Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1772

Καλησπέρα παιδιά! Έχω ένα case fan από υπολογιστή που είναι 12v 1.4w η ερώτηση μου είναι τι χρειάζομαι ώστε να δουλέψει σωστά με ένα usb σε μια θύρα από το tv box? Διότι το ένωσα με 1 καλοδιο usb και το έβαλα σε θύρα λαπτοπ αλλά πήγαινε πολύ αργά σε σχέση με μπαταρία που το έβαλα δοκιμαστικά ή σε σχέση με τον υπολογιστή που ήταν..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Έχω ένα case fan από υπολογιστή που είναι 12v 1.4w η ερώτηση μου είναι τι χρειάζομαι ώστε να δουλέψει σωστά με ένα usb σε μια θύρα από το tv box? Διότι το ένωσα με 1 καλοδιο usb και το έβαλα σε θύρα λαπτοπ αλλά πήγαινε πολύ αργά σε σχέση με μπαταρία που το έβαλα δοκιμαστικά ή σε σχέση με τον υπολογιστή που ήταν..

 

Σωστά δουλεύει.

Η θύρα USB από το λάπτοπ η από το tvbox βγάζει 5v γι'αυτό πέφτουν και η στροφές.

Θα σε κάνει δουλειά όμως ακόμα και έτσι και δεν θα ακούγεται.

Δοκίμασε με μία εφαρμογή που μετρά την θερμοκρασία του tvbox ( πχ coufloat) χωρίς το fan και μετά με το fan και δες στην πράξη μόνος σου το αποτέλεσμα.

Οπότε κρίνεις αν θα το βάλεις η όχι

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Έχω ένα case fan από υπολογιστή που είναι 12v 1.4w η ερώτηση μου είναι τι χρειάζομαι ώστε να δουλέψει σωστά με ένα usb σε μια θύρα από το tv box? Διότι το ένωσα με 1 καλοδιο usb και το έβαλα σε θύρα λαπτοπ αλλά πήγαινε πολύ αργά σε σχέση με μπαταρία που το έβαλα δοκιμαστικά ή σε σχέση με τον υπολογιστή που ήταν..

Ένας 12βολτος ανεμιστήρας όταν συνδεθεί σε USB θύρα (που είναι 5Volt) είναι λογικό ότι θα στρέφεται με λιγότερες στροφές, που όμως συνήθως είναι αρκετές για να κατεβάσουν την θερμοκρασία στο tv box. Εάν θέλεις βέβαια μπορείς να του βάλεις ένα εξωτερικό μετασχηματιστή, κατά προτίμηση με διάφορες τάσεις (υπάρχουν στην αγορά ρυθμιζόμενοι σε 1.5, 3.0, 4.5, 6.0, 7.5, 9.0 & 12.0) και ανάλογα με τις απαιτήσεις σου τον ρυθμίζεις. Συνήθως όμως με 5 ή 7.5 volt είναι και τελείως αθόρυβοι, ενώ στα 12 ίσως να ψιλοενοχλούν (εξαρτάται από τον ανεμιστήρα βέβαια;)).

Βέβαια οι δικοί μου 12βόλτοι ανεμιστήρες είναι 0,15Α.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ένας 12βολτος ανεμιστήρας όταν συνδεθεί σε USB θύρα (που είναι 5Volt) είναι λογικό ότι θα στρέφεται με λιγότερες στροφές, που όμως συνήθως είναι αρκετές για να κατεβάσουν την θερμοκρασία στο tv box. Εάν θέλεις βέβαια μπορείς να του βάλεις ένα εξωτερικό μετασχηματιστή, κατά προτίμηση με διάφορες τάσεις (υπάρχουν στην αγορά ρυθμιζόμενοι σε 1.5, 3.0, 4.5, 6.0, 7.5, 9.0 & 12.0) και ανάλογα με τις απαιτήσεις σου τον ρυθμίζεις. Συνήθως όμως με 5 ή 7.5 volt είναι και τελείως αθόρυβοι, ενώ στα 12 ίσως να ψιλοενοχλούν (εξαρτάται από τον ανεμιστήρα βέβαια;)).

Βέβαια οι δικοί μου 12βόλτοι ανεμιστήρες είναι 0,15Α.

 

Εσύ φίλε μου δεν έχεις το Η96 Max Χ3 ;

Μπορείς να μου πεις πως τα πάει με το wifi;

Ψάχνω να πάρω ένα δεύτερο μετά το gt1 2/16 και είμαι ανάμεσα σε

Η96 Max Χ3 S905X3

Χ96 air S905X3

HK1 S905X3

Απλά είναι τι θα πετύχω και από που ώστε να το πάρω.

Ευχαριστώ

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Και αν μιλας για την καινουργια εφαρμογη της cosmote tv τοτε αυτη θελει αλλη ... προσεγγιση !!!

Δεν προκειται να παιξει ετσι απλα σε unrooted tv box !

:rolleyes:

 

Ένα πμ κι εδώ , για να πάρω μια ιδέα .

Έχω ένα mecool kii.

Ευχαριστώ.

Edited by panosss567
Link to comment
Share on other sites

Εσύ φίλε μου δεν έχεις το Η96 Max Χ3 ;

Μπορείς να μου πεις πως τα πάει με το wifi;

Ψάχνω να πάρω ένα δεύτερο μετά το gt1 2/16 και είμαι ανάμεσα σε

Η96 Max Χ3 S905X3

Χ96 air S905X3

HK1 S905X3

Απλά είναι τι θα πετύχω και από που ώστε να το πάρω.

Ευχαριστώ

Με wifi το χρησιμοποίησα λίγο και σχετικά κοντά με το ρούτερ και δεν είχε κανένα πρόβλημα. Σήμερα δε το χρησιμοποιώ με ethernet. Έτσι και αλλιώς σε όλες τις συσκευές μου (2 άλλα TVboxes & 2 Smart TV) πλέον χρησιμοποιώ powerplugs.

Το H96maxX3 & HK1 X3 είναι ίδια όπως έχω ξαναπεί (έχουν δε και τα 2 1.000άρι Lan). Και εγώ έχω ακόμα το GT1 2/16 (μάλιστα με SC rom) και πετάει ακόμα και σήμερα (αγορασμένο το 2016 !!).

Νομίζω πρέπει να κοιτάξεις πιο θα πετύχεις σε καλύτερη προσφορά;) Για το H96 ή ΗΚ1 σου έχω έτοιμη και εξαιρετική ρομ με ότι μπορεί να επιθυμεί κάποιος :)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Κάνετε κάτι το παράνομο με το Cosmote ott και δεν το γράφετε στο forum, αλλά μέσω pm;

 

Δεν είναι εφαρμογή στην οποία βάζεις τους κωδικούς που έχεις από την συνδρομή σου στην Cosmote και βλέπεις τα κανάλια μέσω του Android (σε κινητό/tablet/box)?

 

Δεν είμαι συνδρομητής για να ενδιαφέρομαι άμεσα, αλλά γενικώς μου αρέσει να μαθαίνω τέτοιου είδους πληροφορίες, πώς γίνεται κάτι κτλ, και ας μην το χρησιμοποιώ.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Με wifi το χρησιμοποίησα λίγο και σχετικά κοντά με το ρούτερ και δεν είχε κανένα πρόβλημα. Σήμερα δε το χρησιμοποιώ με ethernet. Έτσι και αλλιώς σε όλες τις συσκευές μου (2 άλλα TVboxes & 2 Smart TV) πλέον χρησιμοποιώ powerplugs.

Το H96maxX3 & HK1 X3 είναι ίδια όπως έχω ξαναπεί (έχουν δε και τα 2 1.000άρι Lan). Και εγώ έχω ακόμα το GT1 2/16 (μάλιστα με SC rom) και πετάει ακόμα και σήμερα (αγορασμένο το 2016 !!).

Νομίζω πρέπει να κοιτάξεις πιο θα πετύχεις σε καλύτερη προσφορά;) Για το H96 ή ΗΚ1 σου έχω έτοιμη και εξαιρετική ρομ με ότι μπορεί να επιθυμεί κάποιος :)

 

Οκ. Ευχαριστώ.

Μάλλον το Η96 Max x3 4/32 που βλέπω ότι υπάρχει στο banggood από την τσεχικη αποθήκη για ποιό γρήγορα και χωρίς άγχος για το τελωνείο, γύρω στα 40 ευρώ.

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Εχει προσπαθήσει να παίξει κανείς uno στο tv box του;

Το έκανα εγκατασταση και όταν φτάνω να κάνω login οπου και να πατήσω δεν κάνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα χτες πήρα το mi box καλό μηχανάκι αλλά έχω ένα θέμα δεν μου κάνει σύζευξη με το τηλέφωνο και δεν έχει brawser μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει??

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η96 Max x3 4/32 μόλις το πήρα, και κατόπιν εορτής ρωτώ, υποστηρίζεται καθόλου με αναβαθμίσεις η όχι, υπάρχει κάποια εταιρεία που μπαινουμε να κατεβάσουμε την Ρομ;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η96 Max x3 4/32 μόλις το πήρα, και κατόπιν εορτής ρωτώ, υποστηρίζεται καθόλου με αναβαθμίσεις η όχι, υπάρχει κάποια εταιρεία που μπαινουμε να κατεβάσουμε την Ρομ;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

https://www.h96tvbox.com/content/6-Firmware-upgrade

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Η96 Max x3 4/32 μόλις το πήρα, και κατόπιν εορτής ρωτώ, υποστηρίζεται καθόλου με αναβαθμίσεις η όχι, υπάρχει κάποια εταιρεία που μπαινουμε να κατεβάσουμε την Ρομ;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σύνδεσμο για το τελευταίο update (και τα σχετικά εργαλεία) θα βρεις στην προηγούμενη σελίδα στο Ποστ #15919.

Επίσης εάν τυχόν θέλεις custom firmware μπορείς να κατεβάσεις το ελληνοποιημένο που έχω από εδώ https://mega.nz/file/I5VimADR#VGPHc7XjBRqqLH84yb_0sFnqww-hlymOZf8tEx_cuI0 (με μόνιμο magisk, twrp, navigation & notification bars, εφαρμογή για θερμοκρασία και άλλα χρήσιμα προεγκατεστημένα apps-υπάρχει πλήρης περιγραφή σε προηγούμενα Ποστς).

Επίσης υπάρχουν αυτές του Vortex v1.1 καθώς και του slimbox 6.0 (που έχει πλέον διορθωθεί και μπορεί να εγκατασταθεί με USB Burning Tool όπως και του Vortex).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Σύνδεσμο για το τελευταίο update (και τα σχετικά εργαλεία) θα βρεις στην προηγούμενη σελίδα στο Ποστ #15919.

 

Επίσης εάν τυχόν θέλεις custom firmware μπορείς να κατεβάσεις το ελληνοποιημένο που έχω από εδώ https://mega.nz/file/I5VimADR#VGPHc7XjBRqqLH84yb_0sFnqww-hlymOZf8tEx_cuI0 (με μόνιμο magisk, twrp, navigation & notification bars, εφαρμογή για θερμοκρασία και άλλα χρήσιμα προεγκατεστημένα apps-υπάρχει πλήρης περιγραφή σε προηγούμενα Ποστς).

 

Επίσης υπάρχουν αυτές του Vortex v1.1 καθώς και του slimbox 6.0 (που έχει πλέον διορθωθεί και μπορεί να εγκατασταθεί με USB Burning Tool όπως και του Vortex).

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Για το heeling GT1 mini 4/64 ποια rom να βάλω ώστε να έχω πλήρη εκμετάλλευση των δυνατοτήτων του για ταινίες βασικά. Cyberflix, strwmio χρησιμοποιώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Για το heeling GT1 mini 4/64 ποια rom να βάλω ώστε να έχω πλήρη εκμετάλλευση των δυνατοτήτων του για ταινίες βασικά. Cyberflix, strwmio χρησιμοποιώ

 

Με τι S/N εισαι και ποια βερσιον λογισμικο ''φορας'' ;

Επισης σου αρεσει η ''φαση'' Android TV η προτιμας κατι σε καθαρο Android οπως του ταμπλετ ας πουμε... ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τον @gatos184 και τον @ath156 για την άμεση βοήθεια που μου δωσανε.Συνεχιστε την εξαιρετική δουλειά εδώ στο thread.
Link to comment
Share on other sites

Τη βοηθεια σας , εχω το VORKE Z6 KODI 17.4 Android 7.1.2 Amlogic S912 4K TV BOX 3GB DDR4 32GB eMMC5.0 AC WIFI 1000M LAN Bluetooth 4.1 οταν βαζω τh cosmote tv με λεει οτι ειναι root παρολο που στις ρυθμισεις εχει επιλογη για unroot, Η rom που εχω ειναι της μαμας του χωρις τιποτα αλλο εκτος απο το τελευταιο update που ειχε . Επειδη διαβαζω το forum και βλεπω οτι εχετε βοηθησει πολυ κοσμο υπαρχει περιπτωση να παιξει η cosmote tv ?
Link to comment
Share on other sites

Τη βοηθεια σας , εχω το VORKE Z6 KODI 17.4 Android 7.1.2 Amlogic S912 4K TV BOX 3GB DDR4 32GB eMMC5.0 AC WIFI 1000M LAN Bluetooth 4.1 οταν βαζω τh cosmote tv με λεει οτι ειναι root παρολο που στις ρυθμισεις εχει επιλογη για unroot, Η rom που εχω ειναι της μαμας του χωρις τιποτα αλλο εκτος απο το τελευταιο update που ειχε . Επειδη διαβαζω το forum και βλεπω οτι εχετε βοηθησει πολυ κοσμο υπαρχει περιπτωση να παιξει η cosmote tv ?

 

Την ιδια απορια εχω και εγω (αν γινεται unroot)για το VORKE Z6 PLUS.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καποιον που παρελαβε το τελευτιο διαστημα απο τσεχικη αποθηκη του banggood για να ξερουμε πανω κατω χρονους παραδοσης ?

 

Αν και ειμαστε off topic θα σου πω πως απο τις 22 του προηγουμενου μηνα περιμενω κατι χωρις tracking number ασχετο με μποξακι αλλα ακομα .... φεεεεεεεεταααααα (οπως ελεγε και μια παλια διαφημιση) !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...