Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποια κατoρθωματα ρε Κωστα ? Μα εχεις 1.000 μιλιαμπερ παραπανω απο την μαμα μπαταρια του Note.Και στο Note εαν βαλεις μεγαλυτερη θα κρατησει περισσοτερο.

Το κακο ακιςς ειναι οτι δεν υπαρχει μεγαλυτερη μπαταρια με ογκο ιδιο με της παλιας. Οι μεγαλυτερες που υπαρχουν εχουν και μεγαλυτερο ογκο και καλουν το νοτε πραγματικο τσοκαρο.

1 φόρτιση... 2 μέρες φουλ λειτουργίας...οθόνη 8.5 ώρες είδα το φως μου...και Είμαι Μόλις στις 2 πρώτες φορτίσεις...

 

sent from my Redmi Note 3 pro Global Edition using tapatalk

Οπως ηδη ξερεις δεν κρατησαμε το νοτε2 για την ανεξαντλητη διαρκεια της μπαταριας του, αλλα για το s pen. Οπως ειπα και του ακιςς απο πανω, εμεις (εστω και με μια μπαταρια τσοκαρο) μπορουμε να φτασουμε τις επιδοσεις του κινεζικου. Το κινεζικο ομως (και καθε αλλη συσκευη στην αγορα αυτη τη στιγμη) δεν μπορει με καμμια προσθηκη να φτασει την ευκολια χρησης του νοτε (για οσους χρειαζονται αυτη την ευκολια βεβαια).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το Note 2 μου μάλλον αρχίζει και τα φτύνει..

 

Έχω δοκιμάσει πάνω από 12 rom από unofficial έως official και έχω το εξής πρόβλημα: σε απλές κλήσεις το τηλέφωνο χτυπάει μια χαρά το σηκώνω δεν με ακούνε και δεν ακούω και γω. Έχω δοκιμάσει και με handsfree. Κλήσεις όμως μέσω internet (skype κλπ) βγαίνουν όλες άψογα με 100% επιτυχία, άρα mic κλπ δεν είναι.

 

Καμμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Το Note 2 μου μάλλον αρχίζει και τα φτύνει..

 

Έχω δοκιμάσει πάνω από 12 rom από unofficial έως official και έχω το εξής πρόβλημα: σε απλές κλήσεις το τηλέφωνο χτυπάει μια χαρά το σηκώνω δεν με ακούνε και δεν ακούω και γω. Έχω δοκιμάσει και με handsfree. Κλήσεις όμως μέσω internet (skype κλπ) βγαίνουν όλες άψογα με 100% επιτυχία, άρα mic κλπ δεν είναι.

 

Καμμιά ιδέα;

 

Δοκίμασε στα δίκτυα τηλεφωνίας να βάλεις μόνο 2G

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε στα δίκτυα τηλεφωνίας να βάλεις μόνο 2G

 

Ok το έβαλα μόνο GSM και δοκιμάζω..

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε στα δίκτυα τηλεφωνίας να βάλεις μόνο 2G

 

Ok το έβαλα μόνο GSM και δοκιμάζω..

 

Τζίφος....

Link to comment
Share on other sites

Τζίφος....

 

Δοκίμασε αυτό:

Πήγαινε στις εφαρμογές και βρες το google play services και το google services framework.

Κάντα disable.

Κάντα πάλι enable και δοκίμασε πάλι.

Αν και πάλι δε παίξει ξαναδοκίμασε πάλι με επανεκκίνηση μετά το disable και πριν το enable.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό:

Πήγαινε στις εφαρμογές και βρες το google play services και το google services framework.

Κάντα disable.

Κάντα πάλι enable και δοκίμασε πάλι.

Αν και πάλι δε παίξει ξαναδοκίμασε πάλι με επανεκκίνηση μετά το disable και πριν το enable.

 

Σε χιλιοευχαριστώ αλλά δε δούλεψε...

Link to comment
Share on other sites

Σε χιλιοευχαριστώ αλλά δε δούλεψε...

 

Τελευταία λύση...

Αν έχεις φυσητήρι (σαν αυτό ή σαν αυτό ), φύσηξε στο βύσμα του ακουστικού.

Ακόμα και με το στόμα τουλάχιστον προσπάθησε να φυσήξεις δυνατά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η σειρά Note γενικά και όχι μόνο το Note 7 πάει προς απόσυρση.

 

Για το 2017 προβλέπεται μόνο το S8 χωρίς Note 8 και τα Κορεάτικα media υποθέτουν πως δεν θα ξαναβγει Note από την Samsung μετά το φιάσκο του Note 7.

 

Περισσότερα εδώ:

http://wccftech.com/samsung-flagship-galaxy-lineup-variant-korean-media/

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Τα γράφω σύντομα. Μητρική κάηκε. Αγόρασα μία από Κίνα μεριά (μεταχειρισμένη). Έπαιζε καλά, αλλά δεν δούλευε το ακουστικό, οπότε την επέστρεψα (και πήρα πίσω το χρήμα). Προς το τέλος, πριν την επιστρέψω, είχα πρόβλημα με το WiFi. Της πέταξα τα μάτια έξω εννοείται, αφού την πήρε πίσω ο Κινέζος ως προβληματική. Την δούλευα με την τελευταία ROM του akisss. Είτε με την ROM του akiss, είτε με την official, ενώ έδειχνε σήμα full δεν γινόταν με τίποτε σύνδεση στο WiFi. Μόνο με custom ρυθμίσεις έμπαινε, αλλά μετά από λίγο πάλι ήμουν εκτός. Αγόρασα νέα, refurbished, πάλι από Κίνα. Με το που πάω να βάλω την official Ελληνική έγινε brick. Μου έστειλαν επιτόπου καινούργια την οποία παρέλαβα σήμερα. Την έβαλα, όλα καλά, βάζω official ελληνική για να δω πώς δουλεύει. Όλα τέλεια εκτός από το WiFi. Και πάλι δείχνει full σήμα αλλά δεν κάνει σύνδεση με τίποτε. Να σημειώσω ότι το πρόβλημα δεν είναι με το δικό μου router μόνο, αλλά με οποιοδήποτε router. Επίσης, το πρόβλημα ήταν με την 1η, με την 2η, αλλά και με την 3η μητρική. Έχω δοκιμάσει διάφορα, όπως επαναφορά εργ. ρυθμίσεων, restarts, διαγραφές δικτύων κτλ κτλ. Δεν πιάνει τίποτε. Πρόβλημα κεραίας δεν φαντάζομαι να είναι, αφού δείχνει full σήμα. Πρόβλημα firmware πώς μπορεί να είναι, αφού το παρουσιάζει με official ελληνική, official Hong Kong (4.1.2 και 4.4.2), αλλά και με την custom του akiss. Τι άλλο να κοιτάξω στην συσκευή; Δεν είναι ώρα για νέα συσκευή, αφού το project Note παίρνει αναβολή και δεν πιστεύω να βγάλουν τίποτε μέχρι το S8*.

 

Ευχαριστώ.

 

* Δική μου εκτίμηση ότι πλέον θα βγαίνουν όλα μαζί: S8, S8+ και S8 Note.

Link to comment
Share on other sites

Μέσω της διαδικασίας αυτής μαθαίνεις, αλλά είναι και χόμπι και επάγγελμα... Τέλος πάντων...

 

Θα κάνω τα πράγματα χειρότερα τώρα. Σήμερα μου γύρισε το μάτι και έβαλα την αυθεντική μητρική, αυτή που έχει το προβληματικό IMEI και παίζει με την ROM του akiss. Αποτέλεσμα; Σύνδεση στο wifi επιτόπου. Ξανά την κινέζικη που πήρα τώρα και πάλι πρόβλημα στο WiFi. Και μάλιστα η μητρική που πήρα είναι πιο καινούργια από την δικιά μου, με "sane chip" κτλ. Θα τρελαθώ. Το μόνο που μένει είναι φλασάρισμα από την αρχή την ελληνική official μήπως και αλλάξει κάτι και μετά root, custom recovery, custom rom και βλέπουμε και πάλι.

 

Εννοείται ότι έχω κάνει κάθε δυνατή δοκιμή με wps και ρυθμίσεις στο κινητό.

 

Ευχαριστώ.

Edited by pipinos1976
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω ένα πρόβλημα με το Note 2 ενός φίλου. Ενώ διαβάζει την sim κανονικά, δείχνει ότι έχει σήμα, όταν πας να κάνεις κλήση γράφει "μη εγγεγραμμένο στο δίκτυο" και δεν μπορώ να πραγματοποιήσω κλήση. Λίγη βοήθεια.Τι παιζει;
Έχω το ίδιο πρόβλημα σε μια συσκευή, υπάρχει λύση;
Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο πρόβλημα σε μια συσκευή, υπάρχει λύση;

 

Αν είναι κάτι στιγγμιαίο (μου έχει συμβεί όταν το σήμα είναι χάλια και δυσκολεύεται να το κλειδώσει), βάζοντας το σε λειττουργία πτήσης και βγάζοντας το πάλι, μετά από μισό λεπτό είναι οκ.

Αν είναι μόνιμο το πρόβλημα, δοκίμασε από τις ρυθμίσεις του κινητού, στα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας , να πας στους φορείς παροχής υπηρεσιών , να κάνεις σάρωση και να επιλέξεις χειροκίνητα τον provider.

 

Μπορεί ακόμα και να μη πατάει καλά η σιμ και να θέλει καθάρισμα, ή να θέλουν λίγο πείραγμα τα ποδαράκια του σιμ σλοτ για να πατήσει καλύτερα.

Ξεκινάς πάντα απ' τα εύκολα :happy:

Link to comment
Share on other sites

Μία ματιά στο IMEI ξεκαθαρίζει τα πράγματα. Αν γράφει κενό ή κάποιο γενικό, όπως το δικό μου, σημαίνει ότι η μητρική πάει για πέταμα ή βρίσκεις κάποιον με κάποιο box και τα φτιάχνει όλα από την αρχή (εγώ δεν βρήκα κανέναν). Αν το IMEI είναι το ίδιο με αυτό που γράφει κάτω από την μπαταρία με restart και άλλα κόλπα σε κάποια φάση θα φτιάξει.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παιδιά καλησπέρα. Έπεσε στα χέρια ένα Note 2 το οποίο έχει κολλήσει στο logo της samsung. Σε download mode μπαίνει. Προσπάθησα με odin να του περάσω το τελευταίο επίσημο firmware αλλά μου βγάζει συνέχεια fail. Καμία ιδέα.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και factory reset από recovery.

Επίσης δοκίμασε σε άλλη θύρα το καλώδιο USB κατά προτίμηση να είναι πίσω της μητρικής. Δοκίμασε επίσης άλλη έκδοση του Οντίν όπως επίσης να ξανακατεβάσεις την ρομ.

Εάν τίποτα από αυτά δεν πιάσει, τότε μάλλον το κινητό...

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και factory reset από recovery.

Επίσης δοκίμασε σε άλλη θύρα το καλώδιο USB κατά προτίμηση να είναι πίσω της μητρικής. Δοκίμασε επίσης άλλη έκδοση του Οντίν όπως επίσης να ξανακατεβάσεις την ρομ.

Εάν τίποτα από αυτά δεν πιάσει, τότε μάλλον το κινητό...

 

Τα είχα δοκιμάσει όλα αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έπεσε στα χέρια ένα Note 2 το οποίο έχει κολλήσει στο logo της samsung. Σε download mode μπαίνει. Προσπάθησα με odin να του περάσω το τελευταίο επίσημο firmware αλλά μου βγάζει συνέχεια fail. Καμία ιδέα.

 

 

 

Τι λειτουργικό έχει το pc σου;

Εγώ θυμάμαι δεν είχα ποτέ πρόβλημα με windows xp.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να είναι θέμα Windows. Έφτιαξα πριν λίγες ημέρες ένα Galaxy S4 με Windows 10/64bit χωρίς κανένα πρόβλημα. Και το δικό μου το καλοκαίρι που μας πέρασε πάλι με 10 το ξανάστησα όλο από την αρχή με το Οντίν.

 

Ο φίλος που έχει πρόβλημα, φαντάζομαι το κινητό το βλέπει το Odin;

Σωστά; Ανάβει δλδ η COM και κάτω δεξιά στο log το αναγνωρίζει κανονικά;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Το pc μου έχει windows 7 64bit. Ναι κανονικά το "βλέπει" το κινητό. Το έδωσα στον κάτοχο του να δοκιμάσει και αυτός από το δικό του pc μήπως και γίνει κάτι. Για να δούμε.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια - καποιος με καλη καταναλωση μπαταριας - μπορει να μου πει το baseband του; η καποιος που δεν το εχει αλλαξει ποτε ; :lol:

εχω αλλαξει μερικα, δεν θυμαμαι ποιο ηταν το αρχικο και τωρα οταν ανοιγω τα data τρωει περισσοτερη μπαταρια απο οτι παλια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα,

 

Σήμερα έκανα μια επανεκκίνηση και το κινητό δεν άνοιξε ξανά. Είναι νεκρό. Tο έβαλα σε φόρτιση αλλά δεν δείχνει τίποτα... Άλλαξα φορτιστή / καλώδιο δοκίμασα και στο PC . Μάλλον ήρθε το τέλος? Πλακέτα? Αν είναι μπαταρία τουλάχιστον δεν θα έδειχνε κάτι η οθόνη?.. Δοκίμασα και μπαταρία από άλλο κινητό που κάθονταν τα πινάκια αλλά τίποτα... αξίζει η επισκευή ή να ψάξω για άλλο? Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πατησε ταυτοχρονα και για 10 δευτερολεπτα τα power+vol up+home button. Αν παραμενει νεκρο τοτε ειναι μαλλον θεμα πλακετας, οποτε δεν συμφερει η επισκευη, αν κοιταξεις και λιγα ποστ πιο πισω. Για να εισαι σιγουρος παντως πηγαινε το και σ ενα επισημο σερβις.
Link to comment
Share on other sites

Πατησε ταυτοχρονα και για 10 δευτερολεπτα τα power+vol up+home button. Αν παραμενει νεκρο τοτε ειναι μαλλον θεμα πλακετας, οποτε δεν συμφερει η επισκευη, αν κοιταξεις και λιγα ποστ πιο πισω. Για να εισαι σιγουρος παντως πηγαινε το και σ ενα επισημο σερβις.

 

 

Μπα το δοκίμασα .. τίποτα.. δοκίμασα και να μπω σε DOWNLOAD MOD μπας και το δει το ODIN. τίποτα...

 

ήρθε ο καιρός του μάλλον... το μόνο κακό είναι ότι είχα κάτι σημειώσεις.. θα το πάω να το δούν.. γνωρίζετε κανένα καλό service και αν χρεώνουν τη διάγνωση καθώς η εγγύηση τέλος... Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια..

Link to comment
Share on other sites

Μπα το δοκίμασα .. τίποτα.. δοκίμασα και να μπω σε DOWNLOAD MOD μπας και το δει το ODIN. τίποτα...

 

ήρθε ο καιρός του μάλλον... το μόνο κακό είναι ότι είχα κάτι σημειώσεις.. θα το πάω να το δούν.. γνωρίζετε κανένα καλό service και αν χρεώνουν τη διάγνωση καθώς η εγγύηση τέλος... Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια..

 

H διάγνωση είναι δωρεάν εάν δεν κάνω λάθος στην Smartec

Τουλάχιστον εγώ πριν 3 χρόνια δεν είχα πληρώσει τίποτα.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...