Jump to content

Sony Xperia S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάρε τη φθηνότερη, και προς Θεού μην πιστεύεις αυτούς που λένε ότι από την ίδια μπαταρία έβγαλαν μεγαλύτερη απόδοση-χωρητικότητα...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 6,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν και έχω 25gb ελεύθερα όταν πάω να κατεβάσω εφαρμογές από το play δεν με αφήνει λόγω χωρητικότητας.Νομίζω αυτό συμβαίνει γιατί πάει να τα αποθηκεύσει στην εσωτερική μνήμη.Πώς αλλάζω την επιλογή αυτή;
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετά από συνεχόμενα κολλήματα αποφάσισα να κάνω το πρώτο επιχείρημα να του περάσω lolipop.

 

Δυστυχώς τα βρήκα σκούρα από το ξεκίνημα.Όταν πάω να φλασάρω μέσω flashtool μου βγάζει το εξής "For 2011 devices line, be sure you are not in MTP mode"

Link to comment
Share on other sites

Μετά από συνεχόμενα κολλήματα αποφάσισα να κάνω το πρώτο επιχείρημα να του περάσω lolipop.

 

Δυστυχώς τα βρήκα σκούρα από το ξεκίνημα.Όταν πάω να φλασάρω μέσω flashtool μου βγάζει το εξής "For 2011 devices line, be sure you are not in MTP mode"

 

Ανάλογα με τη ρομ που είχες πριν το να εγκαταστήσεις λολιποπ έχει τη διαδικασία του. Μήπως παρόλα αυτά συνδέεις το κινητό αναμμένο στο φλαςτουλ? Το κινητό πρέπει να είναι σβηστό και με πατημένο το αντίστοιχο κουμπί volume.

Παρεμπιπτόντως υπάρχουν ήδη τρία flavors για λολιποπ για το κινητάκι μας αλλά είμαι τόσο ευχαριστημένος με την 5.0.1 που έχω βαρεθεί λίγο να βάλω 5.1

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερα και προχώρησα αφού όπως είδα ήταν σφάλμα σύνδεσης με το usb.

 

Τώρα ακολουθώ την διαδικασία για ρουτάρισμα και στο τέλος μου βγάζει τα παρακάτω.Γίνεται το root ή όχι;

[ATTACH]61204[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μόλις τα κατάφερα !!! Έχω και εγω πλέον Lollipop στο xperia S !

το μόνο που αντιμετώπίσ ήταν να μην δουλευει είναι η κάμερα, που έλεγε "ΣΦΑΛΜΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ. Δέν είναι δυνατή η σύνδεση με τη φωτογραφική μηχανή.

Αλλά με ένα reboot λύθηκε !

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μόλις τα κατάφερα !!! Έχω και εγω πλέον Lollipop στο xperia S !

το μόνο που αντιμετώπίσ ήταν να μην δουλευει είναι η κάμερα, που έλεγε "ΣΦΑΛΜΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ. Δέν είναι δυνατή η σύνδεση με τη φωτογραφική μηχανή.

Αλλά με ένα reboot λύθηκε !

 

Καλώς ήρθες! 5.1 έβαλες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλώς ήρθες! 5.1 έβαλες?

 

Καλησπέρα, την pure_aosp_lollipop_test11 έβαλα.

 

Τελικά το πρόβλημα με την κάμερα εξακολουθεί να υπάρχει. για να την βλέπω πρέπει να κάνω συνέχεια reboot.

Και όταν ζορίζεται στην μνήμη, χάνει και το ραδιοφωνο.

Έλεγα να βάλω την 12 ή 13, αλλά στα release notes της 12&13 δεν λέει τίποτα για την κάμερα.

Μάλλον θα γυρίσω στην εργοστασιακή .211. Έχεις κάποια άλλη πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, την pure_aosp_lollipop_test11 έβαλα.

 

Τελικά το πρόβλημα με την κάμερα εξακολουθεί να υπάρχει. για να την βλέπω πρέπει να κάνω συνέχεια reboot.

Και όταν ζορίζεται στην μνήμη, χάνει και το ραδιοφωνο.

Έλεγα να βάλω την 12 ή 13, αλλά στα release notes της 12&13 δεν λέει τίποτα για την κάμερα.

Μάλλον θα γυρίσω στην εργοστασιακή .211. Έχεις κάποια άλλη πρόταση?

 

Ναι , να μείνεις εκεί που είσαι. Είμαι στην 5.01 εδώ και μήνες και είμαι ευχαριστημένος.

Πήγαινε και βάλε την nAOSP

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Η nAOSP έχει ενοποιημένο αποθηκευτικό χώρο ή έχει ξεχωριστό partition για τις εφαρμογές ( όπως η official Rom ) ;
Link to comment
Share on other sites

Η nAOSP έχει ενοποιημένο αποθηκευτικό χώρο ή έχει ξεχωριστό partition για τις εφαρμογές ( όπως η official Rom ) ;

 

Όχι ξεχωριστό. Αυτο που έκανα εγώ και το συστήνω είναι να κάνετε μετατροπή του filesystem σε f2fs μιας και θεωρείται λίγο πιο γρήγορο και ταυτόχρονα να αλλάξετε τα διαμερίσματα έτσι ώστε να έχετε περισσότερο χώρο για εφαρμογές. Έτσι κι αλλιώς το 5 δε χρησιμοποιεί dalvik και τα προγράμματα καταλαμβάνουν περισσότερο χώρο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Όποιος έχει Xperia S χαλασμένο για πέταμα μπορεί να με ενημερώσει άμεσα. Αναζητώ κουφάρι για 1-2 ανταλλακτικά και πειράματα. Ανάλογα με το τι λειτουργεί μιλάμε και για τιμή.

Δεν είναι για το δικό (φτου φτου φτου) αλλά του αδερφού που κάνει κόλπα και θέλω να δοκιμάσω να το ψάξω

Κατά τα άλλα βάζω και 5.1 μετά από ένα μικρό χρόνο ελέγχου. Τα παιδιά έχουν κάνει απίστευτη δουλειά

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παίδες, τι έγινε, απέμεινε κανένας? Η εξέλιξη προχωράει με αμείωτους ρυθμούς , να΄ναι καλά το παλικάρι που έχει απομείνει στο xda. Είμαστε σε 5.1.1, το κινητό πετάει, και ο τυπάς βγάζει κάθε update της google προσαρμοσμένο για το κινητάκι μας. Πλέον λέει ότι έχει στρώσει το δρόμο και για το android M!!!

SElinux full support as of now!!!

Layer support....

 

Και άπειρα άλλα... είναι να τρελαίνεσαι....

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου το εχει η αδελφη μου.

Τωρα τελευταια μου κανει παραπονα οτι οταν ειναι με 2g συχνα κλεινουν οι κλησεις της μετα απο 2λεπτα συνομιλιας και το εχει βαλει στο αυτοματο 2g/3g και δεν της κλεινει της κλησεις. Δεν ξερω τι και πως...........

Επισης 2-3 φορες της εκανε εναν δυνατο θορυβο που δεν σταματουσε με τιποτα και εκανε reboot για να παρει τα ισια του.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου το εχει η αδελφη μου.

Τωρα τελευταια μου κανει παραπονα οτι οταν ειναι με 2g συχνα κλεινουν οι κλησεις της μετα απο 2λεπτα συνομιλιας και το εχει βαλει στο αυτοματο 2g/3g και δεν της κλεινει της κλησεις. Δεν ξερω τι και πως...........

Επισης 2-3 φορες της εκανε εναν δυνατο θορυβο που δεν σταματουσε με τιποτα και εκανε reboot για να παρει τα ισια του.

 

Είναι προφανές

 

...

 

Θέλει φλασάρισμα lollipop:lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για δώσε κάνα λινκ-οδηγίεςν α προσπαθούμε !

 

http://forum.xda-developers.com/xperia-s/s-development/rom-naosprom-xperia-s-t2958516

Link to comment
Share on other sites

εχω φοιτητικο πακετο καθε μηνα παιρνω 600 mb τα οποια μου κρατουσαν για 1 μηνα σχεδον και τους τελευταιους μηνες μου τελειωνουν πολυ γρηγορα τι εχω πειραξει η εχει αλλαξει η χρεωση μου τελειωνουν μεσα σε μια εβδομαδα με ελαχιστη χρησιμοποιηση
Link to comment
Share on other sites

Πηρα νεο κιν. και θελω να δωσω το S στον πατερα μου. Το κιν σερνόταν τωρα τελευταια, το ειχα ρουταρει, ειχα βαλει lolipop δν μ αρεσε η rom και εβαλα ξανα jelly bean 4.1.2. Πέρα απο επαναφορα σε εργοαστασιακες ρυθμισεις, υπάρχει κατι αλλο για να το αδειασω εντελως απο ότι ειχα μεσα (δεδομενα, λογαριασμους, κλπ); Η κατι αλλο που θα το κανει να πηγαινει σφαιρα, για πολυ νορμαλ χρήση πλεον. ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές

 

 

 

...

 

 

 

Θέλει φλασάρισμα lollipop:lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

http://forum.xda-developers.com/xperia-s/s-development/rom-naosprom-xperia-s-t2958516

 

Θέλω να περάσω naosp. Ξεκλειδωσα bootloader και είμαι root .

Πώς στο καλό περνάμε twrp; Τώρα έχω cwm.

Edited by SERS1612
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να περάσω naosp. Ξεκλειδωσα bootloader και είμαι root .

Πώς στο καλό περνάμε twrp; Τώρα έχω cwm.

 

Όλα καλά αφού είσαι ρουτ. Κατεβάζεις την τελευταία ρομ του αρχηγού (β25 νομίζω) κι εκεί μέσα θα βρεις ένα αρχείο που λέγεται recovery.img. Βάλε το στη βασική διαδρομή της internal sd του κινητού σου

Κατέβασε από play store το terminal emulator

Μπες στην εφαρμογή και γράψε

 

Su (press enter)

dd if=/sdcard/recovery.img of=/dev/block/mmcblk0p11 (press enter)

 

 

Αν αυτό πάει καλά έχεις πλέον το τελευταίο twrp!

Επανεκκίνηση και καλά φλασαρίσματα. Μην ξεχάσεις να έχεις έτοιμα στην Internal sd TH rom & gapps 5.1

 

Λίγο μεγαλύτερη δουλειά είναι να αλλάξεις το partitioning, αλλά αξίζει τον κόπο πιστεύω. Και τώρα με το νέο twrp είναι ευκολότερο. Υπάρχει ξεχωριστό θέμα στο φόρουμ του κινητού μας στο XDA

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά αφού είσαι ρουτ. Κατεβάζεις την τελευταία ρομ του αρχηγού (β25 νομίζω) κι εκεί μέσα θα βρεις ένα αρχείο που λέγεται recovery.img. Βάλε το στη βασική διαδρομή της internal sd του κινητού σου

Κατέβασε από play store το terminal emulator

Μπες στην εφαρμογή και γράψε

 

Su (press enter)

dd if=/sdcard/recovery.img of=/dev/block/mmcblk0p11 (press enter)

 

 

Αν αυτό πάει καλά έχεις πλέον το τελευταίο twrp!

Επανεκκίνηση και καλά φλασαρίσματα. Μην ξεχάσεις να έχεις έτοιμα στην Internal sd TH rom & gapps 5.1

 

Λίγο μεγαλύτερη δουλειά είναι να αλλάξεις το partitioning, αλλά αξίζει τον κόπο πιστεύω. Και τώρα με το νέο twrp είναι ευκολότερο. Υπάρχει ξεχωριστό θέμα στο φόρουμ του κινητού μας στο XDA

Δεν ξέρω τί πάει στραβά.

Βλέπω αυτό

[ATTACH]63651[/ATTACH]

Αλλά δεν γίνεται τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Καλά σε βλέπω. Κάνε επανεκκίνηση και πάτα επαναλαμβανόμενα το volume up με το που βγει το σήμα της SONY

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει αποτέλεσμα.

Πρώτη φορά το αντιμετωπίζω αυτό...

Δοκίμασα με κάθε τρόπο αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει αποτέλεσμα.

Πρώτη φορά το αντιμετωπίζω αυτό...

Δοκίμασα με κάθε τρόπο αλλά τίποτα.

 

Χμμμ, μισό, ίσως να χρειάζεσαι πρώτα προηγούμενη έκδοση twrp

https://dl.twrp.me/nozomi/twrp-2.8.4.1-LT26i.img.html

Βάλε αυτό το αρχείο στο internal storage και τρέξε την ίδια εντολή αλλάζοντας φυσικά το όνομα του αρχείου.

Μετά επανεκκίνηση

Εκεί με το που δεις το σήμα της σόνυ αρχίζεις να πατάς με ρυθμό 2 φορές το δευτερόλεπτο το volume +. Αν μπει τότε απέκτησες την έκδοση 2.8.4.1

 

Κάνεις μετά την ίδια διαδικασία με την τελευταία έκδοση (το αρχείο recovery.img) κι έχεις την τελευταία έκδοση twrp.Μόνο με την τελευταία έκδοση μπορείς να περάσεις την τελευταία έκδοση της ρομ.

 

Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα έχεις πάλι πρόβλημα. Αν πάλι κάτι πάει στραβά, αφού είσαι ρουτ προσπάθησε μέσω της εφαρμογής

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jmz.soft.twrpmanager

 

Επίσης αντί για να χτυπάς το volume up προσπάθησε και με το κάτω όπως και με το power...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...