Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και μέχρι να απαντήσει ο φίλος @JethroTull να πω 2-3 ακόμα πράγματα που πιθανόν να ενδιαφέρουν και άλλους.

1. Έχει αναφερθεί πρόβλημα για το wifi σε καινούργια εγκατάσταση ρομ το εξής: Όταν ανοίγεις τον διακόπτη στο ON αυτός αυτόματα επιστρέφει στο OFF, άρα δεν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί το wifi. Ποια ήταν η λύση? Να αλλάξεις την ρύθμιση της ώρας και να παίρνει αυτόματα αυτήν από το Internet !!!!!!!

2. Στην καινούργια έκδοση του H96 max X3 με μπλε πλακέτα η κεραία του wifi είναι ενσωματωμένη επάνω στο board. Άρα δεν έχει τίποτα να μεταφέρεις. Το ίδιο ισχύει και σε κάποια άλλα κουτιά.

3. Η μπάντα στα 2.4 είναι η πιο συνηθισμένη, μπορεί να μεταδώσει το σήμα και πιο μακριά, όμως είναι αυτή που μπορεί να δέχεται και τις πιο πολλές παρεμβολές. Η μπάντα στα 5 μπορεί να δώσει καλύτερες ταχύτητες/αποδόσεις είναι όμως πιο "ευαίσθητη" όταν παρεμβάλλονται τοίχοι και άλλα εμπόδια.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Αν δεν κανω λαθος αυτο μαλλον συμβαινει επειδη δεν πρεπει να εισαι σε μεγαλη πολη η περιοχη ευκολα προσβασμημη και γι'αυτο σου βγαζει τοσα πολλα εξοδα...!

Αν παντως ειναι οντως ετσι για τσεκαρισε το με αλλη διευθυνση σε Αθηνα , Πατρα , Λαρισα κτλ...

;)

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου, κάτι τέτοιο έφταιγε. Τα υπολογίζει όχι με την πόλη αλλά με τον Τ.Κ (ανεξαρτήτου πόλης).

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν γνωριζω αλλα σημερα που εκανα μια δοκιμαστικη αυτο μου εβγαλε

 

https://ibb.co/TH6BCt9

 

Μετά από τις απαραίτητες διορθώσεις, έφτιαξε και σε εμένα, σε ευχαριστώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και φυσικά πριν από τις εύστοχες συμβουλές που σου έδωσαν οι δύο φίλοι, σου προτείνω να τραβήξεις ένα βιντεάκι με την μαμά Ρομ , όπου είναι εμφανές το πρόβλημα και να απαιτήσεις partial refund από το κατάστημα που το πήρες διότι το κουτί δεν λειτουργεί χωρίς προβλήματα στο wifi όπως θα έπρεπε. Και δέκα ευρώ επιστροφή να πάρεις καλό είναι σαν ηθική αποζημίωση. Εάν όλα αποτύχουν πρέπει να το δουλέψεις αναγκαστικά με Ethernet.

Πάρε και μία άλλη λύση που την έχω δουλέψει και θα έχεις 100% επιτυχία.

Vonets VAP11G-300 RJ45 Mini Wifi Wireless Bridge Wifi Repeater Routers wi-fi for Computer Networking Camera Monitor.

 

Σε ποιο από τα δύο αναφέρεσαι?

 

1) Vonets VAP11G-300 RJ45 Mini Wifi Wireless Bridge Wifi Repeater Extender Routers wi-fi for Computer Networking Camera Monitor NEW

2) Vonets VAP11G-300 RJ45 Mini Wifi Wireless Bridge Wifi Repeater Routers wi-fi for Computer Networking Camera Monitor Q15183

 

Εδώ είναι το site της εταιρίας στο Alie:

VONETS Official Store

 

Ποιο από όλα όμως είναι το κατάλληλο? Έχει διάφορες κατηγορίες.

Edited by kakos_poly
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια είναι και τα δύο. Αυτό το μπλέ έχω τώρα 6 χρόνια. Το σετάρεις στον υπολογιστή και του δίνεις μετά ρεύμα μέσω usb θύρας του tv box. Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Και μέχρι να απαντήσει ο φίλος @JethroTull να πω 2-3 ακόμα πράγματα που πιθανόν να ενδιαφέρουν και άλλους.

1. Έχει αναφερθεί πρόβλημα για το wifi σε καινούργια εγκατάσταση ρομ το εξής: Όταν ανοίγεις τον διακόπτη στο ON αυτός αυτόματα επιστρέφει στο OFF, άρα δεν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί το wifi. Ποια ήταν η λύση? Να αλλάξεις την ρύθμιση της ώρας και να παίρνει αυτόματα αυτήν από το Internet !!!!!!!

2. Στην καινούργια έκδοση του H96 max X3 με μπλε πλακέτα η κεραία του wifi είναι ενσωματωμένη επάνω στο board. Άρα δεν έχει τίποτα να μεταφέρεις. Το ίδιο ισχύει και σε κάποια άλλα κουτιά.

3. Η μπάντα στα 2.4 είναι η πιο συνηθισμένη, μπορεί να μεταδώσει το σήμα και πιο μακριά, όμως είναι αυτή που μπορεί να δέχεται και τις πιο πολλές παρεμβολές. Η μπάντα στα 5 μπορεί να δώσει καλύτερες ταχύτητες/αποδόσεις είναι όμως πιο "ευαίσθητη" όταν παρεμβάλλονται τοίχοι και άλλα εμπόδια.

 

Ότι έχει μειωμένη απόδοση εννοούσα.

Αν κοιτάξω το εικονίδιο σύνδεσης στο android φαινομενικά είναι καλό το σήμα του wifi , αλλά στην πράξη δεν υπάρχει.

Ωρα παίρνει από το ιντερνετ. Αλλά πρέπει να ρυθμίσω το gmt time για να δείξει σωστή ώρα...

 

router με μπάντα 5ghz δεν έχω, αλλά δεν ξέρω αν θα βοηθούσε, γιατί παρεμβάλλονται 2 τοίχοι ενδιάμεσα και η 5ghz μπάντα έχει πιο μικρή εμβέλεια σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

Μόλις 2 μέρες το δουλεύω το tv box οπότε ακόμη το ψάχνω.

Μπορεί να λυθεί με μια επανεκκίνηση το θέμα συνήθως αλλά δεν είναι λύση να ανοιγοκλείνω συνέχεια το box.

 

Οπότε πάλι καταλήγουμε στις λύσεις που αναφέρθηκαν πιο πάνω (wifi repeater, powerline, κεραία κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Ότι έχει μειωμένη απόδοση εννοούσα.

Αν κοιτάξω το εικονίδιο σύνδεσης στο android φαινομενικά είναι καλό το σήμα του wifi , αλλά στην πράξη δεν υπάρχει.

Ωρα παίρνει από το ιντερνετ. Αλλά πρέπει να ρυθμίσω το gmt time για να δείξει σωστή ώρα...

router με μπάντα 5ghz δεν έχω, αλλά δεν ξέρω αν θα βοηθούσε, γιατί παρεμβάλλονται 2 τοίχοι ενδιάμεσα και η 5ghz μπάντα έχει πιο μικρή εμβέλεια σε τέτοιες περιπτώσεις.

Μόλις 2 μέρες το δουλεύω το tv box οπότε ακόμη το ψάχνω.

Μπορεί να λυθεί με μια επανεκκίνηση το θέμα συνήθως αλλά δεν είναι λύση να ανοιγοκλείνω συνέχεια το box.

Οπότε πάλι καταλήγουμε στις λύσεις που αναφέρθηκαν πιο πάνω (wifi repeater, powerline, κεραία κλπ).

Άρα τώρα που ξεκαθαρίστηκε τελείως τι εννοούσες κατά την γνώμη μου πρέπει να κάνεις τα παρακάτω με την σειρά:

1. Να κάνεις αυτό που σου είπε ο gatos814, δηλαδή να βάλεις άλλη ρομ. Πράγματι πολλές φορές μία άλλη ρομ μπορεί να το κάνει να "πετάει". Είδα ότι ο Vortex έχει 4 εκδόσεις για το Τανιχ Χ3 - 2 AOSP & 2 ATV - ανάλογα εάν είναι revision BZ or QZ.

2. Να ψάξεις εάν η κεραία του μεταφέρεται και εάν υπάρχουν αναρτήσεις ότι αυτό διορθώνει το πρόβλημα.

3. Ίσως δεύτερο θα έπρεπε να ήταν το να πάρεις το wifi που σου είπα (με ένα μικρό ρίσκο να μην σου λύσει το πρόβλημα - αλλά κόστος 2,4ευρώ) είτε αυτό που σου λέει ο makis1024 που σίγουρα θα δουλέψει αλλά κάνει 15-18 ευρώ τελική.

4. Το να βάλεις powerline είναι η τέλεια λύση, αλλά έχει άλλο κόστος και δεν θα το κάνεις μόνο για το συγκεκριμένο κουτί, αλλά για να το χρησιμοποιήσεις ευρύτερα (router, TV, άλλο wifi spot, μεταφορά ενισχυμένου σήματος ακόμα πιο μακριά κλπ).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έλυσα το θέμα των μεταφορικών..πάμε και στην επιλογή ανάμεσα (αυστηρά) στα εξής 2:

 

1) TANIX TX3 ALICE UX Amlogic S905x3 4GB/32GB

2) X96 Air 4GB DDR3 32GB Amlogic S905x3

 

(Η 55άρα τηλεόραση μου σηκώνει MAX 1080p και έχει/παίζει κανονικά Netflix FHD από μόνη της)

 

Έχουν αν όχι ακριβώς, παρόμοιο hardware και το θέλω για:

α) Media Player (απροβλημάτιστα FHD έως 4k ταινίες από το USB3 stick μου ή/και να τις τραβάει από το PC)

β) STB Emu (να ΜΗΝ κολλάει)

γ) Stremio (να ΜΗΝ κολλάει)

δ) Youtube (να ΜΗΝ κολλάει - γιατί μου κολλάει ήδη στην ψευτο-smart TV μου)

(ΔΕΝ με ενδιαφέρει το kodi ούτε το netflix)

 

Ποιο από τα δύο προτείνετε?

(και ποιο από τα δύο δέχεται Firmware σε περίπτωση που χρειαστεί?)

Link to comment
Share on other sites

Από μία πρόχειρη έρευνα και εάν και το δικό σου είναι σαν αυτό, τότε πράγματι η κεραία μπορεί να μεταφερθεί. Μάλιστα φαίνεται σαν να είναι στην κάτω πλευρά? 17930315.jpg

Σήκωσέ το λίγο (πάνω σε ποδαράκια) να δεις εάν βλέπεις καμία διαφορά.(ή ακόμα και να το βάλεις προσωρινά ανάποδα για να δεις εάν τυχόν βελτιώνεται έτσι).

Δυστυχώς δεν μπόρεσα στην γρήγορη αναζήτηση να βρω ποια σημεία πρέπει να ενώσεις (short pins) σε περίπτωση που το μπρικάρεις. Εάν κάποιος άλλος τα ξέρει ας τα πει εδώ. Κατά την γνώμη μου πριν αρχίσεις να φλασάρεις άλλες ρομ αυτό είναι must (για να μην φοβάσαι τίποτα;))

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έλυσα το θέμα των μεταφορικών..πάμε και στην επιλογή ανάμεσα (αυστηρά) στα εξής 2:

 

1) TANIX TX3 ALICE UX Amlogic S905x3 4GB/32GB

2) X96 Air 4GB DDR3 32GB Amlogic S905x3

 

(Η 55άρα τηλεόραση μου σηκώνει MAX 1080p και έχει/παίζει κανονικά Netflix FHD από μόνη της)

 

Έχουν αν όχι ακριβώς, παρόμοιο hardware και το θέλω για:

α) Media Player (απροβλημάτιστα FHD έως 4k ταινίες από το USB3 stick μου ή/και να τις τραβάει από το PC)

β) STB Emu (να ΜΗΝ κολλάει)

γ) Stremio (να ΜΗΝ κολλάει)

δ) Youtube (να ΜΗΝ κολλάει - γιατί μου κολλάει ήδη στην ψευτο-smart TV μου)

(ΔΕΝ με ενδιαφέρει το kodi ούτε το netflix)

 

Ποιο από τα δύο προτείνετε?

(και ποιο από τα δύο δέχεται Firmware σε περίπτωση που χρειαστεί?)

 

Και τα δύο είναι καλά και τα δύο δουλεύουν custom rom του slim house , ελαφρί προβάδισμα δίνω στο x96 air που έχει και gigabit ethernet ενώ το tanix tx3 έχει 10/100.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω τα παρακάτω τρία (3) Link με όλα τα SLIMBOX Firmware:

 

1) Скачать прошивку SLIMBOX/ Download firmware SlimHouse September 11, 2020

2) SLIMBOX_9

3) https://drive.google.com/drive/folders/1Hn1B7xPI6ouBk70U5kghKP06Foe8J4JJ

Edited by kakos_poly
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε σε slimbox του slim house το Tanix tx3 έχει δύο εκδόσεις την ΒΖ και την QZ και η κάθε μία έχει δύο custom rom slimbox μια AOSP και μία ATV. Το x96 Air έχει πέντε εκδόσεις P1,P2,P3,P4, V2. Και εδώ σε κάθε έκδοση ο slimhouse τα υποστηρίζει με AOSP και ATV αντίστοιχα.

Εδώ θα τα βρεις όλα

https://www.google.com/amp/s/forum.xda-developers.com/android-stick--console-computers/amlogic/project-slimbox-t4152049/amp/

Παλιά ήταν μόνο στο 4pda.ru , Ρώσικο site.

Link to comment
Share on other sites

 

Είσαι σπεσιαλίστας :clap:

 

Και τα δύο είναι καλά και τα δύο δουλεύουν custom rom του slim house , ελαφρί προβάδισμα δίνω στο x96 air που έχει και gigabit ethernet ενώ το tanix tx3 έχει 10/100.

 

Ουσιαστικά το μοναδικό πλεονέκτημα του TX3 είναι η μαμά Firmware που φοράει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ,σε ένα mini m8sii έχω αντικαταστήσει την ρομ με coreelec ,τώρα υπάρχει ανάγκη να ξαναβάλω ρομ με android .Μπορείτε να μου πείτε α)πως θα φτιάξω το usb male to usb male έτσι ώστε να το φλασαρω ;

Β)αν γίνεται και φλασαρισμα χωρίς usb male to usb male

Γ) ποια usb είναι otg.,δ) αν γνωρίζει κάποιος ποια είναι η καλύτερη ρομ

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

makis1024 ήθελα να σε ρωτήσω κάτι prive για..ιπτιβι, πες μου ένα τρόπο αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε σε slimbox του slim house το Tanix tx3 έχει δύο εκδόσεις την ΒΖ και την QZ και η κάθε μία έχει δύο custom rom slimbox μια AOSP και μία ATV. Το x96 Air έχει πέντε εκδόσεις P1,P2,P3,P4, V2. Και εδώ σε κάθε έκδοση ο slimhouse τα υποστηρίζει με AOSP και ATV αντίστοιχα.

Εδώ θα τα βρεις όλα

https://www.google.com/amp/s/forum.xda-developers.com/android-stick--console-computers/amlogic/project-slimbox-t4152049/amp/

Παλιά ήταν μόνο στο 4pda.ru , Ρώσικο site.

Στη ρομ του gt1 έχει την lp και nlp ποια είναι η διαφορά?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

lp και nlp είναι τα revision του gt1 mini. Ανάλογα με το revision βάζεις και την αντίστοιχη ρομ. Στο νταμπελάκι κάτω από το gt1 θα δεις ποιό Revision έχεις.

Ή στο about μέσα στο σύστημα , κάπου πρέπει να αναφέρει τι revision είναι lp ή nlp.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα έπειτα απο καιρό με ένα nexbox πήρα το Η96 MAX X3 πολύ καλό μποξάκι. Έχει μια επιλογή για την χρήση του power button. Δίνει δυο επιλογές: sleep & shut down. Πια είναι η καλύτερη επιλογή για να κλείνει το μποξάκι?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα έπειτα απο καιρό με ένα nexbox πήρα το Η96 MAX X3 πολύ καλό μποξάκι. Έχει μια επιλογή για την χρήση του power button. Δίνει δυο επιλογές: sleep & shut down. Πια είναι η καλύτερη επιλογή για να κλείνει το μποξάκι?

 

shut down !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα έπειτα απο καιρό με ένα nexbox πήρα το Η96 MAX X3 πολύ καλό μποξάκι. Έχει μια επιλογή για την χρήση του power button. Δίνει δυο επιλογές: sleep & shut down. Πια είναι η καλύτερη επιλογή για να κλείνει το μποξάκι?

Όπως ήδη σου είπε ο gatos814 το shut down είναι η καλύτερη επιλογή. Να ξέρεις όμως, όπως έχουμε πει πολλές φορές, ότι οι θύρες USB συνεχίζουν και έχουν ρεύμα ότι και να επιλέξεις. Άρα εάν βάλεις ανεμιστήρα πρέπει να το κλείνεις με κάποιο τρόπο.

Μπορείς να βάλεις και το app POWER MENU (που έχω και στην custom rom μου) και από εκεί να ορίζεις τι θέλεις, με παραπάνω επιλογές.

Τέλος πατώντας παρατεταμένα το POWER παίρνεις μενού Απενεργοποίηση/Επανεκκίνηση/Στιγμιότυπο Οθόνης;)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ παιδιά, στο μποξάκι έχω ανεμιστήρα λαπτοπ απο κάτω και το έχω συνδέσει στο ρεύμα με έναν USB αντάπτορα που έχουμε για τα κινητά... ath156 θα δοκιμάσω την ROM σου αν και προτιμώ ATV περιβάλλον όπως ATV experience που είχα βάλει στο παλιό μποξάκι :):D
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ παιδιά, στο μποξάκι έχω ανεμιστήρα λαπτοπ απο κάτω και το έχω συνδέσει στο ρεύμα με έναν USB αντάπτορα που έχουμε για τα κινητά... ath156 θα δοκιμάσω την ROM σου αν και προτιμώ ATV περιβάλλον όπως ATV experience που είχα βάλει στο παλιό μποξάκι :):D

Τουλάχιστον εσύ ξέρεις την διαφορά AOSP &ATV:) Διότι η κλασσική ερώτηση είναι τι είναι αυτά και ποιο είναι καλύτερο (πράγμα που είναι εντελώς προσωπική εκτίμηση/επιλογής).

Βέβαια εγώ προτιμώ με διαφορά AOSP, αλλά ο καθένας έχει τους λόγους του. Σε κάθε περίπτωση καλορίζικο.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

ATH 156 είμαι παλιά καραβάνα απλά κάποια νέα πράγματα με παραξενεύουν οπως το power button selecton :lol:, ξεκίνησα κάποτε με το minix neo x5 που είχε rockchip android 4.2 και κατάφερα και του πέρασα custom ROM 4.4.2. όταν το KODI ήταν ακόμα XBMC... Το έχω ακόμα και το έχω κάνει ιντερνετικό ραδιόφωνο συνδέοντάς το με τον hifi ενισχυτή (καρφί σε DAC και RCA στον ενισχυτή) και ένα μόνιτορ... μετά πήρα το μποξάκι της NEXBOX με S905X επεξεργαστή και τώρα το H96 MAX X3 :)
Link to comment
Share on other sites

ATH 156 είμαι παλιά καραβάνα απλά κάποια νέα πράγματα με παραξενεύουν οπως το power button selecton :lol:, ξεκίνησα κάποτε με το minix neo x5 που είχε rockchip android 4.2 και κατάφερα και του πέρασα custom ROM 4.4.2. όταν το KODI ήταν ακόμα XBMC... Το έχω ακόμα και το έχω κάνει ιντερνετικό ραδιόφωνο συνδέοντάς το με τον hifi ενισχυτή (καρφί σε DAC και RCA στον ενισχυτή) και ένα μόνιτορ... μετά πήρα το μποξάκι της NEXBOX με S905X επεξεργαστή και τώρα το H96 MAX X3 :)

Και εγώ σε αυτά κάπως έτσι ξεκίνησα. Με rockchip στο CS918 (το έχω δώσει εδώ και καιρό), αναβάθμιση επίσης δύσκολα σε 4.4.2 κλπ

Μέχρι που είδα το φως το αληθινό amlogic :lol: Αρχικά S912, μετά 905Χ2 και τώρα 905Χ3 (H96 max X3).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...