Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα.

Σκέφτομαι να πάρω το gt-king ή το gt-king pro της beeelink. Βλέπω όμως ότι έρχονται με root, πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα παίζει το cosmote tv go.

Έχει δοκιμάσει κανείς τις roms του superceleron? Αυτή και αυτή αντίστοιχα. Αν καταλαβαίνω καλά, αυτές οι roms έρχονται και σε βερσιόν χωρίς root, οπότε θα κάνω τη δουλειά μου? (διάβαζα και για το magisk, αλλά δεν θέλω να μπλέξω μ' αυτό)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Καλησπέρα στην παρέα.

Σκέφτομαι να πάρω το gt-king ή το gt-king pro της beeelink. Βλέπω όμως ότι έρχονται με root, πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα παίζει το cosmote tv go.

Έχει δοκιμάσει κανείς τις roms του superceleron? Αυτή και αυτή αντίστοιχα. Αν καταλαβαίνω καλά, αυτές οι roms έρχονται και σε βερσιόν χωρίς root, οπότε θα κάνω τη δουλειά μου? (διάβαζα και για το magisk, αλλά δεν θέλω να μπλέξω μ' αυτό)

Πολυ καλό μηχάνημα παίζω μαζί του εδώ και περίπου ενα μήνα (GT King), για το root στο developer options έχει root switch στην μαμά ρομ, δεν εχω δοκιμάσει κατι άλλο απο ρομ, ούτε μπορώ να σου πω για τα go γιατί δεν έχω.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Σκέφτομαι να πάρω το gt-king ή το gt-king pro της beeelink. Βλέπω όμως ότι έρχονται με root, πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα παίζει το cosmote tv go.

Έχει δοκιμάσει κανείς τις roms του superceleron? Αυτή και αυτή αντίστοιχα. Αν καταλαβαίνω καλά, αυτές οι roms έρχονται και σε βερσιόν χωρίς root, οπότε θα κάνω τη δουλειά μου? (διάβαζα και για το magisk, αλλά δεν θέλω να μπλέξω μ' αυτό)

 

Καλο το gt-king αλλα θελει ακομα δουλεια στο λογισμικο του...

Και δεν νομιζω να διαφερει και πολυ το pro απο αυτο εκτος του ηχου ...

Επισης ο διακοπτης που ανεφερε ο @xloupas δυστυχως δεν κανει δουλεια !

Τωρα για την βερσιον του superceleron που ανεφερες η User Build ειναι οντως πεντακαθαρη αλλα ειναι για ενα συγκεκριμενο SN ...

Για το B922 και δεν ξερω αν θα ''καθεται'' καλα και στους πιο καινουργιους SN που εναν απο αυτους θα εχεις και εσυ !

Α.... και σε λιγο καιρο ετσι και αλλιως το go θα ειναι παρελθον!

Θα αντικατασταθει με το tv/ott που εχει πιο αυστηρα μετρα ''παιξιματος'' !

https://rexsat.blogspot.com/2020/06/cosmote-tv-cosmote-tv-go-cosmote-tv.html?m=1

;)

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω αναφέρεσαι στο Mi Box S;

 

Αν ναι, γιατί δεν είχα ψαχτεί στο internet, είχα περάσει από το κατάστημα της Xiaomi στη Θεσσαλονίκη και είδα ότι η τιμή του είναι στα € 98,00 οπότε είναι σχεδόν στα διπλάσια χρήματα από τα άλλα, δεν μπορούσα να γνωρίζω μιας και δεν έχω ασχοληθεί ξανά με boxes αν τα 2Gb RAM θα είναι αρκετά στο άμεσο μέλλον, την ώρα που τα άλλα έχουν 4Gb RAM, και το κυριότερο δεν είδα την κλασική περίεργη σε σχήμα optical output έξοδο, και δεν θα μπορούσα να το συνδέσω στον ενισχυτή μου που δεν έχει παρόμοιο βύσμα (τελικά με ψάξιμο διαπίστωσα ότι η έξοδος ήχου που έχει είναι optical και αυτή, αλλά με 3.5mm βύσμα, και ότι ότι θα πρέπει να δώσω και άλλα περίπου € 7,00 για την αγορά καλωδίου ήχου).

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Όχι αναφέρομαι στο Amazon stick που κάνει τα πάντα από HD streaming.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για το root switch θυμάμαι από άλλες roms άλλων συσκευών ότι δεν κάνει δουλειά.

Το cosmote ott βλέπω ότι χρειάζεται συσκευή με android tv και φυσικά no root.

Έψαξα για τα διάφορα serial numbers του gt-king και πράγματι βλέπω ότι υπάρχουν κι άλλα εκτός από το B922 και το 922X. Βλέπω π.χ. SA9X και SB9X. Μάλλον δεν πρέπει να το ρισκάρω.

Τι πράγμα κι αυτό πλέον να έρχονται όλες οι συσκευές rooted. Θυμάμαι παλιά που διαβάζαμε πώς να ρουτάρουμε και τώρα ψαχνόμαστε για το αντίστροφο.

Τι άλλο android μηχανάκι προτείνετε μέχρι τα 100 ευρώ που είτε να έρχεται no root από τη μάνα του, είτε να υπάρχουν custom roms χωρίς root? Αν υπάρχει και rom με android tv για το μέλλον που πρέπει υποχρεωτικά να αλλάξω το tv go με το ott, καλοδεχούμενη.

Η χρήση του είναι αποκλειστικά ote tv go και kodi (streaming 1080p μέσω ίντερνετ και τοπικά).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για το root switch θυμάμαι από άλλες roms άλλων συσκευών ότι δεν κάνει δουλειά.

Το cosmote ott βλέπω ότι χρειάζεται συσκευή με android tv και φυσικά no root.

Έψαξα για τα διάφορα serial numbers του gt-king και πράγματι βλέπω ότι υπάρχουν κι άλλα εκτός από το B922 και το 922X. Βλέπω π.χ. SA9X και SB9X. Μάλλον δεν πρέπει να το ρισκάρω.

Τι πράγμα κι αυτό πλέον να έρχονται όλες οι συσκευές rooted. Θυμάμαι παλιά που διαβάζαμε πώς να ρουτάρουμε και τώρα ψαχνόμαστε για το αντίστροφο.

Τι άλλο android μηχανάκι προτείνετε μέχρι τα 100 ευρώ που είτε να έρχεται no root από τη μάνα του, είτε να υπάρχουν custom roms χωρίς root? Αν υπάρχει και rom με android tv για το μέλλον που πρέπει υποχρεωτικά να αλλάξω το tv go με το ott, καλοδεχούμενη.

Η χρήση του είναι αποκλειστικά ote tv go και kodi (streaming 1080p μέσω ίντερνετ και τοπικά).

 

Το ott υπαρχει σε 2 βερσιον δηλαδη και σε νορμαλ Android ...

Απλα δεν εχει το 4K καναλι...!

Το gt-king εχει και ''τσεχικο'' level 1 και παιζει την Android TV βερσιον του superceleron παρα πολυ καλα!

Αναγνωριζει και το ott σε Android TV !

Τωρα εκτος του πρωτου SN δηλαδη του S922X που ειχε μνημη lp ddr4 ολες οι επομενες εχουν κανονικες ddr4 οποτε θεωριτικα θα δουλευουν με του superceleron ...

Αλλα απο την στιγμη που εγω εχω την B922 δεν μπορω να σου απαντησω θετικα για το αν δουλευει η οχι και σε αλλα!

Αν καποια αλλα παιδια εχουν πιο καινουργια SN και μπορουν ας το δοκιμασουν και μας λενε...

Μια αλλη λυση παντως πριν αποφασισεις ειναι να γραφτεις στο φορουμ που μας ανεφερες και να ρωτησεις εκει μεσα αν δουλευει το λογισμικο αυτο και σε πιο καινουργια SN !

Σιγουρα ολο και καποιοι θα το εχουν δοκιμασει!

;)

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για το root switch θυμάμαι από άλλες roms άλλων συσκευών ότι δεν κάνει δουλειά.

Το cosmote ott βλέπω ότι χρειάζεται συσκευή με android tv και φυσικά no root.

Έψαξα για τα διάφορα serial numbers του gt-king και πράγματι βλέπω ότι υπάρχουν κι άλλα εκτός από το B922 και το 922X. Βλέπω π.χ. SA9X και SB9X. Μάλλον δεν πρέπει να το ρισκάρω.

Τι πράγμα κι αυτό πλέον να έρχονται όλες οι συσκευές rooted. Θυμάμαι παλιά που διαβάζαμε πώς να ρουτάρουμε και τώρα ψαχνόμαστε για το αντίστροφο.

Τι άλλο android μηχανάκι προτείνετε μέχρι τα 100 ευρώ που είτε να έρχεται no root από τη μάνα του, είτε να υπάρχουν custom roms χωρίς root? Αν υπάρχει και rom με android tv για το μέλλον που πρέπει υποχρεωτικά να αλλάξω το tv go με το ott, καλοδεχούμενη.

Η χρήση του είναι αποκλειστικά ote tv go και kodi (streaming 1080p μέσω ίντερνετ και τοπικά).

Αν θέλεις για το OTT και κάτω από 100 χωρίς να μπλέκεις με ρομ - ρουτ κτλ πας αναγκαστικά μόνο σε Xiaomi και η λειτουργία του είναι απλή χωρίς mouse + ανώτερη ποιότητα εικόνας και έχεις multiview(αν έχεις το δορυφορικό ),το amazon έχει Android 7 και δεν υποστηρίζει το 4k , αν σε ενδιαφέρει αυτό, αναγκαστικά θα βάλεις την εφαρμογή για τάμπλετ!

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα Xiaomi Mi Box 3 (Android TV 6.0 Box Amlogic S905X Quad core Cortex-A53 2GB 2.4/ 5G WIFI 802.11a/b/g/n/ac) εδώ και 3 χρόνια και σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

 

Πρόσφατα όμως άρχισε να μου κάνει ένα χαζό και δεν μπορώ να βρω λύση: Ενώ συνδέεται στο WiFi του μόντεμ που είναι 2μ μακριά, δεν έχει ίντερνετ βγάζοντας το ανάλογο μήνυμα. Όταν όμως το βάλω να συνδεθεί στο repeater που έχω στο χωλ, συνδέεται κανονικά και έχει ίντερνετ (μα φυσικά χειρότερη σύνδεση από το να ήταν συνδεδεμένο στο modem απευθείας, που είναι και δίπλα του).

 

Έχω διαγράψει τις συνδέσεις Wi-Fi, τις έβαλα ξανά αλλά πάλι τα ίδια. Το παράξενο είναι ότι συνδέεται κανονικά, παίρνει ip από το μόντεμ αλλά δεν έχει ίντερνετ.

 

Αυτές τις φορές εκτιμώ την σύνδεση με ethernet τελικά, που έχω τη δυνατότητα αλλά δεν έχει θύρα το Mi Box 3 μου.

 

Καμιά λύση; Μήπως υπάρχει δυνατότητα να μετατρέψω την θύρα usb που έχει σε ethernet, με αντάπτορα;; Βρήκα αυτό, θα κάνει δουλειά;

 

https://www.e-shop.gr/logilink-ua0144b-usb-20-to-fast-ethernet-adapter-realtek-rtl8152b-p-PER.756344

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!

 

 

Δεν το 'πιασα αυτό για το τσέχικο!

 

''Τσεχικο'' εννοω ψευτικο!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σημερα ένα H96 max x3!

Καλό μηχανάκι και γρήγορο!

Εχω όμως μια δυσκολία: οταν είναι ρυθμιζόμενο το SDR TO HDR στο on, η εικόνα ( δοκιμασα ενα βίντεο 4κ)είναι πεντακάθαρη αλλα τα χρωματα ξασπριζμενα και γενικά τα χρώματα είναι ξεθωριασμένα παντού.

Οταν το έχω στο off τα χρώματα είναι ζωντανά, αλλά η ποιότητα εικόνας (στο ίδιο βίντεο) είναι χάλια.

Τι φταίει;

Με το παλιό δεν είχα τέτοιο θέμα.

 

Επίσης εγκατέστησα τον nova launcher

και δεν μπορώ να βαλω εφαρμογές που θέλω στην αρχική οθόνη. Ενώ με το παλιό boxaki το έκανα.

Τι φταίει;

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σημερα ένα H96 max x3!

Καλό μηχανάκι και γρήγορο!

Εχω όμως μια δυσκολία: οταν είναι ρυθμιζόμενο το SDR TO HDR στο on, η εικόνα ( δοκιμασα ενα βίντεο 4κ)είναι πεντακάθαρη αλλα τα χρωματα ξασπριζμενα και γενικά τα χρώματα είναι ξεθωριασμένα παντού.

Οταν το έχω στο off τα χρώματα είναι ζωντανά, αλλά η ποιότητα εικόνας (στο ίδιο βίντεο) είναι χάλια.

Τι φταίει;

Με το παλιό δεν είχα τέτοιο θέμα.

 

Επίσης εγκατέστησα τον nova launcher

και δεν μπορώ να βαλω εφαρμογές που θέλω στην αρχική οθόνη. Ενώ με το παλιό boxaki το έκανα.

Τι φταίει;

 

Για να βαλεις τις εφαρμογες στην αρχικη σου οθονη στον nova launcher κανε το εξης :

Μπες -->

Ρυθμισεις Nova> Ρυθμισεις αρχικης οθονης> Αναζητηση

Και βαλε :

1-Τοποθετηση γραμμης αναζητησης = widget

2-Παροχος αναζητησης = Αναζητηση Nova

Ετσι με αυτές οι ρυθμισεις θα εχεις μια γραμμή αναζητησης google στην αρχική σου οθονη που εκτελει την αναζητηση προσφατων εφαρμογων Nova αντι για αναζητηση Google ...

Με αυτον τον τροπο οποιαδηποτε εφαρμογη που ανοιχτηκε προσφατα θα μπορεί να μεταφερθει και να εναποθετηθει στην αρχικη οθονη μεσω της γραμμης αναζητησης Nova/Google !

Οσο για το HDR ειναι συνηθες αυτο που περιγραφεις στα περισσοτερα αν οχι σε ολα μποξακια με Android 8 και 9 !

;)

 

Παραμένει αξιόπιστο το cyberflix; Υπάρχει καμία άλλη καλύτερη επιλογή;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μια παρομοια εφαρμογη που ερχεται πολυ πανω στις προτιμησεις των χρηστων αυτην την περιοδο ειναι και η Typhoon TV !

Δοκιμασε την ...

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Για να βαλεις τις εφαρμογες στην αρχικη σου οθονη στον nova launcher κανε το εξης :

Μπες -->

Ρυθμισεις Nova> Ρυθμισεις αρχικης οθονης> Αναζητηση

Και βαλε :

1-Τοποθετηση γραμμης αναζητησης = widget

2-Παροχος αναζητησης = Αναζητηση Nova

Ετσι με αυτές οι ρυθμισεις θα εχεις μια γραμμή αναζητησης google στην αρχική σου οθονη που εκτελει την αναζητηση προσφατων εφαρμογων Nova αντι για αναζητηση Google ...

Με αυτον τον τροπο οποιαδηποτε εφαρμογη που ανοιχτηκε προσφατα θα μπορεί να μεταφερθει και να εναποθετηθει στην αρχικη οθονη μεσω της γραμμης αναζητησης Nova/Google !

Οσο για το HDR ειναι συνηθες αυτο που περιγραφεις στα περισσοτερα αν οχι σε ολα μποξακια με Android 8 και 9

:)

 

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!

Με αλλαγή ρομ, η κάτι άλλο φτιάχνει το ξεθώριασμα;

Γιατί είναι παντού και είναι σπαστικό.

Επίσης μερικές εφαρμογές που δοκίμασα (μπορεί να το κάνει και σε άλλες) ανοίγουν και η κολλάνε, η κλείνουν κατευθείαν π.χ cinema, bee tv κ.α

Τι να κάνω που δεν παίζουν καθόλου;

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!

Με αλλαγή ρομ, η κάτι άλλο φτιάχνει το ξεθώριασμα;

Γιατί είναι παντού και είναι σπαστικό.

Επίσης μερικές εφαρμογές που δοκίμασα (μπορεί να το κάνει και σε άλλες) ανοίγουν και η κολλάνε, η κλείνουν κατευθείαν π.χ cinema, bee tv κ.α

Τι να κάνω που δεν παίζουν καθόλου;

Βάλε την ρομ που έχω ανεβάσει στην σελίδα 1041 Ποστ #15608. Μετά την εγκατάσταση άλλαξε αμέσως τον launcher στον Square Home 3 που υπάρχει ήδη προεγκατεστημένος. Θα κάνεις ότι θέλεις με αυτόν (δες και το screenshot που έχω από το δικό μου https://mega.nz/file/oxsVWAZK#eQUjDAtBsO1q-S9sgfdew04-jZYS2bfd3XIlMf9O9w4).

Τις εφαρμομογές που αναφέρεις τις έχω εδώ και πολύ καιρό και ποτέ δεν μου κόλλησαν.

Όσον αφορά το 4κ & HDR επειδή δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω εφόσον το έχω σε τηλεόραση 1080p καλύτερα κοίταξε λίγα ποστ πριν που πρόσφατα ανέβασε φίλος με το καινούργιο του H96 max X3 (αρχίζοντας από την σελ. 1041).

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την ρομ που έχω ανεβάσει στην σελίδα 1041 Ποστ #15608. Μετά την εγκατάσταση άλλαξε αμέσως τον launcher στον Square Home 3 που υπάρχει ήδη προεγκατεστημένος. Θα κάνεις ότι θέλεις με αυτόν (δες και το screenshot που έχω από το δικό μου https://mega.nz/file/oxsVWAZK#eQUjDAtBsO1q-S9sgfdew04-jZYS2bfd3XIlMf9O9w4).

Τις εφαρμομογές που αναφέρεις τις έχω εδώ και πολύ καιρό και ποτέ δεν μου κόλλησαν.

Όσον αφορά το 4κ & HDR επειδή δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω εφόσον το έχω σε τηλεόραση 1080p καλύτερα κοίταξε λίγα ποστ πριν που πρόσφατα ανέβασε φίλος με το καινούργιο του H96 max X3.

Καλημέρα! Με την δική του ρομ οι εφαρμογές δεν ανοιγουν καθόλου.

Θα χρειαστώ οπωσδήποτε καλώδιο usbA σε usbA για την ρομ...?

Σε ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Με την δική του ρομ οι εφαρμογές δεν ανοιγουν καθόλου.

Καλημέρα! Με την δική του ρομ οι εφαρμογές δεν ανοιγουν καθόλου.

Θα χρειαστώ οπωσδήποτε καλώδιο usbA σε usbA?

Σε ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια!

Φίλος το έκανε και με sd, όμως εγώ πάντοτε προτιμώ/προτείνω καλώδιο. Εάν δεν έχεις το φτιάχνεις μόνος σου (όσο πιο κοντό μπορείς π.χ 10-15 εκ.) από 2 παλιά/άχρηστα καλώδια που πιθανόν ήδη θα έχεις από παλιά κινητά κλπ.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Παραμένει αξιόπιστο το cyberflix; Υπάρχει καμία άλλη καλύτερη επιλογή;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η καλύτερη είναι το KODI.

Η ευκολότερη το CYBERFLIX, CINEMA κλπ

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Φίλος το έκανε και με sd, όμως εγώ πάντοτε προτιμώ/προτείνω καλώδιο. Εάν δεν έχεις το φτιάχνεις μόνος σου (όσο πιο κοντό μπορείς π.χ 10-15 εκ.) από 2 παλιά/άχρηστα καλώδια που πιθανόν ήδη θα έχεις από παλιά κινητά κλπ.

 

Με sd πως γίνεται αν ξέρεις;

Διότι μου φαίνεται ευκολότερο.

Link to comment
Share on other sites

Με sd πως γίνεται αν ξέρεις;

Διότι μου φαίνεται ευκολότερο.

Έχω καιρό να ασχοληθώ με αυτή τη μέθοδο (άσε που υπάρχουν κάποιες φορές και θεματάκια με ποιότητα sd κλπ), οπότε καλύτερα να απευθυνθείς στον φίλο @xloupas που εάν δεν κάνω λάθος έβαλε την ρομ μου με καρτούλα sd.

Πάντως επιμένω ότι ένα τέτοιο καλώδιο είναι απαραίτητο να υπάρχει σε κάθε περίπτωση και για όλα τα μποξάκια. Εκτός από την καλύτερη εποπτικότητα που έχεις σε κάθε στιγμή κατά το "κάψιμο" της ρομ είναι και must για το απόλυτο εργαλείο unbricking (επαναφορά του κουτιού σε περίπτωση που το κάνεις brick) σε συνδυασμό με την μέθοδο "short pins". Αυτό επαναλαμβάνω ισχύει για όλα τα μποξάκια. Μπορείς βέβαια και να το αγοράσεις, αλλά γιατί να μην το κάνεις εάν έχεις άχρηστα καλώδια ?? (2 λεπτά χρειάζονται).

Δες και το ποστ #15648 και #15651

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έχω καιρό να ασχοληθώ με αυτή τη μέθοδο (άσε που υπάρχουν κάποιες φορές και θεματάκια με ποιότητα sd κλπ), οπότε καλύτερα να απευθυνθείς στον φίλο @xloupas που εάν δεν κάνω λάθος έβαλε την ρομ μου με καρτούλα sd.

Πάντως επιμένω ότι ένα τέτοιο καλώδιο είναι απαραίτητο να υπάρχει σε κάθε περίπτωση και για όλα τα μποξάκια. Εκτός από την καλύτερη εποπτικότητα που έχεις σε κάθε στιγμή κατά το "κάψιμο" της ρομ είναι και must για το απόλυτο εργαλείο unbricking (επαναφορά του κουτιού σε περίπτωση που το κάνεις brick) σε συνδυασμό με την μέθοδο "short pins". Αυτό επαναλαμβάνω ισχύει για όλα τα μποξάκια. Μπορείς βέβαια και να το αγοράσεις, αλλά γιατί να μην το κάνεις εάν έχεις άχρηστα καλώδια ?? (2 λεπτά χρειάζονται).

Δες και το ποστ #15648 και #15651

Οκ ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Του έκανα μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, και πάει καλά σε όλα!

Εως ότου βρω χρόνο και του περάσω την ρομ...!

Πάντως σας ευχαριστώ όλους που ασχοληθήκατε με το θέμα μου!

Link to comment
Share on other sites

Εχω συνδέσει ενα ανεμιστηρακι πάνω στο boxaki, άλλα την ώρα που το σβήνω (απενεργοποίηση) το ανεμιστηρακι συνεχίζει να δουλεύει. Πως γίνεται αυτό αφού το usb δεν δίνει ρεύμα ;
Link to comment
Share on other sites

Εχω συνδέσει ενα ανεμιστηρακι πάνω στο boxaki, άλλα την ώρα που το σβήνω (απενεργοποίηση) το ανεμιστηρακι συνεχίζει να δουλεύει. Πως γίνεται αυτό αφού το usb δεν δίνει ρεύμα ;

Τα έχουμε γράψει πολλές φορές αυτά. Σε πολλά μποξάκια οι θύρες USB εξακολουθούν να δίνουν ρεύμα και μετά το κλείσιμο. Λύσεις:

- απλός διακόπτης (όπως στα πορτατίφ) ON/OFF πριν από το τροφοδοτικό.

- πρίζα WiFi και χειρισμός από το κινητό (περίπου 8 ευρώ από έξωτερικό & 10-12 εδώ)

- Ξεχωριστός μετασχηματιστής (ίσως και με ρυθμιζόμενα volt) εάν ο ανεμιστήρας είναι 12Volt

 

Πάντως νομίζω καλό θα ήταν να ρίξεις μία ματιά στις τελευταίες σελίδες του θέματος (π.χ. από Φεβρουάριο) διότι πιθανόν να βρεις χρήσιμα ποστ και για άλλα πράγματα.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Με sd πως γίνεται αν ξέρεις;

Διότι μου φαίνεται ευκολότερο.

 

καλημέρα η διαδικασία είναι πολύ απλή αν την έχεις κάνει αλλά και αν δεν την έχεις κάνει πάλι δεν πιστεύω ότι θα αντιμετωπίσεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα απλά να ακολουθήσεις κατά γράμμα τις οδηγίες και φυσικά να έχεις διαλέξει τη σωστή rom για το κουτί σου

Βίντεο:

(Υπάρχουν άπειρα βιντεάκια με τη διαδικασία οπότε δες πρώτα πώς γίνεται η διαδικασία και μετά προχωράς)

 

https://chinagadgetsreviews.com/download-amlogic-burn_card_maker-v2-0-2.html

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7218585#post7218585

 

αν τυχόν χρειαστείς περαιτέρω βοήθεια μη διστάσεις να μου στείλεις μήνυμα ή εδώ ή με προσωπικό μήνυμα Καλή επιτυχία

Edited by xloupas
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...