Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σ' εμένα δεν δουλεύει αυτό που λες.

Θα το απεγκαταστήσω και θα το εγκαταστήσω ξανά να δω αν θα δουλέψει.

Η χρήση που κάνω είναι κυρίως στα pop up menu του Solid Explorer και του tTorrent όπου δύσκολα μπορείς να πας τον κέρσορα από το τηλεκοντρόλ στα buttons, οπότε δεν έχω τον κίνδυνο που αναφέρεις. :)

Λοιπόν για να μην παιδεύεσαι άδικα. Είχα λίγο καιρό να το χρησιμοποιήσω (ο φόβος αυτού που έλεγα παραπάνω βλέπεις..............:D).

Τώρα λοιπόν που το ξαναέτρεξα σε υποχρεώνει να κάνεις update (εφόσον είσαι online). Δεν μπορείς να το ανοίξεις χωρίς update και αλλάζει πιθανόν αυτό που λες. Εάν αποσυνδέσω το δίκτυο (χωρίς να κάνω update) με αφήνει να το ανοίξω και έχει αυτή τη μορφή:

Screenshot-20200825-164811.png

Μετά το update αλλάζει:angry:

 

EDIT: Τελικά μπορείς στο κινητό να πάρεις την μορφή σταυρού+κύκλου (αλλά με διαφορετικό τρόπο!!).

Screenshot-20200825-173240.png Screenshot-20200825-173255.png

Στην 1η εικόνα πας στη δεύτερη σειρά tools και πατάς πρώτα τον "σταυρό" και μετά τα βελάκια πάνω/κάτω (2ο εικονίδιο από αριστερά)

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1241

  • makis1024

    547

  • ath156

    1754

Είναι η 5η φωτο. Από την στιγμή που έχεις προεγκατεστημένο το magisk είναι απλώς 2 πρόσθετα που βάζεις (μέσα από το magisk) για το σκοπό αυτό;);)

Για το coreelec τα έχουμε πει χίλιες φορές. Γίνεται dual boot (κοίταξε λίγες αναρτήσεις πίσω).

 

Ειναι γενικο το θεμα του φορουμ για αυτο και δεν ειναι οτι πιο πρακτικο το να ψαξεις.

Οποτε αφου με το magisk ειμαστε καλυμμενοι, πιστευω θελει το props config, τοτε θα λειτουργουν μια χαρα τα go των οτε και νοβα. Βασικα με το mxq pro+ λειτουργουσαν ακομα και με το cts κοκκινο οποτε δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα.

 

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Και πληκτρολόγιο έχεις.Εκτος ότι σου βγάζει έτσι και αλλιώς το πληκτρολόγιο του μποξ όταν πας σε κουτάκι για να γράψεις έχει και το αντίστοιχο πλήκτρο στην εφαρμογή κάτω δεξιά.
Link to comment
Share on other sites

Κοιτουσα καποια reviews για το h96 max x3 και το HK1 box απο τον ιδιο τυπο στο youtube.

Αν και απο οσο διαβαζω εδω μεσα ειναι ολοιδια μηχανηματα το πρωτο συμφωνα με αυτον εχει χειροτερο wifi και δεν ειναι γενικα το ιδιο γρηγορο στο φορτωμα των εφαρμογων. Δεν ξερω αν ισχυει γιατι μπορει ο καθενας να θελει να προωθησει συγκεκριμενο μοντελο αλλα μου εκανε εντυπωση.

 

Τελικα ισως προχωρησω σημερα στην αγορα του ΗΚ1 καθαρα επειδη το βρηκα λιγο φτηνοτερα απο τον ιδιο πωλητη (ασημαντη διαφορα αλλα αφου ειναι το ιδιο μηχανημα γιατι οχι;) και γιατι φαινεται καπως μεγαλυτερο και ισως να ειναι καλυτερο σε οτι αφορα την θερμοκρασια, στο να τοποθετηθει απο κατω ανεμιστηρακι κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτουσα καποια reviews για το h96 max x3 και το HK1 box απο τον ιδιο τυπο στο youtube.

Αν και απο οσο διαβαζω εδω μεσα ειναι ολοιδια μηχανηματα το πρωτο συμφωνα με αυτον εχει χειροτερο wifi και δεν ειναι γενικα το ιδιο γρηγορο στο φορτωμα των εφαρμογων. Δεν ξερω αν ισχυει γιατι μπορει ο καθενας να θελει να προωθησει συγκεκριμενο μοντελο αλλα μου εκανε εντυπωση.

 

Τελικα ισως προχωρησω σημερα στην αγορα του ΗΚ1 καθαρα επειδη το βρηκα λιγο φτηνοτερα απο τον ιδιο πωλητη (ασημαντη διαφορα αλλα αφου ειναι το ιδιο μηχανημα γιατι οχι;) και γιατι φαινεται καπως μεγαλυτερο και ισως να ειναι καλυτερο σε οτι αφορα την θερμοκρασια, στο να τοποθετηθει απο κατω ανεμιστηρακι κτλ.

Λοιπόν αρχικά υποθέτω ότι αναφέρεσαι στο ΗΚ1 X3 που είναι ολόιδιο σε σχήμα (στρογγυλό) και ακριβώς το ίδιο με το H96 max X3 και όχι το άλλο (περίπου ορθογωνικό επίσης με S905X3 που δέχεται επίσης το ίδιο λογισμικό με τα άλλα 2, μπορεί να έχει όμως άλλη σχεδίαση στο motherboard).

Τέλος πάντων. Η αλήθεια είναι ότι μόλις πριν λίγες ημέρες κυκλοφόρησε το H96 max X3 και σε μία 2η έκδοση με ΜΠΛΕ motherboard, ενώ η μοναδική version που υπήρχε μέχρι σήμερα ήταν με ΠΡΑΣΙΝΟ !!. Για την καινούργια έκδοση λοιπόν είναι η αλήθεια ότι οι πρώτες πληροφορίες μιλούν για ελάχιστα χειρότερο wifi. Δεν έχω άποψη για αυτό, διότι πολλές πληροφορίες κάποιες φορές είναι λανθασμένες. Φαίνεται μάλιστα ότι τέτοιες εκδόσεις αποστέλλονται (προς το παρόν) από καταστήματα του ali. Το firmware βέβαια είναι κοινό.:)Θα μπορούσες βέβαια από εκεί που σκοπεύεις να το παραγγείλεις να σου διευκρινίσουν τι χρώμα έχει το motherboard.

Πάντως η δική μου προτροπή είναι ότι όποιο κουτί πάρεις (είτε το Η96, είτε το Χ96 είτε οποιοδήποτε άλλο τέλος πάντων) κάνε το επιπλέον έξοδο και πάρε 2 powerplugs. Μετά βάλε το κουτί σου όπου θέλεις (σε άλλο όροφο εάν έχεις μονοκατοικία, να μεσολαβούν 2-3 ή περισσότεροι τοίχοι, σε οποιαδήποτε απόσταση από τον ρούτερ κλπ). Έτσι και αλλιώς κάτι τέτοιο μπορεί να είναι χρήσιμο και για το λαπτοπ σου, την Smart TV σου κλπ;)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

To HK1 ειναι αυτο εδω. Στρογγυλο εως τωρα εχω δει μονο με Rokchip. Παντως το να ρωτησω τον Κινεζο για το χρωμα του Motherboard δεν ξερω αν θα εχει νοημα. Πιο πιθανο ειναι να πεταξει μια ζαρια και να πει οποιο χρωμα του ερθει στο μυαλο.

https://www.aliexpress.com/item/4000434276906.html?spm=a2g0o.tm295253.9276179690.187.5bc85532wGcBZp&gps-id=seaZeus&scm=1007.25281.150765.0&scm_id=1007.25281.150765.0&scm-url=1007.25281.150765.0&pvid=834895cf-9ef1-44fd-9ea1-0aa4dbb89713

 

Επισης σκεφτομαι να παραγγειλω ξεχωριστα και αυτο το airmouse. Θελω να πιστευω οτι ολα αυτα ειναι συμβατα. https://www.aliexpress.com/item/4000322238949.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.3dbb4d8bvFwPIB&algo_pvid=b5e0ea9d-bdfd-4ff1-b0d6-0509d3c28504&algo_expid=b5e0ea9d-bdfd-4ff1-b0d6-0509d3c28504-36&btsid=0bb47aa615984303548523474e3874&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

Για το powerline εχεις δικαιο αλλα πολλα λεφτα. Εδω κοιταμε να γλυτωσουμε οτι μπορουμε απο ενα μποξ των 35-40 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

To HK1 ειναι αυτο εδω. Στρογγυλο εως τωρα εχω δει μονο με Rokchip. Παντως το να ρωτησω τον Κινεζο για το χρωμα του Motherboard δεν ξερω αν θα εχει νοημα. Πιο πιθανο ειναι να πεταξει μια ζαρια και να πει οποιο χρωμα του ερθει στο μυαλο.

https://www.aliexpress.com/item/4000434276906.html?spm=a2g0o.tm295253.9276179690.187.5bc85532wGcBZp&gps-id=seaZeus&scm=1007.25281.150765.0&scm_id=1007.25281.150765.0&scm-url=1007.25281.150765.0&pvid=834895cf-9ef1-44fd-9ea1-0aa4dbb89713

 

Επισης σκεφτομαι να παραγγειλω ξεχωριστα και αυτο το airmouse. Θελω να πιστευω οτι ολα αυτα ειναι συμβατα. https://www.aliexpress.com/item/4000322238949.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.3dbb4d8bvFwPIB&algo_pvid=b5e0ea9d-bdfd-4ff1-b0d6-0509d3c28504&algo_expid=b5e0ea9d-bdfd-4ff1-b0d6-0509d3c28504-36&btsid=0bb47aa615984303548523474e3874&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

Για το powerline εχεις δικαιο αλλα πολλα λεφτα. Εδω κοιταμε να γλυτωσουμε οτι μπορουμε απο ενα μποξ των 35-40 ευρω.

Όχι. Στρογγυλό ΗΚ1 Χ3 είναι αυτό εδώ https://www.banggood.com/HK1-X3-Amlogic-S905X3-4GB-RAM-32GB-ROM-1000M-LAN-5G-WIFI-bluetooth-4_0-4K-8K-Android-9_0-TV-Box-Support-Google-Assistant-p-1593647.html?rmmds=search&ID=533601&cur_warehouse=CN

Το άλλο που έβαλες λινκ είναι αυτό που νομίζω ότι έχει ο φίλος @xloupas και εάν δεν κάνω λάθος εγκατέστησε και την δική μου ρομ. Μπορείς να τον ρωτήσεις με PM.

Λογικά σχεδόν όλα τα airmouse είναι συμβατά με τα περισσότερα μποξάκια.

edit: έτσι από περιέργεια. Από το ali πως θα εξασφαλίσεις τυχόν ανεπιθύμητες συναντήσεις? ενώ εδώhttps://www.banggood.com/H96-Max-X3-Amlogic-S905X3-4GB-RAM-32GB-ROM-5G-WIFI-bluetooth-4_0-1000M-LAN-Android-Android-9_0-4K-8K-VP9-H_265-TV-Box-p-1617882.html?rmmds=search&ID=533601&cur_warehouse=CZ 35,51 + 4,43 (1 week delivery - δεν ξέρω κατά πόσον είναι αυτό σωστό/εφικτό - βέβαια μιλάει για αποθήκη CZ)

edit2: και αυτό πουν έλεγες εσύ https://www.banggood.com/HK1-Box-Amlogic-S905X3-4GB-RAM-64GB-ROM-5G-WIFI-bluetooth-4_0-1000M-LAN-Android-9_0-4K-8K-H_265-TV-Box-Support-Google-Assistant-p-1608873.html?rmmds=search&ID=533601&cur_warehouse=CN 42,48+3,40 από αλλού

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Και πληκτρολόγιο έχεις.Εκτος ότι σου βγάζει έτσι και αλλιώς το πληκτρολόγιο του μποξ όταν πας σε κουτάκι για να γράψεις έχει και το αντίστοιχο πλήκτρο στην εφαρμογή κάτω δεξιά.

 

Πολυ σωστά, το δούλεψα λίγο χθες. Αρκετά καλό αλλά προσωπικά σε εμένα έφαγε αρκετά κολλήματα (και 2 αποσυνδέσεις). Επίσης όταν μπαίνω στη λίστα των εφαρμογών δεν δουλεύει ο σταυρός για πλοήγη και επιλογή εφαρμογής. Θα το κρατήσω πάντως για περίπτωση ανάγκης όταν μου κάνει τρελά το φυσικό που έχω

Link to comment
Share on other sites

To HK1 ειναι αυτο εδω. Στρογγυλο εως τωρα εχω δει μονο με Rokchip. Παντως το να ρωτησω τον Κινεζο για το χρωμα του Motherboard δεν ξερω αν θα εχει νοημα. Πιο πιθανο ειναι να πεταξει μια ζαρια και να πει οποιο χρωμα του ερθει στο μυαλο.

https://www.aliexpress.com/item/4000434276906.html?spm=a2g0o.tm295253.9276179690.187.5bc85532wGcBZp&gps-id=seaZeus&scm=1007.25281.150765.0&scm_id=1007.25281.150765.0&scm-url=1007.25281.150765.0&pvid=834895cf-9ef1-44fd-9ea1-0aa4dbb89713

 

Επισης σκεφτομαι να παραγγειλω ξεχωριστα και αυτο το airmouse. Θελω να πιστευω οτι ολα αυτα ειναι συμβατα. https://www.aliexpress.com/item/4000322238949.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.3dbb4d8bvFwPIB&algo_pvid=b5e0ea9d-bdfd-4ff1-b0d6-0509d3c28504&algo_expid=b5e0ea9d-bdfd-4ff1-b0d6-0509d3c28504-36&btsid=0bb47aa615984303548523474e3874&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

Για το powerline εχεις δικαιο αλλα πολλα λεφτα. Εδω κοιταμε να γλυτωσουμε οτι μπορουμε απο ενα μποξ των 35-40 ευρω.

 

1) - Το ενα ειναι το HK1 X3 και το αλλο το HK1 Box ...!

2) - Αν ειναι να παρεις ξεχωριστα το Air Mouse τοτε ....ζησε Μαη μου ... κτλ !

3) - Παρε καλυτερα απο τη Γερμανια αυτο το ζευγαρι με το Air Mouse που εχει αυτος για να σου ερθει και γρηγορα!

4) - Για τα περισσοτερα μποξακια με τον S905X3 (οπως και γι'αυτο που διαλεξες) υπαρχει πλεον και η ΜΟΝΙΜΗ λυση του magisk σε οποιοδηποτε λογισμικο !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

έτσι από περιέργεια. Από το ali πως θα εξασφαλίσεις τυχόν ανεπιθύμητες συναντήσεις?

Η αποστολη θα γινει απο Γερμανια, τουλαχιστον ετσι γραφει στο λινκ. Θα βγει στα 37,80 το 64gb και εχω και ενα κουπονι των 4,5 ευρω περιπου οποτε με συμφερει αρκετα απο το ali

 

2) - Αν ειναι να παρεις ξεχωριστα το Air Mouse τοτε ....ζησε Μαη μου ... κτλ !

3) - Παρε καλυτερα απο τη Γερμανια αυτο το ζευγαρι με το Air Mouse που εχει αυτος για να σου ερθει και γρηγορα!

 

Με ενδιαφερουν τα αριθμητικα πληκτρα ωστε να εχω την δυνατοτητα αντιστοιχησης τους σε διαφορες λειτουργιες στο Kodi. Αυτα που δινουν μαζι με το μηχανημα δεν εχουν, τουλαχιστον σιγουρα οχι σε αυτα τα λεφτα που υπολογιζω. Μεχρι να ερθει δεν με ενοχλει να χρησιμοποιω το yatse για να κανω την δουλεια μου

Edited by manthes
Link to comment
Share on other sites

Η αποστολη θα γινει απο Γερμανια, τουλαχιστον ετσι γραφει στο λινκ. Θα βγει στα 37,80 το 64gb και εχω και ενα κουπονι των 4,5 ευρω περιπου οποτε με συμφερει αρκετα απο το ali

Με ενδιαφερουν τα αριθμητικα πληκτρα ωστε να εχω την δυνατοτητα αντιστοιχησης τους σε διαφορες λειτουργιες στο Kodi. Αυτα που δινουν μαζι με το μηχανημα δεν εχουν, τουλαχιστον σιγουρα οχι σε αυτα τα λεφτα που υπολογιζω. Μεχρι να ερθει δεν με ενοχλει να χρησιμοποιω το yatse για να κανω την δουλεια μου

Εάν είναι έτσι απόλυτα ορθή επιλογή.:)

Δυστυχώς εγώ την προηγούμενη εβδομάδα που έπρεπε να παραγγείλω από το ali μία οθόνη+digitizer για αλλαγή σε Xiaomi Mi 9t pro δεν βρήκα αντίστοιχο τρόπο αποστολής από ευρώπη:(

Όσον αφορά το ΜΟΝΙΜΟ magisk εμείς με το H96 max X3 το έχουμε από τον Φεβρουάριο 2020:D

Επίσης ως προσωρινή λύση κοίταξε και την εφαρμογή στο κινητό που λέμε παραπάνω (μόνο μην βλέπεις live αγώνες...............)(Ποστ #16047)

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερουν τα αριθμητικα πληκτρα ωστε να εχω την δυνατοτητα αντιστοιχησης τους σε διαφορες λειτουργιες στο Kodi. Αυτα που δινουν μαζι με το μηχανημα δεν εχουν, τουλαχιστον σιγουρα οχι σε αυτα τα λεφτα που υπολογιζω. Μεχρι να ερθει δεν με ενοχλει να χρησιμοποιω το yatse για να κανω την δουλεια μου

 

Οκ...!

Καλη επιλογη παντως...

Και επειδη εχω αυτο το Air Mouse (MT1) πρεπει να σου πω πως τα παει αρκετα καλα σε γενικες γραμμες !

Αλλα σε τετοια πραγματα οπως ενα κοντρολ δεν υπαρχει καμια μα καμια σιγουρια οτι ... θα ειναι το ιδιο με αυτο που αγοραζεις εσυ ιδιως απο το ali !

Καλη ... τυχη!

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις.

 

Διαβασα τωρα ενα σχολιο στο 4pda για την περιπτωση που εχει καποιος αργο wifi στο h96 max x3 στα 2,4 πως θα πρεπει να το ανοιξει να βαλει την κεραιουλα του κοντα στην οθονη του μποξ. Μαλλον ειναι θεμα καποιας παρεμβολης. Δεν ξερω αν ισχυει αλλα ετσι γραφει

Edited by manthes
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις.

 

Διαβασα τωρα ενα σχολιο στο 4pda για την περιπτωση που εχει καποιος αργο wifi στο h96 max x3 στα 2,4 πως θα πρεπει να το ανοιξει να βαλει την κεραιουλα του κοντα στην οθονη του μποξ. Μαλλον ειναι θεμα καποιας παρεμβολης. Δεν ξερω αν ισχυει αλλα ετσι γραφει

Ναι έτσι λένε. Τέτοιες "πατέντες" και μικρομετατροπές θα βρεις για το wifi πολλών μποξ (μετατόπιση, τοποθέτηση ενός φύλλου αλουμινίου επάνω ώστε να μην παρεμβάλλει κλπ).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να αναφέρω ότι βγήκε η version 8 του slimbox για πολλά tv box.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για δώσε λινκ.....

Την βρήκα Ευχαριστώ....

Edited by nik187
Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Για δώσε λινκ.....

 

Την βρήκα Ευχαριστώ....

Αν και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος με την rom του Ath156 και αυτή έχω πάνω στο box .

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ξέρει κανείς αν υπάρχει unrooted Rom για το tanix tx3 4/64 ώστε να παίζει νόβα και κοσμοτε;

 

Δεν παιζει αυτο το σεναριο!

Υπαρχει ''διακοπτης'' αλλα ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος με την rom του Ath156 και αυτή έχω πάνω στο box .

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λοιπόν μου δίνεις την ευκαιρία να σημειώσω τα εξής, λαμβάνοντας υπόψιν και προηγούμενη ανάρτησή σου:

Έχεις link για το ρωσικό σε h96 max 3 , και κατά πόσο είναι αξιόπιστη η Ρομ σε θέμα ασφάλειας;

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα προσπαθήσω να απαντήσω στην παλαιότερή σου ερώτηση. Τότε το απέφυγα διότι ήξερα ότι θα άνοιγα ένα μεγάλο κεφάλαιο.

Αρχικά να πω ότι κανείς δεν μπορεί να σου πει με απόλυτη βεβαιότητα ποια ρομ είναι "ασφαλής" και ποια όχι. Το σίγουρο είναι ότι αυτά τα TV box είναι κυρίως για διασκέδαση και όχι για κάτι πιο σοβαρό. ΠΟΤΕ δεν πρέπει να κάνεις κάτι "σοβαρό" με αυτά (π.χ. χρήση τραπεζικών εφαρμογών).

Επειδή δε βλέπω ότι ασχολείσαι και με τις ρομ του slimbox και σε συνάρτηση με το προηγούμενο ερώτημα, θα ήθελα να επισημάνω τα εξής:

- Οι διάφορες ρομ του slimbox έχουν καταγγελθεί από την ugoοs ως κλοπή από από τις δικές τους. Αυτός είναι και ο λόγος που έχει γίνει banned εδώ και καιρό στο Freaktab και μόλις πρόσφατα και στο 4PDA, ανεβάζει δε τις καινούργιες σε άλλα sites.

- O slimbox έχει κατηγορήσει τον Vortex ότι του αντέγραψε τις ρομ που είχε αντιγράψει από την ugoos (μύλος δηλαδή:lol:)

- Αυτά βέβαια λίγο ίσως ενδιαφέρουν τον τελικό χρήστη, εάν του αρέσει κάποια custom rom

- Εκείνο που ίσως έχει σημασία είναι ότι οι ρομς του slimbox & Vortex φαίνεται ότι δεν ακολουθούν το πρότυπο ασφαλείας sepolicy (στο Google search μπορεί να δει κάποιος τι είναι αυτό). Δεν γνωρίζω εάν το ίδιο συμβαίνει και με τις ρομ των ugoos (δεν ασχολήθηκα με αυτές- εάν όμως έχει κάποιος λινκ σε ρομ ugoos ευχαρίστως να δούμε τι συμβαίνει και εκεί). Τι μπορεί να σημαίνει αυτό? Από απλώς έναν τρόπο να ξεπεραστούν κάποιοι περιορισμοί του Android και να γίνουν τα διάφορα tweaks (διακόπτης root/unroot κλπ) μέχρι οτιδήποτε άλλο.

 

Ποια είναι όμως τελικά τα ουσιαστικά πλεονεκτήματα αυτών των slimbox customs roms (κατά την υποκειμενική βέβαια γνώμη μου):

- ότι βγαίνουν για πάρα πολλά μποξάκια για μερικά από τα οποία δεν υπάρχουν πολλές φορές άλλες (καλές) λύσεις

- ότι έχουν διακόπτες για root/unroot, enable/disable upper & lower bars καθώς και 1-2 ακόμα διακόπτες, που όμως μπορεί να τους έχεις και κατευθείαν από τις σχετικές εφαρμογές

 

Εάν όμως για το μποξακι σου υπάρχουν καλές custom roms που:

- σου έχουν μόνιμο magisk !! τότε τι να τον κάνεις τον διακόπτη root/unroot (που δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικός είναι. Με το magisk είμαι ταυτόχρονα root+unroot:)

- έχουν μόνιμο TWRP για εύκολο Backup & Restore

- ακολουθούν το πρότυπο ασφαλείας sepolicy

- Εδώ και μήνες έχω πει ότι με απλούστατες εφαρμογές που υπάρχουν στο store μπορείς να ενεργοποιήσεις (από μόνος σου) τις πάνω και κάτω μπάρες πολύ εύκολα σχεδόν σε κάθε κουτί. Είναι μάλιστα πολλές φορές με επιπλέον λειτουργίες και ίσως πιο παραμετροποιήσιμες. Σημειώνω δε ότι ο τρόπος λειτουργίας/ενεργοποίησης πάνω+κάτω μπάρας μπορεί να έχει ανεπιθύμητα αποτελέσματα σε ορισμένες εφαρμογές. Ίσως αυτός να είναι και ο λόγος που στα περισσότερα original firmwares δεν υπάρχει καν αυτή η δυνατότητα.

 

Εάν λοιπόν έχεις το Η96 max X3, για το οποίο υπάρχει πληθώρα δοκιμασμένων καλών custom rom (είτε AOSP είτε ATV) με όλα τα υποσυστήματα να λειτουργούν σωστά, γιατί να πρέπει να τρέχεις πίσω από κάποια ρομ που βγάζει την έκδοση 3 μετά την 4 μετά την 5 & 5.1 την 6 την 7 την 8 κ.ο.κ., πολλές φορές μάλιστα η επόμενη έκδοση δημιουργεί θέματα που δεν υπήρχαν στην προηγούμενη?

********** Προφανώς όλα τα παραπάνω εκφράζουν προσωπικές απόψεις.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος με την rom του Ath156 και αυτή έχω πάνω στο box .

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πήρα τελευταία ένα HK1 BOX και δοκιμάζω διάφορες rom να δω ποιά θα με κάτσει καλύτερα..

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Ath156 η δικη σου ρομ ειναι ATV; Επειδη η εφαρμογη της cosmote ειναι δυσχρηστη με το χειριστηριο σε android θα δοκιμασω πρωτα ΑΤV και μετα θα κοιταξω για AOSP.

 

Επισης κατι Patch που ειδα απο slimbox και Vortex για μετατροπη των δικων τους aosp σε atv λειτουργουν και στην δικη σου;

 

To box ειναι στον δρομο για Ελλαδα οποτε μαζευω οτι υλικο θα χρειαστω να τα εχω ολα ετοιμα πριν το παραλαβω. Εξαλλου πρωτα πρεπει να μπει η νεα ρομ και μετα και το coreelec

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μου δίνεις την ευκαιρία να σημειώσω τα εξής, λαμβάνοντας υπόψιν και προηγούμενη ανάρτησή σου:

 

 

 

Θα προσπαθήσω να απαντήσω στην παλαιότερή σου ερώτηση. Τότε το απέφυγα διότι ήξερα ότι θα άνοιγα ένα μεγάλο κεφάλαιο.

 

Αρχικά να πω ότι κανείς δεν μπορεί να σου πει με απόλυτη βεβαιότητα ποια ρομ είναι "ασφαλής" και ποια όχι. Το σίγουρο είναι ότι αυτά τα TV box είναι κυρίως για διασκέδαση και όχι για κάτι πιο σοβαρό. ΠΟΤΕ δεν πρέπει να κάνεις κάτι "σοβαρό" με αυτά (π.χ. χρήση τραπεζικών εφαρμογών).

 

Επειδή δε βλέπω ότι ασχολείσαι και με τις ρομ του slimbox και σε συνάρτηση με το προηγούμενο ερώτημα, θα ήθελα να επισημάνω τα εξής:

 

- Οι διάφορες ρομ του slimbox έχουν καταγγελθεί από την ugoοs ως κλοπή από από τις δικές τους. Αυτός είναι και ο λόγος που έχει γίνει banned εδώ και καιρό στο Freaktab και μόλις πρόσφατα και στο 4PDA, ανεβάζει δε τις καινούργιες σε άλλα sites.

 

- O slimbox έχει κατηγορήσει τον Vortex ότι του αντέγραψε τις ρομ που είχε αντιγράψει από την ugoos (μύλος δηλαδή:lol:)

 

- Αυτά βέβαια λίγο ίσως ενδιαφέρουν τον τελικό χρήστη, εάν του αρέσει κάποια custom rom

 

- Εκείνο που ίσως έχει σημασία είναι ότι οι ρομς του slimbox & Vortex φαίνεται ότι δεν ακολουθούν το πρότυπο ασφαλείας sepolicy (στο Google search μπορεί να δει κάποιος τι είναι αυτό). Δεν γνωρίζω εάν το ίδιο συμβαίνει και με τις ρομ των ugoos (δεν ασχολήθηκα με αυτές- εάν όμως έχει κάποιος λινκ σε ρομ ugoos ευχαρίστως να δούμε τι συμβαίνει και εκεί). Τι μπορεί να σημαίνει αυτό? Από απλώς έναν τρόπο να ξεπεραστούν κάποιοι περιορισμοί του Android και να γίνουν τα διάφορα tweaks (διακόπτης root/unroot κλπ) μέχρι οτιδήποτε άλλο.

 

 

 

Ποια είναι όμως τελικά τα ουσιαστικά πλεονεκτήματα αυτών των slimbox customs roms (κατά την υποκειμενική βέβαια γνώμη μου):

 

- ότι βγαίνουν για πάρα πολλά μποξάκια για μερικά από τα οποία δεν υπάρχουν πολλές φορές άλλες (καλές) λύσεις

 

- ότι έχουν διακόπτες για root/unroot, enable/disable upper & lower bars καθώς και 1-2 ακόμα διακόπτες, που όμως μπορεί να τους έχεις και κατευθείαν από τις σχετικές εφαρμογές

 

 

 

Εάν όμως για το μποξακι σου υπάρχουν καλές custom roms που:

 

- σου έχουν μόνιμο magisk !! τότε τι να τον κάνεις τον διακόπτη root/unroot (που δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικός είναι. Με το magisk είμαι ταυτόχρονα root+unroot:)

 

- έχουν μόνιμο TWRP για εύκολο Backup & Restore

 

- ακολουθούν το πρότυπο ασφαλείας sepolicy

 

- Εδώ και μήνες έχω πει ότι με απλούστατες εφαρμογές που υπάρχουν στο store μπορείς να ενεργοποιήσεις (από μόνος σου) τις πάνω και κάτω μπάρες πολύ εύκολα σχεδόν σε κάθε κουτί. Είναι μάλιστα πολλές φορές με επιπλέον λειτουργίες και ίσως πιο παραμετροποιήσιμες. Σημειώνω δε ότι ο τρόπος λειτουργίας/ενεργοποίησης πάνω+κάτω μπάρας μπορεί να έχει ανεπιθύμητα αποτελέσματα σε ορισμένες εφαρμογές. Ίσως αυτός να είναι και ο λόγος που στα περισσότερα original firmwares δεν υπάρχει καν αυτή η δυνατότητα.

 

 

 

Εάν λοιπόν έχεις το Η96 max X3, για το οποίο υπάρχει πληθώρα δοκιμασμένων καλών custom rom (είτε AOSP είτε ATV) με όλα τα υποσυστήματα να λειτουργούν σωστά, γιατί να πρέπει να τρέχεις πίσω από κάποια ρομ που βγάζει την έκδοση 3 μετά την 4 μετά την 5 & 5.1 την 6 την 7 την 8 κ.ο.κ., πολλές φορές μάλιστα η επόμενη έκδοση δημιουργεί θέματα που δεν υπήρχαν στην προηγούμενη?

 

********** Προφανώς όλα τα παραπάνω εκφράζουν προσωπικές απόψεις.

Ευχαριστούμε για τις κατατοπιστικές πληροφορίες , πάντως η δικιά σου δουλεύει άψογα στο δικό μου box.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και ίσως εκτός θέματος σαν αρχικό luncher είναι ο square , πώς μπορώ να μικραίνω όλα μαζί τα πλακίδια γιατί έτσι είναι πολύ μεγάλα, έχω ψάξει τοσες φορές δεν μπορώ να το βρω.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τις κατατοπιστικές πληροφορίες , πάντως η δικιά σου δουλεύει άψογα στο δικό μου box.

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Και ίσως εκτός θέματος σαν αρχικό luncher είναι ο square , πώς μπορώ να μικραίνω όλα μαζί τα πλακίδια γιατί έτσι είναι πολύ μεγάλα, έχω ψάξει τοσες φορές δεν μπορώ να το βρω.

Το ποστ το έκανα μόλις πριν φύγω για ΠΣΚ, άρα δεν έχω μαζί μου το Η96 για να σε καθοδηγήσω με ακρίβεια.

Πάντως εάν θυμάμαι καλά ίσως μέσα στα applications να υπάρχει και εικονίδιο μόνο για τις ρυθμίσεις του Square Home3 (από την άλλη βέβαια ίσως να το έκανα και εγώ ξεχωριστά-δεν θυμάμαι:rolleyes:). Πάντως υπάρχει ρύθμιση (εκτός από την αρχή που πρέπει να στο ζήτησε σχεδόν υποχρεωτικά) να ορίσεις πόσες στήλες/γραμμές θέλεις, μέγεθος πλακιδίων κλπ.

Όμως το πιο χρήσιμο κατά την γνώμη μου είναι ότι σε κάθε πλακίδιο μπορείς να βάλεις πολλές ομοειδείς εφαρμογές π.χ. όσες έχουν ως λειτουργία την θέαση live περιεχομένου κλπ. Παρόλο που εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με τον συγκεκριμένο launcher ίσως να ήθελες να δεις και τον άλλο (π.χ. όπως τον διαμόρφωσε και ανέβασε εικόνα στο Freaktab για την ρομ μου κάποιος άλλος https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s905x3/firmware-roms-tools-ds/812507-rom-mod-hk1-x3-h96-max-x3-vontar-x3-transpeed-x3-air-bqeel-y8-max-amlogic-s905x3).

Ελπίζω να τα βρεις όλα από μόνος σου αλλιώς από Δευτέρα.:)

edit: επίσης το κάθε πλακίδιο μπορείς να το κάνεις όπως θέλεις (με "σύρσιμο γωνίας/πλευράς"), εάν έχεις ειδοποιήσεις από κάποια εφαρμογή θα φαίνεται με animation (αρκεί να το έχεις επιτρέψει εσύ) κλπ

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ath156 η δικη σου ρομ ειναι ATV; Επειδη η εφαρμογη της cosmote ειναι δυσχρηστη με το χειριστηριο σε android θα δοκιμασω πρωτα ΑΤV και μετα θα κοιταξω για AOSP.

Επισης κατι Patch που ειδα απο slimbox και Vortex για μετατροπη των δικων τους aosp σε atv λειτουργουν και στην δικη σου;

To box ειναι στον δρομο για Ελλαδα οποτε μαζευω οτι υλικο θα χρειαστω να τα εχω ολα ετοιμα πριν το παραλαβω. Εξαλλου πρωτα πρεπει να μπει η νεα ρομ και μετα και το coreelec

Η ρομ είναι AOSP. Δεν έχω cosmote οπότε και δεν έχω άποψη για αυτό που λες. Υπάρχουν όμως άλλοι που την χρησιμοποιούν και δεν έθεσαν τέτοιο θέμα.

Τα patch εικάζω ότι θα λειτουργούν μόνο για τις αντίστοιχες ρομ.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...