Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τότε περίμενε την ICS που έρχεται πολύ σύντομα. Ενα πολύ μεγάλο μέρος του λειτουργικού θα είναι ριζικά αλλαγμένο.

 

Αυτό θα κάνω μάλλον.

Πάντως η αυτονομία νομίζω ότι έχει βελτιωθεί αισθητά.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@haki

Τελικά Galaxy Nexus ή Xperia P?

(Αν και σκέφτομαι και το Galaxy III).

Το τηλέφωνο το χρησιμοποιώ πολύ σαν multimedia center στο δρόμο. Ακούω μουσική και βγάζω πολλές φωτογραφίες +βίντεο.

Από τιμή το Ρ το βλέπω γύρω στα 340€, τη στιγμή που το S δείχνει να συμφέρει περισσότερο στα 385€.

Link to comment
Share on other sites

Εσεις που εχετε προβλημα με την μπαταρια.. Δοκιμασατε να κανετε Battery calibration?? Επισεις μια μπαταρια δειχνει τον πραγματικο της εαυτο, μετα απο 5-10 πληρης φορτισεις-αποφορτισεις!! Αφησετε την συσκευη να μεινει 2-3 φορες τουλαχιστον απο μπαταρια (οχι δεν παθαινει τιποτα η μπαταρια!) ,μετα φορτιζετε και στην συνεχεια μιση ωρα μετα την πληρη φορτιση αποσυνδεστε τον φορτιστη! Για καλυτερα αποτελεσματα φορτιζουμε παντα την συσκευη κλειστη.

Ειχα τετοια θεματα με διαφορα smart phones iphone galaxy s ,ideos x5 και μπορω να πω πως ειδα βελτιωση σημαντικη με τα παραπανω!

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Το μέγιστο που μου εχω πετυχει είναι:~20% υπόλοιπο

screenshot_2012-07-01_1232.png

Και με μεγιστη δική μου καθημερινή χρήση: 44% υπόλοιπο

screenshot_2012-08-14_0006.png

Το wifi ρουφαει αρκετή μπαταρία.

-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Εσεις που εχετε προβλημα με την μπαταρια.. Δοκιμασατε να κανετε Battery calibration?? Επισεις μια μπαταρια δειχνει τον πραγματικο της εαυτο, μετα απο 5-10 πληρης φορτισεις-αποφορτισεις!! Αφησετε την συσκευη να μεινει 2-3 φορες τουλαχιστον απο μπαταρια (οχι δεν παθαινει τιποτα η μπαταρια!) ,μετα φορτιζετε και στην συνεχεια μιση ωρα μετα την πληρη φορτιση αποσυνδεστε τον φορτιστη! Για καλυτερα αποτελεσματα φορτιζουμε παντα την συσκευη κλειστη.

Ειχα τετοια θεματα με διαφορα smart phones iphone galaxy s ,ideos x5 και μπορω να πω πως ειδα βελτιωση σημαντικη με τα παραπανω!

 

Να σαι καλά αλλά όλα αυτά έχουν γίνει από πολλούς από μας

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να εξηγησει πως κανουμε flash εναν κερνελ??

 

το προγραμμα που χρησιμοποιεις λεγεται flashtool

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το γυρισα πισω τελικα.

οντως ειχε θεμα.

παντως η μπαταρια μπορει να βελτιωθηκε αλλα μην φανταστειτε και καμια μεγαλη διαφορα.

sony ποτε ξανα αν δεν τεσταριζεται πρωτα απο αλλους.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

το προγραμμα που χρησιμοποιεις λεγεται flashtool

 

Ναι το ξερω αλλα δεν μπορω να το κανω!! Καπου γινεται το λαθος και δεν ξερω το που

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου φαντάζομαι οτι τα 2-usb-sticks που εχεις ειναι ενσωματωμενα με το body ολου του stick! Aυτο που θελω να πω ειναι οτι το jumper

με τον controller του ειναι ολα unibody και αυτο επιτρεπει σε ~0.0001 - 3 mV να ρεουν (κατα μια ένοια μαγνητικο πεδιο) γυρω απο το stick και δινουν σφάλμα

κατανάλωσης! Δεν θα σε ζαλισω αλλο, απλα αν μπορεις δοκιμασε με καποιο usb-stick που ειναι extended-pin και αν σου βγάλει το ιδιο προβλημα

τοτε μπορει να ειναι το OTG - Dual-Role Controller λογω του RSP που χρησημοποιει. Δοκιμασε, και μας λες παλι οποτε μπορεις!

 

Έστω και λίγο καθυστερημένα παραθέτω τα στικακια που έχω δοκιμάσει και τι αποτέλεσμα είχαν.

Δοκίμασα τα παρακάτω στικάκια:

1. Emtec 8gb c400

2. Transecend Jetflash 8gb

3. Pny Key 16gb

4. Supertalent Pico-c 8gb

 

Από τα παραπάνω μόνο το νούμερο 1 δούλεψε ενώ στα υπόλοιπα 3 είχα την ειδοποίηση κατανάλωσης. Το καλώδιο που χρησιμοποιώ είναι ένα αγορασμένο από ebay.

Όποιος έχει χρησιμοποιήσει usb stick στο xperia αν δεν του είναι κόπος ας γράψει πιο stick δοκίμασε και τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το music player.Στα ελληνικά τραγούδια εμφανίζει κανονικά τους τίτλους στα ελληνικά αλλά το όνομα του τραγουδιστή δεν το εμφανίζει με σωστή κωδικοποίηση!Στον υπολογιστή τα εμφιανίζει κανονικά αλλά στο music player του κινητού βγάζει κάτι άκυρα σύμβολα!Διορθώνεται;
Link to comment
Share on other sites

Έστω και λίγο καθυστερημένα παραθέτω τα στικακια που έχω δοκιμάσει και τι αποτέλεσμα είχαν.

Δοκίμασα τα παρακάτω στικάκια:

1. Emtec 8gb c400

2. Transecend Jetflash 8gb

3. Pny Key 16gb

4. Supertalent Pico-c 8gb

 

Από τα παραπάνω μόνο το νούμερο 1 δούλεψε ενώ στα υπόλοιπα 3 είχα την ειδοποίηση κατανάλωσης. Το καλώδιο που χρησιμοποιώ είναι ένα αγορασμένο από ebay.

Όποιος έχει χρησιμοποιήσει usb stick στο xperia αν δεν του είναι κόπος ας γράψει πιο stick δοκίμασε και τα αποτελέσματα.

 

Καλησπέρα φίλε! 2 βασικές δοκιμές. Είχα δοκιμάσει και με άλλα 2 και δεν δούλεψε, αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι brand-name.

α.) HP V210W - Not worked

β.) Turbo-X Stylus LN Blue ( USB 2.0 , 16 GB ) - Worked (using this now)

Γενικά όπως είχα γράψει και στο post για OTG (αλλά ακόμα και σε πολλά USB Inputs) προτιμάμε usb-stick extended-pin.

 

Έχω πρόβλημα με το music player.Στα ελληνικά τραγούδια εμφανίζει κανονικά τους τίτλους στα ελληνικά αλλά το όνομα του τραγουδιστή δεν το εμφανίζει με σωστή κωδικοποίηση!Στον υπολογιστή τα εμφιανίζει κανονικά αλλά στο music player του κινητού βγάζει κάτι άκυρα σύμβολα!Διορθώνεται;

Δυστυχώς μερικά player δεν υποστηρίζουν Greek-Encoding (UNI-CODE-ISO e.t.c.) Προσωπικά προτείνω κατά σειρά:

α.) PlayerPro Music Player -> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tbig.playerpro&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS50YmlnLnBsYXllcnBybyJd

β.) Poweramp -> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.maxmpz.audioplayer.unlock&feature=related_apps

Τώρα αν ψάνχεις κάτι free θα βρείς αρκετά απλά με αυτά θα είσαι "καλυμένος" απο τα πάντα (equilz, playlists, themes e.t.c.)

 

Ναι το ξερω αλλα δεν μπορω να το κανω!! Καπου γινεται το λαθος και δεν ξερω το που

Φίλε Mpeka, πιστεύω οτι αυτό θα σε βοηθήσει! Ήταν η πρώτη βοήθεια για πολλούς με το flash-tool!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=928343

Hope that helps!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!και κάτι άλλο...υπάρχει καμια εφαρμογή ξυπνητήρι που να χτυπάει ακόμα και αν το κινητό είναι κλειστό;Το ξυπνητήρι που έχει το κινητό δεν χτυπάει αν δεν είναι και το κινητό ενεργοποιημένο..
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!και κάτι άλλο...υπάρχει καμια εφαρμογή ξυπνητήρι που να χτυπάει ακόμα και αν το κινητό είναι κλειστό;Το ξυπνητήρι που έχει το κινητό δεν χτυπάει αν δεν είναι και το κινητό ενεργοποιημένο..

 

δεν γινεται αυτο που ζητας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν γινεται αυτο που ζητας

 

μάλλον επειδή είναι εφαρμογή στο smartphone και πρέπει να είναι ανοικτό το κινητό για να το τρέχει.κρίμα γιατί στο παλιό μου κινητό γινόταν..

Link to comment
Share on other sites

μάλλον επειδή είναι εφαρμογή στο smartphone και πρέπει να είναι ανοικτό το κινητό για να το τρέχει.κρίμα γιατί στο παλιό μου κινητό γινόταν..

 

Ειναι θεμα λειτουργικου.αν δεν κανω λαθος, μονο στα symbian γινεται/γινοταν αυτο.

Αυτο που κανω και εγω επειδη εχω ενα θεμα με το κινητο τα βραδυα, ειναι να το βαζω σε λειτουργια πτησης.Ετσι και ακτινοβολιες γλειτωνεις και δεν καταναλωνει καθολου μπαταρια και εχει και ξυπνητηρι και δεν σε ενοχλουν και εχεις και ρολοι το βραδυ να κοιτας την ωρα και εχεις και φακο για να πας τουαλετα χωρις να χρειαζεται να ανοιγοκλεινεις το κινητο.:lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

χαχα!μόλις με έπεισες ότι κρατάω στα χέρια μου το καλύτερο κινητό του κόσμου!Ευχαριστώ!

 

και ολα αυτα μονο με τη λειτουργια πτησης..:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βλεπεις πουθενα γραμμενο πως να κανω flash εναν κερνελ????

 

αν ναι, τοτε εχω προβλημα!!!

 

Φιλε Mpeka, μαλλον υπαρχει προβλημα, γιατι απο οτι φαινεται δεν γνωριζεις πως να χρησημοποιεις

το flashtool. To ιδιο επισημαναν και σε προηγουμενα post και αλλοι users. Το φορτωμα ειναι παντα

το ιδιο και αλλαζει μονο το mode! Νομιζα οτι ηδη ηξερες οτι το Kernel δουλευει σε fastboot. Και ενοειται

οτι για να φορτωσεις διαφορετικα kernel χρησημοποιεις DOS - (Haskell Programming (Unix-Linux) Concepts)

τουλαχιστον να γνωριζεις το βασικα για να ξερεις τι κανεις και να αντιμετωπισεις το καθε προβλημα.Για αυτο και εγω

προτεινα το flashtool και την συγκεκριμενη σελιδα για να ακολουθησεις την ιδια διαδικασια που ειναι με flashtool και δεν

παιζει ρόλο αν το ειναι .ftf, .img το flashing ειναι ιδιο και αλλαζει μονο το mode.

Το kernel που γινεται flash-load χρησημοποιει αυτα τα principles:

http://en.wikipedia.org/wiki/Kernel_%28programming_language%29

Τώρα αν δεν γνωριζεις απο αυτά θα προτεινα να μην δοκιμασεις κατι τετοιο, 2-5 flash procedures (σε Kernel)

δημιουργουν archival binary request. Αν δεν γνωριζεις τι ειναι και αυτο, τοτε απλα σκεψου τι συμβαινει οταν

πατας Scan/Fix στα windows σε ενα corrupted-usb stick. Αν θελεις πιο εξειδικευμενα τοτε ρωτησε κανενα πιο εμπειρο

user σε flash-ROMS,FOTA,Firmwares/basebands e.t.c. sorry αλλα δεν εχω αλλο χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

και γω θα παρω συντομα το κινητο και διαβασα τοσην ωρα ολες τις χρησιμες πληροφοριες σχετικα με την φορτιση και ολα τα χαρακτηριστικα του κινητου. Επισης μολις ειδα οτι ανακοινωσε η sony την αναβαθμιση σε ics

 

http://blogs.sonymobile.com/products/2012/08/17/update-on-ice-cream-sandwich-android-4-0-software-upgrade-for-2012-xperia-smartphones/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=update-on-ice-cream-sandwich-android-4-0-software-upgrade-for-2012-xperia-smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλα νεα για τους κατοχους της συγκεκριμενης συσκευης το παγωτο ειναι προ το πυλων.

http://blogs.sonymobile.com/products/2012/08/17/update-on-ice-cream-sandwich-android-4-0-software-upgrade-for-2012-xperia-smartphones/

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα τα νέα λοιπόν!Με εμένα όμως προέκυψε άλλο πρόβλημα.Χθές αγόρασα το κινητό και ανακύλαψα ότι δεν μπορώ να συνδεθώ στο internet μέσω της sim.Μόνο με wifi συνδέεται.Το έψαξα το θέμα και παρότι κατέβασα τις ρυθμίσεις internet του παροχέα δεν μπορώ να συνδεθώ.Η εταιρία μου είναι vodafone και η κίνηση δεδομένων στο κινητό είναι ενεργοποιημένη.Μήπως ξέρει κάποιος τι μπορεί να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...