Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτά γράφουν στο 4pda

 

Απ'οτι φαίνεται Υπάρχουν δύο τύποι κουτιών με διαφορετικό υλικολογισμικό

 

 

οι πρώτες παραδόσεις του X88proX3 είχαν απόθεμα υλικολογισμικού διαφορετικών εκδόσεων + Τα OTA μπορούν να φτάσουν έως το 20200415-1339, το λεγόμενο "μη κρυπτογραφημένο" ή "μη προστατευμένο".

Αργότερα, άρχισαν να φθάνουν αποκωδικοποιητές με υλικολογισμικό 20200311, το οποίο θα μπορούσε να ενημερωθεί στην έκδοση 20200425-1459, αυτό είναι ένα ξεχωριστό υποκατάστημα ή παρτίδα που έχει προστασία σε επίπεδο πλατφόρμας, το λεγόμενο. ασφαλής εκκίνηση, δημοφιλής «κρυπτογραφημένη» ή «προστατευμένη».

https://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=982302&st=280#entry95895148

 

https://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=982302&st=360#entry96313569

 

:thanks:

 

Δυστυχως για εμας το μποξακι μας ειναι αυτο με τον κρυπτογραφημενο bootloader αλλα αυτο δεν ειναι το προβλημα εδω...

Το προβλημα μας ειναι οτι το συγκεκριμενο μποξακι ενω φορτωνει και τελειωνει τα σωστα λογισμικα συνεχιζει να μην ανοιγει καθολου!

Φαινεται να εχει ψυχη μεσα του αλλα μπορει και ολο αυτο να ειναι και παραπλανητικο...

Μπορει η eMMC του να ειναι ψιλο ... αρπαγμενη!

Γενικα παντως για αλλη μια φορα συνειδητιποιω οτι αυτοι οι επεξεργαστες της Amlogic δεν τα λενε καλα....

Μεχρι τωρα ο χρονος εχει αποδειξει οτι τα Amlogic μποξακια δυσκολα ...πεθαινουν ακομα και αυτα που ... νοσουν βαρια!

Δυστυχως ομως σε αυτα τα S905X3 εχουν καταστρατηγηθει μεχρι τωρα πολλες απο τις γνωστες δικλειδες ασφαλειας των Amlogic επεξεργαστων....

Τωρα ποιος φταιει γι'αυτο μαλλον δεν θα το μαθουμε!

Απλα λογω την δελεαστικης τιμης του συνολου αυτων των κουτιων εμεις θα συνεχισουμε να τα αγοραζουμε!

Απλα θελει λιγο προσοχη!

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1271

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Στα ίδια, γκρίνιαξα με το καλημέρα, πήρα ένα usb hub, κούμπωσα κι ένα φλασάκι ως internal memory, το έστησα πριν 1,5 χρόνο νομίζω και δεν ασχολήθηκα ξανά με τίποτε άλλο.

Έχω περάσει έναν side launcher σε περίπτωση που δεν βλέπει κάποιες εφαρμογές που ήθελα και δουλεύει υποδειγματικά. Άνετα μου βγάζει άλλα 2 χρόνια πιστεύω.

 

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Eτσι είναι, για κάποιον που θέλει οικονομία και να τα παίζει όλα άνετα, το xiaomi είναι πλέον μονόδρομος.

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

:thanks:

 

Δυστυχως για εμας το μποξακι μας ειναι αυτο με τον κρυπτογραφημενο bootloader αλλα αυτο δεν ειναι το προβλημα εδω...

Το προβλημα μας ειναι οτι το συγκεκριμενο μποξακι ενω φορτωνει και τελειωνει τα σωστα λογισμικα συνεχιζει να μην ανοιγει καθολου!

Φαινεται να εχει ψυχη μεσα του αλλα μπορει και ολο αυτο να ειναι και παραπλανητικο...

Μπορει η eMMC του να ειναι ψιλο ... αρπαγμενη!

Γενικα παντως για αλλη μια φορα συνειδητιποιω οτι αυτοι οι επεξεργαστες της Amlogic δεν τα λενε καλα....

Μεχρι τωρα ο χρονος εχει αποδειξει οτι τα Amlogic μποξακια δυσκολα ...πεθαινουν ακομα και αυτα που ... νοσουν βαρια!

Δυστυχως ομως σε αυτα τα S905X3 εχουν καταστρατηγηθει μεχρι τωρα πολλες απο τις γνωστες δικλειδες ασφαλειας των Amlogic επεξεργαστων....

Τωρα ποιος φταιει γι'αυτο μαλλον δεν θα το μαθουμε!

Απλα λογω την δελεαστικης τιμης του συνολου αυτων των κουτιων εμεις θα συνεχισουμε να τα αγοραζουμε!

Απλα θελει λιγο προσοχη!

:)

 

Στο τέλος από το δεύτερο λινκ από το 4pda που σου έστειλα έχει οδηγίες για διαδικασία με κάρτα sd και ένα αρχείο rar για να κατεβάσεις, το

 

UNBRICK_X88proX3_encrypted.rar ( 57,45 МБ )

 

Το δοκίμασες αυτό;

Δεν θέλω να στο παίξω έξυπνος, Απλά προσπαθώ όπως μπορώ μήπως και βοηθήσω.

Βλέπεις έχω λογαριασμό στο 4pda,

Είναι μεγάλη ιστορία.

Ρωσικά δεν γνωρίζω.

Αναγκάστηκα να βρώ κάποιον ρώσο για να με κάνει λογαριασμό να μπορέσω να ξεκολλησω ένα tablet teclast x98 air.

Edited by nik187
Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος από το δεύτερο λινκ από το 4pda που σου έστειλα έχει οδηγίες για διαδικασία με κάρτα sd και ένα αρχείο rar για να κατεβάσεις, το

 

UNBRICK_X88proX3_encrypted.rar ( 57,45 МБ )

 

Το δοκίμασες αυτό;

Δεν θέλω να στο παίξω έξυπνος, Απλά προσπαθώ όπως μπορώ μήπως και βοηθήσω.

Βλέπεις έχω λογαριασμό στο 4pda,

Είναι μεγάλη ιστορία.

Ρωσικά δεν γνωρίζω.

Αναγκάστηκα να βρώ κάποιον ρώσο για να με κάνει λογαριασμό να μπορέσω να ξεκολλησω ένα tablet teclast x98 air.

 

Σ'ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον σου...

Μολις ειδα τα σκουρα με αυτο το μποξακι γραφτηκα και εγω στους Ρωσους μπας και σαν πιο πολλοι εχουν πεσει επανω σε μια τετοια περιπτωση αλλα....μπα!

Αν θα δεις ενας μονο μου απαντησε και αυτος μου προτεινε την ρομ του Vortex...

Τεσπα...

Το δοκιμασα και αυτον τον τροπο που μου λες αλλα οπως ειπα το δικο μας το μποξακι μπουταρει και φορτωνει κανονικα λογισμικο !

Και απο υπολογιστη και με καρτουλα ...

Στη μαμα recovery ομως δεν εχω προσβαση με οποιονδηποτε τροπο και αν τα καταφερνα ισως τοτε να το ...τριπλαριζα !!!

Αλλα μεχρι στιγμης δεν γινεται τιποτα !

Μαλλον πρεπει να τα εχει παιξει η eMMC με καποιο τροπο αλλιως θα ειχα δει μεχρι τωρα .... το φως το αληθηνο!

Α...

Πλεον κανεις λογαριασμο στους Ρωσους πολυ ευκολα απο την εφαρμογη τους στο κινητο...!

Καλη συνεχεια!

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κανει ουσιαστικά συνεχόμενα reboot;

Αν ναι είναι πολύ πιθανό ειτε να ευθύνεται το τροφοδοτικό ειτε να έχει γενικά θεμα με το ρεύμα.

Θα δοκιμαζα να συνδεσω τις υποδοχες usb με δύο συσκευές (υποθέτω έχει δύο θυρες) που να μπορούν να του δωσουν ρεύμα όπως πχ τις θυρες του υπολογιστή

Link to comment
Share on other sites

εγω βαλει την ρομ του ath156 σε h96 max x3 και προσπαθω να βαλω εφαρμογες και στο play store εχει κολλησει στο "Αναμονη για ληψη"

εκανα διαγραφη κρυφης μνημης αλλα τιποτα.

παιζει καποια αλλη ρυθμιση για να ξεκολλησει;

 

edit το βρηκα, εκανα εγκατασταση νεωτερης εκδοσης

 

Φίλε μου μόλις μου ήρθε το ίδιο μποξακι. Είμαι τελείως άσχετος, ακολούθησες κάποιον οδηγό ή ακόμα καλύτερα βιντεακι; παρακαλώ όποιος μπορεί να βοηθήσει.

Επίσης το play store δεν έχει περιεχόμενο (ελάχιστα πράγματα) τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κανει ουσιαστικά συνεχόμενα reboot;

Αν ναι είναι πολύ πιθανό ειτε να ευθύνεται το τροφοδοτικό ειτε να έχει γενικά θεμα με το ρεύμα.

Θα δοκιμαζα να συνδεσω τις υποδοχες usb με δύο συσκευές (υποθέτω έχει δύο θυρες) που να μπορούν να του δωσουν ρεύμα όπως πχ τις θυρες του υπολογιστή

 

Το τροφοδοτικο ηταν το πρωτο που δοκιμασα και εγω!

Αλλα .... οχι!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μόλις μου ήρθε το ίδιο μποξακι. Είμαι τελείως άσχετος, ακολούθησες κάποιον οδηγό ή ακόμα καλύτερα βιντεακι; παρακαλώ όποιος μπορεί να βοηθήσει.

Επίσης το play store δεν έχει περιεχόμενο (ελάχιστα πράγματα) τι μπορεί να φταίει;

Καλορίζικο.

Ποιο ακριβώς είναι το προβλημά σου? Εγκατέστησες την ρομ και έχεις θέμα ή ρωτάς πως να την εγκαταστήσεις?

Και εντελώς εγκυκλοπαιδικά. Το board είναι πράσινο ή μπλε ? Το βλέπεις κάτω από τις γρίλιες εξαερισμού ?

 

****** Για πλήρη λειτουργία του Play Store κατέβασε αυτήν https://apkpure.com/google-play-store/com.android.vending

εκατέστησέ την και μετά από Reboot - όλα θα είναι τέλεια !!!

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το συζητούσαμε και πιο πίσω, τελικά το gt-king με την unrooted android 9 rom του superceleron τελικά δεν παίζει τη νέα cosmote tv (ott), παρότι παίζει το παλιό tv go. Συγκεκριμένα, η εφαρμογή ανοίγει μεν, αλλά όλα τα streams βγάζουν σφάλμα.

Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή την αντίστοιχη android tv rom του superceleron να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον σου...

Μολις ειδα τα σκουρα με αυτο το μποξακι γραφτηκα και εγω στους Ρωσους μπας και σαν πιο πολλοι εχουν πεσει επανω σε μια τετοια περιπτωση αλλα....μπα!

Αν θα δεις ενας μονο μου απαντησε και αυτος μου προτεινε την ρομ του Vortex...

Τεσπα...

Το δοκιμασα και αυτον τον τροπο που μου λες αλλα οπως ειπα το δικο μας το μποξακι μπουταρει και φορτωνει κανονικα λογισμικο !

Και απο υπολογιστη και με καρτουλα ...

Στη μαμα recovery ομως δεν εχω προσβαση με οποιονδηποτε τροπο και αν τα καταφερνα ισως τοτε να το ...τριπλαριζα !!!

Αλλα μεχρι στιγμης δεν γινεται τιποτα !

Μαλλον πρεπει να τα εχει παιξει η eMMC με καποιο τροπο αλλιως θα ειχα δει μεχρι τωρα .... το φως το αληθηνο!

Α...

Πλεον κανεις λογαριασμο στους Ρωσους πολυ ευκολα απο την εφαρμογη τους στο κινητο...!

Καλη συνεχεια!

:)

 

Εάν είναι η emmc, και δεν το γυρίσεις πίσω για να πάρεις τα χρήματα σου ή έστω κάποιο μέρος των χρημάτων πίσω και έχεις δοκιμάσει όλες τις υπόλοιπες λύσεις τότε σαν απέλπιδα προσπάθεια εγώ θα έκανα το εξής εάν όντως είναι κάποιο πρόβλημα με την emmc θα έβαζα την πλακέτα για "ψήσιμο" όπως κάνουμε στις κάρτες γραφικών στους φορητούς υπολογιστές, και στο ps3 και όπως είπα παραπάνω ως απέλπιδα προσπάθεια προσπάθεια οπότε μην αρχίσετε να βαράτε με την απάντησή μου :)

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι η emmc, και δεν το γυρίσεις πίσω για να πάρεις τα χρήματα σου ή έστω κάποιο μέρος των χρημάτων πίσω και έχεις δοκιμάσει όλες τις υπόλοιπες λύσεις τότε σαν απέλπιδα προσπάθεια εγώ θα έκανα το εξής εάν όντως είναι κάποιο πρόβλημα με την emmc θα έβαζα την πλακέτα για "ψήσιμο" όπως κάνουμε στις κάρτες γραφικών στους φορητούς υπολογιστές, και στο ps3 και όπως είπα παραπάνω ως απέλπιδα προσπάθεια προσπάθεια οπότε μην αρχίσετε να βαράτε με την απάντησή μου :)

Αυτό που προτείνεις το κάνουν κατά κόρον στο 4pda και ο καημένος ο moderator προσπαθεί να τους αποτρέψει από το να το προτείνουν συνεχώς σε μη έμπειρους χρήστες (που μπορεί να το τηγανίσουν).

Όμως ό gatos814 μόνο άπειρος δεν είναι και εάν δεν πρόκειται να το επιστρέψει (ή να χρειαστεί βίντεο για refund) μπορεί να το δοκιμάσει.

Ήδη στο freaktab έχουμε μία συνηθισμένη περίπτωση προβληματικού Vontar X3, που πήρε το refund του και τώρα έχοντας ένα "δωρεάν" κουτί προσπαθεί να το επαναφέρει.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο.

Ποιο ακριβώς είναι το προβλημά σου? Εγκατέστησες την ρομ και έχεις θέμα ή ρωτάς πως να την εγκαταστήσεις?

Και εντελώς εγκυκλοπαιδικά. Το board είναι πράσινο ή μπλε ? Το βλέπεις κάτω από τις γρίλιες εξαερισμού ?

 

****** Για πλήρη λειτουργία του Play Store κατέβασε αυτήν https://apkpure.com/google-play-store/com.android.vending

εκατέστησέ την και μετά από Reboot - όλα θα είναι τέλεια !!!

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Ρωτάω πώς να το εγκαταστήσω γιατί είμαι νιουμπι. Όσο για το χρώμα μπλε. Διάβασα τα προηγούμενα ποστ σου για twrp και κάτι τέτοια, αλλά ρωτάω αν υπάρχει κανένας οδηγός;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Ρωτάω πώς να το εγκαταστήσω γιατί είμαι νιουμπι. Όσο για το χρώμα μπλε. Διάβασα τα προηγούμενα ποστ σου για twrp και κάτι τέτοια, αλλά ρωτάω αν υπάρχει κανένας οδηγός;

Σελίδα 1067 Ποστ#15995

Θα σου ανεβάσω και οδηγίες για sd καρτούλα, άν και θα προτιμούσα να μάθεις το USB Burning Tool που είναι ο τέλειος τρόπος να το ξεμπρικάρεις σε περίπτωση που το καταφέρεις αυτό (όχι βέβαια με την συγκεκριμένη ρομ που είναι κομμένη και ραμμένη για αυτό;)).

https://mega.nz/file/R0d1ja6D#qprhh3kQTKc5SWoPHfgDYZbKvNXgOke4THux4ZYBCTg

https://mega.nz/file/B0MlFSaC#0AMqAqv4BO76mgO7zIzdRQ6YV7zetE4S21MHCNk84XY

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης θα ήθελα να πω εδώ και ένα δημόσιο μεγάλο μπράβο στον φίλο @kalou13 για την επιμονή του, την υπομονή του και την άψογη συνεργασία μαζί μου, που έφερε και το επιθυμητό αποτέλεσμα σχετικά με δημοφιλή υπηρεσία στην ρομ μου.:)

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το συζητούσαμε και πιο πίσω, τελικά το gt-king με την unrooted android 9 rom του superceleron τελικά δεν παίζει τη νέα cosmote tv (ott), παρότι παίζει το παλιό tv go. Συγκεκριμένα, η εφαρμογή ανοίγει μεν, αλλά όλα τα streams βγάζουν σφάλμα.

Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή την αντίστοιχη android tv rom του superceleron να δούμε.

 

Στο δικο μου b922 το δοκιμασα και δουλευε μια χαρα με την ATV βερσιον του SC ...

Ομως επειδη εχει περασει λιγος καιρος και η εφαρμογη του οτε αναβαθμιστηκε ισως πλεον να εχει θεμα!

Το κακο για μενα ειναι οτι πλεον δεν εχω αμεση προσβαση στον οτε οποτε δεν μπορω να τσεκαρω και τι ... γινεται !

 

Εάν είναι η emmc, και δεν το γυρίσεις πίσω για να πάρεις τα χρήματα σου ή έστω κάποιο μέρος των χρημάτων πίσω και έχεις δοκιμάσει όλες τις υπόλοιπες λύσεις τότε σαν απέλπιδα προσπάθεια εγώ θα έκανα το εξής εάν όντως είναι κάποιο πρόβλημα με την emmc θα έβαζα την πλακέτα για "ψήσιμο" όπως κάνουμε στις κάρτες γραφικών στους φορητούς υπολογιστές, και στο ps3 και όπως είπα παραπάνω ως απέλπιδα προσπάθεια προσπάθεια οπότε μην αρχίσετε να βαράτε με την απάντησή μου :)

 

Το εχω δοκιμασει και αυτο αλλα δυστυχως ....

Τιποτα!

:(

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Σελίδα 1067 Ποστ#15995

Θα σου ανεβάσω και οδηγίες για sd καρτούλα, άν και θα προτιμούσα να μάθεις το USB Burning Tool που είναι ο τέλειος τρόπος να το ξεμπρικάρεις σε περίπτωση που το καταφέρεις αυτό (όχι βέβαια με την συγκεκριμένη ρομ που είναι κομμένη και ραμμένη για αυτό;)).

https://mega.nz/file/R0d1ja6D#qprhh3kQTKc5SWoPHfgDYZbKvNXgOke4THux4ZYBCTg

https://mega.nz/file/B0MlFSaC#0AMqAqv4BO76mgO7zIzdRQ6YV7zetE4S21MHCNk84XY

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης θα ήθελα να πω εδώ και ένα δημόσιο μεγάλο μπράβο στον φίλο @kalou13 για την επιμονή του, την υπομονή του και την άψογη συνεργασία μαζί μου, που έφερε και το επιθυμητό αποτέλεσμα σχετικά με δημοφιλή υπηρεσία στην ρομ μου.:)

Σας ευχαριστώ και τους δύο. Ελπίζω με πολύ διάβασμα να τα καταφέρω, αλλιώς εδώ εισαστε

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου b922 το δοκιμασα και δουλευε μια χαρα με την ATV βερσιον του SC ...

Ομως επειδη εχει περασει λιγος καιρος και η εφαρμογη του οτε αναβαθμιστηκε ισως πλεον να εχει θεμα!

Το κακο για μενα ειναι οτι πλεον δεν εχω αμεση προσβαση στον οτε οποτε δεν μπορω να τσεκαρω και τι ... γινεται !

 

 

 

Το εχω δοκιμασει και αυτο αλλα δυστυχως ....

Τιποτα!

:(

 

Spartan rom.....για το B922

Link to comment
Share on other sites

Spartan rom.....για το B922

 

Αν και δεν ειμαι σιγουρος αλλα εχει απαντηθει σε διπλανο φορουμ το θεμα με cosmote ott σε tv box. Απ οσο θυμαμαι μονο σε πιστοποιημενα tv box boχακισ με atv rom οπως το mi box

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειμαι σιγουρος αλλα εχει απαντηθει σε διπλανο φορουμ το θεμα με cosmote ott σε tv box. Απ οσο θυμαμαι μονο σε πιστοποιημενα tv box boχακισ με atv rom οπως το mi box

Δηλαδή οι απαντήσεις σε αυτό το φόρουμ δεν σου κάνουν?;) ΠΟΣΤ #16313 & #16319 σελ. 1088

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι απαντήσεις σε αυτό το φόρουμ δεν σου κάνουν?;) ΠΟΣΤ #16313 & #16319 σελ. 1088

 

Μου κανουν οι απαντησεις απο αυτο το φορουμ απλως δεν τις ειδα

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αποδειχτηκε οτι αυτοι οι κινεζοι δεν ξερουν τι τους γινεται....

Χανει η μανα το παιδι και το παιδι την μανα με τις τοσες πολλες αντιγραφες σε hardware!

Μου ανεβασε λοιπον πριν λιγες μερες ενας φιλος τις λεπτομερειες του λογισμικου που ειχε ενα ολοιδιο μποξακι με το δικο μας αγορασμενο απο το ιδιο μαγαζι τον ιδιο περιπου καιρο και το ποσταρισα και εγω με την σειρα μου στους ρωσους μπας και το ειχαν δει και αυτοι που ειναι πιο ... πολλοι και το ειχανε ''καβατζα'' απο καποιο πωλητη τους αλλα απαντηση δεν πηρα καμια!

Και πανω λοιπον που ειχα απογοητευτει και πιστευα οτι το μποξακι δεν εχει αλλη ψυχη μεσα του επεσα επανω σε μια αναβαθμιση του ... ''πρωτου του ξαδερφου'' X99 MAX Plus με το ''100m'' στην περιγραφη του λογισμικου του που ηταν το ιδιο με την φωτο του φιλου μου...

Βρε ... λες ... λεω !!!!!!

Και τελικα .... δικαιωθηκα!

Του εβαλα και την aosp του vortex και καποια απο τα backup data μου και ολα ειναι σπεσιαλ!

Αφου λοιπον το μποξακι περασε απο 40 κυμματα στα ... χερια μου η λυση (για ακομα μια φορα ) ηταν το σωστο λογισμικο - bootloader !

Λογισμικο που δεν υπηρχε πουθενα ουτε βεβαια ειχε καμια σχεση με αυτο που ειχανε αυτοι ανεβασμενο (GEEK) !

Δηλαδη φανταστειτε το λιγο ...

Κολλημενο μποξακι ... χωρις υποστηριξη (για πολλοστη φορα) απο αυτους που το πουλανε και .... ατελειωτο σπασιμο νευρων με πολλα ερωτηματικα !!!

Λιγο πολυ μια συχνα συναντωμενη ιστορια για .... διαφορα ηλεκτρονικα ειδη !!!

Τεσπα...

Τελος καλο λοιπον και ... ολα καλα !

 

0-02-05-8073c6b5ba496b654dca2e05bae8454b91f25987f38b102dff4e9254f2adbdec-437cf49c.jpg

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

@gatos814 μιας και έχεις/είχες το x88 pro λύσε μου μία απορία. Από ότι ξέρω μπορείς να εμφανίσεις upper & lower (navigation) bars.

Η ερώτηση είναι εάν η navigation bar μπορεί να εμφανίζεται/κρύβεται αυτόματα ή μένει μόνιμα μέχρι να την κλείσεις εσύ. Μάλιστα μετά πρέπει να πας στις Ρυθμίσεις για επανεργοποίηση?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

@gatos814 μιας και έχεις/είχες το x88 pro λύσε μου μία απορία. Από ότι ξέρω μπορείς να εμφανίσεις upper & lower (navigation) bars.

Η ερώτηση είναι εάν η navigation bar μπορεί να εμφανίζεται/κρύβεται αυτόματα ή μένει μόνιμα μέχρι να την κλείσεις εσύ. Μάλιστα μετά πρέπει να πας στις Ρυθμίσεις για επανεργοποίηση?

 

Αυτη την στιγμη το δουλευω με vortex ...

Με μαμα δεν το δουλεψα ποτε για να ξερω αλλα με το παρεμφερη λογισμικο που βρηκα (βαση αυτων που ειδα σε διαφορα βιντεο το λoγισμικο φαινεται ιδιο) και αν θυμαμαι καλα η κατω μπαρα δουλευετε κανονικα ενω η πανω μαλλον απο τις ρυθμισεις...

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Έκανα dual boot το h96 max x3,

1. όταν πατάω το power off και το ανοίξω ξανά μπουταρει στο coreelec και μετά πρέπει να κάνω reboot from nand για να μπει σε android λειτουργικό.

Υπάρχει επιλογή να μπουταρει κατευθείαν στο android και όχι στο coreelec;

 

2. Όταν είναι σε coreelec είναι αντίθετα αναμμένα τα λαμπάκια(δλδ ανοιχτό =κόκκινο, κλειστό= μπλε)

Κάπου είχα δει ότι αλλαζουν, αλλά δεν θυμάμαι που!!!

Sony Ericsson x8|root|cwm|cypress|overclock|ginderdx 2.3.7 v24|Jimdem Tweak v24.1

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Έκανα dual boot το h96 max x3,

1. όταν πατάω το power off και το ανοίξω ξανά μπουταρει στο coreelec και μετά πρέπει να κάνω reboot from nand για να μπει σε android λειτουργικό.

Υπάρχει επιλογή να μπουταρει κατευθείαν στο android και όχι στο coreelec;

2. Όταν είναι σε coreelec είναι αντίθετα αναμμένα τα λαμπάκια(δλδ ανοιχτό =κόκκινο, κλειστό= μπλε)

Κάπου είχα δει ότι αλλαζουν, αλλά δεν θυμάμαι που!!!

1. Όχι, μέχρις στιγμής είναι ο μοναδικός τρόπος. Στο Beelink GT1 είχα κάνει και κανά 2-3 στικάκια με libreelec/coreelec (που μπαίνουν και βγαίνουν εύκολα) για να ελέγχω τι μπουτάρει. Στο H96 δεν το έχω δοκιμάσει εάν μπορεί να μπουτάρει από USB (μαύρο ή μπλε, άσε που εάν θυμάμαι καλά το μπλε δεν λειτουργεί εκεί?).

2. Στο είχα στείλει με PM μήνυμα ότι μπορείς να βοηθηθείς στην σελ. 1064 ΠΟΣΤ #15959 έως #15968 που υπάρχουν παραπομπές στα αντίστοιχα θέματα. Χρειάζεται και λίγο διάβασμα βέβαια σε αυτά. Σε γενικές γραμμές μπορείς να κάνεις να δουλεύει σωστά το original remote (πρέπει να το κάνεις άσχετα εάν χρησιμοποιείς κυρίως ποντίκι, airmouse κλπ), να κάνεις inject BL301 (μέσα από τις ρυθμίσεις coreelec) και φυσικά να κάνεις να δουλεύει σωστά το VXD display & λαμπάκι. Μετά από αυτά όλα θα λειτουργούν "ρολόι". Βέβαια το θέμα του boot ίσως συνεχίσει να σε ενοχλεί.

Επειδή πιθανόν να υπάρχει και από άλλους ενδιαφέρον για αυτά τα θέματα, ότι τυχόν δεν μπορέσεις να κάνεις/λείπει στις παραπομπές, πες μου και επειδή έχω σε αρχείο ότι έκανα να το ανεβάσω και εδώ.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1. Ok (τόσο δύσκολο είναι να βαλουν boot option)

2. Τα έχω περάσει ολα. Το μόνο που δεν βρίσκω είναι πως να αντιστρεψω το λαμπάκι(όχι το display).

Sony Ericsson x8|root|cwm|cypress|overclock|ginderdx 2.3.7 v24|Jimdem Tweak v24.1

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...