναγνώριζε.

 

Τώρα αν θέλω να το γυρίσω σε τελείως "μαμά", πχ για θέμα εγγύησης, βλέπω δύο επιλογές.

α) να περάσω με odin την 4.0.4 την DBT και να περιμένω επίσημη αναβάθμιση μέσω OTA ή Kies (απαιτείται wipe)

β) Να περάσω πχ την Αγγλική (multi CSC), να αλλάξω το CSC σε DBT και να περάσω την DBT με Odin (Αλεξ, αυτό δεν πρότεινες;) (απαιτείτε wipe)

 

Ναι το 2ο βήμα σε χάλασε, που άλλαξε το sales code σε ΧΕΟ.

Όπως είπα, μόνο η 2η επιλογή θα σε επιστρέψει σε μαμά. Αν θες μπορείς να πέρασεις την 4.0.4 dbt αφου αλλάξεις το csc με την 4.0.4 αγγλική, και θα κάνει αυτόματα αναβάθμιση σε jb μέσω OTA. Aλλά και κατευθείαν να βάλεις την 4.1.1 που έχει βγει dbt, πάλι οκ θα είσαι. wipes παντού εννοείται.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Η samsung ετοιμάζει καινούργια αναβαθμισει με την προσθήκη και του Multi-View http://www.sammobile.com/2012/10/25/multi-view-for-the-galaxy-s-iii-is-coming-up/

Μου έφτιαξες την μέρα....

Ήταν το μόνο πράγμα που ζήλεψα από το Note2... Πραγματικά τέλειο το multi-view!

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Πριν μισή ώρα η η επίσημη σελίδα της Samsung στο Facebook (Samsung Mobile Greece) ανακοίνωσε ότι από αύριο ξεκινάει σταδιακά η επίσημη αναβάθμιση σε jelly bean με το παρακάτω post! :)

 

"Breaking news! Η αναβάθμιση του GALAXY S III σε Android 4.1, Jelly Bean ξεκινά σταδιακά αύριο! Like και Share! "

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να ανεβάσει ένα αρχείο μουσικής που λέγεται Beep και είναι στο μαμά Firmware κανονικά ?

Με βολεύει για ειδοποιήσεις.

Έκανα τη μετάβαση σε note ii και το θέλω.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το 2ο βήμα σε χάλασε, που άλλαξε το sales code σε ΧΕΟ.

Όπως είπα, μόνο η 2η επιλογή θα σε επιστρέψει σε μαμά. Αν θες μπορείς να πέρασεις την 4.0.4 dbt αφου αλλάξεις το csc με την 4.0.4 αγγλική, και θα κάνει αυτόματα αναβάθμιση σε jb μέσω OTA. Aλλά και κατευθείαν να βάλεις την 4.1.1 που έχει βγει dbt, πάλι οκ θα είσαι. wipes παντού εννοείται.

 

Ευχαριστώ, είσαι ξεκάθαρος! Θα τα κάνω όλα το ΣΚ, καθώς έχω πολύ πράγμα για στήσιμο! (κυρίως οι οθόνες δηλαδή με όλους τους φακέλους που έχω φτιαξει!)

 

Πάντως περίεργο, όταν πέρασα την πολωνέζικη, δεν έκανα wipe, αλλά οπως λες μπορεί να μου άλλαξε το sales code.

Αλλά με το που πέρασα με τον ίδιο τρόπο την Γερμανική δεν τον επανέφερε, όχι τουλάχιστον έτσι ώστε να το αναγνωρίζει το kies.

Πως τα έχει μπερδέψει έτσι η Samy!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, είσαι ξεκάθαρος! Θα τα κάνω όλα το ΣΚ, καθώς έχω πολύ πράγμα για στήσιμο! (κυρίως οι οθόνες δηλαδή με όλους τους φακέλους που έχω φτιαξει!)

 

Πάντως περίεργο, όταν πέρασα την πολωνέζικη, δεν έκανα wipe, αλλά οπως λες μπορεί να μου άλλαξε το sales code.

Αλλά με το που πέρασα με τον ίδιο τρόπο την Γερμανική δεν τον επανέφερε, όχι τουλάχιστον έτσι ώστε να το αναγνωρίζει το kies.

Πως τα έχει μπερδέψει έτσι η Samy!

 

Ναι, δεν τον επαναφέρει. Είναι παντέντα των S III αυτή, παλιότερα δεν υπήρχε τέτοιο θέμα. Τώρα δε γίνεται με single csc να αλλάξει το sales code.

Όσο για το updates, κι εγώ αυτό κάνω τώρα.... έχω άπειρες εφαρμογές και πρέπει τώρα να τις επαναφέρω (γι'αυτό και αποφεύγω τα συνεχή updates, γιατί βαριέμαι την επαναφορά :p)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να ανεβάσει ένα αρχείο μουσικής που λέγεται Beep και είναι στο μαμά Firmware κανονικά ?

Με βολεύει για ειδοποιήσεις.

Έκανα τη μετάβαση σε note ii και το θέλω.

Ευχαριστώ πολύ!

 

https://www.dropbox.com/s/guw4zzqbpfbnpk9/32_Beep_beep.ogg

https://www.dropbox.com/s/74jpx13grxw3gu8/Beep_once.ogg

Είναι κάποιο από αυτά;

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε 2 ωριτσες παω να το παρω απο ιδιωτη μεταχ.τι πρεπει να προσεξω μπορει να μου πει καποιος στα γριγορα ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε 2 ωριτσες παω να το παρω απο ιδιωτη μεταχ.τι πρεπει να προσεξω μπορει να μου πει καποιος στα γριγορα ευχαριστω!

 

Στα γρήγορα μου έρχονται...

 

- Bleeding από τα soft buttons στην οθόνη

- Χτυπήματα περιφερειακά στο bezel καθώς είναι λίγο ευαίσθητο.

- Γρατζουνιά στην κάμερα, καθώς χωρίς θήκη είναι εκτεθειμένη.

- Αν εχει Sammy Rom και έχεις τρόπο να το τσεκάρεις, να δεις από που ειναι για να μην βρεθείς χωρίς εγγύηση.

 

Με γεια το εργαλείο :)

Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Το επιβεβαιώνω εγώ, ανέβασα και screenshots. Και ναι, αν είσαι σε stock, μπορείς να κάνεις αναβάθμιση.

 

Ο προβληματισμός μου έγκειται στο αν μπορεί να επανέλθει στην προηγούμενη κατάσταση, γιατί διάβασα άτομα στο xda που έγραφαν ότι στο status συνέχισε να τους γράφει custom ακόμη και μετά από πέρασμα stock firmware και triangle away.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

 

Ειναι το beep once.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ,είναι ότι πρέπει για notification κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

πως ρε φιλε σου εσπασε?απλα αγχωθηκα γιατι παραγγειλα μια θηκουλα την rock hard case κ ειδα τον τροπο που την βαζεισ κ αναγκαστηκα ακουμπαει σε καποιο button οταν κουμπωνει.

 

Φίλε μου, μην τρελλαίνέσαι! Το δικό μου ήταν εργοστασιακά έτσι με το που το άνοιξα! Γενικά προσπαθώ να βάζω θηκες σιλικόνης, οι οποίες αφήνουν εκτεθιμένα τα πλαινά buttons. Αλλά αυτή είναι η δική μου λογική, η οποία μπορεί να είναι και λάθος για πολλούς... Κάλλιστα μπορεί να σου πει κάποιος ότι αφήνοντάς τα εκτεθιμένα, είναι πιο επικίνδυνο. Απλά στην τοποθέτηση της θήκης πρόσεξέ το λίγο. Και sorry για την αργοπορία. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Παιδια help!! Βοηθηστε με σας παρακαλω ποια ειναι η ποιο σωστη εκδοση flash player και opera γιατι εβαλα μια αλλα μου δουλευει μονο στον μαμα και στον dolphin στον opera οχι!! Στον opera μπορει να δουλευει η θα παιδευομαι τσαμπα μεχρι να βρω το σωστο??

Παντως στην ics δουλευε κανονικα το flash player με τον opera!!!

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, κάτι που παρατήρησα και με "ξενέρωσε" πολύ, είναι ότι μετά το jellybean, στην κάμερα, δεν έχω πλέον δυνατότητα για manual iso μαζί με HDR ON... Οπότε σε χαμηλό φωτισμό, οπού μπορούσα να κατεβάσω iso (άρα και θόρυβο), και έβαζα hdr, έπαιρνα πίσω το χαμένο brightness, και παράλληλα δεν είχα θόρυβο. Τώρα με hdr το βράδυ, έχω μόνο auto iso και συνεπώς θόρυβο.... Κρίμα.
Link to comment
Share on other sites

μετα το Update σε JB ολα καλα ολα οκ...αλλα μ αλλαζει θεση απο μονο του την επιλογη "εφαρμογες" δλδ το μενου στν αρχικη οθονη...μπαινω πχ σε μια εφαρμογη..μου το πεταει απο τερμα δεξια...αριστερα...κ μετα οταν ξανα μπω και βγω απο μια εφαρμογη..το παει παλι στν θεση του..:wacko: τι μπορει να ειναι;
KeepWalking
Link to comment
Share on other sites

μετα το Update σε JB ολα καλα ολα οκ...αλλα μ αλλαζει θεση απο μονο του την επιλογη "εφαρμογες" δλδ το μενου στν αρχικη οθονη...μπαινω πχ σε μια εφαρμογη..μου το πεταει απο τερμα δεξια...αριστερα...κ μετα οταν ξανα μπω και βγω απο μια εφαρμογη..το παει παλι στν θεση του..:wacko: τι μπορει να ειναι;

 

Αν μπορείς να εξηγήσεις λίγο καλύτερα τι εννοείς ?

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...