Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια και εγω με original flip cover δεν εχω θέμα. Εξάλλου ειναι και λιγο πιο χοντρο ώστε να καλύπτει την κάμερα.
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_note_ii-review-824p3.php

Σε αυτο το link ειναι η νεοτερη εκδοση review απο το ιδιο site. Κοιταξε αριστερα στην κυρια σελιδα του Note2-specs, εκει που γραφει "Writing home".

Ελπιζω και ευχομαι να ειμαι εγω λαθος φιλε μου. Ειλικρινα.

Τεχνολογια...μια ανηφορικη ροτα προς την εξιλεωση των συναισθηματων...
Link to comment
Share on other sites

 

Παιδιά γιατί μπερδεύτηκα λίγο..

Δεν φοράει gorilla στο τζαμακι της κάμερας αυτό εννοείται έτσι;

Γιατί η οθόνη gorilla είναι..

Sent from my note2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γιατί μπερδεύτηκα λίγο..

Δεν φοράει gorilla στο τζαμακι της κάμερας αυτό εννοείται έτσι;

Γιατί η οθόνη gorilla είναι..

Sent from my note2

 

Στο site της Corning δεν αναφερει το Note2 ως κατοχο gorilla glass, παρα μονο το Note1. Παραθετω link:

http://www.corninggorillaglass.com/products-with-gorilla/samsung

Edited by scorpios44
Τεχνολογια...μια ανηφορικη ροτα προς την εξιλεωση των συναισθηματων...
Link to comment
Share on other sites

Στο site της Gorning δεν αναφερει το Note2 ως κατοχο gorilla glass, παρα μονο το Note1. Παραθετω link:

http://www.corninggorillaglass.com/products-with-gorilla/samsung

 

Αυτη η κουβεντα ειχε γινει τους πρωτους μηνες κυκλοφοριας του νοτε2, αλλα ποτε δεν ξεκαθαριστηκε επισημα.

Η corning δε δημοσιευσε ποτε επισημα οτι διαθετει το δικο της γυαλι (παροτι το ανανεωνει τακτικα - οπως πχ με το s4), ενω η Samsung σε ερωτησεις κατοχων ανα τον κοσμο διαβεβαιωνε οτι διαθετει gorilla glass...

Link to comment
Share on other sites

Παρα ταυτα συνεχιζω και λεω πως εχουν αναφερθει ουκ ολιγες συσκευες υποστηριζομενες Corning Gorilla glass που εχουν υποστει φθορες. Δεν με παρηγορει, ουτε μιλαω με αυτη την μορφη. Ειναι ομως ενα σημειο που διαχωριζεται το απολυτο απο την σχετικοτητα.

Ειχα διαβασει επισης καπου οτι καποιες συσκευες με gorilla glass εχουν καποια αλλοιωση-μικρη και ανεπαισθητη στο ματι-σε χρωματικη παλετα. Μετρησιμη απο μηχανηματα. Εχει διαβασει και καποιος αλλος το ιδιο αρθρο και μπορει να δωσει αποψη? Δεν μπορω να θυμηθω που το διαβασα και δεν μπορω να παραθεσω link σχετικο.

Edited by scorpios44
Τεχνολογια...μια ανηφορικη ροτα προς την εξιλεωση των συναισθηματων...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσον αφορά τις φωνητικές κλήσεις κατέβασα από το market το Voice Speed Dial και είναι πράγματι αξιόπιστο αλλά λίγο αργό στην απόκριση.

Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να το δουλέψεις από ακουστικό Bleutooth και αυτό είναι το μεγάλο μείον του. Αξίζει αλλά πρέπει να βγει κάτι πιο βελτιωμένο για το θηρίο μας.

Αν κάποιοι το πέρασαν σαν εφαρμογή θα ήθελα κάποιες γνώμες μπας και δούμε καλύτερες προτάσεις διαχείρισης.

Θα ήθελα να έχω το Note 2 στην τσέπη και να κάνω κλήσεις χωρίς να χρειάζεται να το πειράξω καν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσον αφορά τις φωνητικές κλήσεις κατέβασα από το market το Voice Speed Dial και είναι πράγματι αξιόπιστο αλλά λίγο αργό στην απόκριση.

Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να το δουλέψεις από ακουστικό Bleutooth και αυτό είναι το μεγάλο μείον του. Αξίζει αλλά πρέπει να βγει κάτι πιο βελτιωμένο για το θηρίο μας.

Αν κάποιοι το πέρασαν σαν εφαρμογή θα ήθελα κάποιες γνώμες μπας και δούμε καλύτερες προτάσεις διαχείρισης.

Θα ήθελα να έχω το Note 2 στην τσέπη και να κάνω κλήσεις χωρίς να χρειάζεται να το πειράξω καν.

 

Εμένα μια χαρά δουλεύει το voice speed dial με το bluetooth (mw600).

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μια χαρά δουλεύει το voice speed dial με το bluetooth (mw600).

Και εγώ αυτό χρησιμοποιώ το mw600 αλλά δεν δίνει εντολή για να ξεκινήσει η εφαρμογή.

Εκτός αν εννοείς πως μιλάς κανονικά με το συγκεκριμένο ακουστικό αφού πρώτα κάνεις την κλήση από το τηλέφωνο.

Αν έχεις την καλοσύνη πες μου αναλυτικά τι ακριβώς κάνεις. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μου διαφεύγει;

Πατάς το κουμπί από το mw600 και σου ενεργοποιεί την εφαρμογή; Σε μένα ανοίγει το S Voice.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα Κωστα. Το σ4 μοιαζει με φτωχο συγγενη διπλα στο νοτελι και το ενα κοστιζει 200 ευρω παραπανω αυτη τη στιγμη.

Αναφορικα με τις θηκες ειναι οπως τα λες.

Αν σου πεσει την πατησες - προσωπικα πλεον το ρισκαρω και δεν ασχολουμαι τοσο με αυτο το κομματι. Αν γινει, εγινε (οπως και στην περιπτωση σου) - τα εχω απαξιωσει ολα αυτα πλεον...

Κραταω αυτο που εγραψες για το νοτελι και το φακο, οτι δεν εχεις δηλαδη γρατζουνια καθως το χρησιμοποιεις με την αυθεντικη flip ή με λεπτο backplate. Ειμαστε καλα τοτε, θα εχει χρησιμοποιησει καλο υλικο η σαμμυ.

Επισης, ελαβα απο ebay ενα spare part σκελετο συσκευης, που περιλαμβανει και το τζαμακι της καμερας. Αντικαθισταται πανευκολα.

Αν το κρατησω τοσο, ωστε να εχω θεμα με γρατζουνιες απλα το αντικαθιστω...

 

Πρέπει να μ έχουν ματιασει. Σήμερα μου έπεσε απο το χέρι και το Note. :D:wacko:

Ευτυχώς επειδή δεν το πολυχρησιμοποιω τελευταία το είχα σε ολόσωμη flip και δεν έπαθε τίποτα.

Το κρατούσα μαζί με κάτι χαρτιά όπως μπήκα στο σπίτι και καθώς πήγα να δώσω στην μικρή ενα προσπεκτους ξέχασα οτι απο κάτω ηταν το τηλέφωνο.

Μάλλον φταίει οτι τώρα που δεν έχω σακάκι τα κρατάω στο χερι.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό χρησιμοποιώ το mw600 αλλά δεν δίνει εντολή για να ξεκινήσει η εφαρμογή.

Εκτός αν εννοείς πως μιλάς κανονικά με το συγκεκριμένο ακουστικό αφού πρώτα κάνεις την κλήση από το τηλέφωνο.

Αν έχεις την καλοσύνη πες μου αναλυτικά τι ακριβώς κάνεις. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μου διαφεύγει;

Πατάς το κουμπί από το mw600 και σου ενεργοποιεί την εφαρμογή; Σε μένα ανοίγει το S Voice.

 

Δεν μπορεις να ανοιξεις την εφαρμογη μεσα απο το svoice, λεγοντας open voice speed dial??

Link to comment
Share on other sites

Για την κάμερα του 1 έχω και εγώ να πω τα καλύτερα.Το βιντεάκι αυτό
ειναι απο το φίλο που του πούλησα το κινητό.Κρατούσε το κινητό όρθιο και γιαυτό βγήκε έτσι και στο youtube αλλά μπορεί να φανει η ποιότητα της κάμερας του.Ειναι σε club 3.30 τα ξημερώματα

 

δεν ξερω με τι ρυθμισεις και σε τι ποιοτητα τραβηχτηκε το βιντεο αλλα η ποιοτητα του κατα τη γνωμη μου ειναι κατω του μετριου.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό χρησιμοποιώ το mw600 αλλά δεν δίνει εντολή για να ξεκινήσει η εφαρμογή.

Εκτός αν εννοείς πως μιλάς κανονικά με το συγκεκριμένο ακουστικό αφού πρώτα κάνεις την κλήση από το τηλέφωνο.

Αν έχεις την καλοσύνη πες μου αναλυτικά τι ακριβώς κάνεις. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μου διαφεύγει;

Πατάς το κουμπί από το mw600 και σου ενεργοποιεί την εφαρμογή; Σε μένα ανοίγει το S Voice.

 

Προφανώς έχεις βάλει σαν προεπιλογή το s voice για αυτό...! Πήγαινε στις ρυθμίσεις, στη διαχείριση εφαρμογών, βρες το s voice και κάτω κάτω πρέπει να σου έχει κατάργηση προεπιλογων. Πάτα κατάργηση και ξανά πάτα το κουμπί του mw600 τώρα το πιθανότερο να σου ζητήσει ποιο πρόγραμμα θέλεις να ανοίξει, εκεί διαλέγεις προφανώς το voice speed dial και "πάντα ".Τσέκαρε και πες μου

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μ έχουν ματιασει. Σήμερα μου έπεσε απο το χέρι και το Note. :D:wacko:

Ευτυχώς επειδή δεν το πολυχρησιμοποιω τελευταία το είχα σε ολόσωμη flip και δεν έπαθε τίποτα.

Το κρατούσα μαζί με κάτι χαρτιά όπως μπήκα στο σπίτι και καθώς πήγα να δώσω στην μικρή ενα προσπεκτους ξέχασα οτι απο κάτω ηταν το τηλέφωνο.

Μάλλον φταίει οτι τώρα που δεν έχω σακάκι τα κρατάω στο χερι.

 

Τελικα παιζει ρολο τι θηκη θα "φοραει" για να μην υπαρχουν εκδορες απο τυχον ατυχηματα? Flip case της Samsung η οποια ειναι και η πιο σταθερη, ενταξει ειναι η καλυτερη και προσαρμοστικοτερη, το εχω εμπεδωσει. Και καλυπτει και την καμερα. Το πισω καπακι ειναι λιγο πιο εξογκωμενο ωστε να καλυπτει την καμερα. Απλα μου φαινοταν παραξενο οπως εβλεπα στην φωτο την θηκη.

Στην οθονη εχετε παρατηρησει με την συνεχη χρηση, αν γρατζουνιστηκε, η χαραχτηκε ποτε με τυχαια συνευρεση με κλειδια η κατι αλλο αιχμηρο, τυχαια. μεσα σε τσεπη, η τσαντακι. Κανω αυτες τις αφελεις κατα πολλους κατοχους ερωτησεις γιατι θελω να το αγορασω αυριο, και θελω να λυσω καποιες αποριες που με ταλαντευουν σχετικα με το θεμα που αναλυσαμε χθες για το Gorilla glass. Ευχαριστω, Δημητρης.

Τεχνολογια...μια ανηφορικη ροτα προς την εξιλεωση των συναισθηματων...
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχεις βάλει σαν προεπιλογή το s voice για αυτό...! Πήγαινε στις ρυθμίσεις, στη διαχείριση εφαρμογών, βρες το s voice και κάτω κάτω πρέπει να σου έχει κατάργηση προεπιλογων. Πάτα κατάργηση και ξανά πάτα το κουμπί του mw600 τώρα το πιθανότερο να σου ζητήσει ποιο πρόγραμμα θέλεις να ανοίξει, εκεί διαλέγεις προφανώς το voice speed dial και "πάντα ".Τσέκαρε και πες μου

Δυστυχώς στο s-voice δεν βλέπω "κατάργηση προεπιλογων" (ενώ για παράδειγμα βλέπω στο internet). Το ψάχνω και εγώ αλλά δεν έχω βρει λύση

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιζει ρολο τι θηκη θα "φοραει" για να μην υπαρχουν εκδορες απο τυχον ατυχηματα? Flip case της Samsung η οποια ειναι και η πιο σταθερη, ενταξει ειναι η καλυτερη και προσαρμοστικοτερη, το εχω εμπεδωσει. Και καλυπτει και την καμερα. Το πισω καπακι ειναι λιγο πιο εξογκωμενο ωστε να καλυπτει την καμερα. Απλα μου φαινοταν παραξενο οπως εβλεπα στην φωτο την θηκη.

Στην οθονη εχετε παρατηρησει με την συνεχη χρηση, αν γρατζουνιστηκε, η χαραχτηκε ποτε με τυχαια συνευρεση με κλειδια η κατι αλλο αιχμηρο, τυχαια. μεσα σε τσεπη, η τσαντακι. Κανω αυτες τις αφελεις κατα πολλους κατοχους ερωτησεις γιατι θελω να το αγορασω αυριο, και θελω να λυσω καποιες αποριες που με ταλαντευουν σχετικα με το θεμα που αναλυσαμε χθες για το Gorilla glass. Ευχαριστω, Δημητρης.

 

Αν το βάλεις μαζί με κλειδιά και αιχμηρά αντικείμενα θα σου χαράξει, δεν υπάρχει περίπτωση να τη γλυτώσει κι αυτό δεν ισχύει μόνο για το note αλλά για όλα τα κινητά.Αν το προσέχεις και το καθαρίζεις τακτικά ώστε να μη γίνεται σαν γιαλοχαρτο η σκόνη κάθε φορά που το πιάνεις, δεν παθαίνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στο s-voice δεν βλέπω "κατάργηση προεπιλογων" (ενώ για παράδειγμα βλέπω στο internet). Το ψάχνω και εγώ αλλά δεν έχω βρει λύση

Τελικά βρήκα λύση κάνοντας disable το s-voice και πλέον πατώντας για 2" το κουμπί του headset επέλεξα να ανοίξει το voice dial ... Για να δούμε αν αυτό θα δημιουργήσει αλλά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει συμβεί 3-4 φορές να έχω πρόβλημα με τις φωτογραφίες στο Note II, ενώ όλα είναι μιά χαρά, ανοίγω τον φάκελο Κάμερα στην Συλλογή και κάποιες φωτογραφίες μου τις βγάζει χωρίς προεπισκόπηση, αλλά με έναν κεραυνό και μαύρο φόντο (δηλαδή ότι υπάρχει πρόβλημα) και η Συλλογή κολλάει, ούτε scroll μπορώ να κάνω ούτε τίποτα, μόνο αν σβήσω τις συγκεκριμένες φωτογραφίες ξεκολλάει.

 

ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει ώστε να μήν χάνω τις φωτογραφίες μου?

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά τη θηκουλα , μονο την puro εχω βρει πού να ειναι τοσο ποιοτική. ..
Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα λύση κάνοντας disable το s-voice και πλέον πατώντας για 2" το κουμπί του headset επέλεξα να ανοίξει το voice dial ... Για να δούμε αν αυτό θα δημιουργήσει αλλά προβλήματα.

 

Ποια ειναι η εφαρμογη που λες? Το speak 2 dial? (Sorry για το ολιγον εκτος θεματος)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχεις βάλει σαν προεπιλογή το s voice για αυτό...! Πήγαινε στις ρυθμίσεις, στη διαχείριση εφαρμογών, βρες το s voice και κάτω κάτω πρέπει να σου έχει κατάργηση προεπιλογων. Πάτα κατάργηση και ξανά πάτα το κουμπί του mw600 τώρα το πιθανότερο να σου ζητήσει ποιο πρόγραμμα θέλεις να ανοίξει, εκεί διαλέγεις προφανώς το voice speed dial και "πάντα ".Τσέκαρε και πες μου

Επιτέλους το βρήκα με την πολύτιμη βοήθειά σου φίλε.

Δεν βρήκα επιλογή κατάργηση επιλογών αλλά πάτησα να είναι ανενεργό το πρόγραμμα. Έχει επιλογή επάνω δεξιά.

Κατόπιν βγήκα από την διαχείριση εφαρμογών και πατώντας το κουμπί κλήσης στο mw600 μου έβγαλε στο τηλέφωνο αν θέλω το Voice speed Dial. Πατάς την επιλογή ''πάντα'' και πλέον όλα καλά όπως πρέπει.

Αυτό ήθελα να πατάω το κουμπί του ακουστικού και να ενεργοποιείται η εφαρμογή. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν ξέρω έχω διαγράψει τις φωτογραφίες που είχαν "πρόβλημα", αλλά όλα τα άλλα αρχεία που είναι στην sd δεν έχουν πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

Έχω το πρόβλημα ότι όταν έχω το κινητό κλειδωμένο το svoice δε δουλεύει (πατάω παρατεταμένα το κουμπί του handsfree αλλά η εφερμογή ξεκινάει μόνο αφότου ξεκλειδώσω τη συσκευή) Επίσης να πω ότι η επιλογή να μη γίνονται κλείσεις όταν η συσκευή είναι κλειδωμένη δεν είναι ενεργοποιημένη. Το voice speed dial δουλεύει με τη συσκευή κλειδωμένη? (να αναφέρω ότι είναι κλειδωμένη με password και όχι με pattern οπότε είναι μπελάς να την ξεκλειδώνω κάθε φορά)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...