Jump to content

Sony Xperia S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσοι κάνατε την αναβάθμιση, έχετε παρατηρήσει τόσο μεγάλη κατανάλωση στο mediaserver; Τελικά αυτό πρέπει να μου τρώει την μπαταρια και δεν είδα βελτίωση στην αυτονομία όπως άλλοι εδώ μέσα..

 

Έψαξα στο ίντερνετ για κάποια λύση, κάπου διάβασα να κάνω εκκαθάριση δεδομένων σε κάποιες εφαρμογές πολυμέσων, το έκανα, αλλά σήμερα που το άνοιξα πάλι τα ίδια..

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Άρα κάτι δεν πάει καλά.. Ποτέ δεν το είχα δει τόσο ψηλά στην κατανάλωση..

Έκανα clean install, root, factory reset, και τώρα περνάω ξανά φωτογραφίες και μουσική.. Και το παρακολουθώ.. Για να δούμε.. :)

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Όσοι κάνατε την αναβάθμιση, έχετε παρατηρήσει τόσο μεγάλη κατανάλωση στο mediaserver; Τελικά αυτό πρέπει να μου τρώει την μπαταρια και δεν είδα βελτίωση στην αυτονομία όπως άλλοι εδώ μέσα..

 

Έψαξα στο ίντερνετ για κάποια λύση, κάπου διάβασα να κάνω εκκαθάριση δεδομένων σε κάποιες εφαρμογές πολυμέσων, το έκανα, αλλά σήμερα που το άνοιξα πάλι τα ίδια..

 

Από το screenshot που ανέβασες φαίνεται ότι χρησιμοποίησες και το walkman οπότε είναι φυσιολογικό να καταναλώσει αρκετή μπαταρία και το mediaserver. Ουσιαστικά το mediaserver από το 12% μπαταρίας που έχει καταναλωθεί ευθύνεται για το 3,6%, το walkman για το 3,48% και κατ' αντιστοιχία τα υπόλοιπα για το υπόλοιπο ποσοστό. Ο mediaserver λειτουργεί κάθε φορά που είτε ακούς μουσική, είτε βλέπεις κάποιο βίντεο ή φωτογραφίες. Δοκίμασε σε αντίστοιχο χρονικό διάστημα να μην έχεις πρόσβαση σε κανενός είδους media files και θα δεις ότι η κατανάλωση του mediaserver θα είναι από πολύ χαμηλή έως μηδενική. Εμένα για παράδειγμα είναι αυτή τη στιγμή στο 5% καθώς το τελευταίο 24ωρο δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποια εφαρμογή που να σχετίζεται με αρχεία πολυμέσων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκείνη τη στιγμή το χρησιμοποιούσα.. Και χρησιμοποιώ συχνά και το youtube και το Άλμπουμ.. Δηλαδή ο mediaserver τι κάνει ακριβώς; Και υπάρχει τρόπος να το απενεργοποιήσω ή να το περιορίσω; :worry:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκείνη τη στιγμή το χρησιμοποιούσα.. Και χρησιμοποιώ συχνά και το youtube και το Άλμπουμ.. Δηλαδή ο mediaserver τι κάνει ακριβώς; Και υπάρχει τρόπος να το απενεργοποιήσω ή να το περιορίσω; :worry:

 

Ο mediaserver είναι η υπηρεσία του android που αναλαμβάνει να συνδέσει τα αρχεία πολυμέσων με την εκάστοτε εφαρμογή (τα αρχεία ήχου όπως πχ τα mp3 με το walkman, τα αρχεία βίντεο με τον media player που χρησιμοποιείς κ.ο.κ.). Κάνει δηλαδή τον ενδιάμεσο ανάμεσα στο μέσο αποθήκευσης και στο media player (π.χ walkman) σερβίροντάς του το αρχείο που θέλεις να αναπαραχθεί. Από ότι γνωρίζω δεν είναι δυνατό να τον περιορίσεις με κάποιο τρόπο αλλά και να ήταν δε νομίζω να το ήθελες κιόλας αφού μετά δε θα μπορούσες να παίξεις κανένα αρχείο πολυμέσων.

Link to comment
Share on other sites

Ααα μάλιστα.. Διάβασα στο internet διάφορες πιθανές αιτίες.. Μία από αυτές ήταν να υπάρχουν "κατεστραμμένα" αρχεία mp3, ή εικόνων, κτλ.. Ελπίζω να βρω την άκρη.. Προηγουμένως δεν είχα πάντως κανένα θέμα.. :worry:

 

Ευχαριστώ.. :)

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκείνη τη στιγμή το χρησιμοποιούσα.. Και χρησιμοποιώ συχνά και το youtube και το Άλμπουμ.. Δηλαδή ο mediaserver τι κάνει ακριβώς; Και υπάρχει τρόπος να το απενεργοποιήσω ή να το περιορίσω; :worry:

Να το περιορίσεις νομίζω μπορείς, με το titanium Backup αλλα δεν γνωρίζω πως!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος που είχε θέμα με την μόνιμη κιτρινίλα στην οθόνη από Θεσσαλονίκη (δεν θυμάμαι το νικ του) έχει κάποιο νεότερο; Αλλάζουν την οθόνη; Στέλνουν το κινητό Αθήνα;;

 

(Ζητώ συγγνώμη αν απάντησε ο φίλος και δεν το πρόσεξα)

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

Ένα bug που διαπίστωσα μόνο στην έκδοση .96:

Αν φορτίσεις το κινητό σβηστό, το πράσινο led (όταν φορτιστεί πλήρως) παραμένει αναμμένο όταν αποσυνδέσεις το φορτιστή. Περίμενα αρκετά λεπτά μήπως σβήσει αλλά δεν. Πατώντας στιγμιαία το power button σβήνει.

Στα προηγούμενα f/w έμενε αναμμένο για κάνα 2 δευτερόλεπτα και μετά έσβηνε μόνο του.

Συμβαίνει σε άλλους από εσάς?

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κάνει και σε εμένα, όπως έχω αναφέρει ξανά εδώ.. Μου το έκανε βέβαια και στις προηγούμενες εκδόσεις, όχι μόνο στην .96.. Όταν το φορτίζω ανοιχτό κομπλέ, όταν είναι κλειστό, κολλάει.. Βέβαια, πάντα το ανοίγω με το φορτιστή όταν ξυπνάω, και μετά βγάζω το καλώδιο..Και κολλάει και αναγκάζομαι να του κάνω restart.. Δεν έχω δοκιμάσει να το αποσυνδέω κλειστό και να το ανοίγω μετά.. Θα το δοκιμάσω και θα σας πω...

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Με την προηουμενη εκδοση,πριν το update, μου το κανε για περιπου 5-10 δευτερολεπτα.Τωρα δεν μου το κανει καθολου
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο Φόρουμ

 

εδώ και λίγα λεπτά βιώνω τον χειρότερο εφιάλτη στα καλά καθούμενα! Βγάζοντας το κινητό από την τσέπη διαπιστώνω ότι έκανε από μόνο του κάποιου είδους hard reset με αποτέλεσμα να χαθούν όλες οι εφαρμογές, οι επαφές μου, το αρχείο κλείσεων και μηνυμάτων! Φυσικά είχα ένα backup επαφών στη μνήμη αλλά οι τελευταίες προσθήκες χάθηκαν μαζί με κάποια χρήσιμα sms. Πως είναι δυνατόν να συνέβη κάτι τέτοιο? Και τι θα εμποδίσει να ξαναγίνει στο μέλλον? Μετά από 1 χρόνο καλής λειτουργίας εμφανίστηκαν οι "κιτρινίλες" και τώρα συνέβη αυτό! Αρχίζει να με απογοητεύει η Sony ΚΑΙ στα κινητά (μετά από ένα σωρό συκευές AV που χάλασαν πριν την ώρα τους)

Edited by azerm
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο Φόρουμ

 

εδώ και λίγα λεπτά βιώνω τον χειρότερο εφιάλτη στα καλά καθούμενα! Βγάζοντας το κινητό από την τσέπη διαπιστώνω ότι έκανε από μόνο του κάποιου είδους hard reset με αποτέλεσμα να χαθούν όλες οι επαφές μου, το αρχείο κλείσεων και μηνυμάτων! Φυσικά είχα ένα backup επαφών στη μνήμη αλλά οι τελευταίες προσθήκες χάθηκαν μαζί με κάποια χρήσιμα sms. Πως είναι δυνατόν να συνέβη κάτι τέτοιο? Και τι θα εμποδίσει να ξαναγίνει στο μέλλον? Μετά από 1 χρόνο καλής λειτουργίας εμφανίστηκαν οι "κιτρινίλες" και τώρα συνέβη αυτό! Αρχίζει να με απογοητεύει η Sony ΚΑΙ στα κινητά (μετά από ένα σωρό συκευές AV που χάλασαν πριν την ώρα τους)

 

Οι εφαρμογές σου είναι οπως και πριν ή έχουν χαθεί κι αυτές?

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές σου είναι οπως και πριν ή έχουν χαθεί κι αυτές?

 

Ναι, χάθηκαν και αυτές (διόρθωσα το αρχικό μου post). Το τηλέφωνο ξεκίνησε με σετάρισμα (γλώσσα, pin κλπ) σαν να το αγόρασα τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στη μνημη δεν εχει τιποτα τα καθαρισε ολα ? φωτογραφιες, βιντεο, αρχεια υπαρχουν ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, χάθηκαν και αυτές (διόρθωσα το αρχικό μου post). Το τηλέφωνο ξεκίνησε με σετάρισμα (γλώσσα, pin κλπ) σαν να το αγόρασα τώρα...

 

Ξέρω πως θα σου είναι δύσκολο να το πιστέψεις, αλλά αυτό που μάλλον έγινε, είναι πως όπως ήταν στην τζέπη σου ξεκλειδωσε (μήπως έχεις Viber :D ), η θεά τύχη φρόντισε να πατηθούν τα κατάλληλα κουμπιά, και πήγε στις ρυθμίσεις, και έκανε επαναφορά τηλεφώνου :wacko:

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πως θα σου είναι δύσκολο να το πιστέψεις, αλλά αυτό που μάλλον έγινε, είναι πως όπως ήταν στην τζέπη σου ξεκλειδωσε (μήπως έχεις Viber :D ), η θεά τύχη φρόντισε να πατηθούν τα κατάλληλα κουμπιά, και πήγε στις ρυθμίσεις, και έκανε επαναφορά τηλεφώνου :wacko:

 

Αυτό είναι πολύ πιθανό να συνέβει στο φίλο. Την έχω πάθει κι εγώ με το κινητό στην τσέπη να ξεκλειδώνει μόνο του (κι εγώ το viber υποψιάζομαι) και το γλίτωσα στο τελευταίο βήμα πριν την επαναφορά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πολύ πιθανό να συνέβει στο φίλο. Την έχω πάθει κι εγώ με το κινητό στην τσέπη να ξεκλειδώνει μόνο του (κι εγώ το viber υποψιάζομαι) και το γλίτωσα στο τελευταίο βήμα πριν την επαναφορά.

 

Αυτό θα πει smart phone :D

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μεσα στη μνημη δεν εχει τιποτα τα καθαρισε ολα ? φωτογραφιες, βιντεο, αρχεια υπαρχουν ?

 

Ότι υπήρχε στη μνήμη σώθηκε, οι πρόσφατες (προ backup) επαφές που χάθηκαν είναι το μόνο ουσιαστικό κόστος. Αλλά δεν είναι και λίγο...

 

Ξέρω πως θα σου είναι δύσκολο να το πιστέψεις, αλλά αυτό που μάλλον έγινε, είναι πως όπως ήταν στην τζέπη σου ξεκλειδωσε (μήπως έχεις Viber :D ), η θεά τύχη φρόντισε να πατηθούν τα κατάλληλα κουμπιά, και πήγε στις ρυθμίσεις, και έκανε επαναφορά τηλεφώνου :wacko:

 

Ε κάπως έτσι θα έγινε, θα "συνωμότησε το σύμπαν"...όπως και νά'χει θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος πολύ πιο ασφαλής τρόπος για επαναφορά τηλεφώνου. Δεν ξέρω τι είναι το viber αλλά δεν έκανα τίποτα διαφορετικό απ' ότι κάνω καθημερινά εδώ και ένα χρόνο...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Ένας συνήθης λόγος ξεκλειδώματος στην τσέπη είναι το πάτημα του κουμπιού της κάμερας στην τσέπη αν έχετε ενεργοποιημένη στις ρυθμίσεις της τη "Γρήγορη εκκίνηση". Δε θέλει και πολύ. Το συγκεκριμένο κουμπάκι είναι πολύ μαλακό, πατιέται πολύ εύκολα για 1-2 δευτερόλεπτα, ενεργοποιείται η κάμερα κι αρχίζει το πανηγύρι! :lol: Μου έχει τύχει να βγάλω το κινητό απ' τη τσέπη και να έχει βγάλει φώτο την τσέπη μου ή να τραβάει βίντεο. Ορισμένες φορές άκουγα τον ήχο του κλείστρου και το σταμάταγα.

Επίσης ο νέος τρόπος ξεκλειδώματος της οθόνης στο JB είναι πολύ πιο επιρρεπής στο τυχαίο άνοιγμα. Ο προηγούμενος ήταν πολύ πιο ασφαλής. Μου έχει τύχει να βγάλω το κινητό από την τσέπη και να το βρω ΕΝΤΡΟΜΟΣ να έχει πάει στο μενού επαναφοράς του τηλεφώνου και διαγραφής των πάντων! :wacko:

Η λύση για μένα ήταν η χρήση θήκης και ησύχασα.

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

Ένας συνήθης λόγος ξεκλειδώματος στην τσέπη είναι το πάτημα του κουμπιού της κάμερας στην τσέπη αν έχετε ενεργοποιημένη στις ρυθμίσεις της τη "Γρήγορη εκκίνηση". Δε θέλει και πολύ. Το συγκεκριμένο κουμπάκι είναι πολύ μαλακό, πατιέται πολύ εύκολα για 1-2 δευτερόλεπτα, ενεργοποιείται η κάμερα κι αρχίζει το πανηγύρι! :lol: Μου έχει τύχει να βγάλω το κινητό απ' τη τσέπη και να έχει βγάλει φώτο την τσέπη μου ή να τραβάει βίντεο. Ορισμένες φορές άκουγα τον ήχο του κλείστρου και το σταμάταγα.

Επίσης ο νέος τρόπος ξεκλειδώματος της οθόνης στο JB είναι πολύ πιο επιρρεπής στο τυχαίο άνοιγμα. Ο προηγούμενος ήταν πολύ πιο ασφαλής. Μου έχει τύχει να βγάλω το κινητό από την τσέπη και να το βρω ΕΝΤΡΟΜΟΣ να έχει πάει στο μενού επαναφοράς του τηλεφώνου και διαγραφής των πάντων! :wacko:

Η λύση για μένα ήταν η χρήση θήκης και ησύχασα.

 

Η επαναφορά τηλεφώνου είναι εξαιρετικά σπάνια διαδικασία και διακυβεύονται πολλά πράγματα. Υπάρχουν πλέον πολλοί "αμύητοι" χρήστες smartphones που δεν κάνουν backup τις επαφές τους. Θα έπρεπε λοιπόν να γίνεται με τρόπο ασφαλή (πχ με χρήση κρυμμένου κουμπιού και αιχμηρού αντικειμένου) και όχι με συνδυασμό πλήκτρων-οθόνης που απ’ ότι φαίνεται δεν είναι και τοοοόσο δύσκολο να πατηθούν κατά λάθος σε μια τσέπη. Η θήκη ασφαλώς είναι μια λύση αλλά αυξάνει τον όγκο μιας ήδη μεγάλης συσκευής (τουλάχιστον για τα δικά μου standards). Συχνά backup λοιπόν από δω και πέρα και ο Θεός Βοηθός…

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία είναι 0 βαθμοί σήμερα.. μη ψαρώνετε που νιώθετε 30 εσείς!! :p Χαχαχαχαχα

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία είναι 0 βαθμοί σήμερα.. μη ψαρώνετε που νιώθετε 30 εσείς!! :p Χαχαχαχαχα

 

Ποιον Launcher φοράς αγαπητέ; Και ποιο pack εικονιδίων;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...