Jump to content

Sony Xperia S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν εγώ έχω το Xperia S και ο φίλος μου το Xperia P.Πήρα το P το σύνδεσα στο laptop,αντέγραψα τις φωτογραφίες στο laptop,μετά σύνδεσα το S(το δικό μου),αντέγραψα τις φωτογραφίες απο το P αλλά χάθηκαν οι δικιές μου...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δηλαδή όταν πήγες να περάσεις τις φωτό που είχες αποθηκεύσει στο πισί από το Ρ, περάσανε στο S και χάθηκαν αυτές που είχες εσύ ήδη στο S;; Για πόσες φωτογραφίες μιλάμε; Πρώτη φορά διαβάζω κάτι τέτοιο και μάλλον δεν γίνεται να τις σώσεις. Εκτός και αν δοκιμάσεις τον τρόπο που λες. Απλά θα πρέπει να ρουτάρεις.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έγινε αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω το πώς...Μη μου λες ότι δεν γίνεται :( :( :( :( Είναι περίπου 100 φωτογραφίες...Φοβάμαι μήπως οι καινούριες αντιγράφηκαν πάνω στις δικές μου...Τέλος πάντων,αν υπάρχουν κάπου μέσα στο κινητό,κάνοντας το root ,θα χαθούν??
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έγινε αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω το πώς...Μη μου λες ότι δεν γίνεται :( :( :( :( Είναι περίπου 100 φωτογραφίες...Φοβάμαι μήπως οι καινούριες αντιγράφηκαν πάνω στις δικές μου...Τέλος πάντων,αν υπάρχουν κάπου μέσα στο κινητό,κάνοντας το root ,θα χαθούν??

 

Σε ποιο φάκελο πέρασες τις καινούριες;; Και σε ποιον είχες τις παλιές;; Στον DCIM;

 

Ποια έκδοση έχεις στο κινητό (αριθμό έκδοσης); Δεν χάνεις κάτι με το ρουτ.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχουν πια στον DCIM τότε σκούρα τα πράγματα αλλά μην απογοητεύεσαι. Να σου πει κάποιος φίλος τη διαδικασία για root στην .200 γιατί εγώ δεν έχω το S και να δοκιμάσεις. Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα σου. Ό,τι άλλος θες ρώτησέ μας.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ωραία,μακάρι να τις βρώ!Ειλικρινά σ ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου!!!

 

Ίσως καποιες φωτογραφιες είχαν ακριβως το ίδιο όνομα, και όταν πηγες να κανεις copy - paste σε ρώτησε αν θες να αντικατασταθούν. Αν πατησες την επιλογή να αντικατασταθούν όλες, τοτε τις εχασες. Απλα είναι σχεδόν απίθανο να είχαν όλες το ίδιο ο όνομα

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό πιστεύω οτι έγινε γιατι κάποια στιγμή μου έβγαλε αντικατάσταση και μετακίνηση και εγω πάτησα ναι σε όλα :( γιατί τελικά δεν έχουν χαθεί τα πάντα αλλά κάποιες(πολλές όμως),ίσως είχαν τον ίδιο αριθμό.Αν είναι έτσι δεν υπάρχει κανένας τρόπος να τις ξαναβρώ?????Μην μου πεις όχι ........
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχουν χαθεί όλες τοτε αυτό έγινε. Τις φωτογραφιες που είχες στο κινητό σου τις είχες και στον υπολογιστη σου πριν συνδέσεις το άλλο κινητό?
Link to comment
Share on other sites

Αν τις είχες ίσως μπορούσες να κανείς επαναφορά συστηματος στα windows. Τώρα δεν μπορω να σκεφτώ κάποιον άλλο τροπο,ίσως κάποιος άλλος να γνωρίζει και να σου πει
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Χρειάζομαι βοήθεια.Έχασα κάποιες φωτογραφίες από το κινητό μου και θέλω να τις ξαναβρώ όμως το κινητό μου δεν είναι root.Πριν λίγες μέρες συνέδεσα ένα άλλο xperia σε ένα laptop θέλοντας να μεταφέρω τις φώτο στο δικό μου,μετά τη μεταφορά όμως οι δικές μου,που είχα τραβήξει από την κάμερα,χάθηκαν.Δεν μπορώ να καταλάβω πώς χάθηκαν,έχω ξανακάνει μεταφορές,δεν είμαι τόσο άσχετη.Μπορώ να τις ξαναβρώ?Είναι πολύ σημαντικό.Ελπίζω να ξέρει κάποιος.Βρήκα μόνο μια εφαρμογή από το playstore το DiskDigger αλλά πρέπει να ειναι root η συσκευή.Αν το κάνω,θα χαθούν αυτές που μου λείπουν,γιατί σίγουρα κάπου θα τις έχει κρατήσει το κινητό.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Ψαξε μεσα στο κινητο στους φακελους...μπορει απλα να τις εχει παει αλλου..Η μεσα στο πισι που εκανες την μεταφορα..Η ακομα ακομα στο αλλο κινητο

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 κινητά τα έχω ξεψαχνίσει αλλά πουθενά,το laptop μένει αλλά το θεωρώ απίθανο να είναι εκεί γιατί δεν είχα περάσει τίποτα εκεί.Με το root έχω καμία ελπίδα?
Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 κινητά τα έχω ξεψαχνίσει αλλά πουθενά,το laptop μένει αλλά το θεωρώ απίθανο να είναι εκεί γιατί δεν είχα περάσει τίποτα εκεί.Με το root έχω καμία ελπίδα?

 

Από στιγμή που έκανες αντικατάσταση και μετακίνηση υπάρχουν 2 πιθανότητες: 1) Το σύστημα διέγραψε πρώτα τις φωτογραφίες με το ίδιο όνομα και πέρασε από πάνω τις καινούριες οπότε δυστυχώς οι ελπίδες για ανάκτηση είναι ελάχιστες έως μηδενικές (αυτό είναι και το πιο πιθανό σενάριο) ή 2) Το σύστημα αντέγραψε τις νέες φωτογραφίες και μετά διέγραψε τις παλιές οπότε έχεις κάποιες ελπίδες. Θα μπορούσες να κάνεις την αναζήτηση με κάποιο πρόγραμμα για pc αντίστοιχο του diskdigger στο laptop συνδέοντας το κινητό και ψάχνοντας στη μνήμη του άλλα δεν ξέρω αν θα μπορεί το πρόγραμμα να δει τη μνήμη του κινητού μιας και δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ. Λογικά όμως θα μπορεί οπότε δε θα χρειαστεί να κάνεις root αν δε θέλεις. Αν πάλι δε γίνεται τότε ο μόνος τρόπος είναι με root και το diskdigger.

Link to comment
Share on other sites

κανε αν θες τον κοπο και διαβαζε το θεμα προς τα πισω. θα λυθουν ολες σου οι απορίες

 

οκ ευχαριστω....παντως ειδα αισθητη διαφορα στο θεμα μπαταριας

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το κουτί έχει 2 χώρες μάλλον.Λέει και EN αλλά και στην αρχή ενός κωδικού SL οπότε από που είναι οεο?

 

Ακόμα η αναβάθμιση χεχε άντε να δούμε.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το κουτί έχει 2 χώρες μάλλον.Λέει και EN αλλά και στην αρχή ενός κωδικού SL οπότε από που είναι οεο?

 

αγγλια, το κινητο μας στην αγλλια το ονομαζουν sl

 

Και τα 2 κινητά τα έχω ξεψαχνίσει αλλά πουθενά,το laptop μένει αλλά το θεωρώ απίθανο να είναι εκεί γιατί δεν είχα περάσει τίποτα εκεί.Με το root έχω καμία ελπίδα?

οχι. η μονη περιπτωση θα ηταν να ειχες κρατησει backup με το pc companion. παντα οταν θελουμε να βαλουμε φωτο μεσα σε ενα κινητο δημιουργουμε ενα νεο φακελο μεσα στο φακελο dcim. το ονομα που θα δωσουμε δεν εχει σημασια, το κινητο θα τις βλεπει κανονικα. αυτο με το root δε χανεις κατι να το δοκιμασεις, αν ηταν υπολογιστης θα μπορουσες να το κανεις ανετα. στο κινητο ομως δε νομιζω να πετυχεις κατι τετοιο

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Οι φώτο του φίλου σου πιθανότατα είχαν κάποια κοινά ονόματα με τις δικές σου για αυτό διέγραψαν τις δικές σου. Όπως μάλλον θα ξέρεις, οι φώτο παίρνουν ονομασίες της μορφής DSC_A/A.JPG, όπου Α/Α ο αύξων αριθμός της φωτογραφίας. Έτσι π.χ. αν αντέγραψες την πρώτη φώτο του φίλου σου με ονομασία DSC_001 και είχες και συ ακόμα την πρώτη φώτο που έβγαλες με το κινητό σου, με το ίδιο όνομα, πιθανόν γράφτηκε πάνω από αυτή.

Μια λύση θα ήταν να αφαιρέσεις την κάρτα μνήμης, να τη συνδέσεις με έναν αντάπτορα στο PC σου και να ανακτήσεις τις φώτο με ένα πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων (υπάρχουν πολλά>Google). Από τη στιγμή όμως που γράφτηκαν αρχεία στην κάρτα, και ιδιαίτερα με ίδιες ονομασίες με τα απολεσθέντα, το βλέπω πολύ χλωμό. Πέραν αυτού βέβαια υπάρχει και το πρόβλημα της μη αφαίρεσης της κάρτας από το S, αλλά αυτό δεν είναι τόσο πρόβλημα γιατί μπορείς νομίζω να το συνδέσεις σβηστό στο PC και τότε το βλέπει σαν αφαιρούμενο δίσκο.

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

Οι φώτο του φίλου σου πιθανότατα είχαν κάποια κοινά ονόματα με τις δικές σου για αυτό διέγραψαν τις δικές σου. Όπως μάλλον θα ξέρεις, οι φώτο παίρνουν ονομασίες της μορφής DSC_A/A.JPG, όπου Α/Α ο αύξων αριθμός της φωτογραφίας. Έτσι π.χ. αν αντέγραψες την πρώτη φώτο του φίλου σου με ονομασία DSC_001 και είχες και συ ακόμα την πρώτη φώτο που έβγαλες με το κινητό σου, με το ίδιο όνομα, πιθανόν γράφτηκε πάνω από αυτή.

Μια λύση θα ήταν να αφαιρέσεις την κάρτα μνήμης, να τη συνδέσεις με έναν αντάπτορα στο PC σου και να ανακτήσεις τις φώτο με ένα πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων (υπάρχουν πολλά>Google). Από τη στιγμή όμως που γράφτηκαν αρχεία στην κάρτα, και ιδιαίτερα με ίδιες ονομασίες με τα απολεσθέντα, το βλέπω πολύ χλωμό. Πέραν αυτού βέβαια υπάρχει και το πρόβλημα της μη αφαίρεσης της κάρτας από το S, αλλά αυτό δεν είναι τόσο πρόβλημα γιατί μπορείς νομίζω να το συνδέσεις σβηστό στο PC και τότε το βλέπει σαν αφαιρούμενο δίσκο.

 

Η κάρτα δεν αφαιρείται.

Όχι σβηστό. Ανοιχτό.

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

αγγλια, το κινητο μας στην αγλλια το ονομαζουν sl

 

 

οχι. η μονη περιπτωση θα ηταν να ειχες κρατησει backup με το pc companion. παντα οταν θελουμε να βαλουμε φωτο μεσα σε ενα κινητο δημιουργουμε ενα νεο φακελο μεσα στο φακελο dcim. το ονομα που θα δωσουμε δεν εχει σημασια, το κινητο θα τις βλεπει κανονικα. αυτο με το root δε χανεις κατι να το δοκιμασεις, αν ηταν υπολογιστης θα μπορουσες να το κανεις ανετα. στο κινητο ομως δε νομιζω να πετυχεις κατι τετοιο

 

 

Αρα ειναι λογικο να μην εχω παρει ακομα την αναβαθμιση?Αν δεν ειναι να το παω στο σερβις να την περασουν...

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Αρα ειναι λογικο να μην εχω παρει ακομα την αναβαθμιση?Αν δεν ειναι να το παω στο σερβις να την περασουν...

Θα μπορουσες να τους κανεις μια ερωτηση, διαφορετικα μπορεις να την περασεις και εσυ με flashtool

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας έχω το xperia s αγορασμένο από κατάστημα της cosmote, και όπως καταλαβαίνετε τρέχει την εκδοσή 6.2. B. 0.200!!

Θέλω να σας ρωτήσω αν μπορώ να αλλάξω την rom , να βάλω πάλι την original αλλά να είναι η κανονική, να μην είναι της cosmote δηλαδή να μην έχει το λογότυπο της cosmote και τα άλλα που έχει μέσα η cosmote !!! γίνεται να γίνει αυτό χωρίς root και με ποιο τρόπο,, γιατί δεν έχω ιδέα από αυτά και μετά αν γίνει θα συνεχίσω να περνώ αναβαθμίσεις?!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας έχω το xperia s αγορασμένο από κατάστημα της cosmote, και όπως καταλαβαίνετε τρέχει την εκδοσή 6.2. B. 0.200!!

Θέλω να σας ρωτήσω αν μπορώ να αλλάξω την rom , να βάλω πάλι την original αλλά να είναι η κανονική, να μην είναι της cosmote δηλαδή να μην έχει το λογότυπο της cosmote και τα άλλα που έχει μέσα η cosmote !!! γίνεται να γίνει αυτό χωρίς root και με ποιο τρόπο,, γιατί δεν έχω ιδέα από αυτά και μετά αν γίνει θα συνεχίσω να περνώ αναβαθμίσεις?!!!!

 

Μπορείς να περάσεις το world ftf μέσω flashtool το οποίο δεν χρειάζεται να είσαι ροοτ. Κατεβαζεις το flashtool και το ftf που θέλεις και η διαδικασία είναι πολυ εύκολη. Απλα να προσεξεις να είναι ενεργοποιημένο το USB debugging και οι άγνωστες πηγες απο τις ρυθμίσεις πριν κάνεις οτιδήποτε

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να περάσεις το world ftf μέσω flashtool το οποίο δεν χρειάζεται να είσαι ροοτ. Κατεβαζεις το flashtool και το ftf που θέλεις και η διαδικασία είναι πολυ εύκολη. Απλα να προσεξεις να είναι ενεργοποιημένο το USB debugging και οι άγνωστες πηγες απο τις ρυθμίσεις πριν κάνεις οτιδήποτε

 

χαίρομαι που υπάρχει λύση αλλά δεν κατάλαβα τίποτα από αυτά που είπες υπάρχει κάποιος οδηγός βήμα βήμα να τον κάνω????

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...