Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω συνδέσει ενα ανεμιστηρακι πάνω στο boxaki, άλλα την ώρα που το σβήνω (απενεργοποίηση) το ανεμιστηρακι συνεχίζει να δουλεύει. Πως γίνεται αυτό αφού το usb δεν δίνει ρεύμα ;

 

Το ανεμιστηρακι εσυ το εφτιαξες ;

Αν ναι ποια καλωδια χρησιμοποιησες ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1270

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

καλημέρα η διαδικασία είναι πολύ απλή αν την έχεις κάνει αλλά και αν δεν την έχεις κάνει πάλι δεν πιστεύω ότι θα αντιμετωπίσεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα απλά να ακολουθήσεις κατά γράμμα τις οδηγίες και φυσικά να έχεις διαλέξει τη σωστή rom για το κουτί σου

Βίντεο:

(Υπάρχουν άπειρα βιντεάκια με τη διαδικασία οπότε δες πρώτα πώς γίνεται η διαδικασία και μετά προχωράς)

 

https://chinagadgetsreviews.com/download-amlogic-burn_card_maker-v2-0-2.html

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7218585#post7218585

 

αν τυχόν χρειαστείς περαιτέρω βοήθεια μη διστάσεις να μου στείλεις μήνυμα ή εδώ ή με προσωπικό μήνυμα Καλή επιτυχία

Σε ευχαριστώ πολύ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ανεμιστηρακι εσυ το εφτιαξες ;

Αν ναι ποια καλωδια χρησιμοποιησες ;

Πηρα ενα έτοιμο από κωτσοβολο με usb.

Στο παλιό box έσβηνε πάντα.

Με αυτό δεν σβήνει και με κλειστό το box

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Πηρα ενα έτοιμο από κωτσοβολο με usb.

Στο παλιό box έσβηνε πάντα.

Με αυτό δεν σβήνει και με κλειστό το box

Το να έχεις πάντως έναν διακόπτη/wifi πρίζα και να κλείνεις τελείως το κουτί από εκεί (ακόμα και σε αυτά που δεν δίνουν ρεύμα στις USB θύρες μετά το κλείσιμο) μπορεί να σε "προφυλάξει" της περίπτωσης ενώ λείπεις εσύ να ανοίξει το κουτί από μόνο του (και η τηλεόραση μαζί εάν έχεις ενεργοποιημένο το CEC) σε κάποια περίπτωση διακοπής ρεύματος ή απότομης πτώσης της τάσης.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Το να έχεις πάντως έναν διακόπτη/wifi πρίζα και να κλείνεις τελείως το κουτί από εκεί (ακόμα και σε αυτά που δεν δίνουν ρεύμα στις USB θύρες μετά το κλείσιμο) μπορεί να σε "προφυλάξει" της περίπτωσης ενώ λείπεις εσύ να ανοίξει το κουτί από μόνο του (και η τηλεόραση μαζί εάν έχεις ενεργοποιημένο το CEC) σε κάποια περίπτωση διακοπής ρεύματος ή απότομης πτώσης της τάσης.

 

Ευχαριστώ για την απαντηση!

Η απορία μου είναι πως γίνεται να δίνει ρεύμα η usb οταν είναι κλειστό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απαντηση!

Η απορία μου είναι πως γίνεται να δίνει ρεύμα η usb οταν είναι κλειστό.

 

Αφου ειναι ετοιμο το καλωδιο με τον ανεμιστηρα τοτε η ερωτηση ειναι αν εισαι σιγουρος οτι δεν εχει ρευμα στα usb οταν το μποξακι σου ειναι κλειστο ...

Εισαι λοιπον σιγουρος ;

Το εχεις μετρησει;

Για παραδειγμα να πω πως στο gt-king (s922x) δεν περναει ρευμα στα usb του κλειστο οπως και στο x96 air (s90x3)

Απεναντιας στο magicsee n5 max (s90x3) υπαρχει ρευμα στα usb ... κανονικα!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι ετοιμο το καλωδιο με τον ανεμιστηρα τοτε η ερωτηση ειναι αν εισαι σιγουρος οτι δεν εχει ρευμα στα usb οταν το μποξακι σου ειναι κλειστο ...

Εισαι λοιπον σιγουρος ;

Το εχεις μετρησει;

Για παραδειγμα να πω πως στο gt-king (s922x) δεν περναει ρευμα στα usb του κλειστο οπως και στο x96 air (s90x3)

Απεναντιας στο magicsee n5 max (s90x3) υπαρχει ρευμα στα usb ... κανονικα!

Σωστοτατος!

Τώρα που δουλεύει συνέχεια το ανεμιστηρακι, υπάρχει περίπτωση να καεί;

Ερώτηση ίσως και χαζή: υπάρχει εφαρμογή που να διαχειρίζεται τα usb?

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Σωστοτατος!

Τώρα που δουλεύει συνέχεια το ανεμιστηρακι, υπάρχει περίπτωση να καεί;

Ερώτηση ίσως και χαζή: υπάρχει εφαρμογή που να διαχειρίζεται τα usb?

Καλά το θέμα μας είναι μα μετρήσουμε εάν περνάει ρεύμα στις USB θύρες μετά το κλείσιμο? Προφανώς και περνάει εφόσον συνεχίζει να δουλεύει ο ανεμιστήρας.

Επίσης το θέμα είναι μήπως καεί ο ανεμιστήρας ? Ή εάν είναι ορθό από κάθε άποψη (ακόμα και οικολογικά εάν το δεις) να μην δουλεύει ένας ανεμιστήρας 24/24 & 7/7? Προφανώς το 2ο όσο μικρή κατανάλωση και να έχει αυτός.

Τώρα όσον αφορά την διαχείριση των USB. Πράγματι στο coreelec υπάρχει εντολή που ενεργοποιώντας τη μπορείς να ρυθμίσεις τι συμβαίνει στις USB μετά το κλείσιμο (ενεργές ή όχι). Όταν όμως το δοκίμασα δεν είχε κανένα αποτέλεσμα στο Η96maxX3.

Έχω μάλιστα δημιουργήσει ειδικό θέμα στο Freaktab πριν καιρό "Do USB ports still have power when you turn OFF the box?" δυστυχώς όμως το συγκεκριμένο site έχει προβλήματα τις τελευταίες ημέρες για να βάλω σύνδεσμο. Εκεί θα δεις ότι σε πολλά κουτιά υπάρχει η ίδια απόκριση. Μάλιστα κάπου διάβασα ότι αυτό το έχουν κάνει επίτηδες μετά από απαιτήσεις χρηστών για να είναι όπως στους πύργους ΗΥ που συνήθως πράγματι οι USB θύρες έχουν ρεύμα μετά το κλείσιμο.

Τελειώνοντας επαναλαμβάνω τι μπορείς να κάνεις. Εάν είναι κοντά σου ή εύκολα προσβάσιμο το κουτί βάζεις ένα απλό διακόπτη πριν το τροφοδοτικό. Εάν μιλάμε δε για έτοιμες λύσεις υπάρχουν οικονομικές βάσεις ανεμιστήρων με χειριστήριο 4 θέσεων (ON/OFF & 3 ταχύτητες).

Εάν είναι μακριά σου αγοράζεις με 8-10 ευρώ 1 wifi πρίζα και την χειρίζεσαι με το κινητό.

Αργότερα την ίδια πρίζα μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για να σου έχει έτοιμο τον καφέ το πρωί την ώρα που θέλεις.:lol:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω βαλει στον ανεμιστηρα ενα παλιο τροφοδοτικο και για να το κλεινω το βραδυ εχω παρεμβαλει μια πριζα με διακοπτη on/off

 

https://ibb.co/fF2WkGQ

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω βαλει στον ανεμιστηρα ενα παλιο τροφοδοτικο και για να το κλεινω το βραδυ εχω παρεμβαλει μια πριζα με διακοπτη on/off

 

https://ibb.co/fF2WkGQ

Και εδώ δίπλα-δίπλα η απλή λύση τύπου "διακόπτης πορτατίφ" και η πιο hitec :) με πρίζα wifi.https://ibb.co/ChY571D

Για το H96maxX3 που είναι δίπλα μου χρησιμοποιείται ο απλός διακόπτης που κόβει ταυτόχρονα το ρεύμα και στο μποξάκι και στο τροφοδοτικό του ανεμιστήρα (όπου τροφοδοτικό ανεμιστήρα έχω φορτιστή ηλεκτρονικού τσιγάρου:lol:).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Σωστοτατος!

Τώρα που δουλεύει συνέχεια το ανεμιστηρακι, υπάρχει περίπτωση να καεί;

Ερώτηση ίσως και χαζή: υπάρχει εφαρμογή που να διαχειρίζεται τα usb?

 

Ναι ...

Ολα αυτα εχουν καποιες ωρες ζωης ... !

Αλλα απο την στιγμη που μπορεις να φτιαξεις ενα τετοιο φυρφυρι πολυ οικονομικα μην προβληματιζεσαι!

Ιδιως τα 12 βολτα φυρφυρια που με τα 5v που τους δινουμε ... τα χαιδευουμε!

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Το 4d build δεν είναι διαθέσιμο πια;

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι ...

Ολα αυτα εχουν καποιες ωρες ζωης ... !

Αλλα απο την στιγμη που μπορεις να φτιαξεις ενα τετοιο φυρφυρι πολυ οικονομικα μην προβληματιζεσαι!

Ιδιως τα 12 βολτα φυρφυρια που με τα 5v που τους δινουμε ... τα χαιδευουμε!

:)

 

Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Το 4d build δεν είναι διαθέσιμο πια;

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ευχαριστώ πολυ

 

όχι, το έχει σταματήσει εδώ και καιρό , βέβαια τα πρόσθετα λειτουργούν και αναβαθμιζονται κανονικά. Στην θέση του έχει βγάλει το Diamond Build.

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

όχι, το έχει σταματήσει εδώ και καιρό , βέβαια τα πρόσθετα λειτουργούν και αναβαθμιζονται κανονικά. Στην θέση του έχει βγάλει το Diamond Build.

 

Εννοείς το diamond light;

Στην λίστα με τα build αναφέρει εκτός των άλλων το diamond light.

Αυτό είναι ο αντικαταστάτης του 4D;

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει σε κανέναν να σταματήσει το boxάκι του να βλέπει τα διαθέσιμα WiFi routers.

 

Ξαφνικά του φίλου μου το x96 Air δεν βλέπει το WiFi του σπιτιού του, και δεν έχει πρόσβαση στο internet.

 

Μου είπε πως υπάρχει καινούριο firmware update που δεν είναι περασμένο στο box του, αλλά δε νομίζω να φταίει αυτό φυσικά.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το diamond light;

Στην λίστα με τα build αναφέρει εκτός των άλλων το diamond light.

Αυτό είναι ο αντικαταστάτης του 4D;

 

ναι σωστά !!

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ δίπλα-δίπλα η απλή λύση τύπου "διακόπτης πορτατίφ" και η πιο hitec :) με πρίζα wifi.https://ibb.co/ChY571D

Για το H96maxX3 που είναι δίπλα μου χρησιμοποιείται ο απλός διακόπτης που κόβει ταυτόχρονα το ρεύμα και στο μποξάκι και στο τροφοδοτικό του ανεμιστήρα (όπου τροφοδοτικό ανεμιστήρα έχω φορτιστή ηλεκτρονικού τσιγάρου:lol:).

 

Φίλε μού κάτι άσχετο, ή πρίζα sonoff σου λειτουργεί απροβλημάτιστα;

Έχεις μήπως και το sonoff rf bridge να μου πεις ;

Θέλω να βάλω κάποιους αισθητήρες.

Ευχαριστώ και συγνώμη για το off topic

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μού κάτι άσχετο, ή πρίζα sonoff σου λειτουργεί απροβλημάτιστα;

Έχεις μήπως και το sonoff rf bridge να μου πεις ;

Θέλω να βάλω κάποιους αισθητήρες.

Ευχαριστώ και συγνώμη για το off topic

Κοίταξε την συγκεκριμένη την πήρα για να διευκολύνω την γυναίκα μου που της έχω στο σαλόνι το H96maxX2. Αφού την χρησιμοποίησε 3-4 μέρες μου είπε ότι προτιμά να βάλω έναν απλό διακόπτη :rolleyes:. Όσο χρησιμοποιήθηκε ήταν μία χαρά, τώρα έχει μείνει στην άκρη για καμιά άλλη χρήση (ο καφές που έγραφα .....:happy:).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχει μηπως καποιος το Tanix TX9S θελω να μαθω αν εχει 64μπιτο λειτουργικο ή οχι ή ακομα και αν γενικα τα s912 φορανε 64μπιτο λειτουργικο.

Θελω να τρεξη dolpin emulator

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχει μηπως καποιος το Tanix TX9S θελω να μαθω αν εχει 64μπιτο λειτουργικο ή οχι ή ακομα και αν γενικα τα s912 φορανε 64μπιτο λειτουργικο.

Θελω να τρεξη dolpin emulator

 

Κανενα Amlogic με Android 8/9 δεν εχει 64bit λογισμικο...

Και ναι πολλα S912 εχουν 64bit λογισμικο με Android 7 οπως για παραδειγμα το H96 Pro Plus ....

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Κανενα Amlogic με Android 8/9 δεν εχει 64bit λογισμικο...

Και ναι πολλα S912 εχουν 64bit λογισμικο με Android 7 οπως για παραδειγμα το H96 Pro Plus ....

 

Αρα θελει πολυ ψαξιμο να πετυχω αυο που θελω ε4υχαριστω για τις πληροφοριες

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Καποια οικονομικη προταση για μποξακι με amlogic 4/32 ή 4/64 αποκλειστικα για δευτερο (εφεδρικο). Δεν με ενδιαφερει netflix αφου θα βαλω και coreelec.
Link to comment
Share on other sites

Καποια οικονομικη προταση για μποξακι με amlogic 4/32 ή 4/64 αποκλειστικα για δευτερο (εφεδρικο). Δεν με ενδιαφερει netflix αφου θα βαλω και coreelec.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8032427#post8032427

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καποια οικονομικη προταση για μποξακι με amlogic 4/32 ή 4/64 αποκλειστικα για δευτερο (εφεδρικο). Δεν με ενδιαφερει netflix αφου θα βαλω και coreelec.

Βάζοντας στο Banggood ως προυποθέσεις amlogic 905Χ3, 4GB μνήμη και τιμή (οικονομικό) βγάζει με τη σειρά:

Η9 Χ3 4/64 35,46ευρώ

Eachlink X3mini 4/32 37,98ευρώ

H96maxX3 4/32 38,30 ευρώ

HK1 X3 4/32 39,13 ευρώ

.............................................

Προφανώς πρέπει να προσθέσεις και ένα πολύ μικρό ποσό για PDM. Επίσης δεν γνωρίζω εάν σε κάποιο άλλο μαγαζί έχουν αυτά ή κάποιο άλλο με καλύτερες τιμές ή προσφορά.

Εγώ το μόνο που έχω από αυτά είναι το H96maxX3 4/32 και οι εντυπώσεις μου είναι άριστες, εάν μάλιστα λάβεις υπόψιν και το κόστος. Επίσης δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο το 4/64 (εκτός βέβαια εάν το χρειάζεσαι απόλυτα ή κρίνεις ότι η διαφορά τιμής με 4/32 είναι πολύ μικρή). Καλές αγορές σε κάθε περίπτωση.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας στο Banggood ως προυποθέσεις amlogic 905Χ3, 4GB μνήμη και τιμή (οικονομικό) βγάζει με τη σειρά:

Η9 Χ3 4/64 35,46ευρώ

Eachlink X3mini 4/32 37,98ευρώ

H96maxX3 4/32 38,30 ευρώ

HK1 X3 4/32 39,13 ευρώ

.............................................

Προφανώς πρέπει να προσθέσεις και ένα πολύ μικρό ποσό για PDM. Επίσης δεν γνωρίζω εάν σε κάποιο άλλο μαγαζί έχουν αυτά ή κάποιο άλλο με καλύτερες τιμές ή προσφορά.

Εγώ το μόνο που έχω από αυτά είναι το H96maxX3 4/32 και οι εντυπώσεις μου είναι άριστες, εάν μάλιστα λάβεις υπόψιν και το κόστος. Επίσης δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο το 4/64 (εκτός βέβαια εάν το χρειάζεσαι απόλυτα ή κρίνεις ότι η διαφορά τιμής με 4/32 είναι πολύ μικρή). Καλές αγορές σε κάθε περίπτωση.

 

Γνωμη για Χ96max και Χ96air? Απο ευρωπαικη αποθηκη κοιταξα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...