Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, έχετε να προτείνετε κάποιο cooler για box κι για να μην ζεσταίνεται πολύ; Έχω δει κάποια που το βάζεις από πάνω το box σαν ανεμηστηρακι απλά αν κάποιος έχει κάποια προταση

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Καλησπέρα παιδιά, έχετε να προτείνετε κάποιο cooler για box κι για να μην ζεσταίνεται πολύ; Έχω δει κάποια που το βάζεις από πάνω το box σαν ανεμηστηρακι απλά αν κάποιος έχει κάποια προταση

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Εάν δεν θέλεις/μπορείς να φτιάξεις κάτι από μόνο σου (βλέπε σελ.1033 από Ποστ#15491 και επόμενα καθώς και τις αναρτήσεις του φίλου @costasibiza84) υπάρχουν άπειρες λύσεις & οικονομικές. Τελείως ενδεικτικά:

https://www.banggood.com/8CM-Router-Cooling-Fan-5V-USB-Set-Top-Box-Notebook-Cooling-Rack-With-Foot-Pad-p-1641438.html?rmmds=search&ID=514850&cur_warehouse=CN

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_nkw=fan+tv+box&_sacat=0&_sop=15

Το ιδανικό είναι να είναι με μέγεθος μεταξύ 8-9 cm πλάτος.

Βέβαια υποθέτω ότι στην καρδιά του καλοκαιριού και της ζέστης θέλεις κάτι άμεσα, οπότε κοιτάς και εδώ τι υπάρχει έτοιμο.....:rolleyes:

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν θέλεις/μπορείς να φτιάξεις κάτι από μόνο σου (βλέπε σελ.1033 από Ποστ#15491 και επόμενα καθώς και τις αναρτήσεις του φίλου @costasibiza84) υπάρχουν άπειρες λύσεις & οικονομικές. Τελείως ενδεικτικά:

https://www.banggood.com/8CM-Router-Cooling-Fan-5V-USB-Set-Top-Box-Notebook-Cooling-Rack-With-Foot-Pad-p-1641438.html?rmmds=search&ID=514850&cur_warehouse=CN

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_nkw=fan+tv+box&_sacat=0&_sop=15

Το ιδανικό είναι να είναι με μέγεθος μεταξύ 8-9 cm πλάτος.

Βέβαια υποθέτω ότι στην καρδιά του καλοκαιριού και της ζέστης θέλεις κάτι άμεσα, οπότε κοιτάς και εδώ τι υπάρχει έτοιμο.....:rolleyes:

 

 

Το boxaki είναι της wind και είναι 12χ12 άρα μήπως να δω σε 12 κι όχι σε 8cm?

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το boxaki είναι της wind και είναι 12χ12 άρα μήπως να δω σε 12 κι όχι σε 8cm?

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Φυσικά τότε σε βολεύουν αυτά που τα λένε για ρούτερ, που πράγματι είναι 12Χ12. Τέλειο στην περίπτωσή σου:)

π.χ. εδώ επιλέγεις 12cm https://www.ebay.com/itm/Router-fan-DIY-PC-Cooler-TV-Box-Wireless-Cooling-Silent-Quiet-Power-5V-DC-C1B7/264778205472?hash=item3da602c920:g:UVkAAOSwzhle-A03

μόνο προσοχή από ποιον θα το παραγγείλεις !! π.χ. αυτός φαίνεται πιο αξιόπιστος https://www.ebay.com/itm/12cm-5V-USB-Power-TV-Set-Top-Box-Router-Radiator-Cooler-Air-Cooling-Fan-Sanwood/333640747770?hash=item4dae89cafa:g:C2wAAOSw1T1e-~v8

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά τότε σε βολεύουν αυτά που τα λένε για ρούτερ, που πράγματι είναι 12Χ12. Τέλειο στην περίπτωσή σου:)

π.χ. εδώ επιλέγεις 12cm https://www.ebay.com/itm/Router-fan-DIY-PC-Cooler-TV-Box-Wireless-Cooling-Silent-Quiet-Power-5V-DC-C1B7/264778205472?hash=item3da602c920:g:UVkAAOSwzhle-A03

μόνο προσοχή από ποιον θα το παραγγείλεις !!

 

 

Ok,σ ευχαριστώ,θα δω και προς ali express όπου γενικά ψωνίζω από εκει

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ok,σ ευχαριστώ,θα δω και προς ali express όπου γενικά ψωνίζω από εκει

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Καλές αγορές:)

Πάντως ως προσωρινή λύση (επειδή η ζέστη είναι πλέον αισθητή και στην Θεσσαλονίκη) μπορείς να το βάλεις επάνω και σε βάση λαπτοπ (εάν έχεις).Προσωρινά βέβαια:lol:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλές αγορές:)

Πάντως ως προσωρινή λύση (επειδή η ζέστη είναι πλέον αισθητή και στην Θεσσαλονίκη) μπορείς να το βάλεις επάνω και σε βάση λαπτοπ (εάν έχεις).Προσωρινά βέβαια:lol:

 

 

Αλλιώς θα το κάνω αέρα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,ψαχνω ένα box για να παίζει σε μαγαζί 14 ωρες την ημέρα.Θα ανοίγει 2 εφαρμογές,το eradio και μια εφαρμογή gps,το gprs,για να βλέπουμε τα delivery.Απλα να μην κολλαει.Τιμη εως 60€ από Ελλάδα.

 

Με κατι σαν και αυτο δεν θα εχεις κανενα προβλημα!

https://www.bestprice.gr/item/2155350343/oem-mecool-m8s-pro-4k.html?qid=3ouwbyIRco3_6cd85&seq=13&q=s912&from=cat

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Το boxaki είναι της wind και είναι 12χ12 άρα μήπως να δω σε 12 κι όχι σε 8cm?

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

To box της wind έχει τρύπες από κάτω?

Link to comment
Share on other sites

Όχι,κάτι πολύ ψιλό από πίσω μόνο,αλλά δε βλέπω να κάνει δουλειά

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Πιθανώς να χρειαστεί να του ανοίξεις τρύπες... :(

To box σου είναι το Technicolor Pearl A, δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω βίντεο που να το ανοίγουνε.

Edited by GeorgeR1_700
Link to comment
Share on other sites

Όχι,κάτι πολύ ψιλό από πίσω μόνο,αλλά δε βλέπω να κάνει δουλειά

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Υποθέτω έχει android?. Του έχεις βάλει εφαρμογή για να βλέπεις την θερμοκρασία?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω έχει android?. Του έχεις βάλει εφαρμογή για να βλέπεις την θερμοκρασία?

 

 

Ναι android tv είναι 7.1

ποια είναι γιατί έχω καιρό να τ ην χρησιμοποιήσω;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πιθανώς να χρειαστεί να του ανοίξεις τρύπες... :(

To box σου είναι το Technicolor Pearl A, δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω βίντεο που να το ανοίγουνε.

 

 

Άμα βρεις κάτι,ενημερωσε

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με κατι σαν και αυτο δεν θα εχεις κανενα προβλημα!

https://www.bestprice.gr/item/2155350343/oem-mecool-m8s-pro-4k.html?qid=3ouwbyIRco3_6cd85&seq=13&q=s912&from=cat

 

Ευχαριστώ . Γι'αυτό εδώ το γνώμη έχεις;

https://www.skroutz.gr/s/20884706/X96-Max-32GB.html#reviews

Link to comment
Share on other sites

Ναι android tv είναι 7.1

ποια είναι γιατί έχω καιρό να τ ην χρησιμοποιήσω;

Sent from my iPad using Tapatalk

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Υπάρχουν αρκετές. Μπορείς να κατεβάσεις π.χ. το CPU Float από το store (μπορώ να ανεβάσω και κάποια άλλη εάν θελήσεις, αλλά όχι άμεσα).

Βλέπεις την θερμοκρασία - βλέπεις την διαφορά που θα σου δώσει η βάση ανεμιστήρα που με το καλό θα πάρεις - και μόνο μετά αρχίζεις να σκέφτεσαι για ανοίγματα/τρύπες/κλπ. Υπάρχει πιθανότητα να μην χρειαστείς τίποτα άλλο πέραν της βάσης:happy:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετές. Μπορείς να κατεβάσεις π.χ. το CPU Float από το store (μπορώ να ανεβάσω και κάποια άλλη εάν θελήσεις, αλλά όχι άμεσα).

Βλέπεις την θερμοκρασία - βλέπεις την διαφορά που θα σου δώσει η βάση ανεμιστήρα που με το καλό θα πάρεις - και μόνο μετά αρχίζεις να σκέφτεσαι για ανοίγματα/τρύπες/κλπ. Υπάρχει πιθανότητα να μην χρειαστείς τίποτα άλλο πέραν της βάσης:happy:

 

 

Λοιπόν,έβαλα την cpu z και μου βγάζει 43 βαθμούς,αλλά τώρα το έχω βάλει σε βάση για να μην ακουμπα στο έπιπλο

Θα το βάλω στο έπιπλο να δω τι θα δείξει!!

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,έβαλα την cpu z και μου βγάζει 43 βαθμούς,αλλά τώρα το έχω βάλει σε βάση για να μην ακουμπα στο έπιπλο

Θα το βάλω στο έπιπλο να δω τι θα δείξει!!

Sent from my iPad using Tapatalk

Αυτό που λες είναι πολύ σωστό. Απλά σηκώνοντάς το (και χωρίς ανεμιστήρα) το βοηθάς στην θερμοκρασία:happy:

Πάντως τέτοια θερμοκρασία (43 βαθμούς) είναι πολύ χαμηλή. Πρακτικά για να σε προβληματίσει πρέπει να είναι πάνω από 70 βαθμούς (και ίσως πάνω από 75+).

Συνήθως υψηλές θερμοκρασίες αναπτύσσονται εάν το ζορίζεις π.χ με παιχνίδια (που είναι απαιτητικά) ή βλέποντας περιεχόμενο σε 4Κ.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ . Γι'αυτό εδώ το γνώμη έχεις;

https://www.skroutz.gr/s/20884706/X96-Max-32GB.html#reviews

 

Καλησπέρα, εγώ έχω το x96 max με amlogic S905Χ2 (δηλαδή το προηγούμενο μοντέλο από το x96 max+). Το έχω ένα χρόνο τώρα και είμαι υπέρ ευχαριστημένος, δεν κολλάει καθόλου μέχρι 5 ώρες που το πάω κάθε μέρα, καλές θερμοκρασίες και πολύ καλές ταχύτητες. Και αν του βάλεις lan πιάνει γύρω στο 95% την ταχύτητας που έχεις. Δεν έχω κανένα παράπονο. Τώρα το x96 max+ που είναι το νέο μοντέλο, έχει πολύ καλύτερες επιδώσεις με τον amlogic S905Χ3 (αν και στο μάτι δεν ξέρω πόσο αισθητή είναι η διαφορά καθώς όπως είπα και το δικό μου δεν αργεί). Εγώ αυτό το box που αναφέρεις θα σου πρότεινα, αλλά γενικά το φοβάμαι να το πάρεις από Ελλάδα καθώς δεν ξέρω από που τα προμηθεύονται, το δικό μου μοντέλο το πήρε και κάποιος άλλος από skroutz και είχε θέματα... Το παλιό mi box πολλοί άκουσα είχαν θέματα (και ήταν μόνο αγορές από Ελλάδα, ευτυχώς για το mi box s δεν έχω ακούσει κατι).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ . Γι'αυτό εδώ το γνώμη έχεις;

https://www.skroutz.gr/s/20884706/X96-Max-32GB.html#reviews

 

Πιο καινουργιο και με περισσοτερη μνημη...

Προχωρατο!

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους θα ήθελα την βοήθεια σας για αγορά box η για Android στικακι οικονομικό γυρω στα 50 ευρώ το πολύ εκεί θα εγγαταστησω νετφλιξ kodi και iptv smarters υπάρχει κάποιο που έχετε να μου προτείνετε?

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω έχω ένα nvidia shield,ξέρει κανείς πως μπορώ να τρέξω την windvision?

Την κάνω εγκατάσταση αλλά μετά στο παράθυρο που μου βγάζει και βάζω τα στοιχεία μου,μου βγάζει error

Το χει δοκιμάσει κανείς;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους θα ήθελα την βοήθεια σας για αγορά box η για Android στικακι οικονομικό γυρω στα 50 ευρώ το πολύ εκεί θα εγγαταστησω νετφλιξ kodi και iptv smarters υπάρχει κάποιο που έχετε να μου προτείνετε?

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Υπαρχει μια λιστα με μποξακια S905X2 & S905X3 που υποστηριζονται απο ενα ρωσικο λογισμικο που τα ... απογειωνει !

Οποιο απο αυτα βρεις σε προσφορα η ... αν σου κανει καποιο ''κλικ'' ... χτυπατο απο τα κινεζομαγαζα !

Βασικο χαρακτηριστικο να ειναι τουλαχιστον με 4 γιγα μνημη !

:)

''SLIMBOX ATV and AOSP are two custom firmwares suitable with some modifications for many android TV boxes with S905X2, S905X3 SoC

Supported TV boxes

Magicsee N5 Max X3

Tanix TX3 X3

X88 Pro X3 (not encrypted), X99 Max Plus, Transpeed X3 Plus (UBT)

X96 AirX3 P1 P2 P3 V2

X96Max Plus

T95Q, X96Max S905X2

HK1 Box, VONTAR X3, Transpeed X3 Air, H96 MAX X3

A95X F3, F3 Air, F3 Slim

Beelink GT1 Mini2 v204P0

Beelink GT1 Mini 007P0 lp (first revision)

Beelink GT1 Mini 007P0 nlp (second revision)

X88 King (UBT)

Okko Smart Box (BAT)

X96S TV Stick (UBT)''

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να μπορέσω να περάσω το λογισμικό...

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να μπορέσω να περάσω το λογισμικό...

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στα περισσοτερα απο αυτα η διαδικασια ειναι ευκολη και γινεται με μια καρτουλα η ενα στικακι ...

Διαλεξε εσυ ενα με το καλο και εδω θα ειμαστε να βοηθησουμε...!

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους θα ήθελα την βοήθεια σας για αγορά box η για Android στικακι οικονομικό γυρω στα 50 ευρώ το πολύ εκεί θα εγγαταστησω νετφλιξ kodi και iptv smarters υπάρχει κάποιο που έχετε να μου προτείνετε?

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μόνο ένα Amazon firestick αρκεί. Είναι 100% για την δουλειά που το θες.

Τόσα χρόνια το έχω και παίζει Netflix και Kodi τέλεια.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...