Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δε πρέπει να χρησιμοποιήσεις ξανά αυτό τον φορτιστή. Δεν είναι να παίζουμε με τέτοια πράγματα ειδικά με μια συσκευή όπως το note.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παίδες...

 

Σήμερα αντί για το ξυπνητήρι με ξύπνησε ένας ανεπαίσθητος (λέμε τώρα) θόρυβος στο αυτί μου, προερχόμενος από το κομοδίνο, ο οποίος ήταν ίδιος με αυτόν που ακούγεται από το νερό που βράζει μέσα σε ένα μπρίκι. Όχι βέβαια τη στιγμή ακριβώς που βράζει, αλλά λίγο πριν αρχίσουν να βγαίνουν οι φουσκάλες (70-80 βαθμούς κελσίου).

Ελπίζω να έγινα όσο πιο κατατοπιστικός γινόταν. Η ένταση του θορύβου αυτού, όπως προείπα, ήταν μικρή μεν, αρκετή όμως για να με ξυπνήσει.

 

...

 

Έχω το ίδιο πρόβλημα και εγώ. Αλλά μόνο όταν το έχω στο πολυπριζο, όταν το έχω μόνο του στη πρίζα δεν ακούγεται τίποτα!!!!

Edited by Superuser

Samsung Galaxy S - S3 - S4, Galaxy Note 2 - Note 3- Note 4

LG G2 -G3 -G4 -G5 -G6

Oneplus 5

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι γνωστό ότι τα ακατάλληλα πολυπριζα ειδικά κάποια από Κίνα που οι οπές τους είναι περίεργες δημιουργούν πρόβλημα και γίνονται επικίνδυνα για φωτιά.

Οι ακιδες του φις δεν εφάπτονται σωστά και δημιουργείται αυτό το τσιτσιρισμα που ακούτε. Παράλληλα παράγεται μεγάλη θερμότητα ικανή να λιώσει το πλαστικό.

Βάζετε τον φορτιστή κατευθείαν στην πρίζα η σε καλό πολυπριζο που το φις εφαρμόζει σωστά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το διάβαζα έτυχε να φορτίζω και εγώ. Δεν άκουσα κάτι όμως. Πήρα και το έβαλα κολλητά στο αυτί μου και τότε άκουσα ενα μικρό "τακ τακ" από μέσα και αυτό για λίγα μόλις δευτερόλεπτα υποθέτω ότι ίσως είανιτ ο ρεύμα που μένει στους πυκνοτές ή σε κάποιο άλλο ηλεκτρικό στοιχείο. Δεν νομίζω ότι είναι κάτι ανησυχητικό. Τώρα αν εσένα ήτανε τόσο έντονο όσο λες ώστε να σε ξυπνήσει...τότε ναι ίσως πρέπει να το δείς.
Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες προς ναυτιλομένους (off topic αλλά παρακαλώ μην σβηστεί)

 

Παρακαλώ μη κάνετε παράθεση το σεντόνι του Σπύρου ( :lol: ) για να απαντήσετε.Μια απλή λύση για να απαντήσετε : "@spyrospatras " ώστε να μη γεμίζετε ολόκληρη σελίδα ;)

 

ps όχι δεν είμαι moderator για να κάνω συστάσεις (γιατί το έχω ακούσει και αυτό).Είναι κοινή λογική για να μη γεμίζουν άσκοπα οι σελίδες

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

@spyrospatras: 10) Αν ο ήχος είναι πολύ έντονος και είναι προφανές ότι κάτι δεν πάει καλά, επιστρέφεις τον φορτιστή στο μαγαζί που πήρες τη συσκευή και ζητάς άλλον. Βέβαια κάπου διάβασα ότι οι φορτιστές δεν καλύπτονται απ' την εγγύηση, οπότε ίσως δεν τον δεχτούν. Δεν χάνεις τίποτα να προσπαθήσεις.

 

Σωστή η συμβουλή του Κώστα (Te_salat), αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό στην περίπτωσή σου. Οι φορτιστές αυτοί είναι μικρά παλμοτροφοδοτικά (switch-mode power supplies), τα οποία εξ ορισμού "ταλαντώνουν" σε μια συχνότητα. Αν η σχεδίαση ή/και τα υλικά είναι κακής ποιότητας, πολλές φορές η συχνότητα αυτή προκαλεί μηχανικές δονήσεις και ακούγεται ως βόμβος χαμηλής έντασης (αποδεκτό) ή ως "τσιτσίρισμα" (ένδειξη ότι η ταλάντωση δεν είναι ομαλή, κάτι που δεν είναι καλό). Μπορεί και να μην έχει πρόβλημα ως προς την σταθερότητα της τάσης εξόδου του, αλλά σίγουρα είναι μια ένδειξη ότι ο φορτιστής δεν είναι στα καλύτερά του. Αν έχεις παλμογράφο μέτρησε την έξοδό του με το Note II συνδεμένο (φορτιστής υπό φορτίο) να δεις αν η τάση είναι καθαρή και χωρίς κυμάτωση.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

κάθε φορά που μου έρχεται έναSMS μου βγάζει ένα μήνυμα " Mediaplyer error: Setdatasource failed Status...."

ξέρει κανείς τι είναι?

 

κανείς κάποια ιδέα? ψάχνοντας στο Google βρήκα μόνο μια αναφορά από Αμερική σε συνδρομητή της verizon αλλά δεν είχε δοθεί κάποια λύση.

Link to comment
Share on other sites

κανείς κάποια ιδέα? ψάχνοντας στο Google βρήκα μόνο μια αναφορά από Αμερική σε συνδρομητή της verizon αλλά δεν είχε δοθεί κάποια λύση.

Κάνε τα εξής:

Σβήσε το κινητό.

Πάτα ταυτόχρονα τα πλήκτρα power, home και volume up. Θα εμφανιστεί ένα ρομποτάκι ξαπλωμένο και μετά από λίγα δευτερόλεπτα θα ανοίξει ένα μενού.

Με το πλήκτρο έντασης πήγαινε κάτω, στην επιλογή wipe cache.Πάτα το πλήκτρο power για να την επιλέξεις και πάτα wipe cache.

Μόλις σου γράψει ότι ολοκληρώθηκε, κάνε επανεκκίνηση της συσκευής και πολύ πιθανόν να λύθηκε το πρόβλημά σου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

@spyrospatras: 10) Αν ο ήχος είναι πολύ έντονος και είναι προφανές ότι κάτι δεν πάει καλά, επιστρέφεις τον φορτιστή στο μαγαζί που πήρες τη συσκευή και ζητάς άλλον. Βέβαια κάπου διάβασα ότι οι φορτιστές δεν καλύπτονται απ' την εγγύηση, οπότε ίσως δεν τον δεχτούν. Δεν χάνεις τίποτα να προσπαθήσεις.

 

Σωστή η συμβουλή του Κώστα (Te_salat), αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό στην περίπτωσή σου. Οι φορτιστές αυτοί είναι μικρά παλμοτροφοδοτικά (switch-mode power supplies), τα οποία εξ ορισμού "ταλαντώνουν" σε μια συχνότητα. Αν η σχεδίαση ή/και τα υλικά είναι κακής ποιότητας, πολλές φορές η συχνότητα αυτή προκαλεί μηχανικές δονήσεις και ακούγεται ως βόμβος χαμηλής έντασης (αποδεκτό) ή ως "τσιτσίρισμα" (ένδειξη ότι η ταλάντωση δεν είναι ομαλή, κάτι που δεν είναι καλό). Μπορεί και να μην έχει πρόβλημα ως προς την σταθερότητα της τάσης εξόδου του, αλλά σίγουρα είναι μια ένδειξη ότι ο φορτιστής δεν είναι στα καλύτερά του. Αν έχεις παλμογράφο μέτρησε την έξοδό του με το Note II συνδεμένο (φορτιστής υπό φορτίο) να δεις αν η τάση είναι καθαρή και χωρίς κυμάτωση.

 

Ευχαριστώ όλους τους φίλους για τις απαντήσεις και το χρόνο τους.

Πριν από λίγο δοκίμασα να το φορτίσω για λίγα λεπτά και δεν έκανε καθόλου θόρυβο όπως το πρωί. Πιθανολογώ επειδή ο φορτιστής είναι κρύος. Το βράδυ θα το ξαναβάλω όπως χθες και θα δούμε το πρωί τι μέλλει γενέσθαι (ίσως πρέπει να χαρώ για το επιπλέον δωρεάν"ξυπνητήρι" που απέκτησα αντί να γκρινιάζω).

Αν κάνει τα ίδια θα πάρω τηλέφωνο στο Extreme-Mobile από όπου και το αγόρασα ελπίζοντας να μου το αντικαταστήσει.

Αλλιώς οψόμεθα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

Ολοι (ή σχεδον όλοι) οι USB φορτιστές δεν κάνουν ?

 

Πχ η μπριζα απο το φορτιστή του Iphone αν αλλάξεις το καλώδιο, δεν κάνει για το ΝΟΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Ολοι (ή σχεδον όλοι) οι USB φορτιστές δεν κάνουν ?

 

Πχ η μπριζα απο το φορτιστή του Iphone αν αλλάξεις το καλώδιο, δεν κάνει για το ΝΟΤΕ?

 

Του Νοτε είναι 2 amber

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Ολοι (ή σχεδον όλοι) οι USB φορτιστές δεν κάνουν ?

 

Πχ η μπριζα απο το φορτιστή του Iphone αν αλλάξεις το καλώδιο, δεν κάνει για το ΝΟΤΕ?

 

Κάνουν αλλά θα φορτίζει πιο αργά. Όπως έγραψε ο φίλος από πάνω του ΝΟΤΕ είναι στα 2Α οπότε φορτίζει πολύ πιο γρήγορα. Αλλά και οι υπόλοιποι είναι μια χαρά. Αφού φορτίζει και από usb 2.0 που είναι 500μα. Εγώ έχω στο αυτοκίνητο 1Α και έναν δεύτερο πάλι 1Α και φορτίζουν μια χαρά. Επίσης μια χαρά κάνει και ο φορτιστής από IPad που είναι 2,1Α.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΩΣΌΡΙΣΑ ΣΤΗΝ ΟΜΆΔΑ ΣΑΣ!!!

από σήμερα κι εγώ έχω το note ii.

μια ερώτηση...

από ότι το έψαξα εμένα είχε τον κωδικό INU=ΙΝΔΙΑ

τι να κάνω?

θα εχω προβλήματα?

να το πάω πίσω?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε τα εξής:

Σβήσε το κινητό.

Πάτα ταυτόχρονα τα πλήκτρα power, home και volume up. Θα εμφανιστεί ένα ρομποτάκι ξαπλωμένο και μετά από λίγα δευτερόλεπτα θα ανοίξει ένα μενού.

Με το πλήκτρο έντασης πήγαινε κάτω, στην επιλογή wipe cache.Πάτα το πλήκτρο power για να την επιλέξεις και πάτα wipe cache.

Μόλις σου γράψει ότι ολοκληρώθηκε, κάνε επανεκκίνηση της συσκευής και πολύ πιθανόν να λύθηκε το πρόβλημά σου.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τι χάνω με το wipe cache?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,εχθες ειχα ενα προβλημα με το κινητο και συγκεκριμενα,εχω καρτα wind f2g και εκανα tethering στο αλλο μου κινητο(iphone 4s) για να παιξω ενα παιχνιδι,το clash of clans,το οποιο ειχα διαπιστωσει οτι δεν τραβαει σημαντικα δεδομενα,τις ταξεως των μερικων kb μεσα σε λιγη ωρα παιχνιδιου οταν ειχα την καρτα στο 4s!το αποτελεσμα εχθες ηταν να μου τραβηξει 800 mb μεσα σε 1 ωρα περιπου αλλα δεν επαιζα συνεχεια,το ανοιγα και το εκλεινα το παιχνιδι με διαστημα περιπου 10 λεπτων τη φορα!

τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΩΣΌΡΙΣΑ ΣΤΗΝ ΟΜΆΔΑ ΣΑΣ!!!

από σήμερα κι εγώ έχω το note ii.

μια ερώτηση...

από ότι το έψαξα εμένα είχε τον κωδικό INU=ΙΝΔΙΑ

τι να κάνω?

θα εχω προβλήματα?

να το πάω πίσω?

Πάρε τηλέφωνο τη samsung, μπορεί να προορίζεται για την αγορά της Γερμανίας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,εχθες ειχα ενα προβλημα με το κινητο και συγκεκριμενα,εχω καρτα wind f2g και εκανα tethering στο αλλο μου κινητο(iphone 4s) για να παιξω ενα παιχνιδι,το clash of clans,το οποιο ειχα διαπιστωσει οτι δεν τραβαει σημαντικα δεδομενα,τις ταξεως των μερικων kb μεσα σε λιγη ωρα παιχνιδιου οταν ειχα την καρτα στο 4s!το αποτελεσμα εχθες ηταν να μου τραβηξει 800 mb μεσα σε 1 ωρα περιπου αλλα δεν επαιζα συνεχεια,το ανοιγα και το εκλεινα το παιχνιδι με διαστημα περιπου 10 λεπτων τη φορα!

τι μπορει να φταιει?

 

Φίλε δεν είναι φυσιολογικό αυτό, το tethering το είχες με password; Μήπως συνδέθηκες και κανένας περίεργος παράλληλα; 800mb είναι πάρα πολλά για οτιδήποτε και αν κάνεις στο κινητό. Φαντάζομαι δεν έκανε κανένα update το iPhone;

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν είναι φυσιολογικό αυτό, το tethering το είχες με password; Μήπως συνδέθηκες και κανένας περίεργος παράλληλα; 800mb είναι πάρα πολλά για οτιδήποτε και αν κάνεις στο κινητό. Φαντάζομαι δεν έκανε κανένα update το iPhone;

 

ναι με password το εχω!και εμενα μου φανηκε τρελο γιατι μονο στο παιχνιδακι μπηκα!

σκεφτηκα μηπως εκανε τιποτα το note η το iphone αλλα δεν βρηκα κατι,ολα τα εχω σωστα!

εχει κανεις εμπειρια απο wind και tethering?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να παίζει ρόλο η wind ή γενικά ο πάροχος. Το πιο πιθανό, έτσι όπως το βλέπω εγώ, είναι να έκανε κάποιο update το παιχνίδι ή το iPhone εν γένει.
Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθούσα το κανάλι που μάλλον πολλοί θα το ξέρετε (και αν όχι επιβάλλεται) http://www.youtube.com/user/Lucidmike78

και είδα ότι το note έχει προεγκατάσταση 2 pins για καπάκι με wireless charging :confused:

παρακολουθείστε τον mike κάνει φοβερή δουλειά στο κανάλι. τα πάντα για το Note 2 :up:

Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθούσα το κανάλι που μάλλον πολλοί θα το ξέρετε (και αν όχι επιβάλλεται) http://www.youtube.com/user/Lucidmike78

και είδα ότι το note έχει προεγκατάσταση 2 pins για καπάκι με wireless charging :confused:

παρακολουθείστε τον mike κάνει φοβερή δουλειά στο κανάλι. τα πάντα για το Note 2 :up:

 

Ναι εχει αυτην την δυνατοτητα αλλα δεν συμφερει εκτος αν τον κατασκευασεις μονος σου τον ασυρματο φορτιστη ( υπαρχουν οδηγιες στο xda ).

Η φορτιση παντως ειναι πολυ αργη 8+ ωρες.

no sig...
Link to comment
Share on other sites

περιμένω αύριο ή μεθαύριο θα είμαι κάτοχος ενός note 2 white μετά από το 4s που να ομολογήσω καλό κινητό αλλά στο αστείο της apple το 5 δεν θα έδινα ούτε φράγκο.
Link to comment
Share on other sites

περιμένω αύριο ή μεθαύριο θα είμαι κάτοχος ενός note 2 white μετά από το 4s που να ομολογήσω καλό κινητό αλλά στο αστείο της apple το 5 δεν θα έδινα ούτε φράγκο.

 

Κι ομως ειδα σημερα σε αγγελια εναν και δινει το Note 2 κουτατο + εξτρας + χρηματα για iphone 5.

no sig...
Link to comment
Share on other sites

μήπως ήθελε και το cd με το "κελί 33"? γιατί κάποιος να θέλει να φύγει από το ανοιχτό κινητό σε κάποιο που τα έχει όλα κλειδωμένα και δεν μπορείς να κάνεις πολλά? Edited by billmw
Link to comment
Share on other sites

@spyrospatras

Κι εμένα το κάνει μόνο όταν κοντεύει να φορτίσει και στο 100% ακούγεται ξεκάθαρα ένας θόρυβος άσχετα αν το βάζω σε πολύμπριζο ή σε πρίζα κατευθείαν. Αν αλλάξεις τελικά φορτιστή και δεις όταν διορθώθηκε το πρόβλημα ενημέρωσε μας.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...