Jump to content

Sony Xperia S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοιτα υπομονη εχω αλλα ειναι πολυ παραξενο που σε μια χωρα αλλος την παιρνει τωρα και αλλος σε εναν μηνα.Ετοιμασε το update σε ολες τις γλωσσες...και ριχτο σε μια μερα να το παρουν ολοι.

Θα επιμεινω λιγο και θα ξαναρωτησω αν ειναι σιγουρο οτι οποιος εχει ρουτ παιρνει κανονικα το update...?

ota δε θα μπορεσεις να το κανεις το update, οποτε θα χασεις root. παρε ενα καλο backup και κανε αναβαθμιση απο flashtool :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όσοι κάνατε το νέο update, ποιον kernel έχετε; Επειδή έβαλα προηγούμενο kernel για να κάνω το root και μετά πάλι το νέο.. Είναι ο stock αυτός που έχω; Γιατί έχω παρατηρήσει ότι είναι πάντα ψηλά στη λίστα κατανάλωσης ενέργειας και μου έκανε εντύπωση..

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Όσοι κάνατε το νέο update, ποιον kernel έχετε; Επειδή έβαλα προηγούμενο kernel για να κάνω το root και μετά πάλι το νέο.. Είναι ο stock αυτός που έχω; Γιατί έχω παρατηρήσει ότι είναι πάντα ψηλά στη λίστα κατανάλωσης ενέργειας και μου έκανε εντύπωση..

ναι αυτος ειναι, η μπαταρια κραταει αρκετα παραπανω τωρα, δες μηπως φταιει κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Ναι ε; Τότε θα το κοιτάξω... Εμένα ίδια μου φαίνεται η αυτονομία μέχρι τώρα.. Απλά δεν είχα ξαναδεί τόσο ψηλά τον kernel στο gsam.. Τέσπα.. Θα το παρακολουθήσω.. :)

 

Περνώντας μόνο το .ftf με flashtool περνάει και ο new kernel ή πρέπει να κάνω άλλη διαδικασία για kernel?

Όχι, περνάει με αυτή τη διαδικασία.. Αν θες να κάνεις root πρέπει να αλλάξεις kernel..

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!Ηθελα να ρωτήσω οτι εαν και εφόσον το κιν. δεν παρει κάποια αλλη αναβάθμιση,θα εχω πρόβλημα μελλοντικά με κάποιες εφαρμογές?πχ. viber,whatsapp,skype,fb?Ρωτάω γιατι δνε εχω καποια ιδιαίτερη επαφη με android κιν. κι επειδη χρησιμοποιώ συχνα πυκνα αυτες τις εφαρμογές..
Link to comment
Share on other sites

ota δε θα μπορεσεις να το κανεις το update, οποτε θα χασεις root. παρε ενα καλο backup και κανε αναβαθμιση απο flashtool :happy:

Δεν καταλαβα καλα αυτο που λες..Δεν θα μπορεσω να κανω update γατι ειμαι ρουτ η θα μου ερθει κανονικα αλλα θα χασω το ρουτ?ΔΕν με απασχολει τοσο το ρουτ.Αν ειναι και δεν θα μου ερθει το ρουτ να το βγαλω και να κανω την αναβαθμιση...

 

Αυτο ρωτησα και πιο πιδω αν με ρουτ θα μου ερθει η περιμενω αδικα.....Δεν θελω με flash tool αν ειναι να κανω μεσω pc companion επαναφορα για να περασει την νεα..

 

Εκτος αν υπαρχει προγραμμα να βγαλω το root

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!Ηθελα να ρωτήσω οτι εαν και εφόσον το κιν. δεν παρει κάποια αλλη αναβάθμιση,θα εχω πρόβλημα μελλοντικά με κάποιες εφαρμογές?πχ. viber,whatsapp,skype,fb?Ρωτάω γιατι δνε εχω καποια ιδιαίτερη επαφη με android κιν. κι επειδη χρησιμοποιώ συχνα πυκνα αυτες τις εφαρμογές..

 

Οχι δεν θα χεις προβλημα. Και αν ποτε αυτες οι εφσρμογες παψουν να υποστηριζουν παλιοτερες εκδοσεις θα πρεπει να εχουν περασει πολλες νεες εκδοσεις αρα και πολλα χρονια..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα καλα αυτο που λες..Δεν θα μπορεσω να κανω update γατι ειμαι ρουτ η θα μου ερθει κανονικα αλλα θα χασω το ρουτ?ΔΕν με απασχολει τοσο το ρουτ.Αν ειναι και δεν θα μου ερθει το ρουτ να το βγαλω και να κανω την αναβαθμιση...

 

Αυτο ρωτησα και πιο πιδω αν με ρουτ θα μου ερθει η περιμενω αδικα.....Δεν θελω με flash tool αν ειναι να κανω μεσω pc companion επαναφορα για να περασει την νεα..

 

Εκτος αν υπαρχει προγραμμα να βγαλω το root

θα σου εμφανιστει, απλα δε θα μπορεσεις να κανεις το update ota αν εισαι root. οποτε clean install ειναι η μονη επιλογη. συδεσε το κιν στο pc και κανε ελενχο για update. ειδοποιηση θα σου βγαλει απλα λογω του root δε θα μπορεσεις να το κανεις

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη βρίσκομαι, αν όντως υπάρχουν οθόνες και αλλάζονται στην Ελλάδα δεν πιστεύω να χρειαστούν βδομάδες ή μήνες όπως φοβόμουν. Και η διετής εγγύηση μου δίνει περιθώρια επιλογής. Μακάρι να επισκευαστεί γρήγορα αυτό το κατά τα άλλα εξαιρετικό τηλέφωνο. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!

 

Πριν ενα χρονο ειχα αλλαξει εδω Θεσσαλονικη,τοτε που αλλαζονταν μαζικα. Πανε μια απο το σερβις,αν δεν εχουν,θα αφησεις ονομα και θα σε ειδοποιησουν μολις εχουν. Απο κει και περα ειναι μια μερα δουλεια και το παιρνεις πισω. Αναλογα και το χρωμα του κινητου σου,υπαρχουν ετοιμες ή οχι. Περσυ οι λευκες αργουσαν πολυ. Πηγαινει σετ με το πλαστικο περιγραμμα. Δεν θα αφησεις τη συσκευη εκει παρα μονο οταν σου πουν. Παρε και την αποδειξη μαζι

Link to comment
Share on other sites

θα σου εμφανιστει, απλα δε θα μπορεσεις να κανεις το update ota αν εισαι root. οποτε clean install ειναι η μονη επιλογη. συδεσε το κιν στο pc και κανε ελενχο για update. ειδοποιηση θα σου βγαλει απλα λογω του root δε θα μπορεσεις να το κανεις

 

Για να την κανω μεσω pc companion θα πρεπει να επιλεψω την αλλη επιλογη που λεει επιδιορθωση κινητου για να βγαλει το ρουτ και να περασει το νεο λογισμικο?

Αληθεια αν επιλεξω να την κανει μεσω του companion γιατι δεν θα την κανει και απλα να βγαλει το ρουτ οπως ειναι το λογικο?

 

Και μια αλλη ερωτηση...Δεν μπορω απλα να βγαλω το ρουτ με ενα προγραμμα ?

 

Να πω ακομα οτι το εχω συνδεδεμενο και δεν μου εχει βγαλει ακομα αναβαθμιση.Απο αλλα κινητα που ειχα μονο με ρουτ παιρνανε κανονικα την αναβαθμιση απλα εχανε το ρουτ..και μαλιστα το Neo V που ειχα δεν ειχε θεμα με αυτο.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει καποιος οδηγος για να κανω ρουτ την. 96?με κλειδωμενο bootloader θελω..μπορει και καποιος να μου εξηγησει την διαφορα του ρουτ με κλειδωμενο η ξεκλειδωτο bootloader?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει καποιος οδηγος για να κανω ρουτ την. 96?με κλειδωμενο bootloader θελω..μπορει και καποιος να μου εξηγησει την διαφορα του ρουτ με κλειδωμενο η ξεκλειδωτο bootloader?

 

Εγώ το ρούταρα με τον οδηγό του doomlord στο xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2417672 και δουλεύει άψογα. Τώρα σχετικά με τον bootloader νομίζω ότι αν τον κάνεις unlock τότε έχεις τη δυνατότητα να φλασάρεις και custom kernel αλλά ας μας απαντήσει και κάποιος πιο έμπειρος σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ρούταρα με τον οδηγό του doomlord στο xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2417672 και δουλεύει άψογα. Τώρα σχετικά με τον bootloader νομίζω ότι αν τον κάνεις unlock τότε έχεις τη δυνατότητα να φλασάρεις και custom kernel αλλά ας μας απαντήσει και κάποιος πιο έμπειρος σε αυτό.

 

Χιλια ευχαριστω!!

 

Να ρωτησω και κατι αλλο?ενα παιδι ειχε ποσταρει παλιοτερα καποια αρχεια που επανεφεραν το χρωμα του dialer και των μηνυματων σε μαυρο τα Χει κανεις ευκαιρα?

Link to comment
Share on other sites

Πριν ενα χρονο ειχα αλλαξει εδω Θεσσαλονικη,τοτε που αλλαζονταν μαζικα. Πανε μια απο το σερβις,αν δεν εχουν,θα αφησεις ονομα και θα σε ειδοποιησουν μολις εχουν. Απο κει και περα ειναι μια μερα δουλεια και το παιρνεις πισω. Αναλογα και το χρωμα του κινητου σου,υπαρχουν ετοιμες ή οχι. Περσυ οι λευκες αργουσαν πολυ. Πηγαινει σετ με το πλαστικο περιγραμμα. Δεν θα αφησεις τη συσκευη εκει παρα μονο οταν σου πουν. Παρε και την αποδειξη μαζι

 

Σ' ευχαριστώ φίλε μου, είσαι πολύ κατατοπιστικός. Ελπίζω να μου αναγνωριστεί η κιτρινίλα ως σοβαρό πρόβλημα και να μη μου αρνηθούν την αντικατάσταση της οθόνης...

Link to comment
Share on other sites

Ota update, (εφόσον είναι διαθέσιμο ota) μπορούμε να κάνουμε και σε root τηλέφωνο αρκεί να μην έχουμε διαγράψει εφαρμογες της Sony. Επίσης έχει αναφερθεί ότι σε ota update δεν χάνεται το root.

Σε root τηλέφωνο αν κάνουμε update με PC companion ή s(e)us αυτοματα χάνουμε το root.

 

Για τους φίλους που έχουν πρόβλημα με κιτρινιλες στην οθόνη να κάνουν αυτό που γράφει ο r31134. Να πάνε στο service να δούνε το πρόβλημα και αφού το αναγνωρίσουν, αν δεν έχουν διάθεση οθονη να τους πείτε ότι δεν έχετε άλλο smartphone και ότι είναι απαραίτητο για την δουλειά σας. Να την κάνουν παραγγελία και όταν έρθει να σας ειδοποιήσουν για να πάτε να την αλλάξετε.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να ρουταρο με τον οδηγο του doomlord!!

Εχω βαλει τον ρουταρισμενο κερνελ στα firmwares αλλα το φλαςτουλ δεν το περναει στο κινητο!!

Τι γινεται λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να ρουταρο με τον οδηγο του doomlord!!

Εχω βαλει τον ρουταρισμενο κερνελ στα firmwares αλλα το φλαςτουλ δεν το περναει στο κινητο!!

Τι γινεται λαθος?

 

Το flashtool το βλέπει το κινητό? Αν όχι θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το usb debuging στη συσκευή σου. Επίσης συνδέεις σωστά τη συσκευή στο pc? Πρέπει με σβηστο το κινητό να κρατάς πατημένο το volume down τη στιγμή που συνδέεις το usb στη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα για οσους εχουν περασει την j.b,ηθελα να ρωτησω αν εχουν παρατηρησει καμια αλλαγη στην καμερα και την ποιοτητα των φωτο.Μ'ενδιαφερει αρκετα και υτος ο τομεας. Θα λεγατε οτι ακομα ειναι απο τις κορυφαιες?
Link to comment
Share on other sites

Το flashtool το βλέπει το κινητό? Αν όχι θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το usb debuging στη συσκευή σου. Επίσης συνδέεις σωστά τη συσκευή στο pc? Πρέπει με σβηστο το κινητό να κρατάς πατημένο το volume down τη στιγμή που συνδέεις το usb στη συσκευή.

Ναι αυτά τα κάνω σωστά αλλά για κάποιο λόγο δεν περνάει τοΝ παλιό kernel στο κινητό με αποτέλεσμα μετά που τρέχω το kit του doomlord να μην κάνει τίποτα!!

 

Καμμία ιδέα τι κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Πριν ενα χρονο ειχα αλλαξει εδω Θεσσαλονικη,τοτε που αλλαζονταν μαζικα. Πανε μια απο το σερβις,αν δεν εχουν,θα αφησεις ονομα και θα σε ειδοποιησουν μολις εχουν. Απο κει και περα ειναι μια μερα δουλεια και το παιρνεις πισω. Αναλογα και το χρωμα του κινητου σου,υπαρχουν ετοιμες ή οχι. Περσυ οι λευκες αργουσαν πολυ. Πηγαινει σετ με το πλαστικο περιγραμμα. Δεν θα αφησεις τη συσκευη εκει παρα μονο οταν σου πουν. Παρε και την αποδειξη μαζι

 

Που ακριβώς εννοείς; Αυτό;

 

Σ' ευχαριστώ φίλε μου, είσαι πολύ κατατοπιστικός. Ελπίζω να μου αναγνωριστεί η κιτρινίλα ως σοβαρό πρόβλημα και να μη μου αρνηθούν την αντικατάσταση της οθόνης...

Επειδή έχω ακριβώς το ίδιο και είμαι και Θεσσαλονίκη, μπορείς να μου πεις αφού επικοινωνήσεις, αν τελικά θα στην αλλάξουν και αν θα χρειαστεί να την στείλεις Αθήνα;

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω εγώ τι εκανα. Πέρασα με ftf την 96 και μετά εκανα οτι λέει ο οδηγός, στο λεω αυτό γιατί όπως γράφεις και αν θυμάμαι καλά το ίδιοππρόβλημα είχα και εγώ!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω εγώ τι εκανα. Πέρασα με ftf την 96 και μετά εκανα οτι λέει ο οδηγός, στο λεω αυτό γιατί όπως γράφεις και αν θυμάμαι καλά το ίδιοππρόβλημα είχα και εγώ!

 

Εγώ την. 96 Την είχα περάσει με το seus λες να είναι αυτό?Δεν μου στέκει..μάλλον κάτι κανω λάθος με το flashtool..Σε βίντεο που είδα στο νετ πάνω δεξιά στο flashtool στα wipes του έγραφε cache και data εμένα δεν τα γράφει..Δεν ξέρω έχω απελπιστεί..

 

Άλλος τρόπος να ρουταρουμε την 96 εκτός του doomlord δεν υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

εχω κατεβασει το πογραμμα battery doctor.ξερει κανεις πως ακριβως δουλευει αυτο?εχω κανει καποια πραγματα στην τυχη καπως...στα σχολια λεγανε τα καλυτερα γιαυτο το προγραμμα παντως.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ijinshan.kbatterydoctor_en&hl=el

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...