Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. Ok (τόσο δύσκολο είναι να βαλουν boot option)

2. Τα έχω περάσει ολα. Το μόνο που δεν βρίσκω είναι πως να αντιστρεψω το λαμπάκι(όχι το display).

Για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι να είχα τέτοια αντιστροφή μπλε/κόκκινο στο H96 max X3. Αντίθετα αυτό το πρόβλημα, σίγουρα το αντιμετώπισα στο H96 max X2. Μήπως φταίει ότι έχεις το blue board?

Επίσης εάν θυμάμαι καλά το σχετικό θέμα στο H96 max X2 μπορεί να φτιάχθηκε με άλλο dtb? (πιθανόν αλλά πρέπει να το ψάξω)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1264

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

2. Τα έχω περάσει ολα. Το μόνο που δεν βρίσκω είναι πως να αντιστρεψω το λαμπάκι(όχι το display).

1. Λοιπόν για να διευκολύνω εσένα και οποιονδήποτε άλλο έχει το H96 max X3 (πιθανόν και κλώνο του) ανέβασα εδώ ορισμένα αρχεία/directories από την εγκατάστασή μου :https://mega.nz/folder/8odH0IJC#k0OGf1iv1Gz66Dk7asFqSA

(όπου config.hidden είναι ο κρυφός φάκελλος ".config" που βλέπεις με το WINSCP και όπου main.sd.win τα "χύμα" αρχεία που μπορείς να δεις στα windows, δηλαδή στο φανερό partition στα windows).

Επειδή είχα καιρό να το χρησιμοποιήσω το δοκίμασα ξανά πριν λίγο και πράγματι δουλεύουν όλα ρολόι:

- Η μικρή οθόνη

- ON/OFF με original remote και όλα τα πλήκτρα σωστά.

- Το λαμπάκι είναι μπλε στη λειτουργία, γίνεται κόκκινο μόλις αρχίσει να σβήνει και μετά καθόλου δεν φαίνεται.

- Φυσικά και εδώ συνεχίζουν και έχουν ρεύμα οι USB θύρες, παρόλο που υπάρχει σχετική εντολή στο coreelec που θεωρητικά τις απενεργοποιεί.

2. Επισημαίνω ότι εάν βάλεις νέα ρομ (όπως κάναμε και οι δυο μας κατά κόρον τελευταία:lol:) χρειάζεται να βάλεις πάλι το BL301. Επίσης μόνο την 1η φορά θα ξεκινήσεις το coreelec με τον ειδικό τρόπο που ξέρεις.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

εχω αγοράσει το TANIX TX3 TV Box Amlogic S905x3.

 

δυστυχώς έχει σοβαρο θέμα με το wifi. υπάρχει καμία λύση γι αυτό το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

εχω αγοράσει το TANIX TX3 TV Box Amlogic S905x3.

 

δυστυχώς έχει σοβαρο θέμα με το wifi. υπάρχει καμία λύση γι αυτό το θέμα;

 

Για αρχη δοκιμασε καποιο custom λογισμικο μηπως και υπαρξει καποια διαφορα...

Η επομενη κινηση ειναι να το ανοιξεις και να πειραματηστεις με την θεση της μικρης πλακετας που εχει για κεραια!

Υπαρχει και μια τριτη κινηση ποιο δυσκολη...

Να ανοιξεις μια τρυπα και να βαλεις μια εξωτερικη κεραια!

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

εχω αγοράσει το TANIX TX3 TV Box Amlogic S905x3.

δυστυχώς έχει σοβαρο θέμα με το wifi. υπάρχει καμία λύση γι αυτό το θέμα;

Εάν δεν βρεις άλλη λύση ή δεν θέλεις τρυπήματα κλπ μπορείς να πάρεις το παρακάτω (το μεσαίο - κόκκινο - που είναι και για Linux). Με 2,43 ευρώ νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να το "ρισκάρεις" (δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος).

https://pt.aliexpress.com/item/32693360086.html?cv=815660&af=139947&utm_campaign=139947&aff_platform=link-c-tool&utm_medium=cpa&afref=https%3A%2F%2F4pda.ru%2F&sk=mr6wR6CC&aff_trace_key=302c01b3cc3840fabadef9241e6968d0-1601908079860-02306-mr6wR6CC&dp=c381b80ebe2112fff65eeb428032af19&terminal_id=a26bea878a4e46e29e780165da1492cb&utm_source=admitad&utm_content=815660

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά πριν από τις εύστοχες συμβουλές που σου έδωσαν οι δύο φίλοι, σου προτείνω να τραβήξεις ένα βιντεάκι με την μαμά Ρομ , όπου είναι εμφανές το πρόβλημα και να απαιτήσεις partial refund από το κατάστημα που το πήρες διότι το κουτί δεν λειτουργεί χωρίς προβλήματα στο wifi όπως θα έπρεπε. Και δέκα ευρώ επιστροφή να πάρεις καλό είναι σαν ηθική αποζημίωση. Εάν όλα αποτύχουν πρέπει να το δουλέψεις αναγκαστικά με Ethernet.

Πάρε και μία άλλη λύση που την έχω δουλέψει και θα έχεις 100% επιτυχία.

Vonets VAP11G-300 RJ45 Mini Wifi Wireless Bridge Wifi Repeater Routers wi-fi for Computer Networking Camera Monitor.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν βρεις άλλη λύση ή δεν θέλεις τρυπήματα κλπ μπορείς να πάρεις το παρακάτω (το μεσαίο - κόκκινο - που είναι και για Linux). Με 2,43 ευρώ νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να το "ρισκάρεις" (δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος).

https://pt.aliexpress.com/item/32693360086.html?cv=815660&af=139947&utm_campaign=139947&aff_platform=link-c-tool&utm_medium=cpa&afref=https%3A%2F%2F4pda.ru%2F&sk=mr6wR6CC&aff_trace_key=302c01b3cc3840fabadef9241e6968d0-1601908079860-02306-mr6wR6CC&dp=c381b80ebe2112fff65eeb428032af19&terminal_id=a26bea878a4e46e29e780165da1492cb&utm_source=admitad&utm_content=815660

 

Στο ίδιο σημείο με το tvbox έχω την τηλεόραση όπου μέσω wifi στριμάρω τα πάντα χωρίς κολλήματα. Οπότε είναι ξεκάθαρα θέμα του tvbox.

 

Εχω ακούσει ότι δεν δουλεύουν τα usb wifi σε android. Το έψαξα αλλά δεν κατάφερα να βρω κάποια βάση δεδομένων με τα συμβατά.

 

Θα δοκιμάσω αρχικά ένα tplink WN321G που έχω. Θα παραγγείλω μετά και ένα από αυτά που προτείνατε μια και λέει ότι ίσως κάνει για tvbox. αν και λέει ότι είναι driver free μόνο σε windows. Δύσκολο το βλέπω να παίζει plug n play!

 

Η τελευταία λύση είναι να βάλω powerline γιατί δεν υπάρχει άλλη πρόσβαση σε καλώδιο.

Edited by JethroTull
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου πρότεινα δουλεύει μέσω Ethernet και η τιμή του είναι 15€ από Κίνα , Aliexpress. Με 15€ Powerline σοβαρό AVM, DEVOLO , NETGEAR , δεν παίρνεις.
Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο σημείο με το tvbox έχω την τηλεόραση όπου μέσω wifi στριμάρω τα πάντα χωρίς κολλήματα. Οπότε είναι ξεκάθαρα θέμα του tvbox.

Εχω ακούσει ότι δεν δουλεύουν τα usb wifi σε android. Το έψαξα αλλά δεν κατάφερα να βρω κάποια βάση δεδομένων με τα συμβατά.

Θα δοκιμάσω αρχικά ένα tplink WN321G που έχω. Θα παραγγείλω μετά και ένα από αυτά που προτείνατε μια και λέει ότι ίσως κάνει για tvbox. αν και λέει ότι είναι driver free μόνο σε windows. Δύσκολο το βλέπω να παίζει plug n play!

Η τελευταία λύση είναι να βάλω powerline γιατί δεν υπάρχει άλλη πρόσβαση σε καλώδιο.

1. Για αυτό που έχεις μάλλον υπάρχουν και Linux drivers https://driverscollection.com/?H=TL-WN321G&By=TP-Link&SS=Linux

Πιθανόν με αρκετό διάβασμα και λίγο παίδεμα να μπορέσεις να το αξιοποιήσεις. Πιθανόν να μην αξίζει ο χρόνος που θα διαθέσεις, αλλά πολλές φορές κάνουμε πράγματα μόνο και μόνο για την ικανοποίηση του ότι το καταφέραμε (το "ψώνιο" που λέμε).

2. Αυτό που σου πρότεινα δεν είναι δική μου ανακάλυψη αλλά έχει προταθεί από moderator σε άλλο site (χωρίς βέβαια να το έχει δοκιμάσει ούτε ο ίδιος). Είναι όμως τόσο φθηνό που όπως είπα αξίζει το ρίσκο. Σε περίπτωση μάλιστα που δεν δουλεύει πιθανόν μπορείς να ζητήσεις full refund εφόσον διαφημίζεται και για tv box.

3. Εάν πάρεις powerline (όπως έχω και εγώ πλέον σε όλα τα tvbox & τηλεοράσεις) και έχεις τυχόν κανένα "ξεχασμένο" ρούτερ από παλιά σύνδεση μπορείς να το βάλεις πάνω στο powerline, να μπει σε "bridge mode" και εκεί να μπορείς να συνδέσεις ενσύρματα πλέον TvBox, TV, PC κλπ. και να έχεις και ένα 2ο ασύρματο δίκτυο;)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2. Όταν είναι σε coreelec είναι αντίθετα αναμμένα τα λαμπάκια(δλδ ανοιχτό =κόκκινο, κλειστό= μπλε)

Κάπου είχα δει ότι αλλαζουν, αλλά δεν θυμάμαι που!!!

 

Ειχα αναφέρει την λύση. Οταν ανοιξω υπολογιστή θα σου στείλω ενα αρχειο που χρειάζεται να περάσεις.

 

 

Οποιος εχει το ΗΚ1 box και λογικα ισχυει και για ολους τους κλωνους του και θελει να απαλλαγει απο το μπλε led οταν κλεινει το box σε coreelec κατεβαζει το παρακατω αρχειο, το τοποθετει στον φακελο .config και κανει επανεκκινηση δυο φορες. Μετα απο αυτο θα λειτουργει κανονικα

 

https://discourse.coreelec.org/uploads/short-url/iaKMt5Asn0EevK7yFZlo7mP0mo4.sh

Edited by manthes
Link to comment
Share on other sites

Αυτά διαβάζω τόσες σελίδες με τα no name κουτιά και κάθομαι ήσυχοςμε unrooted shield.Δε βλέπω να το αλλάζω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Αυτά διαβάζω τόσες σελίδες με τα no name κουτιά και κάθομαι ήσυχοςμε unrooted shield.Δε βλέπω να το αλλάζω

Ναι μόνο που με τα ίδια λεφτά που έδωσες εσύ εγώ έχω ένα στο γραφείο, ένα στο σαλόνι, ένα στο πρόχειρο πήρα και από ένα σε μάνα και πεθερά :lol:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου πρότεινα δουλεύει μέσω Ethernet και η τιμή του είναι 15€ από Κίνα , Aliexpress. Με 15€ Powerline σοβαρό AVM, DEVOLO , NETGEAR , δεν παίρνεις.

 

Απλά σκέφτομαι ότι με powerline λύνω μια και έξω το πρόβλημα και είμαι ευέλικτος να βάλω πάνω ότι θέλω (παλιό router, switch ).

 

https://www.e-shop.gr/tp-link-tl-pa4010pkit-av600-powerline-adapter-with-ac-pass-through-starter-kit-p-PER.612535

Link to comment
Share on other sites

Απλά σκέφτομαι ότι με powerline λύνω μια και έξω το πρόβλημα και είμαι ευέλικτος να βάλω πάνω ότι θέλω (παλιό router, switch ).

 

https://www.e-shop.gr/tp-link-tl-pa4010pkit-av600-powerline-adapter-with-ac-pass-through-starter-kit-p-PER.612535

Αυτά ακριβώς έχω και εγώ. Απλώς τα βγάζει καμία φορά στα Crazy Sundays πιο οικονομικά.;)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Απλά σκέφτομαι ότι με powerline λύνω μια και έξω το πρόβλημα και είμαι ευέλικτος να βάλω πάνω ότι θέλω (παλιό router, switch ).

 

https://www.e-shop.gr/tp-link-tl-pa4010pkit-av600-powerline-adapter-with-ac-pass-through-starter-kit-p-PER.612535

 

Και θα το ξαναπω ....

Πριν πας και δωσεις λεφτα για οποιαδοιποτε αγορα hardware ψαξου λιγο με το ... software !

Θα μου πεις...

Ειναι δυνατον ενα custom λογισμικο να ειναι καλυτερο απο το μαμα.... ;

Και η απαντηση ειναι .....

ΝΑΙ !!!

Εχει ξαναειπωθει σε τετοια μηχανακια και για τετοια παρεμφερη ζητηματα οι υπαρχουσες custom λυσεις σωζουν ... ζωες !

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξαφνικά άρχισε με μαγικό τρόπο να δουλεύει και το wifi :wacko:

 

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα στην αρχή με το usb πληκτρολόγιο το οποίο επίσης δουλεύει :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξαφνικά άρχισε με μαγικό τρόπο να δουλεύει και το wifi :wacko:

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα στην αρχή με το usb πληκτρολόγιο το οποίο επίσης δουλεύει :wacko:

Τι εννοείς? Ότι δεν δούλευε καθόλου το wifi ή ότι είχε μειωμένη απόδοση (όπως νομίζω καταλάβαμε όλοι μας)?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στο καλάθι του geekbuying για την παραγγελία του TANIX TX3 ALICE UX Amlogic S905x3 είτε από Τσεχία, είτε από Γερμανία, μου προσθέτει έξοδα αποστολής: € 31.82 (remote fee included)

οπότε το συνολικό κόστος εκτοξεύεται στο θεό παρόλο που έχω κανονικά Ελληνική διεύθυνση.

 

Για ποιόν λόγο συμβαίνει αυτό?

 

2020-10-18-4-51-27.jpg

Edited by kakos_poly
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στο καλάθι του geekbuying για την παραγγελία του TANIX TX3 ALICE UX Amlogic S905x3 είτε από Τσεχία, είτε από Γερμανία, μου προσθέτει έξοδα αποστολής: € 32.83 (remote fee included)

οπότε το συνολικό κόστος εκτοξεύεται στο θεό παρόλο που έχω κανονικά Ελληνική διεύθυνση.

 

Για ποιόν λόγο συμβαίνει αυτό?

 

2020-10-18-0-57-10f3fd7544f7f21568.jpg

Δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις γιατί.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς? Ότι δεν δούλευε καθόλου το wifi ή ότι είχε μειωμένη απόδοση (όπως νομίζω καταλάβαμε όλοι μας)?

Είναι με τις περιόδους του τελικά. Λύνεται με επανεκκίνηση και πιάνει καλό σήμα. Μπορεί όμως να το ξαναβγάλει το πρόβλημα.

 

Αλλά και πάλι καταλήγουμε είναι ότι είναι περισσότερο θέμα λογισμικού.

Xθες για παράδειγμα, ξαφνικά δεν είχε ήχο το tv box. Με επανεκκίνηση λύθηκε και αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Για το wifi ανοίγεις το κουτί και μεταφέρεις την κεραιουλα του σε αλλο σημείο για να μην έχει παρεμβολες.

Αν είναι στην μπροστά μεριά βαλτην πίσω. Το εχω κάνει στο ΗΚ1 επειδή είχα πρόβλημα.

 

Διάβασα πως αν το ρουτερ υποστηρίζει και τις δύο μπαντες το γυρνας στα 5g και δεν χρειάζεται πείραγμα η κεραία αλλά δεν εχω τετοιο ρουτερ οπότε δεν ξέρω αν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι με τις περιόδους του τελικά. Λύνεται με επανεκκίνηση και πιάνει καλό σήμα. Μπορεί όμως να το ξαναβγάλει το πρόβλημα.

Αλλά και πάλι καταλήγουμε είναι ότι είναι περισσότερο θέμα λογισμικού.

Xθες για παράδειγμα, ξαφνικά δεν είχε ήχο το tv box. Με επανεκκίνηση λύθηκε και αυτό το θέμα.

Νομίζω ότι και πάλι δεν διευκρίνησες τι ακριβώς εννοούσες στο αρχικό μήνυμα "έχει σοβαρό θέμα το wifi". Διότι όλοι μας νομίζω ότι καταλάβαμε ότι έχει μειωμένη απόδοση και όχι το ότι άλλες φορές λειτουργεί και άλλες όχι, που προφανώς είναι θέμα λογισμικού. Αλλιώς ούτε ο @gatos814 θα σου πρότεινε να το ανοίξεις και να μεταφέρεις την κεραία ή να κάνεις τρύπα κλπ.

Ανάλογα με το τι πραγματικό πρόβλημα έχει το wifi θα είναι και οι λύσεις/προτάσεις.

Τι ακριβώς λοιπόν εννοούσες με την έκφραση "έχει σοβαρό θέμα το wifi"? Ότι άλλες φορές δουλεύει και άλλες όχι? Ή ότι δεν είχε καλή απόδοση?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στο καλάθι του geekbuying για την παραγγελία του TANIX TX3 ALICE UX Amlogic S905x3 είτε από Τσεχία, είτε από Γερμανία, μου προσθέτει έξοδα αποστολής: € 31.82 (remote fee included)

οπότε το συνολικό κόστος εκτοξεύεται στο θεό παρόλο που έχω κανονικά Ελληνική διεύθυνση.

 

Για ποιόν λόγο συμβαίνει αυτό?

 

2020-10-18-4-51-27.jpg

 

Γνωρίζει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς?

 

Αν δεν κανω λαθος αυτο μαλλον συμβαινει επειδη δεν πρεπει να εισαι σε μεγαλη πολη η περιοχη ευκολα προσβασμημη και γι'αυτο σου βγαζει τοσα πολλα εξοδα...!

Αν παντως ειναι οντως ετσι για τσεκαρισε το με αλλη διευθυνση σε Αθηνα , Πατρα , Λαρισα κτλ...

;)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...