Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα που συνεχίζει να στηρίζει το NoteII.

Έχω λοιπόν και εγώ το κινητό αυτό, αρουτάριστο με Official KitKat 4.4.2.

 

Παρατήρησα ότι όταν συνδέεται σε οποιοδήποτε wifi, ξεκινάει με ταχύτητα σύνδεσης 65Mbps και μετά από λίγα δευτερόλεπτα πέφτει στα 5Mbps, πράγμα που το κάνει όχι απλώς απελπιστικά αργό, αλλά συχνά ούτε καν κατεβάζει τις ενημερώσεις, τα video ή και τις ιστοσελίδες ακόμη.

Επειδή είναι απελπιστικό να είμαι αναγκασμένος να χρησιμοποιώ μόνο τα (περιορισμένα) δεδομένα του προγράμματός μου, παρακαλώ για τη βοήθειά σας.:worry:

 

Η σύνδεση γίνεται με 802.11 a/b/g/n και πολύ ισχυρό σήμα.

Edited by JohnnyBoy2
τυπογραφικό στο πρωτόκολλο

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν και άσχετο με τα παραπάνω μηνύματα, το γράφω εδώ, όπου είναι και το επίσημο topic για το note II.

 

Από σήμερα πλέον αφήνω στην άκρη το πιστό μου Note II και χρησιμοποιώ ως κύρια συσκευή το Note 8 (στο σετάρισμα τώρα). Το Note II θα συνεχίσω να το χρησιμοποιώ έμμεσα, αφού θα το αφήσω στον μικρό, που θα το έχει για να βλέπει YouTube και να παίζει κανένα παιχνίδι την ώρα του φαγητού. "Αν δεν μου βάλεις YouTube, δεν μπορώ να φάω όλο το φαγητό μου, βρε μπαμπά", λέει... Επίσης, του αρέσει πολύ να ζωγραφίζει με την γραφίδα, όταν είμαστε εκτός σπιτιού και δεν έχει τα χαρτιά του, οπότε να ένας ακόμη λόγος να του δώσω το Note II και - το βασικότερο - να αγοράσω Note 8, αφού, προσωπικά, θεωρώ τα 700€ υπερβολικά μεγάλη τιμή για οποιαδήποτε συσκευή με διάρκεια ζωής 2 χρόνια (και πολύ λέω). Περνάω, λοιπόν, την τελευταία ελληνική έκδοση και το κινητό φεύγει για τον μικρό από απόψε το βράδυ.

 

Ευχαριστώ όλους όσοι βοήθησαν τόσον καιρό σε όλα τα θέματα που είχαμε με το Note II. Ελπίζουμε να δούμε κόσμο και στο Note 8, αν κι αυτό δεν θα γίνει ποτέ Note II σε δημοφιλία και εξάπλωση, αλλά ούτε και σε πρωτοπορία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια τα φωτα σας παρακαλω.

Ειμαι με την 4,1,2 της μαμας και εκανα (οταν το πηρα) root (supersu).

Αν θυμαμαι καλα, (παει καιρος) μετονομασα και το αρχειο υπευθυνο για το ΟΤΑ πρωτον γιατι η επομενη εκδοση ειχε ΚΝΟΧ, δευτερον επειδη αν δεν μου αρεσε δε θα μπορουσα να γυρισω πισω στην 4,1,2 και τριτον επειδη οπως ειχα πληροφορηθει το λειτουργικο 4,4 δεν αφηνε τις εφαρμογες να αποθηκευσουν δεδομενα στην εξωτερικη καρτα.

 

Τωρα ομως, μερικες εφαρμογες που χρησιμοποιω εχουν αναβαθμιστει και θελουν 4,4 τουλαχιστον.

 

Τι προτεινετε να κανω?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα ...

note 2 κολλητου μου που δουλευε χρονια ολοκληρα ΑΨΟΓΑ ..εντελως ξαφνικα ενω πηγε χθες να το φορτίσει και τελος ..

το κινητο εσβησε και απο τοτε δεν ανοιγει δεν φορτιζει δεν μπαινει σε download mode και γενικα ειναι νεκρό ..

υπαρχει ελπιδα η τελος ?

 

Κι εμένα το ίδιο ακριβώς πριν 2-3 χρόνια, δε θυμάμαι ακριβώς πότε...

 

Και το έχω στο συρτάρι με τις θήκες και το κουτί και το φορτιστή και όλα τα παρελκόμενα και κάθομαι καμιά φορά και το χαζεύω νοσταλγώντας την εποχή που το απολάμβανα.

 

Πάντως είχα ξενερώσει πολύ όταν στη Smartec μου είχαν ζητήσει 250 € για επισκευή - αντικατάσταση μητρικής

 

Στα καλά καθούμενα πέθανε ρε φίλε ? Έλεος...

 

Το θυμάμαι και επαναγανακτώ...!

 

:mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Μια ερωτηση : ενος φιλου το n2 ξαφνικα ενω μιλουσε εσβησε αποτομα και μετα καθε φορα που προσπαθουσε να το ενεργοποιησει εμενε στο λογοτυπο samsung.το συνδεσα στον υπολογιστη το εβαλα σε download mode και ξεκινησα μεσω odin να περασω το λογισμικο του το επισημο.στο τελος μετα λιγα λεπτα εβγαλε στο odin faild εβγαλα μπαταρια φορτιστη και δεν ξανα ανοιξε οτι και να ειδα εψαξα τροπους στο ιντερνετ.μηπως εκαψε πλακετα;
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο εξάμηνο έχω χαλάσει 3 hands free με τον ίδιο τρόπο.

 

Τα αγοράζω καινούργια και στην αρχή όλα καλά και μετά από λίγο καιρό σταματούσαν να με ακούν, ενώ εγώ συνεχίζω να τους ακούω τέλεια.

 

Κάποιες φορές με restart βελτιώνονταν λίγο η κατάσταση, αλλά μετά ξαναγυρνάγαμε στα ίδια.

 

Το τελευταίο hands free το έβαλα σε άλλο κινητό οταν μου χαλασε και δεν ακουγόταν ούτε εκεί όταν μίλαγες, ενώ τον άλλον τον ακούς μια χαρά.

 

Δοκίμασα ένα άλλο hands free που σε άλλη συσκευή παίζει και στο δικό μου note 2 δεν με ακούν καθόλου.

 

Τελικά καταλήγω να πιστεύω οτι:

 

1) Το κινητό μου έχει πρόβλημα με το handsfree και οχι το handsfree το ίδιο και για αυτό δεν με ακούν

 

2) Η συσκευή μου φταίει και καταστρέφει ακόμα και handsfree που στην αρχή λειτουργούν κανονικά.

 

Είναι δυνατόν ;

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεν ξερω για τα δικα σας, προφανως μονο για τα (2) δικα μου μπορω να μιλησω.

 

Η αληθεια ειναι οτι με την τελευταια ρομ του ακιςς ειχα απογοητευτει. Ενω ηταν ομαλη και γρηγορη στην αρχη, "μπουκωνε" πολυ γρηγορα και ειχε αρκετα fc και πολλα random restarts. Αυτο εγινε και στις 2 συσκευες. Πριν λιγο καιρο λοιπον ξεθαψα τη νοτε προ2 ρομ του ακιςς. Εναμιση μηνα μετα, ουτε ενα προβλημα και στις 2 συσκευες. Γρηγορη παντου, κατω απο 5 ωρες οθονη βεβαια, αλλα καθε αλλο παρα πεθαμενο. Βεβαια και τα 2 λειτουργουν ως δευτερες συσκευες και δεν παιζουν παιχνιδια, αλλα στη μια τρεχει πολυ καλα τοσο το βαρυ viber οσο και το κακογραμμενο facebook.

 

Συμφωνοι, η καμερα του δειχνει την ηλικια της, παιρνει sd card μεχρι 64gb και δεν τρεχουν εφαρμογες γραμμενες για 5.0+. Στα υπολοιπα ομως (browsing, office, gps, multitasking, s pen) ειμαι ακομα πολυ ευχαριστημενος.

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Μία διόρθωση. Παίρνει κάρτα και 128GB. Την φορούσα καιρό και μια χαρά έπαιζε χωρίς κανένα πρόβλημα. Αν δεις το βίντεο που έχω κάνει με το λύσιμο/δέσιμο της συσκευής θα δεις ότι η κάρτα που αφαιρώ είναι 128GΒ Samsung.

 

Τώρα, στο πρακτικό κομμάτι. Την συσκευή την έδωσα στον μικρό, που δεν είναι 4 ετών ακόμη, και χρησιμοποιώ ένα Note 8 πλέον. Πριν την δώσω έβαλα το τελευταίο επίσημο firmware και προς το παρόν δουλεύει μια χαρά. Του αρέσει να ζωγραφίζει με την πένα κάποιες φορές, βλέπει YouTube όταν τρώει και παίζει και κανένα παιχνίδι πού και πού. Του έχω βάλει πάνω 6 παιχνίδια, 3 εφαρμογές με ουράνια σώματα (του αρέσει του μικρού να το γυρνάει στον ουρανό και να δείχνει άστρα και πλανήτες στον κόσμο), 2 εφαρμογές με QR codes (επίσης έχει μανία να σκανάρει προϊόντα και να μας δείχνει ότι τα βρήκε στον Chrome), 3 εφαρμογές για αναπαραγωγή ταινιών την ώρα που τρώμε (το Πάσχα ο μικρός είδε 3 φορές το Ferdinand, αφού internet δεν είχαμε στο χωριό) και κάτι άλλα ψιλά που δεν θυμάμαι τώρα. Συνολικά έχει 20 εφαρμογές εκτός από αυτές που έχει από μόνο του το κινητό και πηγαίνει σφαίρα. Για τις ανάγκες ενός μικρού παιδιού αρκεί. Άλλωστε ούτε τηλέφωνα παίρνει (αν και του έχω κρατήσει ένα καλό νούμερο δεν του το έχω βάλει στην συσκευή), ούτε προγράμματα επικοινωνίας (FB, viber κτλ) χρησιμοποιεί ο μικρός.

 

Από κάμερα πάντως, αν και ποτέ δεν μου άρεσε, αφού προέρχομαι από Nokia N8 και N82, είναι καλύτερο από τα Redmi Note 4 που έχω αγοράσει για τους γονείς μου.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
παιδια πως μπορουμε να ανοιξουμε ενα note 2 οταν δεν δουλευει το power button ? :)
Link to comment
Share on other sites

Οταν το συνδέσεις σε φορτιστή δεν ανοιγει?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Τελικά ήταν θέμα ρομ.. (cm)..

Τα κατάφερα να το ανοίξω εκανα φορματ και πέρασα την ρομ του Άκη πιο πάνω..

Έπαθα την πλάκα μου το κινητό έγινε καινούργιο.

Άνετα το κρατάς σαν δεύτερο..

Ποπο χίλια μπράβο..

Ένα θεματακι έχω μονό ρε παίδες.

Δεν δουλεύει η αυτόματη περιστροφή.

Το rotation δουλεύει με εφαρμογή από το playstore αλλά αυτόματα όχι..

Με ότι ρομ και αν βάλω είτε custom είτε official είτε cm.

Το είχα ρωτήσει και παλιότερα αυτό αλλά μάλλον λύση δεν υπάρχει.

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχεις σιγουρα ενεργοποιησει την περιστροφη απο την "κουρτινα"?

 

:lol::lol::lol:

ναι βρε εννοειται ...:lol::lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μου βγάζει αυτό παιδιά όταν κάνω το τεστ με *#0*#0c3c10dcfb5f3ef340ba76f167e4deda.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε να φλασαρεις την τελευταια στοκ 4.4.2 με οντιν. Αν κι εκει δεν σου δουλευει, τοτε μαλλον εχει χαλασει το γυροσκοπιο.
Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε να φλασαρεις την τελευταια στοκ 4.4.2 με οντιν. Αν κι εκει δεν σου δουλευει, τοτε μαλλον εχει χαλασει το γυροσκοπιο.
Και τι σημαίνει αυτό;

Βασικά δε με χαλάει αφού με εφαρμογή από το playstore το rotation δουλεύει έστω και χειροκίνητα οπότε μικρό το κακό..

Έπαθα πλάκα με την ρομ του Άκη.. Το κινητό το έχω σαν δεύτερο σπίτι και πραγματικά πετάει.. (για σερφαρισμα facebook κτλ)..

Μπράβο δεν το περίμενα..

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφου δουλευει η περιστροφη, αρα δεν εχει κατσει καλα η ρομ.

 

Οταν φλασαρα σχεδον καθε βδομαδα ο,τι ρομ υπηρχε για το νοτε2, φλασαρα τη μια ρομ πανω στην αλλη (με τα wipes βεβαια). Ετσι ειχα αρκετα bugs. Αν διαβασεις τις οδηγιες του Ακιςς, προτεινει καθαρη εγκατασταση της ρομ του πανω στη στοκ ρομ, κι οχι πανω σε αλλη καστομ ρομ. Ειναι λιγο μπελας βεβαια αλλα θα εισαι ησυχος.

Link to comment
Share on other sites

Αφου δουλευει η περιστροφη, αρα δεν εχει κατσει καλα η ρομ.

 

Οταν φλασαρα σχεδον καθε βδομαδα ο,τι ρομ υπηρχε για το νοτε2, φλασαρα τη μια ρομ πανω στην αλλη (με τα wipes βεβαια). Ετσι ειχα αρκετα bugs. Αν διαβασεις τις οδηγιες του Ακιςς, προτεινει καθαρη εγκατασταση της ρομ του πανω στη στοκ ρομ, κι οχι πανω σε αλλη καστομ ρομ. Ειναι λιγο μπελας βεβαια αλλα θα εισαι ησυχος.

 

περιμενε λιγο να ρωτησω ενα ενα ...

ειναι δυνατον 2 διαφορετικες ρομ να δημιουργουν θεμα ? το ιδιο?

επισης το οτι δουλευει η περιστροφη χειροκίνητα αυτο σημαινει οτι δεν υπαρχει θεμα ? (γενικα ρωταω ..)

αν τελικα βαλω custom επειδη εχω πολυ καιρο να το κανω υπαρχει μια σελιδα μετα με οδηγιες για ρουτ κτλ ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι και ο πιο ειδικος, αλλα σε παρομοια περιπτωση με τη δικη σου δεν λειτουργουσε η καμερα. Εφταιγε ο bootloader ή ο kernel, ή ο συνδυασμος τους.

Κι επειδη τοτε ημουν ακομα πιο ασχετος, προτιμησα να περασω τις ρομ απο την αρχη για να κουμπωσουν σωστα, με τους ενσωματωμενους bootloader-kernel.

Αν ξερεις μπορεις να πειραματιστεις αλλαζοντας μονο αυτους, αλλα δεν ξερω ποιοι ειναι οι καταλληλοι για να σε βοηθησω.

Οσον αφορα το ρουτ, μην ανησυχεις. Ολες οι ρρομ του Ακιςς ειναι preprooted. Απλα περνας ενα custom recovery με οντιν, και μετα κατευθειαν την καστομ ρομ.

Προφανως για να δουλευει η περιστροφη, εστω και μεσω τριτης εφαρμογης, δεν ειναι προβλημα υλικου αλλα bug.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι και ο πιο ειδικος, αλλα σε παρομοια περιπτωση με τη δικη σου δεν λειτουργουσε η καμερα. Εφταιγε ο bootloader ή ο kernel, ή ο συνδυασμος τους.

Κι επειδη τοτε ημουν ακομα πιο ασχετος, προτιμησα να περασω τις ρομ απο την αρχη για να κουμπωσουν σωστα, με τους ενσωματωμενους bootloader-kernel.

Αν ξερεις μπορεις να πειραματιστεις αλλαζοντας μονο αυτους, αλλα δεν ξερω ποιοι ειναι οι καταλληλοι για να σε βοηθησω.

Οσον αφορα το ρουτ, μην ανησυχεις. Ολες οι ρρομ του Ακιςς ειναι preprooted. Απλα περνας ενα custom recovery με οντιν, και μετα κατευθειαν την καστομ ρομ.

Προφανως για να δουλευει η περιστροφη, εστω και μεσω τριτης εφαρμογης, δεν ειναι προβλημα υλικου αλλα bug.

 

ok κατεβαζω official για να δοκιμάσω ..

αυτο εννουσα πανω αν υπαρχει μια σελιδα με μαζεμενς τις οδηγιες η τους κερνελ κτλ ..γιατι εχω καιρο να ψαξω κατι τετοιο ..

Link to comment
Share on other sites

τελικα ουτε με μαμα ρομ διορθώθηκε το θεμα ..

τεσπα το κινητο με την ρομ του ακη πραγματικα π ε τ α ε ι ...:)

το εχω σαν δευτερη συσκευη σπιτι για τα βασικα (facebook κτλ ) και επαθα την πλακα μου ..

και μιλαμε για κινητο του 2012 ...

αλλος ενας μύθος καταρρίπτεται(το οτι πρεπει να αλλαζεις κινητα καθε χρονο χεχεχε)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά, όποιος έχει μεταγενέστερα αγορασμένη μπαταρία αλλά του χάλασε το κινητό και δεν την χρειάζεται, ας με ειδοποιήσει με πμ.

Ευχαριστώ.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Χαιρετω την παρεα.Χρησιμοποιω το 2αρι σαν gps λογω δουλειας...αλλα εδω και αρκετο καιρο παθαινει το εξης.

Ενω λοκαρει και κλειδωνει το σημα του gps μετα απο καποια δευτερολεπτα το χανει και μετα απο μισο λεπτο το ξαναβρισκει και γινεται αυτη η διαδικασια συνεχεια..

Δεν μπορω να καταλαβω στα ξαφνικα γιατι το κανει αυτο!

Επισης πηρα ενα 2αρι απο εναν φιλο και κανει αυτο τα ιδια!!:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνα δίμηνο που το χρησιμοποιούσα με την εφαρμογή strava δούλευε υποδειγματικά.Γρήγορο κλείδωμα και συνεχής καταγραφή.

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...