Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1775

androidtv παίρνουν όλα τα amlogic μποξακια που έχουμε αναφέρει στις προηγούμενες σελίδες.Αρα διαλέγεις και παίρνεις.

edit: Πάντως το H96maxX3 (4/32 & 1.000άρι LAN) που το έχω από την αρχή της χρονιάς και το έχουν πάρει αρκετοί ακόμα μετά από προτροπή μου σήμερα έχει στο banggood 35,48 euro & 4,43 EU Priority Mail. Απλώς ο φίλος στην αρχή της σελίδας (όπως και εγώ) μάλλον το πέτυχε σε ειδική προσφορά στα 35 ευρώ συνολικά (τιμή που κατά την γνώμη μου "δεν υπάρχει" για παρόμοιο μποξάκι).

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

androidtv παίρνουν όλα τα amlogic μποξακια που έχουμε αναφέρει στις προηγούμενες σελίδες.Αρα διαλέγεις και παίρνεις.

edit: Πάντως το H96maxX3 (4/32 & 1.000άρι LAN) που το έχω από την αρχή της χρονιάς και το έχουν πάρει αρκετοί ακόμα μετά από προτροπή μου σήμερα έχει στο banggood 35,48 euro & 4,43 EU Priority Mail. Απλώς ο φίλος στην αρχή της σελίδας (όπως και εγώ) μάλλον το πέτυχε σε ειδική προσφορά στα 35 ευρώ συνολικά (τιμή που κατά την γνώμη μου "δεν υπάρχει" για παρόμοιο μποξάκι).

 

Είχα ένα allowance 4μιση ευρώ και πήγε στα 35 κ κάτι τελική. Κανονικά η τιμή είναι αυτή που λες...

 

Μήπως γνωρίζεις αν υπάρχει στο coreelec κάποια λύση για τα βιντεάκια των 60 καρέ που έχουν variable framerate (από κινητά κλπ);

 

Στην αρχή το βίντεο ξεκινάει πχ με 59,94 fps και μετά γυρίζει στα 60. Κατα τη μετάβαση βγαίνει μαύρη εικόνα για 1 - 1μιση δευτερόλεπτο, μέχρι να προσαρμοστεί η TV στο νέο frame rate.

Μία λύση είναι να κλείσω το adjust display refresh rate αλλά αυτό δημιουργεί άλλα προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα allowance 4μιση ευρώ και πήγε στα 35 κ κάτι τελική. Κανονικά η τιμή είναι αυτή που λες...

 

Μήπως γνωρίζεις αν υπάρχει στο coreelec κάποια λύση για τα βιντεάκια των 60 καρέ που έχουν variable framerate (από κινητά κλπ);

 

Στην αρχή το βίντεο ξεκινάει πχ με 59,94 fps και μετά γυρίζει στα 60. Κατα τη μετάβαση βγαίνει μαύρη εικόνα για 1 - 1μιση δευτερόλεπτο, μέχρι να προσαρμοστεί η TV στο νέο frame rate.

Μία λύση είναι να κλείσω το adjust display refresh rate αλλά αυτό δημιουργεί άλλα προβλήματα...

Πάντως εγώ το είχα πάρει 35 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά (άλλες οι συνθήκες βέβαια τότε). Όμως το banggood το έχει βγάλει κατά καιρούς σε flash deals επίσης με συνολικό κόστος 35 ευρώ (όχι ότι τα 40 είναι πολλά;)). Έχει όμως όπως έγραψες και εσύ και άλλους τρόπους να πετύχεις επιπλέον έκπτωση (προσφορά 1ης εγγραφής, εξαργύρωση πόντων, χρήση app κλπ).

Όσον αφορά το coreelec και το θεματάκι που αναφέρεις δεν μπορώ να σε βοηθήσω, εφόσον αφού το έστησα έτσι ώστε να δουλεύουν τα πάντα (μπροστινό display, original remote control, ON/OFF από remote, dual boot) σε ότι του ζήτησα δεν είχα θέμα. Μέχρι και emuelec του έβαλα και κάποια παλιά αγαπημένα παιχνίδια δούλεψαν άψογα. Μέχρις εκεί όμως. Αφού έλυσα όποιο θέμα είχα δεν το πολυχρησιμοποιώ έκτοτε, γιατί ουσιαστικά δεν το χρειάζομαι. Πολλές φορές είναι μόνο η ικανοποίηση του να στήσεις κάτι σωστά (ακόμα και όταν δεν το πολυχρειάζεσαι:lol:).

Ακόμα και linux (armbian) του έβαλα σε καρτούλα sd, έτσι μόνο και μόνο για την εμπειρία. Και αυτό δούλεψε άψογα (μάλιστα συνεχώς εξελίσσεται όπως και το coreelec).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα allowance 4μιση ευρώ και πήγε στα 35 κ κάτι τελική. Κανονικά η τιμή είναι αυτή που λες...

 

Μήπως γνωρίζεις αν υπάρχει στο coreelec κάποια λύση για τα βιντεάκια των 60 καρέ που έχουν variable framerate (από κινητά κλπ);

 

Στην αρχή το βίντεο ξεκινάει πχ με 59,94 fps και μετά γυρίζει στα 60. Κατα τη μετάβαση βγαίνει μαύρη εικόνα για 1 - 1μιση δευτερόλεπτο, μέχρι να προσαρμοστεί η TV στο νέο frame rate.

Μία λύση είναι να κλείσω το adjust display refresh rate αλλά αυτό δημιουργεί άλλα προβλήματα...

 

Για δοκιμασε και αυτον τον συνδυασμο (μαζι με το κλεσιμο του refresh rate) απο εδω μηπως φτιαξει :

https://discourse.coreelec.org/t/recommended-kodi-settings/3040

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή έχουμε σχεδόν απαξιώσει το ειδικό θέμα για το coreelec http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=480748&page=9 μήπως θα ήταν σωστό να το αξιοποιήσουμε για παρόμοιες ειδικές ερωτήσεις/λύσεις?;)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε και αυτον τον συνδυασμο (μαζι με το κλεσιμο του refresh rate) απο εδω μηπως φτιαξει :

https://discourse.coreelec.org/t/recommended-kodi-settings/3040

Αν κλείσω το refresh rate δεν υπάρχει θέμα σε αυτά τα 4Κ βιντεάκια.

Έτσι όμως ακυρώνεται το whitelist και δεν μπορεί να αλλάξει σωστά το frame rate σε ταινίες/σειρές.

 

btw στο whitelist έχω τσεκάρει σχεδόν τα πάντα (2160, 1080, 720p)

Edited by syshalt
Link to comment
Share on other sites

Αν κλείσω το refresh rate δεν υπάρχει θέμα σε αυτά τα 4Κ βιντεάκια.

Έτσι όμως ακυρώνεται το whitelist και δεν μπορεί να αλλάξει σωστά το frame rate σε ταινίες/σειρές.

 

btw στο whitelist έχω τσεκάρει σχεδόν τα πάντα (2160, 1080, 720p)

 

Για ολα τελικα φταιει μαλλον και εδω το ... whitelist !

Που να μεν χρειαζεται ... αλλα τελικα αν δεν βρεθει πραγματικη λυση θα συνεχιζουν καποιες συσκευες με παρομοια προβληματα !

Παραθετω τις σημειωσεις για το whitelist ....

Notes:

Whitelist: When this feature was first introduced into Kodi it was very problematic for Amlogic devices and would cause playback issues if you did not select all the resolutions/refresh rates that your display was capable of, however the code has since been refined and by not selecting any resolutions the old behaviour of Krypton is enacted.

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

androidtv παίρνουν όλα τα amlogic μποξακια που έχουμε αναφέρει στις προηγούμενες σελίδες.Αρα διαλέγεις και παίρνεις.

edit: Πάντως το H96maxX3 (4/32 & 1.000άρι LAN) που το έχω από την αρχή της χρονιάς και το έχουν πάρει αρκετοί ακόμα μετά από προτροπή μου σήμερα έχει στο banggood 35,48 euro & 4,43 EU Priority Mail. Απλώς ο φίλος στην αρχή της σελίδας (όπως και εγώ) μάλλον το πέτυχε σε ειδική προσφορά στα 35 ευρώ συνολικά (τιμή που κατά την γνώμη μου "δεν υπάρχει" για παρόμοιο μποξάκι).

 

Γνωριζω οτι τα amlogic παιρνουν androidtv ,αλλα για να μην πειραξω ενα με s912 που εχω (βασικα δεν ξερω ποιο androidtv να περασω) σκεφτομαι την αγορα ενος οικονομικου κουτιου για δοκιμη.

Link to comment
Share on other sites

Για ολα τελικα φταιει μαλλον και εδω το ... whitelist !

Που να μεν χρειαζεται ... αλλα τελικα αν δεν βρεθει πραγματικη λυση θα συνεχιζουν καποιες συσκευες με παρομοια προβληματα !

Παραθετω τις σημειωσεις για το whitelist ....

Notes:

Whitelist: When this feature was first introduced into Kodi it was very problematic for Amlogic devices and would cause playback issues if you did not select all the resolutions/refresh rates that your display was capable of, however the code has since been refined and by not selecting any resolutions the old behaviour of Krypton is enacted.

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει το adjust refreh rate, εφόσον υπάρχει και το whitelist.

Αφού στη λίστα επιλέγεις όλες τις πιθανές αναλύσεις/framerates ενός αρχείου και το output προσαρμόζεται σε αυτές.

 

If the whitelist is active, how does OSMC choose which resolution to switch to?

 

It checks for the following things, in this order.

- First it looks for a whitelisted mode whose resolution and refresh rate are an exact match to the video resolution and frame-rate.

- If it can’t find one, then it looks for a mode where the resolution matches the video, and the refresh rate is a multiple of the video frame-rate. For example, if the video is 1080p/25 but 1080p/25 is not a whitelisted mode, it will check to see if 1080p/50 is available. (Note that, annoyingly, a “multiple” includes a refresh rate that is 2.5x the video frame rate, so a refresh rate of 60Hz is an acceptable match to a frame rate of 24fps.)

- If it still hasn’t found a match, it then looks for a higher resolution with the correct refresh rate. So, if the video is 1080p/25 and neither 1080p/25 nor 1080p/50 is available, it will check to see if 2160p/25 is an option.

- Finally it will look for a higher resolution mode whose refresh rate is a multiple of the video frame rate. (Again, 2.5x is acceptable).

- If even that fails, it will fall back to using the the Kodi GUI resolution and refresh rate.

 

Τότε το adjust refresh rate τι ρόλο παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει το adjust refreh rate, εφόσον υπάρχει και το whitelist.

Αφού στη λίστα επιλέγεις όλες τις πιθανές αναλύσεις/framerates ενός αρχείου και το output προσαρμόζεται σε αυτές.

 

If the whitelist is active, how does OSMC choose which resolution to switch to?

 

It checks for the following things, in this order.

- First it looks for a whitelisted mode whose resolution and refresh rate are an exact match to the video resolution and frame-rate.

- If it can’t find one, then it looks for a mode where the resolution matches the video, and the refresh rate is a multiple of the video frame-rate. For example, if the video is 1080p/25 but 1080p/25 is not a whitelisted mode, it will check to see if 1080p/50 is available. (Note that, annoyingly, a “multiple” includes a refresh rate that is 2.5x the video frame rate, so a refresh rate of 60Hz is an acceptable match to a frame rate of 24fps.)

- If it still hasn’t found a match, it then looks for a higher resolution with the correct refresh rate. So, if the video is 1080p/25 and neither 1080p/25 nor 1080p/50 is available, it will check to see if 2160p/25 is an option.

- Finally it will look for a higher resolution mode whose refresh rate is a multiple of the video frame rate. (Again, 2.5x is acceptable).

- If even that fails, it will fall back to using the the Kodi GUI resolution and refresh rate.

 

Τότε το adjust refresh rate τι ρόλο παίζει;

 

Α γεια σου!

Το ιδιο λεμε αλλα εσυ τα ... φορτωνεις στο refresh rate!

Αυτο που ομως δεν ειναι στανταρ στο περιβαλλον kodi δεν ειναι το refresh rate αλλα το whitelist !

Whitelist δεν υπαρχει σε ολες τις πλατφορμες του kodi!

Τα windows π.χ δεν το χρησιμοποιουν...

Στο Android επισης υπαρχει μονο μια ανάλυση στο whitelist ...

Χωρις ομως να ειμαι ειδικος στο θεμα αυτο πιστευω οτι ολα γινονται γιατι εδω (CoreELEC) το kodi ειναι ενα προσαρμοσμενο λειτουργικο και το whitelist ειναι το ''αποκουμπι" τους σε λινουξ καταστασεις ...

Τωρα η τελικη ... προσαρμογη ειναι ενα αλλο θεμα ...

Ενα θεμα που μαλλον επηρεαζει πολυ τους Amlogic επεξεργαστες !

:)

 

 

Γνωριζω οτι τα amlogic παιρνουν androidtv ,αλλα για να μην πειραξω ενα με s912 που εχω (βασικα δεν ξερω ποιο androidtv να περασω) σκεφτομαι την αγορα ενος οικονομικου κουτιου για δοκιμη.

 

Ποιο s912 εχεις;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Α γεια σου!

Το ιδιο λεμε αλλα εσυ τα ... φορτωνεις στο refresh rate!

Αυτο που ομως δεν ειναι στανταρ στο περιβαλλον kodi δεν ειναι το refresh rate αλλα το whitelist !

Whitelist δεν υπαρχει σε ολες τις πλατφορμες του kodi!

Τα windows π.χ δεν το χρησιμοποιουν...

Στο Android επισης υπαρχει μονο μια ανάλυση στο whitelist ...

Χωρις ομως να ειμαι ειδικος στο θεμα αυτο πιστευω οτι ολα γινονται γιατι εδω (CoreELEC) το kodi ειναι ενα προσαρμοσμενο λειτουργικο και το whitelist ειναι το ''αποκουμπι" τους σε λινουξ καταστασεις ...

Τωρα η τελικη ... προσαρμογη ειναι ενα αλλο θεμα ...

Ενα θεμα που μαλλον επηρεαζει πολυ τους Amlogic επεξεργαστες !

 

Το adjust refresh rate αφορά μόνο το framerate.

To whitelist όμως αφορά και τα δύο (resolution KAI framerate)!

Άρα το πρώτο είναι περιττό... Όμως το έχουν κάνει έτσι που αν δεν είναι ON (On start/stop ή On start) τότε δεν αλλάζει το framerate σύμφωνα με την λίστα. Και αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω...

Αφού ορίζεις στη λίστα και ανάλυση αλλά και framerate, τότε τι χρειάζεται το adjust refresh rate;;

 

Όσο για τις αναλύσεις/fps που αναφέρονται στη λίστα, τις τραβάει από το edid της τηλεόρασης.

Πχ μια TV που δεν είναι 4Κ δεν θα εμφανίσει στις επιλογές της whitelist τα 2160p και πάνω.

Στη δική μου (LG C9) βλέπω στη λίστα όλες τις πιθανές αναλύσεις και framerates, από 480p έως και 4096p (@60, 59.94, 50, 30, 29.97, 25, 24, 23.98 fps)!

Link to comment
Share on other sites

Το adjust refresh rate αφορά μόνο το framerate.

To whitelist όμως αφορά και τα δύο (resolution KAI framerate)!

Άρα το πρώτο είναι περιττό... Όμως το έχουν κάνει έτσι που αν δεν είναι ON (On start/stop ή On start) τότε δεν αλλάζει το framerate σύμφωνα με την λίστα. Και αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω...

Αφού ορίζεις στη λίστα και ανάλυση αλλά και framerate, τότε τι χρειάζεται το adjust refresh rate;;

 

Όσο για τις αναλύσεις/fps που αναφέρονται στη λίστα, τις τραβάει από το edid της τηλεόρασης.

Πχ μια TV που δεν είναι 4Κ δεν θα εμφανίσει στις επιλογές της whitelist τα 2160p και πάνω.

Στη δική μου (LG C9) βλέπω στη λίστα όλες τις πιθανές αναλύσεις και framerates, από 480p έως και 4096p (@60, 59.94, 50, 30, 29.97, 25, 24, 23.98 fps)!

 

Μα δεν ειπα εγω το αντιθετο...

Αυτες ακριβως ειναι οι χρησιμοτητες τους που ειπες !

Adjust refresh rate = προσαρμoγη του ρυθμου καρε

Whitelist = Ρυθμος καρε και αναλυση

Αυτο που ειπα εγω ειναι οτι απο το adjust refresh rate και το whitelist το whitelist ειναι αυτο που δεν υπαρχει σε ολες τις πλατφορμες του kodi!

Και η πραγματικη χρησιμοτητα του whitelist ως επι το πλειστον ειναι στο λινουξακι της CoreELEC !

Στο kodi και σε περιβαλλον Android σε 4k tv π.χ υπαρχει μεσα μονο μια αναλυση...!

Γιατι κρατανε τωρα το adjust refresh rate ...

Μα γιατι σιγουρα θα κανει δουλεια σε αλλες συσκευες!

Προφανεστατα ομως δεν λειτουργουν σωστα (adjust refresh rate & whitelist) σε ολους τους Amlogic επεξεργαστες/λογισμικα...!

Λυση γι'αυτο δεν ξερω αν θα υπαρξει ...

Εδω σε Android 8 & 9 στα μποξακια δεν δουλευει τιποτα σε adjust refresh rate στα επισημα λογισμικα !

Μονο μια εφαρμογη ενος ρωσου που σιγα σιγα καποιοι την χρησιμοποιουν και οχι με τοσο μεγαλη επιτυχεια σε ολους τους επεξεργαστες/λογισμικα!

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

To vorke z6 plus

 

Υπαρχει ATV και μαλιστα με Android 9 (!!!) για το VORKE Z6 αλλα δυστυχως εσυ εχεις το plus που εχει LPDDR3 μνημη ...!

:(

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

To vorke z6 plus

Για το κουτί σου υπάρχει από παλιά ATV rom σε Android 7.1.2 https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3840103

Μάλιστα στην σελ. 30 θα δεις ότι υπάρχει και patch για το front display του κουτιού σου.

'Ομως καλό θα είναι, όπως λέω πάντοτε, πριν επιχειρήσεις οτιδήποτε να ξέρεις τα short pins του κουτιού σου (σε τυχόν περίπτωση που το μπρικάρεις ;)).

Επίσης υπάρχει υπό ανάπτυξη λογισμικό για πολλά S912 σε android9 ATV9 (και για LPDDR3) όμως δεν πιστεύω ότι θα ήθελες να γίνεις beta tester :rolleyes:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ATV και μαλιστα με Android 9 (!!!) για το VORKE Z6 αλλα δυστυχως εσυ εχεις το plus που εχει LPDDR3 μνημη ...!

:(

 

Για το κουτί σου υπάρχει από παλιά ATV rom σε Android 7.1.2 https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3840103

Μάλιστα στην σελ. 30 θα δεις ότι υπάρχει και patch για το front display του κουτιού σου.

'Ομως καλό θα είναι, όπως λέω πάντοτε, πριν επιχειρήσεις οτιδήποτε να ξέρεις τα short pins του κουτιού σου (σε τυχόν περίπτωση που το μπρικάρεις ;)).

Επίσης υπάρχει υπό ανάπτυξη λογισμικό για πολλά S912 σε android9 ATV9 (και για LPDDR3) όμως δεν πιστεύω ότι θα ήθελες να γίνεις beta tester :rolleyes:

 

Γι αυτό το λόγο ψάχνω για κάποιο μποξάκι. Έχετε να προτείνεται κάποιο?

Edited by jogatore
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιωντας το ΑFRd σε gt king με ενημερωμενη μαμα rom κ ενημερωμενο kodi βλεπω οτι σε καποιες αρκετες ταινιες η οθονη μαυριζει ενω ακουω ηχο

 

υπαρχει καποια ρυθμιση που μπορω να κανω?

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιωντας το ΑFRd σε gt king με ενημερωμενη μαμα rom κ ενημερωμενο kodi βλεπω οτι σε καποιες αρκετες ταινιες η οθονη μαυριζει ενω ακουω ηχο

 

υπαρχει καποια ρυθμιση που μπορω να κανω?

 

Δεν ξερω ποια βερσιον του μποξ εχεις αλλα σε μενα με την B922 το ΑFRd ποτε δεν μου λειτουργησε σωστα με IPTV ...

Τωρα κοιτα μεσα στο kodi αν ειναι ενεργοποιημενο το ''Adjust display refresh rate'' και κλειστο για να κανει την δουλεια το ΑFRd ...

Αν ειναι ηδη κλειστο τοτε ... καλως ηρθες στο κλαμπ !!!

 

VepU9pS.jpg

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. σε ένα mi box s όταν το πήρα και ρωτούσα με τη φωνητική αναζήτηση τι καιρό θα κάνει μου απαντούσε για την περιοχή μου. τώρα όταν κάνω την ερώτηση ψάχνει στο youtube. διορθώνεται;
Link to comment
Share on other sites

Νέα custom rom για το H96maxX3, HK1 X3, Transpeed X3 Air, Vontar X3, Bqeel Y8 max (με προεπιλεγμένες παραμέτρους για Ελλάδα).

Screenshot-20200822-070645.png Screenshot-20200822-070906.png Screenshot-20200822-070938.png

 

Αλλαγές στην νέα έκδοση

- Η σημαντικότερη αλλαγή είναι ότι προστέθηκε στα Settings η δυνατότητα ενεργοποίησης / απενεργοποίησης της Navigation Bar και της Status Bar.

- Στην Status Bar μπορεί κατ’ επιλογήν να εμφανίζονται CPU temp, CPU freq, CPU load, IP, Mac address, Internet speed up/down κλπ.

- Στην Navigation Bar υπάρχουν όλες οι κλασσικές επιλογές, ενώ κρύβοντάς την (πατώντας τα βελάκια κάτω) απενεργοποιείται και η Status Bar.

- Οι 2 αυτές Bars καλό είναι να χρησιμοποιούνται μόνον επικουρικά, ενώ ως βασικές συνιστώ να χρησιμοποιούνται οι 2 προεγκατεστημένες σχετικές εφαρμογές (TASKBAR για Navigation Bar και με πολλές άλλες λειτουργίες / & εύκολες ρυθμίσεις) (POWER SHADE για notification bar).

- Νέο KODI 18.8

 

Εφαρμογές/ιδιότητες που ήδη υπήρχαν και στις προηγούμενες εκδόσεις

 

1. Magisk (μόνιμο)

2. TWRP (μόνιμο)

3. Viper4AndroidFX

4. Powermenu

5. Square Home 3 (συνιστάται να ορισθεί ως βασικός launcher αμέσως μετά την εγκατάσταση)

6. Landrive

7. ESFileExplorer

8. Mxplayer

9. Root Explorer

10. Smart Youtube

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

11. TASKBAR (ως navigation Bar & ρυθμίσεις https://mega.nz/file/ok8FET7I#cdnwyPRzn3yxOQw5mhoMvJQlzrXyfb58y2AxhoVkRgQ)

12. Power Shade (ως notification Bar & ρυθμίσεις https://mega.nz/file/B98nkZaL#qqCtQLLgUvAV9Pg-oopeBi398KncbkeNYOehWd79BYc)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

13. Προεπιλεγμένο Ελληνικό περιβάλλον (Γλώσσα, τοποθεσία, ώρα, μονάδες κλπ)

 

Μπορείτε να κατεβάσετε την νέα έκδοση από εδώ https://mega.nz/file/oklVWDJZ#ksHZON9UvX2Uxu8QEvPSXfSymd9Lwft6QnXFbZcsTpQ

 

ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

 

α. Εάν δεν έχετε εγκαταστήσει το USB Burning Tool μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ https://mega.nz/file/E0MHyaDa#n5BHOVwobmWxLmfgnD9Bn8BWjjfH4RLgesKTiiuwFzY

Μετά την εγκατάσταση ΠΡΕΠΕΙ να αντιγράψετε στο directory εγκατάστασης το LICENCE που θα κατεβάσετε από εδώ https://mega.nz/folder/B5lnFBhK#UDQcQB0FaQaTSuwl8okvcg

β. Κάνετε unrar την ρομ που κατεβάσατε με το πρόγραμμα Winrar ώστε να πάρετε το ίδιο αρχείο αλλά με κατάληξη img. Φορτώνετε αυτό το αρχείο στο πρόγραμμα UBT και πατάτε “Start”.

γ. Συνδέετε την 1 άκρη του καλωδίου USBmale-USBmale στη θύρα του υπολογιστή σας και την άλλη άκρη στην USB 2.0 θύρα του μποξ (ΟΧΙ την γαλάζια). Το μποξάκι πρέπει να είναι τελείως γυμνό από τα πάντα και Χωρίς τροφοδοσία. Περιμένετε να φθάσει στο 100% και αποσυνδέετε το καλώδιο.

Εάν δεν ξεκινήσει το “κάψιμο” με αυτό τον τρόπο (και απλώς ανάβει η μπλε οθόνη), πρέπει να αποσυνδέσετε το καλώδιο και να το επανασυνδέσετε, όμως πατώντας ταυτόχρονα και το reset button (απαλά και κεντρικά στην AV θύρα π.χ. με 1 οδοντογλυφίδα).

Περιμένετε 4-5 λεπτά για την πλήρη εγκατάσταση της ρομ.

δ. Μπορείτε αντί για την παραπάνω μέθοδο να χρησιμοποιήσετε sd καρτούλα.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Για το κουτί σου υπάρχει από παλιά ATV rom σε Android 7.1.2 https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3840103

Μάλιστα στην σελ. 30 θα δεις ότι υπάρχει και patch για το front display του κουτιού σου.

'Ομως καλό θα είναι, όπως λέω πάντοτε, πριν επιχειρήσεις οτιδήποτε να ξέρεις τα short pins του κουτιού σου (σε τυχόν περίπτωση που το μπρικάρεις ;)).

Επίσης υπάρχει υπό ανάπτυξη λογισμικό για πολλά S912 σε android9 ATV9 (και για LPDDR3) όμως δεν πιστεύω ότι θα ήθελες να γίνεις beta tester :rolleyes:

 

Δυστυχως στα λινκσ που εχει δεν υπαρχει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως στα λινκσ που εχει δεν υπαρχει τιποτα.

Έχουν εδώ και καιρό δικό τους site. Δυστυχώς για να δεις τις αναρτήσεις στο Forum τους πρέπει να κάνεις εγγραφή:mad:

Εάν όμως θέλεις γράφεσαι και ενημερώνεσαι. Εδώ ήδη υπάρχει θέμα για το δικό σου (δεν μπήκα να δω τι ακριβώς έχει) https://forum.atvxperience.com/viewforum.php?f=4&start=150

Και εδώ https://www.atvxperience.com/#583-566-wpfd-android-7-3 ΠΡΟΣΟΧΗ όμως στο τι και πως θα το κάνεις (θέλει καλό "διάβασμα")!

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιωντας το ΑFRd σε gt king με ενημερωμενη μαμα rom κ ενημερωμενο kodi βλεπω οτι σε καποιες αρκετες ταινιες η οθονη μαυριζει ενω ακουω ηχο

 

υπαρχει καποια ρυθμιση που μπορω να κανω?

Καλος ορισες στο κλαμπ εγω εχω βρει την εξης λυση εφοσον εχει ξεκινησει το afrd και εχω βαλει το Kodi και καποιο αρχειο βιντεο κανω το εξης στο τ/χ παταω το home ενω ακους μονο ηχο και στην καρτελα που θα σου βγαλει στο home με τις εφαρμογες που τρεχουν με το κερσορα επιλεγεις παλι το kodi και επανερχεται η εικονα μετα ομως για να κλειδωσει στα σωστα frames ξανα τρεχεις απο την αρχη το αρχειο βιντεο και απο εκει και περα οποιο αρχειο βιντεο και να βαλεις κλειδωνει σωστα στα frames χωρις black screen επισης μπορεις να παρεμβεις στο settngs >advanced settings και να πειραξεις τις τιμες π.χ. screen off delay απο 150 ms σε 0 ολες οι τιμες επανερχονται πατωντας το refresh επανω δεξια

 

https://androidpctv.com/afrd-automatic-refresh-rate-switch-amlogic-tvbox/

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...