Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα.

Έχω το note2 3 χρόνια. Του έχω περάσει άπειρες roms και αφού αγόρασα το note edge είπα να το επαναφέρω στην stock rom για να το δώσω στην γυναίκα μου...και εκεί άρχισαν όλα

 

Έχασα το ΙΜΕΙ μου έχει γυρίσει σε 00499....

είχα κάποτε ένα backup του EFS άλλα δεν το βρίσκω πουθενά

και στην Samsung μου λένε για αλλαγή πλακέτας.

 

από ότι έχω καταλάβει για να ξαναπεράσει το IMEI πρέπει να έχεις από αυτά τα box που ξεκλειδώνουν και τα δίκτυα.

 

Υπάρχει καμμιά άλλη λύση για επαναφορά του IMEI η κάποιο μαγαζί που να το κάνει?

Γιατί στην Samsung ζητάνε ποιο πολλά από ότι κάνει αυτήν την στιγμή το ΝΟΤΕ 2.

 

Με το ΙΜΕΙ που έχει τώρα, αυτό το 00499... (που είναι generic) δεν κάνει κλήσεις; Το ίδιο πρόβλημα είχα με ένα Note 3 Neo που έβαλα 4.4.2 rom, αλλά βάζοντας πάλι την αρχική 4.3 τηλεφωνώ κνονικά.

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει καθόλου κλήσεις....δοκιμασα 16 διαφορετικες roms αλλα τιποτα....δεν λεει να αλλαξει...και μεσα στο /efs το bak που έχει ειναι και αυτο 0049
Link to comment
Share on other sites

http://www.youmobile.org/blogs/entry/Samsung-has-officially-Canceled-Lollipop-5-0-update-for-Galaxy-Note-2-as-the-device-fails-the-final-Testing-stage

 

Τελικα ειναι κ επισημο οτι μενουμε στην 4.4.2 τουλαχιστον ως official rom....

Link to comment
Share on other sites

Σκορδοκαιλα μας.Εχω δοκιμασει την λολυ σε νεοτερα μοντελα και περα απο το ασπρο μπλε χρωμα του φοντου δεν εντυπωσιαστικα.Ετσι για να λεμε οτι εχουμε την τελευταια εκδοση.Το τηλεφωνο τρεχει υποδειγματικα σε οτι του εχω βαλει και αυτο ειναι η ουσια.Τα υπολοιπα ας τα αφησουμε για αυτους που του νοιαζει:happy:..........Το μονο που με στενοχωρει ειναι οτι δεν βλεπω μελλοντικα νοτελι με ραδιο,χαρη στην ηλιθια πολιτικη της εταιρειας...:-( Edited by monster1971
Link to comment
Share on other sites

καμμια βοηθεια για το νοτε2 με το IMEI?

Τι ακριβώς έγινε με το IMEI; Και τι προσπάθησες να κάνεις;

Συνήθης λύση το πέρασμα στοκ Ρομ με Οντίν. Ή εάν έχεις backup τον EFS φάκελο, να τον επαναφέρεις με recovery.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

καμμια βοηθεια για το νοτε2 με το IMEI?

 

Κατεβασε βαλε αυτο μεσο recovery και φλασαρε---->https://mega.nz/#!nNgjUDZJ!PrDCszu4JwuIqXUu2rK_A_AHHbKOI4Dl1cE0ZBxA6mU

Edited by akiss_
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το λύσει αυτό, τότε υπάρχει πρόβλημα στο HW. Οπότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα.

 

Το έκανα και το πρόβλημα με το αδυναμο Wi-Fi παραμένει.Να υποθέσω ότι πλέον είναι καθαρά θέμα service;

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2.5 χρονια βαριας χρησης(internet,gaming κυριως) η μπαταρια του note 2 μου αρχισε να πεφτει πολυ γρηγορα.Για αγορα καινουργιας μπαταριας σκεφτομαι μονο την original samsung αλλα απο οτι βλεπω οι τιμες αρχιζουν απο 9 ευρω εως 28 ευρω. https://www.skroutz.gr/s/3225525/Samsung-EB595675LU.html

 

.Μηπως τρωνε μπανανες οι φτηνες?Απο ποιο μαγαζι εχει αγορασει καποιος σιγουρα original samsung.Η ημερομηνια παραγωγης πρεπει να 5-6 μηνες παλια ή και 1 χρονου να ειναι δεν πειραζει?Σε ενα καταστημα mediamarkt ειχαν μια με ημερομηνια παραγωγης 10/2014 μου φανηκε πολυ παλια για να την αγορασω.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2.5 χρονια βαριας χρησης(internet,gaming κυριως) η μπαταρια του note 2 μου αρχισε να πεφτει πολυ γρηγορα.Για αγορα καινουργιας μπαταριας σκεφτομαι μονο την original samsung αλλα απο οτι βλεπω οι τιμες αρχιζουν απο 9 ευρω εως 28 ευρω. https://www.skroutz.gr/s/3225525/Samsung-EB595675LU.html

 

.Μηπως τρωνε μπανανες οι φτηνες?Απο ποιο μαγαζι εχει αγορασει καποιος σιγουρα original samsung.Η ημερομηνια παραγωγης πρεπει να 5-6 μηνες παλια ή και 1 χρονου να ειναι δεν πειραζει?Σε ενα καταστημα mediamarkt ειχαν μια με ημερομηνια παραγωγης 10/2014 μου φανηκε πολυ παλια για να την αγορασω.

Για να είσαι 100% σίγουρος ότι θα πάρεις γνήσια μπαταρία, αγόρασε την από smartec ή από κάποιο άλλο επίσημο service. Δεν την έχουν ακριβά.
Link to comment
Share on other sites

Για να είσαι 100% σίγουρος ότι θα πάρεις γνήσια μπαταρία, αγόρασε την από smartec ή από κάποιο άλλο επίσημο service. Δεν την έχουν ακριβά.

H ημερομηνια παραγωγης εχει σημασια;

Link to comment
Share on other sites

Mετά απο 3 εβδομάδες και δοκιμάζοντας τα ΠΑΝΤΑ βρήκα λύση για την επαναφορά του ΙΜΕΙ!!!! χωρίς να έχεις κάνει backup το EFS xωρίς BOX....και το έκανα μέσα σε 2 ΛΕΠΤΑ!!!οποιος έχει πρόβλημα με το IMEI, 0049, NULL και ΝΟΤ REGISTERED TO NETWORK να μου το πεί...βασικά αυτό που βρήκα είναι για όλα τα samsung και όχι μονο....

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κατεβασε βαλε αυτο μεσο recovery και φλασαρε---->https://mega.nz/#!nNgjUDZJ!PrDCszu4JwuIqXUu2rK_A_AHHbKOI4Dl1cE0ZBxA6mU

 

Ευχαριστώ πάντως ...

Link to comment
Share on other sites

Mετά απο 3 εβδομάδες και δοκιμάζοντας τα ΠΑΝΤΑ βρήκα λύση για την επαναφορά του ΙΜΕΙ!!!! χωρίς να έχεις κάνει backup το EFS xωρίς BOX....και το έκανα μέσα σε 2 ΛΕΠΤΑ!!!οποιος έχει πρόβλημα με το IMEI, 0049, NULL και ΝΟΤ REGISTERED TO NETWORK να μου το πεί...βασικά αυτό που βρήκα είναι για όλα τα samsung και όχι μονο....

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ευχαριστώ πάντως ...

Αν έχεις βρεί λύση γράψε την εδώ για να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Mετά απο 3 εβδομάδες και δοκιμάζοντας τα ΠΑΝΤΑ βρήκα λύση για την επαναφορά του ΙΜΕΙ!!!! χωρίς να έχεις κάνει backup το EFS xωρίς BOX....και το έκανα μέσα σε 2 ΛΕΠΤΑ!!!οποιος έχει πρόβλημα με το IMEI, 0049, NULL και ΝΟΤ REGISTERED TO NETWORK να μου το πεί...βασικά αυτό που βρήκα είναι για όλα τα samsung και όχι μονο....

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ευχαριστώ πάντως ...

Γράψε το και εδώ. Τι το κρατάς μυστικό;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Δεν το κρατάω μυστικό! Απλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται γιατι η λύση περιλαμβάνει σπασμένο λογισμικό και επεξεργασία του ΙΜΕΙ που απο όσο ξέρω ειναι λίγο παράνομα???αμα δεν υπάρχει πρόβλημα πειτε μου να τα βάλω εδω....
Link to comment
Share on other sites

Δεν το κρατάω μυστικό! Απλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται γιατι η λύση περιλαμβάνει σπασμένο λογισμικό και επεξεργασία του ΙΜΕΙ που απο όσο ξέρω ειναι λίγο παράνομα???αμα δεν υπάρχει πρόβλημα πειτε μου να τα βάλω εδω....

Στείλε μου πμ με τη διαδικασία και θα σου πω αν είναι εντός κανονισμών του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτατα ειμαι απο τους τελευταιους που αναβαθμισα το Ν7100 χτες απο απειραχτη επισημη 4.3 σε επισημη 4.4.2

Δεν μπορω ομως να γραψω/μεταφερω αρχεια στην εξωτερικη SD card :(

Εχει λυθει αυτο το θεμα ? ή ξεχναμε την εξωτερικη SD ?

Οσο και αν εψαξα , δεν μπορεσα να βρω κατι για αυτο μεσω της αναζητησης ....σε 1185 σελιδες !!!

Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε βοηθεια ή παραπομπη σε σελιδα που εχει συζητηθει το θεμα :)

Edited by zalisleo
Xiaomi miMax -- Samsung galaxy Note 2 - Samsung galaxy j5
Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει αυτό θα πρέπει να είσαι ρουτ και να κατεβάσεις ένα sd fix από το Play.
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα Root (εγραψε και το Knox 1) ,κατεβασα και δυο sd card fix απο το google play

Αλλά το προβλημα παραμενει ,,

Καποια συγκεκριμενη δοκιμασμενη εφαρμογη ???

..

Υπαρχει τροπος επιστροφης στην επισημη 4.3 ?

Xiaomi miMax -- Samsung galaxy Note 2 - Samsung galaxy j5
Link to comment
Share on other sites

λογικά με odin και firmware απο sammobile....αλλα το knox 1 δεν ξερω αν θα σβησει...με το triangle away δεν εχω καταφερει να το παω μηδεν....

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=31801046&postcount=1

Link to comment
Share on other sites

Ο knox δεν γίνεται να μηδενίσει με τίποτα. Μην προσπαθείς άδικα. Αφού όμως έγραψε γιατί δεν δοκιμάζεις να πας σε custom?
Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις :)

Δεν με ενδιαφερει να μηδενισω το knox ,, η εγγυηση εχει ληξει απο τον απριλιο 2015

Το ζητουμενο ειναι να μπορουν οι εφαρμογες να γραφουν στην SD

Με λιγο ψαξιμο το προβλημα λυθηκε !!

Εκτος απο root και εφαρμογη sdcard fix , ψαχνοντας βρηκα οτι επρεπε να γινει format η sd μεσα απο την συσκευη

αφου πρωτα ειχα σωσει τα αρχεια της στον υπλογιστη. Την εκανα φορματ και ξαναπερασα τα αρχεια απο το υπολογιστη στη

φορμαρισμενη SD ,και ολα δουλευουν μια χαρα (Full read / write SD acces ) οπως με την 4.3 :D

Xiaomi miMax -- Samsung galaxy Note 2 - Samsung galaxy j5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα. Έχω ένα θέμα εδώ και 3 μέρες. Έχω περασμένη την Dr ketan Rom και καποιες φορες ενω εχω ενεργο το 3g κολλαει το κινητο και κανει επανεκκίνηση είτε μόνο του είτε χειροκίνητα. Έκανα επαναφορά εργοστασιακή αλλά παρατήρησα ότι δε διορθώθηκε (το έχει κάνει μια φορά ως τωρα).καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει η τι μπορώ να κανω;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Εχω την εντυπωση οτι εχει πεσει η αυτονομια του note. δεν ειμαι σιγουρος αν πραγματικα εχει γινει αυτο η αν μου φαινεται. βγαζει 3μιση - 4 ωρες με ανοιχτη οθονη (ειτε στο αυτοματο ειτε με χαμηλη φωτεινοτητα). αλλαξα μπαταρια, αλλαξα αρκετες rom αλλα δεν βελτιωνεται η αυτονομια γινεται ομως και χειροτερη καμια φορα. νομιζω πως αυτο αρχισε απο τοτε που χαθηκε το imei με κατι φλασαρισματα που εκανα και μετα. δοκιμασα αρκετες rom (stock, stock-based, cm) αλλα δεν. παρατηρω και τα wakelocks και ολο αυτο το audiomix ειναι υψηλο οπως και το network. μηπως το network συνδεεται με το imei που χαθηκε, οπου και αναγκαστικα αλλαξα baseband και ολα;

 

Εσεις ποσες ωρες βγαζετε ανοιχτη οθονη; και γενικα με τι ρυθμισεις κτλ;

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...