Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλος ορισες στο κλαμπ εγω εχω βρει την εξης λυση εφοσον εχει ξεκινησει το afrd και εχω βαλει το Kodi και καποιο αρχειο βιντεο κανω το εξης στο τ/χ παταω το home ενω ακους μονο ηχο και στην καρτελα που θα σου βγαλει στο home με τις εφαρμογες που τρεχουν με το κερσορα επιλεγεις παλι το kodi και επανερχεται η εικονα μετα ομως για να κλειδωσει στα σωστα frames ξανα τρεχεις απο την αρχη το αρχειο βιντεο και απο εκει και περα οποιο αρχειο βιντεο και να βαλεις κλειδωνει σωστα στα frames χωρις black screen επισης μπορεις να παρεμβεις στο settngs >advanced settings και να πειραξεις τις τιμες π.χ. screen off delay απο 150 ms σε 0 ολες οι τιμες επανερχονται πατωντας το refresh επανω δεξια

 

https://androidpctv.com/afrd-automatic-refresh-rate-switch-amlogic-tvbox/

 

ναι αυτο με το home εκανα κ εγω κ ετρεχα το kodi απο την αρχη καθαρο κ εστρωνε αλλα γενικως δεν αξιζει ετσι κ σιγουρα δεν παιζει σωστα στις μαμα roms

 

αν δεν ηθελα τα updates του android κ δεν βαριομουν να στηνω απο την αρχη θα εβαζα καποια custom που το εχουν απο default κ μαλλον παιζει σωστα

 

τεσπα το ξηλωσα

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

Πριν περίπου 20 μέρες ρώτησα το τρόπο που θα μου επέτρεπε να παρακολουθήσω από ενα παλιό MXQ Pro+ το Tv Go του παρόχου μου καθώς επίσης και IPTV.

Με την επιμονή την υπομονή και την καθοδήγηση του φίλου gatos814 τα καταφερα και τα δύο.

Για όλα, μέσα από αυτό το post θα ήθελα να τον ευχαριστήσω από καρδιάς.

Link to comment
Share on other sites

εκανα αυτο το thermal mod στο gt king κ ειναι όντως 10-12 βαθμους κατω

 

https://www.handyschaft.de/gt-king-amlogic-922-thermal-mod/

 

disassembly video

 

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

εκανα αυτο το thermal mod στο gt king κ ειναι όντως 10-12 βαθμους κατω

https://www.handyschaft.de/gt-king-amlogic-922-thermal-mod/

disassembly video

Το σχετικό mod είναι μία κλασσική περίπτωση μείωσης της θερμοκρασίας με "παθητική ψύξη". Στην περίπτωσή σου είναι σχετικά απλή στην εφαρμογή της και εφόσον σου κατέβασε την θερμοκρασία κατά 10-12 βαθμούς είναι πράγματι αποτελεσματική.

Πλεονεκτήματα μιας τέτοιας λύσης είναι:

- Γίνεται συνήθως μόνο 1 φορά και δεν χρειάζεται κάτι ακόμα (π.χ. κατανάλωση ενέργειας για ανεμιστήρα, κατάληψη 1 θύρας USB για αυτό κλπ).

- ΔΕΝ ανοίγεις ΤΡΥΠΕΣ (άρα ένας άλλος τρόπος να ψύξεις τον επεξεργαστή σου χωρίς τρύπες και αλλοίωση ακόμα και της εμφάνισής του κουτιού)

- Δεν υπάρχει κάποια ορατή επέμβαση στο κουτί σου ούτε χρειάζεται επιπλέον χώρος (όπως σε χρήση ανεμιστήρα)

Μειονεκτήματα μίας τέτοιας λύσης κατά την γνώμη μου θα μπορούσαν να είναι:

- Το ότι ανοίγεις το κουτί σου και μπορεί να χάσεις την (οποιαδήποτε) εγγύηση (?) έχει ;)

- Για παντελώς άπειρους χρήστες μπορεί να οδηγήσει σε ανεπιθύμητα αποτελέσματα/ζημιές (ακόμα και από στατικό ηλεκτρισμό κατά το πιάσιμο/άγγιγμα των πλακετών/στοιχείων). Ακόμα και το να ξεκολήσεις την υπάρχουσα ψύκτρα και να βάλεις άλλη (μεγαλύτερη κλπ) μπορεί να προκαλέσει ζημιά ή να είναι απαιτητική ενέργεια (στην περίπτωσή σου βέβαια φαίνεται απλό λόγω του υλικού που έχει από την μάνα του).

- Το ότι με μία τέτοια λύση κατεβάζεις την θερμοκρασία του επεξεργαστή, τι γίνεται όμως με τα υπόλοιπα στοιχεία (μνήμες, τσιπ wifi κλπ). Για αυτό σε πολλά παρόμοια "παθητικά" mods κάποιοι τοποθετούν ψύκτρες και στις μνήμες κλπ.

 

Γενικά υπάρχουν άπειρες λύσεις για την μείωση της θερμοκρασίας των TVboxes και όλες έχουν πλεονεκτήματα & μειονεκτήματα. Καμία δεν είναι τέλεια και ο καθένας επιλέγει ότι θεωρεί σωστό. Πάντως η λύση που έκανες είναι συμβατή με το προσωπικό μου γούστο και απόψεις:)

Απλώς εγώ προτιμώ την βάση με ανεμιστήρα που είναι χωρίς καμία επέμβαση στο κουτί, ψύχει όλο το σύστημα, είναι φορητή & επαναχρησιμοποιήσιμη σε τυχόν αλλαγή κουτιού, πετυχαίνει μεγαλύτερη πτώση θερμοκρασίας κλπ:)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Και δοθείσης της ευκαιρίας με τον φίλο που έκανε thermal mod στο GT KING βάζω μερικές ενδεικτικές περιπτώσεις του τι μπορούν να κάνουν/φανταστούν ορισμένοι για τον ίδιο σκοπό.

Ως case study πήρα το Vontar X3 στο οποίο ορισμένες φορές κυριολεκτικά του "άλλαξαν τα φώτα". Ακόμα και με τμήματα από κουτάκι μπύρας :lol: ή και σχεδόν ολόκληρη "πολυκατοικία":lol: (φωτο 9 &10).

Έχω βάλει και 2 λύσεις για το H96maxX3 (η 2η θεωρώ ότι πρέπει να είναι μόνο προσωρινή και ως τεστ του τι πετυχαίνεις με βάση ανεμιστήρα) ενώ τελευταία είναι η δική μου λύση.

18723323.jpg 18878591.jpg 18906560.jpg 19179306.jpg

 

19195416.jpg 19197333.jpg 19222303.jpg 19319710.jpg

 

19326565.jpg 19343383.jpg 20110544.jpg 20150533.jpg

 

IMG-20200423-083541.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

εχω εκτυπωσει 3d βαση που σχεδιασα για το gt king κ του εβαλα κ εναν usb ανεμιστηρα απο κατω ,σχεδον καθολου μειωση θερμοκρασιας

 

https://www.thingiverse.com/thing:4543000

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

εχω εκτυπωσει 3d βαση που σχεδιασα για το gt king κ του εβαλα κ εναν usb ανεμιστηρα απο κατω ,σχεδον καθολου μειωση θερμοκρασιας

 

https://www.thingiverse.com/thing:4543000

Είναι εύκολο να βάλεις φωτογραφία με τα 2 stands και τον ανεμιστήρα από κάτω?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να βάλεις φωτογραφία με τα 2 stands και τον ανεμιστήρα από κάτω?

 

εχω κοντο hdmi οποτε πρεπει να βγαλω τα παντα κ να το φωτογραφισω σε τραπεζι κ βαριεμαι

 

τεσπα το gt king δεν εχει τρυπες πουθενα οποτε ο ανεμιστηρας απλα δροσιζει το κουτι απο κατω εκει ομως δεν ζεσταινεται ετσι κ αλλιως αφου ολη η ζεστη πηγαινει στο πανω καπακι λογω του τροπου που εχει σχεδιασει η beelink την ψυξη του,επισης δεν μπορεις να το βαλεις αναποδα αν δεν θες να χασεις τα skull led lights, ουτε να του κανεις τρυπες απο πανω λογω των led κ της ψυκτρας στο καπακι

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

εχω κοντο hdmi οποτε πρεπει να βγαλω τα παντα κ να το φωτογραφισω σε τραπεζι κ βαριεμαι

 

τεσπα το gt king δεν εχει τρυπες πουθενα οποτε ο ανεμιστηρας απλα δροσιζει το κουτι απο κατω εκει ομως δεν ζεσταινεται ετσι κ αλλιως αφου ολη η ζεστη πηγαινει στο πανω καπακι λογω του τροπου που εχει σχεδιασει η beelink την ψυξη του,επισης δεν μπορεις να το βαλεις αναποδα αν δεν θες να χασεις τα skull led lights, ουτε να του κανεις τρυπες απο πανω λογω των led κ της ψυκτρας στο καπακι

Είναι πολύ περίεργο αυτό που γράφεις ότι δεν είδες σχεδόν καμία διαφορά στην θερμοκρασία και ήθελα να δω πως το είχες στήσει (π.χ. ήταν υπερυψωμένος ο ανεμιστήρας ώστε να παίρνει φρέσκο αέρα από κάτω & ταυτόχρονα είχε κενό το κουτάκι με τον ανεμιστήρα για να φεύγει ο ζεστός αέρας από επάνω κλπ). Πάντως το Beelink GT1 (που επίσης ΔΕΝ έχει καμία τρύπα) λειτουργεί σε βάση από ανεμιστήρα από το 2016 και έχει διαφορά τουλάχιστον 10-15 βαθμούς (και αρκετά παραπάνω εάν βάλω έναν άλλο που έχω με 7,50 ή 9,00 ή 12,00 volt;)).

Επίσης τώρα που έκανες λύση με μόνιμη παθητική ψύξη είναι σχετικά δύσκολο να βρεις ακριβώς διαφορές στην θερμοκρασία, εκτός εάν έκανες την ίδια ημέρα το τεστ (με & χωρίς mod) εφόσον η θερμοκρασία εξαρτάται απόλυτα ΚΑΙ από την εξωτερική (και μάλιστα με διαφορά όχι ανάλογη).

Τέλος πάντων, εφόσον σου είναι δύσκολο, δεν πειράζει. Καλή συνέχεια και καλέ θεάσεις.:)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

ο ανεμιστηρας ειναι απο pc κ ναι του εβαλα βιδες ως ποδια ,επισης υπαρχει χωρος απο κατω απο το κουτακι για να κυκλοφορει ο αερας ,δεν ειναι πολυ μεγαλος ανεμιστηρας αλλα οπως σου εξηγησα ετσι κ αλλιως δεν θα μπορουσε να κανει διαφορα

 

θερμοκρασιες βλεπω συνεχως με ενα app που χρησιμοποιω οποτε ξερω πως παει γενικως το κουτακι σε διαφορες συνθηκες

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Θα ηθελα να μου προτεινετε ενα οικονομικο tv box που να παιζει ote tv go.

Ευχαριστω!

xiaomi m1 a1:)
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

 

Θα ηθελα να μου προτεινετε ενα οικονομικο tv box που να παιζει ote tv go.

 

Ευχαριστω!

Mi tv stick

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Mi tv stick

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παίζει; λόγω 1 ραμ ρωτάω!

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχω κοντο hdmi οποτε πρεπει να βγαλω τα παντα κ να το φωτογραφισω σε τραπεζι κ βαριεμαι

 

τεσπα το gt king δεν εχει τρυπες πουθενα οποτε ο ανεμιστηρας απλα δροσιζει το κουτι απο κατω εκει ομως δεν ζεσταινεται ετσι κ αλλιως αφου ολη η ζεστη πηγαινει στο πανω καπακι λογω του τροπου που εχει σχεδιασει η beelink την ψυξη του,επισης δεν μπορεις να το βαλεις αναποδα αν δεν θες να χασεις τα skull led lights, ουτε να του κανεις τρυπες απο πανω λογω των led κ της ψυκτρας στο καπακι

 

Με λιγες τρυπουλες απο κατω και εναν ''μετριας'' ροης ανεμιστηρα η θερμοκρασια ειναι περιπου 10+ βαθμους κατω σε μενα ...

 

image-38183.jpg

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω χ96μαχ + και με ανεμιστήρακι υπολογιστή που του δίνω με μετασχηματιστή 12ν ρίχνει την θερμοκρασία 12βαθμους και
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω χ96μαχ + και με ανεμιστήρακι υπολογιστή που του δίνω με μετασχηματιστή 12ν ρίχνει την θερμοκρασία 12βαθμους και

και έχεις κάνει μερικές χρήσιμες αναρτήσεις πως έφτιαξες μόνος σου την βάση & καθώς και μετρήσεις:)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα airmouse σαν αυτο https://www.aliexpress.com/item/4000774905282.html , οχι το συγκεκριμενο,ο σχειασμος τους ειναι ετσι. το οποιο μερικες φορες συμπεριφερεται σαν τρελο ο δηκτης(βελακι) του. παει οπου θελει , παταρει αριστερο/δεξι κλικ μονο του και τετοια. αν το κλεισω στιγμιαια και το ξανανοιξω θα ειναι οκ για λιγο (10"-60") και μετα παλι το ιδιο.

 

Αν θυμαμαι καλα και το προηγουμενο ιδιου στυλ που ειχα εκανε τα ιδια. Φταινε ολα αυτα ή αυτο που εχω δεν ειναι ποιοτικο? εχετε να προτεινετε καποιο χωρις προβληματα?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα airmouse σαν αυτο https://www.aliexpress.com/item/4000774905282.html , οχι το συγκεκριμενο,ο σχειασμος τους ειναι ετσι. το οποιο μερικες φορες συμπεριφερεται σαν τρελο ο δηκτης(βελακι) του. παει οπου θελει , παταρει αριστερο/δεξι κλικ μονο του και τετοια. αν το κλεισω στιγμιαια και το ξανανοιξω θα ειναι οκ για λιγο (10"-60") και μετα παλι το ιδιο.

 

Αν θυμαμαι καλα και το προηγουμενο ιδιου στυλ που ειχα εκανε τα ιδια. Φταινε ολα αυτα ή αυτο που εχω δεν ειναι ποιοτικο? εχετε να προτεινετε καποιο χωρις προβληματα?

Μα το λινκ που έβαλες δεν οδηγεί σε airmouse, αλλά σε keyboard with touchpad :rolleyes: Ίσα ίσα που κάτι αντίστοιχο που έχω το προτιμώ από ένα airmouse και λειτουργεί άψογα !

Δέχεται μπαταρίες ή έχει ενσωματωμένες ? Εάν βάζεις εσύ μπαταρίες μήπως έχουν εξασθενήσει ? Εάν είναι με ενσωματωμένη μήπως το έχεις πολύ καιρό και έχει πέσει πολύ η χωρητικότητά της ? Γιατί τέτοια συμπεριφορά που περιγράφεις είχα μόνο όταν έπρεπε να αλλάξω τις μπαταρίες.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μια λιστα με μποξακια S905X2 & S905X3 που υποστηριζονται απο ενα ρωσικο λογισμικο που τα ... απογειωνει !

Οποιο απο αυτα βρεις σε προσφορα η ... αν σου κανει καποιο ''κλικ'' ... χτυπατο απο τα κινεζομαγαζα !

Βασικο χαρακτηριστικο να ειναι τουλαχιστον με 4 γιγα μνημη !

:)

''SLIMBOX ATV and AOSP are two custom firmwares suitable with some modifications for many android TV boxes with S905X2, S905X3 SoC

Supported TV boxes

Magicsee N5 Max X3

Tanix TX3 X3

X88 Pro X3 (not encrypted), X99 Max Plus, Transpeed X3 Plus (UBT)

X96 AirX3 P1 P2 P3 V2

X96Max Plus

T95Q, X96Max S905X2

HK1 Box, VONTAR X3, Transpeed X3 Air, H96 MAX X3

A95X F3, F3 Air, F3 Slim

Beelink GT1 Mini2 v204P0

Beelink GT1 Mini 007P0 lp (first revision)

Beelink GT1 Mini 007P0 nlp (second revision)

X88 King (UBT)

Okko Smart Box (BAT)

X96S TV Stick (UBT)''

Έχεις link για το ρωσικό σε h96 max 3 , και κατά πόσο είναι αξιόπιστη η Ρομ σε θέμα ασφάλειας;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις link για το ρωσικό σε h96 max 3 , και κατά πόσο είναι αξιόπιστη η Ρομ σε θέμα ασφάλειας;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εφόσον έχεις το H96maxX3 γιατί δεν δοκιμάζεις πρώτα την νέα έκδοση που ανέβασα στο ΠΟΣΤ #15995 ?? Πιστεύω ότι δεν θα σου λείπει τίποτα.

Screenshot-20200822-070645.png Screenshot-20200822-070906.png Screenshot-20200822-070938.png

 

Πέρα όμως από αυτό ειδικά για το Η96 υπάρχει και η ρομ του xVortex, που είναι εξαιρετικά όμοια με αυτή του Slimbox (στην οποία αναφέρεται ο γατος). Κατά ορισμένους μάλιστα είναι ακόμα καλύτερη εφόσον λειτουργούν τα πάντα από την αρχή.

AOSP https://cloud.mail.ru/public/5fqw/5mLJVbpXv

ATV https://cloud.mail.ru/public/4PcY/4wURCCUws

 

Για του Slimbox υπάρχει μόνο σε ATV https://mega.nz/file/ZDxCzYRA#QPb5xSp8w9s8dqDgqnVW6G2qlb2_PYIQXgVbA3sKG7c η version 7.

Εάν θέλεις όμως AOSP εφαρμόζεις κάποιο patch που υπάρχει εκεί https://drive.google.com/file/d/11gSRRAEuJAymQuZ0f8UHBvKxyJVxAOTy/view. Σύμφωνα όμως με κάποιους χρήστες δεν παίρνεις ένα "καθαρό" AOSP αλλά ουσιαστικά ATV σε περιβάλλον AOSP (δεν έχω προσωπική άποψη για αυτό, όμως και μόνο εξαιτίας αυτού εάν ήθελα AOSP θα πήγαινα κατευθείαν σε αυτή του xVortex).

 

Αφού κάνεις ένα backup με προσωρινό TWRP, όπως έχω δείξει σε άλλο ποστ, μπορείς να δοκιμάσεις και τα 3 και να επιλέξεις αυτό που είναι πιο κοντά στις απαιτήσεις σου;)

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα airmouse σαν αυτο https://www.aliexpress.com/item/4000774905282.html , οχι το συγκεκριμενο,ο σχειασμος τους ειναι ετσι. το οποιο μερικες φορες συμπεριφερεται σαν τρελο ο δηκτης(βελακι) του. παει οπου θελει , παταρει αριστερο/δεξι κλικ μονο του και τετοια. αν το κλεισω στιγμιαια και το ξανανοιξω θα ειναι οκ για λιγο (10"-60") και μετα παλι το ιδιο.

 

Αν θυμαμαι καλα και το προηγουμενο ιδιου στυλ που ειχα εκανε τα ιδια. Φταινε ολα αυτα ή αυτο που εχω δεν ειναι ποιοτικο? εχετε να προτεινετε καποιο χωρις προβληματα?

Αυτά είναι προβληματικά κάποιες φορές.

Είχε φίλος και το πέταξε μετά από λίγο.

Καλύτερα να δοκιμάσεις κάποιο άλλο μοντέλο.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις το H96maxX3 γιατί δεν δοκιμάζεις πρώτα την νέα έκδοση που ανέβασα στο ΠΟΣΤ #15995 ?? Πιστεύω ότι δεν θα σου λείπει τίποτα.

Screenshot-20200822-070645.png Screenshot-20200822-070906.png Screenshot-20200822-070938.png

 

Πέρα όμως από αυτό ειδικά για το Η96 υπάρχει και η ρομ του xVortex, που είναι εξαιρετικά όμοια με αυτή του Slimbox (στην οποία αναφέρεται ο γατος). Κατά ορισμένους μάλιστα είναι ακόμα καλύτερη εφόσον λειτουργούν τα πάντα από την αρχή.

AOSP https://cloud.mail.ru/public/5fqw/5mLJVbpXv

ATV https://cloud.mail.ru/public/4PcY/4wURCCUws

 

Για του Slimbox υπάρχει μόνο σε ATV https://mega.nz/file/ZDxCzYRA#QPb5xSp8w9s8dqDgqnVW6G2qlb2_PYIQXgVbA3sKG7c η version 7.

Εάν θέλεις όμως AOSP εφαρμόζεις κάποιο patch που υπάρχει εκεί https://drive.google.com/file/d/11gSRRAEuJAymQuZ0f8UHBvKxyJVxAOTy/view. Σύμφωνα όμως με κάποιους χρήστες δεν παίρνεις ένα "καθαρό" AOSP αλλά ουσιαστικά ATV σε περιβάλλον AOSP (δεν έχω προσωπική άποψη για αυτό, όμως και μόνο εξαιτίας αυτού εάν ήθελα AOSP θα πήγαινα κατευθείαν σε αυτή του xVortex).

 

Αφού κάνεις ένα backup με προσωρινό TWRP, όπως έχω δείξει σε άλλο ποστ, μπορείς να δοκιμάσεις και τα 3 και να επιλέξεις αυτό που είναι πιο κοντά στις απαιτήσεις σου;)

Θα δοκιμάσω την δικιά σου, αν και δεν έχω πρόβλημα με την default, και δεν έχω καταλάβει την διαφορά aosp με atv. Και και ακόμα έχω έχω τηλεόραση 4κ στο display και refresh rate δεν παίρνω πάνω από 1080 .60 στο kodi , ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό , έχω διαβάσει κάποια πράγματα αλλά μάλλον δεν κατάλαβα και πολλά στα αγγλικά.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω την δικιά σου, αν και δεν έχω πρόβλημα με την default, και δεν έχω καταλάβει την διαφορά aosp με atv. Και και ακόμα έχω έχω τηλεόραση 4κ στο display και refresh rate δεν παίρνω πάνω από 1080 .60 στο kodi , ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό , έχω διαβάσει κάποια πράγματα αλλά μάλλον δεν κατάλαβα και πολλά στα αγγλικά.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η ATV (όπως το λέει και το όνομά της) είναι πιο κατάλληλη και εύκολη στο χειρισμό της απλώς για θεάσεις στην TV. Κάποιοι την χαρακτηρίζουν ως έκδοση κατάλληλη για πιο μεγάλους ανθρώπους που θέλουν την απλότητα (δεν συμφωνώ απόλυτα με αυτή την εκδοχή). Έχει όμως και αρκετούς περιορισμούς στο τι apps μπορείς να εγκαταστήσεις εύκολα από το store, τι launcher θα έχεις κλπ.

Αντίθετα η AOSP είναι πιο "παραμετροποιήσιμη".

Σε κάθε περίπτωση υπάρχουν φανατικοί θιασώτες και για τις 2. Προσωπικά προτιμώ την AOSP και τέτοια είναι αυτή που έχω κάνει και σου έδωσα το λινκ.

Αυτό που λες για το KODI πρέπει να το έχουμε ξανασυζητήσει πριν από πολύ καιρό και νομίζω ότι έχει ως εξής:

- Όταν βλέπεις το περιβάλλον του KODI πράγματι είναι 1080 Χ 60.

- Όταν πας στην ταινία θα έχει την ανάλυση και το refresh rate που έχει η πηγή της (π.χ 4Κ).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...