Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειχα αντικαταστήσει το στοκ recovery με το twrp πριν να περάσω την ρομ στην συσκευή. Επειδή δοκιμασα αρκετούς διαφορετικους τροπους μήπως ξεπεραστεί το πρόβλημα με το safety net δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι ήταν αυτος. Σίγουρα δοκιμασα και ενεργοποιοντας το root και στην συνέχεια εκανα απλα μια εγκατάσταση του magisk manager. Εφοσον ηταν root με το su μπορουσες να εγκαταστήσεις κανονικα το magisk.

Θελει ψάξιμο παντως η rom του γιατί έχει και το θεμα με το selinux

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

Ειχα αντικαταστήσει το στοκ recovery με το twrp πριν να περάσω την ρομ στην συσκευή. Επειδή δοκιμασα αρκετούς διαφορετικους τροπους μήπως ξεπεραστεί το πρόβλημα με το safety net δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι ήταν αυτος. Σίγουρα δοκιμασα και ενεργοποιοντας το root και στην συνέχεια εκανα απλα μια εγκατάσταση του magisk manager. Εφοσον ηταν root με το su μπορουσες να εγκαταστήσεις κανονικα το magisk.

Θελει ψάξιμο παντως η rom του γιατί έχει και το θεμα με το selinux

 

Δεν μπορω να μιλησω γιατι δεν εχω αυτο το μποξακι και δεν μπορω να δοκιμασω...

Για του slim θα σου ετοιμασω καποια πραγματα και θα σου στειλω μεχρι αυριο π.μ

Μαλλον θα ειναι οκ και με του vor!

.......

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον τώρα καταλαβα γιατί διαβαζα μερικους καυγαδες.

Ας το επαναλαβω απλα για να το πω επειδή για μενα πλεον δεν παίζει ρόλο. Επειδη εχεις κανει εφαρμογη συστήματος το magisk manager οταν πας να το κανεις αποκρυψη δημιουργεί μεν ξανα την εφαρμογή με οτι ονομα της δώσεις εσυ αλλά συγχρόνως παραμένει και η εφαρμογή συστήματος ως magisk manager.

Γυρίζω από μία ευχάριστη βραδυνή έξοδο και βρίσκω αυτή την ανάρτηση και αρχίζω και αναρωτιέμαι:

- Προσπαθείς να βοηθήσεις κάποιον και όταν δοκιμάζει κάποια προσπάθειά σου το 1ο πράγμα που βρίσκει να πει είναι ο χαρακτηρισμός "παιδικό λάθος". Όχι απλώς "μάλλον λάθος" ή σκέτο "λάθος", αλλά νέτα σκέτα και "παιδικό λάθος". Με απόλυτη βεβαιότητα μάλιστα.

Τώρα εάν με την ίδια ρομ άλλοι χρήστες έχουν επιτύχει τον ίδιο ακριβώς στόχο (απόλυτα τσεκαρισμένο αυτό) και χωρίς να έχουν απεγκαταστήσει το magisk manager, προφανώς του είναι αδιάφορο.

- Σου λέει ότι περνάει κατά το ήμισυ το safety net. Απαντάς ότι αυτό λύνεται με συγκεκριμένο τρόπο. Σου απαντάει ότι δεν το δοκίμασε, αλλά και να το είχε δοκιμάσει δεν θα είχε κανένα νόημα, εφόσον πιο κάτω θα "χτυπούσε" στην εφαρμογή magisk manager στο σύστημα. Λες ότι για όλα υπάρχουν δοκιμασμένες λύσεις επιβεβαιωμένες από άλλους χρήστες (που καλό είναι να δοθούν με PM), αλλά μετά διαβάζεις την εισαγωγή του quote "Ας το επαναλαβω απλα για να το πω επειδή για μενα πλεον δεν παίζει ρόλο".

Αρχικά δεν μπορείς να βοηθήσεις κάποιον που δεν θέλει την βοήθειά σου.

Μετά σου έρχεται στο νου ο νομπελιστας Πιραντέλο με το "Ετσι είναι εάν έτσι νομίζετε"

Τελείως δε ειλικρινά δεν έχω την διάθεση να αντιδικήσω ή να πείσω κανέναν, ειδικά εάν είναι τόσο βέβαιος. Προφανώς υπάρχουν καλύτεροι και αποδοτικότεροι τρόποι να αξιοποιήσω τον χρόνο μου.

Καλή συνέχεια:)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να καταλάβεις δυο πράγματα ασχετως ποσες φορες θα τα γραψω.

Δεν με απασχολεί το να περασει πληρως το safety net καθως αυτό δεν είναι απαραίτητο για cosmote & nova go. Αρκει το basic integrity.

Δευτερο το να μου δειξει οτι περναει και τα δυο τεστ ενώ θα ανακαλυπτει η καθε cosmote οτι ειναι εγκατεστημένο το magisk μου είναι εντελώς άχρηστο γιατί δεν θα λειτουργεί. Δεν κανει μονο το τεστ του safety net αλλά προφανώς ελεγχει επιπλεον πράγματα.

 

Αυτα και ευχαριστώ για την υπεροχη ρομ που εφτιαξες με τοσο κόπο

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να καταλάβεις δυο πράγματα ασχετως ποσες φορες θα τα γραψω.

Δεν με απασχολεί το να περασει πληρως το safety net καθως αυτό δεν είναι απαραίτητο για cosmote & nova go. Αρκει το basic integrity.

Δευτερο το να μου δειξει οτι περναει και τα δυο τεστ ενώ θα ανακαλυπτει η καθε cosmote οτι ειναι εγκατεστημένο το magisk μου είναι εντελώς άχρηστο γιατί δεν θα λειτουργεί. Δεν κανει μονο το τεστ του safety net αλλά προφανώς ελεγχει επιπλεον πράγματα.

Αυτα και ευχαριστώ για την υπεροχη ρομ που εφτιαξες με τοσο κόπο

Έχεις PM !!!!!!!

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...

Κατεβαζεις την TWRP που σου εδωσε ο @ath156 την μεταονομαζεις σε recovery.img (θα φαινεται απλα σαν recovery) και την τοποθετεις σε μια φρεσκοσεταρισμενη καρτουλα η usb stick '

Μπενεις σε recovery πατωντας το reset κουμπακι που βρισκεται συνηθως η μεσα στην τρυπα AV η σε καποια τρυπουλα κατω η διπλα απο το μποξακι σου και βαζωντας το ρευμα χωρις να το αφησεις το κουμπι

Μπαινεις σε περιβαλλον TWRP και πηγαινεις στο install και διαλεγεις storage για να βρεις την καρτουλα σου η το στικακι σου

Διαλεγεις απο κατω εγκατασταση image και τελος διαλεγεις να εγκατασταθει σαν recovery

Εισαι ετοιμος!

,

σε ενα Μ8S με S812 /BCM4335 δεν μπαινω σε recovery mode με κανενα τροπο. Υπαρχει αλλος τροπος , πχ εγκατασταση twrp μονο μεσω Usb burning tool με το recovery.img , κι αν ναι πως ακριβως? Θελω το recovery για να φλασαρω librelec η corelec μονιμα.

Εκτος αν υπαρχει τροπος να τα φλασαρω με img απευθειας με το Usb burning tool (το zip του LE /CE που εχω να το μετατρεψω σε img) και να μην μπω σε Recovery mode.

Υποψιν οτι εχω και το μαμα img διαθεσιμο.

Edited by chriskan22

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

,

σε ενα Μ8S με S812 /BCM4335 δεν μπαινω σε recovery mode με κανενα τροπο. Υπαρχει αλλος τροπος , πχ εγκατασταση twrp μονο μεσω Usb burning tool με το recovery.img , κι αν ναι πως ακριβως? Θελω το recovery για να φλασαρω librelec η corelec μονιμα.

Εκτος αν υπαρχει τροπος να τα φλασαρω με img απευθειας με το Usb burning tool (το zip του LE /CE που εχω να το μετατρεψω σε img) και να μην μπω σε Recovery mode.

Υποψιν οτι εχω και το μαμα img διαθεσιμο.

 

Δυστυχως ηταν συνηθες αυτο που περιγραφεις (no recovery) σε αυτα τα παλια μποξακια...

Η ελλειψη recovery παντως ''συμβαινει'' ακομα και σημερα σε καποια Amlogic μποξακια !

Θυμαμαι μια αντιστοιχη περιπτωση ενος φιλου μου που του μπρικαρε το μποξακι του και ψαχναμε για παρα πολυ καιρο την σωστη ρομ...

Δηλαδη το τι γινοταν τοτε ιδιως με αυτα τα Μ8S που ηταν η αντιγραφη της αντιγραφης και τρεχα γυρευε δεν περιγραφεται!

Η μονη λοιπον βερσιον που μας δουλεψε ηταν μια Kitkat χωρις recovery με πατσαρισμενο τον bootloader και ηταν καθαρα θεμα τυχης και που βρηκαμε αυτο το λογισμικο!

2 μηνες περιπου ψαχναμε....!!!

Τωρα το μονο που μπορω να πω ειναι πως αφου εχεις το μαμα λογισμικο ξεκινα τις δοκιμες γιατι ετσι οπως εισαι με αυτο το λογισμικο μαλλον δεν βλεπω να κανεις την δουλεια σου!

Και ο ποιο σωστος τροπος για αναζητηση λογισμικου (ΑΦΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΣΙΠΑΚΙ ΣΟΥ) ειναι να ανοιξεις το κουτακι σου και να ψαξεις βαση καποιων αναγνωριστικων κωδικων που γραφει πανω στην πλακετα !

Αν θελεις παντως οταν και αμα το ανοιξεις ανεβασε καποιες φωτο να ... βοηθησουμε στο ψαξιμο!

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Ευκαιρίας δοθείσης θα ήθελα να διευκρινίσω κάποια πράγματα σχετικά με τις roms μου:

 

1. Ξεκίνησα να ανεβάζω custom roms σε αυτό το Forum στις 6/4/2020 (σελ. 1006 Ποστ#15089) για τους λόγους που αναφέρω εκεί. Έκτοτε έχω κάνει αρκετές ακόμα, είτε αποκλειστικά για προσωπική χρήση είτε αναρτημένες εδώ.

 

2. Όλοι οι χρήστες έχουν απόλυτο δικαίωμα να ρουτάρουν τις συσκευές τους, έτσι ώστε να κάνουν τις αλλαγές που θέλουν (απομάκρυνση ανεπιθύμητων apps, bloatware κλπ). Όπως έχουν και απόλυτο δικαίωμα να βάλουν άλλο λειτουργικό όπως coreelec, armbian, άλλο linux κλπ.

 

3. Η παροχή λοιπόν δυνατότητας root/unroot σε μία custom rom είναι αρχικά απόλυτα νόμιμη. Το πως θα την χρησιμοποιήσει ο κάθε χρήστης, είναι δικό του θέμα. Εκείνο που σίγουρα έχει θέμα είναι να παρέχεις απόλυτα έτοιμη rom που θα ξεπερνάει τυχόν περιορισμούς νόμιμων παρόχων. Εκεί λοιπόν πιθανό πρόβλημα δεν θα έχει μόνον ο χρήστης την συγκεκριμένης υπηρεσίας, εφόσον φαντάζομαι θα έχει υπογράψει κάποιους όρους για την χρήση της υπηρεσίας, αλλά και αυτός που θα του έχει παρέχει έτοιμη αυτή την δυνατότητα. Άρα τέτοια ρομ δεν θα αναρτήσω δημόσια σε καμία περίπτωση.

 

4. Η κριτική και οι υποδείξεις (για τυχόν αστοχίες , προβλήματα, ιδέες προς εφαρμογή κλπ) όχι μόνο είναι καλοδεχούμενες, αλλά απόλυτα επιθυμητές εφόσον μόνον έτσι μπορεί να βελτιωθεί το οποιοδήποτε project.

 

5. Σε περίπτωση μάλιστα που κάποιος θα έχει μία συγκεκριμένη υπόδειξη/επιθυμία, στα πλαίσια της έρευνας και δοκιμής, θα μπορούσε να γίνει και κάποια “tailored made” ρομ για προσωπική του χρήση.

 

6. Έχω διευκρινίσει πολλές φορές ότι δεν είμαι συνδρομητής στις δημοφιλείς εδώ υπηρεσίες και ότι ξέρω, είναι από τις πληροφορίες που μου έχουν δώσει όσοι χρησιμοποιούν την ρομ μου και ταυτόχρονα είναι συνδρομητές. Το σχετικό feedback είναι η μοναδική πηγή μου, εάν κάτι είναι εφικτό ή όχι.

 

7. Ειδικά για την τελευταία custom rom που έχω αναρτήσει εδώ, έχω αναφέρει πολλές φορές ότι βάση της είναι η εργοστασιακή για το u219_HK1_Box και η σχετική custom rom του malay (προς απόδοση “τα του Καίσαρος τω Καίσαρι”). Οι εφαρμογές Magisk, TWRP & ViperFX προυπάρχουν σε αυτή.

 

Καταλήγοντας θα πω ότι την οποιαδήποτε custom rom την δοκιμάζεις και εάν σου κάνει την κρατάς εάν όχι την διαγράφεις. Εάν θέλεις να την σχολιάσεις, αυτό είναι απόλυτα χρήσιμο και για αυτόν που την έκανε και για άλλους που πιθανόν να ήθελαν να την δοκιμάσουν. Νομίζω όμως ότι δεν είναι χρήσιμοι σε κανέναν ακραίοι χαρακτηρισμοί, που καμία φορά μπορεί να εμπεριέχουν και ειρωνεία.

Ευχαριστώ όλους όσους αχολήθηκαν με την προσπάθειά μου.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ηταν συνηθες αυτο που περιγραφεις (no recovery) σε αυτα τα παλια μποξακια...

Η ελλειψη recovery παντως ''συμβαινει'' ακομα και σημερα σε καποια Amlogic μποξακια !

Θυμαμαι μια αντιστοιχη περιπτωση ενος φιλου μου που του μπρικαρε το μποξακι του και ψαχναμε για παρα πολυ καιρο την σωστη ρομ...

Δηλαδη το τι γινοταν τοτε ιδιως με αυτα τα Μ8S που ηταν η αντιγραφη της αντιγραφης και τρεχα γυρευε δεν περιγραφεται!

Η μονη λοιπον βερσιον που μας δουλεψε ηταν μια Kitkat χωρις recovery με πατσαρισμενο τον bootloader και ηταν καθαρα θεμα τυχης και που βρηκαμε αυτο το λογισμικο!

2 μηνες περιπου ψαχναμε....!!!

Τωρα το μονο που μπορω να πω ειναι πως αφου εχεις το μαμα λογισμικο ξεκινα τις δοκιμες γιατι ετσι οπως εισαι με αυτο το λογισμικο μαλλον δεν βλεπω να κανεις την δουλεια σου!

Και ο ποιο σωστος τροπος για αναζητηση λογισμικου (ΑΦΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΣΙΠΑΚΙ ΣΟΥ) ειναι να ανοιξεις το κουτακι σου και να ψαξεις βαση καποιων αναγνωριστικων κωδικων που γραφει πανω στην πλακετα !

Αν θελεις παντως οταν και αμα το ανοιξεις ανεβασε καποιες φωτο να ... βοηθησουμε στο ψαξιμο!

:)

 

Να και η photo , γραφει M8 V8-9 . Μεγαλυτερη φωτο θα βρεις στην αναρτηση μου , post 143 ως chrisagr στο link https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s812-aa/others-aa/529553-i-unbrick-m8s-how-to-included-now-i-need-firmware-rom-m8s-model-kca-003/page10

To λογισμικο που τρεχω ειναι αρχαιο 4.4.2 , βρισκεται στο https://mega.nz/file/ZJJ0kLjC#Ur-8oOmgaqmqLMPHgScZgHfGa9ckSgK5UfmCaGa68pQ και ειναι το cyx_m8s_v8.6_bcm4335_8g2g_kodi_addons_160125_USB

Edited by chriskan22

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

Να και η photo , γραφει M8 V8-9 . Μεγαλυτερη φωτο θα βρεις στην αναρτηση μου , post 143 ως chrisagr στο link https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s812-aa/others-aa/529553-i-unbrick-m8s-how-to-included-now-i-need-firmware-rom-m8s-model-kca-003/page10

To λογισμικο που τρεχω ειναι αρχαιο 4.4.2 , βρισκεται στο https://mega.nz/file/ZJJ0kLjC#Ur-8oOmgaqmqLMPHgScZgHfGa9ckSgK5UfmCaGa68pQ και ειναι το cyx_m8s_v8.6_bcm4335_8g2g_kodi_addons_160125_USB

 

Αν μπορεις λιγο πιο μεγαλη την φωτο για να δουμε τι θα ... δουμε!

Αν θελεις ανεβασε την εδω :

https://postimages.org/

και δωσε το λινκ!

 

EDIT :

Η δωσε μου το νουμερακι που γραφει απο κατω απο το M8 V8-9

:)

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

σκοπευω να αγορασω ενα tv box και εχω ψιλοκαταληξει στο H96 max x3

Οι αποριες μου ειναι οι εξης:

netflix( οκ διαβασα πως γινεται να δουλεψει)

cosmote ott θα μπορει να παιζει (το εχει δοκιμασει κανεις;)

και αν ναι θα χρειαστει να περασω custom rom για να "παιζω" root/unroot;

Επισης 32 ή 64 Gb ειναι προτιμοτερο; Στην εκδοση των 32GB με ποση διαθεσιμη ερχεται;

Sony Ericsson x8|root|cwm|cypress|overclock|ginderdx 2.3.7 v24|Jimdem Tweak v24.1

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

σκοπευω να αγορασω ενα tv box και εχω ψιλοκαταληξει στο H96 max x3

Οι αποριες μου ειναι οι εξης:

netflix( οκ διαβασα πως γινεται να δουλεψει)

cosmote ott θα μπορει να παιζει (το εχει δοκιμασει κανεις;)

και αν ναι θα χρειαστει να περασω custom rom για να "παιζω" root/unroot;

Επισης 32 ή 64 Gb ειναι προτιμοτερο; Στην εκδοση των 32GB με ποση διαθεσιμη ερχεται;

Υπάρχει ολόκληρη ανάρτηση για το θέμα των υπηρεσιών (και ott) στην αρχή της σελίδας.

Υπάρχουν εργοστασιακές rom που είναι unroot και φυσικά εκεί δεν έχεις θέμα. Υπάρχουν και custom rom (Slimbox @ Vortex) που έχουν διακόπτη root/unroot (όμως θα σου πει κάποιος άλλος εάν αυτό είναι αρκετό για την συγκεκριμένη υπηρεσία). Υπάρχει και η δικιά μου που σύμφωνα με το feedback που έχω και με τις κατάλληλες ενέργειες από εσένα (όχι τίποτα πολύπλοκο) θα μπορέσεις να πετύχεις τον στόχο σου. Είναι σίγουρο ότι θα υπάρξουν μέλη εδώ που θα σε βοηθήσουν σε κάθε περίπτωση, πάντοτε βέβαια με PM !!!

Έχω πει ότι για το 99% των χρηστών τα 32 GB είναι υπεραρκετά. Χαρακτηριστικά σου λέω ότι στο δικό μου 4/32 & δοκιμαστικά στην ρομ μου έχω 3 διαφορετικές εκδόσεις KODI, όλες με έτοιμα και "βαριά" builds και δεν καταλαβαίνει τίποτα (εκτός όλων των άλλων εφαρμογών-δες screenshots που έχω ανεβάσει από την ρομ μου). Τώρα εάν βρεις το 4/64 σε καλή τιμή ή κρίνεις πολύ μικρή την διαφορά από το 4/32 φυσικά πάρε αυτό.Υπήρξε κάποια στιγμή μάλιστα που σε offer το 4/64 ήταν πιο φθηνό από το 4/32 !!!!

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μερικές μέρες χρήσης του hk1 box μερικες παρατηρήσεις και από μένα

1. Έχει τραγικο remote control

2. Χρειάζεται οπωσδήποτε ανεμιστηρακι αλλιώς τα κολλήματα είναι δεδομενα

3. Αν και έχει μονο δύο θυρες usb μπορεί να συνδεθεί hub ωστε να συνδεθεί εκεί πχ ποντικι, airmouse και το ανεμιστηρακι και να μείνει ελεύθερη μια θυρα για σκληρό δίσκο

4. Εχω ενα στικακι που ενω δεν το έβλεπε απευθείας στην θυρα λειτουργεί κανονικότατα μεσω του hub

5. Σε coreelec όταν κλείνει η συσκευή ανάβει το μπλε λαμπακι, οταν λειτουργεί είναι σβηστο. Δεν ξέρω αν καταναλώνει έτσι ρεύμα και πόσο απλά το αναφέρω

6. Η κεραια του δέχεται παρεμβολές και θέλει άνοιγμα της συσκευής και μεταφορά της από την πισω πλευρά στην μπροστινη. Είναι πολύ απλό αλλά θέλει ηρεμία στο άνοιγμα του κουτιου με ενα χαρτοκοπτη.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μερικές μέρες χρήσης του hk1 box μερικες παρατηρήσεις και από μένα

1. Έχει τραγικο remote control

2. Χρειάζεται οπωσδήποτε ανεμιστηρακι αλλιώς τα κολλήματα είναι δεδομενα

3. Αν και έχει μονο δύο θυρες usb μπορεί να συνδεθεί hub ωστε να συνδεθεί εκεί πχ ποντικι, airmouse και το ανεμιστηρακι και να μείνει ελεύθερη μια θυρα για σκληρό δίσκο

4. Εχω ενα στικακι που ενω δεν το έβλεπε απευθείας στην θυρα λειτουργεί κανονικότατα μεσω του hub

5. Σε coreelec όταν κλείνει η συσκευή ανάβει το μπλε λαμπακι, οταν λειτουργεί είναι σβηστο. Δεν ξέρω αν καταναλώνει έτσι ρεύμα και πόσο απλά το αναφέρω

6. Η κεραια του δέχεται παρεμβολές και θέλει άνοιγμα της συσκευής και μεταφορά της από την πισω πλευρά στην μπροστινη. Είναι πολύ απλό αλλά θέλει ηρεμία στο άνοιγμα του κουτιου με ενα χαρτοκοπτη.

 

2. Βάλε ανεμιστηράκι θα ρίξει την θερμοκρασία 15 με 20 βαθμούς

 

6. Για την κεραία πως το κατάλαβες, δεν παρατήρησα κάτι, Έχω το ίδιο Tvbox με σένα.

Για το άνοιγμα του συγκεκριμένου κουτιού και γενικά για τέτοιες δουλειές χρησιμοποίησε ΠΕΝΑ και όχι χαρτοκοπτη,

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα ενα usb ανεμιστηρακι αλλά ήθελα να δοκιμάσω και χωρίς αυτό.

 

Στο coreelec οταν πηγα να δω κάτι η ταχύτητα ειχε πολλές αυξομειώσεις, buffering και δεν μπορουσε να ανέβει εύκολα. Μετα την μεταφορά της κεραιας στο μπροστινό κομμάτι αυτό διορθωθηκε. Παραμένει αδυναμη φυσικά κοντα στο 65% την εμφανίζει (στο ίδιο δωμάτιο με το ρουτερ) αλλά είναι σταθεροτατο το ίντερνετ.

 

Αν ξέρεις που να τοποθετήσεις τον χαρτοκοπτη για το πρώτο κλιπ θα ανοίξει πολύ εύκολα χωρίς κανένα σημάδι. Αρχισα από το πλάι στην μερια της sd. Προφανώς κάτι σε πλαστικό θα είναι καλύτερα εστω για τα υπόλοιπα αλλά δεν αφησε σημάδι ουτε ετσι

Link to comment
Share on other sites

Για το άνοιγμα του συγκεκριμένου κουτιού και γενικά για τέτοιες δουλειές χρησιμοποίησε ΠΕΝΑ και όχι χαρτοκοπτη,

Ή μια κάρτα VISA όπως εδώ :lol:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξαφνικά από χθες στο GT king μου κάνει μια καθυστέρηση στον ήχο περίπου ενός δευτερόλεπτο σε Kodi streaming. Ξέρει κανείς γιατί το κάνει αυτό. Μου το είχε κάνει παλιότερα και ένα Magicsee N5Max που είχα και φτιαχνοταν με μια επανεκκίνηση. Ξέρει κανείς πως φτιάχνεται ή γιατί γίνεται;

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξαφνικά από χθες στο GT king μου κάνει μια καθυστέρηση στον ήχο περίπου ενός δευτερόλεπτο σε Kodi streaming. Ξέρει κανείς γιατί το κάνει αυτό. Μου το είχε κάνει παλιότερα και ένα Magicsee N5Max που είχα και φτιαχνοταν με μια επανεκκίνηση. Ξέρει κανείς πως φτιάχνεται ή γιατί γίνεται;

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για δωσε περισσοτερες πληροφοριες...

Αυτα που λες ειναι πολυ αοριστα...!

Π.χ οταν στριμαρεις τι το παρατηρεις αυτο ;

Το ιδια μηπως και με το N5Max η αλλη φαση ;

Σε ολες τις αλλες εφαρμογες δηλαδη ειναι ενταξει ο ηχος ;

Και τελος μηπως εγινε καποια αναβαθμιση η εγκατεστησες κατι και μετα απο εκει ειδες αυτες τις καθυστερησεις ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Και τα καλά νέα της ημέρας !!. Έχουμε πλέον την δυνατότητα να επαναφέρουμε σε κάθε περίπτωση και την νέα έκδοση του H96max X3 με το ΜΠΛΕ board (γνωρίζουμε πλέον τα "short pins" και στο BLUE board). Άρα είτε έχουμε GREEN board είτε έχουμε BLUE board δεν φοβόμαστε πλέον τίποτα !!!! :dance:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Για δωσε περισσοτερες πληροφοριες...

 

Αυτα που λες ειναι πολυ αοριστα...!

 

Π.χ οταν στριμαρεις τι το παρατηρεις αυτο ;

 

Το ιδια μηπως και με το N5Max η αλλη φαση ;

 

Σε ολες τις αλλες εφαρμογες δηλαδη ειναι ενταξει ο ηχος ;

 

Και τελος μηπως εγινε καποια αναβαθμιση η εγκατεστησες κατι και μετα απο εκει ειδες αυτες τις καθυστερησεις ;

Λοιπόν, χθες είχα βάλει και έβλεπα τηλεόραση μέσω Web. Βαρέθηκα, οπότε ανοίγω το Kodi απ τις ενεργές εφαρμογές, και βάζω να παίξει ένα επεισόδιο από μια σειρά που βλέπω streaming. Ξεκινάει και μετα από λίγο παρατήρησα αυτό που περιγράφω. Το οποίο το έχω ξαναδεί και όταν είχα βασικό το Magicsee N5Max (με είχες βοηθήσει τότε Γατε να το επιλέξω και ήταν εξαιρετικό όντως). Κι εκεί στο στριμαρισμα το έκανε. Ότι και να επιλέξω μέσω Kodi κάνει αυτό. Άλλες εφαρμογές δεν χρησιμοποιώ πλέον για να το ξέρω. Θα βάλω μια το stremio να δω αν το κάνει εκεί και να ενημερώσω.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, χθες είχα βάλει και έβλεπα τηλεόραση μέσω Web. Βαρέθηκα, οπότε ανοίγω το Kodi απ τις ενεργές εφαρμογές, και βάζω να παίξει ένα επεισόδιο από μια σειρά που βλέπω streaming. Ξεκινάει και μετα από λίγο παρατήρησα αυτό που περιγράφω. Το οποίο το έχω ξαναδεί και όταν είχα βασικό το Magicsee N5Max (με είχες βοηθήσει τότε Γατε να το επιλέξω και ήταν εξαιρετικό όντως). Κι εκεί στο στριμαρισμα το έκανε. Ότι και να επιλέξω μέσω Kodi κάνει αυτό. Άλλες εφαρμογές δεν χρησιμοποιώ πλέον για να το ξέρω. Θα βάλω μια το stremio να δω αν το κάνει εκεί και να ενημερώσω.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τεσταρισε και το στρεμιο που ειπες αλλα πες μου αν χρησιμοποιεις και καποιο καθαριστικο για την μνημη σου...

Αν οχι που και που μπες στις ρυθμισεις -> αποθηκευτικο χωρο και κανε καθαρισμο προσωρινης μνημης !

Και καλο θα ειναι παντα τετοιες βαριες εφαρμογες σαν το kodi μην τις κρατας ... ενεργες !

Για δοκιμασε λοιπον πατωντας τετραγωνο απο την κατω μπαρα να κλεινεις ολες τις εφαρμογες , κανε και που και που ενα καθαρισμο προσωρινης μνημης η ενα καθαρισμο με μια εφαρμογη και πες μας αν αλλαξει κατι!

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Τεσταρισε και το στρεμιο που ειπες αλλα πες μου αν χρησιμοποιεις και καποιο καθαριστικο για την μνημη σου...

 

Αν οχι που και που μπες στις ρυθμισεις -> αποθηκευτικο χωρο και κανε καθαρισμο προσωρινης μνημης !

 

Και καλο θα ειναι παντα τετοιες βαριες εφαρμογες σαν το kodi μην τις κρατας ... ενεργες !

 

Για δοκιμασε λοιπον πατωντας τετραγωνο απο την κατω μπαρα να κλεινεις ολες τις εφαρμογες , κανε και που και που ενα καθαρισμο προσωρινης μνημης η ενα καθαρισμο με μια εφαρμογη και πες μας αν αλλαξει κατι!

 

;)

Τελικά με επανεκκίνηση έφτιαξε. Αν επανέλθει θα τεστάρω stremio (το ξαναεστησα μπαμ μπαμ) θα ενημερώσω. Χρησιμοποιώ μόνο ως καθαριστικό αυτό που έχει το Android μόνο του.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με επανεκκίνηση έφτιαξε. Αν επανέλθει θα τεστάρω stremio (το ξαναεστησα μπαμ μπαμ) θα ενημερώσω. Χρησιμοποιώ μόνο ως καθαριστικό αυτό που έχει το Android μόνο του.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και φυσικα εφτιαξε γιατι με την επανεκκινηση εκλεισαν και οι ενεργες εφαρμογες...!

Και θα το ξαναπω...

Παντα πρεπει για να εχουμε να προσεχουμε !

Με κλεισιμο των ενεργων εφαρμογων και συχνο καθαρισμο ακομα και με το kill apps που εχει η μαμα θα σου δουλευουν ολα οκ!

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...