Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας. Έχω ένα τv box. 2/16 με 4.4.2.

Φόρτωσα το mygica media center αλλά δεν μπορώ να φορτώσω sport devil γενικα τα αθλητικά γιατί μου βγάζει ένα μήνυμα επάνω δεξιά

Sportdevil

The dependency on

script.module.pycryptodome version.

Μήπως καμμία βοήθεια.

Η version είναι στο ένα που τα τρέχει όλα

0.3.21

Στην δε άλλη version από ίδιο μηχανημα

που δεν μου τα τρέχει είναι 0.5.6

Εάν φταίει η version που μπορώ να βρω την version 0.3.21 εάν όντως φταίει η version η άραγε τι μπορεί να φταίει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1258

  • makis1024

    549

  • ath156

    1771

Το νετφλιξ δεν το εχει το store και ειναι συνηθες σε ολα αυτα τα κουτακια ...

Κατεβαζεις και βαζεις αυτη την 6αρα βερσιον χειροκινητα ...

https://netflix.en.uptodown.com/android/download/2129495

Για τον οτε τωρα θελει λιγο κοπο ...

Για να δουλευει θελει να μπαινεις σε περιβαλλον Android και να

επανεκκινεις ξανα (αφου πρωτα υπαρξουν καποιες προυποθεσεις) για να βλεπεις !

 

Έβαλα χθες το Netflix και η εικόνα πάει καρέ καρέ. Σκέφτηκα μήπως έχει θέμα το κουτάκι μου αλλά στο YouTube παίζει κανονικά ακόμα και 4K

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα χθες το Netflix και η εικόνα πάει καρέ καρέ. Σκέφτηκα μήπως έχει θέμα το κουτάκι μου αλλά στο YouTube παίζει κανονικά ακόμα και 4K

 

Αν θυμάμαι καλά έχεις το gt king pro...

Και έχεις τέτοιο θέμα ...;!

Με το μανισιο λογισμικό είσαι;

Έχεις την τελευταία αναβάθμιση;

Το καθαρίζεις συχνά την μνήμη του με την μαμά εφαρμογή;

Μήπως έχεις τίποτα AFR ενεργοποιημένο;

Πάντως επειδή δεν έχει ακουστεί τέτοιο πρόβλημα σ' αυτά τα μποξακια μάλλον κάτι σου ... διαφεύγει!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Έχω ένα τv box. 2/16 με 4.4.2.

Φόρτωσα το mygica media center αλλά δεν μπορώ να φορτώσω sport devil γενικα τα αθλητικά γιατί μου βγάζει ένα μήνυμα επάνω δεξιά

Sportdevil

The dependency on

script.module.pycryptodome version.

Μήπως καμμία βοήθεια.

Η version είναι στο ένα που τα τρέχει όλα

0.3.21

Στην δε άλλη version από ίδιο μηχανημα

που δεν μου τα τρέχει είναι 0.5.6

Εάν φταίει η version που μπορώ να βρω την version 0.3.21 εάν όντως φταίει η version η άραγε τι μπορεί να φταίει.

 

Βαζεις τον es explorer στο μποξακι που δουλευει σωστα και ενεργοποιεις τα κρυφα αρχεια ...

Απο εκει μπαινεις Android --> data --> org.xbmc.kodi --> files --> .kodi --> addons και ψαχνεις για να κανεις αντιγραφη σε ενα στικακι το φακελο --> plugin.video.SportsDevil

Πας μετα στο αλλο μποξακι και αφου βαλεις και εκει τον es explorer , ενεργοποιησεις τα κρυφα αρχεια και ακολουθησεις την ιδια διαδρομη κανε επικολληση τον φακελο ''plugin.video.SportsDevil'' και πες ναι στην αντικατασταση του!

Εισαι οκ!

Λογικα ετσι θα εχεις και εκει την ιδια βερσιον!

Να σημειωσω μονο πως επειδη δεν εχω το mygica εγκατεστημενο μπορει ο φακελος org.xbmc.kodi να εχει αλλο ονομα στο mygica ...

Κατι που ισως να εχει και το mygica σαν ... ''συστατικο''

Ολα τα αλλα ομως ειναι τα ιδια!

Καλη τυχη!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά έχεις το gt king pro...

Και έχεις τέτοιο θέμα ...;!

Με το μανισιο λογισμικό είσαι;

Έχεις την τελευταία αναβάθμιση;

Το καθαρίζεις συχνά την μνήμη του με την μαμά εφαρμογή;

Μήπως έχεις τίποτα AFR ενεργοποιημένο;

Πάντως επειδή δεν έχει ακουστεί τέτοιο πρόβλημα σ' αυτά τα μποξακια μάλλον κάτι σου ... διαφεύγει!

Ναι το pro έχω και το μανισιο λογισμικο δεν έχω την τελευταία αναβάθμιση. Η μνήμη είναι πολύ χαμηλά μιας και είναι καινούργιο και δεν του έχω περάσει τίποτα εκτός από το netflix.

Στο YouTube έπαιζε ώρες 4κ για πολλές ώρες και δεν καταλάβαινε τίποτα. Περιμένω να μου έρθει καλώδιο usb male to male για να του περάσω κάποιο λογισμικό που μου είπε ένα παιδί πιο πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Τεσταρισε και το στρεμιο που ειπες αλλα πες μου αν χρησιμοποιεις και καποιο καθαριστικο για την μνημη σου...

Αν οχι που και που μπες στις ρυθμισεις -> αποθηκευτικο χωρο και κανε καθαρισμο προσωρινης μνημης !

Και καλο θα ειναι παντα τετοιες βαριες εφαρμογες σαν το kodi μην τις κρατας ... ενεργες !

Για δοκιμασε λοιπον πατωντας τετραγωνο απο την κατω μπαρα να κλεινεις ολες τις εφαρμογες , κανε και που και που ενα καθαρισμο προσωρινης μνημης η ενα καθαρισμο με μια εφαρμογη και πες μας αν αλλαξει κατι!

;)

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου.

Θα το δοκιμάσω και θα πετύχει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βαζεις τον es explorer στο μποξακι που δουλευει σωστα και ενεργοποιεις τα κρυφα αρχεια ...

Απο εκει μπαινεις Android --> data --> org.xbmc.kodi --> files --> .kodi --> addons και ψαχνεις για να κανεις αντιγραφη σε ενα στικακι το φακελο --> plugin.video.SportsDevil

Πας μετα στο αλλο μποξακι και αφου βαλεις και εκει τον es explorer , ενεργοποιησεις τα κρυφα αρχεια και ακολουθησεις την ιδια διαδρομη κανε επικολληση τον φακελο ''plugin.video.SportsDevil'' και πες ναι στην αντικατασταση του!

Εισαι οκ!

Λογικα ετσι θα εχεις και εκει την ιδια βερσιον!

Να σημειωσω μονο πως επειδη δεν εχω το mygica εγκατεστημενο μπορει ο φακελος org.xbmc.kodi να εχει αλλο ονομα στο mygica ...

Κατι που ισως να εχει και το mygica σαν ... ''συστατικο''

Ολα τα αλλα ομως ειναι τα ιδια!

Καλη τυχη!

 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Θα το δοκιμάσω και σίγουρα θα πετύχει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το pro έχω και το μανισιο λογισμικο δεν έχω την τελευταία αναβάθμιση. Η μνήμη είναι πολύ χαμηλά μιας και είναι καινούργιο και δεν του έχω περάσει τίποτα εκτός από το netflix.

Στο YouTube έπαιζε ώρες 4κ για πολλές ώρες και δεν καταλάβαινε τίποτα. Περιμένω να μου έρθει καλώδιο usb male to male για να του περάσω κάποιο λογισμικό που μου είπε ένα παιδί πιο πίσω.

 

Εγω σου ειπα πιο πισω για το αλλο το ''καθαρο'' λογισμικο!

Αλλα εδω εχουμε να κανουμε με κατι αλλο...

Προσπαθησε παντως να κανεις μεσα απο το μποξακι σου μια online ενημερωση στο τελευταιο μαμα λογισμικο και κοιταξε αν λθθει το προβλημα σου...

Αλλιως κατι αλλο συμβαινει που θελει ψαξιμο...!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου ειπα πιο πισω για το αλλο το ''καθαρο'' λογισμικο!

Αλλα εδω εχουμε να κανουμε με κατι αλλο...

Προσπαθησε παντως να κανεις μεσα απο το μποξακι σου μια online ενημερωση στο τελευταιο μαμα λογισμικο και κοιταξε αν λθθει το προβλημα σου...

Αλλιως κατι αλλο συμβαινει που θελει ψαξιμο...!

 

Έκανα αναβάθμιση αλλά δεν έφτιαξε. Έχει και ένα δικό του μάρκετ τον boxακι και έβαλα από εκεί το Netflix και συνεχίζει το ίδιο πρόβλημα. Σαν να φταίει ο player.

Μάλλον η θα πρέπει να το ψάξω η να του βάλω το καθαρό λογισμικό να δω αν θα παίζει καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Πώς;;

Μποξακι και δεν παίζει Netflix;;

 

Όταν παίζει νεράκι στο Amazon Fire stick με 1gb Ram;

 

Έτσι, πείτε και άλλα για τα μποξακια που είναι τα καλύτερα!

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αναβάθμιση αλλά δεν έφτιαξε. Έχει και ένα δικό του μάρκετ τον boxακι και έβαλα από εκεί το Netflix και συνεχίζει το ίδιο πρόβλημα. Σαν να φταίει ο player.

Μάλλον η θα πρέπει να το ψάξω η να του βάλω το καθαρό λογισμικό να δω αν θα παίζει καλύτερα

 

Για κατεβασε αυτην την τελευταια 7αρα και τσεκαρισε αν υπαρχει διαφορα...

https://netflix.en.uptodown.com/android/download

Αν συνεχιζει και με αυτην να κανει τα ιδια τοτε σιγουρα θελει αλλη προσεγγιση η ... ολη φαση!

Ισως λιγο περισσοτερο ψαξιμο με τιποτα φιλτρα στην τηλεοραση σου η καποιες αλλες ρυθμισεις απο το μποξ!

:rolleyes:

 

 

 

Πώς;;

Μποξακι και δεν παίζει Netflix;;

 

Όταν παίζει νεράκι στο Amazon Fire stick με 1gb Ram;

 

Έτσι, πείτε και άλλα για τα μποξακια που είναι τα καλύτερα!

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Πολυ ωραια τοποθετηση !

Μπραβο!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Έτσι από περιέργεια το GT King pro δεν έρχεται με sd και dual boot για coreelec? Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ξέθαψα από ένα διαλυμένο λάπτοπ το ανεμιστηρακι του.

Θα κάνει δουλειά για το h96 max x3 ή είναι πολύ μικρό και να πάρω κάτι μεγαλύτερο;

Fhys4tKt2bn6sf

Sony Ericsson x8|root|cwm|cypress|overclock|ginderdx 2.3.7 v24|Jimdem Tweak v24.1

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Έτσι από περιέργεια το GT King pro δεν έρχεται με sd και dual boot για coreelec?

Ναι όπως και το αδερφάκι του GT King.

Link to comment
Share on other sites

Ξέθαψα από ένα διαλυμένο λάπτοπ το ανεμιστηρακι του.

Θα κάνει δουλειά για το h96 max x3 ή είναι πολύ μικρό και να πάρω κάτι μεγαλύτερο;

Fhys4tKt2bn6sf

Για να κάνεις μία αξιοπρεπή βάση πρέπει να είναι περίπου 8-9 εκ., άρα καλύτερα εάν ήταν από παλιό tower κλπ.Επιπλέον νομίζω ότι αυτό που δουλεύει με 5V ίσως θα κάνει και πιο πολύ θόρυβο από ένα 12Vολτο που δουλεύει με 5V (εκτός από την μικρότερη παροχή αέρα). Εφόσον όμως το έχεις το δοκιμάζεις (βάζεις μία εφαρμογή όπως π.χ. το CPU float και βλέπεις αποτέλεσμα - σύγκριση θερμοκρασίας χωρίς/με ανεμιστηράκι).

Αλλιώς παίρνεις άλλο.

Υπάρχουν και έτοιμες λύσεις. Κάποια στιγμή είχα δει και ένα, σε αρκετά καλή τιμή από εξωτερικό βέβαια, με 3 ταχύτητες και διακόπτη ON/OFF.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι όπως και το αδερφάκι του GT King.

Απλώς αναρωτήθηκα γιατί κάποιος να παιδεύεται για την android εφαρμογή και να μην χρησιμοποιεί το coreelec που έχει FHD στο Netflix. Επίσης αναρωτήθηκα μήπως μου διαφεύγει κάτι και το pro εκτός της πρόσθετης υποστήριξης σε θέματα ήχου έχει και κανένα licence για netflix, αλλά προφανώς δεν πρέπει να ισχύει αυτό.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Για κατεβασε αυτην την τελευταια 7αρα και τσεκαρισε αν υπαρχει διαφορα...

https://netflix.en.uptodown.com/android/download

Αν συνεχιζει και με αυτην να κανει τα ιδια τοτε σιγουρα θελει αλλη προσεγγιση η ... ολη φαση!

Ισως λιγο περισσοτερο ψαξιμο με τιποτα φιλτρα στην τηλεοραση σου η καποιες αλλες ρυθμισεις απο το μποξ!

:rolleyes:

 

 

Πολυ ωραια τοποθετηση !

Μπραβο!

Θα το κετεβασω μετά που θα είμαι σπίτι και θα σου πω. Δεν πιστεύω να φταίνε τα φίλτρα της τηλεόρασης γιατί όπως είπα και πριν στο YouTube τα βίντεο 4κ τα πάει σφαίρα.

Στο μεταξύ η τηλεόραση η οποία έχει ενσωματωμένο Netflix παίζει παρά πολύ καλά

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να κάνεις μία αξιοπρεπή βάση πρέπει να είναι περίπου 8-9 εκ., άρα καλύτερα εάν ήταν από παλιό tower κλπ.Επιπλέον νομίζω ότι αυτό που δουλεύει με 5V ίσως θα κάνει και πιο πολύ θόρυβο από ένα 12Vολτο που δουλεύει με 5V (εκτός από την μικρότερη παροχή αέρα). Εφόσον όμως το έχεις το δοκιμάζεις (βάζεις μία εφαρμογή όπως π.χ. το CPU float και βλέπεις αποτέλεσμα - σύγκριση θερμοκρασίας χωρίς/με ανεμιστηράκι).

Αλλιώς παίρνεις άλλο.

Υπάρχουν και έτοιμες λύσεις. Κάποια στιγμή είχα δει και ένα, σε αρκετά καλή τιμή από εξωτερικό βέβαια, με 3 ταχύτητες και διακόπτη ON/OFF.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απλώς αναρωτήθηκα γιατί κάποιος να παιδεύεται για την android εφαρμογή και να μην χρησιμοποιεί το coreelec που έχει FHD στο Netflix. Επίσης αναρωτήθηκα μήπως μου διαφεύγει κάτι και το pro εκτός της πρόσθετης υποστήριξης σε θέματα ήχου έχει και κανένα licence για netflix, αλλά προφανώς δεν πρέπει να ισχύει αυτό.

 

Θέλω το box να ανοίγει και να παίζει τα πάντα χωρίς να χρειάζομαι να μπαίνω σε διαδικασίες με dual boot κτλ. 1ον για τον λόγο ότι είναι ένα δυνατό μηχάνημα και μπορεί να τα παίξει όλα σφαίρα. 2ον γιατί δεν μπορώ να λέω στην κοπέλα μου πως αν θέλεις να δεις Netflix θα το ανοίξεις έτσι αν θέλεις να δεις οτε tv θα το ανοίγεις έτσι κτλ.

Προτιμώ να μπω στις διαδικασίες για root και να είναι όλα κομπλέ.

Edited by grom
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρρι 3 boxakia περιση το καλοκαιρι .Τα δυο (h96 max x2( s905 x2 )και mecool k9 (s905 x2) αναβει το led μαυρη οθονη με θυρα hdmi παιζουν κι τα δυο με θυρα AV αλλα με πολυ χσμηλη ποιοτητσ οθονης κσι ηχο με παρασιτα .Το 3 μποξσκι mecool k9 δειχνει εικονα απο hdmi αλλα δεν εχει ηχο .3 στα 3 jack pote. Υπαρχει πιθανοτητα να διορθοσουμε κατι απο αυτα ? και πως ?
Link to comment
Share on other sites

Θα το κετεβασω μετά που θα είμαι σπίτι και θα σου πω. Δεν πιστεύω να φταίνε τα φίλτρα της τηλεόρασης γιατί όπως είπα και πριν στο YouTube τα βίντεο 4κ τα πάει σφαίρα.

Στο μεταξύ η τηλεόραση η οποία έχει ενσωματωμένο Netflix παίζει παρά πολύ καλά

 

Καμια σχεση η λογικη της τηλεορασης με το μποξακι σε σχεση με το νετφλιξ...!

Εντελως διαφορετικη προσεγγιση ...

Και αν συνεχισει να μην δουλευει σωστα σε σενα καποιο προβλημα μαλλον θα υπαρχει σε κατι απο ολα αυτα που εχουν αμεση σχεση ...

Τηλεοραση ,Tv Box και καλωδιο Hdmi...

Ναι ισως ακομα και το καλωδιο Hdmi αν και στην προκιμενη περιπτωση μαλλον εχει τις λιγοτερες πιθανοτητες!

Το youtube τωρα που το εχεις σαν μετρο συγκρισης δεν ισχυει γιατι μαλλον χρησιμοποιει αλλη λογικη στριμαρισματος απο το νετφλιξ!

Κοιταξε λοιπον αν συνεχιζεται το προβλημα σου πρωτα απ'ολα τα φιλτρα της τηλεορασης σου και απενεργοποιησε τα ολα...!

Ιδιως τα της κινησης!

Και μετα θα παμε και στο μποξακι....

Εξαλλου δεν χανεις κατι να το δοκιμασεις και αυτο !

 

 

Εχω παρρι 3 boxakia περιση το καλοκαιρι .Τα δυο (h96 max x2( s905 x2 )και mecool k9 (s905 x2) αναβει το led μαυρη οθονη με θυρα hdmi παιζουν κι τα δυο με θυρα AV αλλα με πολυ χσμηλη ποιοτητσ οθονης κσι ηχο με παρασιτα .Το 3 μποξσκι mecool k9 δειχνει εικονα απο hdmi αλλα δεν εχει ηχο .3 στα 3 jack pote. Υπαρχει πιθανοτητα να διορθοσουμε κατι απο αυτα ? και πως ?

 

Και ολα αυτα ξεκινησαν ξαφνικα η υπαρχει και καποια αλλη ... ιστορια απο πισω ; !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Και ολα αυτα ξεκινησαν ξαφνικα η υπαρχει και καποια αλλη ... ιστορια απο πισω ; !

 

Το h96 max 2 δουλευε αψογα απο Ιουνιο 2919 εως Φεβρουαριο του 2020 οπου το συνδεσα με ενα προτζεκτορα και απο τοτε μονο αναβει το φωτακι led apo τη θυρα hdmi δειχνει στην tv no signal αλλαξα 5 κσλωδια hdmi και ολες τις θυρες hdmi 3 τηλεορασεων ...τιποτα..

Το mecool k9 απο φεβρουαριο εως Απριλιο φορτισα το κινητο στη θυρα usb 3 κι μετα απο μερες αρχισε να χανεται ο ηχος (ισα που ακουγοταν στο τερμσ ) κι μετα απο μερες μονο το φωτακι αναβε κι στην tv εγραφρ no signal.Το 2 mecool k9 απο Απριλιο μεχρι Αυγουστ οκ Σεπτεμβριο αρχισε να μειωνετε η ενταση υου ηχου ,σημερα εχει χαθει ο ηχος .

Πολη ατυχος η κατι αλλο ?

Edited by pow
Link to comment
Share on other sites

Θέλω το box να ανοίγει και να παίζει τα πάντα χωρίς να χρειάζομαι να μπαίνω σε διαδικασίες με dual boot κτλ. 1ον για τον λόγο ότι είναι ένα δυνατό μηχάνημα και μπορεί να τα παίξει όλα σφαίρα. 2ον γιατί δεν μπορώ να λέω στην κοπέλα μου πως αν θέλεις να δεις Netflix θα το ανοίξεις έτσι αν θέλεις να δεις οτε tv θα το ανοίγεις έτσι κτλ.

Προτιμώ να μπω στις διαδικασίες για root και να είναι όλα κομπλέ.

 

Το ίδιο πρόβλημα έχω...

Αλλο ομως να παρακολουθεί σε ποιότητα 576 και άλλο σε 1080.

Σε μεγάλη tv είναι αισθητή η διαφορα της ποιοτητας.

Link to comment
Share on other sites

Το h96 max 2 δουλευε αψογα απο Ιουνιο 2919 εως Φεβρουαριο του 2020 οπου το συνδεσα με ενα προτζεκτορα και απο τοτε μονο αναβει το φωτακι led apo τη θυρα hdmi δειχνει στην tv no signal αλλαξα 5 κσλωδια hdmi και ολες τις θυρες hdmi 3 τηλεορασεων ...τιποτα..

Το mecool k9 απο φεβρουαριο εως Απριλιο φορτισα το κινητο στη θυρα usb 3 κι μετα απο μερες αρχισε να χανεται ο ηχος (ισα που ακουγοταν στο τερμσ ) κι μετα απο μερες μονο το φωτακι αναβε κι στην tv εγραφρ no signal.Το 2 mecool k9 απο Απριλιο μεχρι Αυγουστ οκ Σεπτεμβριο αρχισε να μειωνετε η ενταση υου ηχου ,σημερα εχει χαθει ο ηχος .

Πολη ατυχος η κατι αλλο ?

 

Κανενα αλλο τροφοδοτικο δοκιμασες ;

Κανενα reset ;

Εγω παντως εκτος του τροφοδοτικου που θα δοκιμαζα θα εκανα και μια αναβαθμιση στα μποξακια μου (αν υπηρχε) για να ειχα μια σταθερη με ''φρεσκο'' λογισμικο....

Αν συνεχιζοταν τα προβληματα θα τα δοκιμαζα και σε καμια αλλη τηλεοραση (γειτονα,αδερφου κτλ) ...

Δυσκολα να εχουν και τα 3 προβληματα hardware αλλα ποτε δεν ξερεις!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Κανενα αλλο τροφοδοτικο δοκιμασες ;

Κανενα reset ;

Εγω παντως εκτος του τροφοδοτικου που θα δοκιμαζα θα εκανα και μια αναβαθμιση στα μποξακια μου (αν υπηρχε) για να ειχα μια σταθερη με ''φρεσκο'' λογισμικο....

Αν συνεχιζοταν τα προβληματα θα τα δοκιμαζα και σε καμια αλλη τηλεοραση (γειτονα,αδερφου κτλ) ...

Δυσκολα να εχουν και τα 3 προβληματα hardware αλλα ποτε δεν ξερεις!

 

δοκιμασα 3 τροφοδοτικα 4 διαφορετικα hbmi καλοδια 6 διαφορετικες θυρες hdmi στις tv 3 δισφορετικες tv τιποτε.Η θυρα AV παιζει κσνονικα αλλα με πολυ χαμηλη ποιοτητα εικονας και ηχος με βοη..Πιθανον να χαλασε ή καηκε η θυρα hdmi του box κι στα δυο box .Το μονο που δεν δοκιμασα δτα δυο μποξακια ηταν επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων .Στο 3 που δεν ακουγετε ο ηχος δοκιμασα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων δεν αλλαξε τιποτα ,(παλι δεν ακουγετε ο ηχος).

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα 3 τροφοδοτικα 4 διαφορετικα hbmi καλοδια 6 διαφορετικες θυρες hdmi στις tv 3 δισφορετικες tv τιποτε.Η θυρα AV παιζει κσνονικα αλλα με πολυ χαμηλη ποιοτητα εικονας και ηχος με βοη..Πιθανον να χαλασε ή καηκε η θυρα hdmi του box κι στα δυο box .Το μονο που δεν δοκιμασα δτα δυο μποξακια ηταν επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων .Στο 3 που δεν ακουγετε ο ηχος δοκιμασα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων δεν αλλαξε τιποτα ,(παλι δεν ακουγετε ο ηχος).

 

Ετσι οπως μου τα λες δημιουργουνται πολλα και διαφορα τρελα σεναρια αλλα ενα μου φαινεται πολυ κοντινο...!

Προφανως λοιπον καποιο καλωδιο hdmi να σου εκανε την ζημια και στα 3 σου μποξακια ...

Καποιο που ισως ειχες χρησιμοποιησει και στα 3 ....

Απλα στο ενα ισως σου στραβωσε 1-2 πινακια εξου και το προβλημα του ηχου ενω στα αλλα εκανε μεγαλητερη ζημια!

Ενα αλλο σεναριο ισως ειναι ο τροπος που μπορει να τα ειχες τοποθετημενα ...

Ισως δηλαδη να τα ειχες ''κρεμασμενα'' απο τα καλωδια ρευματος και hdmi...

Πρσφατα αυτες τις ημερες ειχα 2 τετοιες περιπτωσεις με φιλους μου και εγω...

Η μια ηταν με ενα s912 tanix tx92-lp 3/32 που του επεσε καποια στιγμη απο ενα μετρο περιπου υψος και σιγα σιγα αρχισε το μποξακι να κολλαει και να κανει ''χαζα''...

Προφανως στην κακη του τυχη πηρε ''μεντα'' κατι μεσα στο τυπωμενο της πλακετας κοντα στην eMMC με αποτελεσμα οτι και να του καναμε να μην εχει γυρισμο...!

Να του ζεσταναμε το τσιπακι να το κρυσωσαμε να του ριξαμε και ξυδι μηπως ειχε πιασει τιποτα αλατα ... ΤΙΠΟΤΑ

Το μποξακι ειναι πλεον καμενο χαρτι....!

Μετα απο 2 μερες ερχεται ενα αλλος φιλος με ενα s912 yundoo 2/16 και μου λεει οτι του κανει χιονακια εκει που βλεπει κατι...

Το χτυπαω λοιπον μου λεει απο καμια και επανερχεται αλλα για λιγο ομως γιατι μετα το ξανακανει...

Επισης μου ειπε οτι το δοκιμασε οπως εσυ με ενα av καλωδιο και η ποιοτητα ηταν χαλια...

Οκ καμια σχεση η ψηφιακη πυλη με την αναλογικη του λεω γι'αυτο και αυτην η διαφορα στην 40αρα σου FHD τηλεοραση...!

Το κακο εδω λοιπον ειναι το οτι μαλλον πηρε ''μεντα'' η πλακετα στο τυπωμενο καντα στην θυρα hdmi και δυστυχως ουτε εδω υπαρχει γιατρια ...!

Και ενω το ενα μποξακι επεσε και αρχισε να κανει τα χαζα το αλλο μαλλον φαινεται να την ''εφαγε'' απο κακοχρησια , ζεστη και σκονη

(δεν ειχε χρησιμοποιησει ποτε του ανεμηστηρα χωρις ομως αυτο να λεει κατι) !

Εν κατακλειδι στο σεναριο της κακοχρησιας λοιπον που μπορει να προηλθε απο καποιο καλωδιο δειχνουν τα πραγματα σε εσενα αν και εφοσον δεν σου επανελθουν ποτε τα μποξακια με ενα reset η ακομα καλυτερα με ενα εκ νεου φλασαρισμα ....!

:rolleyes:

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα 3 τροφοδοτικα 4 διαφορετικα hbmi καλοδια 6 διαφορετικες θυρες hdmi στις tv 3 δισφορετικες tv τιποτε.Η θυρα AV παιζει κσνονικα αλλα με πολυ χαμηλη ποιοτητα εικονας και ηχος με βοη..Πιθανον να χαλασε ή καηκε η θυρα hdmi του box κι στα δυο box .Το μονο που δεν δοκιμασα δτα δυο μποξακια ηταν επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων .Στο 3 που δεν ακουγετε ο ηχος δοκιμασα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων δεν αλλαξε τιποτα ,(παλι δεν ακουγετε ο ηχος).

Να προσθέσω σε όλα αυτά που έγραψε ο gatos814 ότι, εάν δεν με απατάει η μνήμη μου, έχω διαβάσει για κάψιμο της θύρας HDMI ακριβώς από σύνδεση με προτζέκτορα !!!

Επίσης είναι σίγουρο ότι ΠΟΤΕ δεν πρέπει να γίνεται "Hot Plug in" στις θύρες HDMI (δηλαδή σύνδεση/αποσύνδεση εν λειτουργία των συσκευών), αλλά αντίθετα να γίνεται πριν εκκινήσουμε το κουτί. Αυτό δυστυχώς διότι σε πάρα πολλά μποξάκια δεν υπάρχει καμία προστασία στις σχετικές θύρες HDMI και μπορεί να καούν εύκολα κατά την σύνδεση/αποσύνδεση (όχι πάντα βέβαια, αλλά πολύ πιθανόν).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ και τους δυο για τις πιθανους λογους που εγινε αυτο.Να πω τα εξης :

1) τα μποξακια ηταν κι τα 3 s905x2( μπορει να μην λεει κι τιποτα αυτο αλλα ποτε δεν ξερεις )

2) Οι θυρες hdmi στα boxakia ηταν πολυ στενες με πολυ δυσκολια εμπαινε το κσλωδιο hdmi(μπορει να στραβοσε κανενα πιν απο τη θυρα)

3) οντος καποιες φορες κρεμοταν το μποξακι σπο το κσλωδιο hdmi κι επεσε καποιες φορες κατω απο αποσταση 0.75εκ μετρου.

4) οντος οταν λειτουργουσε το box αλλαζα καλωδια hdmi κι τα συνδεσα στη tv.

5) οντος το συνδεσα στο προτζεκτορα κι μετα .... no singan

Παντος ενα mx III που εχω απο το 2015 σκυλι κιχ δεν κανει παρολο που του εχω κανει ολα τα παραπανω. Μαλον ταχουν κανει πολυ ευαισθητα ...αναλωσυμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν τυχον εχεις hdmi splitter δοκιμασε να το συνδεσεις μεσω αυτου. Εχω μια τηλεοραση που λογω καλωδιου Hdmi σταματησε να λαμβανει ηχο απο τον ψηφιακο δεκτη (μου κατεστρεψε εντελως και την θυρα hdmi του προηγουμενου δεκτη οποτε για αυτο ειμαι και σιγουρος οτι εφταιγε αυτο) οταν συνδεεται απευθειας αλλα με το splitter δεν υπαρχει τετοιο προβλημα. Μαλιστα δεν εχει ηχο απο ολες τις θυρες του splitter αλλα στις 2 απο τις 4.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...