Jump to content

Sony Xperia S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια καλησπερα

το xperia s τι λεει απο καμερα ?και αν ξερει καποιος σε σύγκριση με το xperia t ποιο ειναι καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έβαλα την 6.2.B.1.96 αλλά δεν μου εμφανίζεται η επιλογή για αλλαγή του κύκλου χρήσης δεδομένων στις ημερομηνίες που θέλω, αλλά μόνο σε προεπιλεγμένες.

Το έψαξα λίγο κι εδώ, άνοιξα κι έκλεισα επιλογές αλλά τίποτα, δεν κατάφερα κάτι.

Το έχει παρατηρήσει κάποιος;

 

Παιδιά μπορεί να το ελέγξει κάποιος με 6.2.B.1.96 ; Του δουλεύει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά μπορεί κάποιος να μου βρει λύση?Αρκετές φορές όταν πάω να τραβήξω βίντεο μου βγάζει "άγνωστο σφάλμα" . Σε όλες τις αναβαθμίσεις μου το κανε αυτό..
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το 1ο bug της .96:

Αν σβήσει η οθόνη, είτε μετά την παρέλευση του χρόνου που έχει ορίσει ο χρήστης, είτε πατώντας το power button, και αφήσεις να περάσουν μερικά λεπτά, όταν πατήσεις το power button για να την ξεκλειδώσεις, εμφανίζεται για ένα δευτερόλεπτο περίπου μια μαύρη οθόνη χωρίς την εικόνα του lock-screen (είτε την προεπιλογή του θέματος, είτε άλλη που έχει επιλέξει ο χρήστης) και με ρολόι που δείχνει την ώρα που είχε σβήσει η οθόνη. Αμέσως μετά εμφανίζεται η κανονική lock-screen και η κανονική ώρα στο ρολόι. Αν κάνεις αυτή τη διαδικασία πριν περάσει έστω ένα λεπτό και αλλάξει η ώρα της lock screen, δεν το εμφανίζει το bug. Σαν να καθυστερεί δλδ με λίγα λόγια, να φορτώσει τη lock screen με την εικόνα της και το ρολόι όταν έχει αλλάξει η ώρα. Όλα αυτά δεν συνέβαιναν με την .200.

 

Το εμφανίζει σε κανένα σας με την .96. Κάντε σας παρακαλώ post για να δούμε αν οφείλεται στο firmware ή είναι μόνο στην περίπτωση μου.

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το 1ο bug της .96:

Αν σβήσει η οθόνη, είτε μετά την παρέλευση του χρόνου που έχει ορίσει ο χρήστης, είτε πατώντας το power button, και αφήσεις να περάσουν μερικά λεπτά, όταν πατήσεις το power button για να την ξεκλειδώσεις, εμφανίζεται για ένα δευτερόλεπτο περίπου μια μαύρη οθόνη χωρίς την εικόνα του lock-screen (είτε την προεπιλογή του θέματος, είτε άλλη που έχει επιλέξει ο χρήστης) και με ρολόι που δείχνει την ώρα που είχε σβήσει η οθόνη. Αμέσως μετά εμφανίζεται η κανονική lock-screen και η κανονική ώρα στο ρολόι. Αν κάνεις αυτή τη διαδικασία πριν περάσει έστω ένα λεπτό και αλλάξει η ώρα της lock screen, δεν το εμφανίζει το bug. Σαν να καθυστερεί δλδ με λίγα λόγια, να φορτώσει τη lock screen με την εικόνα της και το ρολόι όταν έχει αλλάξει η ώρα. Όλα αυτά δεν συνέβαιναν με την .200.

 

Το εμφανίζει σε κανένα σας με την .96. Κάντε σας παρακαλώ post για να δούμε αν οφείλεται στο firmware ή είναι μόνο στην περίπτωση μου.

 

Δεν το είχα παρατηρήσει καθόλου αλλά από ότι φαίνεται έχεις απόλυτο δίκιο. Το κάνει και σε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο.. Δεν το είχα παρατηρήσει.. Αλλά αφενός σε εμένα, αυτή η μαύρη οθόνη φαίνεται για μερικά μόλις κλάσματα του δευτερολέπτου, οπότε μικρό το κακό, από την άλλη στις 10 φορές που το δοκίμασα, αφού είχε αλλάξει η ώρα, μου το έκανε στις 3 μόνο.. Οπότε, τους συγχωρώ.. :p:lol::lol:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά μπορεί κάποιος να μου βρει λύση?Αρκετές φορές όταν πάω να τραβήξω βίντεο μου βγάζει "άγνωστο σφάλμα" . Σε όλες τις αναβαθμίσεις μου το κανε αυτό..
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το 1ο bug της .96:

Αν σβήσει η οθόνη, είτε μετά την παρέλευση του χρόνου που έχει ορίσει ο χρήστης, είτε πατώντας το power button, και αφήσεις να περάσουν μερικά λεπτά, όταν πατήσεις το power button για να την ξεκλειδώσεις, εμφανίζεται για ένα δευτερόλεπτο περίπου μια μαύρη οθόνη χωρίς την εικόνα του lock-screen (είτε την προεπιλογή του θέματος, είτε άλλη που έχει επιλέξει ο χρήστης) και με ρολόι που δείχνει την ώρα που είχε σβήσει η οθόνη. Αμέσως μετά εμφανίζεται η κανονική lock-screen και η κανονική ώρα στο ρολόι. Αν κάνεις αυτή τη διαδικασία πριν περάσει έστω ένα λεπτό και αλλάξει η ώρα της lock screen, δεν το εμφανίζει το bug. Σαν να καθυστερεί δλδ με λίγα λόγια, να φορτώσει τη lock screen με την εικόνα της και το ρολόι όταν έχει αλλάξει η ώρα. Όλα αυτά δεν συνέβαιναν με την .200.

 

Το εμφανίζει σε κανένα σας με την .96. Κάντε σας παρακαλώ post για να δούμε αν οφείλεται στο firmware ή είναι μόνο στην περίπτωση μου.

Εμένα μου το κάνει στην 200. Απλά εγώ δεν έχω τα προβλήματα που γράφουν τα υπόλοιπα μέλη με το 1080ρ κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το 1ο bug της .96:

Αν σβήσει η οθόνη, είτε μετά την παρέλευση του χρόνου που έχει ορίσει ο χρήστης, είτε πατώντας το power button, και αφήσεις να περάσουν μερικά λεπτά, όταν πατήσεις το power button για να την ξεκλειδώσεις, εμφανίζεται για ένα δευτερόλεπτο περίπου μια μαύρη οθόνη χωρίς την εικόνα του lock-screen (είτε την προεπιλογή του θέματος, είτε άλλη που έχει επιλέξει ο χρήστης) και με ρολόι που δείχνει την ώρα που είχε σβήσει η οθόνη. Αμέσως μετά εμφανίζεται η κανονική lock-screen και η κανονική ώρα στο ρολόι. Αν κάνεις αυτή τη διαδικασία πριν περάσει έστω ένα λεπτό και αλλάξει η ώρα της lock screen, δεν το εμφανίζει το bug. Σαν να καθυστερεί δλδ με λίγα λόγια, να φορτώσει τη lock screen με την εικόνα της και το ρολόι όταν έχει αλλάξει η ώρα. Όλα αυτά δεν συνέβαιναν με την .200.

 

Το εμφανίζει σε κανένα σας με την .96. Κάντε σας παρακαλώ post για να δούμε αν οφείλεται στο firmware ή είναι μόνο στην περίπτωση μου.

 

Και σε μένα το κάνει. Το είχα παρατηρήσει άλλα νόμιζα ότι απλά αργεί

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν διορθώθηκε το bug με το led.. Όταν αποσυνδέω τον φορτιστή, το led παραμένει ανοιχτό.. Άλλες φορές κλείνει μετά από 5-10 λεπτά από μόνο του.. Ή αν συνδέσω κι αποσυνδέσω ξανά το φορτιστή.. Σήμερα χρειάστηκε restart..

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το "bug" του lockscreen που προανέφερα, η επίσημη απάντηση της Sony στο (καινούργιο) φόρουμ τους, είναι ότι είναι σκόπιμη λειτουργία. Όταν σβήνει η οθόνη, το τηλ. μπαίνει σε power saving mode και έτσι σταματούν κάποιες λειτουργίες του οι οποίες επανέρχονται όταν την ανοίγουμε. Αυτό για λόγους εξοικονόμησης μπαταρίας. Αν είναι έτσι, τότε για μένα είναι καλό! Συνεπώς κανένα (μέχρι στιγμής) bug στο JB!:)

Η στιχομυθία μας εδώ:

http://talk.sonymobile.com/t5/Xperia-S-SL-acro-S/Delay-on-lockscreen-clock-on-Xperia-S/m-p/353624#U353624

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

Ααα εχει να κανει τι προελευσης ειναι η rom ε?εγω εκανα το update απο το seus με clean install λετε να μου περασε την Ελληνικη γι αυτο εχω 160 χαρακτηρες?αλλα επι ics γτ δεν εγραφε 160 αφου ειναι ελληνικο το κινητο μου?

 

Ναι, οι ROM που φοράνε οι συσκευές που προορίζονται για Ελλάδα έχουν μια έξτρα ρύθμιση για να υποστηρίζονται οι 160 χαρακτήρες στα sms. Κι εμένα ελληνική είναι η συσκευή και αν θυμάμαι καλά υποστήριζε 160 χαρακτήρες με την ελληνική ics αλλά φλάσαρα την prerooted world-generic ics για να είμαι root και από τότε έχασα την υποστήριξη των 160 χαρακτήρων στην εργοστασιακή εφαρμογή ακόμα και μετά την αναβάθμιση σε jb. Γι' αυτό έψαχνα το go sms pro το οποίο τελικά επανήλθε στο play store.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ξερα αυτη η αναβαθμιση κοκκαλα εχει?Εχει ανακοινωθει , εχει βγει και ακομα περιμενουμε..Το κινητο μου ειναι Αγγλιας..(Τουλαχιστον EN λεει στο κουτι...)Μηπως να εγκαταστησω το pc companion στα Αγγλικα ?Τι κακο και αυτο σε καθε αναβαθμιση..Η βγαλτην για ολους η μην την βγαλεις ποτε!!

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ξερα αυτη η αναβαθμιση κοκκαλα εχει?Εχει ανακοινωθει , εχει βγει και ακομα περιμενουμε..Το κινητο μου ειναι Αγγλιας..(Τουλαχιστον EN λεει στο κουτι...)Μηπως να εγκαταστησω το pc companion στα Αγγλικα ?Τι κακο και αυτο σε καθε αναβαθμιση..Η βγαλτην για ολους η μην την βγαλεις ποτε!!

 

Ανδεν μπορεις να περιμενεις, φλασσρε με flashtool

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ανδεν μπορεις να περιμενεις, φλασσρε με flashtool

 

Flashtool Ποτε εχουν bri-αρει πολλα κινητα....δεν ειμαστε για τετοια...Υπαρχει αλλος τροπος να την περασουμε?Αν το παω σε ενα εξουσιοδοτημένο?

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αξιζει το τηλεφωνο?κολλαω αρκετα γιατι εχει πολυ μεγαλο σαρ.αμα το παρει κανεις αυτη την περιοδο,ποια εκδοση αντροιντ θα βρει μεσα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο Φόρουμ

 

Είμαι κάτοχος του xperia S εδώ και ένα περίπου χρόνο. Πέρυσι τέτοια εποχή που ψαχνόμουν να το αγοράσω γινόταν μεγάλη συζήτηση για τις περίφημες “κιτρινίλες”. Σύμφωνα με τα γραφόμενα εδώ μέσα, αφορούσαν τις πρώτες παρτίδες, εμφανιζόταν τις πρώτες μέρες χρήσης και μόνο μετά από υπερθέρμανση της συσκευής ( υποθέτω ότι εξαφανιζόταν με το που κρύωνε το κινητό). Δυστυχώς βιώνω το φαινόμενο της “κιτρινίλας” 11 μήνες μετά την απόκτησή του, χωρίς να χρειάζεται να υπερθερμανθεί η συσκευή και φυσικά επί μονίμου βάσεως. Έχει κανείς σας παρόμοια εμπειρία? Εικάζω ότι χρειάζεται αλλαγή της οθόνης (ευτυχώς είμαι εντός εγγύησης). Γίνεται στην Ελλάδα ή πάει έξω? Πόσο χρόνο παίρνει?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το κινητό μετά από την τελευταία αναβάθμιση έχει αποκτήσει τρελή αυτονομία.Τεράστεια βελτίωση.Σχετικά με την κιτρινίλα παλιότερα το χα μία βδομάδα με Overclock στα 1.89ghz το κινητό ζεμάταγε πάρα πολύ αλλά δεν έχω παρατηρήσει τίποτα απολύτως.Προχθές έκλεισε ένα χρόνο στην κατοχή μου.

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο Φόρουμ

 

Είμαι κάτοχος του xperia S εδώ και ένα περίπου χρόνο. Πέρυσι τέτοια εποχή που ψαχνόμουν να το αγοράσω γινόταν μεγάλη συζήτηση για τις περίφημες “κιτρινίλες”. Σύμφωνα με τα γραφόμενα εδώ μέσα, αφορούσαν τις πρώτες παρτίδες, εμφανιζόταν τις πρώτες μέρες χρήσης και μόνο μετά από υπερθέρμανση της συσκευής ( υποθέτω ότι εξαφανιζόταν με το που κρύωνε το κινητό). Δυστυχώς βιώνω το φαινόμενο της “κιτρινίλας” 11 μήνες μετά την απόκτησή του, χωρίς να χρειάζεται να υπερθερμανθεί η συσκευή και φυσικά επί μονίμου βάσεως. Έχει κανείς σας παρόμοια εμπειρία? Εικάζω ότι χρειάζεται αλλαγή της οθόνης (ευτυχώς είμαι εντός εγγύησης). Γίνεται στην Ελλάδα ή πάει έξω? Πόσο χρόνο παίρνει?

 

Ευχαριστώ

 

καπως ετσι κι εγω,περιπου 10 μηνες το εχω και η κιτρινιλα παραγινε απλα το σκευτομαι για το σερβις γιατι πηγαινοερχομαι συνεχεια στο εξωτερικο και το χρειαζομαι,το χρησημοποιω για gps.

Link to comment
Share on other sites

καπως ετσι κι εγω,περιπου 10 μηνες το εχω και η κιτρινιλα παραγινε απλα το σκευτομαι για το σερβις γιατι πηγαινοερχομαι συνεχεια στο εξωτερικο και το χρειαζομαι,το χρησημοποιω για gps.

Και εγώ για εξωτερικό ετοιμάζομαι φίλε μου, γι' αυτό και ρωτάω πόσο χρόνο παίρνει η αντικατάσταση οθόνης. Έχει κανείς υπόψη του ποια είναι η εγγύηση της συσκευής? Ένα ή δύο έτη? Για το κινητό μου που είναι αγορασμένο από “σκρουτζομάγαζο” υπάρχει κάποιο θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για εξωτερικό ετοιμάζομαι φίλε μου, γι' αυτό και ρωτάω πόσο χρόνο παίρνει η αντικατάσταση οθόνης. Έχει κανείς υπόψη του ποια είναι η εγγύηση της συσκευής? Ένα ή δύο έτη? Για το κινητό μου που είναι αγορασμένο από “σκρουτζομάγαζο” υπάρχει κάποιο θέμα?

 

Η εγγύηση είναι 2χρόνια.Άν -η συσκευή- είναι για χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης δεν υπάρχει πρόβλημα.Απ'οτι ξέρω,οι επισκευές εντός εγγύησης γίνονται μόνο Αθήνα.Άν είσαι Αθήνα και υπάρχει διαθεσιμότητα σε οθόνες,δεν νομίζω να πάει πάνω από δύο μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Flashtool Ποτε εχουν bri-αρει πολλα κινητα....δεν ειμαστε για τετοια...Υπαρχει αλλος τροπος να την περασουμε?Αν το παω σε ενα εξουσιοδοτημένο?

Προσωπικά χρησιμοποιώ μόνο flashtool (έχω ξεκλειδώσει bootloader) αναβάθμιση περνάς είτε με seus είτε με flashtool, αν φοβάσαι περιμένεις :)

Edited by SYZo
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα χρησιμοποιω μονο flashtool (εχω ξεκλειδωσει bootloader) αναβαθμιση περνας ειτε με seus ειτε με flashtool, αν φοβασαι περιμενεις :)

 

Κοιτα υπομονη εχω αλλα ειναι πολυ παραξενο που σε μια χωρα αλλος την παιρνει τωρα και αλλος σε εναν μηνα.Ετοιμασε το update σε ολες τις γλωσσες...και ριχτο σε μια μερα να το παρουν ολοι.

Θα επιμεινω λιγο και θα ξαναρωτησω αν ειναι σιγουρο οτι οποιος εχει ρουτ παιρνει κανονικα το update...?

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση είναι 2χρόνια.Άν -η συσκευή- είναι για χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης δεν υπάρχει πρόβλημα.Απ'οτι ξέρω,οι επισκευές εντός εγγύησης γίνονται μόνο Αθήνα.Άν είσαι Αθήνα και υπάρχει διαθεσιμότητα σε οθόνες,δεν νομίζω να πάει πάνω από δύο μέρες.

Θεσσαλονίκη βρίσκομαι, αν όντως υπάρχουν οθόνες και αλλάζονται στην Ελλάδα δεν πιστεύω να χρειαστούν βδομάδες ή μήνες όπως φοβόμουν. Και η διετής εγγύηση μου δίνει περιθώρια επιλογής. Μακάρι να επισκευαστεί γρήγορα αυτό το κατά τα άλλα εξαιρετικό τηλέφωνο. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...