Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα και εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει αυτός ο όρος "8DDR3" ως διακριτικός τύπος μνήμης, εφόσον όπως είπα δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο πουθενά αλλού. Έλα όμως που όπως ξέρεις για το H96 max X2 δίνουν συνεχώς 2 διαφορετικά λογισμικά με μόνη διαφορά την RAM https://www.h96tvbox.com/content/6-Firmware-upgrade.

Δηλαδή όταν λένε RAM:8DDR3 ή RAM:LPDDR3 εννοούν μόνο κατασκευαστή? Μα το LPDDR3 είναι πράγματι γνωστός τύπος μνήμης και όχι κατασκευαστής !! Όπως δε είναι γνωστό εγώ που έχω RAM:8DDR3 μπορώ να χρησιμοποιήσω και τα 2 λογισμικά !!!

Όσον αφορά το "παίξιμο" με kernel κλπ έχουν γίνει ένα σωρό δοκιμές/αλλαγές/συνδυασμοί όπου όμως κάθε φορά κάτι φτιάχνει κάτι χαλάεει...

Από την αρχή μάλιστα έφτιαξα μία σχεδόν τέλεια έκδοση με μία απλή λογική - χωρίς το vendor partition του Vortex - και όλα δούλευαν ρολόι (και το reboot και τα χρώματα) υπήρχαν όμως 2 άλλες "λεπτομέρειες":

1. To root switch δεν είχε μονιμότητα (σε κάθε reboot ψιλοχανόταν h root -πράγμα βέβαια που εύκολα καλυπτόταν με εγκατάσταση ξανά του root με άλλο τρόπο)

2. Κυρίως όμως το Play Store δεν έδινε όλες τις δυνατές εφαρμογές σε κάποια αναζήτηση (π.χ. KODI)

Τέλος πάντων όταν βρω χρόνο και διάθεση να επαναλάβω ορισμένες δοκιμές, ελπίζω να βρω την λύση ...................:mad:

 

Να το διατυπωσω αλλιως...

Το ιδιο πραγμα λεμε....

Δεν ειπα εγω κατι διαφορετικο!

Απλα το 8DDR3 ειναι ανακαλυψη των προγραματιστων για να ξεχωριζουν το hardware ...!

Τιποτα παραπανω....

Για μας ειναι γνωστη ως DDR4 και ετσι (μαλλον) πρεπει να ειναι....!

Υπαρχει βεβαια και η περιπτωση να ειναι μια παραλλαγη αλλα δεν υπαρχει η δυνατοτητα να το ...τσεκαρουμε...!

Ωποτε παμε .... καλη την καρδια!

Αυτες οι low power μνημες μπηκαν στο συγκεκριμενο μποξακι αργοτερα γι'αυτο και οι προγραμματιστες πειραξαν τον bootloader στα λογισμικα τους για να παιζει και στα lp μποξακια...

Ομως αφησαν την ιδια εγκατασταση στα DDR4 μποξακια ανοιχτη και γι'αυτο μας δημιουργειται ευλογα η απορια μηπως υπαρχει καποια π....ια του σκηνοθετη εδω !

Δυστυχως ομως δεν θα μαθουμε ποτε οπως προειπα.... δεν μπορουμε να αποδειξουμε τιποτα!

Τελειωνωντας να πω πως ολες οι αλλαγες στο kernel απαιτουν και διορθωσεις στα εκαστοτε σκριπτακια init (init.rc-init.amlogic.board.rc-init.amlogic.rc) η αλλιως στο default.prop !

Καλα ... μαγειρεματα και ελπιζω να την βρεις την ... ακρη!

:) ;) :)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1267

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Όπως ήταν φυσιολογικό μετά από 40+ "καψίματα" με νορμάλ ή "περίεργα" builds που έκανα, ήρθε και η ώρα να το μπρικάρω για 1η φορά από τότε που το έχω:O

Θέλεις ο Νόμος των πιθανοτήτων - θέλεις ο Νόμος του Μέρφυ ?:lol:

Και φυσικά ενώ είχα ήδη αποθηκευμένες 4 πιθανές θέσεις short pins, καμία δεν ήταν για το δικό μου board (εδώ μάλλον ο νόμος του Μέρφυ).

Τέλος πάντων αρκετά εύκολα βρήκα που είναι (έμοιαζε με άλλο - όχι Η96 max X2). Αχρείαστη να είναι την ανεβάζω εδώ:

IMG-20201005-005612-arrows.jpg

 

Φυσικά τέλος τα πειράματα. Δεν αξίζει άλλωστε τον κόπο. Πειράματα μόνο με το H96 max X3 πλέον :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όσοι έχετε την ρομ μου στο H96 max X3 κάντε άφοβα το update του magisk manager στην έκδοση 8.0.0 :)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Όπως ήταν φυσιολογικό μετά από 40+ "καψίματα" με νορμάλ ή "περίεργα" builds που έκανα, ήρθε και η ώρα να το μπρικάρω για 1η φορά από τότε που το έχω:O

Θέλεις ο Νόμος των πιθανοτήτων - θέλεις ο Νόμος του Μέρφυ ?:lol:

Και φυσικά ενώ είχα ήδη αποθηκευμένες 4 πιθανές θέσεις short pins, καμία δεν ήταν για το δικό μου board (εδώ μάλλον ο νόμος του Μέρφυ).

Τέλος πάντων αρκετά εύκολα βρήκα που είναι (έμοιαζε με άλλο - όχι Η96 max X2). Αχρείαστη να είναι την ανεβάζω εδώ:

IMG-20201005-005612-arrows.jpg

 

Φυσικά τέλος τα πειράματα. Δεν αξίζει άλλωστε τον κόπο. Πειράματα μόνο με το H96 max X3 πλέον :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όσοι έχετε την ρομ μου στο H96 max X3 κάντε άφοβα το update του magisk manager στην έκδοση 8.0.0 :)

 

Η φωτο ειναι απο την δικια σου πλακετα ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά ναι.

 

Οπως θα δεις λοιπον σε ενα δικο μου που εχω αυτην την στιγμη τυπου lp η μνημη ειναι ενα κομματι ενω στην δικια σου ειναι ειναι 4!

Αρα σιγουρα εχεις ddr μνημες αλλα δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι αν ειναι 4 οπως λεγεται η μια παραλλαγη της 3 !

Αν διαβαζω και καλα τον τυπο σου και ειναι αυτος : h5tq4g83af3 δεν βρισκω και τιποτα που να το ... μαρτυραει ! :confused:

 

0-02-05-91.jpghttp:

 

 

0-02-05-1.jpg

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Οπως θα δεις λοιπον σε ενα δικο μου που εχω αυτην την στιγμη τυπου lp η μνημη ειναι ενα κομματι ενω στην δικια σου ειναι ειναι 4!

Αρα σιγουρα εχεις ddr μνημες αλλα δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι αν ειναι 4 οπως λεγεται η μια παραλλαγη της 3 !

Αν διαβαζω και καλα τον τυπο σου και ειναι αυτος : h5tq4g83af3 δεν βρισκω και τιποτα που να το ... μαρτυραει ! :confused:

Οι διαφορές μας είναι αρκετές και είναι λογικό αυτό εφόσον εσύ νομίζω το πήρες αρκετά πιο πριν:

- Μνήμη 4/32 με 4/64 (και φυσικά διαφορετικού τύπου - η δική σου LPDDR3 και η δική μου 8DDR3 ??? ή όπως αλλιώς θα έπρεπε να λέγεται)

- Η δικιά μου πλακέτα είναι πράσινη ενώ η δικιά σου μαύρη (και φυσικά δεν είναι μόνο το χρώμα, αλλά και η διάταξη σε αρκετά υποσυστήματα)

- Για το δικό σου υπήρχε από πολύ παλιά η θέση ένωσης για επαναφορά, για το δικό μου τουλάχιστον εγώ δεν είχα βρει ποτέ. Να φανταστείς ότι είχα κρατήσει ως πιθανές θέσεις από άλλα (π.χ. Χ96max κλπ) και πράγματι βοηθήθηκα αρκετά από αυτές.

Τέλος πάντων όπως είχε πει και ο γνωστός Αλβέρτος:

"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.":)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές μας είναι αρκετές και είναι λογικό αυτό εφόσον εσύ νομίζω το πήρες αρκετά πιο πριν:

- Μνήμη 4/32 με 4/64 (και φυσικά διαφορετικού τύπου - η δική σου LPDDR3 και η δική μου 8DDR3 ??? ή όπως αλλιώς θα έπρεπε να λέγεται)

- Η δικιά μου πλακέτα είναι πράσινη ενώ η δικιά σου μαύρη (και φυσικά δεν είναι μόνο το χρώμα, αλλά και η διάταξη σε αρκετά υποσυστήματα)

- Για το δικό σου υπήρχε από πολύ παλιά η θέση ένωσης για επαναφορά, για το δικό μου τουλάχιστον εγώ δεν είχα βρει ποτέ. Να φανταστείς ότι είχα κρατήσει ως πιθανές θέσεις από άλλα (π.χ. Χ96max κλπ) και πράγματι βοηθήθηκα αρκετά από αυτές.

Τέλος πάντων όπως είχε πει και ο γνωστός Αλβέρτος:

"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.":)

 

Να διευκρινισω μονο ενα πραγμα ...

Αυτο το lp μποξακι δεν ειναι το παλιο δικο μου...!

Το παλιο δικο μου ηταν ενα 4/32 με μαυρη πλακετα και ηταν ενα απο τα παρα παρα πολυ πρωτα που κυκλοφορησαν !

Τοτε δεν υπηρχαν τα lp!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Και για όσους δεν είναι ευχαριστημένοι με το wifi του κουτιού τους ορίστε και μία πρόταση που φαίνεται να προσφέρεται και για TVbox !!! (δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά, αλλά με τέτοιο κόστος όποιος έχει θέμα και θέλει οπωσδήποτε καλό wifi, ίσως αξίζει το "ρίσκο");)

Ίσως μάλιστα να λύνει τους προβληματισμούς κάποιων σε περίπτωση που τους έρθει H96 max X3 με μπλε board :happy:

https://pt.aliexpress.com/item/32693360086.html?cv=815660&af=139947&utm_campaign=139947&aff_platform=link-c-tool&utm_medium=cpa&afref=https%3A%2F%2F4pda.ru%2F&sk=mr6wR6CC&aff_trace_key=302c01b3cc3840fabadef9241e6968d0-1601908079860-02306-mr6wR6CC&dp=c381b80ebe2112fff65eeb428032af19&terminal_id=a26bea878a4e46e29e780165da1492cb&utm_source=admitad&utm_content=815660

 

******* επιλέγετε το μεσαίο κόκκινο

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Και διηγωντας τα να ... κλαις!

Σας παραθετω το λινκ με το Changelog της τελευταιας αναβαθμισης της εταιριας Ugoos στα AM6 & Cube X2 / X3...το οποιο μαλιστα θα ειναι και οσονουπω διαθεσιμο !

Δηλαδη καποιες κινεζικες εταιριες που σεβονται ακομα τους πελατες τους προ αναγγελουν την αναβαθμιση τους και αλλες οπως η Beelink ''πετανε'' στο σαιτ τους την τελευταια αναβαθμιση για τα πιο παλια gt king b922 και s922x ξεχνωντας να ενεργοποιησουν τις OΤΑ αναβαθμισεις καθως και να βαλουνε την αναβαθμιση στα s922x (εχει μονο κενους φακελλους!!!)

Για το Changelog δε αυτων των gt king .... τι να πω...!

Κλαι μαιν....!

Και οπως θα δειτε στην Ugoos τι να πεις ... οταν μια εταιρια αφουγκραζεται τα προβληματα των πελατων της και διωρθωνει π.χ τo automatic frame rate και σε ''στελνει'' με την προσθηκη για την επιλογη ως νεου της ROOT function το Magisk ενω η αλλη ξεχναει και αυτα που πρεπει για να πανε οι υπαλληλοι τους μαλλον .... τις διακοπες τους !!!!!

Αχ....!

Ξανα & ξανα .....

Και διηγωντας τα να ... κλαις! (2)

 

https://chinagadgetsreviews.com/rc-firmware-update-v0-3-8-changelog-for-ugoos-am6-cube-x2-x3-models.html

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Βίντεογράφιση οθόνης με ήχο μπορεί να γίνει σε Android tv box?

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hecorat.screenrecorder.free&hl=gr

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

εγω βαλει την ρομ του ath156 σε h96 max x3 και προσπαθω να βαλω εφαρμογες και στο play store εχει κολλησει στο "Αναμονη για ληψη"

εκανα διαγραφη κρυφης μνημης αλλα τιποτα.

παιζει καποια αλλη ρυθμιση για να ξεκολλησει;

 

edit το βρηκα, εκανα εγκατασταση νεωτερης εκδοσης

Edited by kalou13

Sony Ericsson x8|root|cwm|cypress|overclock|ginderdx 2.3.7 v24|Jimdem Tweak v24.1

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

εγω βαλει την ρομ του ath156 σε h96 max x3 και προσπαθω να βαλω εφαρμογες και στο play store εχει κολλησει στο "Αναμονη για ληψη"

εκανα διαγραφη κρυφης μνημης αλλα τιποτα.

παιζει καποια αλλη ρυθμιση για να ξεκολλησει;

edit το βρηκα, εκανα εγκατασταση νεωτερης εκδοσης

Καλά τώρα το διάβασα, αφού πρώτα κάθησα και έγραψα ένα αναλυτικό μήνυμα απαντώντας στο PM σου (ότι δεν μπορούσες να εγκαταστήσεις την ρομ) :lol:

Τέλος πάντων τέλος καλό, όλα καλά.

Έχω πει ότι προτιμώ πάντοτε τα updates να γίνονται χειροκίνητα και όχι αυτόματα για να μπορείς να ελέγχεις ΤΙ, ΠΟΤΕ και ΠΩΣ άλλαξε. Άρα άστο στο μη αυτόματο και που και που άνοιγε το "Play Store - Μενού - Οι εφαρμογές/παιχνίδια μου - Ενημερώσεις" και εκεί βλέποντας τι ενημερώσεις υπάρχουν κάντε όλες ή όσες επιθυμείς;)

Τώρα επειδή σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα πήγαινε και στο Magisk και κάνε αμέσως update από 20.3 σε 20.4. Μάλιστα πριν 2 ημέρες υπήρξε και μεγάλο Update του Magisk Managr σε 8.0.0 και αμέσως μετά σε 8.0.1 που έχει αλλάξει τελείως το interface.

Μετά με PM μπορούμε να δούμε αυτό που σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα.

Καλή συνέχεια (και άκυρο βέβαια το PM που έστειλα:rolleyes:).

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες υπάρχει κάποιο android tv box που να μην είναι root ώστε να μου παίξε η εφαρμογή cosmote tv?

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

η εφαρμογη πλεον της cosmote παιζει μονο σε πιστοποιημενα μηχανηματα android tv λογω του gps locator που δεν εχουν τα απλα android. οποτε xiaomi mibox s, mecool km1, nvidia shield.

Link to comment
Share on other sites

Tο cosmote tv παιζει κανονικα στο Hk1 box (ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΜΩΣ ΕΊΝΑΙ ROOT)

 

Αν βαλεις aosp rom απλα χρειάζεσαι το magisk χωρίς τιποτα παραπανω. Αν βαλεις android tv θα χρειαστεί να περάσεις και το module hide props για να ορισεις την συσκευή που επιθυμείς. Επελεξα xiaomi mi box s

 

Παίζει αψογα με ανάλυση στα 1080

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε αυτό το φανάκι για το H96 Max X3 μου. Στο CoreELEC έπεσε η θερμοκρασία από 65+ βαθμούς στους 49 περίπου...

Στην αρχή ήταν αρκετά θορυβώδες λόγω των κραδασμών. Αλλά μόλις του έβαλα κάτι μικρά λαστιχένια ποδαράκια ο θόρυβος σχεδόν εξαφανίστηκε.

Το θέμα είναι ότι μένει μόνιμα ανοιχτό. Πρέπει να το βγάλω από τη USB για να σταματήσει...

 

IMG-20201008-162614.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε αυτό το φανάκι για το H96 Max X3 μου. Στο CoreELEC έπεσε η θερμοκρασία από 65+ βαθμούς στους 49 περίπου...

Στην αρχή ήταν αρκετά θορυβώδες λόγω των κραδασμών. Αλλά μόλις του έβαλα κάτι μικρά λαστιχένια ποδαράκια ο θόρυβος σχεδόν εξαφανίστηκε.

Το θέμα είναι ότι μένει μόνιμα ανοιχτό. Πρέπει να το βγάλω από τη USB για να σταματήσει...

Κοίταξε σελίδα 1086 Ποστ #16280.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε σελίδα 1086 Ποστ #16280.

 

Ευχαριστώ πολύ @ath156

Η τέταρτη λύση που προτείνεις νομίζω είναι και η πιο σωστή/κομψή.

 

Πάντως θα έπρεπε το μποξάκι να κλείνει την τροφοδοσία στις USB, με το shutdown της συσκευής...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ @ath156

Η τέταρτη λύση που προτείνεις νομίζω είναι και η πιο σωστή/κομψή.

Πάντως θα έπρεπε το μποξάκι να κλείνει την τροφοδοσία στις USB, με το shutdown της συσκευής...

Πολλά καινούργια μποξάκια έχουν την ίδια συμπεριφορά. Διάβασα μάλιστα κάπου μία σχετικά "κουφή" εξήγηση. Ότι ήταν αίτημα πολλών χρηστών αυτό για να ανοίγουν το μποξάκι και με άλλα χειριστήρια εκτός του original που δεν έχουν ir !! Αλήθεια - ψέματα δεν ξέρω. Πάντως εγώ έχω φτιάξει μόνος μου ένα κοντό καλώδιο όπως στο (1) και όλα μια χαρά.:cool:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Όσοι προχωρήσετε στην εγκατάσταση μίας νέας ρομ (είτε στοκ είτε custom) υπάρχει πιθανότητα να αντιμετωπίσετε πρόβλημα με τις ενημερώσεις στο Play Store. Η λύση : Κατεβάζετε και εγκαθιστάτε την https://apkpure.com/go..re/com.android.vending

 

Edit : Το δε "αστείο" της υπόθεσης είναι ότι πιθανότατα στις δοκιμές που έκανα πριν 4 ημέρες με custom roms για το H96max X2 (με βάση του vortex) όπου το μεγαλύτερό μου θέμα ήταν ότι δεν ενημερωνόταν to Play Store (και αφού είχα λύσει το θέμα με την οθόνη) δεν έφταιγαν οι ρομς αλλά το γενικότερο πρόβλημα !!!!!!!:lol:

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Tο cosmote tv παιζει κανονικα στο Hk1 box (ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΜΩΣ ΕΊΝΑΙ ROOT)

 

Αν βαλεις aosp rom απλα χρειάζεσαι το magisk χωρίς τιποτα παραπανω. Αν βαλεις android tv θα χρειαστεί να περάσεις και το module hide props για να ορισεις την συσκευή που επιθυμείς. Επελεξα xiaomi mi box s

 

Παίζει αψογα με ανάλυση στα 1080

 

Επιβεβαιώνω απόλυτα τα λεγόμενα του manthes, μπόρεσα να το δουλέψω σε h96 max x3.

 

Υγ. ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστώ στον ath156 και manthes για την βοήθεια τους.

Sony Ericsson x8|root|cwm|cypress|overclock|ginderdx 2.3.7 v24|Jimdem Tweak v24.1

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Και πανω που νομιζα οτι τα εχω δει ολα με τα S905X3 μποξακια ... ερχεται στα χερια μου ενα X88 PRO X3 και λεω ΜΠΡΑΒΟ ....

Υπαρχουν και χειροτερα!!!

Ερχεται λοιπον η ωρα για αλλαγη σε νεοτερο μποξακι ενος φιλου μου και προκειμενου να το εχει γρηγορα στα χερια του διαλεγω το συγκεκριμενο απο Geek και Γερμανια...

Λεω οκ ...ολα ιδια ειναι!

Πραγματι το μποξακι ηρθε γρηγορα αλλα προς μεγαλη μας απογοητευση δεν λειτουργουσε!!!

Το μποξακι αυτο δεν ειχε καθολου ενδειξεις ζωης στην οθονη του και εδειχνε να μενει κολλημενο στο logo του οταν το συνδεες στην τηλεοραση...!

Ελεγχω λοιπον το τροφοδοτικο και ξεκιναω να το φλασαρω με το μαμα λογισμικο απο το Geek ...

Δυστυχως ομως και ενω το φλασαρισμα τελειωσε με επιτυχια το μποξακι δεν επανερχοταν στην ... ζωη!

Και εδω ακριβως ειναι το παραδοξο...

Ενω δειχνει να εχει σημαδια ζωης δεν επανερχεται με ...τιποτα!

Με οποιο λογισμικο και αν δοκιμασα το αποτελεσμα ειναι το ιδο!

Και επειδη ειναι και απο αυτα με κλειδωμενο το bootloader δεν υπαρχουν και πολλα που ''παιζουν''!

Απο εκει και μετα το ανοιξα το καθαρισα τις επαφες στην eMMC , το ζεστανα , το εριξα και κανα δυο ... σφαλιαρες αλλα τιποτα!!!

Χμμ...

Ισως με τις σφαλιαρες να το εκανα χειροτερα ...αλλα δεν βαριεσαι! :lol::lol::lol:

ΤΙΠΟΤΑ!

Πρωτη φορα λοιπον πεφτω πανω σε μια τετοια περιπτωση!

Και αν τις αθροισω σε αυτα τα S905X3 μποξακια καταληγω στο ιδιο συμπερασμα!

Μ Α Κ Ρ Ι Α !!!

Μποξακια χωρις ταυτοτητα με μεγαλυτερο χρονισμο της cpu για αποδοση αλλα με σαφως πολυ χειροτερη προβλεψη για απαγωγη θερμοτητας!

Μποξακια με περισσοτερα κολληματα με τα μανισια λογισμικα , με λογισμικα που μοιαζουν μεταξυ τους και με hardware πολυ κατω των προκατοχων τους ... S905X2 !

Αρα ...χιλιες φορες καλυτερα τα S905X2!

Αλλα απο την αλλη ομως τι να κανεις ...

Προχωραει λεει η τεχνολογια ...

4k τα S905X2 , 8k τα S905X3 !!!

Ασχετα αν τα x2 συνεχιζουν να ειναι κατα κανονα λιγο πιο ακριβα απο τα x3!

Καλες τηλεθεασεις σε ολους !

Και προσοχη να μην σας τυχει κατι ... αναλογο!

:)

 

IMG-20201008-100639.jpg

 

EDIT :

Τωρα βρισκομαι στην κατασταση εκμαθησης ... της Ρωσικης γλωσσας αλλα απ'οτι βλεπω και εκει δεν εχουν συναντησει κατι αναλογο για αυτο το μποξακι!!!

:(

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Και πανω που νομιζα οτι τα εχω δει ολα με τα S905X3 μποξακια ... ερχεται στα χερια μου ενα X88 PRO X3 και λεω ΜΠΡΑΒΟ ....

Υπαρχουν και χειροτερα!!!

Ερχεται λοιπον η ωρα για αλλαγη σε νεοτερο μποξακι ενος φιλου μου και προκειμενου να το εχει γρηγορα στα χερια του διαλεγω το συγκεκριμενο απο Geek και Γερμανια...

Λεω οκ ...ολα ιδια ειναι!

Πραγματι το μποξακι ηρθε γρηγορα αλλα προς μεγαλη μας απογοητευση δεν λειτουργουσε!!!

Το μποξακι αυτο δεν ειχε καθολου ενδειξεις ζωης στην οθονη του και εδειχνε να μενει κολλημενο στο logo του οταν το συνδεες στην τηλεοραση...!

Ελεγχω λοιπον το τροφοδοτικο και ξεκιναω να το φλασαρω με το μαμα λογισμικο απο το Geek ...

Δυστυχως ομως και ενω το φλασαρισμα τελειωσε με επιτυχια το μποξακι δεν επανερχοταν στην ... ζωη!

Και εδω ακριβως ειναι το παραδοξο...

Ενω δειχνει να εχει σημαδια ζωης δεν επανερχεται με ...τιποτα!

Με οποιο λογισμικο και αν δοκιμασα το αποτελεσμα ειναι το ιδο!

Και επειδη ειναι και απο αυτα με κλειδωμενο το bootloader δεν υπαρχουν και πολλα που ''παιζουν''!

Απο εκει και μετα το ανοιξα το καθαρισα τις επαφες στην eMMC , το ζεστανα , το εριξα και κανα δυο ... σφαλιαρες αλλα τιποτα!!!

Χμμ...

Ισως με τις σφαλιαρες να το εκανα χειροτερα ...αλλα δεν βαριεσαι! :lol::lol::lol:

ΤΙΠΟΤΑ!

Πρωτη φορα λοιπον πεφτω πανω σε μια τετοια περιπτωση!

Και αν τις αθροισω σε αυτα τα S905X3 μποξακια καταληγω στο ιδιο συμπερασμα!

Μ Α Κ Ρ Ι Α !!!

Μποξακια χωρις ταυτοτητα με μεγαλυτερο χρονισμο της cpu για αποδοση αλλα με σαφως πολυ χειροτερη προβλεψη για απαγωγη θερμοτητας!

Μποξακια με περισσοτερα κολληματα με τα μανισια λογισμικα , με λογισμικα που μοιαζουν μεταξυ τους και με hardware πολυ κατω των προκατοχων τους ... S905X2 !

Αρα ...χιλιες φορες καλυτερα τα S905X2!

Αλλα απο την αλλη ομως τι να κανεις ...

Προχωραει λεει η τεχνολογια ...

4k τα S905X2 , 8k τα S905X3 !!!

Ασχετα αν τα x2 συνεχιζουν να ειναι κατα κανονα λιγο πιο ακριβα απο τα x3!

Καλες τηλεθεασεις σε ολους !

Και προσοχη να μην σας τυχει κατι ... αναλογο!

:)

 

IMG-20201008-100639.jpg

 

EDIT :

Τωρα βρισκομαι στην κατασταση εκμαθησης ... της Ρωσικης γλωσσας αλλα απ'οτι βλεπω και εκει δεν εχουν συναντησει κατι αναλογο για αυτο το μποξακι!!!

:(

 

Αυτά γράφουν στο 4pda

 

Απ'οτι φαίνεται Υπάρχουν δύο τύποι κουτιών με διαφορετικό υλικολογισμικό

 

 

οι πρώτες παραδόσεις του X88proX3 είχαν απόθεμα υλικολογισμικού διαφορετικών εκδόσεων + Τα OTA μπορούν να φτάσουν έως το 20200415-1339, το λεγόμενο "μη κρυπτογραφημένο" ή "μη προστατευμένο".

Αργότερα, άρχισαν να φθάνουν αποκωδικοποιητές με υλικολογισμικό 20200311, το οποίο θα μπορούσε να ενημερωθεί στην έκδοση 20200425-1459, αυτό είναι ένα ξεχωριστό υποκατάστημα ή παρτίδα που έχει προστασία σε επίπεδο πλατφόρμας, το λεγόμενο. ασφαλής εκκίνηση, δημοφιλής «κρυπτογραφημένη» ή «προστατευμένη».

https://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=982302&st=280#entry95895148

 

https://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=982302&st=360#entry96313569

Edited by nik187
Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μία τεράστια κολοτούμπα......μέχρι στιγμής ήμουν πολύ αρνητικός στον συνδυασμό mibox s + android tv.

H ανάγκη όμως με έφερε ένεκα ote ott στα δίχτυα του παραπάνω συνδυασμού και μετά από 3-4 μέρες καθημερινής χρήσης έχω να πω τα καλύτερα, τρέχουν τα πάντα εύκολα γρήγορα και χωρίς κόπο. Το έχω στήσει στα μέτρα μου ( kodi-novago-otetv- 5.1 μέσω av ) και σε συνδυασμό με ένα https://www.e-shop.gr/tp-link-ue330-usb-30-3-port-hub-gigabit-ethernet-adapter-2-in-1-usb-adapter-p-PER.612841 είμαι βέβαιος ότι στα 65 σκάρτα € δεν έχει ανταγωνισμό και χωρίς να xάνεις στην καθημερινή χρήση συμβιβασμούς. Extra bonus το hd netflix.

Το μόνο που με ΄΄χαλάει΄΄ είναι αδυναμία χρήσης άλλου launcher , όλα τα υπόλοιπα άψογα.

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μία τεράστια κολοτούμπα......μέχρι στιγμής ήμουν πολύ αρνητικός στον συνδυασμό mibox s + android tv.

H ανάγκη όμως με έφερε ένεκα ote ott στα δίχτυα του παραπάνω συνδυασμού και μετά από 3-4 μέρες καθημερινής χρήσης έχω να πω τα καλύτερα, τρέχουν τα πάντα εύκολα γρήγορα και χωρίς κόπο. Το έχω στήσει στα μέτρα μου ( kodi-novago-otetv- 5.1 μέσω av ) και σε συνδυασμό με ένα https://www.e-shop.gr/tp-link-ue330-usb-30-3-port-hub-gigabit-ethernet-adapter-2-in-1-usb-adapter-p-PER.612841 είμαι βέβαιος ότι στα 65 σκάρτα € δεν έχει ανταγωνισμό και χωρίς να xάνεις στην καθημερινή χρήση συμβιβασμούς. Extra bonus το hd netflix.

Το μόνο που με ΄΄χαλάει΄΄ είναι αδυναμία χρήσης άλλου launcher , όλα τα υπόλοιπα άψογα.

Στα ίδια, γκρίνιαξα με το καλημέρα, πήρα ένα usb hub, κούμπωσα κι ένα φλασάκι ως internal memory, το έστησα πριν 1,5 χρόνο νομίζω και δεν ασχολήθηκα ξανά με τίποτε άλλο.

Έχω περάσει έναν side launcher σε περίπτωση που δεν βλέπει κάποιες εφαρμογές που ήθελα και δουλεύει υποδειγματικά. Άνετα μου βγάζει άλλα 2 χρόνια πιστεύω.

 

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...