Jump to content

Sony Xperia S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χμμμ, μισό, ίσως να χρειάζεσαι πρώτα προηγούμενη έκδοση twrp

 

https://dl.twrp.me/nozomi/twrp-2.8.4.1-LT26i.img.html

 

Βάλε αυτό το αρχείο στο internal storage και τρέξε την ίδια εντολή αλλάζοντας φυσικά το όνομα του αρχείου.

 

Μετά επανεκκίνηση

 

Εκεί με το που δεις το σήμα της σόνυ αρχίζεις να πατάς με ρυθμό 2 φορές το δευτερόλεπτο το volume +. Αν μπει τότε απέκτησες την έκδοση 2.8.4.1

 

 

 

Κάνεις μετά την ίδια διαδικασία με την τελευταία έκδοση (το αρχείο recovery.img) κι έχεις την τελευταία έκδοση twrp.Μόνο με την τελευταία έκδοση μπορείς να περάσεις την τελευταία έκδοση της ρομ.

 

 

 

Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα έχεις πάλι πρόβλημα. Αν πάλι κάτι πάει στραβά, αφού είσαι ρουτ προσπάθησε μέσω της εφαρμογής

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jmz.soft.twrpmanager

 

 

 

Επίσης αντί για να χτυπάς το volume up προσπάθησε και με το κάτω όπως και με το power...

 

 

Δεν γίνεται τίποτα!

Το twrp manager το είχα δοκιμάσει ήδη.

Σ'ευχαριστώ όπως και να χει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κάτσε, δεν μπορεί, το έχω κάνει σε 3 xperia s. Άρα κάτι απλό μας ξεφεύγει. Σε τι ρομ είσαι τώρα? Unlocked bootloader? Ti kernel? Έχεις cwm?

Αν θέλεις ανέβασέ μου ένα βίντεο να δω τι διαδικασία εγκατάστασης twrp, reboot και μετά τι πατάς, πώς και πότε για να μπεις στο twrp. Θυμάμαι ότι είχα κάνει κι εγώ κάποια πράγματα λάθος αλλά δε θυμάμαι τι.

Εναλλακτικά

διάβασε εδώ

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=56848956&postcount=260

Πέρασε το img αρχείο από το boot.zip μέσω flashboot και έτσι λογικά θα αποκτήσεις recovery.

Θα έχεις φροντίσει εκ των προτέρων να έχεις μέσα μία από τις αρχικές εκδόσεις λολιποπ πχ b20 και προηγούμενα, και την τελευταία. Επίσης θα έχεις κατεβάσεις και gapps για 5.1

 

Η σκέψη μου είναι ως εξής. Αν για κάποιο λόγο δεν μπορείς να περάσεις το τελευταίο twrp λόγω της έκδοση που έχεις τώρα τότε φλασάρεις ένα πυρήνα με ενσωματωμένη recovery και έτσι μπαίνεις recovery. Ενδέχεται όμως η τελευταία έκδοση της ρομ να εγκαθίσταται μόνο μέσω της τελευταίας έκδοσης twrp. Οπότε βάζεις μία προηγούμενη ρομ ίσα ίσα για να μπουτάρεις, να εγκαταστήσεις terminal emulator, να εγκαταστήσεις έτσι twrp και μετά να βάλεις την τελευταία ρομ.

Κοίτα να έχει ενσωματωμένo su η παλαιότερη ρομ που θα εγκαταστήσεις, αλλιώς να έχεις περασμένο στο κινητό σου και κάποιο su.zip να το φλασάρεις μετά τη ρομ έτσι ώστε να είσαι su όταν μπουτάρεις

Οι τελευταίες εκδόσεις ρομ έχουν ενσωματωμένο su πάντως

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε, δεν μπορεί, το έχω κάνει σε 3 xperia s. Άρα κάτι απλό μας ξεφεύγει. Σε τι ρομ είσαι τώρα? Unlocked bootloader? Ti kernel? Έχεις cwm?

Αν θέλεις ανέβασέ μου ένα βίντεο να δω τι διαδικασία εγκατάστασης twrp, reboot και μετά τι πατάς, πώς και πότε για να μπεις στο twrp. Θυμάμαι ότι είχα κάνει κι εγώ κάποια πράγματα λάθος αλλά δε θυμάμαι τι.

Εναλλακτικά

διάβασε εδώ

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=56848956&postcount=260

Πέρασε το img αρχείο από το boot.zip μέσω flashboot και έτσι λογικά θα αποκτήσεις recovery.

Θα έχεις φροντίσει εκ των προτέρων να έχεις μέσα μία από τις αρχικές εκδόσεις λολιποπ πχ b20 και προηγούμενα, και την τελευταία. Επίσης θα έχεις κατεβάσεις και gapps για 5.1

 

Η σκέψη μου είναι ως εξής. Αν για κάποιο λόγο δεν μπορείς να περάσεις το τελευταίο twrp λόγω της έκδοση που έχεις τώρα τότε φλασάρεις ένα πυρήνα με ενσωματωμένη recovery και έτσι μπαίνεις recovery. Ενδέχεται όμως η τελευταία έκδοση της ρομ να εγκαθίσταται μόνο μέσω της τελευταίας έκδοσης twrp. Οπότε βάζεις μία προηγούμενη ρομ ίσα ίσα για να μπουτάρεις, να εγκαταστήσεις terminal emulator, να εγκαταστήσεις έτσι twrp και μετά να βάλεις την τελευταία ρομ.

Κοίτα να έχει ενσωματωμένo su η παλαιότερη ρομ που θα εγκαταστήσεις, αλλιώς να έχεις περασμένο στο κινητό σου και κάποιο su.zip να το φλασάρεις μετά τη ρομ έτσι ώστε να είσαι su όταν μπουτάρεις

Οι τελευταίες εκδόσεις ρομ έχουν ενσωματωμένο su πάντως

 

https://drive.google.com/file/d/0B-nL4PXV356lZERSUFhaQS1ITk0/view?usp=docslist_api

Έκανα την διαδικασία για ξεκλείδωμα του bootloader και στο service menu γράφει bootloader unlocked: yes .

Έχω cwm.

Το πρόβλημα δεν είναι στο πέρασμα τής Rom (δεν φτάνω καν εκεί!).

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να περάσω twrp.

Κάνω την διαδικασία να περάσω twrp φαίνεται ότι πάνε όλα καλά . Πάω να μπω και μπαίνει σε cwm!

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξεκινήσαμε το ... ταξίδι, βάζαμε την 2.8.0.1 (https://dl.twrp.me/nozomi/twrp-2.8.0.1-nozomi.img.html).

Για δοκίμασε με αυτήν την έκδοση

 

Γενικά οδηγίες για το φλασάρισμα εδώ. Εγώ δε χρησιμοποιώ την εφαρμογή rashr αλλά φυσικά τη flashtool

 

Αλλιώς

Κάνε το άλλο

Κατέβασε κάποια ρομ πριν την τελευταία έκδοση (όπου άρχισε να απαιτείται τελευταία έκδοση twrp). Πέρνα το ζιπ και τα γκαπς στο κινητό. Κάνε extract από το ζιπ το αρχείο boot.img και φλάσαρέ το μέσω φλαστουλ (μέσα από το φλαςτουλ μπορείς να κάνεις επανεκκίνηση σε flashboot mode εφόσον έχεις εγκαταστήσει τους drivers του κινητού σου (υπάρχει αρχειο drivers μέσα στο φάκελο εγκατάστασης του φλαςτουλ)

Μετά μπουτάρεις σε cwm και περνάς ρομ και γκαπς. Wipe dalvik cache and cache and reboot...

 

Και μου έστειλες φωτογραφία, σου ζήτησα βίντεο μπας και δω κάτι που ίσως να κάνεις λάθος

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξεκινήσαμε το ... ταξίδι, βάζαμε την 2.8.0.1 (https://dl.twrp.me/nozomi/twrp-2.8.0.1-nozomi.img.html).

Για δοκίμασε με αυτήν την έκδοση

 

Γενικά οδηγίες για το φλασάρισμα εδώ. Εγώ δε χρησιμοποιώ την εφαρμογή rashr αλλά φυσικά τη flashtool

 

Αλλιώς

Κάνε το άλλο

Κατέβασε κάποια ρομ πριν την τελευταία έκδοση (όπου άρχισε να απαιτείται τελευταία έκδοση twrp). Πέρνα το ζιπ και τα γκαπς στο κινητό. Κάνε extract από το ζιπ το αρχείο boot.img και φλάσαρέ το μέσω φλαστουλ (μέσα από το φλαςτουλ μπορείς να κάνεις επανεκκίνηση σε flashboot mode εφόσον έχεις εγκαταστήσει τους drivers του κινητού σου (υπάρχει αρχειο drivers μέσα στο φάκελο εγκατάστασης του φλαςτουλ)

Μετά μπουτάρεις σε cwm και περνάς ρομ και γκαπς. Wipe dalvik cache and cache and reboot...

 

Και μου έστειλες φωτογραφία, σου ζήτησα βίντεο μπας και δω κάτι που ίσως να κάνεις λάθος

 

Οταν λες εδω ;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι έβαλα twrp αλλά δεν κάνει install την Rom ...

Πέρνω αυτό

https://drive.google.com/file/d/0B-nL4PXV356lcW5wdEw3MDJKS3M/view?usp=docslist_api

Καμιά ιδέα;

 

Edit

Τελικά τα κατάφερα να περάσω την 24 μετά από πολλές προσπάθειες.

Φλασαρα από fastboot το boot.img πού βρήκα στο zip της 24 και μετά φλασαρα την Rom και επιτέλους τα κατάφερα!!!

Για να περάσουμε κάποια επόμενη έκδοση (τώρα είδα ότι βγήκε η 26) από την 24, χρειάζεται άλλη διαδικασία;

Επίσης, μπορείς να μου θυμίσεις πως άλλαξες το μέγεθος του system partition;

 

Σ'ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια σού...

 

Edit 2

Πέρασα και την 26. Ήταν να μην πάρω φορά!!!

Edited by SERS1612
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παλικάρι, είναι όπως είπες, μην πάρουμε φόρα... Δεν μπορώ να σου περιγράψω πόσες ώρες έχω ασχοληθεί για να περάσω τις νέες ρομ, και να αλλάξω τα partitions. Δυστυχώς τον περισσότερο χρόνο μου πήρε η αλλαγή των partitions. Κάθε φορά κάτι έκανα λάθος.

Δεν έχω κάποια συμβουλή για αυτή τη διαδικασία πέρα του να την κάνεις. Το ART απαιτεί μεγαλύτερο data partition.

Έχε έτοιμα για παν ενδεχόμενο.

flashtool + ftf file για μαμά ανδροιδ, έτσι ώστε αν όλα πάνε στραβά και δεν μπορείς ούτε να μπεις twrp να μπορέσεις τουλάστιχον να περάσεις μαμά ανδροιδ και να ξαναξεκινήσεις.

Έχε έτοιμο περιβάλλον adb (απλά κατεβάζεις τα αρχεία που απαιτούνται από νετ και διαβάζεις περί τα 10 λεπτά για 3-4 εντολές που χρειάζεσαι)

Κάτσε κάνε το χωρίς πίεση χρόνου

Αν το κινητό σου κάνει makakies και δεν φαίνεται στο adb τότε κοίτα εδώ

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=60526675&postcount=361

 

Αυτό εδώ είναι φυσικά το αναφερόμενο θέμα http://forum.xda-developers.com/xperia-s/s-development/tutorial-increase-data-partition-t2821058

 

Πάρε το χρόνο σου και δες τις εντολές, πραγματικά ο τύπος τα έχει γράψει τέλεια (μη με ρωτήσεις πώς τα σκάτωσα τόσες φορές βέβαια...!!!)

Ρώτα ό,τι θες

 

 

ps1

φανταζομαι ότι εχεις βαλει το τελευταίο twrp

 

ΥΓ2 μικρα αλλά υπαρκτά ωφέλη θα έχεις και από την αλλαγή filesystem

http://forum.xda-developers.com/xperia-s/s-development/tutorial-migrate-filesystem-to-f2fs-ext4-t3004755

(αν το αποφασίσεις γλιτώνεις και τα στάδια που αναφέρονται στην προσθήκη υποστήριξης f2fs. Υπάρχουν ήδη στον τελευταίο twrp&rom!

Link to comment
Share on other sites

SCHUMIFER συγχαρητηρια που κρατας ζωντανο το τοπικ :bow:

 

Το τηλεφωνο το εχει η αδελφη μου, αν βρω καποιο αλλο τηλεφωνο να της το αντικαταστησω θα ερθω και εγω επισημα στην παρεα :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω τίποτα περισσότερο από το να ενθαρρύνω. Πραγματικά γουστάρω τεχνολογία και ίσως να είχα πάρει πιο καινούριο κινητό μετά από 3 χρόνια. Αλλά από τη μία δε λέει να χαλάσει από την άλλη είναι εκείνο το παλικάρι που μας δίνει τις εκδόσεις του λολιποπ ταυτόχρονα με τα Nexus... δε σου κάνει καρδιά να φύγεις...
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παλικάρι, είναι όπως είπες, μην πάρουμε φόρα... Δεν μπορώ να σου περιγράψω πόσες ώρες έχω ασχοληθεί για να περάσω τις νέες ρομ, και να αλλάξω τα partitions. Δυστυχώς τον περισσότερο χρόνο μου πήρε η αλλαγή των partitions. Κάθε φορά κάτι έκανα λάθος.

Δεν έχω κάποια συμβουλή για αυτή τη διαδικασία πέρα του να την κάνεις. Το ART απαιτεί μεγαλύτερο data partition.

Έχε έτοιμα για παν ενδεχόμενο.

flashtool + ftf file για μαμά ανδροιδ, έτσι ώστε αν όλα πάνε στραβά και δεν μπορείς ούτε να μπεις twrp να μπορέσεις τουλάστιχον να περάσεις μαμά ανδροιδ και να ξαναξεκινήσεις.

Έχε έτοιμο περιβάλλον adb (απλά κατεβάζεις τα αρχεία που απαιτούνται από νετ και διαβάζεις περί τα 10 λεπτά για 3-4 εντολές που χρειάζεσαι)

Κάτσε κάνε το χωρίς πίεση χρόνου

Αν το κινητό σου κάνει makakies και δεν φαίνεται στο adb τότε κοίτα εδώ

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=60526675&postcount=361

 

Αυτό εδώ είναι φυσικά το αναφερόμενο θέμα http://forum.xda-developers.com/xperia-s/s-development/tutorial-increase-data-partition-t2821058

 

Πάρε το χρόνο σου και δες τις εντολές, πραγματικά ο τύπος τα έχει γράψει τέλεια (μη με ρωτήσεις πώς τα σκάτωσα τόσες φορές βέβαια...!!!)

Ρώτα ό,τι θες

 

 

ps1

φανταζομαι ότι εχεις βαλει το τελευταίο twrp

 

ΥΓ2 μικρα αλλά υπαρκτά ωφέλη θα έχεις και από την αλλαγή filesystem

http://forum.xda-developers.com/xperia-s/s-development/tutorial-migrate-filesystem-to-f2fs-ext4-t3004755

(αν το αποφασίσεις γλιτώνεις και τα στάδια που αναφέρονται στην προσθήκη υποστήριξης f2fs. Υπάρχουν ήδη στον τελευταίο twrp&rom!

 

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την βοήθεια.

Έχω τελευταίο twrp. Είναι και η αλλαγή filesystem στο πρόγραμμα αλλά μού φαίνεται σχετικά απλό αυτό και θα το αφήσω για το τέλος.

Τώρα, ποτε θα βρω χρόνο και ησυχία για να κάνω την αλλαγή των partition είναι ένα θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι με 70 εφαρμογές εγκατεστημένες, οπότε αν δεν είχα κάνει την ανακατανομή χώρου δε θα την πάλευα. Δοκίμασε έτσι στην αρχή αν θες. Βάλε και το τελευταίο xposed. Από εφαρμογές σε αυτό σου συνιστώ το κλασικό gravity box αλλά οπωσδήποτε και το lockscreen widgets, το οποίο πραγματικά αυξάνει την ομορφιά και τη λειτουργικότητα της οθόνης κλειδώματός σου τρομερά!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παιδιά καλημέρα

παλιός κάτοχος του s (τώρα το έδωσα στην γυναίκα μου!!!)

εδώ και κάνα μήνα εχει αρχίσει και τρώει τρελά σκαλώματα όταν παει να κανει κλίση

είναι απείραχτο με το τελευταίο official update δεν θυμάμαι πιο ακριβός

αν του περασω μια rom (ακομα και την ιδια απο πανω (καθαρή εγκατάσταση ) δεν θα στρώση (σαν format se win!!!) ?????

κανα οδηγό?????

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις μια καθαρή εγκατάσταση για αρχή μέσω PC Companion.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!

 

Εχω ενα Sony Xperia S του γιού μιας φίλης. Ο μικρός έβαλε κωδικό στην συσκευή, και τον ξέχασε.

Τι κάνουμε ?

Δεν με ενδιαφέρει να έχει ούτε την τελευταία έκδοση android , ούτε τίποτα. Απλά να λειτουργεί. Τώρα αν υπάρχει κανένας έτοιμος οδηγός για να περάσω και τελευταίο android, ακόμα καλύτερα.

 

Ευχαριστώ!

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Προφανώς δεν έχει μείνει κανένας ενεργός εδώ μέσα αλλά για την ιστορία να γράψω ότι ο mickybart και ο billchen έχουν έτοιμη, λειτουργικότατη marshmallow 6.0 για το κινητάκι μας!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

SCHUMIFER καποια καλη rom που να μην θελει Repartition υπαρχει ?

Εχω cwm recovery for 2012 xperia v02 by kenjidct, μπορω να φλασαρω twrp (zip) μεσο cwm ?

Ειμαι με unlock bootloader

Android 4.0.4

Αρ εκδοσης 6.1.A.2.55

kernel 3.0.8+1.0.21100-30145-01957-gc34b591 BuildUser@BuildHost #1 SMP PREEMPT Fri Oct 5 01:14:38 2012

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Στο Xperia S με 4.1.2, υπάρχει καποια εφαρμογή που να ηχογραφεί κλησεις; Οποια κι αν δοκίμασα δεν καταφερα να ηχογραφισω τιποτα

 

Sent from my C6903 using Tapatalk

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Στο Xperia S με 4.1.2, υπάρχει καποια εφαρμογή που να ηχογραφεί κλησεις; Οποια κι αν δοκίμασα δεν καταφερα να ηχογραφισω τιποτα

 

Sent from my C6903 using Tapatalk

 

Λογικά με xposed θα γίνεται σίγουρα, μεταγενέστερες εκδόσεις νομίζω το είχαν ενσωματωμένο ως λειτουργία.

 

Για όσους έχουν μείνει με το κινητό, ώρα να μείνετε και με το στόμα ανοικτό.

 

Ο τρελός developer mickybart έχει ήδη ετοιμάσει Android Nougat το οποίο παίζει ήδη μια χαρά και συνεχίζει την εξέλιξή του.

Ποιος θα το περίμενε αυτό το κινητάκι να έχει τέτοια υποστήριξη!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Προφανώς δεν έχει μείνει κανένας ενεργός εδώ μέσα αλλά για την ιστορία να γράψω ότι ο mickybart και ο billchen έχουν έτοιμη, λειτουργικότατη marshmallow 6.0 για το κινητάκι μας!!!!!!!!!

Επειδη το εχω το κινητο παροπλισμενο αλλα λειτουργικοτατο και rooted (στην 4.1), μπορει καποιος να δωσει περισσοτερες πληροφοριες για το θεμα? :O

Soyons réalistes, nous demandons l'impossible!! ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • The title was changed to Sony Xperia S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...