Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Το ίδιο θέμα αντιμετωπιζω καί εγώ. Το ελυσα κατεβάζοντας ενα πληκτρολόγιο με αγγλικά, απλά θέλω νά μάθω και εγω αν ειναι πρόβλημα η κάτι δεν κανουμε καλα... ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Το ίδιο θέμα αντιμετωπιζω καί εγώ. Το ελυσα κατεβάζοντας ενα πληκτρολόγιο με αγγλικά, απλά θέλω νά μάθω και εγω αν ειναι πρόβλημα η κάτι δεν κανουμε καλα... ευχαριστω.

 

εχω ενα προβλημα με το νοτε 2 ,δεν μου αλλάζει ξαφνικά η γλωσσες εισαγωγής,εχω αγγλικα κ ελληνικά κ μου μενει μόνιμα στα ελληνικα! πως μπορω να το διορθώσω!ειναο επιλεγμενες κ οι δυο γλώσσες αλλα δεν αλλαζει με την κύλιση απο το πλήκτρο του κενου? τι να κανω?

 

Παιδιά βρείτε την εφαρμογή Samsung keyboard και κάνετε της ένα clear cache.

Πιστεύω έτσι θα στρώσει.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρείτε την εφαρμογή Samsung keyboard και κάνετε της ένα clear cache.

Πιστεύω έτσι θα στρώσει.

 

Δοκίμασα και δεν...

Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Υ.Γ. Κατέβασα το Swype. Καλό φαίνεται. Απλά επειδή τη συσκευή την πήρα μεταχειρισμένη θέλω να ξέρω μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα...

Edited by vasilispatra
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν μπορεί να είναι πρόβλημα συσκευής. Software είναι. Έκανες factory reset όταν πήρες τη συσκευή? Μη σε ταλαιπωρεί πολύ το θέμα όμως, οι περισσότεροι έτσι κ αλλιώς με άλλα keyboards δουλεύουν γιατί είναι πιο χρηστικά κ πλούσια.
me > you
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν μπορεί να είναι πρόβλδρδρλημαημα συσκευής. Software είναι. Έκανες factory reset όταν πήρες τη συσκευή? Μη σε ταλαιπωρεί πολύ το θέμα όμως, οι περισσότεροι έτσι κ αλλιώς με άλλα keyboards δουλεύουν γιατί είναι πιο χρηστικά κ πλούσια.

 

Ναι έκανα δύο φορές. Είναι και με την 4.4.2 κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Και εχω το καθαρισα τον πληκτρολογο και δεν έστρωσε! Μεχρι χθες λειτουργουσε κανονικα κ ξαφνικα τσαματισε! Τι φτεει? Μηπως το κιν ειναι στα τελευταία του κ τα φτινει?
http://ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΤΟ SITE ΜΟΥ!!
Link to comment
Share on other sites

Και εχω το καθαρισα τον πληκτρολογο και δεν έστρωσε! Μεχρι χθες λειτουργουσε κανονικα κ ξαφνικα τσαματισε! Τι φτεει? Μηπως το κιν ειναι στα τελευταία του κ τα φτινει?

Δεν μπορεί να είναι πρόβλημα της συσκευής, παιδιά! Δοκιμάστε και με μια άλλη γλώσσα μήπως φταίνε τα Αγγλικά US. Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να περάσετε μια custom rom του Άκη για να απογειωθεί το κινητό!

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Με καμια γλωσσα δε μου κάνει εναλλαγή!

Μια φορα ειχα περασει μη επίσημη ρομ κ μου έκαψε πλακετα! Κ δεν καταλαβαίνω γιατι να εχω ελα λιγο καλυτερο κιν για περιορισμένο χρονικό διάστημα κ μετα να το κλαίω!

Κατι αλλο δεν μπορω να κανω για να το διορθώσω ε?

http://ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΤΟ SITE ΜΟΥ!!
Link to comment
Share on other sites

Για το πληκτρολόγιο βρήκα λύση, οκ απλά θέλω να ξέρω πως προέκυψε το πρόβλημα. Μήπως είναι κάποια σύνθετη ρύθμιση που έκανα κατά λάθος;
Link to comment
Share on other sites

Με καμια γλωσσα δε μου κάνει εναλλαγή!

Μια φορα ειχα περασει μη επίσημη ρομ κ μου έκαψε πλακετα! Κ δεν καταλαβαίνω γιατι να εχω ελα λιγο καλυτερο κιν για περιορισμένο χρονικό διάστημα κ μετα να το κλαίω!

Κατι αλλο δεν μπορω να κανω για να το διορθώσω ε?

Έχω περάσει (όπως οι περισότεροι) δεκάδες μη επίσημες ρομ και κανένα πρόβλημα... Τι να πω, σύμπτωση;

Μόνη λύση η χρήση άλλου πληκτρολογίου, υπάρχουν πολλά δωρεάν και καλύτερα από της samsung.

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα παιδια εχω καποιο θεμα με τις τηλεφονικες κλησεις, ακουω και με ακουνε σαν να ειναι η φωνη ηλεκτρονικη, αυτο ακουγεται και στον τονο κλησεις πριν σηκωσει ο αλλος το κινητο. αυτο δεν συμβαινει παντα ...δηλωσα βλαβη στην vodafone και δεν βρηκαω τιποτα μετα απο ελεγχο......αυτο το κανει και το lg g4 της γυναικας μου κυριως στην εποικινωνια με εμενα...λεω να αλλαξω καρτες sim .....δεκτη καθε βοηθεια...
Galaxy note2,iPad air,iPhone 7plus 128GB,
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τον τελευταίο καιρό (αρκετό διάστημα ομολογώ), είχα σοβαρό πρόβλημα battery drain. Είχα τρελλαθεί και δεν ήξερα από πού ερχόταν, αφού είχα εγκαταστήσει μετά την τελευταία έκδοση πολλές εφαρμογές μαζί (τρέχω κάπου 350 στο κινητό), οπότε δεν είχα ένδειξη. Στην αρχή νόμιζα ότι η μπαταρία ήταν στα τελευταία της (είχα κάπου 750 κύκλους φόρτισης), οπότε αγόρασα νέα, αλλά και πάλι εμφανίστηκε το ίδιο πρόβλημα. Το έψαξα αρκετά, μου έβγαζε και το Clean Master κατά καιρούς διάφορες εφαρμογές, αλλά χτες για 1η φορά μου έβγαλε ότι το MyVodafone ήταν αυτό που δημιουργούσε το πρόβλημα, οπότε για αρχή το απενεργοποίησα. Αφού για 1η φορά ο φταίχτης ήταν ένας και μόνος, με την απενεργοποίηση κέρδισα χρόνο στην μπαταρία αποφάσισα και έκανα unistall και το θαύμα έγινε. Σήμερα το πρωί το έβγαλα στις 7:30 από την φόρτιση και αυτή την στιγμή που γράφω είναι στο 55% με 1 ώρα video από YouTube με φωνή τέρμα. Να σημειώσω ότι τα έχω όλα ανοιχτά, εκτός του BT, αλλά το δουλεύω με εξοικονόμηση ενέργειας συνέχεια και χαμηλή φωτεινότητα. Μέχρι που άνοιξα το YouTube, περίπου στις 15:00, είχε πέσει στο 77% μέσα σε 7,5 ώρες, κάτι φυσιολογικό για την κατάσταση της μπαταρίας και των προγραμμάτων που τρέχουν στο παρασκήνιο. Κάνω, λοιπόν, κι εγώ την εξομολόγησή μου μιας και χάρηκα που βρήκα τον κύριο ένοχο των προβλημάτων που είχα τόσο καιρό.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το app της Vodafone είναι τραγικό, μου έκανε κ εμένα drain. Τους βαθμολόγησα άσχημα αλλά δεν το έκανα uninstall, επιβολή διακοπής απλά.

Δεν τραβάει έτσι και το χρησιμοποιείς οπότε θέλεις και το ξανά σταματάς.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν το χρησιμοποιούσα και καθόλου, οπότε το έβγαλα τελείως και ησύχασα. Κακή εφαρμογή ως προς την συμπεριφορά της => φεύγει, εκτός κι αν δεν μπορώ να βρω κάτι άλλο. Πλέον το έχω ως κανόνα για να μην έχω προβλήματα.

 

Σήμερα, έβγαλα το κινητό από την φόρτιση περίπου 10:00. Από το πρωί μόνο κάτι mail έχω δει και 2 σύντομα τηλέφωνα, περίπου 5min σύνολο. Τώρα, μετά από 15 ώρες, βρίσκεται στο 68%, πράγμα που δείχνει ότι η κατάσταση βελτιώθηκε αισθητά για κινητό 3 ετών με περίπου 800 κύκλους φορτίσεων, 350 εφαρμογές και όλα (πλην ΒΤ) ανοιχτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Εχω το note 2 της αδερφης μου και παρουσιαζει αυτο το προβλημα εδω και λιγες μερες.Το wifi ειναι μονιμως γκρι και δεν ενεργοποιειται με τιποτα.Το κανει απο τη μερα που του αλλαξαμε μπαταρια γιατι η παλια ειχε φουσκωσει.Εχω κανει αναζητηση στο θεμα αλλα δε μου εβγαλε κατι σχετικο, γι' αυτο μπηκα να ρωτησω..Τα δεδομενα δουλευουν κανονικα.Υπαρχει περιπτωση να φταιει η καινουρια μπαταρια?..Γκουγκλαρα το προβλημα αλλα οι λυσεις που δινουν διαφοροι δεν ειχαν αποτελεσμα.Καμμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Εχω το note 2 της αδερφης μου και παρουσιαζει αυτο το προβλημα εδω και λιγες μερες.Το wifi ειναι μονιμως γκρι και δεν ενεργοποιειται με τιποτα.Το κανει απο τη μερα που του αλλαξαμε μπαταρια γιατι η παλια ειχε φουσκωσει.Εχω κανει αναζητηση στο θεμα αλλα δε μου εβγαλε κατι σχετικο, γι' αυτο μπηκα να ρωτησω..Τα δεδομενα δουλευουν κανονικα.Υπαρχει περιπτωση να φταιει η καινουρια μπαταρια?..Γκουγκλαρα το προβλημα αλλα οι λυσεις που δινουν διαφοροι δεν ειχαν αποτελεσμα.Καμμια ιδεα?

Αν εισαι ρουτ και γνωριζεις ελαχιστα αγγλικα:

You can install a Root Explorer (phone must be rooted), go to data\misc\wifi\wpa_supplicant.conf and rename that wpa_supplicant.conf to wpa_supplicant.bak, Restart the phone and see your Wifi Toggle work again.

Αν δεν εισαι ρουτ, οι 2 λυσεις που ξερω ειναι κατα σειρα:

1. Power off το κινητο. Αφαιρεις την μπαταρια του κινητου για 1 λεπτο. Την βαζεις και παλι, και power on το κινητο. Αν δεν....

2. Επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων (hard reset). Χανεις ολα σου τα δεδομενα γι αυτο παρε backup.

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι ρουτ και γνωριζεις ελαχιστα αγγλικα:

You can install a Root Explorer (phone must be rooted), go to data\misc\wifi\wpa_supplicant.conf and rename that wpa_supplicant.conf to wpa_supplicant.bak, Restart the phone and see your Wifi Toggle work again.

Αν δεν εισαι ρουτ, οι 2 λυσεις που ξερω ειναι κατα σειρα:

1. Power off το κινητο. Αφαιρεις την μπαταρια του κινητου για 1 λεπτο. Την βαζεις και παλι, και power on το κινητο. Αν δεν....

2. Επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων (hard reset). Χανεις ολα σου τα δεδομενα γι αυτο παρε backup.

 

Τα δυο τελευταια βηματα τα εχω κανει ηδη.Οσο για το πρωτο με τον root explorer, το κινητο ειναι ροοτ, εψαξα στο φακελο wi fi και δεν υπαρχει το wpa_supplicant.conf για να το μετονομασω.Υπαρχει μονο ενας φακελος αδειος με το ονομα sockets και ενα αρχειο softap.conf

Link to comment
Share on other sites

Τα δυο τελευταια βηματα τα εχω κανει ηδη.Οσο για το πρωτο με τον root explorer, το κινητο ειναι ροοτ, εψαξα στο φακελο wi fi και δεν υπαρχει το wpa_supplicant.conf για να το μετονομασω.Υπαρχει μονο ενας φακελος αδειος με το ονομα sockets και ενα αρχειο softap.conf

 

Οπως και να το δεις πρεπει να τα παρεις με τη σειρα .Εαν ειναι θεμα software που ειναι στειλε αρχεια βιντεο φωτο στο pc σου και στοπ...Λες εισαι ρουτ .Με official???Η εβαλες κανενα μαγειρεμενο ρομ διαφορετικης εκδοσης απο οτι ειναι η τελευταια official που φοραει?Γιατι εαν το εκανες διμιουργουνται προβληματα συνεργασιας με τις εφαρμογες.Τι φοραει μεσα λοιπον?

Edited by akiss_
Link to comment
Share on other sites

Ακιςς, δεν αναφερει τιποτα το παιδι για αλλαγη ρομ. Λεει οτι αυτο συνεβη μολις αλλαξε μπαταρια. Τι προτεινεις αρχιμαγειρα?

Φλασαρισμα στοκ ρομ?

Σε καθε περιπτωση ο φακελος wifi πρεπει να ειναι περιπου ετσι:https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160422/a0911c762dd5999405f84fc12e036dbe.jpg

Αφου δεν ειναι θα σου προτεινα να κανεις rename οτι αρχειο βρεις σε καταληξη .bak (αφου σημειωσεις καπου τις πραγματικες καταληξεις) και να κανεις reatart τη συσκευη. Μπορει και να μη δουλεψει, αλλα δεν εχεις να χασεις και τιποτα.

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Ακιςς, δεν αναφερει τιποτα το παιδι για αλλαγη ρομ. Λεει οτι αυτο συνεβη μολις αλλαξε μπαταρια. Τι προτεινεις αρχιμαγειρα?

Φλασαρισμα στοκ ρομ?

Σε καθε περιπτωση ο φακελος wifi πρεπει να ειναι περιπου ετσι:https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160422/a0911c762dd5999405f84fc12e036dbe.jpg

Αφου δεν ειναι θα σου προτεινα να κανεις rename οτι αρχειο βρεις σε καταληξη .bak (αφου σημειωσεις καπου τις πραγματικες καταληξεις) και να κανεις reatart τη συσκευη. Μπορει και να μη δουλεψει, αλλα δεν εχεις να χασεις και τιποτα.

 

Καλημερα .:rolleyes:Λεει απλα οτι ειναι ροουτ.Αλλα αποδιδει το προβλημα στην μπαταρια.Εαν ειναι προβλημα software και οχι hardware δεν το παθαινει απο μονο του να μην δουλευει αλλα κατι λαθος εκανε.Το καλυτερο για να ξεμπερδευει ειναι καθαρη επαναφορα.Αλλα με official.Μετα εαν θελει ξανα ρουτ η να βαλει καποια καστομ.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα ολα τα παραπανω εκτος απο το να περασω αλλη ρομ γιατι δεν μπορω να καταλαβω τη διαδικασια με την οποια γινεται(ειμαι και ξανθια...). Υπεθεσα οτι μπορει να ευθυνεται η μπαταρια, γιατι το επαθε ακριβως απο τη στιγμη που βαλαμε πανω την καινουρια. Anyway, το πηγα σε ενα μαγαζι να το κοιταξουν και μου ειπαν οτι εχει καει η μητρικη... Δεν το αφησα για επισκευή γιατι δε νομιζω να αξιζει να δωσεις 90 ευρω για κινητο τετραετιας...Θα προσπαθησω λιγο ακομα μπας και βγαλω καμμια ακρη. Αν δεν... τι να κανουμε;... Να ζησουμε να το θυμομαστε!
Link to comment
Share on other sites

Το σιγουρο ειναι οτι δεν εχει καει η μητρικη, αλλιως δεν θα δουλευε καθολου.

Αφου εκανες ρουτ παντως, ειναι πανευκολο να περασεις μια επισημη ρομ. Εδω το εκανα εγω, κι ας μην ειμαι ξανθος, αλλα ημουν το ιδιο ασχετος. Υπαρχουν απειρα βιντεο στο youtube. Κατεβαζεις απο το sammobile.com την τελευταια επισημη ελληνικη ρομ για το νοτε2, και την περνας με το odin μεσω του pc σου. Για οτι ερωτηση εχεις, εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...