Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόνο ένα Amazon firestick αρκεί. Είναι 100% για την δουλειά που το θες.

Τόσα χρόνια το έχω και παίζει Netflix και Kodi τέλεια.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Iptv??

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1270

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Iptv??

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος σήμερα να κοιτάζει για στικάκι και όχι για μποξάκι. Με εξαιρέσεις ίσως:

- Εάν δεν υπάρχει χώρος κάτω από την τηλεόραση για το μποξάκι (π.χ. κρεμασμένη στον τοίχο τηλεόραση)

- Την πιο εύκολη συχνή μεταφορά από τηλεόραση σε τηλεόραση

Υπάρχει κάποιος άλλος λόγος/χρήση που μου διαφεύγει?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος σήμερα να κοιτάζει για στικάκι και όχι για μποξάκι. Με εξαιρέσεις ίσως:

 

- Εάν δεν υπάρχει χώρος κάτω από την τηλεόραση για το μποξάκι (π.χ. κρεμασμένη στον τοίχο τηλεόραση)

 

- Την πιο εύκολη συχνή μεταφορά από τηλεόραση σε τηλεόραση

 

Υπάρχει κάποιος άλλος λόγος/χρήση που μου διαφεύγει?

Ο λόγος είναι ότι θα μπει στον τοίχο κ δεν υπάρχει χώρος για το Box.. Αλλα κ πάλι το ψάχνω γιατί δεν ξέρω κατά πόσο αύτα τα στικ θα κάνουν δουλειά

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει κανένα app που να μπορώ να αλλάξω τα keys codes του πληκτρολογίου μου ΧΩΡΙΣ όμως να σβήνει το εικονικό πληκτρολόγιο από την οθόνη? Δηλ θα έχω μεν το φυσικό πληκτρολόγιο αλλά θέλω να φαίνεται και το εικονικό.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να μου προτείνει δύο κορυφαία μποξ, και δύο βαλιου φορ μανι, θέλω ένα για το σαλόνι, και ένα για το δωμάτιο της μικρής. Η χρήση θα είναι απλή, κοντι νετφλιξ και κανένα ελαφρύ παιχνίδι. Δεν με νοιάζει αν είναι από εξωτερικό. Απλά και κανένα λινκ θα με βόλευε. Έχω αρκετά χρόνια να ασχοληθώ με το... άθλημα. Και έχω μείνει πίσω. Ελπίζω να υπάρχουν ακόμα βιντεάκια με το σεταπ. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να μου προτείνει δύο κορυφαία μποξ, και δύο βαλιου φορ μανι, θέλω ένα για το σαλόνι, και ένα για το δωμάτιο της μικρής. Η χρήση θα είναι απλή, κοντι νετφλιξ και κανένα ελαφρύ παιχνίδι. Δεν με νοιάζει αν είναι από εξωτερικό. Απλά και κανένα λινκ θα με βόλευε. Έχω αρκετά χρόνια να ασχοληθώ με το... άθλημα. Και έχω μείνει πίσω. Ελπίζω να υπάρχουν ακόμα βιντεάκια με το σεταπ. Ευχαριστώ

 

Με την σειρα που τα εχω αυτα ειναι τα πιο καλα (και δυνατα) κινεζικα μποξακια αυτη την στιγμη που μιλαμε..

1) - UGOOS AM6 Plus/PRO (εχει 2 διαφορετικες βερσιον στα 4 γιγα)

https://androidpctv.com/ugoos-am6-plus-s922xj/

2) - MINIX NEO U22-XJ

https://androidtvbox.eu/minix-neo-u22-xj-review-powerful-android-tv-box/

3) - Beelink GT-King/Pro (επισης 2 βερσιον στα 4 γιγα)

https://smartunboxers.gr/review-beelink-gt-king-android-tv-box/

https://www.angroid.gr/prosfores/minipc/beelink-gt-king-pro-ena-apo-ta-ischyrotera-android-tv-boxes-tis-agoras-erchetai-yperplires-kai-se-prosfora

Και τα 3 φορανε τον Amlogic S922X σε διαφορες παραλλαγες με τα 2 πρωτα να υπερτερουν σε ποιοτητα κατασκευης , το πρωτο σε λογισμικο και το τριτο και στις 2 παραλλαγες του να ερχεται πιο πισω λογο κυριως του λογισμικου του!

Απο εκει και υστερα σε value for money κοιτας λιγο πιο πισω στο ποστ #15820 που εχω μια λιστα και εξηγησεις !

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος είναι ότι θα μπει στον τοίχο κ δεν υπάρχει χώρος για το Box.. Αλλα κ πάλι το ψάχνω γιατί δεν ξέρω κατά πόσο αύτα τα στικ θα κάνουν δουλειά

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δηλαδή τι σε προβληματίζει;

Τι απαιτήσεις έχει το iptv και πώς ακριβώς θα το στήσεις;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι σε προβληματίζει;

Τι απαιτήσεις έχει το iptv και πώς ακριβώς θα το στήσεις;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Κατεβάζω το iptv smarters και βάζω κωδικούς απλά δεν ξέρω λόγω μνήμης ram 1gb μην κολαει σε netfix iptv κ kodi

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζω το iptv smarters και βάζω κωδικούς απλά δεν ξέρω λόγω μνήμης ram 1gb μην κολαει σε netfix iptv κ kodi

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για να σου λέω ότι το δουλεύω χρόνια χωρίς κανένα θέμα, ίσως να το έψαχνες καλύτερα.

Δες και στο θέμα του αν θες πιο πολλές γνώμες.

Για τέτοια χρήση μιλάμε είναι μανούλα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για να σου λέω ότι το δουλεύω χρόνια χωρίς κανένα θέμα, ίσως να το έψαχνες καλύτερα.

Δες και στο θέμα του αν θες πιο πολλές γνώμες.

Για τέτοια χρήση μιλάμε είναι μανούλα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Τα μπερδέψαμε λίγο αυτά που έγραψα τα εννοούσα για το Android stick της xaomi που με βολεύει λόγω μεγέθους αλλά δεν βλέπω να το έχει πάρει κάποιος.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα μπερδέψαμε λίγο αυτά που έγραψα τα εννοούσα για το Android stick της xaomi που με βολεύει λόγω μεγέθους αλλά δεν βλέπω να το έχει πάρει κάποιος.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν μπερδεψαμε τίποτα. Από την αρχή ανέφερα το Amazon firestick.

Δοκιμασμένο από αρκετά μέλη.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπερδεψαμε τίποτα. Από την αρχή ανέφερα το Amazon firestick.

Δοκιμασμένο από αρκετά μέλη.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Και αν θέλεις να χρησιμοποιείς και ήχο 5.1, η μόνη λύση για όλα τα stick που υπάρχουν στο εμπόριο είναι η τηλεόραση σου να έχει HDMI output και να στείλεις καλώδιο στο HDMI input του ενισχυτή σου (ΑΝ έχει), σωστά;

 

Αν η τηλεόραση σου ΔΕΝ έχει HDMI output ή το κυριότερο ο ενισχυτής σου είναι παλιός και δεν έχει HDMI input, τότε η μόνη λύση είναι να πας σε κάποιο box και να 'παίξεις' με το optical;

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Και αν θέλεις να χρησιμοποιείς και ήχο 5.1, η μόνη λύση για όλα τα stick που υπάρχουν στο εμπόριο είναι η τηλεόραση σου να έχει HDMI output και να στείλεις καλώδιο στο HDMI input του ενισχυτή σου (ΑΝ έχει), σωστά;

 

Αν η τηλεόραση σου ΔΕΝ έχει HDMI output ή το κυριότερο ο ενισχυτής σου είναι παλιός και δεν έχει HDMI input, τότε η μόνη λύση είναι να πας σε κάποιο box και να 'παίξεις' με το optical;

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Διορθωστε με αν κανω λαθος αλλα εχω την αισθηση οτι ακομα κι αν ο ενισχυτης ή το Soundbar δεν εχει hdmi in αλλα μονο hdmi out για συνδεση στην Tv, συνδεεις ολα τις πηγες (πχ Media player, Cosmote OTT & Nova) και την TV με HDMI με τον ενισχυτη ή soundbar και αυτο ειναι αρκετο για να περασει ο 5.1 ηχος.

Link to comment
Share on other sites

Και αν θέλεις να χρησιμοποιείς και ήχο 5.1, η μόνη λύση για όλα τα stick που υπάρχουν στο εμπόριο είναι η τηλεόραση σου να έχει HDMI output και να στείλεις καλώδιο στο HDMI input του ενισχυτή σου (ΑΝ έχει), σωστά;

 

Αν η τηλεόραση σου ΔΕΝ έχει HDMI output ή το κυριότερο ο ενισχυτής σου είναι παλιός και δεν έχει HDMI input, τότε η μόνη λύση είναι να πας σε κάποιο box και να 'παίξεις' με το optical;

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Εγώ από την αρχή έχω συνδεδεμένη την τηλεόραση με ένα 5.1 σύστημα μέσω του optical και δουλεύει κανονικά το 5.1 με ο,τι βλέπω από Netflix, Kodi κλπ.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την αρχή έχω συνδεδεμένη την τηλεόραση με ένα 5.1 σύστημα μέσω του optical και δουλεύει κανονικά το 5.1 με ο,τι βλέπω από Netflix, Kodi κλπ.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Απ'οσο εχω διαβασει το toslink εχει ενα θεματακι με τα DTS κλπ.

Δες εδω:

"Like coaxial, one of the issues with optical is that it doesn’t have enough bandwidth for the lossless audio formats such as Dolby TrueHD or DTS-HD Master Audio soundtracks found on most Blu-rays. An optical connection also can’t support more than two channels of uncompressed PCM audio. Then there's the threat of damage if an optical cable is bent too tightly."

Απο https://www.whathifi.com/advice/coaxial-vs-optical-vs-hdmi-which-is-the-best-audio-connection-to-use

Θεωρητικα λοιπον το HDMI ειναι καλυτερο για να παρεις το full του ηχου.

Πρακτικα τωρα και για το αν ειναι παντα εφαρμοσιμο αυτο ειναι αλλο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το θέμα είναι απλό. Σχεδόν οποιοδήποτε μποξάκι με amlogic S905X3 είναι καλύτερο/προτιμητέο από οποιοδήποτε στικάκι (με εξαίρεση ίσως εάν υπάρχει απαίτηση για Full HD Netflix ή 4Κ Netflix).

Αντίθετα εάν υπάρχει τηλεόραση κρεμασμένη στον τοίχο (άρα δεν υπάρχει χώρος τοποθέτησης του μποξ) τα στικάκια είναι ίσως μονόδρομος.

Καλό δε θα είναι όποιος έχει τέτοια περίπτωση να το διευκρινίζει από την αρχή.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να μου προτείνει δύο κορυφαία μποξ, και δύο βαλιου φορ μανι, θέλω ένα για το σαλόνι, και ένα για το δωμάτιο της μικρής. Η χρήση θα είναι απλή, κοντι νετφλιξ και κανένα ελαφρύ παιχνίδι. Δεν με νοιάζει αν είναι από εξωτερικό. Απλά και κανένα λινκ θα με βόλευε. Έχω αρκετά χρόνια να ασχοληθώ με το... άθλημα. Και έχω μείνει πίσω. Ελπίζω να υπάρχουν ακόμα βιντεάκια με το σεταπ. Ευχαριστώ
Κορυφαίο είναι το Nvidia shield μακριά απο τα υπόλοιπα.

Τα κάνει όλα, γρήγορο,4Κ YouTube, 4K Netflix.

Κάτι βασικό όμως είναι αν σ'ενδιαφέρει Full hd -4K Netflix.

Αν ναι περιορίζεσαι σε επιλογές αρκετά.

Αν όχι σε καλύπτει η πλειοψηφία, αλλά όσον αφορά το netflix βλέπεις μεν με 360p-480p εικόνα και πειράγματα κάθε τρεις και λίγο μήπως δεις σε καλή ποιότητα.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διορθωστε με αν κανω λαθος αλλα εχω την αισθηση οτι ακομα κι αν ο ενισχυτης ή το Soundbar δεν εχει hdmi in αλλα μονο hdmi out για συνδεση στην Tv, συνδεεις ολα τις πηγες (πχ Media player, Cosmote OTT & Nova) και την TV με HDMI με τον ενισχυτη ή soundbar και αυτο ειναι αρκετο για να περασει ο 5.1 ηχος.
Εγώ από την αρχή έχω συνδεδεμένη την τηλεόραση με ένα 5.1 σύστημα μέσω του optical και δουλεύει κανονικά το 5.1 με ο,τι βλέπω από Netflix, Kodi κλπ.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι η Philips τηλεόραση που έχω δεν έχει optical out, και ταυτόχρονα ο Denon ενισχυτής δεν έχει HDMI input και output.

 

Οπότε η μόνη λύση για μένα είναι να έχει optical out το media player (box στην προκειμένη περίπτωση) και να το στείλω κατευθείαν στον ενισχυτή.

 

Γι' αυτό έγραψα νωρίτερα ότι αν έχεις παλιά τηλεόραση ή/και ενισχυτή τα sticks που υπάρχουν στο εμπόριο δεν είναι λύση όταν θέλεις και 5.1 ήχο.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως θα αγόραζα tv box.

Εν έτη 2020 θα έβρισκα μια πατέντα να τοποθετήσω 10 εκ. συσκευή.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου:)

(εκτός βέβαια εάν είσαι παντρεμένος, οπότε συνήθως στο αισθητικό κομμάτι δεν αποφασίζεις εσύ αλλά η γυναίκα σου:lol:).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το θέμα είναι απλό. Σχεδόν οποιοδήποτε μποξάκι με amlogic S905X3 είναι καλύτερο/προτιμητέο από οποιοδήποτε στικάκι (με εξαίρεση ίσως εάν υπάρχει απαίτηση για Full HD Netflix ή 4Κ Netflix).

 

Αντίθετα εάν υπάρχει τηλεόραση κρεμασμένη στον τοίχο (άρα δεν υπάρχει χώρος τοποθέτησης του μποξ) τα στικάκια είναι ίσως μονόδρομος.

 

Καλό δε θα είναι όποιος έχει τέτοια περίπτωση να το διευκρινίζει από την αρχή.

 

Εξαρτάται για τη χρήση που το θες. Αν το θες για media player όπως kodi, Netflix, Apple TV, πας καρφωτός για stick. Ακριβώς αυτό προσφέρουν, απροβλημάτιστο streaming, χωρίς ταλαιπωρία. Δεν έχεις λόγο να πάρεις TV box. Αν το θες και για άλλες χρήσεις όπως παιχνίδια κλπ, και είσαι διατεθειμένος να κάνεις συμβιβασμούς στο κομμάτι του media player τότε πας σε tv box. Ή παίρνεις και τα 2 όπως έχω κάνει εγώ, χαχα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κατι που να μην μπορει να κανει ενα συγχρονο Amlogic μποξακι ...

Απεναντιας υπαρχουν πολλα που δεν μπορουν να κανουν τα στικακια ακομα και τα πιο συγχρονα !

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κατι που να μην μπορει να κανει ενα συγχρονο Amlogic μποξακι ...

 

Απεναντιας υπαρχουν πολλα που δεν μπορουν να κανουν τα στικακια ακομα και τα πιο συγχρονα !

 

:)

Τώρα να ξαναλέμε τα ίδια;

Από το σύνολο των κινεζικών, πόσα παίζουν Full Hd σε Netflix;

2-3 μοντέλα; να πούμε και άλλα;

Που οι μισοί τρέχουν να αλλάξουν Ρομ μόλις πάρουν νέο κουτί γιατί σέρνονται όσο δεν πάει.

Το στικάκι είναι τόσο βελτιστοποιημενο από την Αμαζον που ακόμα και σε Kodi 18.7 με 6-7 add on πετάει. Χωρίς κανένα πείραγμα, αλλαγή Ρομ, ροοτ κλπ.

 

Έχουμε αλλάξει και εμείς πολλά κουτιά και ξέρουμε. Δεν πέσαμε από τα δένδρα.

 

Όταν μιλάμε για χρήση streaming, η πιο απροβλημάτιστη HD/4k εμπειρία με χαμηλό κόστος είναι το Amazon Firestick.

Φυσικά και υπάρχουν και άλλες λύσεις σε κουτί, με αυξημένο κόστος όμως.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι εάν θα στεναχωρήσω κάποιον, αλλά εμείς που πραγματικά ξέρουμε και γνωρίζουμε θα πάρουμε TV Box και όχι στικάκι.

Το πρόβλημά μας είναι εάν θα πάρουμε με S905X3 η S922, ποιο μοντέλο ή ποιου κατασκευαστή, λίγο ακριβότερο ή λίγο φθηνότερο κλπ.

Στικάκι μόνο σε περίπτωση που δεν υπάρχει χώρος για το μποξάκι (π.χ. κρεμαστή στον τοίχο TV).

Καλή η προσπάθεια (πάλι μετά από καιρό) αλλά δεν θα πάρουμε:lol:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...